Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şehirler arası otobüslerde engellilere yapılan indirimler..?

hic bosuna ugrasmayin bence sanki at deve vericekler indirim
helede isitme engelli olunca kalibimizda cussemizde bisi yokki
diger arkadaslar nasilsa az bile olsa belli oluyor bizimkisi gizli engelmis gibi oluyo
bende baya ugrastim konustuklarima sivemi begendiremedimmine iddaya binince sagirlasiveriyolar benden ala :wink:

Yine de dilekçelerimi yazıyorum şu anda ve elimden gelen neyse yapıyorum. Bakalım sonuçları ne olacak.
Ne demişler,
"Sen yanmasan, ben yanmasam karanlıklar nasıl aydınlığa çıkar"

Bütün bu yaptıkları boş uğraş değil; birilerinin dikkatini çekene kadar durmak yok yola devam.
İndirim yapmadıklarını teyit ettirseydin yazılı olarak: Belki kazdıkalrı çukura kendileri düşerlerdi.
Bulnes tebrik ediyorum: Şikayetide gerekli mercilere ilet. İşelm yapılmazsa yetkileri de bir ust kurula şikayet ederiz.

Arkadaşlar bu sabah yukarıda bildirdiğim konuyla ilgili biraz önce posta geldi. Posta Ulaştırma Bakanlığından, bu yazıyı taratıp aşağıda bilgilerinize sunuyorum.

ulatrmabakanl01nq0.jpg

Arkadaşlar,
Bugün Karayolları Ulaştırma Genel Müdürlüğüne gerekli dilekçeleri yazıp biraz önce kargoya verdim. (Yarın kargo şirketi gelir alır)
Bu dilekçelerin başlıklarını aşağıda gösteriyorum.
Bakalım sonuç ne olacak.

dileke1pp5.jpg

dileke2ph0.jpg

dileke3df4.jpg

dileke4cj2.jpg

ben yaz tatiline gidiş dönüş indirimli gittim.. özürlü kimlik kartımı göstedim.. ama şimdi yeni uygulama varsa bilmiyorum..

Ben ehliyetimi gösterdim... :mrgreen: Bi deneyim dedim...Oldu mu oldu? :mrgreen: Yanıltıcı bir paylaşım olabilir.Siz yine de belgenizi alın.Fırsatını bulsam ben de alıcam ama tembellik iştee... :oops:

Arkadaşlar,Bulent beyi yalnız bırakmamalıyız,bunla ilgili mail ahzırlayıp yolculuk ypana arkadaşlar gerekli evrakları biletlerinin ve özürlü kimlik kartlarının fotokopileirini faxlasınlar,yada burdan mail hazırlayıp toplu olar herkes bu işe katıulsın yoksa kaznılmış haklarımız elden gdiyor yadfa kullanıyorsak yarın hak istemeyede hakkımız olmayacak....öenmli olan verilmiş haklarımı kullanabilielim ki,diğer haklarada verildiği zman sahşip çıkabilelim..

dsarica' Alıntı:
Arkadaşlar,Bulent beyi yalnız bırakmamalıyız,bunla ilgili mail ahzırlayıp yolculuk ypana arkadaşlar gerekli evrakları biletlerinin ve özürlü kimlik kartlarının fotokopileirini faxlasınlar,yada burdan mail hazırlayıp toplu olar herkes bu işe katıulsın yoksa kaznılmış haklarımız elden gdiyor yadfa kullanıyorsak yarın hak istemeyede hakkımız olmayacak....öenmli olan verilmiş haklarımı kullanabilielim ki,diğer haklarada verildiği zman sahşip çıkabilelim..

Teşekkürler dsarica,

Ben de aynen bunları söylüyorum zaten. Kazanılmış haklarımıza sahip çıkamazsak veya çıkmazsak bundan sonra da hiç konuşmaya hakkımız olmaz.

Ben Ulaştırma Bakanlığına yazıp bu haklarımızın geçerli olduğunun teyitini aldım resmi yazı ile.
Bu haklarımızı ve yasayı umursamaz şekilde gören firmalarıda bilet parası 1 YTL dahi olsa Ulaştırma Bakanlığına hep ileteceğim şikayetlerimi.

