Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sizce sakatların kullandığı otomobillerde özel plaka olmalı mı, neden? [Tartışma]

ELİF75' Alıntı:
başından beri bu konudaki düşüncem engelli aracında işaretin olmasından yana.
"aracimda engelli isharetinin olmasindan yanayim" deseydin, "tabe! neden olmasin!" diye düshünürdüm[size=2] (ha! pardon! sakat degildin, di mi? yoksa yanlish mi anlamishim?)[/size]... ama "ben faydali görüyorum, dolayisiyla bütün engellilerin aracina bu amblem mutlaka yerleshtirilmeli" diyenlere tavir almaktan kendimi alamiorum...
konumuzun dishinda kalio biraz ama sürekli "engelli araci" gibi ifadelere gerek duyulmasina da ayrieten uyuz oluom; benim arabami hic bi shekilde sakat olmayanlar da kullanabilir, sirf benim gibi sakatligi olanlar degil! [size=2](üreticisinin öle bi nieti de yokmush zaten)[/size]... bu gidishle dokundugumuz her zimbirtiya "engelli zimbirtisi" denilicek :)...

ELİF75' Alıntı:
benim yorumlarda gözlemlediğim tamamen duygusal yaklaşımda olanlar kaldırılsın taraftarı. Olayın mantık boyutuna bakmıyorsunuz bence. Bardağın üstünde küçük bir boşluk var tek gözünüze çarpan o oysa alt tarafı tamamen dolu. Bunun sizler için sağlayacağı yararlar hiçte tii ye alıp eleştirdiğiniz kadar küçük değil.
iyi de, sakatlarin herhangi bisheye duygusal yaklashma haklari yok mu?... dayatilan hersheyi duygularini bi tarafa iterek kabul etmek zorundalar mi?... duygulara da saygi duyarak yapilamaz mi bu ishler???... "mantikli" komutlardan ibaret bilgisayar programi ya da robot degiliz ki biz, insaniz!... ben böyle bir plakaya duygusal yaklasharak arabamda istemiorum dersem ne gibi bi zararim dokunur sana?... ayrica sirf yorumlara bakarak dogru düzgün -hatta hic- tanimadigin insanlar hakkinda olayin mantik boyutuna bak(a)madiklarina karar vermek icin biraz fazla acele etmio musun?...

beni diosan, evet, gercekten de duygusal yaklashiorum sakatlarin fikirleri sorulmadan damgalanmalarina, hem de cok!... belki seni hayal kirikligina uraticam ama tam da bu shekil bi damgalamanin mantik boyutuna baktigim icin tüm duygusalligimi takiniorum, cünkü bi mantik göremedim bu zorlamada... ne dersin, komplekslerim gözümü kör ettigi icin mi göremiorum?... kesin öyledir, bashka mantikli bi aciklamasi olamaz bunun, di mi?!...

kompleks ya da degil, bunun bi önemi yok... eger sen dolu gördügün bardagin dolu kismindan kana kana faydalaniosan, senin adina sevindirici bulur, mutlu olurum gercekten... ama ben o bardagin neresinden yaklashirsam yaklashiym senin gibi dolu göremiosam ve bardaktaki boshlugu daha büyük buluosam bunun icin cezalandirilmali miyim?... müsade edilsin de ben karar veriym yararli bulup bulmadiklarima, bu karari verebilicek kadar artik büyüdügümü düshünüorum ;)... sheyler -ne kadar faydali olduguna inanilirsa inanilsin- dayatilmaz insanlara, hele ki bu insanlar yetishkinse!... ancak sana dokunan ciddiye alinabilicek bi zararim varsa dayatabilirsin bishiler...

ELİF75' Alıntı:
en başta sakat amblemi olan plakalariçin otopark sorunu yok. Park yeri dolu olsa bile çekici marifeti ile boşaltılıyor(buna şahidim)
Önden arkadan seyreden araçlar bu amblemi görünce daha dikkatli araç kullanıyorlar. bir yerde onlar için otokontrol ve buda trafikte engelli insanın araç kullanma güvenliği bence.
araclarda engelli olma durumunu belli etmek yasaklansin, engelli otoparklari da kaldirilsin demioruz... dileyen diledigi kadar belli etsin sakat oldugunu ama (ne sebepten olursa olsun) 24 saat boyunca dünya aleme belli etmek istemeyenler de ihtiyac halinde o otoparklardan faydalanabilsin dioruz... bunun icin de engelli otoparklari plakadan bagimsizlashtirilsin ve engelli park karti uygulamasi getirilsin dioruz... cekiciler plakasinda damga olmayan araclara degil, görünür bi shekilde aracina park kartini yerleshtirmeyenlere göstersin marifetini dioruz - cok mu mantiksiz gelio bu fikir... hatta cok gerek duyuluyosa hem plaka hem de park karti kullanilabilir otoparklar icin; cekiciler önce plakaya bakar, amblem göremedigi aracin bi de ön camina bakar, park karti da yoksa ceker - cok mu zahmet olur görevlilere, bu kadar agir bi ishin altindan kalkamazlar mi yoksa?!!... eminim ki daha güzel ve uygun bashka cözümler de bulunabilir - yeter ki istenilsin, yeter ki insanlara deger verilsin... ama pat diye birilerini damgalamak ardindan da -mümkün oldugu kadar karshi cikilmasin diye- ihtiyac duyulabilicek ne kadar pozitif hak bulunosa o plakadaki damgaya baglamak daha kolay oluo, di mi?... devlet büüklerimizin, ishlerini kolaylashtirip göbeklerini daha rahat büütebilmeleri icin on kushu birden tek bi tashla "vurmaya" hakki var ama sakatlarin rahatsiz olmaya, duygusal yaklashmaya hakki yok, di mi?... ne haddimize efendim!... biz muhtaciz; yerimizi ve haddimizi bilir, boynumuzu büker, ceketlerimizin önünü dügmeler, minnetle elinizi ayaginizi öperiz lutfettikleriniz icin... hele ki trafige cikmamiza izin verme gibi bi büyüklük göstermenizi her hatirladigimizda veya engelli otoparki gibi -akillara zor gelebilicek- bi incelikle her karshilashtigimizda sevinc gözyashlarina boguluyoruz; ühü ühü ühü!!... damgalanmaktan rahatsiz olmak mi?... neyimize bizim, efendim!!! zaten sirf rahatsizliktan ibaretiz, daha fazla rahatsiz olmamiz mümkün mü ki? ancak sevinebiliriz ishte böyle lutfettiklerinize!...

