Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sizce sakatların kullandığı otomobillerde özel plaka olmalı mı, neden? [Tartışma]

Onlar da mı kültür alıyormuş? :shock:

"Kültür"le "maganda" kavramını yan yana düşünemiyorum. :roll:

Kültür alsalardı "maganda" denmezdi herhalde!

Ben engellilerin kullandığı araçlarda illa ki özel plaka olmasına karşıyım. Hatta kendi çalıştığım gazetede bu konuyla ilgili bir yazı da yazmıştım zamanında. Arabanın içinde engelli var, (hatta arabayı süren engelli bir kişi) ama arabada engelli plakası yok diye engellilere ayrılan park yerine koyamaz. yasak! nasıl bi saçmalık bu? arabada engelli bir kişinin olduğu, özel plaka takılmadığı sürece görülmüyor mu? Tamam. madem herhangi bir işaret olmazsa engelli olduğum anlaşılmıyor. o zaman göğsüme sarı yıldız takayım nazilerin toplama kampındaki yahudiler gibi? yada elimde bir tabelayla gezeyim: dikkat, engelli var! :D gülünç gerçekten..

Ben istesem raporumla indirimli araba alacak durumdayım.KEŞKE OLMASAYDIM.Şu sözü engelli arabası kullanan bilmem kaç bin ytl daha düşük vergi ile araba almış hangi özürlüye sorarsanız sorun KEŞKE der.KEŞKE..
Ben istesem alırdım...Ama almadım almayacağımda..Nedenide o plakadır..Özürlü insanları sanki kendi seçimleriymiş gibi,sanki üç kuruş için yapılmış bir oyun gibi gören,özürlüleri gruplayan gruplamaya etiketlemeye çalışan şerf....ler yüzünden almadım almamda..Zerrede umrumda olmadı,tüm samimiyetimle söylüyorum.30 bin ytl lik vergi indirimli arabaya bineceğime ikinci el bir araca binerim.Benim için o plakanın vereceği yaradan dahamı önemli?
Soluk soluğa kalana kadar koşabilmeyi dünyanın en iyi aracına tercih ederdim..Vergi indirimini gözünde büyüten,kıskanan,plakayı onaylayan her karanlık zihne söylüyorum..Canınız cehenneme...

Baben,
Bence vardır. Çünkü her insan kendi kültürüyle yaşar. Nasıl ki Hippi kültürü, Lümpen kültürü, Sosyete kültürü varsa magandanın da kültürü vardır diye düşünüyorum.

:):):)
Öyle düşünüyorsan vardır.

O zaman ona "maganda kültürü" deriz ve diğerlerinden ayırt ederiz.. Ama engelli plakasını gördüğünde şoförü taciz eden, engelli plakalı otomobilin park yerini işgal eden, bu yüzden uyarıldığında "bana mı sordun sakatlanırken" diyebilen (bunlar hep anlatıldı yukarılarda) organizmalardan bahsediyoruz "maganda" derken.. Bu tür yaratıkların kültürünü diğer kültürlerle eş tutmamı, saygı göstermemi bekleyemezsin di mi?;)

Sözü konusu "kültür" başka bir kültür.. Kültür var, kültür vaaar..;)

Magandaların kültürümü varmış birşey daha öğrenmiş oldukk..:D

Bana ait alanı kabaca işgal edene ben maganda bile demem..

Azıcık insan karışımlı olduklarını söyleyebiliriz ama..:D:D

Baben, Laila,

Sevgili formdaşlarım. Birinizin mesaj sayısı 1236, diğerinin mesaj sayısı 843. Bu da gösteriyor ki benden daha deneyimlisiniz bu sayfalarda. Ancak gösteriyorki kutsal ittifak sözkonusu. Beni neredeyse Maganda savunucusu yapacaksınız ithamlarınızla.
Ben sadece ve sadece Baben'in son cümlesinde bahsettiği "kültür var, kültür var" söylemindeki ikinci kültürden bahsediyorum. Bu negatif olarak adlandırılsada böyledir.
Sitenin şeklinin şemalinin değişmesi insanların alışkanlıklarını değiştirmiyor demek ki. Aynı saldırganlık, aynı küçümseme, aynı herşeyi ben bilirim havası, aynı kutsal ittifak.