Bu işler böyle yürüyecek demek ki.
1-2 firmanın bu yasayı uygulamış olması da valla her zaman uyguladıkları anlamına da gelmez arkadaşlar.

SLM

ŞEHİR İÇİ OTOBÜSLERİN ANKARA İST İZMİR GİBİ BÜYÜK İLLER DE ÜÇRET SİZ OLDUNU GÖRDÜM BİZİM ANTALYADA POLİS VE ZABITADAN ALMIYOLAR NEDEN ASKERDEN ALIYOLAR Bİ DE BİZ ENGELLİLER DEN ANLAMIŞ DEYİLİZ..

Selam arkadaslar. Bugun itibarı ile (23.09.2008) Giresun'dan İstanbul'a gitmek niyetiyle 5 otobus firmasina gittim. Oncelikle gittigim Metro firmasinda bilet fiyatinin 70 Ytl. oldugunu soylediler. Bende ozurlulerin ve 12 yasina kadar cocuklara %50 indirim uygulanmasini gerektiren Karayollari Tasimaciligi Kanundan bahsettim. Yazihanede gorevli bayan oyle bir indirim yapamayacagini soyledi ve ozurluluk oraninin %50-55 olmasindan bahsetti. Ordan almadan Ulusoy firmasina gittim. Orada da ayni sekilde dilegimi belirttim. Onlarda oyle bir uygulamalarinin olmadigini ama istersem 55 Ytl.den bilet temin edebileceklerini soylediler. Kanundan bahsettigimde ise Ulusoy firmasinin o kanun yuzunden mahkemelik oldugunu ve kanunun yururlukten kaldirildigini belirtti. Keza ayni sekilde Findikkale ve Sema firmalarina gittigimde de hic bir sekilde ozurlu indirimini uygulatamadim. Yarin ilk isim Ulastirma Bakanligina faks cekmek olacak. %50 indirim uygulayip 35 Ytl ile kurtulmayi dusunup beni magdur ettikleri icin kanundaki ceza miktari dogruysa Kanunda belirtilen yolculara kesmedikleri icin 540 Ytl. ceza kesilmesi icin talepte bulunacagim. Hic umurumda degil. Eger bu ulkede kanunun ustunlugunu savunuyorlarsa bu kanun herkes icin gecerli olmali. Adamlar bir de kendilerini savunuyorlar devlet bana hic bir sekilde yardim etmezken bir de kanun cikarip ona uymami istiyor ben nasil para kazanacagim diyor. O benim sorunum degil ki ben kanunun bana verdigi haklardan yararlanmak istiyorum sadece.

Evet haklısınız, ben de bas bas bağırıyorum ya.
Kanunun bize verdiği haklara sahip çıkmazsak bundan sonra bizlerin bir şeyler talep etmeye hakkımız yoktur derim.
Şikayet edin efendim. Ben önceki yazdıklarıma bakarsanız 3 firmayı şikayet ettim.Bunlardan biride Metro Turizm zaten. Ben İstanbul Merkezden bir bayanla görüştüğümde siz haklısınız bakanlığa şikayetinizi yapınız dedi.
Gerçi şu anda ne aşamada sonuçlandı mı bilmiyorum.
Bakanlığa gönderilen dilekçelerin takibinin nasıl yapıldığını bilen varsa buraya yazarsa takip edeyim.
Hakkınızı arayın yoksa bundan sonrası için de hep susun...

Ben yönetmelik çıktığından bu zamana kadar şehirlerarası seyahatde bulunmadım. eğer seyahat edeceğim zaman firmalar yasaya uymayıp % 50 indirim uygulamassa hukuki olarak ulaştırma bakanlığına kadar hakkımın takibcisi olurum. arkadaşlar haklarımız konusunda asla taviz vermeyelim.

