Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sizce sakatların kullandığı otomobillerde özel plaka olmalı mı, neden? [Tartışma]

Düzenleme şöyle olmalı,
İsteyen taktırsın,istemeyen taktırmasın

Levente katılıyorum, böyle olması lazım. Bu bir opsiyon, eğer o plakanın getirdigi avantajlar var ise ve bundan faydalanmak isteyen sürücüler kullanır, diğerleride kullanmaz. diğer başlıklarda da dediğim gibi bu dayatmalar beni bir hayli germekte ve yeri geldiğinde takacaksın kardeşim derlerse (ki muhakkak boyle olucak) olay çıkar.

bu ölüyü kım diriltti mevzunun gecmişi 20003 lere dayanıyor:))

o olsun şu olsun bu olsun . . Bu uzar gider :)

madem farkım yok trafikte banada versinler o zaman B- E- D Sınıfı ehliyeti bana niye veriyolarki H'yi ? Versinler şu diğer sınıflardan bi ehliyet bende koymim o amblemi plakama.

Bu Ne Pehriz Bu Ne Lahana Turşusu diyesi geliyo insanın

bızden baska hangı ulkede var acaba bır bılen varsa soylesın boyle damgalı plaka

Arkadaşlar bence eğer fark yoksa Benim E sınıfı ehliyetimi değiştirme zorunluluğu kalksın.yolda trafik kontrollerinde degeldiğim zaman rapor soruyorlar.
Benim işitme kaybım var kulağımdaki cihazları görünce ekip sorun çıkartıyor.
Rapor almak zorundasın diyor.
Ben yıllardır şoförlük yaparak ekmek yedim.çok değişik şirketlerde ve değişik araçlarda çalıştım.İki kulağıma cihaz takdım diye bu işi nasıl yapamaz hale geliyorum.Trafikde herkesle eşidim.Şunu kesin olarak yazıyorum benim edindiğim tecrübelerle sağlıklı şöförlerin çoğu benimle aynı kabiliyete sahip değil ve benim yaptığım işleri yapamazlar.1985 yılından bu yana tirafikte kazaya karışma kaydım yoktur.Çalıştığım bütün araçlarda hasar yoktur.
Ama şimdiki konum engelli olmam gerektiriyor ise itirazım yok yasa neyse o.Tek sorun haklarımı kaybetmem.Trafikde ki eşitliğim nerede.Başkasının sebeb olacağı kazaya karışsak vay halimize.Her şey üzerime yıkılır.
Her ne kadar istemesemde E sınıfı ehliyeti mi değiştireceğim.Verirlerse H sınıfını alıp Ticari ve resmi araçlardan ineceğim.
Artık şöför olarak çalışma hayatıma son noktayı koymak zorundayım.Pilaka veya kart engelli olduğum belli olmalı diye düşünüyorum...

Engelli plakaları tehdit oluşturuyor

bilindiği üzere özürlü vatandaşlara kullandıkları araçlarda engelli işaretli plakalar verilmektedir. bu plakalar trafikte herhangi bir üstünlük sağlamadığı gibi trafikte ve park halinde kötü niyetli kişi ve örgütlerce bir ihbar olarak görülmekte ve takip ve taciz edilmektedir. yani sakat kişi plakasından belli ve ona her türlü tacizi tahriki sıkıştırmayı kapkaçı gaspı aklınıza gelen her şeyi yapabilmektedirler. bu olaylar inanın olmaktadır. plakalardan bu uyarıcıların kaldırılması ve sadece ehliyet kontroli ile özürlü avantajlarından (her neyse) yararlanılması özürlü kişileri daha güvenli kılacaktır

Saygılarımla

arkadaşlar hepinizin dediği doğru ama bu konunun bu platform dışında tartışılması lazım biz zaten artılarını ve eksilerini bilen kişileriz . . .

plakadaki işaret gereksiz her yerde belli olmamız şartmı plakadaki işaret sadece park yerlerinde cok az yararlı oluyor park yerlerinde işaretle ayrılmış olan yerleri ben bu güne kadar cok nadir olarak engelli aracların park ettiğini gördüm yaa görevliler işi bilmiyor yada onlara bilmeyin diyorlar bence gerek yok insanlar önce araca bakıp daha sonra aaa özürlüymüş bu şimdi bizi ezer gibi bakıyor

selam :)...

gecenlerde, sabahin köründe yari uykulu, yari uyanik yolda giderken - daha dogrusu kirmizi trafik lambasinda beklerken - önümdeki arabanin arka camina ilishtirilmish shuna benzer bishi gördüm;

görür görmez shimshekler cakti kafamda :p - bin tane ampul birden parladi beynimde :p - uykum muykum kalmadi, cin gibi oldum aninda :):p... ve sevgili ikinci bahar'in shu sözleri geldi hemen aklima;

kullandığım aracın plakasına engelli amblemini takmadım..
engelli işareti olan plakayı arka koltukta taşıyorum bi poşet içinde..
polislik bi işim olursa inşllh olmaz :(
poşetten çıkarıp ''aha da burda
''ihtiyacım olan yerde takıyorum park ederken'' vs..
diye açıklamada bulunmayı düşünüyorum.

