Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sizce sakatların kullandığı otomobillerde özel plaka olmalı mı, neden? [Tartışma]

dogrusu plakaya bu kadar karshi oldugum halde, az önceye kadar, anketin hic bir shikkini secmemishtim... eger bu plakanin gercekten faydalari varsa, ki park kolayliklarindan bashka bishey de bi türlü aklima gelmiodu, yanlish bisheyi desteklememish oliym dedim... ama negrofil.in mesajini okuduktan sonra hic tereddütsüz birinci shikki sectim... negrofil.i cok hakli buluyorum... almanya da faydalandigim park kolayliklari hayatimi gercekten önemli derecede kolaylashtirio... ama türkiye de zaten ne gibi park kolayligi verilio ki engellilere???... engelli otoparklari derseniz, büük alishverish merkezleirinin otoparklarindan bashka hic bir yerde gözüme ilishmedi...

abali' Alıntı:
BEN TRAFIKTE ARAÇ KULLANDIGIM ZAMAN AVANTAJLARI OLUYOR SU ACIDAN BILIYORSUNUZ FIZIKSEL OLARAK BAZI HAREKETLERIMIZI YAPAMIYORUZ VEYA GEÇ YAPIYORUZ.PLAKAYA BAKIPTA BU EKSIKLERIMIZI GÖREN DUYARLI KISILER ÇIKIYOR BEN BUNU YASADIM
"biz"li konushma lütfen... yillardir özel donanimli araba kullaniorum ama etraftaki "duyarli" kishilerin ekstra dikkatini gerektiricek hicbir durum yashamadim... hem de plakamda öle amblem mamblem olmadan, ne kadar shashilicak bi durum, di mi abali?! :p (shaka yapiom, kizma lütfen)... shimdiye kadar sadece bikez ufak bir kazaya karishtim o da trafik kurallarina uymayishimdan ve bir anlik dikkatsizligimden kaynaklandi... yol kayganimsi oldugu halde önümdeki arabanin iyice kicina yapishmam yetmiomush gibi bir de öyle kritik bir durumda cd-calardan ille de dinlemek istedigim bir parcayi aramamdan, gözümü önümdeki arabaya dikmem gerekirken cd-calara dikmemden kaynaklandi :)... kisacasi, eshekligimden kaynaklandi... sakat olmamla, özel donanimli arac kullanmamla uzaktan yakindan alakasi yok!... bu trafik kurallarini cigneyen her insanin bashina gelebilir, ve cezasi neyse cekmelidir...

"sen öyle durumlar yashamiorsun ama ben sakatligimdan dolayi yashiorum" diyebilirsin tabe... emin misin, arkadash???... peki "eksikliliklerini" gören ve gideren o "duyarli" kishiler cikmayinca ne yapiorsun?... "duyarsiz" kishilerle karshilashtigin her seferde kazaya mi sebep oluyorsun?... o zaman trafikten cekil lütfen... hem kendinin hem de bashkalarinin hayatini riske atmaya hakkin yok!... ama yok, öyle bir durum söz konusu degil diorsan (ki zaten sanmiom), bu plakanin gerekliligini savunmak icin böyle garip tezleri öne sürme lütfen... zaten trafige cikan engellilere karshi tuhaf bir güvenemeyish var (ve malesef bunun engellilere de sicradigini görüyorum), bir de sen ateshe körükle gitmesen sevinirim... hatta rica ederim... ama "nolur nolmaz diye trafikteki diger insanlari sakat olushumdan haberdar etmek istiorum" diyorsan eywallah; bana adresini ver, sana istedigin kadar, istedigin büyüklükte tekerlekli sandalye stikeri yolliym, arabana yapishtir, insanlari haberdar et :)... yeter ki bu plaka uygulamasini kaldirip yerine daha insanca bir uygulama getirilmesini isteyen arkadashlara köstek olmayi birak, destek ol ;)... ya da daha ikna edici sebepler getir, ikna olalim... ben shahsen her an ikna olmaya hazirim...

eger bu plakayla türlü sebeplerden dolayi trafige cikmamasi gereken bi insanin trafige cikmasi saglaniorsa her zamankinden daha cok karshi olurum plakaya... trafik bu, shakaya gelmez... bir insan bütün yardimci aletlere, donanimlara ragmen gerekli bazi hareketleri yapamiosa, ya da konsantrasyon bozuklugu, reaksion eksikligi vs. gibi sebeplerden dolayi tehlikeli durumlara sebep olabiliosa -birakin bir tane engelli amblemini- on tane yapishtirsaniz, hatta ikinci baharin dedigi gibi :) dalgalanan bayraklar kullansaniz dahi cözülücek bir problem degildir... etraftaki "duyarli" kishilerin iyi niyetliligiyle halledilemez bu ishler... "duyarsiz" kishilerle her zaman karshilashilicaktir ve gördügüm kadariyla türkie.de sayisi hicte öyle az degil bu kishilerin... ancak arabaya "dikkat! cekilin yoldan! trafikte olmamasi gereken bir shoför gelior" bazinda bir siren takip, polis arabalarina, ambulanslara getirilen istisnalar getirilirse halledilebilir belki :):p... (walla öyle istisnalar getiriceklerse, 10 tane amblemi de öyle bir sireni de takmaya razi olurum, hüehehe :D)... ama böyle birsheye gerek duyulmadigina göre; CIKARILAMAYAN BU AMBLEM NIYE???... bu damgalama niye?...

sunburn, bütün bunlar -kizim sana söylüyorum, gelinim sen anla misali- sana da duyurulur ;)... o cok güvendigin ve hersheyi dogru yaptigina "inandigin" kanun koyucular trafige cikan engellilerin diger shoförlerin özel ilgisine muhtac oldugunu düshünseydi, saglam shoförlerin iyi niyetine, duyarliligina, etik güzelliklere terkeder miydi ishi sence?!... polis arabalarina veya ambulanslara özel haklar verdigi gibi "engelli araclarina" da gerekli istisnalar getirmez miydi?... ama yok öyle bishey, sakatlar da herkesin uydugu trafik kurallarina uymak zorunda ve diger shoförlerden -öncelik gibi- farkli hic bir hakka sahip degiller (parketme haric)... zaten buna gerek te yok, özel donanim gibi kolayliklarla gerekli tedbirler alinmishtir ;)... dolayisiyla, sevgili sunburn, bir dahakine bir engelli plakasiyla (ya da bir kadin tarafindan kullanilan arabayla) karshilashtiginda, eger onun sikishmasina sebep olmuosan, icin rahat bir shekilde genel trafik kurallarina uyarak, herkese gösterdigin ilgiyi göstererek yoluna devam edebilirsin ;)... hic üzme tatli canini, vatandashlik görevinden de etik görevinden de ödün vermish olmazsin... hatta bu plakayi kaldirmak senin icin de iyi olucak galiba, en azindan hangi aracin icinde kimin oturduguyla ve nasil özel hassasiyet gösterebileceginle fazla meshgul olmayip trafigin akishina daha rahat konsantre olabilirsin ;)...

hepimiz de iyi niyetinin farkindayiz, sevgili sunburn, ve teshekkür edioruz... ama iyi niyetini ve etik güzelligini biraz da bu plakaya karshi cikan arkadashlarla empati kurmaya calisharak kullansan?... plakaya karshi cikishin farkli farkli sebeplerini anlamaya calishsan?!.. ve habire kanun koyuculari savunmayi biraz kenara koyup, cözüm arama cabalarimizda bize destek olsan?... sanirim pegasusun rica ettigi empati daha cok bu yöndeydi ;)...

bu noktada pegasusun degindigi bashka bir konuyu ben de cok önemli buluyorum: herkes kendiyle barishik olmak zorunda degil!... kendisiyle barishik olmayan onca saglam insan varken neden bu hep sakatlardan beklenir? shart koshulur?... sakatlik kendinle barishmayi kolaylashtiran birshey mi yoksa???... kishi halinden nefret edebilir, utanabilir, unutmak isteyebilir, belli etmek istemeyebilir... belki bütün ugrashlara ragmen basharamamishtir kendisiyle barishmayi, sevememishtir sakat olmayi?!... sevmek zorunda mi?... bu size onu ezme hakkini verir mi?... plakasina zorla amblem takmak onu ezmekten bashka bishi degildir benim gözümde... evet, plakalariniza takilan o amblem beni rahatsiz edior, arkadashlar, ama bundan daha cok neye uyuz oluom bilio musunuz?... bazi arkadashlarin "bana ne, ben rahatsizlik duymuyorum ki cünkü kendimle barishikim... rahatsiz olanlar düshünsün!... o kadar utaniolarsa cikmasinlar evinden, binmesinler arabaya, takmasinlar plakayi, bizim gibi kendisiyle barishik "elit engelliler" icin getirilmish haklardan faydalanmasinlar..." modundaki yorumlariniza uyuz oldugumu acikca belirtmek istiorum burda... sakin ha, böyle yapmakla onlari topluma kazandirmayi amacladiginizi anlatmayin bana, inanmam cünkü :)... hani elmaya da armuta da "meyve" dioduk hani? ayirmioduk hani?... shimdi "kendiyle barishik " ve "kendisine küs" olan sakatlar diye ikiye mi ayrilicaz?... "kendisiyle barishamayanlar" cürük meyveleri mi temsil edicek yoksa :)... ne yenilebilen ne de suyu cikartilabilen, hic kimseye faydasi olmayan, pis-kaka-kötü meyveler/engelliler mi olucak? cöpe mi aticas :)... benzer tavirlar farkli konular baglantisinda bikac kez ilgimi cekti... hazir yeri gelmishken söyliym: kolay kolay bisheyleri kinamam, arkadashlar, ama böyle bir yaklashimi kiniorum, hem de cok!... oh be, söyledim! :D... sayende pegasus, saol...

dedigim gibi; plaka uygulamasinin illede olmasi gerektigine inanmaya hazirim, ikna olmaya hazirim... ama "bu plaka mutlaka olmali cünkü beni rahatsiz etmio!" gibi garip yorumlar pek ikna edici olmuyo :)... bence hic kimse "plakadan rahatsiz olmamayi" yeterli sebep olarak görüp, rahatsiz olan arkadashlari cigneyip gecerek bu garip uygulamayi desteklememeli... hangi shikki neden sectiginizi biraz daha etraflica yazsaniz?... varsa olumlu veya olumsuz tecrübelerinizden bizleri haberdar etseniz?... bizleri aydinlatsaniz?... biz de farkinda olmadan yanlish bir sheyi israrla desteklememish oluruz ;)...

ikinci bahar' Alıntı:
(Rekursion aslında bu işaret değişmiycekse,kız özrlüler pembe ,erkekler mavi mi kullansa ki bu işareti!
hatta anten filan taksak arabalara antenlerin ucuna özürlü işareti olan bayraklar.. arabayı kullanırken o işaretler dalgalansa.. daha mı iyi olur acaba? :p :p )
=) hüehehe... hatta sakatlik derecesine göre büyüklügü de degishse? :p... olur da bir gün bir araya gelirsek mutlaka dizayn edelim bu bayraklari... madem bütün rahatsiz olmalara ragmen kaldirilamicak bu plaka, hic olmasa sakat oldugunu herkesin gözüne sokmaktan mutluluk duyan arkadashlarimizin mutluluguna mutluluk katalim ;)...

selamlar...

