Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sizce sakatların kullandığı otomobillerde özel plaka olmalı mı, neden? [Tartışma]

Oturanboğa:''Burada itiraz edilen şey DAMGALANIP AYRIŞTIRILMAK.''
Senin yukarıda kullandığın ''damgalanmak'' sözcüğünden anladığın ya da tam olarak yerine koymak istediğin nedir?''ayrıştırılmak mı'' ????
Galiba damgalanmak ile ayrışttırılmak kavramını karşılamak istiyorsun Rekursion gibi?Plaka ile neyin ayrıştırılması yapılıyor bana söylermisin?Trafikte farklı muameleye maruz kalmak mı?Yoksa trafikten men edilmek mi?Yoksa kamuya açık bir yoldan soyutlanmak mı?
Neyin ayrıştırılması bu?Benim engellim kendi yaşadığım kentte de o tekerlekli sandalye imgeli plakaları kullanıyor.Bir ayrıştırılma olmuyor.Aynen biz gibi kamuya ait olan bir yolu kullanıyor.Park yerlerini kullanıyor ve dahası normal insanlar neye sahipse hepsine sahip.Peki bu noktada ayrıştırılan ne?Ya da kim?

Ben ''ayrıştırılmanın!!'' kendi iç dünyanızda olduğunu görüyorum sanki.Belki de yanılıyorum ha ne dersiniz?
Sorgulayın bakalım kendinizi.Siz mi kendinizi iç dünyanızda ayrıştırıyorsunuz bu konuda, yoksa toplum mu sizi ayrıştırıyor?
Benim karşı olduğum şudur aslında özetle:plakalar işaretli olur ya da olmaz.Ehliyetler ayrı olur ya da olmaz?Benim için sorun bu değil.Bırakalım her şey sizin dediğiniz gibi olsun.Hem de ne isterseniz.Ama şu andaki uygulamayı da acımasızca toplumdan ayrıştırılmak(!) olarak görmeyin ve göstermeyin lütfen.Ben geleceğin inşallah bir sürücü adayı olarak bu hususun üzerinde durmak istedim sadece.Bu arada önümüzdeki bahara Allah izin verirse raporumu alıp ehliyet için gerekli işlemlere başlayacağım :D Burada yazması bile ayrı bir heyecan!
Belki de daha bir fiil kendim tek başıma direksiyon başında olmadığım için bazı şeyleri göremiyorum.Ama şunu diyim kendim sürücü olarak olmasan dahi trafikte bulunduğumda engelli sürücülerin o plakalarındaki imgeden dolayı ayrıştırıldıklarını görmedim.Hatta şunu da son olarak diyip geçicem; trafikte bu plakaları gördüğüm zaman içimde bir heyecan da belirmiyor değil, o sürücülerin bazı engelleri aşarak bir şeyleri başardıklarını ve bir nevi özgürlüklerini kazandıklarını görmek beni de kamçılıyor ve cesaretlendiriyor.(Bilirsiniz araba engelliler için bir nevi özgürlüktür.)
DİP NOT :) :Amacım hiç birinizi kırmak değil sadece olaylara farklı açılardan bakmak.Kötü olarak gördüğümüz şeyler bazen o kadar da kötü olmayabilir...

Kısmen [size=7]Off topic[/size] ;)

Rekursion' Alıntı:
walla lider334, mesajini iki kez okudum ve her okumamda bunlari yazmadan önce bashlik altinda yazilan bütün mesajlari okuyup okumadigin hakkinda shüpheye girdim dogrusu :)...
...

Ben de hâlâ şüphedeyim ve bir adım daha gideyim: Bu tür cevapları YANLIŞ buluyorum. :evil: Tamam, gözden kaçmış olabilir! Ama uyarıldığı halde, aynı şekilde devam edenlerin, "saygı"dan, "mantık"tan söz etmeleri biraz garip duruyor, bana göre.

Çünkü: "Sorulan soruların, önceki mesajlarda cevabı var mı?" diye merak etmek, soruyu soranın yapması gereken bir iştir. Ama diyelim ki; o soruya verilen cevap, onu tatmin etmedi. O zaman, o arkadaş, daha önce sorulan soruyu ve cevabını alıntılayıp getirir + kendi düşüncesini de yazar, daha sonra cevap hakkı kazanır! Yoksa, söylediklerinde tamamen haklı olsa bile, haksız duruma düşer.. :(

lider334, Almanya'da Türklerin arabalarına "Türktür" yazılıyor mu? Velev ki yazılmak istense ve Türkler buna itiraz etse, Türklüklerinden utanmış mı olurlar?
Hayır!
Pekii, aynı Türkler'den ülkeye giriş çıkışta pasaportlarını göstermeleri istenir. O zaman neden gösterirler?
Çünkü orada gereklidir!

Not: Baben'in dediği gibi, bundan önceki mesajlar iyice okunsa ve ondan sonra görüş yazılsa, bence "tam süper olacak"! :)

yolda giderken plakayı görüp de camını açıp çok rahat küfür ediyorlar silahı görünce süt dökmüş kediye dönüyorlar

eneee memox, korkuttun beni :D...

lider334' Alıntı:
Ben orada örnekte ne diyorum (örneğin bütününde); bir adam iki eli ile araba direksiyonunu
tutmuyorsa bir eksiklik var değil mi normal sürücülere göre?
evet, cok haklisin... bir elim direksionda, bi elim de frende/gazda... yolda giderken burnumu karishtiramiom ya, müthish eksiklik hissediom gercekten :)... "normal" sürücüleri burun karishtirirken gördükce kahroluyom kiskancliktan, kirmizi trafik lambalarinin gelmesini iple cekiom :p...

shaka bi yana, direksiona takilan kendi ekseninde dönebilen dügme ile tek elle de cok iyi hakim olunabilior... ayrica iddia ettiginin tam aksine sert manevralarda daha da kolaylashtirior direksionu cevirmeyi... hele park ederken süper bishi... hani desen ki cakir cukur bir yolda, rüzgarli havada falan süratle giderken tek elle direksiona hakim olmak zorlashir, seni cok hakli bulurdum... hiz 150-160 km/h yi gecti mi aracin düz gitmesini saglamak icin insanin iki elle yapishasi gelio bazen direksiona, evet... süratle gidiorsan, aracinin ufakligina, hava shartlarina, yolun niteligine göre zorlashabilio direksiona hakim olmak... ama o zamanda o kadar hiz yapmayiverirsin... bu kural herkes icin gecerli; aracina hakim olmayi zorlashtiran shartlarda hizini ona göre tutucaksin... o kadar basit... bunun icin saglam shoförlerin uyarilmasi gerekmio... kendin dikkat etmen gereken hususlar bunlar...

plakalara -istek dishinda- amblem yapishtiran bu cirkin uygulamayi hakli cikaracak bir sebep degil, asla!... hem diorsun ki yashli ile genc, acemi ile usta shoför bir olamaz, fark vardir aralarinda... sonra tutuyorsun bunu sakat olma farkinin belirtilmesi gerektigine bagliorsun... onlarin farki neden belirtilmio da bizim sakat olma farkliligimiz belirtilio?... bir ayrimcilik yok mu shimdi bu damgalamada?!... eger iddia edildigi gibi sakatlarin iyiligi icin yapiliosa bu uygulama, yashli insanlarin günahi ne peki?!... onlarin iyiligini neden kimse istemior?!... bu plaka sadece tek bir amacla kullanilior o da sakatlarin kullandigi araclari shakkadanak diye görüp denetlemek icin... kendi rahatligini düshünüyor devlet, sakatlari degil...