(ne oldugunu pek anlayamadigim?) "otokontrole" gelince;
trafikte güvende olabilmek bashkalari icin ne derece mümkünse, ishte ben de -önümden, arkamdan damgalanmadan da- o derece güvende buluyorum kendimi... ve bu konuda yalniz olmadigimi cok iyi biliorum sitedeki mesajlari iyi kötü takip eden biri olarak... araclarda bulunan engelli isharetinin türkiye trafigini düzeltebilicene inananlar -sakat veya saglam olduklarina bakmadan- kendi araclarinin diledigi tarafina o mucizevi ishareti yerleshtirip, yollardaki iyi kalpli türk halkini insafa cagirsinlar el birligiyle... bi sakincasi yok benim icin... ama kendi "(oto)kontrollerini" saglayabilmek icin ne beni ne sakatligimi ne de engelli otoparklarina, pozitif haklarima olan IHTIYACIMI kullansinlar lütfen!... istemiorum!... bozuluorum!... ha! pardon! bozulma hakkimiz yoktu bizim, (kendimi bi mok sanip) unutmushum birden... affola!... affola!... afolla!...

not; yaw elif75, yazdiklarimi shöyle dönüp bi okudum da; ufaktan öfkelendigimi saklayamamishim, lütfen sana özel bi tepki olarak algilama... seni kirmak, kizdirmak veya suclamak icin yazmadigimdan emin ol lütfen, e mi?... bashtan siteye koymaktan vazgectim, sonra shu cümlene siginarak vazgecmekten vazgectim [size=2](burasi tuhaf oldu biras - vazgecmekten vazgecmek, hühehe =))[/size];
şahsi fikrim kesinlikle polemik tartışma veya karşıdakini anlamama gibi yönlere sürüklenmesin çünkü niyetim bu değil.
mesajim biraz polemikimsi gibi dursa da benim de öle bi nietim yok ama tartishalim bence, birbirimizi anlamaya yariycaksa tartishalim - ki bence yarar/yario...

Rekursion,bu sitede hasta olduğum bikaç kişidensin kız :lol: :lol:
kullandığım aracın plakasına engelli amblemini takmadım..
engelli işareti olan plakayı arka koltukta taşıyorum bi poşet içinde..
polislik bi işim olursa inşllh olmaz :(
poşetten çıkarıp ''aha da burda
''ihtiyacım olan yerde takıyorum park ederken'' vs..
diye açıklamada bulunmayı düşünüyorum.
elif 75 düşüncelerini laf olsun torba dolsun mantığıyla söyleme.
trafikte sakat gibi(yalpalayarak,düşe kalka,zoraki..) araba kullanmıyoruz..
benden bir üstünlüğün yok.
bizler sizler gibi kelimeleri kullanrak kendini üstün göstermeye çalışma..
ezikliğini tatmin edicek başka söylemlerde bulun.
ve diğer sakat işareti olmasından yana olan sayın üyeler..
sevgiler..

:) yahu bu mevzu ammada uzun süredir bitmemiş. epey bir uzak kalmışım buralardan.:) ama şunu söyliyim, iki farklı görüşü okumanın bu kadar zevkli olduğu ikinci bir mevzu yoktur sanırım :)

bende engelli plakasına karşı biriyim. gururla söyleyebilirim onu. ama yakın sandığım bir arkadaşımın bana "sen bizleri beğenmiyorrsun" dediği gibi bir engelliyi beğenmemezkil durumu olduğundan değil:D bu çok komik olurdu değilmi. çünkü beğenmemezlik,kendini beğenmemezlikle eş. yada şu saçma engelinden utanmak. neyse...

işe gidip gelirken sokakta bir engelli aracı görüyorum ve her geçişimde tebessüm ediyorum. herkimse,arabasına engelli plakasının takılmasına o kadar tepkiymişki, buna bir çözüm bulmuş kendince. çok basit. plakasının tekerlekli sandalyeli arkadaş kısmının rengini kazımış. plaka siyah, fakat resim kısmı beyaz :) ilginç geldi ve güzel bir fikir gibi değilmi.

bir arkadaşında bahsettiği gibi. en basitinden ben t.sandalyeli değilim yada t.sandalyeli benim engelime sahip değil. benim engelim kullanabileceğim arabanın düzenek sorunu sadece otom. viteslede çözümlenebilecek belki. hastalığımızın isminden ötürü zaten H tipi ehliyet almak zorunda bırakılıyoruz. bide neden işareti taşıyım.

yolda yavaş yürüdüğüm için bile sürekli gasp edilme tehlikesini taşıyorum zaten. birde arabam neden işaretlensin. öyle değil mi :!: :!: :!:

hazir konuyla ilgili "ateshim" :) tekrar alevlenmishken siyahpelerinli'ye olan "cevap hakkimi" da kullaniym bare (ne zamandir yarida kalmishti) :p...

SiyahPelerinliAdam' Alıntı:
Baben "Dikkat Köpek Var" da bir uyarı sloganı demiş... Sorularıda getirdi haliyle...

Bu sloganı görünce hoşnut olmayanlar var mıdır?
Köpekler mi? Sanmıyorum...
Ya İnsanlar? Fazla genel...
Köpekten korkanlar?...
:) köpekten korkanlar uyaridan niye rahatsiz olsun ki? minettar bile olurlar...

Köpekler mi? Sanmıyorum...
"hic önemli olmayan" kategorisine koyup bi "sanmiorum" ile gecishtirmishin bu noktayi ama
bu uygulama sonucu bi (tehlike) uyari isharetiyle yaftalanan benim...
ve köpegin aksine dogruyu, yanlishi az cok biliorum...
tehlike olushturup olushturmadigimi da, sorumluluklarimi da...
köpek degil, irade sahibi bi insan olarak bu shekil yaftalanmaktan hoshlanmamak hakkimdir...
ve ben bu hakkimi "cok önemli" kategorisine koyuyorum, sen müsade edersen tabe ;)...
gerci "dengesiz bati düzeninin" etkisi altinda kaldigim icin yapiorumdur kesin bunu;
ne önemi olucak benim önemseyishimin :-|...

