Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikoz olmasına rağmen evlenen veya evlenmeyi düşünen var mı?

Yuyu

“Sağlıklı iken düşüncelerim böyledi.”

Tam herşeyimi halletmiştim. Artık evlilik düşünüyordum.

Tekrardan atak yaşayınca ne olduğunu bile anlamadım.

Atak bir anda herşeyi sıfırlıyor. Herşeye yeniden başlıyorsunuz.

Belki de hayırlısı budur benim için. Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler ya, işin içine girsem belki de soğuyacağım, hiç istemeyeceğim. :) Zaten odun biriyim gibi geliyor bana. Romantizmden anlamıyorum. :)

@persekusyon

Siz daha tecrübelisiniz. Tüm yaşamınızı hasatalığa göre düzenlemişsiniz. Şimdi ben çok yeni olduğum için;

Vasi tayinin edilecek iptal ettirmem gerecek(en az 6 ay 1 yıl)

Tekrardan bir iş bulmam gerecek ( ne zaman nasip olur bilemiyorum) Doktora göre hemen çalışabilirsin diyor.

Hafif bir iş bul çalış diyor. Kimsenin hastalıktan anladığı yok

Vasim varken nasıl iş peşinde koşacağım hiç bilmiyorum.

Tüm bunları yeniden halletmem gerekecek.
perseküsyon siz hastalığınızı bilerek hayatınızı şekillendirdiğiniz için bazı konularda şanslısınız.

Ben psikoz bir bayanla evlenmek istiyordum.fakat karşıma dürüst ciddi bir bayan çıkmadı çıksaydı evlenirdim.ama şimdi sadece gerçek dost arkadaş sırdaş olabileceğim psikatri rahatsızlığı olan bayanla .arkadaşlık yapmayı hedefliyorum.

Yuyu

Böyle düşünmeniz ilacın etkisinden

Ben çok yeniyim ilaç kullanımına başlayalı 6 ay oldu.

İnsanda duygusal olarak hiçbirşey bırakmıyor. ilaç tamamen köreltiyor.

Bu farkı çok net söyleyebiliyorum. 6 ay önce çok yoğun duyguların hiçbiri kalmadı. Dümdüz birisi oldum. (Bende)

Hala alışma evresindeyim.

@perseküsyon siz hastalığınızı bilerek hayatınızı şekillendirdiğiniz için bazı konularda şanslısınız.
@xdedahii hastalığım konusunda çok araştırma yaptım. Gittiğim özel psikiyatri doktoru alanında çok yetkin. Onun da büyük katkıları oldu

Senin konuna gelirsek , vasi tayini kararı çıkarsa bu , iş bulmana ve sigortalı işe girmene engel olur mu ? Bunu araştırdın mı ?

xdedahii

Demeyin ya :( Ben çocukluğumdan beri kullanıyorum, hep böyleydim. Aradaki farkı anlayamıyorum.
İlacı kestiğim bir dönem de oldu ama çok acı çektim, halüsinasyonlar, uyku felçleri, sanrılar çok ağırdı. İlaçsız yaşayamam ama demek ki bu şekilde de tat alamıyorum.

Keşke çaresi olsaydı...

Yuyu

Çok uzun süredir çocukluğunuzdan bu zamana kadar kullanıyorsanız. Muhtemelen dediğim duyguları bilmiyorsunuz.

Ama ben rahatlıkla söyleyebiliyorum.

Kullandığım antipsikotik ilaç yeni kullanmaya başladığım antideprasan var.

Sakinleştiriyor, hiçbirşeyden zevk almıyorum yani mutlu olamıyorum. İlgisizlik ve isteksizlik yapıyor. Tamamen dümdüz duygusuz birine çeviriyor.

Doz azaltılınca farkı anlıyorum. Kesinlikle kullandığım ilaçlardan oluyor ama yapacak bişe yok.

Bıraktığınız da dediğiniz belirtiler ortaya çıkacak diye korkuyor insan.

xdedahii

ocak ayı geldi çattı ocak 15 den sonra bıraktığımda haftalık yazı atıcam foruma ilaçsız ilk haftam şöyle bi düşüncem var veya yok gibi inşallah psikoz değilimdir :/ ya bende de sizdeki duruma benzer durum var yani uzun süre atak yok sonra geliyor ve psikoz olmuş oluyorum ya da
depresif psikoz tarzı bir şey yaşadım

selinpelin

Benim durumum tam dediğiniz gibi.