lider334' Alıntı:
Yukarıda dediğimi tam olarak anlamamışsın arkadaşım.Sadece birazını anlamışsın. Ben sağlam söförlerin sayesinde trafikte var oluruz demedim tam olarak.
ne dedin ya?... park yerinde saglam shoförlerle eshit olmadigim gibi trafikte de eshit olmadigimi iddia ediorsun, arkadashim... ardindan da saglam ile sakat shoförlerin aracina hakim olabilme farkini bir diyaliz makinasiyla gercek böbregin ishlevindeki farkla anlatmaya calishiorsun... ve bunu plaka uygulamasini hakli cikarmak icin bir gerekce olarak öne sürüyorsun... nasi anlicaktim?!... saglam shoförler sakat oldugumuzu göremeyip dikkat etmesse istenmeyen sonuclar dogabilir diosun... nasil anlicaktim?!... ancak plaka sayesinde (saglam shoförlerin uyarilmasi ve bize dikkat edilmesi sayesinde) trafikte var olabiliriz anlamina gelmio mu söylediklerin?... (kaldi ki, durum izah ettigin gibi olsa bile amblem hic bi ishe yaramaz cünkü saglam shoförlerin inisiyatifine, iyi kalpliliklerine terk edilicek bi mesele degil bu... daha önce de anlatmaya calishtim ama okumuyosun ki :) babenin söylediklerini dikkate al bence ;))...

birak tam olarak böyle birshey demeyi, yarim olarak bile demen sakincali... insanlarin beyninde yanlish düshüncelerin olushmasina sebep olabilio... hosh, bu plakayi zaten cogu insanlar "dikkat!: trafikte yetersiz olan engelli shoförler" uyarisi olarak algilio gibi geldi bana... bu yüzden de yanlish buluyom plaka uygulamasini... sen hele önce bi ehliyetini al, trafige cik, acemilik dönemini atlat; o zaman seyir halindeyken sen de göreceksin ki diger trafik katilimcilarin senin sakat oldugunu bilmeleri cok gereksiz... illede "bakin sakatlar da araba kullanabilir" mesajini vermek istiosan stiker yapishtir arabana... yasak degil bu ;)...

lider334' Alıntı:
Yahu öyle bir anlatmışsın ki mest oldum gerçekten arkadaşı:) Yolda bir canavar olan fransız söförlerini park yerine gelince öyle bir medeni toplumuna çevirmişsin ki anlatımınla, hayran kaldım.
:| bu cümle benim yazdiklarimla cok alakasiz... yorum yapmicam, anlayan anlamishtir benim orda ne demek istedigimi... sana laf anlatmaktan daha önemli ishlerim var gecenin bu saatinde; ne blim, pencerimin önündeki agacin yere dökülmüsh yapraklarini sayarim, odamdaki halinin püsküllerini sayarim, hazir araba kullanmioken- burnumu karishtiririm, bulurum bishiler (bulamassam yatar uyurum) :twisted: :p :) ...

iyi ehliet almalar ve kazasiz belasiz araba kullanmalar...

Bence özel plaka olmamalı..Ben o tercihimi kullandım özel plaka kullanmıyorum.
Bizim okulda arabası olan arkadaşlar için sticker dediğimiz bir etiket durumu vardı.Arabanın ön camının köşesine yapıştırılmış dururdu.Onunla okula kimlik göstermeden girebiliyordu öğrenciler.
Engelli aracı anlamında aracın görünen yerine yapıştırılacak küçük bir amblem ve ruhsata konacak bir etiket bu sorunu daha iyi çözecektir.
Gerek aracın parkedilmesinde gerek kanuni işlemlerde kolaylık sağlar düşüncesindeyim.
Sonuçta bir kişi ehliyeti alıp trafiğe çıkmışsa onun diğer insanlardan hiç bir farkı kalmıyor.Sonuçta ayaklar değil tekerlekler gidiyor

sunburn' Alıntı:
Özel tertibatlı bir aracı trafikte belirginleştirmenin neresi yanlış yada ayrımcılık anlamış değilim doğrusu.Sayın Oturanboğaya katılamıyorum doğrusu.Gasp veya kapkaç türkiyede sadece engelli araçlarınamı yapılıyor yada böyle bir bilgi veya istatistik mi var?
sunburn' Alıntı:
(...) BU SÖZDEN KASIT,BİRÇOK KÖTÜ NİYETLİ OLMAYIP ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA HAREKET ETMEK İSTEYEN KİŞİ/LER,ENGELLİLER ÜZERİNDE VE ENGELLİLERE SAĞLANAN AVANTAJLAR ÜZERİNDEN ARAÇ ALIMI YAPMAKTA VE BU ARAÇLARI ENGELLİ OLMAYAN KİŞİLER SÖZ KONUSU PLAKALAR İLE TRAFİĞE ÇIKMAKTADIR.BU TÜR HAKSIZ DAVRANIŞLARIN ÖNÜNE BİR NEBZE OLSUN GEÇEBİLMEK İÇİN TRAFİKTE EMNİYET GÖREVLİLERİ TARAFINDAN YAPILAN TRAFİK UYGULAMALARINDA PLAKANIN ENGELLİ LOGOLU OLUŞU BELİRLEYİCİ VE KANUNİ BİR PROSEDÜRÜN BAŞLANGICI OLARAK GÖRÜLÜR.KONTROLE TABİ OLAN ARAÇ ENGELLİ ARACI OLDUĞU GÖRSEL OLARAK BELİRLENİR.SONRASINDA,ARAÇ SÜRÜCÜSÜNDEN EHLİYETİ İSTENİR.TRAFİK GÖREVLİSİ SÜRÜCÜNÜN ENGELLİ OLUP OLMADIĞINI VE SÜRDÜĞÜ ARACIN ENGELLİLERE GÖRE DİZAY EDİLİP EDİLMEDİĞİNİ İLK GÖRSEL TEMAS VE SONRASINDA EHLİYET KONTROLÜ SONRASINDA TESPİT EDEBİLİR.(...)

YAZIMIN BAŞINDADA DİLE GETİRMEYE ÇALIŞTIĞIM GİBİ. ŞU AN HALİ HAZIRAD YAPILAN UYGULAMA BİR GEREKLİLİKTİR.NEDENLERİ İSE HEM ETİK HEMDE KANUNSUZ YAKLAŞIMLARA MANİ OLMA GİRİŞİMİDİR.
sevgili sunburn.e mektup (bashkalari da istiosa okuyabilir tabe :))

seninle empati yaptim ve bizimle daha kolay empati kurabilmen icin elimden geleni yapma karari aldim, sevgili sunburn :D...

pasaport örnegine devam: düshün ki seni almanya ya davet ediorum... belki pasaportun vardir ama biz yok sayalim hade... shimdi bissürü koshturuyorsun, yok pasaporttu yok vizeydi yok shuydu yok buydu... hatta bazen düshünüyorsun "bu kadar zahmete deger mi, gitmesem mi yoksa?" diye... neyse, bütün ishlerini ayarliosun, biletini aliosun (bu arada epey de para harcamish oluyosun) atliosun ucaga geliosun... sinirda pasaportunu gösteriosun, yüzlerinde sahte bir gülümsemeyle "tamam" diolar "hershey olmasi gerektigi gibi" diolar "iceri girmeye hakkin var" diolar... tam iceri gecicen kiiiii "dur!!" diolar, almanya topraklarinda gezdigin müddetce yabanci oldugunu gösteren shu amblemi kolunda tashimalisin" diolar... önce bi "hönkkkKk ?!!!?" dersin di mi? kabul edilebilicek bishi degil cünkü... alman olmadigin icin utanior musun?... hayir!... hatta belki de shükrediosundur bile :)... ama yine de "hönk?!" diorsun, "bu ne demek olyuo?" diosun... "ben sizin ülkenizi bisheye saydim, geldim, hatta bir sürü döviz birakarak geri gitmeyi düshünüyorum, beni damgalamaya hakkiniz yok" diosun... "alin ülkenizi, dürün, bükün, yerleshtirmeniz gereken en münasip yerinize......." diosun, veya demek istiosun ama terbiyen izin vermedigi icin vazgeciosun :)...