utanmaya bashliom artik bazi sheyleri sürekli tekrarlamaktan ama yine tekrarlicam, kusuruma bakilmasin;
öyle gereksiz bir sheye mecbur tutulmak, pegasusun daha bi güzel ifade ettigi gibi irademe ipotek konulmasi... o isharet olmadan araba kullanamayacagimi, hem kendimi hem bashkalarini tehlikeye sokucami/soktugumu ispatlasinlar, boynumu büküp, kuzu kuzu :) kabul ediym, koydurtiym irademe ipotek, tamam!... öyle bir gereklilik varsa gösterilsin, anlayamicak kadar kaz kafali olmadigimi düshünüom... ama hem yillardir yaptigim kendi tecrübelerim, hem bu sitede okudugum bir cok arkadashin tecrübeleri, hem de bütün dünyada, ceshitli trafik shartlari altinda sorunsuz özel donanimli araba kullanan sayisiz sakatlarin tecrübeleri durumun öyle olmadigini fazlasiyla gösterior... aksi ispatlanamadigi sürece, gercekten gecerli sebepler gösterilemedigi sürece hic kimsenin o ishareti plakama yapishtirmayi bana dayatmaya hakki olamaz... olmamali!!!... hele devletin hic olmamali... ama tr.de oluyor (bildigim bashka ülke yok shu an), devlet bu hakki kendine pasha pasha ayirmish; dogru düzgün incelemeye bile gerek duymadan "sen sakatsin, sagin solun belli olmas, iyisi mi her ihtimale karshi basiym önüne arkana bi damga da herkes görsün, ona göre davransin, ona göre tedbirini alsin" dior resmen ve bu tedbirin nasil olmasi gerektigiyle ilgili hic kimseye net bi fikir verilmio, herkes kafasina göre takilio (bu arada, sigortalar falan da "telashlanip" tedbir almaya ihtiyac duyuyor tedirginlikten gelen "doal" bi tepki olarak ve kafalarina göre takiliolar ama pek kimselerin umrunda degil gibi? :?)...

bu haksiz dayatma ashagilayicidir da elbette... "damgalama" derken bu dayatmayi kastediorum... bashkalarini ilgilendirmeyen özel bir durumun senin iradenin dishinda -görünmeyen anlarda bile- kanunlarla herkes tarafindan görünebilir hale getirilmesi damgalama degildir de nedir?!!!... böyle bir damgalama ise iradesi olmayan hayvanlara yakishir belki... insanlarin hükmü altinda "söz sahibi" ol(a)mayan hayvanlara yakishir... sagini solunu bilemeyen, (belki de farkinda olmadan) etrafa zarar veren hayvanlara yakishir... ama insana yakishmaz!... tek bir shartla göz yumulabilir buna; gercekten etrafa verilen bi zarar söz konusuysa ve kesinlikle bu shekilde önlenebilicekse... öyle "her ihtimale karshi" diye kimsenin kimseyi damgalamaya hakki olamaz!... inanin, kendime ve/veya etrafima zarar verecegimin kacinilmaz oldugunu bi göriym, bi göstersinler, onlarin beni damgalamasini mi beklicem? birakin plakama amblem yerleshtirilmesini, alnima dövme de yaptiririm ishe yaricaksa... ama gösteremiolar... oysa ben onlara sorunsuz araba kullanarak, kimselere zarar vermeden trafige katilabildigimi gösterebiliom... beni herkesle eshdeger bi insan olarak görselerdi, damgalamadan önce dönüp bi bakma zahmetine girerlerdi, ilgilenirlerdi biras... ama bunlarin yaptigi, "sus, sen muhtacsin, neye ihtiacin oldugunu da en ii biz biliriz (sen bunu bilmekten acizsin)! söz hakkin veya herhangi bi durumdan rahatsiz olma hakkin yok, önüne getirileni minnetle kabul etmek zorundasin! cünkü muhtac ve zor durumdasin" gibi bishi oluo...

kusura bakmayin arkadashlar, isterseniz buyurun her tashin altinda negatiflik, kötülük aradigimi düshünün ama kendimi ne kadar zorlasam da böyle haksiz bir dayatmayi pozitif hak olarak degerlendiremiom ben... topluma katilmayi bize azicik kolaylashtiran, zaten dürbünle arayip zor buldugumuz pozitif haklarin bi kismini da o gereksiz plakaya baglayarak shirinleshtiremior kanun koyucular bu cirkin dayatmayi/uygulamayi gözümde... tam aksine, küstahca buluyorum ciddi ihtiyac sonucu olushan pozitif haklarimizin bu shekil (bize karshi) kullanilarak kendi ishlerinin kolaylashtirilmasini...

iyimserlikten bahsetmish bicok arkadash... iyimser bakamio muyum?... bundan (atiom) 30 sene önce, sakatlarin arac kullanarak yeni yeni trafige ciktigi dönemlerde, özel donanim konusundaki tecrübelerin belki de yok diicek kadar az oldugu zamanlarda tr.de böyle bi amblemi resmii olarak plakalara yerleshtirme imkani saglayanlar -adim gibi eminim ki- cok ii bi nietle yapmishlardir bunu... zaten iyi niyetlerini de ishareti zorunlu tutmayarak, kishilerin istegine birakarak ispatlamishlar... ama eger onlar da engelli parkyerlerini o plakaya bagladiysalar, bulabilicem tek kusur bu olur, gerci o zamanlar park sorunu diye bishi de pek fazla yoktu sanirim :)... engelli otoparki diye bishi var miydi, o da mechul? :)... ama shu anki uyglamaya olanca iyimserligimi bi araya toplayarak yaklashsam da iyilik bulamiom pek... hatta rencide edici bi muamele olarak görüom ve cag dishi buluom...

Şu noktada anlaşalım ben hernekadar hayatının genelinde gizlenme, saklanma, yahut sakatlığını göstermeme isteği duyanların pek sağlıklı düşünmediklerine inansamda bu isteğe saygı duyduğumu belirttim, zira haddimi biliyorum ve böyle hassas konulardaki zorlamaları saçma buluyorum demiştim, İnsanların istekleri bana yada diger insanların yasayıslarına zarar vermeyecek düzeyde oldugu surece saygı duymaktan ote yapacak birsey yok benim kitabımda...
:) anlashtik!... saygi duymana sevindim tabe ama sen saygi duymasan, ayiplasan, kinasan bile -gidip birilerinin araclarina silah zoruyla amblem yerleshtirmediin sürece :p- cok fazla önemsemezdim, belki ayipliosun diye ben de seni ayiplardim, karshilikli ayiplashir dururduk :p... ama devlet saygi duymak zorunda!... oysa bu plaka uygulamasiyla insanlarin (özel durumlariyla ilgili) isteklerine, hissettiklerine saygisizlik yapmakla kalmio, bi kisminin yashayishlarina doorudan zarar bile verior... belki senin gibi sakat olmaktan cok memnun olan birine buna inanmak zor gelicektir ama kimileri icin ciddii problem olabilio bu amblem zorunlulugu... sirf o plakayi takmamak icin hayatini kolaylashtirabilicek haklarindan (hatta belki de arac kullanmaktan) vazgecenler var... sakatliginin teshhir edilmesi hepsinden daha zor geldigi icin türlü zorluklara katlanan, ya da katlanamayip pes edenler de var... keyf aldiklari icin, mazoshist egilimli olduklari icin mi böyle hareket ediolar?... bazen bazi sheyler insanin elinde olmayabilior... ve o zaman bu hassas konulardaki gereksiz zorlamalar sacma olmakla kalmio, düpedüz zararli da oluo üstelik...

