Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Özürlülerin devlet memurluğuna alınma şartlarını düzenleyen yönetmelik yayınlandı

AyArR_Mustafa;

Çok doğru diyorsun da kimin umurunda ki ? Sınav Klavuzu yayınlanır hadi koşun hemen alın yeni raporlar denir. Düşünürler mi hiç bu adam nasıl gidecek? Gidecek durumu var mı? Biz 2-3 ay öncesinden açıklayakta nasıl alırlarsa alsınlar derler mi?

bu konuda yazdığım geçici madde 1 ile ilgili, bilgileri sizlere yanlış ilettiğim için özür diliyorum. Geç kalsamda, yolun neresinden dönersek o kadar kar

Sınavlara girecek tüm engelli arkadaşlarıma şimdiden başarılar.

Dilemma hanım;
14 sayfayı bende okudum ama okuduğumdan ötürü yakınmıyorum. Ha ne yapıyorum. Cevap yazılacak yorumlara düşüncelerimi sunuyorum hepsi bu... Birde tabi hepsini okumak şart değil. Gözünüzün ucuylada yorumlarda nelere değinildiğini bir bakmada okumadan anlgılayadabilirsiniz. Bu size bağlı

fullmoongokturk;

Onun için mi sorulan bir soruyu yüz kez soruyorlar?

Fatih530;
Sende yüz kez sorulan bir soruya, yüz kez cevap vermek zorunda değilsin ki... Sen 1.-2.-3. .................99.-100. cevabı vermesen; sorusuna cevap alamayan şahıs aynı soruyu tekrar sormaz. Sorusuna cevap arayanda arayıp, geçmişe bakıp cevabını bulur. Sen niye kendine bu kadar yük edip, derlenirsin ki anlamış değilim. Soru soranların yazdıklarımı dokundu diyecem şimdi ayıp olacak... (millette ne diyor yaa illa Fatih cevaplasın diye) Neyse sana soru soranlara iyi cevapların olsun ; )

Elimden geldiği kadar bildiğim şeyleri paylaşmak istiyorum ha artık cevap vermiyorum yukarıları geçmiş sayfaları oku diyorum. Sonuç olarak forum kirliliği oluşuyor.Gerçekten bilgi alacak kişilerin aklı karışıyor saçma sapan şeylerle karşılaşıyorlar.

yeni rapor almak için üniversite hastanesine gidiyorum. adam diyor vezneye para yatırmanız gerek. sağlık bakanlığının özürlülerden para alınmaması konusunda yayınlamış olduğu genelgesi var diyorum. adama bana o devlet hastaneleri için geçerli diyor. bu ne iş arkadaş.

herhangi bir sağlık güvencen olmadığı için vezneye para yatır dedi. şimdi ben bu raporu nasıl alacaqğım. bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

barok sen eski rapor geçerli olmas demissin ama aşagıdaki yazıda geçeli gibi sanki sen ne
düşünüyorsun 16.12.2010/27787 RG yönetmelikte yayınlamıslar
bir aşagıdaki yazıyı oku

Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi

MADDE 13 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda raporun geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.

(2) Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.

(3) Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.

(4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez.

Barok
[h=2]16 Aralık 2010 daki yönekmelikte önceki raporların sürekli ibareli olanların geçerli oldugu yazıyor
öyle degil mi ? sen ne düşünüyorsun yazıyı bir bak
[/h]
Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi
MADDE 13 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda raporun geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.
(2) Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.
(3) Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.
(4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez

Hadi geçmiş olsun Sınav 2012 de, Nisan Mayıs dönemine KALDI....

multeci;

Bu bilgiye nasıl ulaştın bi link varmı paylaşırmısın ?

ozidaya raporla alakalı bir email göndermiştim. e-malim aynen şu şekildeydi:

Sayın Yetkili;
ÖMSS sınavına başvuru için eski özürlü raporlarının geçersiz olduğuna dair bir söylenti var.
Benim özürlü raporum 22.06.2010 tarihli. Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %53. Ağır özürlü ibaresinde HAYIR yazılı. Raporumun süresi SÜREKLİ. Çalıştırılamayacağı iş alanları ibaresinde, "İşitme ve Konuşma Gerektirmeyen İşlerde Çalışır" ifadesi yazılı. Raporda son kısmı olan Diğer(açıklaynız) kısmında da "sakat işçi olur, özürlü kimlik kartı alır" ifadesi var. Ankara Numune Eğitim Ve Araştırma Hastanesinden almış olduğum Özürlü Sağlık Kurulu Raporumun, ÖMSS sınavına girmem için geçerli veya yeterli mi?
Bilgilerinizi saygılarımla arz ederim.

