Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Pratik ucuz ve uygun yapılabilecek yemek tarifleri?

allahin hamuruna 60 lira verilirmiymis
hicte aldigim yok.makarnayi haslar. ustune tereyagiyla kiyma kavururum, al sana manti
bamyanin kucugu makbuldur. limon suyuna yatirildigini bilmiyordum
ayiklamasi onemli, kulah yaparak ayiklicaksin
kiyma, sogan yag salca kavuruyorum,ayikladigim bamyalari, bir bardak su ustune limon dilimleri, kaynayinca alitini kisiyorum
pisene yakin tuzunu koyuyorum.
biraz ucuzlayinca al sende bamyayi.
onu alacagina yarim kilo kuymadan cok guzel kofte yapardin.

hicte aldigim yok.makarnayi haslar. ustune tereyagiyla kiyma kavururum, al sana manti
kiyma, sogan yag salca kavuruyorum,ayikladigim bamyalari, bir bardak su ustune limon dilimleri, kaynayinca alitini kisiyorum

Bamya diz kapağı kıkırdak aşınması ve sıvı kaybı için sümüksü salgısı ile faydalı diyorlar. Köfte yapmayı bilmiyorum. Tarhananın kilosu olmuş 60tl.😡
Matematik çalışalım shukufe, üç kişilik aile düşün🤔 ve sadece baba çalışıyor. 1 ay boyunca her gün 1kg mantı alsa 60tl yoğurt 12tl ve baharat, salça, sarımsak 3tl diye düşünelim. Toplam maliyeti 75tl ve kahvaltı üç kişilik aile için en ucuz günlük 25tl bu aile günde iki öğün kahvaltı ve akşam yemeği yese günlük gıda masrafı 💯 TL aylık maliyeti 3k yapar. Asgari ücret alsa bu baba 2.800tl ve 3.000tl gıda masrafı olsa daha ev kirası, elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon, yol masrafı, giyim ve sağlık masraflarını ekle bu aile nasıl hayatını idame ettirebilir?

Shukufe,
Tek servetim parmağımda ki yüzük diyen...
Bu halkı bir simit ve çaya muhtaç ettiler diyen siyasi lider kimdir?

Limonlu suya bamya kendini salmasın yani diri olsun diye yatiriyormuslar. Külah şeklinde ayıklama yapıp içine kıyma doldurayim. Bamya 30tl ve kıyma eklersek bu yemek bana 100tl patlar.😂

Külah şeklinde ayıklama yapıp içine kıyma doldurayim.

Külah şeklinde dediği içi boş değil. Saplarının olduğu yer kurşun kalem ucu gibi olacak. Yani düz kesilmeyecek. Aksi halde pişerken salgılanır.

bamya%2Bay%25C4%25B1klama.JPG

Alttaki resim yanlış ayıklamadır. Bu şekilde içi boşalır ve salgılanr.

b1db18a2-e9d3-46a7-8d1d-d1811c0f28f2.jpg

ee artik kiyma dedikse dolduruyomusun kiymayi:)tek kisiye yarim kilo bamya, bir sogan, birkasikta kiyma.
doydun iste.
tek yuzukle gelip gemi filosu sahibi olanin yuzunden maaslarin bereketi kacti:mad:aman aman agzimiza bu cihetten ket vuralim. teee ne zaman benim actigim sogansiz yemek tariflerinin akibetine ugrar konu sonra bende soylemesi:(
o parayla manti alma senin gibi kalburustu celebilere akillim. fakir kendi yaparsa yapar, sade suya makarnayi koydumu allaha sukreder:)
tarhanami ogggg, hayatimda en nefret ettigim seydir tarhana...

Külah şeklinde dediği içi boş değil. Saplarının olduğu yer kurşun kalem ucu gibi olacak. Yani düz kesilmeyecek. Aksi halde pişerken salgılanır.

bamya%2Bay%25C4%25B1klama.JPG

Alttaki resim yanlış ayıklamadır. Bu şekilde içi boşalır ve salgılanr.

b1db18a2-e9d3-46a7-8d1d-d1811c0f28f2.jpg

Ya shukufe külah deyince dolma gibi içini boşaltıp kıyma doldur dedi sandım. Ahh shukufe ahh bamya yemeğimi mundar edecek.😡 sap kısmı kalem ucu ya da mermi gibi olacak şimdi anladım.
Teşekkürler,,,

fakir kendi yaparsa yapar, sade suya makarnayi koydumu allaha sukreder:)