bu mesele bazi arkadashlarin yaptigi gibi forumlarda "aaa! ayip ayip, (hem hak isteyip hem de) sakatliinisi saklamayin! utanmayin! bu isteginiz saglikli da deildir, etik de deildir! tu size!" gibi cümlelerin (üstten ashagi) sarfedilmesiyle halledilicek kadar kolay deil malesef... asil etik olmayan ise devletin haksiz dayatmasidir... ve bu etiksizligi benim gözümde kat kat artiran önemli bi nokta da bazi zor durumlardan dolayi ihtiyac duydugumuz bi kisim positif haklarimizin arkasina saklanarak yapmasidir o etik dishi dayatmayi...

türkiye devleti türk topraklarinda yashayan herkese, insanlarin en temel haklarindan biri olan kishilik hakkini tanimish mi?... yanilmiosam tanimish!... ve "gizlenme", "saklanma" gibi, sakatligini veya herhangi bashka bir özel durumunu bütün kamuoyuna, dünya aleme göstermeme gibi secenekler de kishilik hakkinin önemli bir parcasi mi?... yanilmiosam parcasi... o zaman sakatligi olan vatandashlarin bu temel hakkini öyle kash göz arasi "positif hak, mozitif hak" diye göz boyayarak ihlal edemes!!!... ihlal etmesi icin cok cok cok ciddi gerekceleri olmali... ben bu gerekcelerin peshindeyim hala, ama bulamiorum :-?... bulanlar beni de aydinlatsin lütfen...

shiklik konusuna gelince plakada ki isaretide shik bulmadığın için boyle dusunmen normal olsa gerek... saygı duyarım... :)
asli/arizi muabbetine neden girdigini shimdi daha ii anliom galiba :)... tamam, bizim buralarda trafige cikmak icin sakat oldugunu belli etmek zorunda deilsin ama yine de dört bi tarafinda engelli amblemi bulunan araclarla karshilashtigim oldu... hic bi seferinde de "aman ne cirkin, hic de shik degil" gibi ya da bashka türlü olumsuz tek bi düshünce bile gecmedi aklimdan... ben faydasiz görüom kullanmiom, o faydali görmüsh kullanmish... kimi baglar?!... ancak ortada gercekten bir gereklilik olsaydi, herkesi baglardi... ish o noktada degishirdi...

bu yüzden de devlet sakat olushumu belli edip etmememi kishilik hakkimin özel (ve hatta gizli) yashama alanindan cikarip -bana sorma geregi duymadan- toplu yashama alanina soktugu zaman hem temel haklarimdan birini ihlal edio hem de ishin boyutunu degishtirio... trafige katilan bir shoför olarak sakat olushum herkesi ilgilendirir oluyo... herkes muhatap oluyo ve anlam vermek zorunda birakilio... isharete verilen anlam degil benim icin o kadar önemli olan, onu plakada bulundurma zorunluguna verilen anlam(lar)i önemsiom daha cok... kishinin temel haklarini kisitlayan bir zorunlulugun tek bir anlami vardir aslinda; toplu yashama alaninin tehlikeye girmesi - tehlike!... böyle bi zorunluluk ile bazi engellilerin kendi istegiyle (her ihtimale karshi) amblem kullanmasi farkli sheyleri ifade edio... shik bulmadigim tek shey devletin tutarsiz bahanelere tutunarak koydugu zorunlulukla bunlara sebep olmasi... yoksa dileyen, diledigi tarafina yerleshtirsin ishareti, bana ne?!... shik miymish, sacma miymish, yanlish miymish gibi bi degerlendirme yapip insanlarin kishisel tercihlerine burun sokmak huyum degildir... engelli plakasini en sevdiim renklere boyasan, türlü ciceklerle, kelebeklerle süslesen de bu düshüncem degishmicek, daha farkli yöntemler bulman gerekicek =)p...

önyargiların bazı şeyleri zorlaştırdığı bir gerçek, ancak nasıl olurda bu işaret yada sembol herneyse bu önyargılara olumlu yada olumsuz katkı sağlayabilir... Böyle düşünüyorsan; Park yerinde camın önüne koyacağın engelli kimliği de çözüm değildir ki, sadece önyargısı körüklenenlerin sayısını azaltmaktır... Neticede camın önünde de plakadaki kadar olmasada diğer sürücüler tarafından görünme ihtimali hep vardır... ve kimliği camda görenin önyargılarından ötürü biraz daha öteye park etmesi, senden uzaklaşması muhtemeldir...
önyargilarin bazi sheyleri zorlashtirdigi konusunda anlashtigimiza da sevindim :)... önyargilara saglanan katkilara gelince, sembolün kendisinden degil, o uygulamanin tümünden bahsettigimi gözardi etme lütfen [size=2](kasten mi yapiosun? =))[/size]... bidaa söliym; o isharete karshi hic bir alerjim yok, zararli da bulmuom... hangi shartlarla (zorunlu mu / gönüllü mü) nerde kullanildigi önemli...

verdigin örnekteki kishi hangi önyargilarla hareket etmish olabilir? aklima iki tane gelio... birincisi; [size=2](bu ihtimali pek yüksek görmüom ama sifirlayamiom da malesef)[/size] sakatlarla karshilashmaktan hoshlanmio ve uzaklashio [size=2](aman uzak dursun zaten =))[/size]... ikincisi ve daha büük olasiliklisi; sakatlarin shoförlügüne güvenmio ve sevgili arabasini korumak icin uzaklashio, sanirsam sen de bunu kastediosundur [size=2](aslinda isabet olur :), park yerlerinde arabasinin etrafi bosh kaldi diye hangi shoför üzülür ki ben üzüleyim? =)P ama ishin önyargi kismiyla ilgilenioduk biz, di mi?)[/size]... sakatlarin shoförlügünden zaten tedirgin olan bu kishinin yanlish düshüncesini hangisi pekishtirir? veya tedirgin olanlarin sayisinin artmasina hangisi neden olur?... shoförlük becerileriyle hic bir alakasi olmayan, sürücü belgesine bile gerek görülmeden, yalnizca yürüme zorlugu nedeniyle istek üzerine verilen park kartindaki amblem mi?... yoksa devlet tarafindan plakalara -nedeni bile dogru düzgün anlashilamayan ve binbir türlü yoruma acik olan- zorunlu bi shekilde yerleshtirilmish amblem mi?... umarim anlatabiliorumdur :-?...
  • park kartinin anlami; bu kartin sahibi uzun yol yürüyemez, dolayisiyla gereksiz yere yorulmamasi (ishkence cekmemesi) icin girish kapilarina yakin, ekstradan ayrilmish otoparklarindan faydalanabilir ... veya cadde üstü gibi aslinda park etme yasagi olan yerlerde kisa süre icin arabasini birakabilir (bicok kolaylik daha eklenebilir ve eklenmelidir de buraya), lütfen ön caminda bu karti gördügünüz araci (hemen) cekmeyin!...