gelen cevapta şu oldu:

Sayın ileti sahibi,

Raporunuz "süreli" olmadığı için raporunuz geçerlidir ve sınava girebilirsiniz. Bu bilgilere http://www.ozida.gov.tr adresinde bulunan "sıkça sorulan sorular" bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bilginize.

tüm arkadaşlarımın bilgilerine sunarım...

forumcu;
benim de senin gibi raporum var sürekli ibareli 2010 tarihli ozidayı aç telefonla sor eski raporlar geçerli olmayacak diyorlar 229 55 11

kardeş ben bu raporla sınava gireceğim. sen istersen değiştir. beni sınava almasalar yazışmalar elimde. o zaman onları mahkemeye veririm. sana eski tarihli derken 2005 ten önceki tarihten mi bahsettiler. hangi tarihten bahsettiler. eski tarih derken hangi tarihten bahsettiler.
arkadaşlar 16.12.2010 tarihinden önce çıkan raporlar 16.12.2010 tarihle genelgeye uygunsa sorun yoktur. ama genelgeye göre farklıysa değiştirilmesi lazım.

ankarada oturuyorsan numune hastanesine git bir araştır derim

benim raporum 25,12,2010 tarihli yeniletmeyi düşünüyorum ozidayı arayın raporlarla ilgili 229 55 11

fullmoongkt,

insanlara yardımcı olabilmek, meraklarını bir nebze de olsa nazikçe gidermek amacıyla tüm o sorulara cevap veren yada vermeye çalışan arkadaşlarıma geldi sizin bu eleştiriniz, bilginiz olsun. Eminim ki fatih beyin şahsıyla bir sorununuz yok çünkü. Durumu kişiselleştirmediğinize göre de burada insanlara yardımcı olan herkese bu tepkiniz. Yazıkki siz gibiler cvpları hak etmiyor. Ama iyi insanlar var ve olduğu sürece hepimize yardımcı olmaya ne olursa olsun devam edecektir….

size eski bir site üyesi olarak tavsiyem, forumlarda bu tür cevaplarla kalabalık yaratmamanız. Nacizane tavsiyemdir. Yanlış anlamayın. Sizi kırmak hiç istemem.. herkesin iyiliğini düşünüyorsanız buna bir son verirsiniz hım? :)

iyi akşamlar...

bu kadar bilgisiz olmayın lütfen ya ekim -kasım nisan-mayıs temmuz ağustos diye bir dönem yok artık yeni yasa geçerli devletin canı ne zaman isterse engelli alımı o zaman alacak ama tek bildiğimiz şey yasaya göre seneye ekime kadar almak zorunda

Vasıfsız elemanı devlet ne yapsın vasıflı olmak için elinizdeki fırsatları degerlendirmek varken armut agzıma düş muhabetine girerseniz devlette sizi böyle oyalar işte.....

ALEMSIN VALLAHII AAA ;):p,
DEVLET ENGELLI YARDIMCI HİZMETLER OLARAK ALACAK SENI BUNUDA GÖZ ÖNUNDE BULUNDUR İSTERSENN..

ben bursada ikamet ediyorum uludağ üniversitesi tıp fakültesinden aldığım 11/2010 tarihli sürekli ve ağır özürlü raporumu 12/2010 de çıkan yeni yönetmeliğe göre değiştirmek istediğimi söyledim hiç sorun çıkarmadan tekrar en baştan rapor sürecimi başlattılar,sınavda isterler veya istemezler ama bence yenilemenin zararı olmaz aksine faydası olur,sorun çıkartan hastaneler olursa da özür durumumda değişiklik olduğumu düşünüyorum tekrar özür tespitimin yapılmasını talep ediyorum deyin mecbur müracaatınızı değerlendirmek zorunda kalırlar en azından ben öyle düşünüyorum.

Sayın Dilemma;

Forum kirliliğine bende karşıyım elbet ama Fatih 530 kullanıcı isimli şahsında insanlara sert bir şekilde cevap verip rencide edici sözlerde bulunmasını kınıyorum. Umarım bunu da göz önünde bulundurarak düşüncelerinizi paylaşmışınızdır. Çünkü bu şahsın sert çıkışlı bir ifadesi farkındaysanız, 2-3 sayfa önce yalan yorumlarda rencide olmasını gözler önüne seriyor. Sizede iyi akşamlar...

