Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sizce sakatların kullandığı otomobillerde özel plaka olmalı mı, neden? [Tartışma]

dilemma canım yaa ; ben hiç bu şekilde düşünmemiştim... sizi bu şekilde düşünmeye iten sebep ne ki? trafikte böyle bir durumla mı karşılaştınız?

ben özel plakanın olması taraftarıyım...

CeCo' Alıntı:

bu adam normal plakalı bir araca binse senelik 2 tane pul parası vermesi gerekiyor

en azından arabanın vergisini ödemiyoruz o kadarda hakkımız olsun yani değilmi

CeCo, plakayla vergi ödemenin ne alâkası var yav..

Normal plakalı araba kullanan adam, vergisini öderken, arabanın plakasını söküp de mi götürüyor yoksa ruhsatı vs.'yi mi gösteriyor?

Aynı şekilde; trafik polisi de, kontrolü yaparken ruhsata bakıyor mu, bakmıyor mu?

Arabanın özellikleri ve vergiden muaf olduğu ruhsatta yazılı olmuyor mu? Değilse ne işe yarıyor o ruhsat?

CeCo' Alıntı:
bülent beyin dediği damga kelimesi bence yanlış benim arabam damgalımı oluyor yani

Türk Dil Kurumu sözlüğü, damgalı kelimesi için;
damgalı
sıfat
1 . Damgası olan, damgalanmış olan.
2 . mecaz Kendisine yüz kızartıcı bir suç yüklenmiş olan.
demiş.

damga içinse;
damga
isim
1 . Bir şeyin üzerine bir nişan, bir işaret basmaya yarayan araç.
2 . Bu araçla basılan nişan, işaret.
3 . mecaz Bir kimsenin adını kötüye çıkaran, yüz kızartıcı durum:
"Orada da haksız damgalar altında kalırsan ne olacak?"- A. Gündüz.
4 . Bir şeyin kime, hangi çağa ait olduğunu gösteren belirgin iz, işaret, nitelik.
demiş.

Normal anlamlarında itirazımız yok. Ama mecaz anlamları bilinir ve o öne çıkarsa -ki öyle oluyor- sence yanlış olmasının pek bir önemi olmuyor.. Sen kendini öyle saymasan da o sınıfa giriyorsun. :( Bizim itirazımız işte buna!

aslında bu konu daha öncede tartışıldı.
benim için aslında olsa olmasa o kadar önemli değil.
ama plaka işimize yarayacaksa konulmalı yok yaramıyorsa tabiki de anlamsız.
önemli olan yapılan bir işlemin teorik yanındansa uygulanabilir olmasıda.
teorik olark bir konun koyarsın fakat pratikte uygulamazsan bir işe yaramaz.
geçenlerdede çok güzel bir olaya tanık oldum tamda bu konu ile ilgili.
benim çalıştığımda yerde engelliler için bir park yeri ayrılmış.fakat bir hemşire kendi bahanesine göre park yeri bulamadığı için bir güzel otoparktaki biye aytılan yere park etmiş.aslında bir yandan bize yardımcı olması için konulan işaretler pratikte bir faydada sağlamıyor kimi zaman ama sağladığı yanları da bir çırpıda harcamamak lazım diyorum ben.

İyi ama ceco, plakayla vergi indiriminin uzaktan yakından bir alakası yok ki. Plakadaki damgaya karşı olmak, gerektiği durumlarda pozitif ayrımcılık talep etmeme engel değil ki.

Öğenciler mesela burs alıyor, burs aldıklarına dair bir ibareyi alınlarına yapıştırıyorlar mı? Ya da a firması teşvik alıyor devletten diyelim, bunu fabrikasının girişine bayrak asarak, otomobiline işaret koyarak duyurmak zorunda mı? Ya da limited şirketler mesela yaptıkları her masrafı vergiden düşerler, onların otomobillerinde, binalarında "bu bina/araba sayesinde vergi vermedik" ibaresi var mı?

teşhirdir bunun adı

ya arkadaşlar bu plakanın
bulunması size dezavantajdan başka
bir şey kazandırmıyor damgalıyor bizi.eğer bu gerekli ise önümüze arkamıza sağımıza solumuza da birer özürlü amblemi yapıştırsınlar

yahu o deniliyor işte. evet kuruluşların toplulukların adı engel/sakat ile başlıyor olabilir ama trafikte buna ihtiyacı yok kimsenin. çünkü orası herkesin eşit olarak trafikte bulunduğu bir ortam. yanlış anlıyorsun bence ceco. neden biz herkesle aynı şartlarda trafiğe çıkmamıza rahmen, bazı kazmalarca trafik içerisinde özel muamele görelim. sıkıştırılmak, anormal bakışlar... neden bunları yaşayalımki. nasılsa bunun için gerekli herşeyi ruhsatta taşımıyor muyuz. neden bide boynumuza asalım :!: :!: :!:

CeCo' Alıntı:
[size=4]… benim bahsettiğim ocak ve temmuz pulu biz bunları ödemiyoruz ben bundan bahsediyorum sen neden anlamak istemedin ben bunu anlamadım
…[/size]

Anlamak istemediğimi nereden çıkardın? :roll:

Taşıtların vergiden muaf olduğunu belirtmek için "VERGİDEN MUAFTIR" diye bir pul yapıştırmak çok mu zor olur? Bunu sadece ilgili kişiler görür, plakadaki engelli işareti gibi taa uzaklardan seçilmez!

CeCo' Alıntı:
[size=4]…

tekerlekli sandalye amblemi damga değildir ben bunu bilirim sayın baben olayları çarptırmayalım
benim arabamdaki tekerlekli sandalye amblemi beni hiç rahatsız etmiyor etmezde[/size]

Sevgili CeCo,

Bu başlık altındaki 145 mesajdan pek çoğunu hiiiiiiiiiiç okumadığını sanıyorum.. Çünkü; eğer okumuş olsaydın, son mesajlarında söylediğin (taşıt pulu hariç) damgalanma ve diğer konuların daha önce de tartışıldığını görürdün. Ve benim şu mesajımı da görürdün:
Baben' Alıntı:
Kısmen [size=6]Off topic[/size] ;)

Rekursion' Alıntı:
[size=4]walla lider334, mesajini iki kez okudum ve her okumamda bunlari yazmadan önce bashlik altinda yazilan bütün mesajlari okuyup okumadigin hakkinda shüpheye girdim dogrusu :)...
...[/size]

[size=4]Ben de hâlâ şüphedeyim ve bir adım daha gideyim: Bu tür cevapları YANLIŞ buluyorum. :evil: Tamam, gözden kaçmış olabilir! Ama uyarıldığı halde, aynı şekilde devam edenlerin, "saygı"dan, "mantık"tan söz etmeleri biraz garip duruyor, bana göre.

Çünkü: "Sorulan soruların, önceki mesajlarda cevabı var mı?" diye merak etmek, soruyu soranın yapması gereken bir iştir. Ama diyelim ki; o soruya verilen cevap, onu tatmin etmedi. O zaman, o arkadaş, daha önce sorulan soruyu ve cevabını alıntılayıp getirir + kendi düşüncesini de yazar, daha sonra cevap hakkı kazanır! Yoksa, söylediklerinde tamamen haklı olsa bile, haksız duruma düşer..[/size] :(

Bu durumda; kim kimi anlamak için çaba sarf etmiyor/istemiyor merak ettim? Senin bizi anlamak istediğini söyleyebilir miyiz? Sen bizim söylediklerimizi kaale almazsan, bizden "saygı" göstermemizi, seni anlamak istememizi nasıl beklersin?

Yukarıda söylenenlerden (daha çok olayları anlatanlarından) bir parça alıntı yapayım senin ve senin gibi düşünen arkadaşlar için:

sehribanu' Alıntı:
[size=4]… Engelli plakası ile kişiler tacize açık bir hale geliyor.trafikte kolaylık sağlanacağı yerde ,engelli kişi zor duruma bile sokuluyor.
Bence plakanın özel olması çok gereksiz.[/size]

Pegasus' Alıntı:
[size=4]…

İstanbul gbi keşmekeşli şehirde kimse sakat diye size saygı göstermediği gibi sizi bu yüzden rencide edecek şekilde davranabiliyorlar. Hatta sana kapımın önunde bana ait yere aracını park eden arkadasa ne yaptıgını sordugumda bana verdiği cevabı ileteyim. "Bana mı sordun sakat olurken..." evt çok kibar vatandaşlarımızdan biri... Kaldıki biz bir uygulamayı ortaya koyarken keşmekeş içindeki istanbulu mu baz alacagız? Bu nasıl bir mantıktır.
...[/size]

lady1260' Alıntı:
[size=4]Daha önceleri özürlü plakalarının kalkmasına karşıydım.Ama beni ikna ettiniz.Özellikle son günlerde artan gasp olaylarına açık davetiye.Ben de karşıyım özürlü plakasına.[/size]

sehribanu' Alıntı:
[size=4]Ben 2 yıldır araç kullanıyorum engelli plakası bana hiç bir kolaylık sağlamadı şimdiye kadar.Hatta hayatımı daha da zorlaştırdı.Biri bana anlatsın engelli plakasının engellilere ne gibi kolaylık sağlıyor.Devlete ödemediğimiz ÖTV dışında.Nerelere park etme üstünlüğümüz var.Ben aracımı çok kısa bir süre için bankanın önüne park ettiğim zaman anonsla uyarılıyorum.Trafikteki diğer insanlar, engelliye yol üstünlüğü vermek surda dursun yarışmaya başlıyorlar.Vay be ben engelliyi geçtim psikolojisi ile egolarını tatmin ediyorlar.Engelliler,engelli plakası ile hedef durumunu sokuluyor.