bunlar kafa karishtirmaz, gereksiz soru isharetleri olushturmaz, bütün muhataplarin kolayca anlayabilicegi, acik ve net bilgilerdir... shüphe götürmez gerceklerdir bunlar; bu insan fiziksel mobilite konusunda kisitli (yürüyemio/göremio/denge sorunu yashio/vs). => uzun mesafeler ishkence sebebi oluyor => dolayisiyla park kimligini kullanarak park kolayliklarindan faydalanabilio... nokta!... hic bir önyargiyi körükle(ye)mez bu gercekler...

engelli parkyerlerinde kullanilan sembolün anlami; böyle isharetlenmish otoparklardan sadece park karti almish engelliler faydalanabilir... cünkü yaya olarak ashmak zorunda kaldiklari mesafelerin mümkün oldugu kadar kisa tutulmasi onlarin toplumsal yashamlari icin cok önemlidir... park karti olmayan (ulashim sorunu yashamayan) buraya park edemes!... eden yüzsüzlerin araclari ise cekilir... nokta!... yine shüphe götürmeyen bu gercekleri ifade etmek icin gayet yerinde kullanilmish bu sembol hangi önyargiya, hangi yanlish manalara yol acsin ki?...

ayni sembolün wc kapisinda bulundugu zamanki anlami; böyle isharetlenmish tuvaletler sakatligindan dolayi her tuvaleti kullanamayan -özellikle de tekerlekli sandalye kullanicisi- engellilere göre hazirlanmishtir... eger her tuvalette ishini görebilme (özellikle de ilk gördügü calinin arkasina cömeliverip "puuup" yapabilme :p) gibi bi yetenege sahipseniz burayi meshgul edip o insanlari zor durumda birakmayin... bashka hangi manalar verilebilir wc kapisindaki engelli isharetine?... kimlerin hangi ön yargisini körükleyebilir o isharetin orda bulunmasi?... (bütün engellilerin koca dötleri vardir da bu yüsden ekstra tuvaletlere ihtiyac duyarlar - siz, siz olun ve o wc.lere girmeyin yoksa icine düsher bidaa cikamassinis gibi anlamlar cikarilmiodur heralde, sanursam, galüba :p... umarim! :-?:))
örnekleri coaltabiliris... az görünme, cok görünme, tabelanin büüklügü veya shekli degil mesele; sembol hep ayni sembol ama kullanildigi yere göre farkli sheyleri ifade edio... ifade edilenler ne kadar gerekliyse, sembol ne kadar mantikli, akla uygun bi shekilde kullanilirsa, önyargilara ve dolayisiyla rahatsiz olmalara o kadar az sebep olur ve amaca daha ii hizmet eder (etraf hep siyirmishlarla doluysa, o ayri tabe :p)... ama tr'deki uygulama nedeniyle plakalarda bulunan o isharetin hangi anlamlara geldigini sen aciklar misin lütfen?... hangi shüphe götürmeyen gercekleri ifade edio? [size=2](*)[/size]... peki kimin ihtiaci var o bilgilere?... ya bir de zorunlu olmasi! neleri ifade edio bu zorunluluk?... özel kishilere ait özel bilgiler (kishilerin rizasi bile sorulmadan) devlet zoruyla dünya aleme teshhir edilerek hangi büük tehlikenin önlenmesi amaclanio?... insanlarin kafasinda bazi gereksiz soru isharetleri olushmuyo mu?...
[size=2](*) park meselesinin kartla halledildigini varsayarsak, aklima gelen tek bilgiler shunlar; "bu arabayi kullanan shoför sakattir, dolayisiyla sizin dishardan göremyeceginiz özel donanim vardir bu rabada veya donanim falan yok ama sakatligindan dolayi ehliet alamayan ve bashkasina kullandirtan engelli birine ya da engelli bi cocugun velisine aittir bu araba, cok büük bi ihtimalle de vergi indiriminden ve/veya ötelemesinden faydalaniodur arabanin sahibi"...[/size]

ayrica toplu kullanma alanlarinda herkese acik olan yerleri "shurasi shunlar icin düshünülmüsh, burasi bunlar icin uygun hale getirilmish" diye yol göstermek icin isharetlemekle, kishilerin özel bi taraflarina herkesin görebilecegi shekilde isharet yerleshtirmenin arasinda dünyalar kadar fark görüom ben... ayni kefeye koymayi dogru bulamiom...

umarim yazdiklarimi okuyanlar "sakatlar görünmesin, saklansin, mümkün mertebede göze batmasin" gibi garip bi düshünceyi savundugumu düshünmesler... görünmemek, göstermemek, saklanmak gibi bi derdim yok ama (zaman, yer ve duruma göre ihtiyac duydugum veya istedigim zaman) "sakla(n)ma", göstermeMe hakkimin tutarsiz bahanelerle elimden alinmasina da tahammülüm yok... neyimi, ne zaman, kime gösterecegime veya kimden saklayacagima ben karar verebilmeliyim!... ve herkes emin olabilir ki durum tam tersi olsaydi; trafikte veya bashka bi yerde sakat oldugunu cevreye belli etmek insanlara yasaklansaydi, saklama mecburieti olsaydi, yine en az bu kadar (belki de iki misli) tepki gösterirdim [size=2](performansda kusur etmesdim :p)[/size]...

eha da yoruldum walla :)
bikac ay sonra tekrar burda görüshmek üsere :p
ii geceler

plakadaki damga

ya arkadaşlar kullanmaya başlayalı aşağı yukarı 1hafta oldu ama bu damga benim kafamı bozmaya başladı. eskiden gayet rahattım normal arabayla gezerken. şimdi resmen gomplesk yapıyorum :) diğer sürücüler durup yol veriyolar, sıkıştırmıyolar, ambulansmı ulan bu geçiş üstünlüğümmü var :) abi valla zoruma gidiyo :) eskiden gerekirse zorbalıkla kendim alıyodum yolumu, burun çıkarıyodum, daha olmadı üstüne sürüyodum hakedip alıyodum, kısa sürede eski günlerimi özledim ya. ya arkadaşlar aklımdan o amblemin üstündeki boyayı kazıyıp sadece beyaz kabartma halinde bırakmak geçiyo, öyle olursa iyice yakından bakınca belli olur. 5metre mesafeden belli belirsiz olur. öyle gezersem bunun cezası nedir? düşüncemi uygulayanınız varmı hiç?

not: o mavi kocaman damgalardan değil. harflerden biraz daha küçük ilk rakamın hemen önünde siyah yeni tip damgalardan.