"tabe yaa!" dedim kendime, "ikinci bahar coktaaaan bulmush cözümü" :)... shaka yapiom sanilmasin; siyah pelerin'in demesiyle, sivrisineklere sebep olan bataklik kurutulup da uluorta damgalanma zorunlulugu gibi neticeleri olan sorun cözülünceye kadar (ve özel muamele görmek adina elinden geleni ardina koymayan kötü kalpli insanlar, "zavalli engellilerin" haklarini gasp etmekten vaz gecinceye kadar :p) iyi bi fikir bence... madem suistimal korkusuyla park karti uygulamasina gecme konusunda cekinceler var, altyapisi hazir oluncaya kadar gecici bi cözüm olabilir ikinci bahar'in yöntemi...

yani diom ki;

öncelikle, plakalara engelli isharetini yerleshtirme mecburieti - damgalanma zorunlulugu - kaldirilsa... sakat oldugundan her an, herkesi haberdar ederek daha rahat/güvenli araba kullanabilicene inananlar veya bashka ne sebepten olursa olsun engelli plakasindan memnun olanlar aynen kullanmaya devam edebilseler... sebep ne olursa olsun memnun olMayanlar ise arabalarina normal plaka taktirabilse ve ihtiac halinde kendilerine taninan park kolayliklarindan faydalanabilmek icin de engelli ishareti bulunan yedek bi plaka yaptirsalar... park edicekleri zaman kart yerine o yedek plakayi dishardan rahatca görülebilicek shekilde cama ilishtirerek o park kolayligindan faydalanma hakki oldugunu trafik zabitasina ispatlayabilseler, sizce de güzel olmaz mi? :)... bence cok iyi olur walla :)...

suistimal artamaz, cünkü plaka numarasi uymayacagi icin hic kimse bi bashkasinin engelli plakasini alip da kendi arabasinda kullanamaz... shu andaki resmi verilish ishlemleri her neyse aynen devam ederse trafikten öyle bi plaka alarak haksiz yere engelli otoparklarindan faydalanmak isteyen insanlarin sayisi shu andakinden daha fazla olmaz =)... ama tek verilish sharti sakatligindan/hastaligindan dolayi ulashim sorunu yashama nedeniyle o park kolayliklarina ihtiyac duyma durumu olmali bence... vergi indirimi gibi özel donanim gibi bashka hicbir sharta bagli olmamali... ayrica, kendi arabasi olmayan engelliler de bi yakininin arabasi icin öyle bi plaka cikarttirarak ihtiyac halinde o park kolayliklarindan faydalanabilirler...

bütün sorunlari cözen süper bir formül deil belki (park karti engelliler icin cok daha avantajli tabe (bkz. ve bkz.)) ama en azindan insanlarin hak ve özgürlüklerine shu andakinden daha saygili bir uygulama olur... vergi indiriminin suistimalini önlemek icin, insanlara (öyle bi suc ishlemeyi aklinin ucundan dahi gecirmeyenlere bile) potansiel suclu muamelesi yapip onlari uluorta damgalayarak denetleme düshüncesine hala cok karshiyim (bu konuda beni yumushatamassin, siyahpelerin :p)... hangi vergi indiriminden fayadalandigim (yetkili kishiler dishinda) hic kimseyi ilgilendirmes; ülkedeki diger "potansiyel vergi kacakcilari" nasil denetleniosa beni de öyle denetlesinler; onlardan daha kolay "damgalanabilirligimi" kendi cikari icin bu kadar da kullanmaya hakki yok hic kimsenin - vergi muafiyetini arac ruhsatima ishlemekle yetinmeliler... suistimal ediosam/ettiriosam genel trafik kontrolleri cercevesinde ruhsata bakildiginda cikar nasi olsa ortaya ve diger vergi kacakcilari gibi biz de cezamiz neyse cekeriz...

selamlar, sevgiler :)...