Ben de kendimle oldukça barışık biriyim ama etiketlenmeye karşıyım.Trafikteki kişilerin yüzde kaçı gerçekten sağlıklı da bizim işlev görmeyen organlarımızdan dolayı etiketleniyoruz.Bu çok kötü bir ayrımcılık bana göre.Ben önce insan sonra engelliyim.Engelimin benim önüme kötü bir etiket olarak konulmasınıdan hiç hoşlanmıyorum.[/size]

ikinci bahar' Alıntı:
[size=4]…
Özürlü olduğumu gösterir bir plakaya sahip olmamın,şu ana kadar bana trafikte seyir halinde iken avantajı olmadığını ayrıca belirteyim ..
örn; trafikte ,yakışıklı bir sürücü ile bakışırken ,tabi o kişide seni sağlıklı zannederek '' güzel kızmış'' diye ,sana bakıyorken, öne geçince plakayı gören bidaha bakmıyor:) :D (kötü bir örnek mi oldu?)

Özürlü olduğu için mutlu olan arkadaşlar, dilerse ayrıca emniyete başvursun,kendilerine özürlü plakası istesinler ,insanları trafikte kendilerine acındırsınlar ya da senin ne işin var trafikte modunda sıkıştırılsınlar ,aşağılansınlar..
paşa gönülleri bilir...
Ama istemeyen sakatlara da engel olmasınlar,destek olsunlar..
sevgiler..
(Rekursion aslında bu işaret değişmiycekse,kız özrlüler pembe ,erkekler mavi mi kullansa ki bu işareti!
hatta anten filan taksak arabalara antenlerin ucuna özürlü işareti olan bayraklar.. arabayı kullanırken o işaretler dalgalansa.. daha mı iyi olur acaba? :p :p )[/size]

yargıc' Alıntı:
[size=4]benimde aracım var plakadan hiç rahatsızda olmuyordum takı arabama hırsızlar gırmeye kalkışınca bakmışlar engellı amblemı var nasılsa bızı yakalayamazdıye gırmeye çalışmışlardı alarm çaldığında bereket erkek kardeşim o hızla çıkıp ıkısınıde etkızı hale getırıp karakola verdık savcılığındaki ıfadeler şöyleydı daha once bu işaretın ne anlama geldiğini bılmıyorud çok araba soyduk sonra bu sakat arabası işaretı olduğunu öğrendık nasılsa alarmda çalsa sahıbı bızı yakalayamaz diye ..
bende şiddetle karşıyım ya bu trafık ışıklarında gaspçılar tarafından saldırıya uğrasak ne yapabılırız diyelelim ki yaptık o esnada
adama bir şey olursa da cezası var ben böyle damgalı bazı hayvanlar var çook özür diliyerek hani ineklere damga vururlar kaybolduğunda bulunsun diye kendimi
öyle hissetmeye başladım şiddetle karşıyım artık
..[/size]

yakupyusuf' Alıntı:
[size=4]Özürlü amblemli plakaya bende karşıyım.

Her ne kadar bu amblemin hem avantajı hemde dezavantajı olsada ,avantaj kısmı park kartı ile tabiki halledilebilir.Ve trafikte giderken herkesin plakadan dolayı bizlere tuhaf ve art niyetli bakması önlemiş olur.

Şimdi yaşamış olduğum bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.Bir gün akşam vakti özürlü amblemli mercedes marka arabam ile bir mahalleye gidiyordum yolda telefonum çaldı ve konuşmak için yolun kenarına durdum.O vakit oradan geçen bir polis devriye aracı benim orada durmamdan huylanmış olacakki ekip arabası ile yanıma yaklaşıp camlarını açıp araçlarının içinden orada niye beklediğimi ve devam etmemi söyledi bende tamam dedim.Tam hareket edecekken ekip otosunda bulunan polis memurlarından birisinin diğerine küfürlü bir şekilde :?: :?: :?: sakatı bindiği arabaya bak diyerek söylendiğini işittim. Tabiki o anda öyle zoruma gittiki bir şey yapacak durumda olmadığımdan Allaha havale ettim.Sakat amblemini görenler kendileri öyle arabalara binemedikleri için böyle kötü düşünebiliyorlar.Gerçi düşünceler kişilerin karakterleri ile ilgili bir sorun fakat Niye böyle olsun Normal plakalı bir BMW mercedes araba görünce herkes onun sahibinin ne derece zengin olduğunu düşünerek ve imrenerek bakıyor.Oysa aynı araçta Sakat amblemini görünce kıskanarak acıyarak hakir görerek bakılıyor (tabi böyle düşünmeyip normal karşılayan bizim adımıza böyle bir arabaya sahip olduğumuz için sevinen insanlarda yok değil).

Şimdi amblem kalsın diyen arkadaşlara soruyorum.iki farklı araç görseniz BMW veya Mercedes.Biri sakat amblemli plakası var diğerinde normal plaka.Her ikisininde şoförü aracın içinde ve sakat olup olmadıkları belli değil.Belki sakat amblemli olan aracın sahibi diğerinden daha zengin fakat tanımıyorsunuz.Sizlerde sakat olduğunuz halde her iki aracın şoförü hakkında ne düşünürsünüz? Sizin böyle düşünmenize neden nedir? Bence eğer tahmin ettiğim şeyleri düşünüyorsanız sebebi kesinlikle damga gibi görünen o amblemden dolayı.
...[/size]

serra' Alıntı:
[size=4]merhaba arkadaslar,
yeterince siteye giremediğim için amblem konusunda da düşüncelerimi net olarak belirtemeyebilirim. ama başımdan geçen bir olayı sizinle paylaşmak istedim.
olayın geçtigi yer istanbul/ortaköy bu semti bilenler oralardaki ara sokakların ne kadar dar ve bazı yerlerinin ne kadar yokuşlu oldugunu bilir.
olay şöyle gelişti. ben yokuş aşagı inerken tam sonuna yaklaşmıştım ki yokuşun başında düz olan kısımda park halinde bekleyen araç hareket etti. ayrıca iki araba geçemez. buna rağmen yola girdi. benden yol istiyor düşünseniz ya yokuş aşagı inmektesiniz yolun neredeyse sonuna gelmişsiniz yol bana ait diyor ve yokuş yukarı çıktığı için ona yol vermem gerektiğini söylüyor bu kural dogru ama ben zaten yokuştan aşağı inmekteyim o yolda park halindeydi. benim yokuşun sonuna geldiğimi görmüştü buna rağmen yola girdi. yokuş yukarı geri geri gitmek zorunda kaldım (yokuş yukarı ve geri geri gitmek ne kadar zor araba sürücüleri iyi bilir)geri geri gitmeden önce de tartıştık ve bana tek söylediği şey plakandaki amblem aslında senin beyninde dedi beni beyin özürlü olarak gördü, bu sözden sonra sadece güldüm zaten işten gelmişim yorgun argın bu tip insanlarla uğraşıp kime ne kanıtlayacaktım, ne yapabilirdim ki karşımdakinin ne kadar öküz olduğunu anlamıştım. çekip gittim bu olay sanıyorum 2001 yılında başıma geldi ama hatırladığım zaman hala öfke duyuyorum ve allahından bulsun diyorum. ama aynı şey tekrar başıma gelse ne yapabilirim allah bilir.[/size]

DİNÇ' Alıntı:
[size=4]SİZE BİR YAKINIMIN BİR ANISINI ANLATIYIM BU KONUYLA İLGİLİ YAKINIM KAMU KURULUŞUNDA ÇALIŞAN BİR ENGELLİ ÖZÜRLÜ PALKALARINDAN İLK EDİNENLERDEN BİRİSİ DERTLEŞMEMİZDE SUNU İFADE ETTİ BEN RAPORUMA UYGUN OLARAK ÖZÜRLÜ PLAKASINI ARABAMA TAKTIM TAKTIGIM GÜN KIRMIZI IŞIKTA DURDUGUMDA HERKEZ ARABAYA VE BANA BAKIYORDU İLK ÖNCE BANA ÖYLE GELDİĞİNİ SANDIM SONRADAN FARK ETTİM Kİ İNSANLAR PLAKAYA BAKIP BENİM DİĞER İNSANLARDAN NE DEGİŞİKLİĞİM OLDUĞUNU ARAŞTIRIYORLAR SONRA ARABAYI GARAJA ÇEKTİM SİNİRİMDEN BİR DAHA KULANMADIM DİYE ANLATMIŞTI SADECE PAYLAŞMAK İSTEDİM[/size]

Bunlar sadece bir kısmı. Tabii senin başına gelmemişse isyan etmeyebilirsin.. Ama benzeri bir durum başına gelse ve sırf "plaka"daki amblem yüzünden küfür yiyecek olursan ne yaparsın o zaman, merak ediyorum. :roll:

CeCo' Alıntı:
[size=4]…

tekerlekli sandalye amblemi damga değildir ben bunu bilirim sayın baben olayları çarptırmayalım
benim arabamdaki tekerlekli sandalye amblemi beni hiç rahatsız etmiyor etmezde[/size]

"damga" kelimesinin anlamlarından birisi:
[size=4] 4 . Bir şeyin kime, hangi çağa ait olduğunu gösteren belirgin iz, işaret, nitelik. [/size]

Engelli plakasının, "o arabanın bir engelliye ait olduğunu gösteren belirgin iz" olduğunu söylemenin neresi "olayları çarpıtmak" anlayamadım.. Ve olayları asıl çarpıtan; başka forumlarda, başka başlıklarda işlenen ve/veya işlenmesi gereken konuları buraya taşıyıp suyu bulandırmaya uğraşan sensin!

CeCo' Alıntı:
[size=4]…
burda ancak konuşuyoruz başka bir iş yaptığımız yok plakayı kaldrımak için içişleri bakanlığına bir dilekçe yazalım diyelim biz bu plakayı istemiyoruz ilk imzayıda ben atacam
…[/size]

E.. Sen kampanya dilekçemizi de okumadın anlaşılan..

[size=4] d) Özel plaka uygulaması hem ayrımcı/ötekileştirici bir uygulama olması ve hem de gasp vb. konularda güvenlik sorunu yaratması açısından büyük sakıncalar doğurmaktadır. Trafik kuralları her Türk vatandaşı ve her otomobil için aynı olduğuna göre, ayrı bir plakaya da gerek olmamalıdır.