Rekursion
Sen galiba Almanya ile Türkiyeyi karıştırıyorsun.Ben illede kalkmasın dediğimin altında yatan nedenleri daha önce dilimin döndüğünce izah etmeye calıştım .Türkiye daha buna hazır değil .Yasaları ile.eğitimi i le .süsitimaller ile vs. Bunlar oluştuğu zaman bende isterim kalkmasını.

ABALI

Re: [Görüş] Plakalardaki engelli işaretinin kalkmasını isteyenlere fırsat

:) yo, almanya ile türkie.yi birbirine karishtirmicak durumda oldugumu düshünüom... tr.nin yasalarindan da sandigin kadar habersiz degilim, abali ;)... shimdiye kadar dilinin döndügünce izah ettigin nedenlerin neydi? bi siralayalim:
  • 1) bu plaka kalkmasin cünkü ben kendimle barishigim (bence komik bir neden)

2) engellilerin fiziksel olarak trafikte yetersiz oldugunu ve saglam shoförlerin yardimina muhtac oldugunu diorsun (bununla ilgili düshüncelerimi belirttim zaten... hade ben almanyada yashiorum da seninle bu konuda hemfikir degilim diyelim, ya tr.de sorunsuz araba kullanan onca engelli ne oluyo?... hepsine saglam shoförler yardim ettigi icin mi trafikte var olabiliolar?)

3) engelli haklarinin suistimal edilmesi (bununla ilgili de yazicaklarim var daha, hic merak etme :D... ama bugün pc bashinda yeteri kadar vakit gecirdigimi düshünüom... shimdilik "kendine ii bak" diom... görüshürüs ;))
unuttuklarim varsa ekle lütfen...

M.ESRA ERUSTA' Alıntı:
peki amblemin kaldirilmasindan, yerine ayni avantajlari saglayan "park kimligi uygulamasi" getirilmesinden rahatsiz olur musun, sevgili m.esra erusta?...

[size=6]Hayır Sevgili Rekursion hiç rahatsız olmam.[/size]
:) sorun yok o halde, arkadashlarini icin rahat bir shekilde destekleyebilirsin, sevgili esra ;)

selamlar

BU KONU BENİM İÇİN BURADA KAPANMIŞTIR SÖYLEDİKLERİMİN ARKASINDAYIM. BENİM NE DEMEK İSTEDİĞİMİ ANLAMAKDA ZORLANDIĞINIZ VE ANLAMAK İSDEMEDİĞİNİZDEN DOLAYI . UZATMANINDA BİR ANLAMI YOK HERKESİN DÜŞÜNCESİNE SAYGI DUYARIM

ABALI

Özel plaka olması için bir sebep göremiyorum. Mademki kendimizi her alanda diğer insanlardan farklı görmüyoruz o halde bizi zorla farklı kılmalarına izin vermemeliyiz. Şöförlük deneyimi konusunda diğer insanlardan aşağı kalır yanımız yok. Şuana kadar arabasını acemice kullanan bir engelliyle karşılaşmadım. Park konusuna gelince ön cama takılacak bir özel amblemle dileyen herkes engelli olduğunu bağıra çağıra ifade edebilir. Bunun olması için illede plakada özel bir işaret olması gerekmiyor.

TaMAM Rekursion ,
ben sizi eskizlerimden haberdar ederim:)
SaYIN Abalı ,
konuya noktayı koymuş olmanızdan nasıl üzüldüm, daha benim psikolojik sorunlarıma,komplekslerime yeni haberdar olmuştunuz..(teşhis koymuyşunuz ,tanılama aşamasını geçmişim olee:)
genelde ,ignore ederim bu türde empati yeteneğinden yoksun cevapları..
Bir şeyleri ,düşünmüş olmak için düşünmeniz düşüncelerinizi düşüncesizce söyleminiz çok öğreticiydi.
SEVGİLER...

Evet evet, ben çok kompleks yapıyorum ve görünmek istemiyorum. Ne olacak şimdi? Beni zorla teşhir mi edeceksin, yoksa işime gelmiyorsa evden çıkmayayım mı? :)

inzibat, zamanın olmadığı için bu başlığa yazılan mesajları okumadığını düşünüyorum. Yoksa -en azından- "eziklikmi duyuyoruz?" diye sormazdın.
Lütfen uygun bir zamanda tartışmadaki mesajları okuyup, rekursion'un ifade ettiği gibi bizlerin şu kafa karışıklığını giderebilir misin: "dedigim gibi; plaka uygulamasinin illede olmasi gerektigine inanmaya hazirim, ikna olmaya hazirim... ama "bu plaka mutlaka olmali cünkü beni rahatsiz etmio!" gibi garip yorumlar pek ikna edici olmuyo ... bence hic kimse "plakadan rahatsiz olmamayi" yeterli sebep olarak görüp, rahatsiz olan arkadashlari cigneyip gecerek bu garip uygulamayi desteklememeli... hangi shikki neden sectiginizi biraz daha etraflica yazsaniz?... varsa olumlu veya olumsuz tecrübelerinizden bizleri haberdar etseniz?... bizleri aydinlatsaniz?... biz de farkinda olmadan yanlish bir sheyi israrla desteklememish oluruz"

Rekursoncum, hayranım sana!! :oops:

Her ne kadar, zaman zaman küçük yanlış anlamalardan dolayı ayrı düşsek de, Rekursioncan :p ve kullandığın mantıkla meseleyi çok yerinde ortaya koymanı takdir ediyorum. ;)

Hayatımda direksiyon başında araba kullanmış değilim, trafik kurallarının da ilkokulda öğretilenden fazlası gerekmediği için öğrenmedim. Elektronik konusunun da "E"sini birazcık bilirim.. Ama okuma-yazmayı bildiğim için, aşağıdaki ukalalıkları yapmamı engelleyen bir şey yok! :p Yanlışım olursa düzeltin.. :oops:

Bir başka forumda:
Baben' Alıntı:
Forumlarda okuyoruz.. Özellikle trafik magandaları (!) engelli plakasını gördüklerinde, normal zamanda sakinken, bir anda canavarlaşıyorlar!

Ve resmen 'taciz' ediyorlar! Böyle bir durumda azami ölçüde dikkat ve refleks gerekir.

Bu "trafik magandaları"nın öz be öz 'Made in Turkey' olduğunu biliyoruz! Başka ülkelerde de olup-olmadığını tam bilemiyorum. :? (Sevgili Rekursion, Almanya'da var mı böyleleri?) Ama bunlar var olduğu sürece -hem de epeyce var olduğundan :( - sen ne kadar kurallara titizlikle uyarsan uy, bütün sürücülerin senin gibi düşünmediğini/düşünemeyeceğini hesaba katarsan; iyi niyet, etik vb. söylemleri havada kalır! (Sevgili Sunburn'a)

Bence bu gerekçe bile yeterlidir trafikte engelli plakasının olmaması için!..

Gelelim park yeri ve elektronik olayına. ('Ne alaka' demeyin, aşağıda :p )

Rekursoncum,

Güzel yurdumda, özellikle kurallara uymayan, yasaya aykırı işlemlerin 'emsal alınması' (örnek alınması) olumsuz ama yaygın bir hastalıktır! :( Tıpkı çocukların "o da yaptı yaaaaa, ona niye bişey demiyosun yaaaaaaaaa" diyerek ağlaması gibi, bizim sağlam şoförler de, engellilere ait park yerine park etmiş işaretsiz bir araba gördüklerinde, bandrol, stiker falan var mı, diye merak etmeden "bak işte.. Engelli park yerine normal bir araba park etmiş, ben de ederim, benim başım kel mi" diyerek Kadir Abi modunda kendilerine pay çıkarırlar ve zaten allak bullak olmuş trafik keşmekeşine bir tüy dikerler.

Yani diyeceğim, o senin park kimliği, stiker, bandrol vb. uygulamaları güzel yurduma bir kaç numara büyük gelir. :(

Bu suiistimalin önüne geçmek için, aklıma şöyle bir şey geldi: Engeli aracında, plakanın ya da tamponun uygun bir yerinde, küçük led lambalardan özel olarak yapılmış, ama araba seyir halindeyken çalışması isteğe bağlı olan, araba engelli park yerinde olduğu zaman otomatik olarak çalışan, (böylece senin de "park kimliği" unutma derdin diye bishey olmaz ;) ) bir "engelli amblemi" bulunacak. Araba park ettiğinde bu lambalar yanacak ve resim ortaya çıkacak. Böylece o aracın bir engelliye ait olduğu trafik polisi dahil ilgili ve ilgisizlerce uzaktan fark edilecek.. Nasıl ama? ;)

Sevgili inzibat, Bülent'in dediği doğru.. Sen tüm mesajları okumamışsın.. Sorduğun sorular daha önce soruldu ve cevaplandı! Hep aynı yerde dönüp durmayalım..