Şuan normal insanlardan bile daha iyiyimdir. Psikoz atağı gelince dediğiniz gibi oluyorum. Buna hastalığın alevlenmesi diyorlar bir anda gelip herşeyi berbat ediyor.

Onun dışında sıradan çok sakin birisiyim.

Sadece atak yaşayınca hastalığın pozitif belirtilerini yaşıyorum. Oda çok uzun süre tekrar olmuyor.

Şimdi hastalığın alevlenmesi geçti. İlacı bıraksam 2-3 yıl böyle götürür diye düşünüyorum ama sonra tekrar olur.

xdedahii

inşallah bir daha hiç gelmez diyeceğim ama çok garip bir şey ya nasıl bir şeydir ki bu alevlenme yani beyinde ne oluyorda bu durum oluşuyor simülasyon tarzı bir şey olsa da biraz daha anlayabilsek keşke. Ve tıp biraz daha gelişmiş olsa da yan etkisi neredeyse olmayan bir ilaç çıkarabilseler ve herkes rahat etse ilaç kullanmayı dert etmese.

selinpelin

Keşke dediğin gibi olsa o zaman kimse ilaç bırakmaya uğraşmaz. Bazı belirtilerde hastalığın belirtileri herşeyide ilaca bahane bulmaya gerek yok

xdedahii

ben Rileptid kullanıyorum 1mg doktor eğer ki ilaçsız yapamaz isen daha az yan etkili bir ilaç yazıcam dedi böyle diyince bir yönden de sevindim demek ki dedim risperdal etken maddesi olup da yan etkisi daha az olan ilaçlar var demek ki belki etkisi daha azdır ama inanmak istedim yani eğer ki ilaçsız yapamaz isem onu vericek ne olduğunu bilmiyorum ama ilacı keserken onu reçete etmesini isteyeceğim evde tutucam verdiği ilacı da herhangi bir olumsuzluğa karşı

selinpelin kullandım o ilacı senin gibi yanımda bulunduruyordum. Birşey olursa atarım diye. Kilo yapar iştah açar o ilaç bana yazdığını 2 ye bölüp kullanıyordum.

Sonraları kullanmadım. Senin gibi birşeyim yok benim Herşey psikolojik dedim. Yanlış yönlendirme.

xdedahii

işte şimdi rileptid değil de yan etkisi az başka bir ilaç yazıcak eğer ki ilaçsız yapamaz isem bu arada atağın ilk zamanları daha 2. ay ilacı 2mg den 1 mg ye düşürmeye çalıştığında öyle bi yanma hissettim ki sanrılar böyle kötü hissettirdi kalbime kadar bir şey dokunur gibi oluyordu kötü hissetmem için o zaman doz düşürünce bile etkiyi anlıyordum şimdi kaç aydır 1mg kullanıyorum 1mg de yeterli geliyor bırakınca da dediğiniz gibi belki belli bi zaman iyi gelicek ama bir kaç sene sonra allahım allah korusun atak yaşamam inşallah.

Risperdal kullandırmıştı yarıya böldürüp, belli bir süre sonra bırakmıştım. Sonra sonuç ortada bu duruma düştüm.

İnşallah tekrar aynı şeyleri yaşamayız.

Bana dese ki bir bayan ben psikatri rahatsızlığı var benimle cidden evlenirmisin yada dost olurmusun hiç dusunmeden evet derim. Çünkü o insanında duyguları hayelleri arzuları var.mukakkak ki o kişide bilir artiyi eksiyi unutmayalım..buradaki herkesin bir hayeli bir umudu var..yeterki sevelim sevilelim..asla kimsenin engelini hafife almayalim

Mustafa 1972

bence de zaten böyle olması lazım ama işte bizim toplumda her şey dışlandığı için en ufak arızada herkes birbirini dışlıyor bu acayip kötü bir şey.

@Mustafa 1972 inşallah kafana uygun birisini bulup evlenirsin Ama antipsikotik vb ilaç kullanan kadınların hamile kalması çok sakıncalı. Çünkü bu ilaçlar bebek embriyonun gelişimine zarar verebilir.

Doğumdan sonra da aynı şekilde, ilaçlar anne sütüyle bebeğe de geçer. Allah korusun spastik bir çocuk bile olabilir. O yüzden karı / koca iki taraf da birbiriyle anlaşabilir ama çocuksuz evlilik daha mantıklı görünüyor..