ARKADAŞLAR LÜTFEN BU KAZANILMIŞ HAKKIMIZA DUYARLI OLALIM YOKSA BU DA ELDEN GİDER ZATEN UYGUYAN YOK,ADAMLAR KALKMASI İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYOR..NASIL ENGELLİ VATANDAŞLARIN BİR TEK EVİ VARSA VERGİDEN MUAFKEN ARTIK VERGİYE TABİ OLDUĞUNU VE KİMSENİN SESİ ÇIKMADI,NEDEN....
LÜTFEN ELİMİZDEKİ HAKLARI VERİLMİŞ OLAN HAKLARI EKULLANALIM VE BUNDAN SONRADA YENİ HAK İSTEME VE DÜZENLEMEDE OLMAK İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMA YAPMALIYIZ..AMA BENCE EÖNCE VERİLMİŞ HAKKIMIZ UYGULATALIM..GEREKLİ YAPTRIMI UYUGULATALIM.

Merhaba arkadaşlar,
En son yaptığım seyahatlerde 3 firmayı Ulaştırma Bakanlığına şikayette bulunmuştum.
Bunlardan Nevşehir Seyahat 9 YTL ücreti iade etti.
Açıkcası ben ücretin iadesini istemedim ki. Gereken ceza ne ise verilmesiydi benim istediğim. O an talep ettiğimde yapsaydı indirimi bu 9 YTL benim için 90 YTL olurdu. Yoksa o kadar sinir stres olduktan sonra ne fark eder ki.
Diğer 2 firmadan halen ses seda yok.
Bu gibi konularda yapılacak bir şeylerimiz var ise böyle konularda tecrübeli arkadaşlarımızın ön ayak olup yapabileceklerimizi yapmamız lazım. Dilekçeler mi yazılır, imzalar mı toplanır. Veya bu kararın daha etkin ve ivedilikle uygulanabilmesi için öneriler mi geliştirilir.
Bence bu konuda bir şeyler yapmamız lazım.

bende firmanın birinden indirim istedim, kartımı gösterdim. görevli bana ısrarla sadece %50 ve üzeri özrü bulunanların yararlanabileceğini söyledi. hatta bu sıkıntıyı her yerde yaşarsın dedi. bende şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadığımı ve kanunen hakkım olduğunu söyledim. (bu arada rapor oranım %45). az da olsa indirim yaptı. dönüşte kamil koç %50 indirim yaptı. hatta kart bile sormadılar.

Ya bu da bir şey mi Zafer Turizm Malatya otogarından oranın yetkilisi özürlü indiriminin olduğunu ama sizde gözle görünür bir özür olmadığından (işitme engelliyimde %50 ile) yani kolu bacağın sağlam,yerinde duruyor dedi.
Ben de dedim sende beyin özürlüsün ama görülmüyor dedim.
Hakikaten hep manyaklara çatıyorum ben de...

hakikaten BULNES hep böyle adamlarda seni buluyor :)
ama bu adamlar böyle.dayata dayata anca öğreniyorlar işlerine geldiği gibi uygulama yapıyorlar.ne koparırsam kar mantığı var.indirim hepsinde kanuni olarak olmak zorunda ama ben büyük firmaları tercih ediyorum.
NİLÜFER ,METRO ile yolculuk yaptım.herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım.bi de görevli personelin bilgisi olması çok iyi oluyor o personel yoksa diğerleri kıvırıyor.

Arkadaşlar Otobüs terminallerinde bulunan zabita müdürlüklerine firmalardan indirim yapılmadığı anda başvurmanız halinde zabıta görevlileri sizinle geliyor ve uygulama yapmadıkları takdirde bilet fiyatının çok daha yüksek fiyatında firmaya ceza kesiyor buda firmaları ikna için oldukça etkili oluyor lütfen indirim uygulanmadığı zaman o anda zabıtya başvurun.