"tamam da" diolar, "yasal olmayan yollardan o kadar cok insan girdi ki bu ülkeye" diolar... "sokaklarda o kadar cok 'kacak' insan, 'kacak' ishci var ki" diolar... "ayiramaz hale geldik" diolar... "ülke olarak zarar görmeye bashladik" diolar... "görsel olarak bunlari daha kolay tespit edip kontrol edebilmek icin bu uygulamayi getirdik" diolar... böylece kolunda bu amblemi tashiyan herkesi hemencecik görüp, durdurup evraklarina bakabilioz" diolar... "eger burda kalma hakki bitmishse ülkemizden atioz onlari" diolar... "böylece ishimiz cok daha kolaylashio" diolar... "bana ne ya!" diosun (dersin sanirsam) "siz ishinizi yapamiosaniz, ülkeye gireni cikani kontol edemiosaniz benim sucum ne?!" diosun... "bu ishler sizin göreviniz" diosun... "beni damgalamaya hakkiniz yok" diosun (dersin, dersin ;))... "insan haklarina, kishilik hakkima aykiri bu" diosun... "amblemsiz ishini halledebilen bunca ülke var" diosun... "onlar nasi yapiosa siz de öyle yapin" diosun.... "ama burasi almanya!" diolar... "bashka ülkelere benzemez" diolar... "bilirsiniz, biz millet olarak amblem kullanmaya yatkiniz" diolar... "bundan 60 küsür sene önce de böyle bir uygulama getirmishtik ve ishe yaramishti" diolar... "hasssbünallaaaah!..." diosun... "ama efendim" diolar "toplumumuzun 'gecmishten gelen özelliklerini' yok saymayiniz, elinizin tersiyle itmeyiniz" diolar... "yasal yollarla burda bulundugunuz müddetce sizin icin zaten sorun yok" diolar...

"hem bu ish sizin icin de avantajli" diolar... "ülkemizde yabancilari seven onca duyarli insan var" diolar... "sen onu benim külahima anlat" diosun ama dinlemiolar, devam ediolar... "duyarli insanlarimiz kolunuzdaki amblemi görünce almanca bilmediginizi, bu ülkenin yabancisi oldugunuzu hemen anlicaklar ve size yardimci olucaklar" diolar... "ben zaten su gibi almanca ve ingilizce biliorum" diyebilirsin, "almanya da neyin nerde oldugunu gösteren onca haritalarim, broshürlerim var elimde" diyebilirsin... "o konuda kendime güvenmeseydim zaten gelmesdim bu ülkeye" diyebilirsin... "hic bisheyden bashka bana yardimci olabilicek bi sürü arkadashim var" diyebilirsin... pek ilgilenmiceklerdir... "duyarli insanlarimiz sizlere ceshitli kolayliklar saglalar, örnegin alishverish kuyruklarinda sizi öne gecirirler" diceklerdir... "aman eksik olsun, bana bir zarar vermesinler yeter" diyebilirsin... ilgilenmiceklerdir... "hem bu amblem yabancilara zarar vermek isteyen insanlara acik bir davetiye degil midir?" diye soruyosun... "amaaaan efendim, abartmayin o kadar! bu ülkede sadece bu amblemi tashiyan insanlarin bashina mi kötü sheyler gelio? herkesin bashina gelebilir" diolar... "yoksa öyle bir bilgi veya istastik mi var? diolar :)...

nasi hissedersin?... ne kadar tepkisiz kalabilirsin?...

eger "sosyalim" diye gecinen bir devlet engelli vatandashlarina parkyerleri ayiriosa, herhangi bir vergiden muaf ediosa, bunu mecbur oldugu icin yapior... iyilik yapmak, lütufta bulunmak icin degil... benim hakkim olan vergi muafietinden (ötv.yi derseniz muafiet bile degil, sadece öteleme) faydalandigimi herkesin gözüne sokmaya ne hakki var?... engellilerin icinde bulundugu zor durumu kendi ishlerini kolaylashtirmak icin kullanmaya hakki var mi?... eger suistimal edenler olduysa onlari cezalandirsin... dishiyle tirnagiyla parasini bir araya getirip yasal yollardan arac alan bir engelliyi sirf herhangi bir muafietten faydalandi diye damgalamaya hakki var mi?... karshidan görenler de engellilere bedava araba verilio sanicak... engellilere "asalaklarmish" gibi bakilmasina yol acmaz mi böyle bir durum?... ne yapiomush engelliler icin de damgalama hakki buluyo kendinde bu devlet?

:?

Almanya nın yaptığı uygulama ile Engelli plakasının karşılaştırlması
yanlış olmuş diye düşünüyorum.

Engelli plakası tartışmalara rağmen kullanan engellilerin işine yaramaktadır.
Bu ülkede herkeste duyarsız veya eşkiya değil,
plakayı görünce" aa bu engelli hemen gasp yapalım,aracını yoldan çıkaralım "v.s
gibi düşüncelere kapılmıyorlardır.

Ama almanlarınki çok farklı bu tamamen 2.dünya savaşındaki uygulamanın aynısı.
Hitler kafasından biri çıkarsa Yahudilere yaptıklarını bu seferde yabancılarada daha kolay
yapabilsinler diye.
Asıl Almanya nın yaptığı bu uygulama çağ dışı, insanlık dışı.

Tekrar ediyorum ben özel plaka kullanmıyorum,
sebebi ise o aracı bir tek benim kullanabiliyor olmamdır.

Ya arkadaşlar bu konuyu herkes kendine göre yorumluyor ama bi de şu açıdan bakmak. olmalımı olmamalı mı? bir kere plakanız özel olmazsa hiç bir yerde özürlülerin özel park yerlerini kullanamzsınız kimse bilemez sizin bir özürlü olduğunuzu. ikincisi ise aracınızı nereye park ederseniz edin bi trafik polisi gelipde sizin aracınızı çekme gibi bi hakka sahip değildir. ne o utanıyormusunuz özürlü olmaktan plakanız sizin özürlü olduğunuzu belirtecek die mi çekiniyorsunuz. eğer plakam benim özürlü olduğumu tescileyecekse tescillesin kardeşim. çok şükür 27 senedir utanmadım özürlüyüm diye bu saatten sonra da utanmam kolay kolay. olsun kardeşim o kadar da avantajımız olsun be.

:) yahu kim çıkardı bu "gocunmak" lafını bilmem :) Neden gocunalım arkadaşlar. Adı bu siteyle anılan ben, tekerlekli sandalyesiyle dolanan onca arkadaş, yaşamın içinde sonuna kadar varolan bizler, neyimizden gocunalım Allah aşkına?

Olay gocunmak değil! Yalvarıyorum (ama sahiden yalvarıyorum) bu başlığa yazılan mesajları okuyup öyle görüş yazın.
Kaç defa sordum, ama hala cevap alamadım kimseden. Yineliyorum: ÖZEL PLAKA SAKAT KİŞİNİN NE İŞİNE YARAR?
Lütfen mesajları okuyun (çünkü okuyan kişinin ikna olmamasına ihtimal vermiyorum,) ve ondan sonra "gocunmak" dışında bir gerekçe sunup "bizi ikna edin" :) Bakın "biz" onca şey yazıyoruz sizi ikna etmek için :)

Bu tür "uatnıyor musunuz" türü mesajları hakaret olarak kabul ediyorum.

temem o zaman :D
şöle dielim mesela ilk önce parkta yerinde hakikaten işe yarıyordur. mesela park ettiğinz yerden kolay kolay çekemz bir trafik polisi... oldu mu?

aferits' Alıntı:
Ama almanlarınki çok farklı bu tamamen 2.dünya savaşındaki uygulamanın aynısı.
Hitler kafasından biri çıkarsa Yahudilere yaptıklarını bu seferde yabancılarada daha kolay
yapabilsinler diye.
Asıl Almanya nın yaptığı bu uygulama çağ dışı, insanlık dışı.
:shock: amaniiin, aferits...
eger son mesajimdaki yazdiklarimi kastediosan: almanya da öyle cag dishi bir uygulama yok! o tamamen benim uydurdugum bisheydi, damgalanmayla ilgili uyduruk bir misal vererek biraz empati saglanmasini istemishtim, elime yüzüme bulashtirmishim anlashilan :)... tekrar diom: yok öyle bishey almanya.da... kimse buraya geldigi icin, yabanci oldugu icin damgalanmio :)

bashlik altina yazilan mesajlarin hepsine baktiysan almanya.da engellilere park kolayliklari saglamak icin kullanilan park kimligi uygulamasini anlatmishtim, onu görmüshündür... türkiye deki plaka uygulamasini o park karti uygulamasiyla karshilashtirdigin zaman verdigim uyduruk misaldeki, senin de cag dishi dedigin, uygulamaya daha yakin olmuyo mu shimdi?

