Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Multipl Skleroz (MS) hastası olan kim var?

Amin birde refleksoloji tedavisi gördüm unutmuşum onu söylemeyi bir nebze onunda faydası olmuştu. Arkadaşlar ben zaten kimseye ilacı bırakın ms geçer diye bişey demedim öyle bişey asla iddia edemem sadece kendi yaşadığımı uyguladığımı söyledim. Belki eskisinden dahada kötü olucam bilmiyorum fakat Rabbimizin su ayet-i kelimesi beni hep kendime getirmistir."Kün fe ye'kün" Ol der ve olur. Rabbimiz bütün sikintilarimizdan kurtarsın inşallah amin.

Amin insan korkuyor işte biri dedi o hastalık için şunu ye diye yedim ardından atak geçirdim korktum öyle duyma şeyleri uygulayamiyorum doktorum dediklerinden biyere çıkmıyorum tabi Rabbim ne derse o olur inş şifasını da verir

Tabiki öyle fakat hacamat ve corekotu sunnettir ve çörek otundan için efendimiz sav ne diyor; ölümden başka herşeye çare vardır buyuruyor. Şüphesiz ki Rasulullah sav efendimiz yalan söylemez. Denemekte fayda var derim ben

Kullanmadığımız birşey değil o otundan da yağından da kullandım, koruyucu ilacı bıraktım mı hemen bi atak geçirir oldum , ilaç şart bana

Hacamatta yaptırdım benim bünye bunları kabul etmiyor heralde

Bence ilaçlarının yani sıra sifani aramaya devam et Yüce Mevlamizin sifa nerden hangi sebeple verecegini bilemeyiz

Kapariyi denemek istiyorum ama annem ona anlatma bi diyor ilaçlarını iç diyor

Kapariyi kullancaksan eğer, 6 ay hiç ara vermeden duzenli bir şekilde kullanman gerek

Merhabalar. Öncelikle herkese Allah hayırlı şifalar versin. Ben de 2000 yılından itibaren sürekli rahatsızlıklar yaşadım. 2005 yılında hastanede çalışmamla birlikte hastalığımın ne olduğunu öğrenmek için neredeyse gitmediğim branş kalmadı. Gittiğim her doktor Psikolojiktir deyip Psikiyatriye yönlendirdiler.Denge Kaybı, Nefes Darlığı, Baş dönmesi, Yutkunamama sorunlarıma Anksiyete bozukluğu teşhisi ile tedaviye başladım. Askerliğimi de RDM olarak silahsız tamamladım. Çekilen MR - BT sonuçları Genelde Temiz çıkmakta idi ancak 2014 yılında sağ elimde 20 günü aşan uyuşmalar oldu. Tekrar Nörolojiden MR istendi ve MS teşhisi ile ilk defa karşılaştım. Teşhisim konulunca çok sevindim. Benim Sevinme sebebim 10 yılı aşkın bir süredir teşhis konulmayıp psikolojik denilmesi ve Teşhisi öğrendikten sonra artık bir tedaviye başlamam oldu. Ancak ailem (özellikle eşim) çok etkilendi. O kadar ki; emin olmak için Mefküre Hanım'a kendisi randevu ayarlayıp muayene oldum. Sonuç değişmedi ve "5 yıl boyunca bu hastalıkla tutuklusun, kimi hiç atak geçirmez kimi de her an atak geçirebilir. İlaçlar %30 - %35 faydalı olsa senin moralinin iyi olması %50 - %60 fayda verir" diye bilgi vermişti. Şu an Betaferon Gün Aşırı Kullanıyorum Ayrıca Lyrica 75 lik alıyorum. Denge kayıplarına, Sersemliğe, Ara ara güç kayıplarına ve yutkunamamaya alıştım. Bunları en fazla yaşadığım zaman ise olumsuz herhangi bir durumla karşılaştığım an olabiliyor.

Hayatın her alanında zorluklarla karşılaşabiliyoruz. En basitlerinden Trafiğin yoğun olması bile bu hastalığı tetikleyebiliyor. En güzel tedavi hiçbir şeyi kafaya takmama ancak ben bir çok şeyi takıyorum herhalde.. :) Neyse benden bu kadar. Dilerim Allahın izniyle bu hastalığa yakalanan herkes şifasını bulur. Beterin beteri var. Her zorlukla beraber bir kolaylık var... Her şey için Allah'a çokça şükürler olsun.

tekrar herkese selam.. 9. ayda Çapa Tıpta Fak. Doç. Dr. Murat KÜRTÜNCÜ gözetiminde MS tedavisine devam ediyorum. Avonex Pen kullanıyordum 1 hafta önce Aubagio ya ve haftada 1 kortizon tedavisi alıyorum. Vücüdumdaki elektriklenmeler Neurontın 600 mg kullanmama rağmen devam ediyor HES gibiyim :D Ama hayat bir şekilde devam ediyor ve tüm olumsuzluklara (Polio Sekeli+Skolyoz+MS+Kemik Erimesi+Sol kulakta hafif işitme kaybı+pankreatit 7' si bir arada) rağmen.....
Bu arada 06.12.2015 tarihinde Şişli MS derneğinde bilgilendirme toplantısı varmış bilginiz olsun...