Yani diyeceğim, o senin park kimliği, stiker, bandrol vb. uygulamaları güzel yurduma bir kaç numara büyük gelir. :(

Bu suiistimalin önüne geçmek için, aklıma şöyle bir şey geldi: Engeli aracında, plakanın ya da tamponun uygun bir yerinde, küçük led lambalardan özel olarak yapılmış, ama araba seyir halindeyken çalışması isteğe bağlı olan, araba engelli park yerinde olduğu zaman otomatik olarak çalışan, (böylece senin de "park kimliği" unutma derdin diye bishey olmaz ;) ) bir "engelli amblemi" bulunacak. Araba park ettiğinde bu lambalar yanacak ve resim ortaya çıkacak. Böylece o aracın bir engelliye ait olduğu trafik polisi dahil ilgili ve ilgisizlerce uzaktan fark edilecek.. Nasıl ama? ;)

Bak bana göre mantıklı bir görüş yapabiliyormuyuz .O zaman bu kadar
kaklmasın diye söylemem .
BABEN
GÜZEL FİKİR UYGULANDIGI VEYA UYGULANABİLİR OLUR İNŞALLAH

ASLINDA BEN KONUYU KAPATMIŞTIM FAKAT BU GÜZEL GÖRÜŞ KARŞISINDA KONUŞTUM

ABALI

Park Kimlik Kartı'Nın nesi büyük gelir? Önünde numarası, arkasında verildiği kişinin resmi dahil tüm kimlik bilgileri olan bir kart, nasıl suistimal edilebilir? O edilirse, ehliyet de nüfus cüzdanı da, vergi kartı da ... suistimal edilir o zaman!.
Bir daha dikkatinize sunuyorum:

Rekursion' Alıntı:
[size=4]düshünüyorum, engelli otoparklarina parkedenlerin engelli olup olmadigini anlamak dishinda bir sorun aklima gelmio (eger senin aklina gelen varsa yaz lütfen)... cama yapishtirilan bi bandroldense bizim burda uygulanan "park kimligi" daha pratik bir alternatif gibi gelio bana... tanitmaya calishiym, shöyle bishi:
  • parkausweis_02.jpg
önü ve arkasi böyle görünüyor... resimdeki gibi arabanin ön camindan görünebilir bir shekilde yerleshtirdigin zaman park yerlerini kullanabiliosun... gerci ben, belki unutabilirim diye, hic kaldirmiom ordan :) (bi seferinde kapimin önündeki -sadece bana ait olan- engelli parkyerinde karti yerleshtirmeyi unutmushum diye 40 euro ceza ödedim, hic affetmiolar walla :))
  • 4z6Zj4XO.jpg
engelli plakasindan daha cok avantaj saglio bence: örnegin yanimda tashiyabiliorum ve kimin arabasinda bulunursam bulunayim bu karti kullanabilior, ceshitli park etme kolayliklarindan faydalanabiliorum... ayrica (cocuklar dahil) arabasi, ehlieti olmayanlara da veriorlar (hangi engellilere verilecegiyle ilgili shartlar eyaletten eyalete ufak degishiklikler gösterebilio)... amac ulashimda zorlanan insanlara kolaylik saglamak, mümkün oldugu kadar gereksiz yere yormamak... plaka uygulamasiyla bu kolaylik sadece ve sadece araba sahibi engellilere verilior... eha bunlar da benim kartimin resmi (önü ve arkasi), ekstra sizin icin cektim, kiymetimi ii bilin! :p:p ehehe...
  • OwNHksbQ.jpg

h4NwEPM5.jpg
belki akliniza „bunu herkes kullanir, suistimal büyük olur“ gibi bir düshünce gelmishtir ama gördügünüz gibi arkasinda kart sahibinin adi, soyadi, imzasi ve fotografi bulunuyor… yani istesem de arkadashlarima veremem… yakalandiklarinda hem onlara hem bana yüklü bir ceza gelir ve karti, birdaha vermemek üzere, elimden alirlar… birakalim cezayi, kartin bana sagladigi kolayliklara gercekten ihtiyac duydugum icin böyle bi riski göze alamam… saglam arkadashlarim ve yakinlarim da istemez bunu zaten ;)... böylece gecinip gidios ishte (gerci adamin biri az ugrashmamishti ama beni yumushatamadi, vermedim kartimi :mrgreen: ehehehe)...

bütün AB ülkelerinde ve bircok bashka avrupa ülkelesinde kullanabiliorum... ilginctir ki yukariya yapishtirdigim resimleri buldugum sitede türkiye.de de kullanilabildigi yazior :)... bunu bilmiodum, bir daha geldigimde yanima aliym, bakiym kullandirticaklar mi sahiden :D... madem AB ülkelerinden gelen engelli insanlar tr.de kullanabiliomush mush mush bunu, neden türk vatandashlar icin böyle bir uygulama getirilemesin?!... :)

ilginizi cektiyse ve akliniza takilan sorular varsa elimden geldigi kadar cevaplamaya calishiym ...[/size]

Sevgili Rekursion, bu kartın veriliş yönetmeliği ile ilgili olarak çıkarılan yönetmelikten önemli saydığın birkaç detay varsa, bizimle paylaşabilir misin?
Bence Özürlüler İdaresi Başkanlığı böyle bir kartı pekala verebilir.

Bülentcim, madem sen alıntı yaptın, ben de alıntı yapayım:

OturanBoğa' Alıntı:
Park Kimlik Kartı'Nın nesi büyük gelir?

Baben' Alıntı:
park kimliği, stiker, bandrol vb. uygulamaları

Buradaki "büyük"lüğü mecaz anlamda kullandım. Yani, uygulanılabilirliğinin olmaması açısından. Ebatlarının büyük gelmesi falan anlaşılmasın.

OturanBoğa' Alıntı:
Önünde numarası, arkasında verildiği kişinin resmi dahil tüm kimlik bilgileri olan bir kart, nasıl suistimal edilebilir? O edilirse, ehliyet de nüfus cüzdanı da, vergi kartı da ... suistimal edilir o zaman!.

Baben' Alıntı:
bizim sağlam şoförler de, engellilere ait park yerine park etmiş işaretsiz bir araba gördüklerinde, bandrol, stiker falan var mı, diye merak etmeden "bak işte.. Engelli park yerine normal bir araba park etmiş, ben de ederim, benim başım kel mi" diyerek Kadir Abi modunda kendilerine pay çıkarırlar

Kartın ya da kimliğin suiistimalle alakası yok!! Engelli park yerinde engelli işareti görmeyen sağlam (ve maganda :p ) şoför yukarıda koyulaştırdığım ve altını çizdiğim şeyleri düşünerek engellilerin bu hakkını suiistimal edecektir!

Almanya gibi ülkelerde ise; böyle bir mantıkla hareket edecek şoför sayısının çok çok az olduğunu, olanlarla da trafik polisinin kolaylıkla başa çıkabileceğini düşündüğüm için, sorun çıkmadan uygulanabilir, böyle bir kart kimliği.

Ama getirdiğim "led amblem" önerisi bence çok daha pratik.. Engelli aracına yapılacak özel donanıma, bu tür bir amblem yapılması gereği de eklenir. Park edilip el freni çekildiğinde bu düzenek çalışır!

Yaklaşık iki senedir İstanbul trafiğinde engelli plakamla araç kullanıyorum; sağladığı imkanlardan da memnunum ve şikayet edenlere kurallar bizim ruh hallerimize ve beğenimize göre değil somut fayda ekseninde koyulur ve uygulanır.. diyebilirim.

Yaşadığım şehirde trafikte orman kanunları geçerli, özellikle park konusu tamamen bir kabus ve plakam beni bu kabustan koruyor. Park halinde herhangi bir kart vs kullanılmasını sanırım sağlayamayız; zira çok suistimale açık bir durum. Biz ki polis kartlarını bile çıkarıp kullanmış bir milletiz, engelli kartı neki PEEEH :D

Baben: "Ama getirdiğim "led amblem" önerisi bence çok daha pratik.. Engelli aracına yapılacak özel donanıma, bu tür bir amblem yapılması gereği de eklenir. Park edilip el freni çekildiğinde bu düzenek çalışır!"

Herkesin o "led amblemi" kendi aracına yaptırmasını kim/nasıl engelleyecek?

Neden dünyayı yeniden keşfetmeye çalışıyoruz anlamadım. Engelliler için ayrılan yere park eden kişiler her zaman var ve varolacak da. Şimdi çzel plaka var da ne oluyor, park yerleri işgal edilmiyor mu? Hem de bal gibi ediliyor!

Bu Park Kimlik Kartı her yönüyle çok kullanışlı ve suistimali önleyici bence:
1- Bu kart sayesinde park hakkı otomobilden alınıyor, sakatlığı/engeli olan kişiye veriliyor. Yani sakat kişi hangi otomobilde olursa olsun, ihtiyaç duyduğu park olanağından yararlanabiliyor. Yani ben bir arkadaşımın arabasıyla dışarı çıksam, o araç da o park alanını kullanabiliyor.

2- Yukarıdaki onca mesajda ifade edildiği gibi, sürüş esnasında damgalanmayı önlüyor vs.

3- Kişiye özel olduğu için (suistimalde büyük para cezası ve bir daha verilmemek üzere kartın iptali cezası öngörülürse) kötüye kullanımı da önler. Trafik polisi ya da park görevlilerinin yapacağı tek şey ön camda kimliğe bakmak olacak! Ortada kafa karıştıracak hiç bir durum göremiyorum.

masiva: "sağladığı imkanlardan da memnunum "

Nedir bu imkan ve avantajlar?

masiva' Alıntı:
Yaklaşık iki senedir İstanbul trafiğinde engelli plakamla araç kullanıyorum; sağladığı imkanlardan da memnunum ve şikayet edenlere kurallar bizim ruh hallerimize ve beğenimize göre değil somut fayda ekseninde koyulur ve uygulanır..