Merak edesim geldi, plakalara dikkat ediliyor mu? Dört yolda trafik sıkıştı diyelim. Işık falan da yok, geçen geçene. Bu durumda plakalara bakan oluyor mu? Ben sürücülerin akan trafikte plakalara baktıklarını sanmıyorum.

merağını gideresim geldi, burası balıkesir, öyle akan trafik filan yok. sadece sabah ve akşam saatlerinde birazcık yoğun oluyo okadar. ama o yoğunluğunda istanbuldakiyle uzaktan yakından alakası yok tabi. bilmiyorum belkide ben bakıyolar psikozuna giriyorum :) ama şimdiye dek iki kişinin bakışının ardından sellektörle yol verme inceliğine maruz kaldım. (dörtyol ağzında) neyse bi arkadaştan bi tiyo aldım kazıycam :lol:

:lol: gülesim geldi

reku benimde bişeyi merak edesim geldi. alamanyadada varmı böyle şeyler. damgalıyolarmı arabaları? valla gıcık ötesi bişeyler oluyom bu konuya, yahu sakat olan biziz arabalarımız değilki, mademki illaki damgalanmamız gerekiyo bassınlar anlımıza damgayı olay kökten çözülsün. nedir yani yaa, mesela kanunlarda sakat arabasının takip mesafesi iki katıdır, önündeki kişi nede olsa sakattır, nabıca belli olmaz, uzak dur anlamında şeylermi varda gerekli oluyo bunlar.

valla arkadaşlar inadına trafik canavarı oldum yaa, kendimi hiç iyi görmüyorum son zamanlarda, eskiden damgasız arabayla adabımla giderdim, şimdi nasılsa damgam var benim artık sırtım yere gelmez misali veriyorum gazı :)

Tutupta feleğe çatasım geldi.

aiqsz, sorum sadece sana değildi. Senin yazmış olduğun yazı sadece aklıma getirdi. Üstüne alınmayabilirsin yani. Gerçekten ben bu plakaların akan tafikte (yürüyen) fark edildiklerini pek sanmıyorum. Bunnara gerenk yok gibime geliyor.

sakatların kullandığı otomobillerde özel plaka olmalı. fakat ;bu sakat işareti gibi damgalanma şeklinde değil, ticari araçlara il kodundan sonra T harfi verilmesi gibi olmasının uygun olduğunu düşünmekteyim.

a_geyik dediğin doğru herkesin gözü plakalarda değil ama %2 görüp yol verenler bile beni rahatsız etmeye yetiyo. istemiyorum abi İSTEMİYORUM. dötüne güvenmeyen mantar toplamaya çıkmazmış diye bi atasözü var, bizde kendimize güvenmesek alıp arabayı yola çıkmayız. o halde kimsenin bana ayrıcalıklı davranmasına ihtiyacım YOKKK!
omorfokuzolonun dediği gibi harf olsa neyse ama o işareti sevmiyorum. x koysunlar bizim plakalarada, mesela 10 X 789 gibi. yoksa benim plakaya yakında başında huni olan bi adam figürüde gerekicek. ya benimle aynı fikirde olanlarla toplansakta dilekçe felan yazsak ilgili birimlere. düşüncemizin değerlendirilip gereğinin yapılmasını arz etsek, gerçi tınlayan olmazda nebilim yaa.

BEN DE ESRA ARKADAŞIMA KATILIYORUM FAKAT ŞUNU BELİRTMEK İSTERİM ARACIMLA OTOBAN DA GAYET HIZIM 120 FALAN ORTA ŞERİTTE GİDİYORUM ÖNÜMDEKİ ARAC SOLMAYA CIKTIM ARKADAN JİP KULNAN VATANDAŞ SANKİ SELLÖKTÖR ELİNE YAPIŞMIŞ GİBİ BENİ RESMEN TAHRİK ETTİ DURMASI İCİN İŞARET YAPTIM DURMADI BENİM DÜŞÜNCEM SANKİ ABLEMİ GÖRÜNCE BU DAVRANIŞ DAHA MI FAZLA OLUYOR

ARABADA BEBEK VAR İŞARETİ GİBİ BİR ŞEY BU.DİKKAT ÖNÜNDE ÖZÜRLÜ VAR BİR SAKATLIK ÇIKMASIN DEMEK İSTİYORLAR GALİBA.ÖZÜRLÜYLE SAKAR BİRİSİNİ AYNI KEFEYE KOYMAK DOĞRUMU SİZCE ?
O ZAMAN FARKLI KESİMLERİNDE KENDİNE AİT İŞARETLERİ OLSUN.MAGANDALARIN,TRAVESTİLERİN,SARHOŞLARIN V.S V.S......

Plaka

Arkadaşlar ben burada Oturanboğa abime sonuna kadar destekliyorum bencede plakalarda özürlü ibaresi olmamalı babamın arabası var plakada özürlü amblemi var ama kaç kere özürlüler için ayrılmış yerlere park ettiğimiz halde çekildi bence bu amblem hiçbir işe yaramıyor Oturanboğa abimin dediği gibi insanların gözüne gözüne sokmaktan başka bir işe yaramıyor

Arkadaşım park konusunda özürlü plakasının bu güne kadar hiç bir avantajını görmedim genelgeyide gösterdiğim halde ben rizede yaşıyorum rizede caddelerde açık otopark yani parkomat sistemi var hiç acımadan parayı alıyolar kaç kez emniyete başvurduysam hiç dinlemediler bile yasa genelge bile çıksa hiç kimse dinlemeyip paraya bakıyolar yasalar çıkıyor ama uygulanmıyor ondan çıksa ne olur.