Dilekçenin tamamı
[/size]

E ceco, düşün işte, neden "heryerde" kullanıyor da araba plakasında istemiyoruz sakat vurgusunu!?
Öyle ya, gerektiği yerde kullanıyorsak gocunuyor olamayız değil mi?
İstersen sakat plakasını, boynuna astığın pasaportla-kimlikle-ehliyetle-mesleğini gösteren kartla-ikametgah belgenle-sabıka kaydınla vs. eşleştir. Sonra sor kendine: Bunları neden boynumda gezdirmiyorum da, sakat plakasını gezdirmek zorunda kalıyorum?

YASAKÇI KURALÇI ZİHNİYET

Sevgili ceco,bakıyorum da bütün enerjini amblem olsun diye harcıyorsun.Şunu anlamnı istiyorum sakata sakat demesinden rahatsız olmuyoruz tabiki ama bunu özel plaka ile ilgisi yok.Ben trafiğe çıktığımda bütün sürücülerini uyduğu kurallara uyamak zorundayım.Nitekim hız yaptım ve cezayı da yedim.2006 ya kadar normal arba kullandım hiç sorun çıkmadı ama ne zaman ki bu özel plakaya geçtim hakaretler saldıralar aşağılanmalar başladı.ayrıca özel plaka olduğu için bana kolaylık sağlayan tek bir sürücü görmedim.ayrıca park için avrupa da olduğu gibi kimlik tavsiye ediyoruz.BU bize acantaj eğil dezavantaj.

Bence plakalarda özürlü işareti olmamalı, özürlü kişilere talepleri doğrultusunda park kartı verilmeli. Bu kartla hangi araçta olursa olsun o park yerinden yararlanabilmeli. Sadece kendimize ait araçlar olduğunda bu park yerlerinden yararlanmak bence eksiklik. Fransa'da bizi gezdiren arkadaşın aracında özürlü özürlü işareti yoktu ve araçta özürlüler olduğu için bu park yerinden yararlanmıştı. Sadece aracın ön camına bu durumu belirtir bir kart koydu.
Bence en doğrusu bu.

ENGELİ PLAKA

ARKADAŞLAR PLAKADA SANDELYE RESMİ OLUNCA NE HİSEDİYORSUNUZ ANLAMIYORUM BİR CEVİRME OLDUĞUNDA VEYA PARK EDECEMİZ ZAMAN BEN ŞAHSEN RAHATSIZ DEĞİLİM HATAA BİR YERE GİDİYORUZ ENGELİ WC Sİ VEYA ASANSÖRÜ HEMEN TEKERLEKİ SANDELYE RESİMİ VAR BEN RAHATSIZ OLMUYORUM VE İYİDİKİ VAR BUNLARLA KÜCÜLMEYİZ KİMSE BENİM HASDALIĞIMI NE GÖZÜME SOKA BİLİR NEDE CIKARABİLİR

Ben 15 yıldır araba kullanıyorum, şimdiye kadar bu özürlü işaretli plakadan hiç fayda görmedim. Aksine hep zarar gördüm. Bir anımı anlatacam sizlere kısaca.
Günlerden Pazar arabamı yıkattırmak için oto yıkama servisine gittim. Önümde 5 tane araç vardı. Bende sıramı beklerken tabiki oturacak yer yok, 3 veya dört sandalye var hepsi dolu bende oturanların yanına vardım vatandaşın birisi benle sohbete koyuldu. Ya ben dedi sizin gibi arkadaşları trafikte seyir halinde iken falan onlara yardımcı oluyom, yol veriyom falan dedi. Bende dedim ki kardeşim arabanın içinde olan bir özürlüye neden yol veriyon. Arabaya binince sende bende eşit sayılırız dedim. Senin amacın benle vakit geçirmek, 15 dakikakır konuşuyorsun ve sen oturuyorsun ben ayaktayım dedim. Tabi bu arada herkes ya birader kusura bakma gel otur unuttuk ya gerçekten falan dediler. Bende şöyle dedim. ZATEN HEP UNUTURSUNUZ. Bu plakalar sadece bizimle eğlenmek için geçerli diye düşünüyorum. Dediğim gibi hiiiiççç faydasını görmedim.

alalalaaa. ya anlatılamıyor, ya anlaşılamıyor söylenilenler.

ARKADAŞLAR BUNUN SAKATLIK YADA ENGELLİLİKLE GURUR DUYMAYLA ALAKASI YOKKKKKKKKK.

piyanist arkadaşımın da dediği gibi. trafiğe çıkınca herkes eşittir. nitekim, hepimiz aynı sınava giriyor, aynı direksiyon eğitimini alıyoruz. öyle değilmi yaaa. ya siz torpille ehliyet aldınız, trafikte insanların yardımına, yol vermesine ihtiyacınız var, yada aynı sınavla almıyoruz ehliyetleri.

NEDEN ADAMLAR YARDIM ETSİNLER BİZE TRAFİKTE,ÖNCELİK TANISINLAR ARKADAŞLARRR??????

bunu bi anlatır mısınız bize?asıl tertibatlı araba kullanmak diğer bazı arabalara göre daha kolay olduğu için bizlerin onlara yardımcı olması gerekiyor işi yardım etmeye getirirsek.

yok wclerde bayan erkek yazıyormuş. Allahım yaaa. alemsiniz. yapmayın. hepimiz akıllı insanlarız...

asıl sorun ruhsatta yazan.

sayın ndipi tamamiyle katılıyorum.asıl sorun plakadaki amblem değil ruhsatta yazan ibaredir. ayrıca hem tertibatlı (eşimin aracını),hemde B sınıfı ehliyet sahibi olarak normal araçları kullanan biri olarak şunu belirteyim tertibatlı aracı kullanmak normal aracı kullanmaktan daha zordur.ben sahsem özürlü ambleminin avantaj sağladığı kanısındayım.

wc kapilarinda kullanilan kadin / erkek amblemleri hic kimsenin özel kapisina yapishtirilmio ki... hic kimse özel olarak damgalanmio... herkese acik olan tuvaletlerde görmek istemedigim sahneleri (pisuvar bashinda ishini gören erkekleri :)) yanlishlikla ve istemeden görmek zorunda kalmiym diye düshünülmüsh o isharetler, iyi de düshünülmüsh bence =)... anahtarlarini hic bir zaman üstünde birakmadigim, özenle kilitledigim, sadece bana ait olan özel arabama yanlishlikla saglamlar biner de kullanir diye mi engelli amblemi yapishtiricaklar yani plakama =)... alakayi kuramadim pek?! =)...

mare' Alıntı:
BEN PLAKDA ÖZÜRLÜ İŞARETİ OLAMSINDAN YANAYIM.
BUNDAN UTANMIYORUM, SIKILMIYORUM, GOCUNMUYORUM.
:) evet, evet, ben de plakamin pembe olmasindan yanayim cünkü kadin olmaktan utanmiorum, sikilmiorum, gocunmuyorum... ayrica alman devletinin plakama bi ay yildiz takmasindan yanayim cünkü türk olmaktan utanmiorum, sikilmiorum, gocunmuorum... bi de sölim devlete esmer oldugumu herkese gösteren bi amblem dizayn edip plakama resmii olarak taksin, cünkü esmer olmaktan utanmiorum, sikilmiorum, gocunmuorum... hangi okuldan mezun olduumu da plakama yapishtirip herkese göstersin devlet, cünkü o okuldan mezun olmaktan hic utanmiorum, sikilmiorum, gocunmuyorum... eger yer kalirsa bi mc donalds ishareti bi de annemin, babamin resmini isterim plakamda cünkü ara sira fast food yemekten ve ailemi coook sevmekten hic utanmiorum, sikilmiorum, gocunmuyorum... :p :p :p

araba plakasinin utanmadigimiz, sikilmadigimiz, gocunmadigimiz özelliklerimizi herkese beyan etmek icin oldugunu bilmiodum ama sevdim bu ishi, aklima daha bissürü bissürü bishiler gelio walla :-D... keshke daha büük olsaymish shu plakalar :p... (umarim sana biraz takildigim icin kizmassin bana, sevgili mare?)...

mare' Alıntı:
BENDE SAĞLAM OLARAK ŞÖYLE DÜŞÜNEBİLİRİM. KARDEŞİM BENİM ALDIĞIM ARABAYI BENDEN UCUZA ALIYORLAR BENDE AYNI ŞARTLARDAN YARARLANMAK İSTİYORUM. BUYUR CEVAP VER.
:) öhüm! bana kalirsa cevap cok basit;
gel shu sag bacagini kesiveriym, sen de al ucuza araba, sen de yararlan ayni shartlardan :p (bu arada; "muafiet masalina" kanma bence, unutma ki sadece bi öteleme bu ;)) ... ama sakin ola ki yanlishlikla sol bacaani kesmiyelim, aman ha!!! cünkü bazi ince düshünceliler tarafindan ustaca yapilan kanunlar sol bacagindan sakat olanlari ulashim konusunda engelli saymio, saymas tabe cünkü sag bacagindan sakat olanlara benzemess ki onlar, atlaya ziplaya, ceylan gibi seke seke dolashirlar etrafta sol taraftan sakat olanlar, toplu tashima araclarini kullanmakta problem cekmek mi? ne münasebet canim! gerek bile duymazlar o tür araclara, ucarak giderler cünkü istedikleri yerlere :p... ne yapicaklarmish mtv muafietini, ötv ötelemesini, park yerlerini falan ?!... :)) biraz iirenc oldu, farkindayim)

yararlandigimizi söyledigin shartlari (ki ihtiyaci oldugu halde yararlanamayanlar da az deil hane) keyf icin talep etmioz, icinde bulundugumuz bazi shartlar shart koshuyo bu shartlari ;)... hic bir saglamin karshima cikip da "ya bu plakayi takicaksin ya da vergi muafietinden faydalanmiycaksin, aksi taktirde ben de yararlanmak isteyerek protesto ederim bu olayi" deme hakki olduguna inanmiom... :) nereye vardik böle, shantaj yapilicak mesele mi bu?... müsadenle daha önce bu noktayla ilgili yazdiklarimdan bi iki alinti yapiym...