mehmetbtunca
Evet arkadaşım,ben de büyük firmaları tercih ediyorum. Hatta seyahat etmekten mutlu olduğum firmadır Metro Turizm ama gelin görünkü bana uygulamayı yapmayan da metro turizmdi.
İstanbul'dan Metro turizm'i arayıp görüştüğüm hanımefendi bana haklı olduğumu gereği neyse yapınız bile dedi.Acentesi indirimi yapması gerektiğini söyledi.Ben Metro Avanos acentesinden indirimli almaya çalıştım.Oradakilerde biz Metro Nevşehire bağlıyız onlara soralım dediler.Metro Nevşehir ise böyle bir uygulama olduğunu ama Nevşehir olarak kendilerinin bu uygulamaya dahil olmadıkları gibi "salakça" bir mazeret bildirdiler.Ben de İstanbul'dan bir Metro yetkilisi ile görüşelim dedim (Tabi kendileri aramadılar,bende habire cep telefonum ile aradım) İstanbul Metro'dan ulaştığım başka bir bayan Metro Nevşehirin yalanına devam etti.
Verdiğim para değil benim şu anda peşimde koştuğum enayi yerine konmayı içime sindiremiyorum.
Ayrıca Ulaştırma Bakanlığına dilekçemin ulaştığı kesin.Nevşehir Turizm indirim hakıım olanı iade etti. Diğer iki firma yani Zafer Turizm ve Metro Turizm için girişimler ne oldu.Ceza gördü iseler bilmekte benim hakkım değil mi?
Bunları nasıl öğrenebiliriz,bilen arkadaşlar var ise yardımcı olmalarını rica ederim.

Çayırağası

Ben altı ay önce kilisten istanbula çayırağası ile gitmiştim.Sağ olsunlar gidiş normalde 50 YTL idi Özürlü kartımı gösterdim.30 YTL ye götürdüler.

16.10.2008 tarihinde akşam saat 21.00'de VARAN firmasıyla Ordu-Ankara arasını % 50 indirimle 26.00 YTL (Normal Fiyatı 52.00) ye seyahat ederek sabah saat 06.00 da Ankara AŞTİ'ye vardım. Hemen dönüş biletimi almak için gişelerin bulunduğu kısıma yöneldim. Aşti de VARAN ve ULUSOY firmalarının gişeleri yanyanadır bunu görmüşsünüzdür. Varan firmasının dönüş saati bana pek uymadı zira 19.10.2008 akşamı saat 23.00 de kalkıyordu otobüs bende 18.00 de kalkacak olan ulusoy firmasına yöneldim VARAN firması bileti gene 26.00 YTL den kesiyordu ULUSOY firması ise Normal Bileti 55.00 YTL den veriyordu bana ise normalde 22.50 YTL den vermesi gerekiyordu. Ama her nedense Ulusoy firması Engelli Biletinin Ankara Ordu güzergahı için 75.00 YTL olduğunu bana ise 36.00 YTL den bilet keseceklerini söylediler tartışma ve diyaloglardan sonra bunun kesin olduğunu ve bu fiyatın altında bilet kesemeyeceklerini söylediler. Yanyana gişelere sahip bu firmalardan VARAN firmasını kaliteli ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmetlerinden dolayı kutluyorum. Ulusoy firmasını ise Allah bildiği gibi yapsın.

Arkadaşlar,
Biraz önce evden haber geldi.Ulaştırma bakanlığından mektup gelmiş.
3 otobüs firmasına ait şikayet dilekçelerimle ilgili olarak gelen cevaplardan biri Metro Turizm hakkında,Ulaştırma Bakanlığı Metro Turizmden savunma istemiş,Metro Turizm de bakın nasıl savunmuş kendini, ben özürlü olduğumu ibraz etmediğim için indirim yapmamışlar güya.
Böyle saçmalık olur mu yahu.
Ben indirim hakkını bile bile nasıl ibraz etmem ki.
Böyle saçmalık olur mu?
Ama durun bakalım ben akşam gidip bakayım.
Yarın taratıp burada yayınlarım mektubu.
Sadece önceden ön bilgi vereyim dedim.
Sanırım hala uğraşacağız bunlarla.

