Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sizce sakatların kullandığı otomobillerde özel plaka olmalı mı, neden? [Tartışma]

sevgili dostum baben,
yazdıklarından hiçbirşey anlayamıyorum.
sevgiyle kal.:)

:) Yazdıklarım Makri ile benim aramda anlamsız bir polemiğin devamıydı.. Biraz (biraz da değil epeyce) konu dışına çıkıldı. Çevreye verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.:eek:

sorun değil, baben dostum.
takıl kafana göre.:)

Ben ilk aracımı 1995 yılında satın aldım ve o tarihten beri normal plaka kullanıyorum. Nedenide şu. Aracı bayiden teslim alıp app plakaları yapıştırması için (plakalıkla kullanmıyorum) kaportacıya gidene kadar diğer arkadaşlar burnumuzdan getiriyorlar. Ne kadar güzel kullanırsanız kullanın halkımız ön yargılı o işareti gördümü yolda vermez sıkıştırırda yolda ister. Ama normale döndümü plaka sorun kalmıyor. Ama o plakalar takılıyken trafiğe alt üst edecek şekilde birgün araç kullansam merak ediyorum acaba neler olacak :) Bütün ön yargıları kırarım heralde :)

Daha fazla uzatmanın anlamı yok, En güzelini İsmayil söylemiş;
Uzatmamayı söylerken bile kişiselleştirmeye devam ediyorsun bakıyorum..

Sana ne kardeşim Baben'in ne yaptığından, İsmayil'in Baben'e ne söylediğinden.. Sana ne, kime ne? Ayıp yaaa:mad:

Uzatmamayı söylerken bile kişiselleştirmeye devam ediyorsun bakıyorum..

Sana ne kardeşim Baben'in ne yaptığından, İsmayil'in Baben'e ne söylediğinden.. Sana ne, kime ne? Ayıp yaaa:mad:
Baben,
O zaman ben cümleyi daha net yazayım;
Bir anti teziniz vardır ve onu yazarsınız. Yoksa sırf yazmış olmak içinde yazmazsınız. Onun için Makri'nin yazdığına biçeminizce yanıt, "sana ne, kime ne, ayıp yaa"...

Şaka gibisin birader..:mad:
Yazdık anti-tezimizi cevap gelmedi.. Kişisel polemiğe sürükledin.. Cevap hakkımızı da kullanmayacak mıyız?:confused:
[FONT=Verdana].. İyi de o işareti, amblemi, rumuzu niye ve kimler için takıyoruz ki. Engelli işareti bulunan arabamızla, avrupayı turlamak için mi? O işaretler sizin "organizmalar" dediğiniz, ama benim kültüründen dem vurduğum bireyler için takılıyor.[/FONT]

[FONT=Verdana]:) Değil işte!..[/FONT]
[FONT=Verdana]Konuyu daha iyi bilen arkadaşlar yukarılarda anlattılar, engelli araçlarındaki ÖTV muafiyetini damgalamak, trafik polisinin denetim işini kolaylaştırmak, aracı başkasının kullanmasını engellemek ve benzeri nedenlerle takılıyor o damga! O damgayı plakalara vurmadan önce; bazı uyanık insanlar, sakatlarla anlaşarak onların üzerinden, Avrupa'dan ÖTVsini vermeden araba getirtiyorlardı ve ticaretini yapıyorlardı. Bir nevi "istismar" yani.. İşte bunu engellemek için de bizim devletin bazı aklıevvelleri böyle bir yöntem buldular (ya da daha önce bulmuş benzeri bir ülkeden kopyaladılar).[/FONT]
[FONT=Verdana]O magandalara ise, "bu arabada sakat var, git onu 'taciz et', nasıl olsa sakat, sana karşı koyamaz" demekten başka bir işe yaramaz o damga! [/FONT]

Daha fazla uzatmanın anlamı yok, En güzelini İsmayil söylemiş; demek çok mu antitez oluyor?:confused:

Hala Olmasın diorum Şöyleki...