eger son mesajim herkes tarafindan yanlish anlashilicaksa, gerceklerden bahsediom sanilicaksa siliim en iyisi :)... aman, aman....

neyse, cekilicem zaten bu tartishmadan... türkiye de yashamayan biri olarak türkiye meseleleri hakkinda yazmamla (bashka ülkeleri aniom diye de heralde) rahatsizlik yaratiom galiba burda... :) rahatsizligini belirten özel mesajlar bile almaya bashladim; türkiye'yle empati kurmadan yaziomushum... türkiye'yi anlamadan bilmeden yaziormushum diye shikayetler geldi... dedigim gibi bundan böyle bu tartishmadan cekiliorum, sadece okuyarak takip edicem ve sizleri mesajlarimdan kurtaricam ;):):D...

ama son bishey sormama müsade edin :D
CEREN' Alıntı:
Bence özel plaka olmamalı..Ben o tercihimi kullandım özel plaka kullanmıyorum.
böyle bir tercih yapabilio mu gercekten engelliler... peki mtv muafietinden, ötv ötelemesinden, engelli otoparklarindan faydalandirtiolar mi seni, sevgili ceren?... tercihini bu yönde kullanabilmek icin bütün bunlardan vazgecmek zorunda olursan "tercih" denilebilir mi buna?...

herkese selamlar ve sakin, huzur dolu günler ;)...
rekursion

hasan_yalgin, plaka park yeri için mi verilir, yoksa aracın hangi ilde tescil edildiğini anlamak için mi?
Lütfen üşenme ve önceki mesajları oku. Göreceksin ki park konusunda seni ikna edici argümanlar bol bol yazıldı...

Not: Rekursion, senin Türkiye'de yaşamadığın ve buradakileri anlamadığın belli! Biz hep böyleyiz! :) Ama değişiyoruz, yeter ki yazmaya ve oku(t)maya devam edelim... :)

SELDA, onlara kamusal araç oldukları belli olsun diye veriliyor o plakalar. Bizse siviliz. Kendimizi kıyaslayacağımız kişiler siviller olabilir ancak. Doktora, mühendise, kadına, erkeğe, yaşlıya, gence, Türk'e, Laz'a vs.vs. farklı plaka veriliyor mu da biz "sakatlara özel plaka" olsun?

Not: Zamanın olduğunda bu başlığa yazılan önceki mesajlara gözatarsan, ve sonra "neden, ne işimize yarayacağı için özel plaka olmalı?" ile ilgili görüş belirtirsen çok sevinirim. Çünkü şu ana dek "kendinizi aşağılanmış olarak mı hissediyorsunuz sakatlığınız belli olunca" ve "nasılki askeri arabalar ya da resmi araç plakaları kendine has oluyor"dan başka bir argüman göremedim.

Şirine' Alıntı:
bencede olmalı trafik magandaaların olduğu bugünüzde bu şart çünkü :evil:

Şirineciğim, "olMAmalı" diyecektin herhalde.. Yanlışlık oldu! :wink: Çünkü;
Baben' Alıntı:
[size=4]Forumlarda okuyoruz.. Özellikle trafik magandaları (!) engelli plakasını gördüklerinde, normal zamanda sakinken, bir anda canavarlaşıyorlar!

Ve resmen 'taciz' ediyorlar! Böyle bir durumda azami ölçüde dikkat ve refleks gerekir.[/size]

Ayrıca, kurallara uyarak otomobil kullananların binlerce olması bile bir şey değiştirmez. :roll: Eğer, bir tane bile "maganda" varsa, o da gelip, "engelli" plakalı bir arabaya musallat olursa; sonuç her zaman için olumsuz olacaktır. :evil:

SELDA_AKDAG, kalsın mesaj, silmek olur mu hiç! Sen görüşünü yazmazsan, ben de yazamamış olurum. Hepimiz yazalım ki herkes "alacağını alsın" :)

Maurice Merleau-Pony der ki: "Başkalarının sözleri beni konuşturur ve düşündürür, çünkü bende başka bir ben, gördüğüm şeye kıyasla bir fark yaratırlar. Başkalarının sözleri, kendi düşüncemi görmemi sağlayan bir penceredir."

Rekursion benim ehliyetim B sınıfı.
Ama istersem H sınıfına dönüştürebiliyorum.Engllilik durumum buna uygun.Ama ben değiştirmeyi düşünmedim.
Hiç bir muafiyetten ve imkan da yararlanmıyorum .Bu imkanların verilmesi karşılığı plakam ben engelliyim diye bas bas bağıracaksa kalsın...
Bunu yapmak zorunda kalmadan bana imkan verilmeli..Belki de bunu caydırıcı etken olarak kullanıyorlar...
Bir çok kişi vazgeçiyor engelli plakası taktırmaktan..ve tabiki imkanlardan da...
Çevrem de çok insan var engellilik yüzdeleri çok daha düşük ve benden daha iyiler..Ama jiplerine engelli amblemlerini koyduruyorlar.. İhtiyaçları var indirimlere muafiyetlere :wink:

Bu konuda iki yönde de olumlu ve olumsuz görüşlerim var.

Şu andaki özel plaka uygulamasının hakkındaki düşüncem, bu plakanın asıl olarak engelliler için "pozitif ayrımcılık" hakkını sağlaması için veriliyor olması ya da olması gerektiği; negatif ayrımcılık için damgalamak niyetiyle değil. Bakış açılarında bu noktanın tamamen gözardı edilmemesi gerek.
Ayrıca bu plakanın engellilerin başına dert açabileceğinden ötürü takılmasının isteğe bırakılması ya da takılmaması düşüncesinde de bazı aksak noktalar var. Bu insan ilişkilerinde doğal olanın suç olduğunu söylemeye daha yakın bir düşünce. Tersine olması gereken bu tür yaklaşım içinde olanların ciddi olarak cezaya uğratılmasıdır. Bu tür yaklaşımların bu şekilde ortadan kaldırılması daha doğru olur.
Bu düşüncedeki bir diğer zayıf yan ise park halinde iken cama konacak bir kart ile ya da arabaya inip binerken belirgin engele sahip olduğu görülen arkadaşların zaten bu şekilde bir yaklaşıma maruz kalabileceklerinin dışarıdan görülebiliyor olmasıdır.

Bunun yanında engellilik durumunun sıradanlaştırılması engellilerin ayrımcılığa uğramasının önlenmesinde çok önemli bir kavram. Engellilerin öğretmenlik yapmasından tekerlekli sandalyedeki barbie bebek topiklerine kadar aslında birçok düşüncenin ya da sorun çözümünün temelinde yatan bir hayat görüşü bu. Plakalardan engelli işaretlerinin kaldırılması toplumda bu görüşün yayılmasına mutlaka katkı sağlayacaktır.
Ancak asgari trafik koşullarına uyum sağlayabilir olsa da bazı engellilerin standart sürücüler yanında direksiyon hakimiyetinin ya da beş duyusunun daha zayıf olduğu bir gerçek. Tabii ki F1 pistinde değiliz, ama bazı durumlarda standart trafik dışı koşullar oluşabiliyor. Ya da standart trafiğe bile engellilerin arasındaki bazı sürücüler diğerlerine göre daha zor uyum sağlayabiliyorlar. Belirgin bir işaret hem onları hem de diğer sürücüleri koruma işlevi görebilir diye düşünüyorum. Örneğin monoküler bir sürücünün görme alanının ve 3-Boyut algılamasının diğer sürücülerin altında olması, bir işitme engellinin yalnızca gözlerine güvenerek araba kullanması, bazı sürücüler için araba hakimiyetinin sadece eller ile sağlanabilmesi gibi koşullar özellikle acil durumlarda yetersiz kalabilir. Engelli göstergesinin mantığında bu sürücülerin acil durumlara daha az maruz kalması da yatmakta; peki plakanın yanında bu monoküler ve işitme engelli işaretlerinin de kaldırılması isteniyor mu? Bu soruya verilecek cevap aslında - özel plaka uygulamasının ayırımcılık için yapılıp yapılmadığı hakkındaki görüşlere biraz daha objektivite kazandırmak için - önemli olabilir.

