Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Pratik ucuz ve uygun yapılabilecek yemek tarifleri?

Pluvia

Emektar Üye
Konular
66
Reaksiyonlar
1
Piratik ucuz ve uygun yapılabilecek yemek tarifleri?
Helsinki açılışı sen yap bari çok istedin açtım:)

Piratik ucuz ve uygun yapılabilecek yemek tarifleri?
Helsinki açılışı sen yap bari çok istedin açtım:)
Midyeleri geçen hafta sonu Ayvalık Sarımsaklı denizinden topladım.
Bir hafta buzluktu beklettim.
Bugün pişirdim.[emoji91]
Bir kuruş para vermeden midye dolma yaptım. [emoji847]

Yanına Doluca Kav marka kırmızı şarap açtım.[emoji106] Şarap 65tl[emoji3525]
778f733f9c3fe98c139bcb8282d5230b.jpg

POT-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kırmızı mercimek dolmasını dün yaptım.
1f78d3f78341b54337b372f7e1601d8e.jpg

Midyeleri eklemeyi unutmuşum.[emoji847]

6db2663d8f644b7cbfd476eab48b6134.jpg

Yaz sıcaklarında sütlü tatlılara bayılırım.[emoji39]
Güllaç favorimdir.[emoji106] Parayla aldım. Yapması zahmetli tatlı ve nasıl yapacağımı bilmiyorum.[emoji3525]

Ben nasıl 8kg. vereceğim.[emoji3525]
Akşam dışarıda 6 küçük tabak soğuk meze ve üzerine kuzu şiş yedim. Şimdi midye tava ve kırmızı şarap.
Gece yatmadan güllaç[emoji39]
356fbb612f89920873ce06cea102d9bb.jpg

En pratiği ve ucuzundan..Bahçeden semizotu topladık, bir soğan biraz salça yada domatesle kavurduk az bulgur attık bir bardak kadar su ilavesi ile pişirdik Afiyetle yedik..Tavsiye ederim..

En pratiği ve ucuzundan..Bahçeden semizotu topladık, bir soğan biraz salça yada domatesle kavurduk az bulgur attık bir bardak kadar su ilavesi ile pişirdik Afiyetle yedik..Tavsiye ederim..
Semizotu yoğurtlu meze değilmi? Bugün yedim yemeği oluyormuş[emoji106]
Acı filiz yumurtalı harika idrar söktürür ve böbrekleri temziler[emoji106]

Geçen bayram yaptığım sarmalar[emoji39]
4eead829e1581f0b9540dc93ddc7b130.jpg

Patatesi biraz haşlayın. Sonra kibrit çöpü gibi doğrayın veya rendeleyin.

Tavada biraz yağ ile kuru soğanı çevirin. Üstüne patatesi ekleyip tavada arasıra karıştırarak patatesler kızarmaya başlayıncaya kadar orta ateşte pişirin.

İsteğe göre kırmızı pul biber, karabiber, tuzunu koyun.

Patates pişince miktarla orantılı yumurta kırın, yumurtayı az biraz hercümerc edin, çok fazla karıştırmayın. Yumurta pişene kadar ocakta tutun.

Servis yapıp afiyetle yiyin.

url=https://hizliresim.com/GZkdr3]
GZkdr3.jpg
[/url]

Köy ekmeği. Fırın ankastre ise alta bir su kabı koymak gerekiyor.

Köy ekmeği. Fırın ankastre ise alta bir su kabı koymak gerekiyor.

Epey özet bir tarif olmuş. :) :)

Ekmek yapmak bir sanattır. Tarifle değil, yaparak öğrenilir.

Resimdeki ekmek çok güzel görünüyor. Ama bu köy ekmeği değil, ev ekmeği. :) Köy ekmeği ekşi maya ile yapılır.

Epey özet bir tarif olmuş. :) :)

Ekmek yapmak bir sanattır. Tarifle değil, yaparak öğrenilir.

Resimdeki ekmek çok güzel görünüyor. Ama bu köy ekmeği değil, ev ekmeği. :) Köy ekmeği ekşi maya ile yapılır.

Tarifinde en kolay ekmek yazıyordu zaten. Yoğurmuyorsun bile. Malzemeleri karıştır yaklaşık 3 saat mayalansın ve pişir. Artık köylerde de hazır maya kullanılıyor. Ekşi maya kullanan bulmak zor.

Ekşi maya kullanan var. Sen hangi köyde yaşıyorsun? Mecidiyeköy olmasın yaşadığın yer😀
Ekmek ve simit yapmak ustalık ister konusunda MeTePe haklı basit değil yani yapması.

Ekşi maya kullanan bulmak zor.

Gerçi çakma ama artık ekşi mayanın da hazırı var. :)

Ben üşenmezsem arasıra kendim yaparım ekşi mayayı. Köylerde de aynı mayayı sürekli besleyip çoğaltırlar. Normal mayalı ekmeğin kokusu, dokusu ekşi mayadan çok farklıdır.

Ben üşenmezsem arasıra kendim yaparım ekşi mayayı. Köylerde de aynı mayayı sürekli besleyip çoğaltırlar. Normal mayalı ekmeğin kokusu, dokusu ekşi mayadan çok farklıdır.