Sayın Çirkinkedi;

Devlet yapacağı/yaptığı sınav sonucunda mezuniyet sınıfına bazında personel alımını elbette ona göre yapıyor. Fakat şu var yerleştiğin birimlerde bazı hizmetli kadrosunda bulunan arkadaşlarımıza memur görevlendirmesi sıfatıda yükleyebiliyor. Örneğin; Afyonkarahisar... (Kimi hizmetliyi MEM de santral görevlisi, kiminide fotokopici, hatta bazılarınıda bilgisayar başına verip hesap işleriyle iş verebiliyor) Bilgilerinize...

aslında ortada hiç birşey yokken bu konuşmak bana gülünç geliyor ama yinede söyliycem ben lise mezunuyum yüksek okulu bitiremedim. fakat bilgisiyar işletmenliği ve bilgisayar destekli muhasebe sertifikalrım var (meb ) onaylı ben devleti n gözünde vasıfsız bir eleman olarak görünüyorum ..eğitim durumum yüzünden hizmetli kadrosunda mı değerlendirilicem çalışan memur arkadaşlarıma sormak isterim....

Hüseyin Karabal;

Öncelikle sınav tarihi bellli olacak ve girip kazanacaksın. Kazanırsan hizmetli ünvanıyle işe giriş yaparsın. Ayrıca yerleştiğin kurumdaki idari amir senin özlük dosyanın oluştulması için senden birtakım evraklar (nüfus cüzdanı fotokopisi, atama kararnamesi, diploma, fotoğraf vs) isteyecektir. Ayrıca bilgisayar ve ingilizce vs sertifikalar varsa onlardan da fotokopi verirsin.

Gelelim yapacağın göreve: O sertfikalarında avantajıyla atandığın kurumda örneğin memur yoksa senin memur ünvanı sıfatıyla geçici olarak görevlendirebilir...

Açık orta öğretime devam ediyorum. Bu durumda devam edenler giremez değil mi? Ya da ilk okul diplomasını okuldan aslını alarak sınava girilebilir mi?

ewet sende haklısın hakkımızda hayırlısı ols ya grz tsk

ömss sınavına nsl başvurucam ve nereye başvurcam tam anlayamadım bana yardımcı olabılırmısınız arkadaşlar

yahya84 Ömss için her şey çok yeni..Sinavin yapılacağı tarihi yaklaşık olarak 2012 Ocak - Temmuz arasi gibi düşünüyorlar.Daha başvuru vs.yok.Sınav yönetmeliği çıkınca bir çok şey netlik kazanacaktır.. DPB - www.dpb.gov.tr/ Açılımı Devlet Personel Başkanlığı'nın internet sitesini takip ediceksin.. Ayrıcawww.ozida.gov.tr/ adresi yani T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü nün internet sistesini de zaman zaman takip edebilirsin.. Ayrıca bu engelliler sitesinde de başvuru tarihi - başvuru yeri vs bilgilere ulaşabilirsin..

Bakan Şimşek, kamuya brüt 90 bin kişi alınmasını öngördüklerini ifade etti. bugünkü haber,

isterlerse 2012de tüm engellileri yerleştirirler bir pozisyona. sağlıklı olan arkadaşlar illaki bir yerde iş bulurlar.

özel sektörde ne kadar istihdam sıkıntısı olsada sağlıklı olan arkadaşlar iş bulabilir, ama iş bizlere gelince öyle olmuyor, özel sektör ilanlarına bakıyorsun "genç dinamik" ile başlıyor. ben şimdi tekerlekli sandalyeyle nekadar dinamik olabilirimki.

özel sektör kesinlikle sağlıklı adaylara öncelik tanıyor.

özzel sektör bizi işe almıyorsa ve devlette buna bir çözüm bulmuyorsa, devlet biz özürlülerim tamamını işe almalıdır. yada yasalarla özel sektörün iş alımlarında yaptığı ayrımcılığı suç olarak tanımlamalıdır.

bizler yattığımız yerden para kazanalım demiyoruz. yaşadığımız fiziksel sıkıntılara rağmen çalışacağız diyoruz.

Üst Alt