Bütün bunların yanında tabii asıl olarak engellilerin bireysel görüşü önemli. Kimisi kimliğini göstermek ister, kimisi istemez, kimisi bunu damgalanmak gibi duyumsayabilir, kimisi öncelik hakkı alabilmek için kullanmak ister, kimisi tacize uğrama olasılığı olduğunu düşünür, kimisi kendisine trafikte de kolaylık sağlayacağını. (Yav pegasus, her yerde de kişi hak ve özgürlüklerine geliyoruz, başka türlü de ayırımcılık bitmez ki zaten; bu sefer desteklemişsin neyse ki. :) )

Olması gereken diğer sürücülerin uyarılması gereken araçlar hariç diğer araçlardaki engelli ibarelerinin kaldırılması. Araç bilgileri özel donanımlı da olsa zaten ruhsatta kayıtlı, bunu ayrıca aracın üzerine yazmaya gerek yok. Ancak kişi eğer istiyorsa ya da kendisine fayda sağlayacağını düşünüyorsa "görevli" yazısı gibi standart ve resmi olarak verilen bir amblemi sürekli asabilir. (Ama bu amblemin kişiye değil de arabaya özel verilmesi sanki daha doğru olur gibi, diğer türlü engelliler dışında, örneğin yaşlılar, çeşitli hastalığı olanlar, hamile ve küçük çocuğu olan gibi rahat hareket etme olanağı olmayan kişilere karşı eşitsizliğe yol açabilir) Onların dışındakiler de kullanacağı zaman kartlarını koyarlar.

Selamlar. :)

neptune: "peki plakanın yanında bu monoküler ve işitme engelli işaretlerinin de kaldırılması isteniyor mu? "

Elbette ki, HAYIR :)
Çünkü o ibareler sürüş esnasında yakınlardaki diğer sürücüler için önemlidir. "Öndeki sürücünün işitme sorunu varmış, o halde kornaya basmak yerie farları kullanmalıyım" demek, sürüş emniyeti için gereklidir/önemlidir. Aynı şey (gerekliyse) tek gözü görenler için de olmalıdır tabii. Ama topal ya da felçli olmanın diğer sürücüleri ilgilendiren bir yanı yoktur! ('Tektipleştirmek' konusunda bir tartışma)

Not: Bir gözü görenler için konuyu tam bilmediğim için kesin konuşmak istemediğimi not olarak düşmem gerek.

OZEL PLAKA

ARKADASLAR BENCEDE OZEL PLAKA KALKMALI REKURSION UN ANLATTIKLARI AKLA DAHA YATKIN .YA HIC VERME YADA DUZGUN VER. BU SENBOLUN ANLAMI BANA GORE BIZ BUNA EHLIYET VERDIK AMA BU ENGELLI ONA GORE KULLANIN YANINDAN GECERKEN HERAN HATA YAPABILIR KAZA YAPABILIR HATALI SOLLAMA YAPAR SAGINA SOLUNA BAKMAZ VB.ANLAMLAR CIKARTIYORUM DIKKATLI SOFOR DEGILDIR ANLAMINA GELIYOR.Bİ ARASTIRMA YAPSINLAR YUZDE KAC ENGELLI ARABASI KAZAYA KARISMIS ACABA VE NORMAL PLAKA ILE ORTALAMASINI DOKSUNLER DERIM.AYRICADA SUCLARA DAVETIYE CIKARMASI COK DOGRU KAPKACCILARIN
İŞTAHINI KABARTIR BU DURUM

Rekursion demiş ki :
neyse, cekilicem zaten bu tartishmadan... türkiye de yashamayan biri olarak türkiye meseleleri hakkinda yazmamla (bashka ülkeleri aniom diye de heralde) rahatsizlik yaratiom galiba burda... rahatsizligini belirten özel mesajlar bile almaya bashladim; türkiye'yle empati kurmadan yaziomushum... türkiye'yi anlamadan bilmeden yaziormushum diye shikayetler geldi... dedigim gibi bundan böyle bu tartishmadan cekiliorum, sadece okuyarak takip edicem ve sizleri mesajlarimdan kurtaricam ...

Bir Türk' ün nerede olursa olsun Türkiye ile ilgili konuşmaya hakkı vardır.

Sevgili rekursion Almanya örneğinin hayali olmasına sevindim.
Onlar okadar sabıkalı ki hemen doğruluğunu bile araştırmadan kabullendim.

Seni bu forumlarda görmekten en azından kendi adıma memnunluk duyuyorum

Rekursion demiş ki :
Alıntı:
neyse, cekilicem zaten bu tartishmadan... türkiye de yashamayan biri olarak türkiye meseleleri hakkinda yazmamla (bashka ülkeleri aniom diye de heralde) rahatsizlik yaratiom galiba burda... rahatsizligini belirten özel mesajlar bile almaya bashladim; türkiye'yle empati kurmadan yaziomushum... türkiye'yi anlamadan bilmeden yaziormushum diye shikayetler geldi... dedigim gibi bundan böyle bu tartishmadan cekiliorum, sadece okuyarak takip edicem ve sizleri mesajlarimdan kurtaricam ...

Türkiyeli olupta hiç yorum yapmamak, çözüm getirmemek daha vahim bir durum öyle değil mi...

Burada garip bir efsane yaratılmaya çalışılıyor. Bu efsane ile aslında neden savunulduğu taraftarlarınca pek de bilinmeyen bir konuda destek bulunacağı düşünülüyor olmalı. Bu efsane, plakadaki herhangi bir işaret nedeniyle başka bir araç sürücüsüne bir şekilde diğer sürücülerin yardımcı olacagı düşüncesidir.

Öncelikle bu konunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Yıllardır araç kullanırım. Trafikte yanlış bir hareket yapan birini görünce ilk tepkim küfretmektir. Evt itiraf ediyorum. Basarım kalayı. Çünkü elimden o an içim başka bir şey gelmez. Ama küfretmeden ya da olayı objektif bir şekilde değerlendirmeden önce "ya önce bir plakasına bakayım şu adamın. Belki sakattır. Monoküler bir vatandaşımızdır. Kendisine haksızlık etmeyeyim" demem. Çünkü araç kullanmak pek hata kaldıran bir eylem değildir. Küçük hatalar bile ölümle sonuçlanabilir. Kardeşimin bir anlık dalgınlığı sonucu felç oldugum için iyi bilirim bunu.

Dolayısıyla hiçkimse trafikte diğer araçların plakasına bakmaz/bakamaz. Seyir esnasında böyle bir plaka kontrolüne vaktiniz olmaz. Olsa dahi bu trafiğin iyica yavaşladığı anlarda mesela trafik lambalarında beklediğiniz anlarda olur ki ordada birinden destek istemeniz ya da almanız sözkonusu değildir ve gerek de yoktur. Dolayısıyla bu plakadaki pictogramın engellilere trafikte fayda sağlayacağı söylencesi bir efsaneden ibarettir ve bu efsaneden hareketle karşı argümanın temellendirilmeye çalışılması anlamsızdır.

Israrla birileri engelliliğimizden utandığımızı öne sürerek herşeyden önce hiç tanımadıkları kişiler hakkında psikolojik bir teşhiste bulunuyorlar ki bu kabul edilemez. Bizler hayatın içinde her biri kendi işinde son derece başarılı olabilen insanlarız. engelimizden utanç duymamız sözkonusu dahi olamaz. Konuya yaklaşımımız kesinlikle bu uygulamanın bir tür damgalama olduguna yönelik inancımızdır. Şu ana kadar bizi ikna edecek mantıklı tek bir argüman dahi sunulmamışken neden hala ısrar ediliyor anlamakta zorluk çekiyorum.