Bu engelli plakasının yada işaretinin her neyse... Size ne fayda getirdiğini bilmiyorum ve görmüyorum.. Neye dayanarak olması gerektiğini söylüyorsunuz anlamadım...
Size sadece park önceliği kazandırmanın dışında neye yarar ( çevredeki insan taklidi yapanlar izin verirse )
Bence kesinlikle olmasın..
Ha şöyle olabilir.. O plakayı gören insanlar size gerçekten saygı duyacaklarsa ( Acıma değil ) O plaka size üstünlük kazandıracaksa... ( Her yerde öncelikli olmanızdan bahsediyorum )
Sizler benim gözümde üstünlüğü olan muhteşem insanlarsınız..
Bu olay bide plaka ile tüm hayatınıza yansıyacaksa EVET... Türkiye sınırları içerisinde bunlara saygı gösterecek insan sayısı çok az olduğu için Hayır..
Bence bu plaka şimdi sadeece ben özürlüyüm dikkat diyo.. Buna sizin değil.. Dışarda kendini mükemmel zanneden küçük insancıkların ihtiyacı var..

SELAMETLE...

"Şaka gibisin birader..:mad:"

Baben,
Yukarıdaki cümleyi kurarak forumda tavan yaptınız. "Ben değeri tiryakiliğine" sağlıcakla...

Engellilerin araçları özel plakalı olmalı mı?
Engellilerin kısıtlı haklara sahip olduğu ülkemizde plaka özel olsa ne olur? olmasa ne olur? Engellilere önce iş, aş vermeden plakayı tartışmanın bence hiç önemi yoktur.

Elbette hak arama konusunda bir hak aranacaksa aranmalıdır. Bir mücadele yapılacaksa yapılmalıdır. Bu konuda sonuna kadar varım. Lakin mücadelenin de bana göre öncelikli olanı vardır. Devlet yarın bir kanun çıkartsa engellilerin plakaları özel olsun diye kime ne faydası olacak çok merak ediyorum. Gösterişten başka bir şey değildir. Bizim insanlar olarak gösterişe bu kadar önem vermemizin çok anlamsız olduğunu düşünüyorum.

Oysa önümüzde birçok konu var. Adeta engellilerin hakları ellerinden alınmak isteniyor. Bu konuları gündeme getirip o haklarımızı korumak ve engellilerin mağdur olduğu konularda yeni haklar elde etmek, burada bütün herkeste takdir eder ki; en güzeli ve en yararlısı olacaktır.

Bence plakadan özürlü işareti çıkarılmalı ve ön camın bir köşesine bazı kurumların var olan sticer tarzı bir amblem veya çıkarma yapıştırılabilir.

Yaa bazı arkadaşlar bandrol stikırdan bahsediyor o özürlü işaretitle bandrolün arasında ne fark var ha o işret olmu ha bandrol yapıştırmışsın bence hiç bi fark yok bende böyle işaret ve bandrollere karşıyım tek yapılması gereken bence park ederken eğer öncelik istiyorsak özürlü kimlik kartımımızı göstermemiz yeterli olmalı haksızmıyım?

kimisi plaka karizmamı bozuyo diyo kimisi ikinci sınıf insan olarak görüyorum kendimi kmiside o ehliyeti alamadıgı gibi olsunda plakası engelli plakası osun diyen var bırakalım buları şükredelim halimize plakada o işaret olmuş olmamış ne degişir..

"plakada isharet olmush, olmamish ne degishir; shükredelim!" diyen arkadashlar;
"ha kendi istegimize, sorumlulugumuza, irademize birakilmish, ha da hicbisheye sayilmamishiz, düshüncelerimiz, duygularimiz es gecilerek mecbur tutulmushuz ne fark eder; shükredelim" de diyebilio musunuz?...

"ha toplumsal sorumluluklarini bilme durumunda olan yetishkin, reshit muamelesi görmüshüz, ha da haddi bildirilmesi gereken cocuk muamelesi görmüshüz, ne fark eder; shükredelim" de dieybilio musunuz??...