Bu zamana kadar takmıyordum sanırım işareti, plaka da olmuş olmamış umursamıyordum ama şu son dönemlerde plaka da olması hoşumada gitmiyor değil hani...Sebebine gelince benim aracım ticari araçlar sınıfında ,maliye kontrol ekiplerinin nerdeyse 7/24 nöbet tuttukları bir nokta var, ordan geçerken maliyecilere yardımcı olan trafik polisinin taa uzaktan bizi gördüğünde gözlerindeki $ işaretini görür gibi oluyorum ve yaklaştığımızda iştahla bize kontrol noktasına girmemizi işaret etmesine sinir oluyorum...Tabii o bize o işareti yaparken babamında ona plakayı gösterdiği işaret sonrası ,yüzünün aldığı şekil yüzünden seviyorum plakamdaki o işareti sanırım...Benim sevk irsaliyem yok kardeşim başka kapıya..:)

Engelli plakayı taşımaktan utanıyoru musun?

Merhaba DOSTLAR
Cumhuriyet bayramı bayram öncesi tatlile falna derken şöyle bir kaç gün birikince dedim memleketime gideyim göreyim ailemi dostlarımı falan:D
Neyse dikkatimi çeken bir şey oldu gerek traifkte gerekse otoparlkarda çok rahat dikkat çeken engelli plakaları nedense engelliler tarafından olabildiğince KAMUFLE edilmeye çalışılıyor.
NEDENN utanıyor muyuz ?
Kİmisi işaretin üzerine komple mavi bantla kaplamıi kimi de o mivi bantı komle sökmüş.
Sizce bu işaretlet arıcalık mı ayrımcılık mı?
Bana göre ayrıcalık öcelik bu kişiye trafikte öncelik verin toplumda bu insana hassa olun demek.
Öyle tepesine tepesine araç sürmeyin parklarda dükkanınz önüne bile park etse biraz sabırlı olun demek
O ladar vergi muhafiyeti ile alınan araçlarda neden plakalarımızdan çekiniyoruz ki ben aracımda onurla taşıyorum valla hiçde dert etmiyorum.
(suitimaller hariç)
sevgiler
TayTIS

Günaydın Taytıs,

Evet düşünceniz bana göre de doğru lakin toplumun bir çoğu öyle düşünmüyor.

Düşündürmekte bizim işimiz o zaman
Amacımız devlet ve brokratlarla değil insanlara ve toplumada kendimiz en güzel şekide ifade etmek değil mi
gerek bireysel gerekse örgütesel.
Esenlikler
TAyTIS

Engelli plakayı taşımaktan utanıyoru musun?
kesinlikle utanmıyorum.....amma belirtikleriniz,zaman zaman benimde gördüklerim,mağalesef......

Evet o zaman bunları düzelmesi için şikeyette bulunalım ne dersiniz
bunu kamufle zaten yasak varmı harbi delikanlı olan ben bunu kamufle etmeyeceğim edeniinde plakasını delikanlıca emineye bildireceğiim diyen
buyrun hodri meydan kim harbi kim lafcı görelim.

Taytıs haklı olabilirsin,toplumun düşüncelerini nasıl değiştirebilirsin ki;
Örneğin ben ilk ehliyeti aldığımda (monoküler) insanların olumsuz tepkilerine şahit oldum.(bak bu ... nasıl araba kullanacak,derinlik hissi olmazmış ,yok aradaki mesafeyi algılayamazmış gibi vesaire) iddaa ediyorum normal ehliyet sahiplerinin yarısından daha iyi araba kullanırım.

o zaman kardeşim trafikte 0 hata ile araç kullan ki
insnalar görsünler anlasınlar araç nasıl kullanılır mış
işte topluma anlatmanın en güzel öreneği değil mi
:D
sevgiler
TayTIS

kardeşim sana ne kim kapatıyor kim kapatmıyor sen kapatma yeter. kapat olduysa sende herkesten önce trafike ispiyon et olur biter.

Suçları bildirmek ispiyonsa ben buğuna kadar çok ispiyonculuk yaptım çok
Toplun düzletmek için herkes benim kadar mücadele etsin bu kadar sorun kimse yaşmaz
ama vurdum duymaz saldım çayır mevlam kayıra kimse umursamıyor.
Ederim edeceğimde 5 tan otobüs fiemasına ceza kestirdim.
onlarce engelli alana prak edene ceza yazdımdım.
vergi kacıran fatura vermeyen kaç kişi şijet ettim sayısını unuttum.
Duyarlı olmak ispiyonculuksa ben EN KRAL İSPİYONCUYUM MİLLET
TayTIS

en kıl gittiğim konulardan birisi adam osuruktan arabası ile otoban yada normal yolda geliyor sellektor yapıp yol istıyor artis artis hareketler snaki amblem olunca bu araç gitmez mantıgımı var nedir.bu tipler yüzünden cok 200 km hız yaptım kapak olsun diye