Arkadaşlar şöyle bir yazı buldum.

https://eksisozluk.com/entry/19317838
eskiden ms'dim. hayatıma giren, ancak ilginç şekilde hayatımdan çıkan hastalık. bu cümleyi kurabilen kaç kişi var bilmiyorum ancak benim için durum bu. 4 yıl önce ms tanısı almıştım, 3 senedir iğne tedavisi görüyordum. bu tedaviler sırasında anafilaktik şoklar geçirdim, cildimde yaralar açıldı. zaman içinde kendimi daha kötü hissetmeye başladım, ms'in ilerlediğini düşündüm. oysa...

ankara üniversitesi biyoloji bölümünde doktora yapmaktayım. danışman hocam prof. dr çetin ile keneler üzerinde yaptığım araştırmalar sonucunda türkiye'de çok az olduğu düşünülen lyme hastalığının aslında çok yaygın olduğunu ancak yetersiz labaratuvar imkanları ve doktorların bu hastalığı göz ardı etmesi nedeniyle lyme hastalarına yanlış teşhis konduğunu gördüm. daha da ilginci lyme hastalığı beyindeki lezyonlar dahil olmak üzere ms hastalığını birebir taklit edebilen tuhaf bir hastalıktı. kenelerden bulaşıyordu, ancak ms benzeri görüntüyü bulaştıktan 20-30 yıl sonra gösterebiliyordu. acaba bende de lyme olabilir mi düşüncesi ile bu hastalığı dah aayrıntılı şekilde araştırmaya başladım ve nihayetinde test yaptırmaya karar verdim. 5 yaşımdayken yapışan kenenin 30 yaşımdayken bana bu sıkıntıları yaşatacağına inanmak zordu. ancak test yaptırdım ve sonuç pozitif çıktı. ms hastası değildim, lyme hastasıydım. 25 sene önce yapışan kene yüzünden senelerdir yanlış tedavi görüyordum. hatta bu tedaviler nedeniyle ölümden dönüyordum.

yakın zamanda hastanede antibiyotik tedavisine başlanacak. bir kaç ay içerisinde sağlığıma tamamen kavuşacakmışım. daha da ilginci çevremdeki diğer ms hastalarını da bu testi yönlendirdiğimde, tek lyme hastasının ben olmadığımı gördüm. şu anda ms hastaları yoğun şekilde lyme testi yaptırıyor ve ciddi bir kısmı benim gibi tedavi olabilecekleri bir hastalığa sahip olduklarını öğreniyor.

kim derdi ki akademik araştırmaların sonucunda ömür boyu taşıyacağımı düşündüğüm bir hastalıktan kurtulacağım. kim derdi ki kendimi kurtarmakla kalmayacağım, bir çok insanın kaderinin değişmesine ön ayak olacağım. sağduyulu doktorlar verdiğim bilgilerin ardından tüm türkiye'deki ms hastalarının lyme testi yaptırması gerektiğini söylemeye başladılar.

dahası bu lyme denilen hastalık sadece ms'i değil, romatizmayı, fibromialjiyi, als'yi, lupus'u, kalp hastalıklarını taklit edebiliyor. eğer hatırladığınız bir kene geçmişi varsa ve bu hastalıklardan birine sahipseniz mutlaka test yaptırın. kene geçmişiniz yoksa bile (başka bulaşma yolları da var) eğer bu hastalıklardan birine sahip olmanıza rağmen sıradışı semptomlarınız ya da içinizde bir şüphe varsa mutlaka bu testi yaptırın.

yapılması gereken test kronik aşama için western blot (borrelia burgdorferi) testidir. elisa testinde sonuç alınamamaktadır.

doktorlar bu araştırmalarımın sonuçları uyarınca hastalarını yönlendirmeye başladılar, ancak siz de, geç kalmamak adına bu testi yaptırıp sonucu ile önce kendinize sonra doktorunuza sürpriz yapabilirsiniz.

dipnot : bu bilgiler önümüzdeki günlerde çeşitli medya kuruluşlarında ve bazı bilimsel dergilerde yer alacaktır.

Allah sizden razi olsun bir umut oluyorsunuz hastalara yıkıcı değil yapıcı insanlar lazim

Merhaba arkadaşlar. Bana 2009 yılında ms teşhisi konuldu. Ama öncesinde 2005 te görme kaybı geçirdim eskişehirde gitmediğim doktor kalmadı bulamadılar nedenini :( 2009 yılında kolumun uyuşmasıyla başladı ve doktorlar boyun fıtığı dediler şaka gibi :( vr ben aylarca fizik tedavi gördüm. Artık desteksiz yürüyemez hale geldim ve doktorlara resmen yaşvarıyordum daha kötüye gidiyorum başka hangi bölüme gideyim diye :( birgün babamla osmangazi tıp fak gittik ve doktor bakar bakmaz anladı tetkikler yapıldı ve 10 gün kortizon tedavisi gördüm. İuileştim şükür o günden sonra 2013 te sınav stresiyle atak geçirdim 5 gün yattım hastahanede. 2014 yılında evlendim ve çocuğum olsun istiyorum ama korkuyorum.