Rekursion' Alıntı:
mevcut ulashim imkanlarindan faydalanmak her insanin en en en doal hakkidir... ama eger bi engelli toplumun diger fertleri gibi faydalanamiosa o imkanlardan bu dezavantaj bi türlü telafi edilmesi gerekir... devletin en önemli görevlerinden biridir bu: mümkün oldugu kadar eshitlik saglamak... bizim de en dogal hakkimizdir eshitlik... vergi muafieti, engelli otoparklari vs. bu eshitligi biraz olsun saglamak icindir... hakkimizdir bunlar hakkimiz!... ayricalik degil!... lütuf falan hic degil!... bize verilio diye hic kimseye bishe borclu degiliz ve ne plakamiza ne de alnimiza herhangi bi isharet yapishtirarak gezmek zorunda birakilamayiz... kishilik hakkina aykiridir bu uygulama...
Rekursion' Alıntı:
yürüyebilen, toplu tashima araclarini kullanabilen insanlar icin lükstür araba ama benim icin lüks degil, bir IHTIYAC... hem de cok önemli bi ihtiac... bu yüzden yapilio vergi muafieti ve yapilmak zorunda!... yürüyememeyi ben secmedim... toplu tashima araclarina binememem de devletin sucu... ya onlari benim de herkes gibi hic zorlanmadan ve tek bashima kullanabilecegim hale getirir ya da bazi vergileri almaz benden... bana mecburen verilmesi gereken haklardan faydalandigimi herkese göstermek zorunda degilim...
Rekursion' Alıntı:
eger "sosyalim" diye gecinen bir devlet engelli vatandashlarina parkyerleri ayiriosa, herhangi bir vergiden muaf ediosa, bunu mecbur oldugu icin yapior... iyilik yapmak, lütufta bulunmak icin degil... benim hakkim olan vergi muafietinden (ötv.yi derseniz muafiet bile degil, sadece öteleme) faydalandigimi herkesin gözüne sokmaya ne hakki var?... engellilerin icinde bulundugu zor durumu kendi ishlerini kolaylashtirmak icin kullanmaya hakki var mi?... eger suistimal edenler olduysa onlari cezalandirsin... dishiyle tirnagiyla parasini bir araya getirip yasal yollardan arac alan bir engelliyi sirf herhangi bir muafietten faydalandi diye damgalamaya hakki var mi?... karshidan görenler de engellilere bedava araba verilio sanicak... engellilere "asalaklarmish" gibi bakilmasina yol acmaz mi böyle bir durum?...
anlatabilio muyum? bir devlet bütün vatandashlarina belli hizmetler/haklar sunar (örnegin ulashim imkanlari - yol, kaldirim, otobüs, tren, trafik lambalari vs.) ve bazi vatandashlar herkes gibi o hizmetlerden faydalanma hakkina sahip oldugu halde elinde olmayan sebeplerden dolayi (örnegin sakatlik) faydalanamiosa diger vatandashlara göre dezavantajdadir... ve bu dezavantaj, hizmeti sunan tarafindan bi shekilde mümkün oldugu kadar telafi edilmesi gerekir, hic bishi yapmayip seyirci kalirsa ayrimcilik yapmish olur... ya dogrudan o hizmeti herkes tarafindan faydalanilabilir hale getirir ya da dolayli olarak (örnegin bazi vergi muafietleriyle) faydalanmayi mümkün mertebede kolaylashtirir... engelli haklariyla yapilmaya calishilan / yapilmasi gereken maksimum derecede eshitlik saglamak, kimseyi dezavantajda birakmamak... bu yüzden ayricalik olarak göremiom ben o haklari... benim bildigim ayricalik birilerini bashkalarindan üstün görerek muamele etmektir... bizler saglam vatandashlardan üstün tutuldugumuz icin mi motorlu tashit vergisinden muaf olabilioruz?... hayir! yashama kalitemizde saglamlara biraz olsun yetishebilmek icin muaf oluyoruz... türkiye shartlarinda sakatlarla saglamlarin yashama kalitesinin, sahip olduklari imkanlarin vs. eshit oldugunu iddia edemeyiz heralde, edebilir miyiz?!... bana kalirsa cok büyük bir mesafe var arada... ve bu mesafe kisaltilmadigi sürece, mümkün oldugu kadar eshitlige yaklashilmadigi sürece asil ayricaliklilar saglamlardir dolayisiyla sakatlara ayrimcilik yapiliordur (lütfen gene "türkiye'de sakatlardan bashka kimseye ayrimcilik yapilmior" gibi algilanmasin yazdiklarim! e mi?)...

bizlerin de caddelerden karshiya gecebilmemiz icin üst gecitlere asansör yapmazlar, veya okudugumuz okullari bariersiz hale getiremezler, masraf oluo diye ama icabinda saglamlarin keyf keyf gezebildigi meydanlari daha keyifli gezebilmeleri icin süslemeyi, türlü heykeller, garip objeler dikmeyi, fiskiyeli havuzlar yapmayi, hazir kaldirimlari söküp -daha antika duruyo diye- arnavut kaldirimlari döshemeyi pek masraftan saymaslar icabinda... hem de o kaldirimlari dösherken biraz alcak tutmak ya da sandalyemle gezerken o paket tashlara ikide bi ön tekerlerimle takilabilicem akillarina gelmes pek beledielerin... olsun, yeter ki o güzelim meydanlari gezebilen güzelim insanlar daha keyifli gezsin!... sakatiz diye ayricalikli oldugumuzdan emin misiniz gercekten, arkadashlar?... bence kimin kimden üstün tutuldugunu biraz daha inceden arashtiralim ;)... ve eskisi kadar evlerimizde oturmaya mahkum edilmioz diye, birazicik olsun dishari cikip topluma karishabilmemizi saglayan bi iki düzenlemeyi görüyöz diye hemen öyle ayricalikliyiz havalarina girip önümüze getirilen her uygulamaya/düzenlemeye/kanuna amenna demeyelim... arashtiralim, inceleyelim, acayipliklerini, ucubeliklerini görelim... ne kadar bashtan savildigimizi görelim ;)...

asil konuya döneyim;

kesinlikle hem arac alimini (güya) kolaylashtiran haklar hem de engelli otoparklari plakadan bagimsiz hale getirilmeli ki dileyen kullanabilsin dilemeyen de kullanmayabilsin bu plakayi...

shu anki uygulamaya göre tam tersi yapilio; hic bir muafietten faydalanmasan da, engelli otoparklarini hic kullanmak istemesen de, özel donanimli bir arac kullaniosan, bu plakayi takmak zorunda birakiliosun... shimdi, özel donanimli arac kullanio olmak böyle bir mecburieti gerektirici bir sebep mi sizce?... bence degil...

bashlik altina onca yazdiklarim(iz)dan sonra hala meramimi(zi) anlatamamish olmanin üzüntüsüyle bir de shöle özetlemeye calishmak istiom derdimi;
arkadashlar, engelli plaka uygulamasini eleshtirirken, eleshtirmek istedigim nokta ne engelli isharetininin kendisi ne o ishareti kullanmak, ne de bu ishareti plakasinda kullanan arkadashlar degil... pictogramin kendisine karshi hic bir alerjim yok benim, gerekli gördügüm yerlerde ben de kullaniorum, gereksiz gördügüm yerlerde ise kullanMama özgürlügüne sahip olmak istiorum... plakasinda dileyip kullanan arkadashlari alkishlamam da kinamam da... ayni shekilde kullanmak istemeyenleri alkishlamam da kinamam da... herkes kendi bilir... kendi bilmeli!!!... anlatabilio muyum derdimi? her-kes [size=4]kendi [/size]bil-me-li! mecbur birakilmamali ama bu uygulama mecbur birakio... secenegin yok... devlet baba (kanun koyucular) hersheyi senden daha iyi bildigi icin senin ne düshündügünü, ne hissettigini önemsemio, neyin senin icin iyi olup neyin kötü olduguna, neyi yapip neyi yapamicana da o karar verio dogal olarak... plakayi bazi haklardan bagimsiz hale getirmedigi sürece de bu mecburiyet devam edio... senin önemsenmeyishin, fikrinin sorulmayishi devam edio... istesen de istemesen de takio o amblemi plakana... devlet tarafindan sakatlara yapilan bu kaba muameledir beni rahatsiz eden... bu uygulamayi bashka bashlik altinda bi arkadashimizin bahsettigi gibi "yardimsever" birinin ayakta duramayan birine kolunu, pacasini cekishtirerek kaba bi shekilde yer vermesine benzetiom... "yardim edioruz ya daha ne istiosun, bir de begenmio, kibarlik mi ariosun" modunda bi muamele... "begenmiosan kendin bak bashinin caresine" modunda bi muamele... "buldun da burumsuyo musun?" modunda bi muamele... bence hic hosh degil... engellilere karshi genel olarak görebildigimiz garip tutumu burda da görüyorum... kendi üzerimize kayitli olmayan bir araci bütün gerekli donanima sahip olsa da kullanmamizin yasak olushu, kendi aracimizi bütün vergileri ödemish olsak da bashka hic kimseye kullandirtamamayishimiz, plakaya istek dishi yapishtirilan amblem de dahil olmak üzere bütün gariplikler, bütün acaiplikler bu tutumun eseri bana kalirsa... önemsenmioruz, bashtan savilioruz...

türkiye.de engellilerin sorunlariyla ilgili etrafa shöyle bi baktigimizda, rezillik dizboyu... toplumda yerimizi biraz olsun alabilmek icin kirk takla atmak zorunda kalioruz icabinda... bircogumuz icin araba gercekten hayati önem tashio... ve bizim icin bu kadar hayati önem tashiyan bir konuda devlet nasil bi kolaylik saglio? arabayi alirken bashtan ödemedigimiz ötv.yi satarken ödettirio... ötelio yane... aferin! cok büük kolaylik gercekten, bütün sikintilarimizdan bizi ferahlatan bi kolaylik :)... ha bi de mtv.den muaf tutuyodu, hakkini yemiym shimdi... oldu olucak onu da ödiyelim bari... ve sanki dünyalari bagishliomush gibi havalara girio "bunlardan faydalanirsan, istesen de istemesen de, plakana amblem yapishtiricam, herkese göstericem" dio, damgalio, shantaja girer bu benim gözümde... bu mudur olmasi gereken?... gerci o haklardan faydalanmayanlara da basio damgayi... ben bütün vergilerimi ödesem de plakamdaki ishareti görenler "hah ishte, bizim bile almaya gücümüzün zor yettigi arabayi vergi, mergi ödemeden ucuza alan bi engelli" dicek icabinda... istemiorum! kime ne benim hangi vergileri ödeyip ödemediimden?!... kime ne benim sakat olup olmayishimdan?!... yillardir plakamda öyle bir isharet olmadan sorunsuz özel donanimli araba kullaniorum... yollarda hic kimseciklerin haberi olmadi shimdiye kadar sakat olushumdan... olsaydi ne degishirdi? ancak en ii ihtimalde bana yardim ettiklerini sanip havalara girerlerdi belki trafikdashlarim =)... vijdanlarini rahatlatirlardi biras... bashka bishi düshünemiom...