Sevgili masiva,

Şunun da "somut fayda ekseninde" bir açıklamasını yapar mısın bi zahmet: :wink:
Baben' Alıntı:
Forumlarda okuyoruz.. Özellikle trafik magandaları (!) engelli plakasını gördüklerinde, normal zamanda sakinken, bir anda canavarlaşıyorlar!

Ve resmen 'taciz' ediyorlar!

OturanBoğa' Alıntı:
masiva: "sağladığı imkanlardan da memnunum "

Nedir bu imkan ve avantajlar?

Engelli plaka; otogar giriş çıkışlarını ve belediyeye bağlı tüm otoparkları ücretsiz kullanabilir. Ve en önemlisi de bazı özel durumlarda kişinin gideceği yere en yakın alana park edebilmesi. (Tamam size şimdi uzun uzadıya sayfalarca fayda sıralamak isterdim; ama özellikle İstanbul için bu bile büyük bir nimet :) )

Yukarıda bahsedilen Özel Park Kartı ve Led Amblem'in ülkemizde uygulaması için biraz daha zamana ihtiyacımız var denetleme hususnda.

Baben' Alıntı:
Sevgili masiva,

Şunun da "somut fayda ekseninde" bir açıklamasını yapar mısın bi ahmet:
Anlattım ya :roll:

Bencede özel plaka olmamalı,çünkü ben faydasını görmedim park konusundada bir faydası yok bizleri resmen gasp ve kaptıkaçtı olayına hedef olarak gösteriyor. Park konusuna gelince daha 3 gün önce BURSA'dayaşadığım bir olay hastaneye bir hasta götürdüm ve hastane önünde bulunan park yerinde beklemeye başladım beklerken bir çekici geldi(trafik) ve burada bekleme yapamıyacağımı ve ileride park olduğunu ve oraya çekmem gerektiğini söyledi.

OturanBoğa' Alıntı:
Engelliler için ayrılan yere park eden kişiler her zaman var ve varolacak da. Şimdi çzel plaka var da ne oluyor, park yerleri işgal edilmiyor mu? Hem de bal gibi ediliyor!

Ama yasa dışı! İşareti olmayan bir aracı böyle bir yere park edersen, bu kuralın esnekliğini meşrulaştırmış olursun! Hem hukukta 'şer-i misal' (kötüden örnek) olmaz.. Yani yasak olduğu halde 'o işlemi yapan var ve her zaman varolacak' geçersizdir..

OturanBoğa' Alıntı:
1- Bu kart sayesinde park hakkı otomobilden alınıyor, sakatlığı/engeli olan kişiye veriliyor. Yani sakat kişi hangi otomobilde olursa olsun, ihtiyaç duyduğu park olanağından yararlanabiliyor. Yani ben bir arkadaşımın arabasıyla dışarı çıksam, o araç da o park alanını kullanabiliyor.

Özel donanıma sahip olmayan bir otomobili, sakat birinin kullanması pek aklıma yatmadı, :? ama o arkadaşının arabası da özel donanımlıysa onda da 'led amblem' olacağından, problem kalmaz, bence..

OturanBoğa' Alıntı:
Herkesin o "led amblemi" kendi aracına yaptırmasını kim/nasıl engelleyecek?

O düzenek, plakanın uygun bir yerine yerleştirilirse, sadece "özel donanımı" olan otomobillere takılması söz konusu olur, yasa dışı yollardan kendi aracının plakasına öyle bir düzeneğin yapılması da "suç" olur. Tıpkı park kartını başkasına kullandırtana yapılan işlemi yapmakta özgürsün. :)

OturanBoğa' Alıntı:
Neden dünyayı yeniden keşfetmeye çalışıyoruz anlamadım.
"Avrupalı yapmışsa iyisini yapmıştır. Daha çok kafa yormaya gerek yok.. Biz de ondan copy-paste yaparız, olur biter.." demek "Tanzimat Kafası"dır Bülentçim, tersini yapmak da "dünyayı yeniden keşfetmek" değildir!! Belki daha iyisini bulacağız.. Ne malum? ;)

masiva' Alıntı:
Baben' Alıntı:
Sevgili masiva,

Şunun da "somut fayda ekseninde" bir açıklamasını yapar mısın bi zahmet:
Anlattım ya :roll:

masiva' Alıntı:
Yaklaşık iki senedir İstanbul trafiğinde engelli plakamla araç kullanıyorum; sağladığı imkanlardan da memnunum ve şikayet edenlere kurallar bizim ruh hallerimize ve beğenimize göre değil somut fayda ekseninde koyulur ve uygulanır.. diyebilirim.

Yaşadığım şehirde trafikte orman kanunları geçerli, özellikle park konusu tamamen bir kabus ve plakam beni bu kabustan koruyor. Park halinde herhangi bir kart vs kullanılmasını sanırım sağlayamayız; zira çok suistimale açık bir durum. Biz ki polis kartlarını bile çıkarıp kullanmış bir milletiz, engelli kartı neki PEEEH :D

Ben burada soruma cevap göremedim. :oops:

Şöyle sormuştum:
Baben' Alıntı:
Şunun da "somut fayda ekseninde" bir açıklamasını yapar mısın bi zahmet: :wink:
Baben' Alıntı:

Ve resmen 'taciz' ediyorlar!

Şimdi 'taciz' edilmek faydalı mı oluyor? :roll:

yönetmelik ne, oturanboga? alamancasini söyler misin? :D
bu kartin nerden, nasil ve hangi shartlarla alindigini soruyorsan (benim yashadigim kuzey ren wesfalia eyaletinde) shöyle:
  • [size=4]*[/size] yashadigin shehire/bölgeye ait trafik dairesine gidiosun...
    [size=4]*[/size] özürlü kimlik kartini gösteriosun... (daha önce bashka bir bashlikta söyledigim gibi kartlarimizda sakatlik oraninin yanisira (karshilashilan) engelleri gruplayan harfler de var)
    [size=4]*[/size] eger kartinda aG veya Bl ibaresi (sonra anlaticam ;)) bulunyosa bashka hic bir shart aranmaksizin kabul edilio (buraya kadar bütün eyaletler icin ayni)

[size=4]*[/size] o ibareler yoksa G ibaresi arti en az %70 sakatlik derecesi (bu türkiye.ye göre %40-50 ancadir belki de :)) arti yardimsiz/desteksiz yürüyebilme kabilieti en fazla 200 m capinda sinirli kalmasi...
    [size=4]*[/size] ya da en az %60 sakatlik orani verilen morbus crohn ya da colitis ulcerosa hastalari (artik bunlar neyse, doktorlarimiz anlatsin)
    [size=4]*[/size] ya da en az %70 sakatlik oranina sahip stoma tashiyicilar - cift stoma olmasi lazimmish ama!
shartlar bunlar...
benim kartimda aG ibaresi bulundugundan özürlü kimlik kartimi göstermem yeterli oluyo... hemen park kimligini doldurup, belediyenin amblemini (resimde: yuvarlak kirmizi isharet) ve fotografimi yapishtirip, damgalarini basip bir de imzami aldiktan sonra hemen karti hazirliyp elime veriolar... saate hic bakmadim ama bütün ishlem ancak 10-15 dakika sürüyodur... aG veya Bl ibaresi olmayanlar ayrieten rapor falan almalari ve göstermeleri gerekiodur, ishleri daha uzun sürebilir... 1 ve 5 sene arasinda degishebilen süresi oluyo bu kartin, sonra gidip yenisini aliosun... ehliet mehliet gerekmio... araban var mi diye de sormuyorlar...

gelelim ibarelere:
aG: yüksek derecede yürüme kisitli oldugunu ve yürürken yardim gerektigini veya cok zorlanildigini gösterio...
kimlere verilio? :
-omurilik felclilere
-cift tarafli diz üstü ampute olanlara
-cift tarafli diz alti ampute olanlara
-tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan engellilere
-kalp, ciger gibi ic organlarindan cok agir hasta olanlara
-cocuklarada verilio (ama acikcasi pek anliamadigim bir farkla, sorup örenmem lazim onu :))

Bl: körlere, yüksek derecede görme engellilere
-iyi olan gözü 1/50 yi gecmeyenlere veya
-ayni oranda bashka türlü görme bozukluklari olanlara (örnegin görüsh alani kisitli olanlara)

G: ( yaya olarakta) trafikte önemli ölcüde rahat hareket edemeyenler, önemli ölcüde yürüme ve/veya ayakta durma zorlugu cekenler
kimlere verilio?
- özürlü kimlik kartinda H ibaresi olanlara
- hic ishitemeyenlere
- %100 orani olan zihinsel sakatlara
- alt ekstremitelerde ve/veya omurilikte en az %50 fonksion bozuklugu olanlar yada en az %40 yürüme kisitli olanlar
- agir derecede kalp ciger böbrek gibi ic hastaliklarinda
- (bishi daha var ama tam anliamadim, sanirim sara gibi) orta siklikta ve genelde gündüz tutan nöbetler olunca...
- diabetes mellitus (hipoglikemik shoklar cok olunca)
- yön belirleme/bulma kabilieti önemli derecede kisitli olanlar (örn. %80-90 zihinsel veya görme engeli)
-cocuklar icin ayni kriterler gecerliymish...

walla daha Gl, H, cocuklarda H, B bir de RF ibareleri var ama canim yazmak istemio daha, yoruldum, konumuzla da ilgisi yok bu ibarelerin :)... hem zaten "veriliş yönetmeliği ile ilgili olarak çıkarılan yönetmelik"in ne demek oldugunu dogru düsgün anlamadan yasdim, biraz olsun merak ettiklerinle ilgili mi yazdiklarim bari? :D...