:) ooops, amma da kendimi naza cekmishim gibi oldu, walla yazdiklarinizi görünce utandim shimdi aferits ve ceren, saolun :oops:... neptune.nin mesajini gördükten sonra zor duruyodum, ellerim kashiniodu :D devam ediym bare...

neptune' Alıntı:
Şu andaki özel plaka uygulamasının hakkındaki düşüncem, bu plakanın asıl olarak engelliler için "pozitif ayrımcılık" hakkını sağlaması için veriliyor olması ya da olması gerektiği; negatif ayrımcılık için damgalamak niyetiyle değil. Bakış açılarında bu noktanın tamamen gözardı edilmemesi gerek.
:) negativ ayrimcilik icin damgalamak niyetiyle mi?... kanun koyucularin oturupta "yaw, ne yapsak etsek de shu engellileri biraz kizdirsak, onlari damgalayip shöyle güzelinden bir negativ ayrimcilik yapsak?" diye düshünerek böyle bir uygulama getirdiklerini hic kimse düshünmüyordur sanirim burda ;)... damgalamak icin yapilmish olsa da olmasa da bir damgalama var ortada... "pozitif ayrimcilik" icin yapilmish olabiliceni gözardi etmedim, hala pozitiflik ariom bu ishte... senin de dedigin gibi, engellilerin bi kismi memnunsa bu plakadan diger bi kismi da rahatsiz... memnun olanlar mutluyken ve rahatsiz olanlari kendisiyle barishik olamamakla suclayarak mutluluklarina mutluluk katarken, rahatsiz olanlar vazgecemio; mahkemeye bashvuranlar ise "bu uygulamayi kaldiramayiz cünkü en kolay böyle denetleyebilioruz araclarinizi" cevabini aliorlar... buna "pozitif ayrimcilik" diyebilmem icin biraz fazla saf olmam gerekmez mi, neptün?!... senin düshündügünün aksine "sizi ve bizi trafik kazalarindan en kolay böyle koruyabilioruz" [size=2](*)[/size] denilMior, acikca "en kolay bu shekil denetleyebilioruz sizi" denilior...
[size=2](*) ki tipki pegasus gibi bunun bir efsane oldugunu düshünüyorum ben de...[/size]

neptune' Alıntı:
Ayrıca bu plakanın engellilerin başına dert açabileceğinden ötürü takılmasının isteğe bırakılması ya da takılmaması düşüncesinde de bazı aksak noktalar var. Bu insan ilişkilerinde doğal olanın suç olduğunu söylemeye daha yakın bir düşünce. Tersine olması gereken bu tür yaklaşım içinde olanların ciddi olarak cezaya uğratılmasıdır. Bu tür yaklaşımların bu şekilde ortadan kaldırılması daha doğru olur.
yanlish anlamadiysam burda engellilerin gasp olayi gibi kötü yaklashimlara kolay hedef olarak secilmesinden bahsediorsun... ve diorsun ki; plakadaki amblemi kaldirmak yerine o tür girishimlerde bulunanlari daha agir cezalandirmak daha dogru ve etkili olur... shimdi plakadaki piktogramdan bagimsiz olarak ishe baktigimda, haklisin; o insanlarin ciddi olarak cezaya ugratilmasi cok dogru ve etkili olur, evet... herkes icin iyi olur...

neptune' Alıntı:
Engelli göstergesinin mantığında bu sürücülerin acil durumlara daha az maruz kalması da yatmakta;
peki ayni mantigi burda niye kullanmiosun?!... sakat sürücüleri belirginleshtirerek acil durumlara daha az maruz kalmalarini saglamaya ugrashmaktansa bütün sürücülerin acil durumlara daha az maruz kalmalarini saglamak, acil durumlara sebep olanlari ciddi olarak cezaya ugratmak herkes icin daha iyi olmaz mi?... bu tür yaklashimlarin bu shekilde ortadan kaldirilmasi daha dogru ve etkili olmaz mi?... hem ne demek "daha az"? hic kimse gereginden fazla/kacinilabilir acil durumlara maruz birakilmamali, plakaya göre mi yapilicak bu?!... kaldi ki pratikte hershey cok farkli olabilior... kurdugumuz teorilerin tam aksini gösteren tecrübeleri okuyabilioruz burda... plakayi görünce yardimseverlik damari kalkanlar oldugu gibi kuduranlar, "senin ne ishin var burda?!" dercesine sikishtiranlar da olabilio... uyduruluyo mu bütün bunlar? kuruntu oldugunu mu iddia edicez?... bikac adim daha az yürümek icin -yasak oldugu halde- engelli otoparklarini ishgal etmekten geri durmayan sapasaglam insanlar -hic bir trafik kuralina bagli olmayan- plakadaki o ishareti de pek fazla umursamicaklardir... umursiycaklarinin, beklenilenin tam aksini yapmicaklarinin garantisini kim verio?!... eger engelli göstergesinin altinda dedigin mantik yatsaydi o plakayla birlikte gerekli trafik kurallari da getirilirdi; bu plakayi tashiyan bir araci gördügünüzde shu kadar mesafe koruyun, yaklashmayin, sikishtirmayin, sollamayin vs. gibi kurallar... cok özür dilerim, sürekli kendimi tekrarliyp duruyorum ama; engellilerle ilgili herhangi ekstra bir trafik kurali yok!!!... gerek görülmüyo... bana öncelik taniyan ekstra trafik kurallarini getirsinler, seve seve kullaniym o plakayi :D...

gasp meselesine dönücek olursak; cama konacak kart ile de, ya da belirgin engele sahip olmakla -araca inip binerken- zaten öyle bir yaklashima kolayca maruz kalabileceklerinin görülebilir oldugunu söylüyorsun [size=2](*)[/size][size=2][/size]... iyi de, böyle bir plaka bu görülebirlik alanini daha cok genishletio mu, genishletmio mu?... insanlarin gözüne daha cok (ve gereginden fazla) sokuyo mu, sokmuyo mu?... belirgin sakatliga sahip olmayan insanlarin bile sakatligini teshhir edio mu, etmio mu?... bir gaspci veya bashka tür kötü niyetli biri tarafindan saldiriya ugrarim korkusuyla yashayan bir engelli park kartini kullanmayabilir, özel otoparklardan faydalanmayabilir ama plakayi nasil saklicak?!... böyle bir korkuya maruz kalmak pek hosh olmasa gerek... belki korkmayanlar (ya da gurur yapip krokusunu dile getirmeyenler) cogunluktadir ama krokanlar da var... niye lüzumsuz yere korkmak zorunda olsun insanlar... ben shahsen özellikle de gec saatlerde bazen tek bashima arabamla biryerlere gittigimi/biyerlerden geldigimi düshünüyom da, plakamda öyle bir amblem olsaydi yine bu kadar cesaretli olur muydum, sanmiom dogrusu... [size=2](*) neptune, bir "plakalarinizdaki ishareti kaldirarak kötü yaklashimlardan kurtulucanizi düshünüosaniz evinizden de cikmayin" demedigin kalmish neredeyse, shashirttin beni :?...[/size]

ayrica, eger bir insan plakasindaki teshhir edici amblem yüzünden öyle kötü bir yaklashima maruz kalmishsa suclunun sonradan ciddi olarak cezaya ugratilmasi o insanin yashamaya maruz kaldigi kötü olayi yashanmamish kilmaz, hafifletmez bile... iki tarafli kaldirmaya ugrashmali bu tür yaklashimlari... hem cezayi agirlashtirarak hem de hic kimseyi gereksiz yere hedef tahtasi olmak zorunda birakmayarak...

monoküler bi insanin görme alani ve 3-boyut algilamasi ikigözlülere göre daha az olabilir... bu onun trafikte yetersiz olacagi anlamina gelmez (ne kadar kisitli oldugu önemlidir ve muayeneler bunun icin yapilir zaten)... onun iki gözlü shoförler tarafindan gözetilmesi gerektigi anlamina da gelmes... hele hele onlardan daha kötü shofördür anlamina hic gelmes, bircok iki gözlüden cok daha iyi ve -en önemlisi- dikkatli shoför olabilicenden eminim... tipki benim bicok saglam iki bacakli shoförden daha iyi shoför oldugum gibi :mrgreen:.... hadi diyelim kicinda "ishitemio" ishareti tashiyan bir aracin tehlikeli bir durumda oldugunu ya da beni tehlikeye soktugunu gördüm ve onu haberdar etmek, uyarmak icin korna yerine farlari kullandim... monoküler (ve tekerlekli sandalye) isharetini görünce farkli olarak ne yapmam gerekio, bilen var mi? bunu da öretiolar mi?... "amanin! monoküler ishareti, sikishtirmayayim bu araci" mi diycem?... bunu mu söylüyo bu isharet bana?... eger öyleyse ishareti tashimayan bütün araclari sikishtirabilirsin anlamina gelir bu... "uzak dur, tek gözlü/bacakli/kollu/bilmem neli shoför; her an bir kaza olabilir" anlamina geliosa vermesinler ehliyet...