lütfen arkadashlar!
anladik; gocunmuyorsunuz... benden yana sonsuz taktirler, tebrikler, alkishlar, aferinler size... ama lütfen shu plakayi kendinizle ne kadar barishik oldugunuzu herkese ispatlama araci olarak görmeyi bi an olsun kenara birakin, yalvariorum!... ve shu soruma cevap verin lütfen; araba alimi/satimi/kullanimi ile ilgili bütün haklar bu plakadan tamamen bagimsiz hale getirilse (ki kesinlikle getirilebilir, dünyanin heryerinde görebilioruz örneklerini) yine de "özel donanimli arac kullananlar mecburen bu plakayi kullanmak zorunda olmali" mi dersiniz?...

gelin bunu tartishalim bence... cevap "evet" olucaksa hershey oldugu gibi kalsin, hatta isharet daha da belirginleshtirilsin ki daha uzaklardan görülsün, daha erkenden uyarilmish olsun trafikdashlarimiz, ish ishten gectikten sonra degil... "hayir" olucaksa sahip oldugumuz haklar plakadan ayrishtirilsin, bagimsiz hale getirilsin ki istemeyenler plakayi reddetme, kendisiyle ne kadar barishik oldugunu, hangi haklardan faydalandigini herkesin gözüne sokmaMa özgürlügüne sahip olsun ;)...

sordugum soruya benim shahsi cevabim; hayir! kendisine uygun bi shekilde donatilmish arac kullanan sakatlarin trafikte ne kendileri icin ne de bashkalari icin tehlike olushturmadiklarina inandigimdan herhangi bir mecburi uyari isharetini gereksiz görüyorum... hatta böyle genelleme yapilarak mecbur tutulmasi hakaretin sinirlarini zorluyo bence :-|...

[size=2]öslemishim burasini, frenliyemiom kendimi :)[/size]

Ya arkadaşlar!!!

Madem sakatların araba kullanmasını sakıncalı buluyorlar, ki bence sakat amblemi sakıncalı buluyorum aman dikkat edin anlamı taşıyor, trafiğe de çıkartmasınlar olsun bitsin bu iş. :D

Gerçekten sakatlar için arabanın zorunlu bir şey olduğuna inananlardanım. Trafiğe çıkmalarında hiç bir sorun yoktur, teknik donanımları kendilerine uygun olarak yapılıyor çünkü. Öyleyse o amblem saçmalamaktan başka bir şey değil.

Trafikte bir sürü sakat, bu şekilde damgalanmış arabayla iç içe gidiyorum araba kullandığım zamanlar. Hiç aklıma onların farklı olduğu gelmiyor nasıl kullanıyorsam aynı şekilde kullanmaya devam ediyorum.

Zaten benim ülkemde sakatların park etmesi gereken yerlere de sağlamlar park ettiği için yine o amblemin hiç bir değeri kalmıyor.

Ama yinede bu konunun çok fazla büyütülecek bir şey olmadığına inanıyorum. Diğer konular çok daha önemli. Asıl o konularda bir şeyler yapılmalı.

Birileri bana kızacak ama bence sakatların kullanmak zorunda kaldığı arabaların hiç bir gideri olmamalı. hatta benzin parasını da devlet vermeli. Çok mu ileri gittim??? :D

Mümkün olduğu kadar mağdur bırakılmayacak tüm önlemler alınmalıdır. Çok sevdiğim arkadaşlarımın sakat olan tabii, bir araba alabilmek için çırpınışlarını ben yakından biliyorum. Bizim için bile artık bir ihtiyaç olan araba, sakatlar için olmazsa olmazlardandır bence.

Valla ben gocunmuyorum plakadan, hatta gurur duyuyorum sakat olmaktan ve o plakadan.
Arkadaşlar, lütfen kendinizle barışın artık! Hele sen Reku, kesin psikolojik tedavi görmelisin, hatta grup terapi:
- Merhaba ben Reku, sakatım...
- Merhaba Rekuuuuu

Edit: Yahu şimdi baktım da, ben buraya "şaka şaka" diye yazmasam, bir çok kişi yanlış anlayabilir bu mesajımı. Aman ha! :)

ndipi,

Bu başlık plakadaki özel işaret için açıldı ve tartışma onun üzerinde devam ediyor.. Tartışılmasını istediğin başka bir konu varsa "yeni başlık" açarsın, rahatsız olduysan da bir daha buraya yazmazsın ve okumazsın! Bu kadar basit. ;)

[size=2]Rekursion'a not: Rekucum, bis de ösledik seni.. Neredesin be yav?. :p "Kendini frenle" diyen kim sana?:)[/size]

ndipi arkadaşım. şimdi şu yazdığınla:

ndipi' Alıntı:
ben çok menmunum dedim ya aracımın hem camınada yapıştırdım engelli aracı armasını ben engelliyim kardeşim bununlada gurur duymaktayım ister plakamda olsun o arma ister olmasın kimlik kartındada özürlü yazıyor ona kalısa ama neden bu plaka konusu bu kadar öncelikli bir konu alıyor anlamak mümkün değil burda engelli plakası kalksın diyen arkadaşlar varsa vede Ankada olan gelsin ben aracımla onu bir ank dolaştırayım ve o plakanın neye yaradığını görsün ne zararı var yada ne faydası var görsün derim

şu yazdığın birbirini tutuyor mu:

ndipi' Alıntı:
dilemma plaka sorun değil olsada olmasada olur bizleri diyer araç kullananlardan ayıran plaka değil evet ne güzel söylemişsin herkes gibi sınava giriyoruz bir ehliyet almak için ama aldığımız ehliyet sadece aracımızvarsa işimize yarar onun haricinde hiç bir işe yaramaz işte mücadelesi tartışılması gereken bu

Allah aşkına sen söyle. hayır, düşünüyorum. noktalama işareti hiç kullanmadığın için mi acaba bu iki yorum bana birbirine tamamiyle zıt geldi.

ben senin görüşünün yönünü anlayamadım açıkçası :roll: :?: :!:

Valla arkadaşım, senin bu başlığı okuman ve cevap yazman için başına silah doğrultan mı var? Rahatsız olduysan tıklarsın Bu başlığı takip etmeyi bırakı, bir daha da ne okursun, ne yazarsın bu başlığa.. :evil: Neyi konuşup neyi konuşmayacağımız karar verecek mülki amir sen misin yaa?

Türkçede "yazım kuralları" diye bir konu vardır. Noktalama işaretleri de bu kuralların içerisindedir. Senin yazılarında o işaretlerin hiç birini göremiyoruz. Araba kullanırken kurallara uymayı biliyorsun da, yazı yazarken kurallara uyman gerektiğini niye düşünmüyorsun? Çok mu meraklıyız senin bilmece gibi 'yorum'larını okumaya?

'O kadar çok sorun'un her biri ayrı başlıklarda tartışılmakta. Burada da plaka tartışılıyor.. 'Ne diyeceğini bilmez duruma geldi'ysen bi şey deme arkadaşım, yalvarmıyoruz sana.. "Bir şey de diye.."

Simit satıcılığı ile özel plaka tartışmasının ilişkisini çıkartamadım.. 'Açıklayacağım' diye seviyeyi daha da düşüreceksen hiç zahmet etme..

CeCo aynı önerim sana da:
Valla arkadaşım, senin bu başlığı okuman ve cevap yazman için başına silah doğrultan mı var? Rahatsız olduysan tıklarsın Bu başlığı takip etmeyi bırakı, bir daha da ne okursun, ne yazarsın bu başlığa.. :evil: Neyi konuşup neyi konuşmayacağımız karar verecek mülki amir sen misin yaa

Rahatsız olduysan çeker gidersin.. Kimsenin kimseye konuştuğu konu ile ilgili saygısızlık yapma, konuşturmama hakkı yoktur burada.. Ama onu yapan olursa, 'yapamazsın' deme hakkımız doğar bizim de..

İşte, plakadaki o işareti koyma ZORUNLULUĞU olmasaydı, o parayı faiziyle geri ödemezdin.. Böyle bir şeyin saçmalığı üzerinde tartışıyoruz burada.. Sonuçta her hangi bir gelişmenin kısa zamanda olması şartı yoktur! Bütün bu forumlarda konuşulanlar; ENGELLİ BİLİNCİnin oluşturulmasına katkıdır. Ama "benim bu bilince ihtiyacım" yok diyorsan o başka..