Sizlerden bilgi almak istiyorum: http://www.engelliler.biz/forum/beb...staligi-bulunup-cocuk-sahibi-olan-var-mi.html

ZelihaKutlu

zeliha Hanım öncelikle geçmiş olsun
çoçuk yapmak korkulacak bir durum degil benim eşimde 18lık ms hastası 2 çoçuk sahibi olduk çoçuklar çok sükür saglıklı yalnız doktor kontrollünunde yapılması ve takip edilmesi lazım allah sıhhat saglık versin

Teşekkür ederim. Allah evlatlarınızı bağışlasın. Eşim bu konuda daha olumlu düşünüyor ama ben çok korkuyorum. İnşallah sıkıntısız anne olabilirim.

Ms olan hastalarla da paylaşmak istiyorum bugün kendi doktorumda muanem vardı ve doktorun söylediği birşeye çok sevindim sizi de ilgilendiren birşey ms olupta hiç atak geçirmeyen hastalar için yurtdışında yeni bir ilaç bekleniliyor benim için çok önemli çünkü ms olupta hiç atak geçirmedim.

buluşabiliriz. sıkıntı yok ama nerde PAZERTESİ günleri İTF ms polikiniği var oraya gelebilirseniz ben gelcem orda detaylı konuşabiliriz. hastalığın ne olduğunuda orda bulunan hastaları görünce anlarsınız

Ben ms hastasıyım 1998 den bu yana sigsra içiyorum 20 yıldır. MS ye sigaranın verdiği zararı ÇOKTUR EMİN OLUN BEN EMİNİM BU KONUDA

EVET TETİKLİYOR. BENİ FENA YAPIYOR

Mrhabalar bende MS hastasi olduğumu ogrendim bugün belimden sıvı aldılar...sonra ne oluyor bilgilendirirmisiniz beni...hicbisi bilmiyorum bu hastalık hakkinda...

Sel43
Öncelikle geçmiş olsun. Belden alınan BOS sıvısı Ms kesinleştirmek bakımından alınıyor. Şöylede bir şey var bazen alınan sıvıda bir şey çıkmıyor ama yine de Ms hastalığına yakalanmış oluyorsunuz. Ms genelde kendini ataklarla belli eder. Gözde görme kaybı ayaklarda uyuşukluk idrara çıkarken zorlanma veya tutamama gibi bazı atakları var. Ama her insanda aynı olacak veya atak geçirecek diye bir olay yok. Siz atak geçirdiniz mi bu arada.

Çok teşekkür ederim...su an hastanede kortizon tedavisi goruyrm atak gecirmsm megerse bilmyrdum ki bu hastalığı.baş ağrısı diye gittim MS çıktı.benim birde bacaklarim tutulup kalıyor...ilaç tedavisi mi uygularlar acaba

Sel43
Evet serumla damar yolundan verdikleri kortizon büyük bir olasılıkla sizi rahatlatacak ve zaman içersin de şikayetiniz hafifleyecektir. Yalnız ben bu Ms hastalığını genelde Bir şeye çok üzüldüğünüzde ve sıkıldığınızda tetiklediğini ve atak geçirdiğini tahmin ediyorum. Bende öyle oldu. Sizde de aynı şekilde mi gerçekleşti bilmiyorum ama size tavsiyem her şeyi kafanıza takmayın bence bu hastalığın ilacı bu

Peki...birde beynimde lezyonlar çıktı tehlikeli mi acaba

Sel43
teşhisi zaten genelde o şekilde koyuyorlar. o lezyonlar sizin geçirmiş olduğunuz atağın izleri ayrıca omuriliktede olabilir o lezyonlardan bu hastalık sinir sistemine zarar verdiği için genelde sinirlerin geçtiği beyin ve omurilikte lezyonlar oluşabilir.

Evet omurilikte de varmış silinmiyor mu bunlar acaba...birde yurt dışından bir tane ilaç gelcekmis.sizde ilaç kullaniyrmsnz acana

Sel43
evet önce iğne ile başladım her gün şimdi gilenya diye bir hap kullanıyorum.

Sizede geçmiş olsun.bana yardımcı olduğunuz için çok tesekkur ederim..ilaçlar bulunabiliyordu insallah

Sel43
ilaçlarda herhangi bir sorun olmuyor en azından benim şimdiye kadar kullandığım 2 ilacı da rahatlıkla temin ettim.

Him ne kadar güzel.bende 2 seneden beri varmış.sizinki ne kadarlik

Mrb ahmet bey bende ikisenedir ms oldum ikisenedir atak gecirmedim beteferon kulaniyorum nezaman atak gelicek diye korkuyorum herkese gecmis olsun.😔

Üst Alt