görüshürüs

:) babenjimin fikri cok güsel cok orjinal ama:
oturanboganin düshüncelerine ve endishelerine katiliom dogrusu... tam olarak nasil bishi düshündügünü bilmiom ama- öyle led lambalardan olushan bir amblem kolayca taklit edilebilir gibi gelio bana... gerci ilk kontrolde hemen ortaya cikar ve cezasini ceker... park kimligi hem resmii oldugundan, hem kishisel bilgiler bulundugundan hem de suistimal eden ve ettiren -ikisi de- cezaya tabi tutuldugundan daha az suistimale yol acar diye düshünüyorum... masiva, PEH diosun ama polis karti cikartip kullananlar oldu diye polisler kart kullanmio mu artik? :)... hersheyin sahtesi yapilio; kimlikler, pasaportlar, paralar, bozuk paralar, nike ayakkabilar :) neler, neler, hersheyler... ama yine de hicbirinden vazgecilmio, hepsi gerekli görülüyo ve kullanilmaya devam edilio... sahte pasaportlar cikartilio diye pasaportlari kaldirip insanlarin alnina damga mi basalim shimdi, dövme falan mi yapalim :):p...

led lambalardan olushan amblem (kapanir/acilabilir oldugu icin) damgalanma sorununu ortadan kaldirio ama aynen plaka uygulamasi gibi park hakkini otomobile bagliyor ve sadece otomobil sahibi engellilere verio... oysa park kimliginin cok önemli bir avantaji -bence de- kolayliklari araclara degil kishilere saglamasi... örnegin bi aralar, akaryakittan tasarruf etmek icin, bir arkadashla anlashmishtik, bir hafta onun arabasiyla bir hafta benim arabamla üniversiteye gidioduk ... onun arabasiyla gittigimiz zaman park kimligimi yanima alabildigim icin girish kapilarina yakin engelli otoparklarindan faydalanabiliorduk... sürekli tekerlekli sandalyemi cikartmama veya cok fazla yürümeme gerek kalmiodu... plakayla, led lambalarla böyle birshey imkansiz... ayrica, tekrar etmek istiom; eger türkiye.de gercekten park kolayligi gibi bishey varsa, bu kolayliktan arabasi, ehliyeti olmayan engelliler de faydalanabilmeli bence... o kadar egoist olmayin shoför olan engelliler :)...

Babenjim' Alıntı:
Özel donanıma sahip olmayan bir otomobili, sakat birinin kullanması pek aklıma yatmadı, ama o arkadaşının arabası da özel donanımlıysa onda da 'led amblem' olacağından, problem kalmaz, bence..
sakatlarin sadece sakat arkadashi mi oluyo ki :p... bitane olsun isterdim ama görüshtügüm, birlikte biryerlere gittigim hic bi tane sakat insan yok cevremde... hepsi saglam... onlarin arabasina biniom, bi yerlere gidioz, bazen bu yerler cok uzaklarda oluyo ve ben kendi arabamla gitmek zorunda olmadigim icin hic üzülmüyom walla :)... park kimligim de nasil olsa yanimda... oh!...

babenjimin endishesine gelince:
evet, saglam bir shoför enegelli parkyerine park etmish bir arabanin ön camindan bakma zahmetinde bulunmadigi icin arabayi saglam birine ait sanabilir... "benim bashim kel mi" diyip ilk gördügü bosh engelli parkyerini ishgal edebilir... ama bu tür magandalar -tipki oturanboganin dedigi gibi- shimdi de var diger uygulamalarla da olacaktir, hicbir uygulama onlarin tam olarak önüne gecemicektir bana göre... burda yani almanya da da var, merak etmeyin ;)... onlarla bash-etmenin en iyi yolu, park yerlerini haksiz yere ishgal eden araclari görür görmez üshenmeyip ilgili yeri telefonla aramak (hemen herkesin cebi var ne de olsa)... bizim burda polis oluyor ilgili yer, sizin orayi bilemicem... polis gelior, arabayi cektirior... araba sahibi de hem park yerini ishgal etme cezasi alior (40 euro), hem bütün arac cektirme masraflarini ödüyor (200 küsür euro galiba), hem de dünyanin öbür ucuna götürülen aracini gidip almak icin koskoca bir günü ziyan oluyor... buna bir insan bir kere katlanmaya razi olur, belki iki kere olur ama bi ücüncüye yapmaz!!... hatta etrafina anlatir onlar da yapmaz (mi acaba? tam bilemicem, yapmazlar sanirim :))... o kadar da vazgecilemicek bishi degildir onlar icin engelli otoparkini kullanmak... (gerci bana kalirsa 250-300 euro cok az, hele bir de arac cekici gelmezse sadece 40 euro, peah! daha cok olmali ceza...) yok mu sizin öyle polisi veya direkt cekiciyi cagirma gibi bir imkaniniz?!... yoksa, hersheyden önce böyle bir imkan saglansin o zaman... herkes her gördügü park ishgalcilerini bildirse, plaka/ledlambali amblem/park kimligi, hic farketmez, hepsinde de etkili olur diye düshünüom...

ilk zamanlar evin önünde bana ayrilmish park yerimi sürekli ishgal ediolardi... direkte bulunan koskoca engelli isharetli levhayi, yere cizilen koskoca tekerlekli sandalyeyi görmüyolardi demek ki... sabretmeye calishtim... gecer dedim... gün gelir, görürler dedim... olmadi, zor durumlarda kaldim, "tamam, yeter!" dedim... ishgal edenlerin kim olduguna bakmadan cagirdim polisi... shansli olanlar araclari cekilmeden yetishti, sadece park cezasi ödedi, bir de hem polis memurundan hem de benden nutuk dinledi biras ;)... shanssiz olanlar araclarina kavushma derdine düshtü... cevredekiler de bu olaylara shahit oldu... inanin cooook cok ender ishgal edilior artik parkyerim ;)...

selamlar...

[size=2]babenjime not: ben de senin shu rekurSONcum demene bayiliom =)... ledli amblem de cidden güzel aslinda, hosh görünür otoparklarda, özellikle de karanlikta =)... daha iyisini buluncaya kadar durma, devam et bence ;)...
abali.ya not: seni inatla anlamazliktan gelmedim, dogru degil bu... anlamak istedigimden emin olabilirsin... ama sen de biraz daha gayret et anlatmaya :)...[/size]

Aslında konu bütün engelli ve engelsiz sürücüleri ilgilendiren bir konu.
Onun için olaylara geniş bir açıdan bakmak gerekir.
Şöyle bir düşünelim ilk önce ''Plaka'' nedir ve ne amaçla kullanılır?
Plaka bir arabanın hangi ülkeye, hangi şehire ait olduğunu, hatta hangi kuruma hatta ve hatta hangi kişiye dahi ait olduğunu gösteren bir levha.Arabalara takılan bir levha.Ben de diğer sürücüler gibi hatta bu konuda sürücü olmaya dahi gerek yok, arabanın hangi ildeki trafik şubesine kayıtlı olduğunu öğreniyorum.Hatta ve hatta arabanın özel statülü birine dahi ait olduğunu öğrenebiliyorum.Yani bu levha basit bir levha değil.Hem bizler için, hem polisler için hemde sürücüler için.
Şimdi gelelim asıl konuya:Engellilerin kullandıkları araçlarda o tekerlekli sandalye işareti gereklimidir değilmidir?Yoksa bu bazı kanun koyucular tarafından alelade konulmuş ve engelliler düşünülmeden konulmuş bir uygulamamıdır?
Kanaatimce değildir aslında.Neden mi işte tezim şu:
Bu plaka trafikte olduğu kadar araçlarları park etmede de önemli, aynı zamanda bir kaza anında da faydalarını görebileceğimiz bir uyarı işareti.Nasıl mı?
Trafikte seyir halinde:Bir engelli sürücü kanaatimce ne kadar araba aparatlı olursa olsun engelsiz sürücü gibi arabayı tam anlamı ile hakimiyetli kullanamayabilir.Ben bir araba sahibi değilim ama adayıyım.Onun için her engelli plakalı arabayı dikkati olarak inceliyorum.Bir gün balkonda otururken karşıdan gelen bir engelli plakalı araba gördüm.Araba evin önünden geçerken arabanın içini görme fırsatım oldu.O anda dikkatimi çeken arabanın vites kolunun yanında ayrı bir kol daha vardı direksiyondan bağımsız ve sürücü arabanın hızını bu kola bağlanan bir aparat ile sağlıyordu muhtemelen ve bunu sağ eli ile sağlıyordu.Sol kolu ile de direksiyona kumanda ediyordu.Takdir edilirki iki elle tutulan bir direksiyonun hakimiyeti tek elle tutulan bir direksiyondan daha iyidir.Trafikte herhangi bir sert manevrada arabanın kontrolü kaybedilebilir.İşte burada engelli olmayan sürücüler plakadaki bu işareti görüp '' Ha bu adam sakat, trafik halinde bu adamı fazla sıkıştırmayayım ya da böyle bir olaya sebebiyet vermeyeyim'' demelidir.Yoksa istenmeyen sonuçlar doğabilir.
Herhangi bir kazada:Hiç birimiz istemeyiz ama trafikte seyir halinde iken kaza yaptık diyelim.Bu plakanın o zaman nasıl bir yararı olabilir.Bunu da şöyle düşündüm.Biliyoruz ki iki ayakları olmayan engelli aradaşlarımız var ya da ayakları felçli olduğu için onları kullanamayan arkadaşlarımız var.
Kaza anında takla atan bir araba düşünün ve arabanın ters döndüğünü varsayın, engelli olmayan bir kişi arabanın camlarını ayaklarının yardımı ile kırabileceği gibi ve arabadan kollarının yanında ayaklarını da kullanıp arabadan çıkabileceği gibi aynı durumda olayın gidişatı engelli arkadaşlar açısından daha değişik olabilir.
Kaza da bu plakayı gören vatandaşlar buna göre hareket edecekler ve o işaret hiç ummadığımız bir biçimde işimize yarayabilecektir.
Park yeri bulmada:Bazı kalabalık caddelerde park yeri bulmak bazen yolda altın bulmak kadar değerlidir.Bunu sürücü arkadaşlarda sürücü olmayan arkadaşlarda bilir.Aynen bizimde burda öyle bir cadde var ve bu caddenin belirli yerlerine özürlü plakalarında olan işaretler konmuş engelli sürücüler için.Fakat burada arabanın torpidolarına istendiği zaman konulup çıkartılabilen ve engelli olduğuuzu bildiren kartlar kötü amaçlı kullnılmaya son derece müsaittir.O da şöyleki, bu işaretin bazı kişiler taradından elde edilmesi ya da engelli bir tanıdık taradından alınması ve maksadı dışında kullanılması.Bu durum hem diğer sürücüleri hemde trafik polislerinin işini zorlaştırır.Ama plakakadaki sabit işaret isteğe göre kaldırılamaz.Camlara yapılan bandroller de öyle.Ama gaspçılar tarafından bir saldırıya maruz kalma olasılığı plaka içinde aynıdır, camlara tapılacak bandrol içinde aynıdır, camın önüne konulacak kartlar içinde aynıdır.Neden mi?Bir gaspçı eğer akıllı ise ki bu adamlar baya bi kurnazdır sizin plakanızdan engelli olacağınızı anlayabileği gibi arabanızın camının önündeki engelli olduğunuzu kanıtlamanıza yarayan kartla da sizin kim ve nasıl biri olduğunuzu anlayacak ve sizi kurbanları arasına alacaktır.