Küçük insancıkların hayata bakış açısı kültür olarak görülebiliyorsa...

Yanlış bir bakış açısı var kanaati taşırım...

Onları geçmek lazım bence...

Tartışılan mevzu plaka iken olayın nerelere geldiğine bakarmısınız...

Eleştiri dozajı biraz fazla olduğu zaman saldırı olarak algılanmamalı diye

düşünmeden yapamıyorum....

Bence kimse kimsenin dediği lafı karşısındaki insanın görüşü diye benimsemek

mecburiyeti taşımaz....

Plaka olayına gelince....

Bu bence saçmalıktan öte bir kavram...

Bir şeyler yapmaya çalıştığını iddia eden ama bunun laftan öte gitmediği

apaçık gözüken insanların engellilerin sırtından ( hangi hesap dahilinde

bilemem ) puan kazanma düşüncesi...

Bunları göre göre nasıl hak veriliyor denilirki...

Her aklı başında vatandaşın öncelik sağlaması gerekiyor...

Türkiye şartlarında engelli engelsiz fark etmiyor...

Her olay puan kazanmak kendini iş yapıyor diye göstermekten geçiyor...

Burada insanların saldırdığını söylüyor Makri...

İnsan eleştirir...

İnsan fikir söyler...

Anlaşılır anlaşılmaz....

Benim nacizane fikrim:

Saldırı olarak nitelendirdiğiniz şey...Terörist için geçerlidir...

Ben bir bölücülük olayı göremedim...

Neden gerginlik yaratmak isteniyorki...

GeBeRMiYeSiCe,

Şiirinizin içinde "Makri" geçtiği için yazıyorum. Serbest ölçüde yazmış olduğunuz şiiriniz çok kötü olmuş, keşke düz yazı olarak yazsaydınız. O zaman daha iyi olurdu sanırım.
Forum başlığını okudunuz mu bilmem ama benim yazdıklarımı, bu konu hakkındaki görüşlerimi, kullandığım termolojiyi anlamadığınız kesin.
Not;:D:D:D:D:D, şimdiye kadar yazılarımda hiç kullanmadım. Gerekirse diye.

İyi de Makri,

Tartışıyoruz burada..

Nereden çıkardın seni "maganda savunucusu" yaptığımızı, "kutsal ittifak"ı, "saldırganlığı", "küçümsemeyi", "ben bilirim havası"nı??

Lafımız sana değil ki..

"Trafik canavarı" denilen yaratıklara laf atıyoruz biz..

Sen henüz yenisin.. Böyle her tartışmayı kişiselliğe çekip, paranoya yaratacaksan işimiz var demektir.. Arkadaşların yazdıklarını kendine göre algılayıp, ilgisiz bir biçimde küçümsediğinde bişey yok, bizim -hiç de öyle olmadığı halde- mesajlarımız suç oluyor öyle mi?

Lütfen sakin ol ve kişilere değil konuya odaklan!! (Bu sadece sana değil, bu forumlara yazan herkese -ben dahil- uyarıdır! )

Makri benim yazdıklarım sizinle bağlantılı değil olamazda sizin kendi üzerinize alınmanızada şaşırmadım desem yalan olur..

Yazılanların şu anki gidişatına göre verilen bir cevaptır..

Ayrıca verilen her cevap sadece sahibinin düşünceleridir burada kimse kimseye üstünlük yada hava atmak amacı ile yazmıyor..