ben ist yaşıyorum ve belediye oto parklarında benden para almıyorlarr amaa belediyenin olacak özel işletmede olmıyacakk ben cok faydasını görüyorum engelii arabaları icin par alanları varr hastanelerde olsun veya sokaklarda sandelye resimi varr normalde yasak ama engeliler rahat alış veriş yapsın diyee yerler yapmışlar ve bir cok yerdee ben şahsıma iyiki var amlemm kalsın yada kalmasın derlerse kalsın derim secme şansım olsa yine sandeşye resimi kalsın derim

Bazı arkadaşlar "neden özel plaka olmasın, sakatlığınızdan çekiniyormusunuz, utanıyormusunuz?" diyerek konuyu saptırıp konunun aslıyla alakasız gerekçelerle özel plaka olması gerektiğini savunuyorlar. Ve daha da garibi bazı arkadaşlar ise "bu işin utanmayla alakası yok diyip savunmaya geçmişler."
Aslında konuyu saptırmak isteyen bu arkadaşlara verilecek cevap şöyle olmalıydı:

Evet kardeşim farzedilimki utanıyorum. Sakatlığımdan sıkılıyorum. Trafikte sakat olduğum anlaşılsın istemiyorum, engelli plakasıyla kendimi küçültülmüş olarak hissediyorum. Ben kendimi aşamamış zavallı biriyim. Bunlara itirazı olan varmı?
Ve sırf bu nedenle aracımda engelli plakası olmasını kabul etmiyorum.
Peki şimdi ne diyeceksiniz acaba?
Madem eşitlikten, insan haklarından bahsediyorlar, gururumun rencide olduğunu,aşağılandığımı, insanların bana tuhaf gözlerle baktığını düşündüğüm bir engelli plakasıyla beni ne hakla trafiğe çıkmak zorunda bırakıyorlar.
Kabul etmiyorum, kabul edemiyorum. Zorlamı!..
Meseleye kçndan bakanlar umarım ne demek istediğimi anlamışlardır.

DOSTUM FUZULİM BEN MESELEYE BAKMAM GEREKEN YERİMDEN BAKIYORUM. öZÜRLÜYÜM VE İSKEMLEDE YAŞIYORUM. YAKLAŞIK 13 YILDIR OTOMOBİL KULLANIYORUM. ARABAMDA ÖZÜRLÜ PLAKASI OLMASI İLE İLGİLİ BİR SORUNUM YOK. AKSİNE PLAKAYI GÖRENLER YARDIMCI OLMAK MANASINDA GARDINI ALIYORLAR VE BU ÇOK HOŞ. ÖZÜRLÜ PARK YERİ DOLUYSA ÖZENLE UYGUN YER GÖREVLİLER TARAFINDAN BULUNUYOR. NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ DİYE SORULUYOR. ANLADIĞIM KADARIYLA HAFİF ÖZÜRLÜ ARKADAŞLAR KENDİLERİNİ AYRI KATEGORİYE SOKMAK İSTİYORLAR. ONLARIN YARDIMA İHTİYACI YOK. BİR DE YENİYETME DELİKANLI HAVASINDALAR DAHA. O AMBLEM ONLARIN SÖZDE HAVASINI BOZUYOR...

ismail sen kendini aşmış olabilirsin. Ne mutlu sana.
Ama kardeşim herkes senin gibimi?, yada herkes senin gibi düşünmek zorundamı?
Ayrıca bu plakalrdaki özürlü amblemi hiç farkedilmiyor ki. Özürlü olduğunun farkedilmesini isteyen biri varsın arka ve ön camına daha büyük bir engelli amblemi taktırsın.
Ama bütün bunlar isteğe bağlı olsun.
Avrupa nasılsa bizde öyle olalım.
Aslında biz boşuna tartışıyoruz. Çünkü ben şuna eminim ki bu engelli armalı plaka zorunluluğu devletin engellileri düşünerek ürettiği bişe değil.
Bunda asıl gaye engelli aracını başka birinin sürmesine engel olmak.

Düşünsenize;
Ben kalkıp ÖTV ötelemeli (ÖTV si ileride ödenecek) şekilde bir otomobil alayım.
Peşine devlet bu aracı benden başkasının (ailemden birinin bile) sürmesini yasaklasın,
Buda yetmedi ben araçtayken bile yine benden başkasının aracı sürmesine yasak koysun.
Buda yetmedi 5 sene boyunca ÖTV sini ödesem bile aracı satmama engel olsun, beni mağdur etsin.
Buda yetmedi sakat olduğum her zaman, her kişi tarafından farkedilsin diye sakat amblemi takmayı mecbur bıraksın.
Yetti gayri.
Anamı ağlatan kadı. Kimi kime şikayet edeyim bilmemki.

Olmamalı, Olmamalı, Olmamalı... Park avantajının amblemle bir ilgisi yok... Ehliyetin H ise park yapabilirsin değilse yapamazsın...

slm

bence de olsun yada olmasın.fark etmez.ben rahatsız olmam.
yada kişi istediği gibi plaka alabilsin yani ister koysun ister koymasın
kişiye özel bir karar olsun.

OturanBoğa' Alıntı:
Park etme konusunda varolan ayrıcalığımız, otomobilin ön camına iliştirilecek resmi bir bandrolle pekiala sürdürülebilir.
Rekursion'un örneğinde olduğu gibi, ehliyetle birlikte resmi bir kart verilir ve bu kart sürekli sakat kişinin yanında olur. O kişi gerektiğinde bunu aracın ön camına iliştirir...
Hem böylece park yeri otomobile değil, sakatlığı olan vatandaşa (hangi araçta olursa olsun) verilmiş olur.

Selam

Evet Katılıyorum Bu düşünceye...

Ve Baştaki yazınızdada Yazdıgınız gibi Engelli Amblemi olan araçlar Kötü niyetli kişilerce kolay hedef olarak görüldüğü için. saldırıya, gaspa ve tacize hedef olabilir..

Sevgi ve saygılarımla..