En ucuz mantı tirittir. :) Açmaya bile gerek yok. Bayat ekmeği doğra, üstüne kemik suyu, salçalı yağ ve yoğurdu dök, olsun bitsin. :) Varsa 100 gr. da kıyma koyarsın. :)

En ucuz mantı tirittir. :) Açmaya bile gerek yok. Bayat ekmeği doğra, üstüne kemik suyu, salçalı yağ ve yoğurdu dök, olsun bitsin. :) Varsa 100 gr. da kıyma koyarsın. :)

Tirit Balıkesir yöresine ait üzerine maydanoz ile süsleyip servis ediyorlar.👍

ee niyet fakire ucuz yemek ama illa et, kemik suyu:)
olsun o kadarda, fakir fukaraninda agzi bayram edecek tabi.

Tirit Balıkesir yöresine ait üzerine maydanoz ile süsleyip servis ediyorlar.👍

Tirit bütün Türkiye'de biraz farklılıklarla yapılır. Ama "Tiridine tiridine bandım, bedavamı sandın, para virip aldım" türküsü Kastamonu'ya aittir. :)

Tirit bütün Türkiye'de biraz farklılıklarla yapılır. Ama "Tiridine tiridine bandım, bedavamı sandın, para virip aldım" türküsü Kastamonu'ya aittir. :)

Balıkesir merkeze gittiğimde yedim. Tadı çok güzel düğün yemeği diye yapıyorlar. Asker yollarken keşkek kaynatıyorlar.

Balıkesir merkeze gittiğimde yedim. .

Esasen doğu kökenli bir yemektir. İran'da vs. çok yapılır. Ben ülkemizde yapılmadığı bir yöre görmedim. O yüzden belli bir yere yakıştırmak doğru gelmiyor. Her yörede farklı şekillerde yapılır, farklı yenilir. Mesela Balıkesir'de düğün yemeğiyse, Urfa'da sabah kahvaltısı olarak yenilir. Kastamonuda susamsız simit ile yapılır. Esasen mantık et veya kemik suyuna ekmek banılmasıdır. Gariban yemeğidir ama restoranların da şahıdır.

kabak spagetti
3 tane kabagi ince ince boydan boya kestim
sonrada spgetti gibi birdaha kestim incece
teflona 3 kasik zeytinyagi koyup kizdirinca spagettileri koyup kavirdum
biraz yumusayinca salcasini, tuzunu, karabiberini, nanesini koyup kavurdum
cok osuma gidiyor kabak spagetti, cokca yaparim

Shukufe kabak tatlısı nasıl yapılıyor? İlk defa yapacağım tarifini bana yaz lütfen.

Shukufe kabak tatlısı nasıl yapılıyor? İlk defa yapacağım tarifini bana yaz lütfen.
kabaklari soyup dilimleyip yika
suyunu iyice suzdukten sonra sekerini dok kapagini kapa
sabah kaltigin zaman ocakta kisik ateste kontrollu pisirki suyu bitip yanmasin
seker aksamdan konulunca suyunu salar
az bir su ekleyebilirsin kabaginin cinsine gore
yumusayinca tamam

yumusayinca tamam

yumusayinca tamam

Kabakları kesip üzerine şeker döküp bekle diyorsun suyunu salınca pişirip soğumaya bırakayım. Üzerine ceviz döküp servis edeyim. Yalnız çok yumuşak olmasını istemiyorum az pişirmek gerekiyor galiba neyse teşekkürler,

zz pisirirsen tadini sevemezssin gibime geliyor.
sulu kalirsa yumusak oluyor ondan ben sulu kabak hic yapmam

Yumuşak olmasını istemiyorum. Kabak dediğin hafif diri olmali o yüzden sana sordum. Sulu ve yumuşak olursa sevmem.

Tencerede pişince yumuşak olur... Az pişirirsen kırt kırt olur ve tadı çok kötü olur.

Daha dişe gelir ama iyi pişmiş, kestane tatlısı kıvamında istiyorsan kabakları tepsiye diz. Üstüne toz şekeri serp. Kabaklar suyunu salıp şeker eriyinceye kadar 2-3 saat bekle. Sonra Fırına koyup suyunu çekip yüzleri çok hafif yanmaya başlayıncaya kadar pişir. Ara sıra fırını açıp tepsideki suyu kabakların üzerine gezdir ki yüzleri parlak olsun.

Aşağıdaki videoda üstünü pişirme kağıdı ile kaplıyor. Ben açık pişiriyorum, daha güzel oluyor.

Tencerede pişince yumuşak olur... Az pişirirsen kırt kırt olur ve tadı çok kötü olur.