Mesajların azlığı yada çokluğuda burada yazılan o konuyu bağlamaz burası medeni bir forum seviye aşılmadığı sürece herkez istediğini yazabilir buna ne siz nede bir başkası yönlendirme yapamaz..

Sözlerimin arkasındayım benim hakkım olan alanı bir başkası göz göre göre işgal ediyorsa bende kibar davranamam..

İyi de Baben,
Ben ne yazdığımı bilecek kadar sağ duyulu, ne söylediğimi bilecek kadar da bilinçli yazıyorum. Ve yazdıklarımı göndermeden öncede tekrar okuyorum. Yanlış anlaşılmasın, polemik yaratmasın, huzursuzluk olmasın diye.
Bu forum başlığı açıldığından beri süregelen tartışmaları, görüşleri de okudum. İroni yaparak görüşlerimi de yazdım. Sizde adımı vererek ya da yazarak "şu da varmış, bu da varmış, hah ha hi:D:D:D;);)" gibi yazarsanız benim de yazdıklarınızdan çıkaracağım budur.
Sayın Baben,
Ben gayet sakinim ve tartışma üslubunuda iyi bildiğimi sanıyorum. Ama ne yazık ki sığ düşünenler mangalda atacak külleri kalmayınca konumlarını ve titr'lerini kullanarak baskın gelme çabasındalar.
Sayın Baben,
Bu sitede yeni olabilirim. Ve yeniyimde. Sitede yeniyim diye potansiyel paranoya gibi görmenizi yadırgadım.
Kısacası, bu konu hakkındaki görüşlerimi okursanız ve algılarsanız durumu daha net anlayacaksınız. Bir diğer konu da Atatürk devrimleri ile İran devrimi arasındaki farkı farkederseniz durum anlaşılacaktır.
Saygılarımla,

[FONT=Verdana]"Kişiselleştirme, konuya odaklan" dediğim halde yanlışını kabul etmeden devam ediyorsun.. Peki öyle olsun..[/FONT]

[FONT=Verdana][/FONT]
[FONT=Verdana]Sizde adımı vererek ya da yazarak "şu da varmış, bu da varmış, hah ha hi " gibi yazarsanız benim de yazdıklarınızdan çıkaracağım budur.,[/FONT]
[FONT=Verdana]Bu dediklerini nerede kullandığımı alıntı yaparak ve link vererek belirtirsen sevineceğim..[/FONT]

[FONT=Verdana]Sayın Baben,[/FONT]
[FONT=Verdana]Ben gayet sakinim ve tartışma üslubunuda iyi bildiğimi sanıyorum. Ama ne yazık ki sığ düşünenler mangalda atacak külleri kalmayınca konumlarını ve titr'lerini kullanarak baskın gelme çabasındalar.[/FONT]
[FONT=Verdana]Burada böyle bir şey yapan yok ki! Ama sen, "mağduriyet edebiyatı" yaparak ve kelimeler arasında laf sokuşturarak hakaret ve aşağılamayla zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyorsun!... Hiç de hoş bir şey olmuyor bu!:([/FONT]

[FONT=Verdana]Bir diğer konu da Atatürk devrimleri ile İran devrimi arasındaki farkı farkederseniz durum anlaşılacaktır.[/FONT]
[FONT=Verdana]Ne alâkası var şimdi bunun konuyla? "Tartışma üslubunu birlim" diyen bir kişinin konuyla alakasız cümleler kullanması garip!!:confused:[/FONT]

Bence kişinin tercihine bırakılmalı özel plaka durumu. Şahsen ben bu durumdan rahatsız olmam, trafikte ayrıcalık sağladığını düşünüyorum. Daha saygılı olunacağı kanısındayım.