Haaa işte benim dediğimde bu salih kardeşim
BU yıkılacak bunu yıkacak bunu ezecekte bizleriz
Engelli plaka taşıyanlar sizin gibi güzel araba kullanır demektir işte
süpersin
sevgiler
TayTIS

H sınıfı ehliyet verirlerken gıkın çıkmasın ama iş arabayı alıp plakaya gelince her türlü hokkabazlığı yap yok git sahte plaka bastır yok bant yapıştır yok bandı sök vs vs. Ehliyetteki (H) harfinide kalemle neye benzetirsen benzet artık :)))

Plakayı öyle yada böyle kapatanlara Soruyorum. O araçtan indiğiniz zaman özrünüzü neyle kapatıyosunuz ?

Haribi delikanlı işte
kapak olsun kapatanlara
herif diye sana derim lan

valla taşımaktan utanmıyorumda bence o amblemde çok kaba mavi yerde tr yazan yere yapılsa kibar birşey çok güzel olur. yani o kadar kaba yazmaya gerek yok. zaten yolda giderken uzaktan görse ne oalcak görmese ne oalcak yaklaşınca görür araba dikakt edeceksede öyle eder. ayrıca herkez dikkat ediyor yada duyarlı oluyor diye birşey de yok. ama bana engelli ambleminden dolayı dikkat edecek yada duyarlı olacaksa hiç olmasın. ayrıca niye bize hasssasiyet gösteriyorlar. herkez trafik kuralarına uymalı ve ona göre arabayı sürmeli. zaten bunu süremiyorsa engelli olup olmadıgı farketmezki onun içni illa plakada olacaksa kibar bir amblem bence plakaya biel gerek yok ruhsatta belirtildigine göre ve ehliyete onalra hiç gerek yok bile

Engelli olduğum için utanmıyorum..
İnsanların şaşkın bakışları hoşuma bile gidiyor..Bizim engelimizle birlikte yaşamın içinde olmamız, engellilerin kabullenmeleri konusunda kolaylık sağlıyor diye düşünüyorum...

evet biraz hakkın var

1 Plaka çok kaba
Haklısın daha kibaar olabilir.
2 engelli olduğun için sana diakkat edilmeli neden mi
Araçları ne kadar özel donanımla kullanıırsanız kullanın şuna dikkat ettim
normak araç kullanımı kadar çokçok rahat değil( bunu yanlış anlamayın ne olursa olsun fark var)
bundan dolayı sana hassas olmalılar
Devletin olduğu gibi mesela:
devlet diyor ki Sen engellisin o zaman sana vergi muhafiyeti zengin fakir ayırmadan bir tane arkadşaım var sağ bacak yarısıı ampute para gani ama oda yararlandı neden devletin hassasiyeti
Normal vatandaş çıkıp derki kardeşim engelli ise engelli amenna ama en azindan zengini ayrın falandemiyor. Yada verebilecek kişiyi ayırın demiyor
Örneğin ben araç aldım 34000 lira vergi indirimli normak araç alanlar vergi dahil bu kadarı bile bulmayanlar var devlet bana demiyor ki oda araba burada aradab oda gidiyor buda gidiyor onada binen insan sende insan. o kadar fark olmaz demiyor İŞTE HASSASİYET HADİ FAYDALANMADA GÖREYİM
ARKADAŞLAR DEVLETTE TOPLUMDA ENGELLİSİNE YAŞLISINA ÇOCUĞUNA HASSAS OLMALI
sevgiler
TayTIS

kardeşim neden bu kadar plakaya taktığınız. başka konu bulamadınızmı. zaten devletin polisi var, gereken neyse onlar yapıyor. kimi isterseniz ispiyon edin ama plakasıyla oynayan zaten belidir. herkes görüyor birde sizmi ispiyon edeceksiniz. isterseniz özürlü amblemini başınıza taktırınız kimse siz takamazsınız diyormu. arabanızın her yerine yapıştırın size niye takıyorsunuz diye kimse bir şey söylemez. lütfen artık kapatın bu konuyu. başka şeylerle uğraşın

Zülfiyaremi dokunduk biz diyoruz hassasiyet onlar diyo MASSASİYET
Hey ALLAH ım ya lafa bak polis var duyarlı olmayalım ne gerek var polisler beklesin başımızı vatandaşın hiç sorumluluğu yok.
hey haat
TayTIS

Üst Alt