"ha akil ve irade sahibi insanlar olarak (kendimizle ilgili) dogru kararlar alabilecegimize güvenilmish, ha da ne zaman ne yapicagi kestirilemeyen, sagi solu belli olmayan hayvanlar gibi damgalamishlar bizi, ne fark eder; shükredelim!" de diyebilio musunuz???...

ben diyemiom...

hem neye shükredeyim!?!...
sokaga cikmamin, trafige katilmamin yasaklanmadigina mi?...
toplumdaki yerimi almak icin debelenishlerime müsade edildigine mi?...
o yüksek müsadeyi herkes görsün diye beni eshekler gibi damgalamalarina mi?...
'tehlikeli/sakincalidir' yaftasi yapishtirilarak teshhir edildigime mi?...
eve hapsedilmedigime, insan icine saliverildigime mi? :)...
gaz odalarinda yok edilmedigime mi? :)...
neye?...

bu plaka hangi bilimsel arashtirmalara, hangi istatistiklere, hangi tecrübelere, hangi uluslarasi karshilashtirmalara, NEYE dayanarak mecbur tutulabilio?... NEYE???... lütfen, allah ashkina!!!... anlamak istiorum!!!... anliym, boynumu büküp kabul edicem, susucam, bi daha konushmicam, SÖZ !!! :)... ama "burasi türkiye!" bahanesi yeterli gelmio bana... asil orasi türkiye oldugu icin insanlara ve onurlarina daha cok deger verilmeli...

selamlar :)...

Bu konuya (engelli bir bireyin engelli plakasiyla damgalanmasina) karsiyim. Bu engelliye karsi devlet eliyle toplum icinde yapilan teshirciliktir.Hicbir olumlu anlamida olduguna inanmiyorum.Ruhsata yazilmasi yeterli bence kimse kendi sahsi bilgisini toplum icinde paylasmaya zorlanamaz demokrasiyede aykiridir.Engelli surucu ozellikle istedigi takdirde ancak o zaman plakaya islemeleri gerekir.Kendi sahsi bilgileri uzerinde dahi soz sahibi olamayan vatandas kendini nasil yonetebilir ki?

Rekursion çok haklsın katılıorum oturan boğaya da katılıorum ikinz yazarmısnz çok güzel dile getiriosunz duygularınız ben de bu konuda şunu söyleyeyim negatif ayrımcılık var trafikte bile özgür deiliz ya tamam kabullenioz engelli olduğumuzu ama herkesin gözünün içine niye sokuo bu devlet ahanda geçio engelli nerden anladın bak teklekli sandelye işareti var biz uzayda mı kullanıoz bu arabaları ne farkımız var herkesin sürdüğü kulldığı yerde kullnıoz bu güne kadr da engelli parklarından yararlanmadım boşu boşuna koymuşlar engelsiz park edio hop kardeşim diyen de yok ne ise konuştukca konuşuom saygılar...

duyarlı bir engelli olarak dikkat ettiğim noktalardan birtanesi şudur; özürlü park yerlerini işgal etmiş sürücüleri 155'e şikayet ediyorum ve genellikle takipçisi oluyorum. şikayet ederken ve cezai işlem yapılırken dikkat edilen husus araçta engelli plakasının olmamasıdır. plaka işareti , sticker vs gibi belirleyici unsur olmazsa bu tür yaptırımlarla karşılanabilir. sadece özürlü kimlik kartını göstermek yeterli olmaz . plakadaki işaretin kalkmasını isterim ama alternatif çözüm yollarını bulmak gerekir.