Anlaşılabilmeyi isterdim..
Burda ne gibi bi şiirsellik olduğunı kavrayamadım..
Sadece fikrimi beyan ederken insanlara..
Şiirsel bir yaklaşımmı çıkıyor ortaya..
Ne kadar acı o zaman..
Hiç bir anlam çıkmadığını zannediyorum yazdığım şeyden...
Demekki ne okumaya merakımız var bizim nede okuduğumuzu
anlamaya yeteneğimiz..
Şair olarak nitelik kazanmam güzel olsada...
Anlaşılamamak kötü...

benim aracımda özel tertibat ve engelli amblemi olan pilakam var ama sol ayağımdan engelli olduğum için benden vergi alıyorlar ben derimki madem vergi alıyorsunuz özel tertibatı kullanmadığım halde takma mecvuriyeti sunuyorsun özel tertibatıda engelli amblemli plakamıda sök al zaten bir işe yaramıyorlar.eskiden alış veriş otoparklarında işe yarıyordu şimdi oradada engelli için ayrılmış olan bölümlere engelli olmayanlar araç park ettiği için olmasada olur derim ben....

Onlar da mı kültür alıyormuş? :shock:

"Kültür"le "maganda" kavramını yan yana düşünemiyorum. :roll:

Kültür alsalardı "maganda" denmezdi herhalde!
Sevgili Baben,
Yukardaki cümleler şayet sitede bir yanlış yönlendirme olmadıysa eğer size ait. Sizin ısrarla "kişilere değil, konuya odaklan" dediğin konu, Makrinin yazdığı Magandaların kültürü mü ki, böylesine sıradan bir cümle yazıp sonra da Makri'nin zeytinyağı gibi üste çıkmasından dem vuruyorsunuz.
Sevgili Baben,
Bir tartışmada ana eksen "tez" olmalıdır. Tartışmada fikrinizi, savınızı, görüşünüzü söylersiniz, itibar görür görmez ama konuyu sulandırarak amacından saptırmak insanın o konu hakkındaki sığlığını, eksikliğini gösterir.
Neyse, sanal tartışma kültürümüzün olmadığı da böylece ispatlanmış oldu.
Anlatmak istediğim konuda Atatürk devrimleri ve İran Devrimini basit bir örnek olarak yazmıştım ama "acaba neden" demeden "ne alaka" dediğiniz için açıklama gereği duyuyorum.
Atatürk Devrimleri; çağdaş, modern, batılı, uygar ve medeni normları içerisinde taşırken İran devrimini de aynı perspektifte göremeyeceğimizden
arasındaki fark farkedilsin diye yazmıştım ama "konuya odaklanmadığınız" için kaçırdınız. Yani demem o ki, her birey içinde bulunduğu sosyal çevrede bilinçlenir,şekillenir. Bireyin içinde bulunduğu, yetiştiği, aldığı görgü, eğitim, etik, o sosyal topluluğun kültürü, bireye yansır. Yani, başını, kafasını vücudunun üstünde duran et parçası olarak görenlerle, davranışları ve edimleriyle, bilinçli, aydın, sosyal sorumluluğunu bilen, içinde doğa, insan, çevre sorumluluğu olanların hal ve hareketleri, davranışları, sosyal sorumlulukları aynı değildir.
İşte senin ısrarla anlamak istemediğin ilk örnekteki insanların kültürleri.
Sağlıcakla,

Yukardaki cümleler şayet sitede bir yanlış yönlendirme olmadıysa eğer size ait. Sizin ısrarla "kişilere değil, konuya odaklan" dediğin konu, Makrinin yazdığı Magandaların kültürü mü ki, böylesine sıradan bir cümle yazıp sonra da Makri'nin zeytinyağı gibi üste çıkmasından dem vuruyorsunuz.
Kişilerden kastım burada tartışan arkadaşların bireysel pozisyonudur.. Onların düşüncelerinin sığ veya gelişmiş olması, konumları, mesajlarını yazış biçimleri vb. vb. hiç ama hiç kimseyi ilgilendirmez!! Onları alaycı biçimde vurgulamak da benim gözümde tek kelimeyle ayıptır!.. Ben Makri'yle değil Makri'nin kullandığı cümledeki yanlışla uğraştım.