Evet Arkadaşlar son durum şu,
Ulaştırma Bakanlığına şikayette bulunduğum 3 Otobüs firması hakkında 2'sinin sonuçları Ulaştırma Bakanlığı tarafından birer mektup ile tarafıma bildirildi.
Bunlardan birincisi Nevşehir Turizm ile ilgili.
Nevşehir Turizm yapılan hatayı fark edip beni aradılar,banka bilgilerimi istediler.Özürlü olarak ben ve 5,5 yaşındaki kızım için bilet ücretinin yarı parasını banka hesabıma gönderdiler.
Nevşehir Turizme ait Ulaştırma bakanlığından gelen mektup aşağıdaki gibidir.

nevehirturizmag1.jpg

Gelelim 2.mektuba,bu mektup Metro Turizm hakkında,
Açıkcası Metro Turizm'in savunma yazısını okuyunca çok sinirlendim.
Beni nerdeyse yalancı,sahtekar olarak göstermiş.Artık olay indirim değil şahsiyet meselesi haline gelmiştir.
Aşağıda bununla ilgili Ulaştırma Bakanlığından gelen yazı ile Metro Turizm Avukatı tarafından hazırlanan savunmasını gönderiyorum.

metroturizm1xu5.jpg

metroturizm21rd7.jpg

metroturizm22ku2.jpg

Yani ben Özürlü indirim hakkını elde edebilmek için soyut bir şeyler göstermemişim.Sağlık raporu geçersizmiş. (Halbuki sağlık raporunun yanında nufüs cüzdanımı ve fotokopilerinide gösterdim.Fotokopileride hazırdı.Nufüz cüzdanımın arkasında özürlü oranım yazıyordu.Bu durumda nufüs cüzdanıdamı geçersiz.)

Sizlere sormak istediğim şu.

Şu aşamadan sonra ne yapmam gerekir. Tüketici derneğine mi gitmem gerek. Mahkemeyemi başvurmam gerek. Eğer mehkemeye başvurmam gerek ise (ekonomik nedenlerden dolayı) kendim halledebilirmiyim ve nasıl halledebilirim.
Bu konuda etkin arkadaşların yardımlarını şiddetle rica ediyorum.

Dava açacaksan kendin halledebilirsin. Çok zor değil sadece ilk denemede basarısız kalabilirsin: dilekçe verip ilgili firma hakkında davacı olduğunu belirtirsin. Gerisi Mahkemeye inkal edilmesi kalmış.
Hatta uygun bir avukat bulabilirsin. Senin yerine dava acacak ve sadece dava masrafları isteyen avukat bulabilirsin; ki davayı kazandığınızda kazancın belli bir bölümü isteyen avukat çıkacaktır.
Yeterki bir Adliye Sarayına git o zaman net öğrenirsin.

önce tüketici hakem heyetine dilekçe vermelisin
5 ytl pul masrafı alıyorlar
heyetin verdiği kararı firmaya fakslayacaksın
firma gerekeni yapmazsa
tüketici mahkemesine dilekçe ile başvuracaksın
sadece 9 ytl pul masrafı alıyorlar başka hiçbir masrafı yok
mutlaka şikayet etmilisin

Tabi ki edeceğim.
Tüketici hakem heyeti mantıklı görünüyor.
Ben ümraniye-üsküdar civarındayım. Buraya en yakın heyet nerede oluyor.
Sizden cevap gelene kadar bende araştırayım şimdi.

Tabi ki muhakkak başvuracağım. Bunun sonunu bırakmam ben. Beni bayağı sinirlendirdiler anlatamam.

tüketici hakem heyeti kaymakamlık binasında oluyor
ancak ikametgahın olduğu ilçenin kaymakamlığına başvuruyorsun
ilçe kaymakamlığından matbu formu alıyorsun
dilekçenin yazıyorsun belge varsa ekliyorsun
sonra sonucu bekliyorsun

Sayın Nuriye Hanım,
Bilgiler için çok teşekkürler.
Bu ekleyeceğim belgeler fotokopisi olur di mi.
Aslını veripte ortada kalmak istemem açıkcası :(

Üst Alt