benim bildigim, trafikteki güvenlik icin yeteri kadar yüksek tutulan bi alt sinir belirlenir, bütün muayeneler, testler, sinavlar, ehlietler buna göre yapilir/verilir... o alt siniri koruyamayacak araclar/shoförler tehlike olarak görülür ve trafige birakilmas... koruyabilenler arasinda da kim kimden daha iyi görüyo, kimin duyulari kiminkenden daha mükemmel calishio, kim direksionu daha iyi cevirebilio/tutabilio karshilashtirmasi yapip ona göre amblemler dagitilmaz...

ha! diosaniz ki sakatlar o alt siniri koruyamio ya da korunmasina engel oluyo o zaman ya hic trafige birakmazsiniz ya da birakiosaniz onu "adam gibi" tehlike olarak isharetlersiniz ve kullanilan isharete bagli mutlaka uyulmasi gereken belli kurallar koyarsiniz... öle plakaya yapishtirilan ve "bu shoför engellidir arti büyük ihtimalle bazi muafietlerden faydalaniordur" dan bashka bilgi vermeyen "minicik" bi tekerlekli sandalye amblemiyle halledilebiliceni düshünmek, tipki pegasusun dedigi gibi, bi efsaneden ibaret...

sevgiler :)...

Rekursion' Alıntı:
buna "pozitif ayrimcilik" diyebilmem icin biraz fazla saf olmam gerekmez mi, neptün?!... senin düshündügünün aksine "sizi ve bizi trafik kazalarindan en kolay böyle koruyabilioruz" (*) denilMior, acikca "en kolay bu shekil denetleyebilioruz sizi" denilior...

Ben buna iyi niyetli bakmayı tercih etmiştim. Ama eğer dediğin gibi düşünülüyorsa zaten bu düşünceyi engelliler özelinde değil de tüm toplum için bir başka topikte eleştirmiştim.:

Özgürlüğün aslında hiç ilgisinin olmadığı suç işleme özgürlüğü olarak görülmesi ya da görülmesinin istenmesi bizi çağdaş toplumlardan ayıran en önemli bakış açılarımızdan birisi ve bence ilerlememizi önleyen temel sorunlardan. İnsanlara suç işlerler diye özgürlüklerin baştan kısıtlanarak, denetlenerek verilmesi. Doğal olarak da çoğu zaman verilmemesi. Bir kavramdan bahsedilirken hakların değil yasakların anlatılması. Bir düşüncenin bizi hangi düzleme çıkartabileceğinin, yaşama nasıl mutluluk katabileceğinin değil de insanların bunu kullanarak hangi sorunlara yol açabileceğinin hesaplanması. Bu mantıktan yola çıkılarak insanların özgürleşmesine katkı sağlanması değil de gücü elinde tutanlarca güdülmeye çalışılması. Livaneli'nin deyimiyle doğulu toplumların kendi insanlarına negatif seleksiyon uygulaması.

Yani eğer amaç denetlemekse zaten bu ayrımcılık sadece engellilere yapılmıyor. :) Ama yine de bu uygulamanın art niyetle yapılmış olması bana uzak geliyor. Ya da öyle olmamış olması gerektiğini düşünüyorum. :)

Yurt dışı hakkında fikir yürütemem ama burada trafiğin akışını belirleyen sürücülerin çoğunluğunun kullanma şekli oluyor. Üstelik bunu aşağıda anlattığım şekilde bilinçsizce yapıyorlar. Bu yüzden farklı özelliği olan sürücülerin trafiğe uyum sağlaması daha zor oluyor.

Yaşım dolar dolmaz ehliyet aldım ve o zamandan beri İstanbul'da araba kullanıyorum. (Daha öncesini söylemeyeyim. :) :) ) Oldukça usta olduğumu düşünürüm. Bir süre sonra trafikte hangi aracın ne yapacağını önceden hissetmeye başlarsın. Ayrıca senin hareketlerine de normal şartlar altında nasıl tepki vereceklerini bilirsin. Hemen yan arkanda olan bir aracı önce kulaklarınla, sonra gözlerinin kenarıyla görürsün. Çünkü bu araç aynanın kör noktasındadır. (Bu şekilde farketmiyor olsaydık özellikle sağa manevra yaparken sürekli tokuşurduk.) Ancak bu trafikte düşünmeden (ustalaştıktan sonra artık düşünmeden araba kullanırsın) aracı sürerken diğer sürücülerin de algılarının senin gibi olduğunu varsayarsın, aksi aklına bile gelmez. Dolayısıyla monoküler ve işitme engelli sürücüler için hem kendilerini hem de diğerlerini korumak amacıyla işaret bulunması bana doğru geliyor. Çünkü çoğunluğa göre akan trafikte istemeden çoğunluğun beklemediği davranışlarda bulunabilirler.*

Yalnızca ellerle araba kullanmak hakkında fazla fikir yürütemiyorum. Nadir de olsa iki elimle direksiyona zor hakim olduğum zamanlar oldu. Bu arada debriyaj, gaz ve freni de ayrıca kontrol etmem gerekti. Özel donanım hakkında fazla bilgim olmadığı için bu tür durumlarda yeterli kontrol sağlanıp sağlanamayacağını bilemiyorum. Hızlı giderken ön lastiğin yarılması, arabanın beklenmedik bir kasisle kontrolden çıkması, virajda makasa girmek gibi durumlar çok nadiren görülmekle birlikte ciddi sonuçlar doğurabilir. Eğer özel donanımla bu gibi durumlarla standart sürücüler kadar başa çıkılabiliyorsa herhangi bir uyarıya gerek yok zaten.

Yavaş gitmen her zaman seni kazadan uzak tutmaz. Kazadan uzak durmanın en önemli koşulu trafiğe uyum sağlamandır. 90km hızla akan trafikte 120 ile gidersen kaza riskin artar. Ama 90 ile akan bir trafikte 70 ile gidersen de artar, çünkü arkandan gelip seni geçmeye çalışanlar dolayısıyla sürekli sollama bölgesi içinde kalırsın.

Akan trafik içinde uyumlu hızla ama daha dikkatli gideceğini düşünebilirsin. Ancak trafiğe spontan ve gerekli dikkatinin dışında daha da fazla dikkat gösterirsen aslında hata sayın artar. (Bunu kendimden biliyorum. Arabada bir başkası, hatta özellikle bir çocuk varsa daha fazla dikkat etmeye çalışıyorum ve bazen daha fazla hata yaptığımı görüyorum)

Rekursion' Alıntı:
peki ayni mantigi burda niye kullanmiosun?!... sakat sürücüleri belirginleshtirerek acil durumlara daha az maruz kalmalarini saglamaya ugrashmaktansa bütün sürücülerin acil durumlara daha az maruz kalmalarini saglamak, acil durumlara sebep olanlari ciddi olarak cezaya ugratmak herkes icin daha iyi olmaz mi?...

Acil durumu - yukarıda yazdıklarım doğrultusunda - trafikten kaynaklanan acil durumlar anlamında söylemiştim; diğer sürücülerin kasıtlı sıkıştırmalarından söz etmiyordum. Ayrıca bu konuda ben de senin gibi düşünüyorum. Kasıtlı yapanlar cezalandırılmalı, sırf engelliler için de değil, herkes için gerekli bu üstelik.

Rekursion' Alıntı:
(*) neptune, bir "plakalarinizdaki ishareti kaldirarak kötü yaklashimlardan kurtulucanizi düshünüosaniz evinizden de cikmayin" demedigin kalmish neredeyse, shashirttin beni

Söylediğim şey bunun tam tersi. Plakanın kaldırılma isteğinin yalnızca tacizden korunmak olması hatalı yerden çıkış yapan bir söylem gibi geliyor bana. Suça karşı çözüm insanı saklamaktan değil bilinçli suç işleyeni cezalandırmaktan geçmeli. Diğer türlü tacize uğramama çözümlerinden biri uğrayabilecek insanı kısıtlamaktan geçer mantığına geliriz.