Daha dişe gelir ama iyi pişmiş, kestane tatlısı kıvamında istiyorsan kabakları tepsiye diz. Üstüne toz şekeri serp. Kabaklar suyunu salıp şeker eriyinceye kadar 2-3 saat bekle. Sonra Fırına koyup suyunu çekip yüzleri çok hafif yanmaya başlayıncaya kadar pişir. Ara sıra fırını açıp tepsideki suyu kabakların üzerine gezdir ki yüzleri parlak olsun.

Fırını kullanmayı bilmiyorum.:(Tepsi ile ocakta pişirsem kestane kıvamında olur mu?

Fırını kullanmayı bilmiyorum.:(Tepsi ile ocakta pişirsem kestane kıvamında olur mu?

Olmaz. Ama ocakta yayvan bir kapta üstüne kapak koyup kapağı aralık bırakıp kısık ateşte suyunu çektirerek de pişirmeyi deneyebilirsin.

Fırın kullanmanın bir numarası yok ki... Ocaktan daha kolay. Alt-üst açık 180 derece veya turbo fan 165 dereceye ayarlayıp tepsiyi orta rafa koyacaksın. Arada göz atacaksın. 40 dakikada falan pişer.

Tahini bırak üzerine şeker dökmeye korkar hâle geldik. Şekere zam gelince yapmaktan vazgeçtim.
oynamaya bilmeyen kiz davuldan gorurmus derdi rahmetli babannem:eek:
alacagin 1 bucuk 2 kilo kbaktir.
bir su bardagi yani 200 gram seker kafi. ama kabaga su koymadan sekere yatirki kendi suyuyla kisik ateste pisir.

sana ucuz yemek; yarim kilo ispanagi ince ince kiy.
2 kasik siviyagla kavur.
ustune 2 yumurta kir tuzunu pul biberini ek.
en ucuz, en doyurucu, vitamin bombasi:)

oynamaya bilmeyen kiz davuldan gorurmus derdi rahmetli babannem:eek:
alacagin 1 bucuk 2 kilo kbaktir.
bir su bardagi yani 200 gram seker kafi. ama kabaga su koymadan sekere yatirki kendi suyuyla kisik ateste pisir.

sana ucuz yemek; yarim kilo ispanagi ince ince kiy.
2 kasik siviyagla kavur.
ustune 2 yumurta kir tuzunu pul biberini ek.
en ucuz, en doyurucu, vitamin bombasi:)

Oynayacak hâl bırakmadılar. Ispanak kilo fiyatı 10tl iki adet köy yumurtası 4tl yağ, tuz, pul biber ile pişirmek yine 20tl bulur. Ucuz yemek falan kalmadı. Ispanak nasıl 10tl olur alt tarafı ot ya bunu sorgulamak lazım. Gübre fiyatları tavan yapmış galiba...

Oynayacak hâl bırakmadılar. Ispanak kilo fiyatı 10tl iki adet köy yumurtası 4tl yağ, tuz, pul biber ile pişirmek yine 20tl bulur. Ucuz yemek falan kalmadı. Ispanak nasıl 10tl olur alt tarafı ot ya bunu sorgulamak lazım. Gübre fiyatları tavan yapmış galiba...
ne demezsin:(
deterjanlar, peynirler,kagit havlu, tuvalet kagidi, cocuk mamasi, bezi, cay ucmus bu gunde:mad:
markete pazara gitmeye korkar a. giysi gerekmez. eskiler sagolsun:(
kuru ekmekle soganin cucugunu yicez galiba artikin...

ne demezsin:(
deterjanlar, peynirler,kagit havlu, tuvalet kagidi, cocuk mamasi, bezi, cay ucmus bu gunde:mad:
markete pazara gitmeye korkar a. giysi gerekmez. eskiler sagolsun:(
kuru ekmekle soganin cucugunu yicez galiba artikin...

Bunlar daha iyi günler shukufe domatesi, elmayı tane ile almaya başlayacak vatandaş. Ben boşuna emekli olunca biber, patlıcan, domates ve diger her şeyi ekip dalından koparıp kahvaltımı ve akşam yemeğimi yapacağım diye boşuna demiyorum. Tavuk ve ördek beslerim doğal beslenirim.

aa sebep ne ola ki :confused:

Ekonomik buhran ve vatandaşların alım gücünün düşmesi. Zam yağmuru ve ekonomik belirsizlik beni deli ediyor. 2023 yılına kadar bu şekilde gitmez. Acil erken seçime gitmeliyiz.

Pa_Pi, Özal zamanında da olmuştu, geçecek bir şekilde…

Üst Alt