YORUMUM

VALAHİ ARKADAŞLAR ARKADAŞIMIZIN DEDİĞİ GİBİ BEN MESELA %90 ENGELİYİM BEN ARAC KUNLANAMAM BENİM ARACIMI YAA BABAM YADA ANNEM KUNLANACAK EEE ONLAR YOKSA NE YAPACAM BENN ARABAMLA GİDEMİYECEMİ BEN BİR YERE BÖYLE SACMA ŞEY OLURMU KANUNA BAK YAA COK SACMA BİRDE PLAKADA OLMASI LAZIM BENCE TEKERLEKLİ SANDELYE AMLEMİ CÜNKÜ BİZİM PARK ALANLARIMIZ VAR ORADA POLİSLER CEKMIYOR ARABAMIZI VEYA CEVİRMELERDE BİZİ BEKLETMİYORLAR BAŞKA OTO PARKLARDA PARA ALMIYORLAR BELEDİYENİN AMA DAHA BİR COK FAYDASI VAR AMA BUNU TARTIŞACANA BENCE NEDEN ARABAMI BAŞKASAI KUNLANAMIYOR BEN ŞİMDİ GEZMEK İSDESEM İLLA BABAMLAMI GEZECEM BABAM CALIŞIYOR ANNEM ARABA KUNLANMAYI BİLMİYOR EEE BAŞKA YATSIN ARABA OZAMAN BUNLARI KONUŞALIM BENCE AYIRIM BUDUR BİRDE BEN ENGELİ ARACI GÖRDÜMDE GURUR DUYUYORUM İNSANLARIN BİLE HOŞUNA GİDİYOR BAK HELAL OLSUN DİYORLAR YILMAMIŞ DİYORLAR İBRETLE BAKIYORLAR BİRDE BİR DEVLET DAİRESİ ACILIYOR PTT DE VEYA TAPU VEYA HERHANGİ BİR İNA MERDİVEN KOYUYORLAR BUNLARI TARTIŞALIM BANKADAN PARA CEKMEK İSDESEM CEKEMIYORUM

Bazen yazmaktan çok okumak daha faydalı olur. 174 mesajın tamamını okuan kaç kişi var? Çoğu kişi son 3-5 mesajı okuyup yorum yazıyor. Yahu birazcik de okusanız. Rica ediyorum sırf yazmak olsun diye de yazmayın. En azından benim gibi sürekli okuyanları düşünün.

[size=2]Patrona Not: Kusura bama konuyla ilgili değil yazdıklarım. Bir süre sonra bu mesajı silebilirsin.[/size]

FORMULLA arkadaşımıza kulak verelim!..
herkez kendine göre yorumlamasın, genele göre düşünülsün...

tamam, tamam, sakin olucam =)

CeCo' Alıntı:
ben zamanında normal plakalı araç kullandım kaza yaptım çok kötü bir kaza değildi ama hasar vardı ben haklı idim karşı tarafından sigortası bana para benim sigortam karşıya ödedi vs benim sigorta şirketi benim araçta amblem yok diye karşı tarafa ödediği parayı mahkeme yolu ile faiziyle geri aldı benden benden yani anlacağınız biz bu plakayı TAKMAK zorundayız arkadaşlar
babenjimin de dedigi gibi tam da bu zorunlulugun sacmaligini anlatmaya calishioruz ishte biz de burda... plaka uygulamasinin faydali oldugunu savunmak icin yazmish olamassin bunlari?!... amblem takmish olsaydin -üstelik hakli oldugunu söyledigin- o kaza meydana gelmicek miydi de amblemi takmadigini ögrenince birden bire suclu durumuna düshüp parayi faiziyle geri ödettirdi sana sigortan?... shansin varmish ki karshi tarafin sigortasi da geri istememish ödedigi parayi... sakat olushunu belirginleshtirmedigin icin kendi sigortanin öyle bi hakki varsa karshi tarafin da gayet tabii vardir... amblemi kullanmadigin icin mahkemece otomatikmen suclu durumuna düshmüshsün cünkü... güzel bi durum mu bu shimdi? faydali bi durum mu?... o sacma uygulama olmasaydi, amblem mecbur tutulmasaydi bahane edilemicekti ve diger sigortalilara nasil davraniliosa sana da öyle davranilicakti, paran cebinde kalicakti...

gittikce daha enteresan olmaya bashladi bu mesele; sakatligini belirtmemek suc oluyo demek!?!... ya allah ashkina, birileri bana bunun gerekcelerini göstersin, göremiorum :?, walla da göremiom... kafayi yiicem yaa!!!... trafikteki durumumuz o kadar mi vahim ki sakat oldugumuzu belirginleshtirmeyishimiz suc sayilabilio???... o kadar mi tehlike olushturuoruz???... yani plakayi takmayinca sürekli kazaya mi sebep oluoruz???... peki taktigimiz zaman otomatik olarak hic bir kazada haksiz taraf olmuyoz mu???... öle ya! eger takmadigim zaman otomatikmen suclu oluyorsam taktigim zaman da otomatikmen hakli olmam gerekir... cünkü kazalarin meydana gelip gelmeyishi benim shoförlük becerilerime degil plakamdaki ambleme baglanmish oluyor... diger trafik katilimcilarin uyarilmasina baglanmish oluyor... e ben de kurala uygun amblemle uyarirsam herkesi, diledigim kazaya sebep oliym, hep hakli cikmam lazim... oh, tingir tingir gelsin sonra sigortalardan paralar, iyiymish :p... ama gercekler öyle degil, on tane amblemin olsa da haksizsan haksizsin kazada cünkü sakatlar icin de ayni trafik kurallari gecerli! onlar da ayni hususlara dikkat etmesi gerekio... ama amblemi takmayinca hakli olup olmayishina bakilmio bile, ödüyosun güzelce cepten... shimdi bi gariplik yok mu sizce bu ishte?!...

ndipi' Alıntı:
şunuda söyleyim ben bir yerde okudum aklımda kaldığı kadarı ile özürlü plakası olan araçlara normal araçlara yaklaşıldığı kadar yaklaşılması kesinlikle yasak neden? Çünkü anladığım kadarı ile engelli birey trafikte sıkıştırılmaması acısından
bunu nerde okudugunu israrla görmek istiorum, sevgili ndipi!... kim söylemish? nerde yazili, kanun muymush, hangi sayi??... bilmek istiorum, cünkü kulaktan dolma, yalan yanlish bilgilerin "kesinlikle yasak" gibi kati sözlerle ortaya konulmasini dogru bulmuom... emniet genel müdürlügü - trafik hizmetleri bashkanligi - trafik arashtirma merkezinin internet sitesini iyi kötü inceledim ve sarfettigin cümleye uzaktan yakindan benzeyen sözlere rastlayamadim... bashka nerelere bakip bu ishin aslini örenebilirim, bilemiorum... engelli pictograminin bi uyari isharetiymish gibi ortaya konulmasindan ve ele alinmasindan rahatsiz oluorum... bütün trafik isharetlerini inceledim, öyle bisheye rastlayamadim! ne tehlike uyari isharetleri arasinda ne trafik tanzim isharetleri ne de otoyol isharetleri arasinda göremedim... hatta park etme isharetleri gurubuna bile almamishlar... araclarda bulunmasi gereken uyari isharetleri olarak bulurum belki dedim, bulamadim... buyur biras da sen incele istersen, belki benim gözümden kacmishtir; http://www.trafik.gov.tr/trafik_guvenligi/trafik_guvenligi.asp

ndipi' Alıntı:
birde malum bizler özel donanıma sahip araçlar kullanmaktayız şahsen ben kendi aracım iken yokuş yukarı kalkarken araçımı bazen geri kaçıra biliyorum elimde olmadan
sen yokush yukari kalkarken arabani bazen biraz geri kacirabiliorsun diye bütün engellilerin plakasina amblem yapishtirilmasini mi istiosun... herkesin mecbur tutulmasini mi istiosun?... yokushlarda sorunsuz kalkish yapabilen sakatlar yok mu sence? olamaz mi?... hem farz edelim ki amblemli aracini geri geri kacirdin ve arkanda bekleyene vurdun, bu durumda bütün suc onun mu oluo? cikan masraflari o mu ödüyo?... ödemiosa ne ishe yario?... ishe yaramiosa neden mecbur tutuluyoruz?... ayrica kimsenin kimseye amblem kullanmayi yasaklamaya nieti yok ki, sadece mecburiet kalksin dioruz... ondan sonra diledigin kadar kullan...

ndipi' Alıntı:
hatta bir araçın arkadasında şunuda okudum ENgelli aracıdır fazla yaklaşmayın diyede yazıyordu kocaman harflerle
"engelli aracidir fazla yaklashmayin" gibi pek kisa sayilmayan bi cümleyi okicak kadar yaklashmishsan zaten biras fazla yaklashmish olmaz misin? özellikle de seyir halindeyken ve belli bi sürati gecmishsen ;)... ancak park yerlerinde veya senin shu yokush yukari kalkma sorununda ;) erkenden görülüp ishe yarayabilir belki... zaten o yazi genelde parkyerlerinde arabanin arkasina fazla yaklashilmamasi icin kullanilior, cünkü tekerlekli sandalyesini bagajinda barindiranlar cikarip kurmak icin bi miktar yere ihtiyac duyuyorlar... bikac kez ben de yashadim o problemi ve benzer bi stiker kullanmayi aklimdan gecirdim... devlet tarafindan mecbur tutulan bi amblem ile öyle bi stikeri kendi isteginle kullanmanin arasinda hic mi fark göremiosun?...

gayet sakinim hala =)

:) tabii ki de plaka dünyanin en önemli konusu degil, arkadashlar... "sakatlarin bashka hic bir sorunu yoktur" da demioruz... "hersheyden önce bu plaka degishmeli" de demioruz... "plaka deishirse bütün sorunlarimiz biticek" de demioruz... babenjimin de dedigi gibi bu bashligin konusu bu bi kere, ve plaka uygulamasinin ne kadar dogru/yanlish/gerekli/gereksiz oldugunu tartishioruz burda... yanlishsa nasil düzeltilebilir diye fikir yürütmeye calishioruz... e haliyle düshünceler, fikirler, tutumlar farkli farkli olduundan konu uzuyo biras... bi kötülük yok ki bunda?! hatta cok güzel bence (yalniz, a_geyik'in de dedigi gibi, onca yazilanlari ya hic okumayip ya da okumamish gibi yapip özellikle de shu "gocunma" lafini isitip isitip ortaya atmayi pek hosh bulamiom ;))... ve sevgili ndipi, simit satmayi birakip firin acilabilmesini benim kendimi frenlememe mi bagliosun, nasil anliym shimdi ben bunu?! ;)... gözünü acip etrafa shöyle güzelce bi bakarsan görürsün ki -ben kendimi frenlesem de frenlemesem de - firin coktaaan acilmish, ekmek de satilior, pasta da, börek de simit de ;)... üzme tatli canini sen ;)...bashka konularin da konushulmasina engel degil bu bashlik... sitede shöyle bi geziye cikin bence, arkadashlar, bashka bishi konushulmuyo muymush mush mush, görün?! ;)...