@selinpelin İlaçsız yapamasan da yazdığın şekilde , düşük doz ve hafif bir ilaç verilir. Gündelik yaşamın fazla etkilenmez.

perseküsyon

dediğiniz gibi hastalık belirtisi var ise çocuk yapmamak daha mantıklı benim şimdi düşüncemde şu da var benim kardeşim var daha 7 yaşlarında bizim ailede genetik değildi ama onda da bu tarz durumlar oluşur mu oluşmaması için ne yapmalıyız bunları hep döndürüyorum kafamda

perseküsyon
Evet doğrudur.ancak ben zaten 51 yaşındayım bekarım yalnız yaşıyorum.herhalde bu zamandan sonra çocuk filan dusunemem.oldu ki evleneceğim kişinin çocuğu vardır.muhakkak ki eğer bir bayanı seviyorsanız çocuklarını da seversiniz belki kendi öz çocuğunuz gibi de seçebilirsiniz ben herşeyin karşılıklı sevgi saygı anlayış taraftarindayim.

@selinpelin ... anladığım kadarıyla bu hezeyan(sanrı) atakları sende durduk yere başlamış. Buna sebep olacak ağır& travmatik bir olay yaşamamışsın Doğru mu anlamışım ? O yüzden 7 yaşındaki kardeşinde de aynı şekilde sebepsiz başlar mı ? diye endişe ediyorsun...

@Mustafa 1972 Hocam senin yaşın epey varmış . Sizi daha genç sanıyordum O zaman yazdığın gibi çocuk falan düşünmezsin.. Tahminen evleneceğin kadının yaşı sana yakınsa, çocuğunun yaşı da ufak değildir. Problem çıkartacağını zannetmem. Hakkınızda hayırlısı olsun...

perseküsyon

Şöyle söyliyeyim bir sevgili yapma durumuna bürünmüştüm ve olumsuz oldu böyle olunca hal 1 ay boyunca kişiyi stalkladım hep eve gelip yatağa giriyordum ve stalk atıyordum ama uyuşmuşluk vardı üzerimde sarhoşmuşçasına depresyon moduna bürünmüştüm ama hiçbir şeye anlamlandırmıyordum hani hastalıkla bi ilgisi yoktu ne zamanki sesler duydum atılan bir kaç story i kendi üstüme alındım hani bi anda acayip travmatik bi olay olmadı ama biri tarafından reddedildim diyebilirim bu da beni öyle üzmedi ama melankoli yapmıştı şarkılar dinleyip efkarlanıyordum nargile içiyordum sık sık ve bir gün sesler geldi nevrim şaştı evet aynı şeyin kardeşimde de olmasını istemem ki benim daha psikoz mu yoksa depresif bir nöbet mi belli değil galiba ondan dolayı da kontrol edicez bakalım.

zor olur evlilik demek istedim kendi ailemde öyle düşünüyor

kellim

evet ama bu iki ucu da sıkıntılı birinde ileride yalnız kalıyorsun şu an için avantaj gözükse de dğerinde de cocuk yapmak düşündürtüyor yapılmaması gerek e ileride oluşabilecek atak veya sıkıntılara karşı ne kadar özverili yaklaşılacak gerçekten kararsız insan

Bugün eşimle tartıştım 2 kere de kızımı küstürdüm. Acaba sağlıklı olsam bu olur muydu?

Bugün eşimle tartıştım 2 kere de kızımı küstürdüm. Acaba sağlıklı olsam bu olur muydu?
Olmazdı OLMAZDI dedikya. 😁😁😁

Ben EVLİLİĞİ ÇOK İSTİYORUM ama o kişi karşıma bir türlü çıkmıyor.
Yaşım 38
5 yıldır kamuda çalışmaktayım.
Hastalığım ZİHİNSEL ve RUHSAL.(Şizofreni ve Otizm)
2012 TEMMUZ dan beri düzenli TEDAVİ OLMAKTAYIM.
HİÇ EVLİLİK YAPMADIMDI.

Benim karşıma psikolojik rahatsızlığı olan bir bayan bile çıksa evlenirim.yeterki beni sevsin saysin değer versin.ben kesinlikle hiç bir engelini düşünmem.sadece dürüst olsun

Üst Alt