Bir tartışmada ana eksen "tez" olmalıdır. Tartışmada fikrinizi, savınızı, görüşünüzü söylersiniz, itibar görür görmez ama konuyu sulandırarak amacından saptırmak insanın o konu hakkındaki sığlığını, eksikliğini gösterir.
Neyse, sanal tartışma kültürümüzün olmadığı da böylece ispatlanmış oldu.
Sıradan görüp, görmemek de kişisel bir olgudur. Konuyla ilgisi olmadığı gibi, herkesin her zaman sıra dışı laflar etmesi şartı da yoktur. Ayrıca çok çok uzayan tartışmaların sanal ortamda giderek sıkıcı olmaya başlaması gayet doğal! Her zaman aynı ciddiyette olacak diye de bir kural yok! Giderek sıkıcı olan bu tartışmalarda ilgiyi artırmak için konuyu sulandırmak aslında iyi sonuç verir! Tavsiye ederim! :) Ama mümkün olduğunca tartışmayı kişiselleştirmeden, tartışmaya katılan kişileri rencide etmeden, hakaret etmeden, küçümsemeden vb.

Atatürk Devrimleri; çağdaş, modern, batılı, uygar ve medeni normları içerisinde taşırken İran devrimini de aynı perspektifte göremeyeceğimizden
arasındaki fark farkedilsin diye yazmıştım ama "konuya odaklanmadığınız" için kaçırdınız.
Konumuz devrimlerin farkı değil ki.. Engelli araçlarındaki özel plaka..

Yani demem o ki, her birey içinde bulunduğu sosyal çevrede bilinçlenir,şekillenir. Bireyin içinde bulunduğu, yetiştiği, aldığı görgü, eğitim, etik, o sosyal topluluğun kültürü, bireye yansır. Yani, başını, kafasını vücudunun üstünde duran et parçası olarak görenlerle, davranışları ve edimleriyle, bilinçli, aydın, sosyal sorumluluğunu bilen, içinde doğa, insan, çevre sorumluluğu olanların hal ve hareketleri, davranışları, sosyal sorumlulukları aynı değildir.
İşte senin ısrarla anlamak istemediğin ilk örnekteki insanların kültürleri.
Onu anlamış olduğum için, sordum ya "Onlar da mı kültür alıyormuş?" diye..
Yukarda söylediklerin genel doğrular.. Elbette her topluluğun kendine özgü kültürü, davranışları, giyimi-kuşamı, argosu vardır.. Bunları ayrıca vurgulamaya bile gerek yok.. Sıradan bişeydir çünkü.. Ama toplulukları karşılaştırırken kavramları genel kabul gören yanlarıyla vurgulamak espriye -dediğinin aksine- sıra dışılık kazandırır bence!;)

Baben,

Sanırım başlıktaki ya da forumdaki "sizce" sözü, Türkiye'de kullanılan araçlar için geçerli. Yoksa çağdaş, uygar, insanına (ayrım yapmaksızın) saygılı toplumlardan söz etmiyoruz değil mi?
Daha fazla laf kalabalığı yaparak şöhret olma gibi amacım yok, sanırım sizinde yoktur. Ben türk insanının kültür yapısından bahsetmiş ve "olmalıdır"
tezini savunmuştum. Çünkü okullarımızda bile vatandaşlık dersi hala, "laf ola beri gele" mantığında işlendiğinden birey odaklı bir sistem geliştirememiştir.
Sistemi kurgulayan, yöneten ve sürekliliğini koruyan ve savunan bireylerdir.
Demek istediğimi ısrarla anlamak istemediğinizden daha fazla yazmayacağım. Çünkü dünyanın en zor işi önyargıları yıkmaktır.
Konumuz Atatürk devrimleri tabi ki değil. Bunu bende biliyorum. Yazmaktaki amacım iki devrim arasındaki farkı anlamanız içindi. Yoksa bunun sosyolojik indelemesini yapmanızı istemedim.
"Konumuz o değil ki, engelli araçlarındaki plaka" diyorsunuz. Evet doğru. Bende öyle olduğunu sanıyorum. İyi de o işareti, amblemi, rumuzu niye ve kimler için takıyoruz ki. Engelli işareti bulunan arabamızla, avrupayı turlamak için mi? O işaretler sizin "organizmalar" dediğiniz, ama benim kültüründen dem vurduğum bireyler için takılıyor.
Konuyu sulandırmaktan bahsediyorsunuz. Valla öyle bir hedefim yok. Sizinde olmasın lütfen...
Yani kısacası, özetle, "dostlar alışverişte görsün" misali yazmayalım lütfen.
Bu eksende yapılan tartışma ülkenin kültür yapısından öteye gitmiyor. Ve bireylerinde kültür yapısını yansıtıyor.