Rekursion demiş ki mealen:''Ben yolda herkez ile eşitim işaret neyim olmasın ama park yerine gelince boynuma tabela dahi olsa asarım.''demiş.Hayır efendim sen trafiktede aslında eşit olmadığın gibi park yerindede eşit değilsin.Yukarıda belirttiğim gibi bir aparat normal sürücülerin kullandığı seviyeye bizi getiremez.Direksiyonu tek elle tutmak vardır birde çift elle tutmak vardır.Nasıl bir diyaliz makinası bir böbreğin işlevini tam olarak yerine getiremez ise bir aparat da bir organın işlevini gerçek manada asla ve asla yerine getiremez.

Pegasusda şöyle demiş mealen:''O plakalar bir nevi damgalanmadır o zaman dışarda da kollarıma engelli olduğuna dair bir pazubandı takalım.''
Bazı körlerde pazubandı takmaktadır.O halde bu onlar için bir damgalamamıdır.Peki plakada ki işaret bir damgalama ise istediğimiz zaman çıkarıp arabanın camna koyduğumuz park yeri kartları bir nevi damga değilmidir ve plakadaki işaretle aynı anlalamı taşımaz mı?
Aslında arada bi fark vardır doğrudur:Birisi mecburi damgalanma birisi isteki damgalanma!(Senin bakış açına göre bir yorum)

İki yorumu karşılaştırdım da kendimce, aynı tezi savunan bir bakış ya da düşünce sistemi, plakadaki işareti bir nevi aşığılanma aracı olarak görüp ama park yerinde gerekirse kocaman herkesin görebileceği kadar bir tekerlekli sandalye işareti takmaktan çekinmiyorsa, aşağılanma olarak görmüyorsa ben burada bir tezat görürüm kendini kandırma oyunu olarak görürüm.Tabi bu benim kendi yorumumdur.Kendi düşüncemdir.

çok gereksiz bir uygulama kabuşl etmek lazım ki avrupa insan yönetme işini bizden çok çok iii yapıyo . böyle bi uygulamanın yanlız kalmaması lazım aslında mesela eski hükümlüler araç satın alırken plakanın yanına bir silah resmi koysun emniyet yada şehitler ve gazilerin ayruıcalıkları varya bunların herbirine bir işaret bulalım.

lider334: "Bir engelli sürücü kanaatimce ne kadar araba aparatlı olursa olsun engelsiz sürücü gibi arabayı tam anlamı ile hakimiyetli kullanamayabilir", "Hayır efendim sen trafiktede aslında eşit olmadığın gibi park yerindede eşit değilsin"

Bu düşünce bir facia! O halde sakatlara asla asla asla ehliyet verilmemeli ve önceden verilmiş olanlar da derhal geri alınmalı. Çünkü otomobil kullanma becerisi olmayan kişileri trafiğe çıkarmak cinayettir.
Elbette trafikteki her sürücü aynı becerilere sahip değildir. Ama birine sürücü belgesi verilmişse, bu, o kişinin kabul edilebilir en alt düzeyde (ve güvenli olarak) sürüş yapabileceği anlamına gelir. Bu sadece H sınıfı ehliyeti olanlar için değil, tüm sürücüler için geçerlidir.
Yani kimse kimseye kara kaşı kara gözü için ehliyet vermez. O kişi güvenli bir sürüş gerçekleştirebileceğini ıspat ettiği için o sürücü belgesi almaya hak kazanır. (ülkemizde sürücü belgelerinin nasıl verildiğne dair tartışmaya girmeyeceğim, çünkü o sorun A-B-C-H sınıflarının hepsini kapsayan bir sorundur)

lider334: "engelli olmayan sürücüler plakadaki bu işareti görüp '' Ha bu adam sakat, trafik halinde bu adamı fazla sıkıştırmayayım ya da böyle bir olaya sebebiyet vermeyeyim'' demelidir.Yoksa istenmeyen sonuçlar doğabilir."

Yani herkes piskopatça birbirini sıkıştırıyor trafikte ve sakatlar bunlarla baş edemez, ve plakayı gören engelli olmayan o çoook iyi insanlar bir anda trafik canavarı olmaktan cayıp, sakatlara yol verirler; öyle mi?
1) İstanbul haricinde hiç bir şehirde o korkulan yorucu trafik yoktur, 2) Bu tür trafikte araba kullanmak sadece alışkanlık meselesi, korkulacak birşey değil, 3) Sanıyor musunuz ki o trafik canavarları sakat amblemini görünce "dur yol veriim" diyor! Ağızlarından/akıllarından geçen ilk ve tek şey, "ne işin var trafikte kardeşim, git evinde otur! Senle mi uğraşıcaz..."lafı olur. Bundan hiiiiç kuşkun olmasın, hem de hiç (hem de hiiiiiiiç :)), 4) Sakat plakasıyla kaza yapan bir otomobili gören kişiler de emin olun bir önceki maddedeki şeyleri düşünür, 5) Hala böyle mi bilmiyorum ama, benim zamanımda ehliyet kursunda İlk Yardım dersinde şöyle bir soru vardı: "Bir kazaya tanık oldunuz. Yerde 3 kişinin yattığını görüyorsunuz. Biri kanlar içinde, sessiz, diğeri inliyor biraz kendinde ve üçüncüsü de bir çocuk Kimi kurtarırsınız?". Cevap ne biliyor musunuz? Önce çocuğu, sonra az yaralı olanı ve en sonunda da öbürünü! Peki bu bir yanıyla ne anlama geliyor? Bence şu anlama geliyor: Kurtarmaya önce değerli olandan başla, sonra diğerlerine bakarsın...
Bir kaza olduğunda bence sakat plakalı araçtaki (sakat) kişi en son kurtarılacaklar arasındadır! Çünkü o zaten darbeyi yemiş!..
Hasılı, aman sakat olduğumu kimse bilmesin bence; kaza yaptığımda her yaralı gibi sırayla arabadan çıkarılmayı tercih ederim! :)

lider334: "torpidolarına istendiği zaman konulup çıkartılabilen ve engelli olduğuuzu bildiren kartlar kötü amaçlı kullnılmaya son derece müsaittir"

Nasıl suistimal edilebilir? Önerilen Park Kimlik Kartı kişiye özeldir. Tıpkı nüfus cüzdanı gibi üzerinde kimlik bilgileri ve kullanıcının fotoğrafı var. Görevlinin tek yapması gereken şey, o bilgilerle araçtaki kişinin aynı olduğunu kontrol etmektir. Bu kadar basit.
Ve kötüye kullanıldığında yüksek para cezası ile kartın bir daha geri verilmemek üzere iptali sözkonusu olduğunda, suistimal de büyük ölçüde önlenecektir.

Gasp konusunda, plakasında işaret olan kişiler sürüş esnasında da risk altındadırlar! Işıklarda duran araçlar, özellikle çarpılıp kaza yaptırılan ve o arada gasp edilen araçlar, hele bir de sakat kişiye aitse ve peşinden koşturamayacak haldeyse, tam ve sürekli bir hedeftir. Engelli Kart Kimliği bu peşinen hedef olma halini kesin olarak ortadan kaldırır.
Park yerinde gasp konusuna gelince, heralde Kart, plakadan daha az risklidir. Gaspçı tek tek araçların camına mı bakar, yoksa modele/plakaya mı?

lider334: "plakadaki işareti bir nevi aşığılanma aracı olarak görüp ama park yerinde gerekirse kocaman herkesin görebileceği kadar bir tekerlekli sandalye işareti takmaktan çekinmiyorsa, aşağılanma olarak görmüyorsa ben burada bir tezat görürüm kendini kandırma oyunu olarak görürüm."