neyse, konuyu "canla bashla sahiplenenlerden" :) biri olarak diyeyim ki;
plakanin kendisini o kadar da fazla önemsediim yok aslinda (shu an türkiye.de yashior olsam mecburen ben de kullanior olucaktim - bazilarinin yaptigi gibi, amblemi kaziyip park kolayliklarindan vazgecmiycektim tabe) ama bu plaka uygulamasinin arkasinda sezdigim, hissettigim garip tutumu cok cok önemsiorum ve diger bütün sacmaliklarla da baglantisi oldugunu düshünüorum... o hissettigimi düshündügüm -ve aslinda yanilior olmayi umdugum- tutum degishmedigi sürece plakanin degishmesini cok büük bi adim olarak sayamam tabe... yine de uygulamanin degishmesinden yanayim, cünkü cok ama cok gecerli sebepler gösterilemedigi taktirde;
  • hic kimsenin utandigi ve (veya herhangi bashka bir sebepten dolayi) saklamak istedigi özel bi durumu teshhir edildigi icin kendisini ezik hissetmesini, plakasindan amblem kazimak zorunda kalmasini istemem - o kishinin yaptigini pek dogru bulmasam da, devlet tarafindan öle bi duruma getirilmesini üzücü buluorum, rahatsiz edio beni (vatandashin utanmasini istemiosa plakasini damgalicana psikolojik destek saglasin devlet! sagliyamiosa damgalamasin da!!!) - bu bir... o plakayla bütün arac kullanan sakatlar devlet tarafindan tek bir kefeye sokuldugu ve saglam shoförlerden ayrishtirildigi icin stereotipleshtirilio, ötekileshtirilioruz, "siradanlashmamiz" zorlashtirilio - bu iki... hepimiz maksimum derecede bagimsiz olmak istioruz, bedensel sinirlarimizin farkindayiz ve degishtiremicemizi bilioruz, tamam, ama bagimsizlik sinirlarimizin cok daha fazla genishletilebilicene inanioruz hatta eminiz bundan... ve etrafimiza da anlatmaya, onlari da ikna etmeye calishioruz ki engellilerle ilgili calishmalar o yönde olsun (kapi kapi dolasharak sakatlar icin sadaka toplama yönünde degil ;))... fakat bu plaka "kendine yetemeyen, her an bashkalarinin (saglamlarin) yardimina, destegine muhtac engelliler" imajini kuvvetlendirio (arabalarimizla seyir halindeyken en engelsiz ve bashkalarindan en bagimsiz zamanlarimizdan birini yashadigimiz trafikte bile) ve bu imaj beyinlere kazili kaldigi sürece de bagimsizlashabilicemiz kimselerin aklina gelmio pek (biz bile unutabilioruz icabinda ;)), e, doal olarak da herhangi bi calishma yapildiginda o yönde deil, farkli yönde oluo - bu üc... hershey bi yana, nietler ne kadar iyi olursa olsun, cok ama cok gecerli sebepler gösterilemedigi sürece birilerinin damgalanmasini felaket cirkin buluyorum - bu da dört... genel trafik emniyeti icin bi sakinca olushturuyomushus mesajinin verilmesine bidaha deginmicem shimdi... (*)
okudukca, düshündükce, inceledikce plaka uygulamasinin olumsuz yönleri cogalio gözümde ve bunlari telafi edicek kadar olumluluk ariorum, ariorum, bulamiorum... bu yüzden de hic bir hakkimizin plakaya bagli kalmamasi, plakanin da istege bagli olmasi yönünde degishmesini istiorum bu uygulamanin ... ama az önce de dedigim gibi asil degishmesini istedigim shey bu uygulama gibi, h-sinifi ehliet kategorisi gibi sacmaliklari ortaya cikaran garip tutum... evet, her ikisini de, bircok bashka düzenlemeleri de sacma buluorum ve inceledikce bizim sorunlarimizla ilgilenilmeden, arashtirilmadan, sorushturulmadan bazi önyargilarla yola cikilarak üstünkörü bi shekilde, sirf birilerini susturmak istercesine hazirlandiklarini görüyorum; önyargi kokusu gelio burnuma, ayrimcilik kokusu, ikinci sinif vatandash muamelesi kokusu gelio burnuma... devlet bile böyle yaparsa siradan vatandashlardan ne bekleyebiliris ki?...

ne dersenis deyin, bu konunun konushulmasini, incelenilmesini simit satmaya benzetemiom ben... konushulmicak kadar önemsiz bulamiorum asla!!!... ayrica, shööle sahilde oturup yaninda cay ile simit yemeyi en lüks pastanede pasta yemeye deishmesdim shu an :)... uff, canim istedi walla :-|... hep shu ndipi.nin yüzünden :p

umarim yeteri kadar sakin olabilmishimdir,
selamlar :)

(*) zorunlu olmayan, istege bagli kullanilan - daha dogrusu, istege bagli kullanildigi bilinen- amblemin ayni etkiyi yapicani düshünmüom, bu yüsden de sakincali bulmuyom... hatta eger vatandash kendini daha ii hissedicekse faydali da olabilir pekala...

[size=2]babenjime not; ii ama babjim, kendimi biras olsun frenlemesem hepten bütün dünya meselelerini plakaya bagladigim sanilicak, hehe... gerci shimdi de öle düshünenler var ama neyse :)...
oturanboga'ya not; birlikte girelim mi bari grup terapiye :? :)[/size]

ndipi,

Pess.. Burada yazılan bu kadar mesajdan, bu söylediklerini çıkardıysan (ama okuduğunu hiç sanmıyorum :( ) artık senle tartışmayacağım.. Sen de bana hitaben bir şey yazma, olur mu?

nevbahar' Alıntı:
Baben demiş ki;

Rahatsız olduysan çeker gidersin.. Kimsenin kimseye konuştuğu konu ile ilgili saygısızlık yapma, konuşturmama hakkı yoktur burada.. Ama onu yapan olursa, 'yapamazsın' deme hakkımız doğar bizim de..

Konu ile ilgili bende birkaç kelam edip meramımı anlatmak isterim ama yazılanlara şöyle bir baktım en iyi kalsın dedim, neme lazım dedim şimdi noktasını, virgülünü uygun yere koyamazsam bende azar mazar işitirim Allah korusun.

Belki buradaki bir çok arkadaşımızdan hem yaşça daha büyük hem de daha tecrübeli olan ağabeyimiz noktaya, virgüle takılmış, milleti habire fırçalıyor hatta kovuyor, birde üstelik ev sahibi sayılır.

Bildiğim kadarıyla bu köşe "Türkçe'yi düzgün kullanma köşesi" değil, milleti rahat bırakın biraz isteyen istediğini istediği gibi yazsın. Yazılanlara bakılırsa kimin ne demek istediği anlaşılıyor zaten değil mi?

Aynı şeyi bir başka forum yöneticiniz başka bir forumda yapıyor. Sizi onunla kıyaslayıp size haksızlık etmek istemem, bu konuda o ipin ucunu kaçırmış ne diyelim Allah ıslah etsin.

Lütfen biraz daha sükunet.

Nevbahar,

Alıntısını yaptığın cümlemden, cımbızla "çeker gidersin" lafını çeker alırsan; "kovmak" gibi bir anlam çıkarabilirsin.. Ama böyle bir şeyi demagoji yapmak isteyen politikacılar uygular genellikle.. Yoksa sen de onlardan mısın?

"Benim özgürlüğümün başladığı yerde senin özgürlüğün biter" diye bir söz vardır. Bunu sen de söyleyebilirsin. O zaman benim için anlamı: "Senin özgürlüğünün başladığı yerde benim özgürlüğüm biter"dir.

ndipi' Alıntı:
… şimdi soruyorum arkadaşlar Plakadaki Engelli İşaretimi bu kadar önemli yoksa Ruhsattaki yazan mı neden bende B sınıfı ehliyet sahipleri gibim başka engelli arkadaşlarımın araçlarını kullanamıyorum evet bende sınava girdim bende o şekilde aldım bizlerde tutmuşuz plakadaki şekil ya ruhsatta yazan kocaman yazıya ne diyeceğiz

CeCo' Alıntı:
ne plaka imiş beee vayy anasını devlet sorunu oldu uğraşacak başka bir konu yokmu acaba ne kadar sorun oldu bu plaka

Burası: "[Tartışma] Sizce sakatların kullandığı otomobillerde özel plaka olmalı mı, neden?" başlıklı forum. "Özel plaka" hakkında başka nerede konuşacağız? Sen benim konuşmamı ENGELLEMEYE kalkarsan, ben de "yapamazsın" derim ve çeşitli şekillerde uyarırım. Sen buna "fırça" diyorsan o senin yorumun. Demek ki hak edilmiş. ;)

Burası "Türkçeyi yanlış kullanma köşesi" de değil!

Böyle de yazabilirdim:
  • RahatsızolduysançekergidersinKimseninkimseyekonuştuğukonuileilgilisaygısızlıkyapma konuşturmamahakkıyokturburadaAmaonuyapanolursayapamazsındemehakkımızdoğarbizimde

Ya da böyle:
  • Rhtsz oldysn çkr gdrsn.. Kmsnn kmsy knştğ konu ile ilgl sygszlk ypm, knştrmm hkkı yktr brd.. Ama onu ypn olrs, 'ypmzsn' deme hkkmz doğar bzm de..

Ve sonra da ekleyebilirim; "Ne demek istediğim anlaşılıyor zaten, değil mi? Anlayamadıysan o benim sorunum değil.. Anlasaydın". ;)

Senin deyiminle "noktaya, virgüle takılmış" değilim. Zaman zaman ben de hatalar yapabilirim. Benim kızdığım nokta:
ndipi' Alıntı:

O zaman siz simit satmaya devam edin derim o konudada bir çok yorum yazdım
idi..