[FONT=Verdana]Demek istediğimi ısrarla anlamak istemediğinizden daha fazla yazmayacağım. Çünkü dünyanın en zor işi önyargıları yıkmaktır. [/FONT]
[FONT=Verdana]Dostum,[/FONT]
[FONT=Verdana]Baben, "ısrarla anlamak istemiyorsa"; "anlamak istemiyor" demektir. Bu kadar basit! :) Bunu tekrar tekrar vurgulamanın gereği nedir? Onu da anlayamamıştır.[/FONT]
[FONT=Verdana]Bir de "önyargı" çıktı! :) Neyi yargılıyoruz? Suç ne? Suçlu kim? Biz kimiz? Ne alakası var önyargıları yıkmakla bu tartışmanın?[/FONT]
[FONT=Verdana]Ayrıca ısrarla yanlış olduğunu vurguladığım halde tartışmayı kişiselleştirmeye devam ediyorsun![/FONT]
[FONT=Verdana]Burası MSN ortamı değil ki! Onlarca kişi var! Kime ne Baben'in konuyu anlamak istemeyişinden, önyargıları olduğundan, onları yıkmayışından? Baben'in düşüncelerinde bir yanlışlık var mı onu söyle.. Onun üzerinde tartışalım..[/FONT]

[FONT=Verdana].. İyi de o işareti, amblemi, rumuzu niye ve kimler için takıyoruz ki. Engelli işareti bulunan arabamızla, avrupayı turlamak için mi? O işaretler sizin "organizmalar" dediğiniz, ama benim kültüründen dem vurduğum bireyler için takılıyor.[/FONT]

[FONT=Verdana]:) Değil işte!..[/FONT]
[FONT=Verdana]Konuyu daha iyi bilen arkadaşlar yukarılarda anlattılar, engelli araçlarındaki ÖTV muafiyetini damgalamak, trafik polisinin denetim işini kolaylaştırmak, aracı başkasının kullanmasını engellemek ve benzeri nedenlerle takılıyor o damga! O damgayı plakalara vurmadan önce; bazı uyanık insanlar, sakatlarla anlaşarak onların üzerinden, Avrupa'dan ÖTVsini vermeden araba getirtiyorlardı ve ticaretini yapıyorlardı. Bir nevi "istismar" yani.. İşte bunu engellemek için de bizim devletin bazı aklıevvelleri böyle bir yöntem buldular (ya da daha önce bulmuş benzeri bir ülkeden kopyaladılar).[/FONT]
[FONT=Verdana]O magandalara ise, "bu arabada sakat var, git onu 'taciz et', nasıl olsa sakat, sana karşı koyamaz" demekten başka bir işe yaramaz o damga! [/FONT]

[FONT=Verdana]Bu eksende yapılan tartışma ülkenin kültür yapısından öteye gitmiyor. Ve bireylerinde kültür yapısını yansıtıyor.[/FONT]