Tezat değil, ihtiyaç anında kullanmaktır bu. Nerede dezavataj yaşar ve destek ihtiyacı hissedersem, orada engelli kimliğimi öne çıkarırım, buna gerek olmadığında ise herkes gibi sıradan olmayı tercih ederim. Bu kadar basit. :)
Sürücü belgemi, emekli kartımı, kimliğimi, pasaportumu, herhangi bir yere giriş belgemi, tuttuğum takımın bayrağını vs.vs.vs. ne zaman ihtiyaç duyarsam o zaman ortaya çıkarırım; sürekli boynumda gezdirmem...

walla lider334, mesajini iki kez okudum ve her okumamda bunlari yazmadan önce bashlik altinda yazilan bütün mesajlari okuyup okumadigin hakkinda shüpheye girdim dogrusu :)... araba sahibi olmadigini söylüyorsun, olabilir... ama merak ediom, trafikte uygun shekilde donanmish bir arabayi kullanma tecrüben ne kadar?... ehliyet kursunda yaptigin tecrübenin dishina cikio mu bu tecrübe?... "engelli sürücü bütün aparatlara ragmen arabasina bir engelsiz sürücü kadar hakim olamaz" diorsun :)... saglam shoförler engelli oldugumuzu görmeli ve dikkat etmeli diosun... "aparat maparat bosh, ancak saglam shoförlerin sayesinde trafikte var olabiliriz" diosun (mealen tabe)...

bence yaniliorsun arkadashim... öyle olsaydi bu amblemi plakalara yerleshtirmeyen onca ülke kendi insanlarinin canina kiymak istedigi icin mi yerleshtirmio acaba?!... göz göre göre her an kazaya sebep olabilecek, ülkedeki engelli sayisini cogaltabilecek, kullandigi araca hakimiyetten yoksun engellileri birakir miydi trafige?... bunlarin hepsi manyak da birtek türkiye (ve varsa amblemi kullanan diger bikac ülke) mi akilli bu konuda?... (sahi, merak ettim: bashka hangi ülkelerde kullanilio bu plaka? bilen var mi?)

belki bazi arkadashlarin aklindan geciodur shimdi: "almanya'da yashior ve rahat rahat konushuyor bu rekursion, o ülkelerdeki trafikle türkiyeninki kiyaslanamas" diye... tamam, türkiye.de yashamiorum (ve bu bazen forumlarda yüzüme vuruluyor ;))... ama almanya.ya yapiship kalmadim... ayrica -cok akilli olmasam da - aptal degilim, etrafimda olani biteni azbucuk gözlemleyebildigimi düshünüorum... özellikle istanbul.da ciyak ciyak bagiran ambulanslara, itfaiye araclarina bile saygi duyulmadigi, yol verilmedigi ender görülen birshey degildir ;)... hic bishey olmamish gibi davranan shoförlerden olushan bir keshmekeshin arasinda kendisine caresizce yol bulmaya calishan ambulanslara kendim de shahit oldum... bu yüzden insanlar ölebilior, binalar yanabilior... shimdi kimse cikipta "türkiye yollarinda engellilere özel plaka sayesinde saygi gösterilio, yardim edilio ve bu sayede trafikte var olabiliyorlar" masalini anlatmasin bana!... hic kusura bakmayin ama i-nan-mi-yomMmm!!!... :)

paris trafiginin de istanbul trafiginden geri kalir tarafi yokmush... hatta daha da beter oldugunu duydum, alti sheritli yollar bi de bakmishiniz tek sheride düshebiliomush mesela :)... ve kim önce burnunu yola sokarsa öncelik onundur "kurali" orda da gecerliymish... ama bildigim kadariyla parisli sakatlarin plakasinda amblem falan yok!... onlar nasil halledio acaba saglam shoförlerin özel dikkatini cekmeden trafikte var olabilmeyi?... yoksa problem bizim türk sakatlarimizda mi? :p... özellikle trafik tecrübesi olmayan ya da trafikte bir türlü "emin" olamayan arkadashlar bu tezi savunuyor gibi geldi bana... bence öyle bosh hayallere kapilmayin, hic güvenmeyin boshuna plakanizdaki isharete ;)... ancak amblemsiz de var olabiliosaniz var olabilirsiniz trafikte... ve eger trafikte var olabiliorsaniz, bu ambleminizden degil bizzat kendinizden kaynaklanio... bence biraz daha güvenin kendinize... damgalaniorsunuz ishte!... hem de bal gibi...

lider334' Alıntı:
plakadaki işareti bir nevi aşığılanma aracı olarak görüp ama park yerinde gerekirse kocaman herkesin görebileceği kadar bir tekerlekli sandalye işareti takmaktan çekinmiyorsa, aşağılanma olarak görmüyorsa ben burada bir tezat görürüm kendini kandırma oyunu olarak görürüm.Tabi bu benim kendi yorumumdur.Kendi düşüncemdir.
:) bu tash bana atilio galiba... engelli ambleminin bir ashagila(n)ma unsuru oldugunu hicbir zaman söylemedim, lider arkadashim!... öyle birsheyi söyleyebilmem icin önce engelli olmayi ashagilik insan olmakla eshit tutmam gerekirdi ki asla kabul etmiom bunu... bu isharet sadece engelli olma durumunu anlatan masum bir isharet... dolayisiyla parkyerlerinde kendi istegimle kullandigim ishareti neden ashagilanma olarak göriym ki? :)... hehehe, anliyamadim seni... burda yanlish olan o ishareti kullanmak degil, engellilerin damgalanmasi... o isharetin zorla plakalara takilmasi...

[size=2]not: bunlar oturanboganin mesajini okumadan yazdigim icin söyledigi bazi sheyleri tekrar etmish gibi oldum, sorry... ama ayni düshünüyosak napalim =)p[/size]

ndipi, Allah aşkına samimi cevap ver: yukarıdaki mesajı yazmadan önce, senden önce yazılan mesajları okudun mu?

ndipi: "BELKİ BİLİNÇLİ ARAÇ KULLANANLARIN DİKKATİNİ ÇEKER VE BİZLERE DAHA SAYGILI OLUR EN AZINDAN TRAFİKTE BİR HATAMIZ OLSA ÜSTÜMÜZE BİZİ DÖVMEK İÇİN YÜRÜMEZLER BARİ"

:):) süper! Özel plaka sahiden de yararlı bişeymiş.

Bize acır ve yol verirler,
bize acır ve dövmezler,
bize acır ve gasp etmezler,
bize acır ve kaza anında kurtarırlar,
bize acır ve bizi severler...
Harika bi iş :)

Oturanboğa' Alıntı:
lider334: "Bir engelli sürücü kanaatimce ne kadar araba aparatlı olursa
olsun engelsiz sürücü gibi arabayı tam anlamı ile hakimiyetli kullanamayabilir", "Hayır efendim
sen trafiktede aslında eşit olmadığın gibi park yerindede eşit değilsin"

Bu düşünce bir facia! O halde sakatlara asla asla asla ehliyet verilmemeli ve önceden verilmiş
olanlar da derhal geri alınmalı. Çünkü otomobil kullanma becerisi olmayan kişileri trafiğe
çıkarmak cinayettir.
Elbette trafikteki her sürücü aynı becerilere sahip değildir. Ama birine sürücü belgesi
verilmişse, bu, o kişinin kabul edilebilir en alt düzeyde (ve güvenli olarak) sürüş
yapabileceği anlamına gelir. Bu sadece H sınıfı ehliyeti olanlar için değil, tüm sürücüler
için geçerlidir.
Yani kimse kimseye kara kaşı kara gözü için ehliyet vermez. O kişi güvenli bir sürüş
gerçekleştirebileceğini ıspat ettiği için o sürücü belgesi almaya hak kazanır.
(ülkemizde sürücü belgelerinin nasıl verildiğne dair tartışmaya girmeyeceğim,
çünkü o sorun A-B-C-H sınıflarının hepsini kapsayan bir sorundur)

Oturanboğa yukarıdaki benim yazımdan almış olduğun alıntı o hali ile tabiki sana göre bir facia.
O hali ile bana görede bir facia.
Ben orada örnekte ne diyorum (örneğin bütününde); bir adam iki eli ile araba direksiyonunu
tutmuyorsa bir eksiklik var değil mi normal sürücülere göre?En ideal araba kullanma şekli
iki el ile arabayı kullanmaktır.Ama aparatlar ile sağlanan şartlar belli bir seviyeye kadardır.
Bu yönde bir eksiklik vardır diyorum.100 birimlik bir eksikliklik 20 birime indirilmiştir.
Demek istediğim bu.Bu açıdan bir denge yoktur diyorum.Yoksa bu aradaki kanuni eşitsizlik
falan değil.Bir yaşlı ile gencin araba kullanması eşitmidir.Tabiki hayır.Çünkü arada refleks
farkı vardır.Bir acami ile profesyonel aynımıdır asla hayır.Bir engelli kişi düşün bacakları yok.
Bacaklarının görevini ellerine yüklüyor aparat sayesinde.Bir uzuva düşen yük artıyor.Bu bakımdan
ele alıyorum konuyu ben, dikkatini çekerim.

Oturanboğa' Alıntı:
ider334: "engelli olmayan sürücüler plakadaki bu işareti görüp
'' Ha bu adam sakat, trafik halinde bu adamı fazla sıkıştırmayayım ya da böyle bir olaya
sebebiyet vermeyeyim'' demelidir.Yoksa istenmeyen sonuçlar doğabilir."
Yani herkes piskopatça birbirini sıkıştırıyor trafikte ve sakatlar bunlarla baş edemez,
ve plakayı gören engelli olmayan o çoook iyi insanlar bir anda trafik canavarı olmaktan cayıp,
sakatlara yol verirler; öyle mi?
1) İstanbul haricinde hiç bir şehirde o korkulan yorucu trafik yoktur, 2) Bu tür trafikte
araba kullanmak sadece alışkanlık meselesi, korkulacak birşey değil, 3) Sanıyor musunuz ki
o trafik canavarları sakat amblemini görünce "dur yol veriim" diyor! Ağızlarından/akıllarından
geçen ilk ve tek şey, "ne işin var trafikte kardeşim, git evinde otur! Senle mi uğraşıcaz..."lafı olur. Bundan hiiiiç kuşkun olmasın, hem de hiç (hem de hiiiiiiiç ), 4) Sakat plakasıyla kaza yapan bir otomobili gören kişiler de emin olun bir önceki maddedeki şeyleri düşünür,

Burada da öyle bir açıdan yaklaşmışsın ki şaşırttın beni gerçekten.Her olayda bu kadar kesin ön yargı
kullanırsak o zaman yarınlardan umudumuz kalmaz hiç bir konuda.Bu sadece ehliyette değil her
konuda böyle olur.Ben bırak engelli kişilere halk dilinde ''Hacı murat'' diye bilinen arabalara
saygı duyan sürücüler gördüm.Bu memleketin sürücüsü bir teneke parçasına saygı gösterip yol veriyorsa
bence engelli sürücülere de saygı gösterir.Aksini düşünmek her sürücüyü hatta her Türk vatandaşını
kalpsiz, saygısız bir birey olarak görmek demektir.