Okunacak gibi yazı yazmayanın mesajlarını okumak zorunda değilim! :evil:

Herkesin güzel Türkçe kullanması gibi bir şart yok ama herkesin bulunduğu yeri bilmesi ve kimseye saygısızlık yapmaması gereği var! Yaparsa cevabını alır! (Not: Burada sadece Rekursion'un kendi geliştirdiği "Rekursionca" konuşma/yazma hakkı vardır! O, Türkiye'de yaşayan, pek çok Türk'ün kullandığı Türkçeden daha anlamlı kullanır bu dili..)

denizsu' Alıntı:
FORMULLA arkadaşımıza kulak verelim!..
herkez kendine göre yorumlamasın, genele göre düşünülsün...

Bir de şunu ekleyim: -Biz de çok söyledik zamanında- lütfen A_GEYiK'in mesajına 'kulak verin!' Eski mesajları okumadan yeni -sandığınız- bir şey yazmayın! Söylenenlerin pek çoğu -ya da benzerleri- önceden yazıldı, cevaplandı.. Okumuş olsaydınız belki şimdi yazdıklarınızı yazmaya gerek duymayacaktınız.. Lütfen!!

[size=2]Rekursion'a not:Boş ver yaaaaaa :) Kim ne sanırsa sansın.. Senin yaptıklarının onda birini yapamayanlar konuşmasınlar.. 8) [/size]

Şimdi ben bunca argümana rağmen ısrarla plakada pictogramı savunan arkadaşların engelliliklerini kullanmak için yanıp tutuştuklarını söylesem ne hissedersiniz? Yani bence siz "engelli olduğunu insanlara göstermek isteyen, sakatlıklarını teşhir ederek birilerinden acınma, merhamet, yardım vb şeyler bekleyen kompleksli insanlarsınız" desem...Sanırım pek hoş olmazdı. Tıpkı bunca söylenenden sonra hala birilerinin engelliliğimizden utandığımızı öne sürmeye devam etmesi gibi...

Rekursiyon çok güzel bir şekilde özetledi aslında. Gurur duyduğumuz herşey bir tarafımıza yapıştırılacaksa kadınların da plakaları ayrı olmalı. Ya da yaşlıların mesela. Çünkü yaşlıların refleksleri gençlere göre biraz daha zayıflamış olabilir. Bu durumda bence yaşlı insan pigtogramı icat edilip plakaya konmalı. Mesela bir baston işareti, olabilir. Plakada bastonu görünce iyiliksever Türk halkı arabalarından iner ve amcaya "siz yorulmayın amca biz sizi evinize kadar bırakalım" der belki!!!

Bazı arkadaşlarımızın "biz böyle olmasından razıyız bu durumda sizin istekleriniz anlamsız" şeklinde özetlenebilecek tutumlarını da anlamak zor. Ben arabamda hiçbir şekilde sakat amblemi görmek istemiyorsam devletin bana bunu dayatma hakkı olmamalıdır. İsteyen tutsun taktırsın. hiç umrumda olmaz. Bana ne, der geçerim. Ama benim de içinde olduğum bir kurallar sistematiğinde beni de kapsayan bir şart koşuluyorsa başkaları benim adıma konuşamaz. Çünkü bu benim irademe ipotek koymak olur.

Kaldıki bu o denli saçma bir uygulama ki mesela yürüyen bir insan sadece bir ayağının dizaltından amputesi olmasına rağmen tekerlekli sandalye ile tanımlanıyor. Aynı şekilde duyma engelli bir arkadaşımız da bu pictogram ile tanımlanıyor. Bazı çok demokrat arkadaşlarımız da bu durumu son derece normal karşılıyorlar. Evet tekerlekli sandalyede yaşamak benim için utanç verici olmayabilir ama sağır biri asla kendini o şekilde tanımlatmak istemeyebilir. Şimdi biz ısrarla hayatında kullanmadığı bir sandalyenin işaretini kullanmak zorunda bırakarak bir insana iyilik mi etmiş oluyoruz?

Bir diğer söylem de "engellilerin bunca sorunu varken bu mu kaldı" şeklinde özetlenebilecek tutumdur. Bizler engellilerle ilgili sadece bu soruna kafayı takmış insanlar değiliz ki bu iddia anlamlı olsun. bizler sitenin başlıklarında yapılacak küçük bir gezintide de görülebileceği üzere hemen her konuda gerekli eleştiri, önerilerimizi ısrarla dile getiriyoruz. Ancak bu başlığın özel bir yanı var. Çünkü bu plakadaki işaret konusu ülkemizde engelliye bakışın en somut göstergesi durumunda. Engellinin nasıl ötekileştirildiğinin bayrağı gibi hayatın her alanında dalgalanıyor. hiçkimsenin aracında olmayan bir işaret sadece sakat olduğumuz için bizim arabamızda var. Ve bu işaret sanki aracın bize hibe edildiği gibi bir duygu barındırıyor. Geçtiğimiz günlerde üniversitedeki bir öğrencinin sorusu aslında bu düşüncenin tipik bir yansısı;
"Abi bu arabaları size devlet veriyor değil mi?..."
Bu cümlenin sarfedilmesini zihinlerdeki farklı algılara, o algıyı oluşturan neden olarak da plakaya varıyoruz. Yani plaka kendi gerçeğinden bağımsız olarak farklı algılamalar oluşturuyor. Bu algı bazı arkadaşlarımızın hoşuna gittiği gibi yardım etme duygusunu da barındırabiliyor, ötekine karşı hissedilen korku veya acıma duygularını da...Bu duygu ve düşüncelerin muhatabı olmak istemiyorsanız cevap hazır; engelinden utanıyor! (Kaldıki çok merak ediyorum. Benim engelimden utanma hakkım yok mu? )

Bu plaka eninde sonunda kalkacak ve bizler de herkes gibi damgalanmadan araç kullanmaya başlayacağız. Bu sadece bir vade sorunudur.

Hatırlarmısınız bilmem ?: Eskiden parklarda ''Çimlere basmayın'' yada ''çiçekleri koparmayın'' yazardı.Hastahanelerde kocaman ''SUS'' diyen resim olurdu.Bu
gözler bazı yerlerde,''Yerlere tükürmeyinizi,buraya işeyen eşşektiri,Trafik işaretlerine nişan almayınızı'' gördü.Örnekler uzatılabilir.Demek istediğim bazen
toplumsal bilinç böyle saçma sapan yollarla oluşturulmaya çalışılıyor.

Bazen karar vericiler çaresiz kalabiliyor.Kaldırımlar niye yarım metre yüksek:çünkü orayı park yeri sanan öküzler var.Pozitif bir ayrımcılık için tasarlandığını düşündüğüm ama herkonuda olduğu gibi birbirinden habersiz
kurumlar yüzünden bir halta yaramayan bir uygulamadır bu uygulama.Yoksa nazilerin yahudilere koyduğu damgalama değildir.

Denizli'de yaşayanlar bilir,anacaddelerde Özürlü araçlarının 15 dakika bekleme
yapabileceğini belirten koca koca levhalar vardır.Halbuki bunu sadece polisler
heryerde uygulasa yeter bi durumdur.Ama polis her defasında kendisine böyle bir
emir verilmediğini anlatır size.Yakından bildiğim bir anekdot;Antalya migrosun
güvenlik müdürü ilk zamanlar,sakatların otopark yerlerini,sağlamlara karşı korumak için SAVAŞINDA benden yardım istemişti ve ben bile çaresiz kalmıştım.
Bazen tek çarenin adamı öldürmek olduğunu düşündüm.Bazende, en iyisi onun
arkasına park edip,ne olursa olsun dedim. Galiba en sonunda bir güvenliğin bu işleri yakın takip etmesiyle son buldu bu savaş.Şimdide o adama acıyorum...
Neyse...Bu bilinç yerleşti diyenler olabilir,bu bilinci yerleştirmek için tutulan yol
yanlış ,incitici diyenler olabilir...Hepsine saygılar...Ama zaten bu TOPLUMSAL bilinç değilmi herkonuda karşımıza dikilen.Artık kaldırmanın zamanı geldi diyorum galiba
bu işaretleri.Yine her konuda olduğu gibi kendimden örnek vereyim.

Ben kaldırdım,hiyle , yanlış doğru,ben sildim ...Ama eşimin arabasında duruyor.
Ne yapayım serde demokratlık var.Saygılar.

plakadaki o saçma imi taşımaya bu kadar sevdalı arkadaşların savunduğu düşünceden tek birşey anladıysam, arap olıyım. tek bir kelimesinden bile hiçbir ipucu çıkaramadım. nedir savunduğunuz?

yok gurur duyuyormuş yok biz engelliymişiz niyeymiş.. bla bla bla....

hepimizin engelli olduğunu unutuyorsunuz sanırım.

niye gurur duyuyım kardeşim. bu engelin beni ne kadar engellediğini sadece ben bilirim. baksanıza o kadar ki, düşünce yapımıza bile engel koymuş.

şu da var;

Rekursion' Alıntı:
yokushlarda sorunsuz kalkish yapabilen sakatlar yok mu sence? olamaz mi?.

yada yokuşta arabasını geri kaydırmayan sağlıklı insan var mıdır demeli bunun devamında Rekursion (elbette vardır ama eminim sayıları oldukça azdır) :)

ayrıca Baben'e yapılan tüm agresif yorumları kınıyorum. insanların yazdıklarını iyice okumadan üzerine yorum yapan düşünce yapısını da.

ben plakada mimlenmek istemiyorum. etrafımıza kazılan yeterince tuzak var. nüfus cüzdanlarımıza işlenmek istenen "engellidir" ibaresi gibi. neden bile isteye butür tuzaklarla damgalanmak istiyorsunuz? bilmiyorsunuz sanırım ama eğer bazı şeyler bizim hakkımızsa bunu bizlere işaret koymadan da yapabilirler/yapmak zorundalar. illaha milletin gözüne gözüne sokmakmı lazım engelliliği.
nedir bu "DİKKAT ENGELLİ GELİYOR.ÇEKİLİN" çirkinliği. görmüyor musunuz. adamların heryerde gözüne batıyoruz bu şekilde.

engellilik haklarımızı daha önemli platformlarda savunmalıyız arkadaşlar. zaten herkesle eşit haklara sahip olduğumuz trafikte değil :!: :!: :!:

Üst Alt