[FONT=Verdana]Bir tavsiye daha: Bir ortama girip de "Buranın kültür seviyesi düşük, tartışmayı bilmiyorsunuz vb." dersen kimse çıkıp da açıktan "çok biliyorsan sen öğret" demez! Sadece, kaale alınmazın ve yalnız kalırsın! Bunu zaman içerisinde, kimseyle polemiğe girmeden, kişiselleştirmeden, kendini sevdirerek vb. yapmalısın..[/FONT]

[FONT=Verdana]Polemiksiz günler dilerim. ;) [/FONT]

Galiba olmaması daha insani

Olması gerekir diye düşünüyordum lakin yorumları okuyunca damga olmadan da özürlü plakasının sağladığı bir iki ufak avantajı başka formüllerle yine elde edebilme imkanımızın olabileceğine kanaat getirdim.
Ancak, “Dikkat, arabada bebek var” uyarısına benzeyen “Dikkat ahali, arabayı sakatın biri kullanıyor” manasındaki plakada damga bulunması uygulamasından yine de kendi adıma rahatsızlık duymam zira ister mahalle baskısı diyin ister toplumun baskısı veya ayrımcılığı, bunlara ben kulağımı da gözüm de kapattım şükürler olsun

Baben ya da Sevgili Dostum,
Forumdaki tartışmaları, görüşleri, karşı görüşleri daha önce okumuştum. Şimdi tekrar okudum. Siz, insanların, foruma katılanların türkçeyi yanlış kullanmasından girip, işi "çeker gidersiniz"e kadar geniş bir yelpaze içinde, olayları kişiselleştirmeden(!), yorumlayarak farklı bir biçem yaratmışsınız.
Beni anlayacaksınız diye bir kural yok. Birbirimizi anlamanız için bilgi ve birikimimizin eşit olması, olaylara, toplumsal normlara aynı perspektiften bakmamız gerekiyor değil mi?
Uzatmadan, "polemiksiz günler dilerim" cümlesiyle bitirmişsiniz. Benim de temennim bu yönde. Zira forumda epey bir polemik yaşadığınız aşikar.
Saygılar,

plakadaki engelli işareti

engelli işaretinin olmasını yeri geliyor faydasını görüyorum o nedenle benim fikrim olmasından yanayım

engelli amblemi plakada olsada olmasa da benim için farketmez. çünkü arabam yok:)

kesinlikle olmalı,devlet sakat kullanıcılara araba satın alırken bazı ayrıcalıklar indirimler tanıyor,aldıkları araba sakatlığına göre dizayn ediliyor, engelli olmayan birinin böle bir fırsatı eline almaması içinözel plaka olmalı,trafik polisleri bölelikle bu özel plakalı arabayı gerçekten özel kişilermi yoksa sağlam insanlarmı kullanıyor, oto kontrol yapılmalı.

[FONT=Verdana]Forumdaki tartışmaları, görüşleri, karşı görüşleri daha önce okumuştum. Şimdi tekrar okudum. Siz, insanların, foruma katılanların türkçeyi yanlış kullanmasından girip, işi "çeker gidersiniz"e kadar geniş bir yelpaze içinde, olayları kişiselleştirmeden(!), yorumlayarak farklı bir biçem yaratmışsınız. [/FONT]
[FONT=Verdana]E.. "Zaman" denilen, "değişim-gelişim" denilen terimler var di mi? :) Yıllar önceki, hatta aylar önceki davranışların sanki "dün yapılmış" gibi pazarlanmasının nedeni ve gerekçesi nedir acaba? ;) Ayrıca bence, o dediklerini kendi içinde değerlendirmek daha uygun olmaz mı? Yani etki-tepki süreci içerisinde.. Yani "etki"yi söylemeyip sadece "tepki"den söz etmek ne kadar "etik" oluyor sence?.. Bırak eskiler, eskide kalsın "ânı yaşa" sen.. ;)[/FONT]

Üst Alt