Oturanboğa' Alıntı:
lider334: "plakadaki işareti bir nevi aşığılanma aracı olarak görüp ama
park yerinde gerekirse kocaman herkesin görebileceği kadar bir tekerlekli sandalye işareti
takmaktan çekinmiyorsa, aşağılanma olarak görmüyorsa ben burada bir tezat görürüm kendini
kandırma oyunu olarak görürüm."

Tezat değil, ihtiyaç anında kullanmaktır bu. Nerede dezavataj yaşar ve destek ihtiyacı
hissedersem, orada engelli kimliğimi öne çıkarırım, buna gerek olmadığında ise herkes gibi
sıradan olmayı tercih ederim. Bu kadar basit.
Sürücü belgemi, emekli kartımı, kimliğimi, pasaportumu, herhangi bir yere giriş belgemi,
tuttuğum takımın bayrağını vs.vs.vs. ne zaman ihtiyaç duyarsam o zaman ortaya çıkarırım;
sürekli boynumda gezdirmem...
Aslında en başta yaptığım açıklamalar birbiri ile bağlantılıdır.Her şeyi açıklamaktadır fakat ben burada
bir kez daha üstünü vurgulamak istiyorum.Bu iki uygulama yani kişiye özel kimlik kartını plakaya göre
meşru gömek ayrıca aşağılanmama aracı olarak görmek, benim kendi düşünceme göre hem etik açıdan, hem de
mantıki açıdan sakıncalıdır.Plaka o kadar da sakıncalı değildir.Plaka hem yolda hemde parkta sürücünün işine yararken
kişiye özel kimlik kartı sadece park yerinde işe yarar.Plaka daha kapsamlıdır.Aşağılanma, damgalanma unsurlarını
içermemektedir.Aynı amaca hizmet eden iki unsurun birini şirin gösterip diğerini ise acımasızca karalamak, işte bence facia budur.Bu bana göre tamamen sübjektif bir değerlendirmeye göre düşünce ve mantık erezyonudur.

Rekursion' Alıntı:
"engelli sürücü bütün aparatlara ragmen arabasina bir engelsiz sürücü kadar hakim olamaz" diorsun ... saglam shoförler engelli oldugumuzu görmeli ve dikkat etmeli diosun... "aparat maparat bosh, ancak saglam shoförlerin sayesinde trafikte var olabiliriz" diosun (mealen tabe)...
Yukarıda dediğimi tam olarak anlamamışsın arkadaşım.Sadece birazını anlamışsın.
Ben sağlam söförlerin sayesinde trafikte var oluruz demedim tam olarak.
Rekursion' Alıntı:
kendi istegimle kullandigim ishareti neden ashagilanma olarak göriym ki? ... hehehe, anliyamadim seni... burda yanlish olan o ishareti kullanmak degil, engellilerin damgalanmasi... o isharetin zorla plakalara takilmasi...

Sana önce şunu söyliyim:Damgalanma gibi somut bir kelime ile hangi soyut anlamı
karşılamak istedin, ilk önce bunu bana izah edebilirmisin?

Rekursion' Alıntı:
paris trafiginin de istanbul trafiginden geri kalir tarafi yokmush... hatta daha da beter oldugunu duydum, alti sheritli yollar bi de bakmishiniz tek sheride düshebiliomush mesela ... ve kim önce burnunu yola sokarsa öncelik onundur "kurali" orda da gecerliymish... ama bildigim kadariyla parisli sakatlarin plakasinda amblem falan yok!... onlar nasil halledio acaba saglam shoförlerin özel dikkatini cekmeden trafikte var olabilmeyi?... yoksa problem bizim türk sakatlarimizda mi? ... özellikle trafik tecrübesi olmayan ya da trafikte bir türlü "emin" olamayan arkadashlar bu tezi savunuyor gibi geldi bana... bence öyle bosh hayallere kapilmayin, hic güvenmeyin boshuna plakanizdaki isharete ... ancak amblemsiz de var olabiliosaniz var olabilirsiniz trafikte... ve eger trafikte var olabiliorsaniz, bu ambleminizden degil bizzat kendinizden kaynaklanio... bence biraz daha güvenin kendinize... damgalaniorsunuz ishte!... hem de bal gibi...

Yahu öyle bir anlatmışsın ki mest oldum gerçekten arkadaşı:) Yolda bir canavar olan fransız söförlerini park yerine gelince öyle bir medeni toplumuna çevirmişsin ki anlatımınla, hayran kaldım.M. Akif Üstad'ın bir sözü geldi aklıma birden:''Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar.''Bence onların bir kartla engelli vatandaşlarının onurlarını damgalanmışlıktan kurttardıklarını göstermez.

TÜRK ENGELLİLERİ DE O PLAKALARDAKİ ''TEKERLEKLİ SANDALYE'' SİMGESİNİ VAR OLABİLMEK İÇİN DEĞİL, AKSİNE KENDİ KENDİLERİNE VAR OLABİLMEK İÇİN BİR ARAÇ OLARAK KULLANIRLAR;NASIL SEN VE AVRUPADAKİ ENGELLİLER, YOLDA VAR OLMAK İÇİN APARATI BİR ARAÇ OLARAK KULLANIYORSA.NASIL Kİ SEN PARK YERİNDE ARABANDAN İNDİĞİN ZAMAN BOYNUNA KOCAMAN BİR ''ENGELLİYİM'' İŞARET YAZISINI VEYA SİMGESİNİ BİR ARAÇ OLARAK GERKİRSE KULLANIRIM DİYORSAN ONLARDA AYNISINI YAPIYOR VE BİR ARAÇ OLARAK KULLANIYOR O PLAKALARDAKİ İŞARETİ, VAR OLMAK YA DA KORKTUKLARI İÇİN DEĞİL!

lider334: "Oturanboğa yukarıdaki benim yazımdan almış olduğun alıntı o hali ile tabiki sana göre bir facia"

İyi ama, bir yandan bana "yanlış alıntıladın" diyorsun, diğer yandan mealen şunu söylüyorsun: sakat olmayanlar 100'se, sakatlar 20 ile araba kullanıyor. Nasıl ki yaşlı ile genç, acami ile profesyonel aynı değilse...

Tabii ki aynı değildir. Ama hepsi otomobil kullanacak/ehliyet alacak/güvenli sürüş yapabilecek kabul edilebilir alt sınırda beceriye sahiptirler. O yüzden de hepsine aynı sınıf ehliyet ve plaka verilir. :) Yaşluı-genç, kadın-erkek, Türk-Alman, usta-acemi... diye ayrı plaka ve ehliyet var mı ki, sakat-sakat olmayan ayrımı olsun?!
Ben, otomobili güvenle kullanabildiğim için şoförüm. Sakat olup olmadığım kimseyi ilgilendirmez. "Hatam varsa patrone bildir: 155" :)

Ehliyet nedir? Bir kişinin belli bir aracı kullanma yetisine sahip olduğunu belgeleyen resmi belgedir. Bu kadar! Ehliyette sınırları çizilen tüm araçlar ehliyet sahibi tarafından kullanılabilir...
Plaka nedir? Bir aracın hangi şehirde tescil edildiğinin anlaşılması için konulan ibaresidir.
Ruhsat nedir? Bir aracın tescil bilgilerinin yer aldığı resmi belgedir.
Plakaya ehliyet bilgileri, ehliyete ise ruhsat bilgileri yazılmaz.
Trafik kontrolü olur. Neye bakar görevli?
Önce aracı süren kişinin ehliyetine bakar. Amacı, ehliyetin sürücüye ait olmadığını ve ehliyette bulunan (gözlük, özel donanım vb.) ibarelerin bulunup bulunmadığını kontrol etmektir.
Sonra döner ruhsata bakar. Oraqdaki amaç da plaka ile aracın birbirini tutması, ruhsattaki koşulların araç üzerinde olması ve aracın çeşitli adli unsurlarının soruşturulmasıdır.
Ve bu kurallar sabittir. Sakatı, yaşlısı, kadını, erkeği, şusu busu olmaz. Herkes eşit oranda sorumludur ve herkese eşit oranda uygulanırlar.

**
Birilerinin sakat olduğu için, sakat plakalı otomobil kullandığı için saygı göreceğini düşünmek, bence büyük iyimserlik. Ülkemizde sakat imajı saygın mı da, sakat plaka görüldüğünde ilk reaksiyon saygın olsun?! Bu ülkede sakat denilince %90'ın aklında beliren ilk şey acıma duygusudur. Bu çok açık.

lider334: "özel kimlik kartını plakaya göre meşru gömek ayrıca aşağılanmama aracı olarak görmek..."

:) Aşağılanma sözünü kim kullanıyor, bir daha bakar mısın lütfen. Ben kullanmadığım gibi, "plakadaki amblem olunca kendini aşağılık gibi hissediyor olmayasın" mealindeki sözleri de komik buluyorum ayrıca :) Üstünde yorum yapmaya gerek bile duymuyorum..
Burada itiraz edilen şey DAMGALANIP AYRIŞTIRILMAK.
Almanya'da Türklerin arabalarına "Türktür" yazılıyor mu? Velev ki yazılmak istense ve Türkle buna itiraz etse, Türkler Türklüklerinden utanmış mı olurlar?

Üst Alt