özelmi özel plakası var:)

Arkadaşlar ben bir şirket yönetici olarak çalışan mühendisim özürüm sağ kolum bilekten protez kullanıyorum ve özürlü işaretli özelmi özel:) plakalı sakat arabası kullanmaya bu senenin başında karayolarımızda seyir halinde dolaşmaya başladım tabi şunuda belirteyim 1991 yılından beri bu seneye kadar normal otomatik otomobil kullandım hiçde sorun olmadı gayet rahattım diyeceksiniz hatalısın olsun be arkadaşlar bukadarcıkta hata olsun etrafımızda okadar çok hatalı işler varken bu hatamıda kabul ediyorum eleştirebilirsiniz.herneyse özel plakalı sakat arabası(plaka sorgusunda biliyorsunuz sakat yazar:)onada kabul.özel donanımım sağ silgeçten bir çubuk uzanmış sol tarafa bukadarcık.Arabamla karayollarında seyir halindeyken otobanda biliyorsunuz belli bir süratte gitmek gerekiyoruz ama bazı sürücüler sakat plakasını görünce alah bu sakat beni nasıl sollar deyip galyana gelmelerini görseniz yerlere yatarsınız gülmekten bu plaka bana hiç bir şekilde karayollarında bir ayrıcalık sağlamadı hele bir defasında trafik kontrolda ruhsat ehliyeti verdim tabi arabadan çıktım cingöz gibi dolaşıyorum ortalarda polis memuru arkadaşımız bende sakalık arıyor gözlerinden anladım görmedi tabi sonunda dayanmadı söyledi senin sakatlığın nerende:)bende neden sordun dedim ehliyetim H ruhsatım benim sakat aracı başka ne yapabilirim dedim sakalığını görmek isterim dedi:))dedim sakatlığım sağ kolum cabimde elim dedim elini çıkar dedi ben çıkarmıyacam dedim:) inanmıyormusun dedim istersen dr sevket dedim sen dr değilsin dedim tamam kardeşim uzatm göster dedi hayır göstermiyecem dedim bukadar insanın içinde hem neden sakat sakat diye bağırıyorsun dedim hakkın varmı dedim birazık sinirlendi bende inatım onun herdediği yapmak zorunda değlim hayatım hiç bir zaman sürü politiksıyla yaşamadım.ayrıca herkes bizebakmaya başladı ve arabada tabi eşim ve 20 yaşaların iki çocuğumda olaya ölece bakıyorlar tabi babalarını bildikleri içide tebessüm ediyolar:) bu sakat plakasının oto parklarda hiç bir ayrıcalığını görmediğim gibi yerde bulamadım ikaz ettiğimde ilgililere ne yapabiliriz diyorlar bunuda gecelim :))hiç himse kendini kandırmasın arkadaşlar bu plaka özgürlük değil özgürlüğün gözlerle bakışlarla özgürlüğün kısıtlanması diyeceksiniz gocunuyormusun evet gocunuyorum vede rahatsızda oluyorum ayrıca sakatlığımı herkese declere etmek zorundada değilim....ha ayrıca etraftan kızlar bana bakmıycak gibi kaygımda:))) yok çünkü aslan gibi 20 yaşında iki çocuğum.ve arkadaşlar hep beraber avni arıkanı destekliyelim onun yanında olalım bu sakat plakası istemiyorsak mail adresi a-arikan@tr.net.ayrıca özürlüyüm engeliyim gibi ifadeleri biz kendimiz türetiyoruz başkarı aslanlar gibi sakat diyor ve sakat diyede bahsediyorlar:) herkes plaka sordulamasına bi baksın araç sakat yazar:))herkese mutluluklar

Geçen gün hemen önümüzde giden arabanın özel plaka takmış olduğunu fark ettim.Plakanın hemen üstünde de şu yazıyordu..."ÖNCE İNSAN" :)

Son iki ay içinde aracıma üç kez park cezası kesildi. Aracımı hiçbir zaman trafiği aksatan bir yere park etmeme rağmen bu cezaların kesilmesini anlayamıyorum. Bu sayfada engelli plakasının park konusunda bize yararı olduğunu iddia eden arkadaşlarımın aslında öylesine konuştuklarının kanıtı bu cezalar.

Polislerimizin engelli araçlarına yönelik en küçük bir duyarlılığı yokken bunu normal vatandaşlardan neye dayanarak bekliyoruz bilmiyorum.

Ayrıca engelli plakalı araçlar trafiği aksatmadığı müddetçe park yasağı olan yerlere park edebilir diye biliyordum. Ya böyle bir şey yok ya da Nişantaşı ve Şişhane deki polisler ayrı bir trafik kanununa tabiler.

Kısaca yazıklar olsun...

Ama olsun, o damgan var ya, halk seni seviyor, bu yetmez mi pegasus? Ne kadar çıkarcısın! Her şey para mı! Ne güzel işte, memurlar sana da vergi verme fırsatı sağlıyoorlar. İşte pozitif destek!

Not: Geçici süreli park hakkı: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=26919

ÖZEL PLAKA

HAYIR ARKADAŞLAR BU ARABALARIMIZIN PLAKASINA KONULAN İŞARETE ŞİDDETLE KARŞIYIM.ÇÜNKÜ BU PLAKAYLA TRAFİKTE KARŞI SÜRÜCÜLER TARAFINDAN HEP KENDİNİ SAVUNAMAZ DUYGUSU OLUTUĞU İÇİN ARACINIZ TACİZ EDİLİYOR,NE BİLEYİM BAŞKA ŞEYLEDE YAPABİLİRLER.KISACA GÖNÜL RAHATLIĞIYLA VE GÜVENLE TARAFİKTE YOL ALABİLMEK KEYİFLE ARAÇ KULLANMAK İÇİN NORMAL PLAKA KULLANMAK İSTİYORUM

ENGELLİ AMBLEMİ OLAN ARAÇLARIN NEGİBİ FAYDASI VAR BİLGİSİ OLAN VARSA LÜTFEN YAZSIN

9 YILDIR BU PİLAKAYI KULLANIYORUM.HİÇ BİR FAYDASINI GÖRMEDİM.YURT DIŞINDAN ALDIĞIM ARABAMIN SÜRESİ DOLUNCA SATMAK İSTEDİM.ARACIMIN PLAKASINA BİNDİĞİM 5 ZARFINDA 350 YTL CİVARINDA PARK CEZASI YAZMIŞLAR.HABERİM BİLE YOOOK.HANİ BU PLAKA ÜSTÜNLÜKLERİ NERDEKALDI.GAZİANTEP TR ÖZÜRLÜLER İÇİN PARK YERLERİ YAPILMIŞ AMA DAHA BİRGÜN BİLE BOŞ GÖRMEDİM.HEP NORMAL PLAKALI ARAÇ SAHİPLERİ PARK ETİŞ OLUYOR.SAYGILARIMLA FATİH ACEM

Peki ben özürlü değilim ama çocuğum %90 özürlü eğer ben bu aracı kullanırken dışarıdaki insanların benim hakkımda neler düşüne bileceğini aklıma getiriyorum.
Her halde bu adam sahtekar sakat olamadığı halde özürlü aracı kullanıyor demezler mi? (özellikle çocuğum arabada olmadığı zamanlar.)
Her halde insanların bana bakışı ve böyle bir zan içinde olmaları beni çok incitir.
Sağlam bir insanın özürlü aracı kullanması bence sosyal baskı açısından çok daha fazla.

Üst Alt