Zaten sonuç olarak söylediklerimi bir kez daha burada yazayım, farklı bir yaklaşımım yok:

neptune' Alıntı:
Bütün bunların yanında tabii asıl olarak engellilerin bireysel görüşü önemli. Kimisi kimliğini göstermek ister, kimisi istemez, kimisi bunu damgalanmak gibi duyumsayabilir, kimisi öncelik hakkı alabilmek için kullanmak ister, kimisi tacize uğrama olasılığı olduğunu düşünür, kimisi kendisine trafikte de kolaylık sağlayacağını. (Yav pegasus, her yerde de kişi hak ve özgürlüklerine geliyoruz, başka türlü de ayırımcılık bitmez ki zaten; bu sefer desteklemişsin neyse ki. :) )

Olması gereken diğer sürücülerin uyarılması gereken araçlar hariç diğer araçlardaki engelli ibarelerinin kaldırılması. Araç bilgileri özel donanımlı da olsa zaten ruhsatta kayıtlı, bunu ayrıca aracın üzerine yazmaya gerek yok. Ancak kişi eğer istiyorsa ya da kendisine fayda sağlayacağını düşünüyorsa "görevli" yazısı gibi standart ve resmi olarak verilen bir amblemi sürekli asabilir.

Sevgiler. :)

* gözlerin açıkken karşıya bak ve bu sırada en sağ ve en solda ne kadar arkadaki nesneleri fark edebildiğine dikkat et, sonra tek gözünü elinle kapat ve kapattığın gözünün tarafındaki görme alanının ne kadar azaldığına bak.
Ayrıca 3-boyut algısı için iki göz gerekir. Gerçi bir süre sonra özellikle perspektif ile öğrenilerek bir tür 3-boyut duygusu gelişir ama asla orijinali kadar olmaz. Bu yüzden monokülerler hemen değil en az bir yıl sonra ehliyet alabilirler.
Birkaç yıl önce bir kaza yüzünden (trafik değil. :) ) bir gözüm birkaç gün kapalı kalmıştı. Bu sürede sigara yakarken birkaç kez burnumu yaktım. :) (üstelik burnum uzun da değildir. :) :) ) Derinlik duygusu için iki göz gerekli.
Bu konuda yetkin olan kişi aslında alperstein, onun yazması sanırım daha doğru olur.

PEK İYİ H SINIFI EHLİYET NE İŞE YARAR ? O ZAMAN ONUDA KALDIRALIM MADEM O DA ENGELLİ SÜRÜCÜLERE VERİLİYOR . NORMAL EHLİYET VERSİNSİNLER ONUN VERDİKTEN SONRA BİR DE İŞİMİZE GELDİ ZAMAN CAMIN KENARINA KOYDUYUMUZ ENGELLİ OLDOGUMUZU BİLİRTEN LOGOYU KOYALIM İŞİMİZ BİTTİKDEN SONRA ALALIM TORPİTOYA KAYALIM

ABALI

Neptune sen akıllı bir arkadaşsın. Bana şu cümlende gerçekleşebilecek olası olumsuzluk halinde plakadaki işaretin ne gibi bir faydası olacağını da açıklayabilirsin. Yaparsın sen. Hadi :)

Özel donanım hakkında fazla bilgim olmadığı için bu tür durumlarda yeterli kontrol sağlanıp sağlanamayacağını bilemiyorum. Hızlı giderken ön lastiğin yarılması, arabanın beklenmedik bir kasisle kontrolden çıkması, virajda makasa girmek gibi durumlar çok nadiren görülmekle birlikte ciddi sonuçlar doğurabilir.

Selam Pegasus,

Giderek ehliyet asgari gereksinimleri düşürülüyor. Şu an ile birkaç yıl öncesi arasında bile oldukça fazla fark var. Bu gereksinimler düşürülürken yerine koyulan faktörlerden birisi de diğer sürücüler için uyarı işaretleri. Zaten doğrusu da bu, yoksa araç kullanmak sadece engelli olmayan ya da hafif engelleri olan kesimin tekelinde kalırdı.

Önceki mesajımda söylediğim gibi araç kullananların çoğunluğunun standardından oluşan akan bir trafik var. Bu trafikte sürücüler diğer sürücülerin kendi bekledikleri gibi davranacaklarını varsayarlar. Ancak monoküler veya işitme engelli sürücülerde olduğu gibi algı farklılıkları bazı sürücülerin - çoğu zaman bilinçsiz olarak- beklenmedik davranışlarda bulunmalarına neden olabilir.

Pegasus' Alıntı:
Neptune sen akıllı bir arkadaşsın. Bana şu cümlende gerçekleşebilecek olası olumsuzluk halinde plakadaki işaretin ne gibi bir faydası olacağını da açıklayabilirsin. Yaparsın sen. Hadi :)

Özel donanım hakkında fazla bilgim olmadığı için bu tür durumlarda yeterli kontrol sağlanıp sağlanamayacağını bilemiyorum. Hızlı giderken ön lastiğin yarılması, arabanın beklenmedik bir kasisle kontrolden çıkması, virajda makasa girmek gibi durumlar çok nadiren görülmekle birlikte ciddi sonuçlar doğurabilir.
Yine bunlar gibi, sürücünün ya da arabanın özelliklerinden ötürü trafiğin akış şekline göre ortaya çıkabilecek koşullarda zorluk çekebileceğini düşünen sürücüler de - bilinçli olarak - standart trafiğe tam uyumlu sürüş gerçekleştirmeyebilirler.

Bu araçlarda uyarı işareti olması, benim önceden o aracın standart ve akan trafiğe uyumlu davranış göstermeyebileceği konusunda bilgim olmasını sağlar. O aracı kullanan arkadaşın da standart trafiğe uyum sağlaması konusunda baskı altında olmasını önler. Hatta bu baskıyı gösterenlerden biri olarak belki senin de ;

Pegasus' Alıntı:
Trafikte yanlış bir hareket yapan birini görünce ilk tepkim küfretmektir. Evt itiraf ediyorum. Basarım kalayı. Çünkü elimden o an içim başka bir şey gelmez. Ama küfretmeden ya da olayı objektif bir şekilde değerlendirmeden önce "ya önce bir plakasına bakayım şu adamın. Belki sakattır. Monoküler bir vatandaşımızdır. Kendisine haksızlık etmeyeyim" demem.

Biraz daha insancıl davranman yönünde faydası olabilir. :)
(Engellilere ayrımcılığı sadece engelsizler mi yapar dersin? :) :) Daha önce de söylemiştim, ayırımcılık genel bir hayat görüşüdür, o sırada hedefte kim ya da ne varsa ona uygulanır.)

Gerçi bu yazdıklarım bir üstteki yazımın içinde var, burada eklediğim yorumları da yine bir üstteki yazıyı okuduktan sonra biraz düşünürsen farkedebilirsin. Ayrıca önceki yazılarımda ve bu yazımda yazdığım uyarı işaretleri ile engelli plakasını aynı şey gibi tariflemediğimi ve standart engelli plakası hakkındaki görüşümü de bir üstteki yazımda da bir önceki yazımdan alıntılayarak yeniden yazdığımı görebilirsin. O yüzden okuduğun yazıları biraz düşünerek okumanı isteyeceğim; çünkü;

Pegasus' Alıntı:
Neptune sen akıllı bir arkadaşsın.

ben de senin için aynı şekilde düşünmek istiyorum, :)

Selamlar, sevgiler. :)

YA ARKADAŞLAR NEDEN HALA SAKAT,ÖZÜRLÜ GİBİ SÖZLER KULLANMAYA DEVAM EDİYORSUNUZ?HEMDE KENDİNİZE.TOPLUMUMUZDA BU KELİMEYİ KULLANANLARA KIZARKEN SİZLER NASIL HALA BU İSİMLERİ KENDİNİZE YAKIŞTIRABİLİYORSUNUZ? EĞİTİMLİ VE KÜLTÜRLÜ İNSANLAR OLARAK VE BU İSİMLERİN ANLAMLARINIDA ÇOK İYİ BİLDİĞİNİZ HALDE KULLNMANIZ GERÇEKTEN ŞAŞIRTICI.

Üst Alt