Konu başlığı pratik ucuz uygun yemek olunca elimdeki en basit tarifi paylaştım ama beğendiremedim sanırım. Belki de bir dilim ekmeğe çokokrem falan sürmeliydim. Çok pardon. :)

Helsinki sarımsaklı yoğurdu atlamışım. Lezzet ve kvam arttırıcıdir onunla sunum yaparız.

Ekşi maya kullanan var. Sen hangi köyde yaşıyorsun? Mecidiyeköy olmasın yaşadığın yer😀
Ekmek ve simit yapmak ustalık ister konusunda MeTePe haklı basit değil yani yapması.

Ben köyde yaşamıyorum. Pazarlarda löy ekmeği diye satılan ekmeklerden bahsediyorum. Getirdikleri köylerin adını veriyorlar. Annemlere göre eskiden yapılan köy ekmeğiyle ilgisi yok. Bi kere en basitinden unları katkı maddeli. Siz duydunuz mu bilmem. Bi ara unun içinde kuaför artığı saçlar olduğunu okumuştum. O kadar midem bulanmıştı ki bu bilgi doğru mu sonrasında araştırmadım. Çünkü o dönem tv lerde "bunu da yaptılar. Ekmeğimize küspe de kattılar" başlıklı haberlerde çıkmıştı. Ya aç kalacaktım ya da bilgisiz.

Ben köyde yaşamıyorum. Pazarlarda löy ekmeği diye satılan ekmeklerden bahsediyorum. Getirdikleri köylerin adını veriyorlar. Annemlere göre eskiden yapılan köy ekmeğiyle ilgisi yok. Bi kere en basitinden unları katkı maddeli. Siz duydunuz mu bilmem. Bi ara unun içinde kuaför artığı saçlar olduğunu okumuştum. O kadar midem bulanmıştı ki bu bilgi doğru mu sonrasında araştırmadım. Çünkü o dönem tv lerde "bunu da yaptılar. Ekmeğimize küspe de kattılar" başlıklı haberlerde çıkmıştı. Ya aç kalacaktım ya da bilgisiz.

Küspe kattıkları doğru.
Kuaför artığı saçlar ne arkadaşım sabah sabah midem bulandı ögg yani iyi ki ekmek yemiyorum.
Küspe dediğin hayvan yemi, bitki artığı, gübre yada yakacak olarak kullanılan atıklar mı? Ben son üç aydır ekmeği kestim. Daha önce marketten aldığım ekmeğin altı küspe doluydu elinle çırp dökülür zaten sanırım pişirirken döküyorlar

Küspe kattıkları doğru.
Kuaför artığı saçlar ne arkadaşım sabah sabah midem bulandı ögg yani iyi ki ekmek yemiyorum.
Küspe dediğin hayvan yemi, bitki artığı, gübre yada yakacak olarak kullanılan atıklar mı? Ben son üç aydır ekmeği kestim. Daha önce marketten aldığım ekmeğin altı küspe doluydu elinle çırp dökülür zaten sanırım pişirirken döküyorlar

Unlara saç katıldığını duyalı çok oldu. Belki googleda bulabilirsin. Ben tekrar bakmak istemiyorum. Değirmene gidip ununu kendin öğütmüyorsan bana ekşi maya falan deme ;)

Bilmediğim konu ekmeğe saç katıyorlar diyor ve küspe ne kadar doğru acaba? Sağlık bakanlığı denetleme yapmıyormu?

s5Z4X7.jpg

Aynı hamurdan peynirli poğaça, patatesli kır pidesi ve sade poğaçalar yaptım. Kim nasıl seviyorsa öyle yesin.

Afiyet olsun güzel olmuş ellerine sağlık

Konu biraz eskide kalmış ama bende mutfağa girmeyi seven erkeklerdenim :) hele birde kız babası olunca birlikte kekti kurabiyeydi :)

Bazen canım sıkılır hiçte üşenmem 3 malzemeli bir kurabiyem var paylaşayım istedim sizlerle :)

Malzemeler;

1 su bardağı çiçek yağı
1 paket vanilyalı toz krem şanti (siz isterseniz kakaoluda alabilirsiniz damak zevkinize kalmış:)
ben aldığı kadar un koyuyorum yumuşak ama yuvarlak hale getirdiğinizde kendini salmayan bir hamur. Yoksa top top tepsiye dizdiğiniz kurabiyecikler tepsi şeklini alabiliyorlar tecrübeye sabit :D

Malzemelerimiz bu kadar.

Hazırlanışı;

Krem şanti ve yağı bir kaba alıp çırpıyorsunuz. Krema kıvamına gelince azar azar elediğiniz unu ilave edip yoğurun. Ben tat versin diye biraz pudra şekeri, vanilya yada tarçın koyuyoru. daha sonra yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye ceviz büyüklüğünde yada biraz daha büyük tepsiye dizin. 170 derecede fırın ısındıktan sonra 5-10 dk kontrollü pişirin ben yanık sevdiğim için biraz kızartıp öyle alıyorum fırından. Soğuyunca üzerine pudra şekeri serpiyoum :) Fotosunuda paylaştım mmm :)

8Kzjb2.jpg
[/IMG]

C1M1x.jpg
[/url][/IMG]
C130m.jpg
[/url][/IMG]

Karnıyarık yaptım. Pratik yemek tarifi değilmiş ve yaparken öğrendim.😂 Mavi yumurtalar harika... 👍

Üst Alt