Sabeyad arkadasım bence plakadaki isaret uygunsuz istenildikten sonra cozum cok ornek olarak İstanbulda bogaz koprulerinde kullanılan OGS (Otomatik Gecis Sistemi)'de kullanılan kartlara benzer fakat icinde engelliyle ilgili Trafik icin gerekli bilgi ve kolaylıkların oldugu hatta sadece bu karlarla engelli park yerlerine girisin oldugu bir sistem suanki teknolojiyle rahatlıkla yapılabilir. Onemli olan insanca dusunup uygulamaktır.(Hatta Trafik polisleride ellerindeki PDA ların kızıl otesi vs teknolojileriyle rahatlıkla denetim yapabilir Ama bence engelli park yerine girisin guvenlik kapılarıyla kapatılıp yada basit verimli bi teknolojiyle engellenip ,engellilerin aracındaki kartla giris saglanması Turkiye icin en uygun sistem)

Araçlardaki özürlü plakaları nasıl değişir

arkadaşlar merhabalar
özürlü bir kişinin aldığı araçların plakalarında bulunan engelli logolarının kaldırılması için gereken yasal işlemler nelerdir kanun değişmesi gerekiyorsa neden değişmiyor veya kanunun iptali için ne gerekiyorsa neden yapılmıyor bu plakalar bence özürlü kişiyi topluma teşhir ediyor yarından çok bence zararlı bir uygulama araçtaki sürücü gerekli raporunu ve ehliyetini aldı ve o aracı kullanmaya vasıfta görülerek ehliyet verilip aracı kullanmaya izin verildiyse neden bu kişi engellidir diye plakalarda logo kullanılıyor.....
özürlülerin işe girmek için veya çeşitli sebepler ile özür oranlarını belirten rapor aldıktan sonra bu rapora göre kişinin nüfüs hüviyetine işlemeyen bu uygulamanın sakıncalı sonuçlar doğurucağını belirten danıştaya bu konu götürülürse yine paralel yönde bir karar çıkmazmı aramızdaki hukukçular bu konuya nasıl bakıyor bu konu ürütmeyi durdurmak için danıştaya götürüldümü bu konudaki hukuki çalışmalar ne durumda ....
bence biz engelliler sayı olarak çok çok yeterli gücümüz var bizi ilgilendiren bu konularda görüşlerimizi belirtip bu yönde kararlar aldırmak için gerekli potansiye sahibiz tek eksigimiz iyi örgütlenememiz tüm engelli örgütlerinin tek çatı altında toplanıp tüm engelli gruplarının haklarını tek elden yürütmesi tek çatı altında toplanarak temsil kuvvetini artırması ve masada sözünün geçerli duruma gelmesi hayal mi engellileri temsil eden 1-2 vekil ile bukadar çok engellinin problemi çözülemeyeceği açıktır engelliler özür gruplarına göre değil tek çatı altında toplanıp sorunları özmeye başlamalılardır...
engelli plakalarının kaldırılmasını istiyoruz bunun niçin ne gibi yasal yollara başvuracağımızı bilen hukukçu arkadaşlardan mesajlar bekliyorum

hepinize saygılarımla

arkadaşlar yazılanları okuyorum ama bu plakanın kaldırılması için hukuki olarak bugüne kadar ne yapıl ve bundan sonra bu logoların kaldırılması için ne yapılması gerekiyor danıştaya yürütmeyi durdurmak için herhangi bir başvuru yapıldımı yapılysa sonuç ne oldu

bu konuda hukuken yapılabilicek neler kaldı bilen yokmu arkadaşlar

Bende plakadan dolayı hiç rahatsız değilim,rahatsız olsam sokağa çıkmazdım.park konusunda hiç bi avantajı olmadı ankarada kızılayın bazı yerlerinde bizler için ayırılmış yerler var arabayı oaraya bıraktık yarımsaatliğine geldiğimizde yanlış parktan dolayı ceza vardı.nerede kaldı plakanın avantajı?............

yetkililerin bu konuda çıtları çıkmıyor ....bu ülke ne zaman kurtulacak duyarsız yetkililerden

Olmasın, illaki olacaksa da kişilerin etiketlemediği bir sistem bulunsun ..

bencede özel plakanım kaldırılması iyi olur. Ben şahsen arabamda koca bir engelli sembolu olmasını istemem, size sonuna kadar destek veriyorum oturan boğa ama merak ettiğim birşey daha var burada paylaşılanların ne kadarı hayata geçiyor?

Üst Alt