Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sizce sakatların kullandığı otomobillerde özel plaka olmalı mı, neden? [Tartışma]

Ben en başta şunu söyledim... Bu işaretin olması yada olmaması çok şey değiştirmiyor... Bütün kilit nokta bu işarete muhatap insan'larda saklı... Yine söylüyorum birşey çok önemli değilse hiç önemli değildir... Ancak zorunlu kılınması saçma olabilir ama işaretin olmasının yada olmamasının saçmalık olduğu fikrine katılmıyorum... Zira bu bir problemse Nüfus Cüzdanlarına eklenen engellilik oranı da, Ortak alanlardaki engelli işaretleride, ve daha bir çok şey de bir problem... Rekursion olaya bir Batılı gibi bakması sebebiyle bu kadar tepkili bence...

Ancak hayatın bir görünen(arızî), bir de görünmeyen(aslî) yüzü vardır. Görünen(arızî) olanı değiştirmek, sadece görüntüyü değiştirmekle sonuçlanır. Aslolan hayatın görünmeyen(aslî) yönünü değiştirebilmektir.(*Alıntı: Yusuf Kaplan) Plakadaki bir işaretten nereye vardın diye kızanlar çıkacak belki bana ama yazılan bunca yorum/fikir sonrasında görüntü'nün manası ancak boyle ifade edilebilir... Bu performansı hayatın görünmeyen yüzünde gösterebilsek ne de güzel olurdu...

Engelli otomobilinde engelli plakası olması,tecrit değildir de nedir..?
ayrıcalık mı..? neden bu ayrıcalığın bana tanındığını hiç görmedim.
oto parklarda engelli aracına ayrılan yerleri hiç boş görmedim mesela...!
üstelik trafikte çoğu zaman plaka yüzünden zorluk bile çekiyorum.
ben buna ayrıcalık değil,ayrımcılık diyorum...
ve pegasus'a katılıyorum...

tabiki kalkmalı .böyle dayatma olmaz . TR yazısının yerine engelli işareti konuluyor . belki ben TR yazısını istiyorum . en azından seçim kişiye bırakılmalı . işaret olunca fayda mı oluyor yani ? dün bi arabada görmüştüm,
TR yazsını da eklemiş adam yanına d ufacık engelli işareti sanırım plakayı özel yaptırmış . şimdi o kişi için bu bürokrasiden başka nedir ?

Bende arabamda Engelli işaretli plaka olmasını istemiyorum. Ama malesef ki benim arabamda da var, en kısa zamanda plakayı değiştirme yollarını araştıracağım.

SiyahPelerinliAdam' Alıntı:
Rekursion olaya bir Batılı gibi bakması sebebiyle bu kadar tepkili bence...
:) bu olaya bi batili gibi nasi bakiliomush, sevgili kara pelerinli adamcim?... bi batili ile bi dogulunun türkiye de uygulanan plaka olayina bakishindaki (olmasi gerektigini düshündügün) farki anlatir misin bana lütfen?!...

SiyahPelerinliAdam' Alıntı:
Ancak hayatın bir görünen(arızî), bir de görünmeyen(aslî) yüzü vardır. Görünen(arızî) olanı değiştirmek, sadece görüntüyü değiştirmekle sonuçlanır. Aslolan hayatın görünmeyen(aslî) yönünü değiştirebilmektir.(*Alıntı: Yusuf Kaplan) Plakadaki bir işaretten nereye vardın diye kızanlar çıkacak belki bana ama yazılan bunca yorum/fikir sonrasında görüntü'nün manası ancak boyle ifade edilebilir... Bu performansı hayatın görünmeyen yüzünde gösterebilsek ne de güzel olurdu...
bashkalarini bilemicem ama vardigin "yere" ben kizmadim walla :)... pek güzel ve pek manali bi laf etmishin etmesine de, görüntüye takilip hayatin görünen yüzünü görünmeyeninden daha üstün tuttugum(uz) icin ya da görünmeyen yüzüne dalmaktan kactigim(iz) icin bu tepkiyi (performansi :)) gösterdigimi(zi) düshünüosan (burdan sonrasini kendi adima konushiym) beni zerre-zirnik kadar anlamamishsin, arkadashim ;)... aksine, sirf görüntüden ibaret oldugunu iddia ettigin bu konuyu "hayatin" degishmesi gerektigini düshündügüm görünmeyen yüzüyle birazcik olsun ilintilemeseydim sayfalar dolusu yazma zahmetine girmezdim (gerci "yazmaktan ve okumaktan zevk almiom" desem yalan olur ama o kadar da can sikintisindan vakit doldurmak icin ne yapicani shashirmish biri degilim :))... eger vaktin varsa yazilanlari bi kez daha okumani rica edicem, ben de okicam tekrar ;)... ayrica burda ima ettigini bashlik altinda bolca yapilan ve önyargidan ibaret olan "plaka uygulamasini istemeyenler sakat olmaktan utananlardir" eshitlemesine benzetiom biraz ve pek shik bulmuyom...

bu isharetin olmasi ya da olmamasi cok shey degishtirmedigini söylüyüosun... katiliorum... o ishareti plakama yapishtirsam -özellikle de olumlu yönde- pek bishi (hatta hic bishi) degishmicene inaniom ben de... zaten en cokta bu yüzden mecbur tutulmasini sacma buluyor ve olayin sanki o isharet olmasa sakatlar araba kullanamicakmish gibi ortaya konulmasindan rahatsizlik duyuyuorum... bu tür önyargilarin yararimiza oldugunu düshünemiom pek, tam aksine... belki shimdi "boshver önyargilari, onlar arizidir, kim ne düshünürse düshünsün yeter ki sen asli olan kendini bil, keyfine bak o zaman hershey düzelicek, hershey cok güzel ve hayat bayram olucak" diebilirsin :)... ama ben önyargilarin ve yanlish düshüncelerin hayati genelde zorlashtirdigina, onlarin kalkmasiyla bazi sheylerin arizi ve asli olarak ;) olumlu yönde daha kolay degishicene inaniom... ve bu plaka uygulamasinin tr.de uygulandigi shekliyle (özellikle shu mecbur tutulmasiyla) bazi yanlish düshünceleri kaldirdigini degil, habire körükledigini düshünüom...

görüntüyü degishtirmeyi o kadar da kücümseme bence... "hayatin" bi görünen bi de görünmeyen yüzü vardir ama bi de tam olarak bilinmeyen bi yerlerde öle bi cizgi vardir ki görünen ve görnmeyeni birbirinden ayirmak neredeyse imkansizlashir... bazen görüntüde yapilan degishiklikler (bu cizgi üzerinden) görünmeyendeki degishikliklere dönüshebilir ;)... diger yönden gelen etkinin daha kuvvetli oldugunu düshünsem de bu yönün hepten kücümsenmemesini önemsiom...

tabii ki de bi hastaligin semptomlariyla degil kendisiyle ilgilenilmeli önce ki hastalik o semptomlarla birlikte kökten iyileshtirilsin, yok edilsin... en güzel ve aslolani budur elbette... ama eger hastalik tam olarak anlashilamamishsa ya da öyle shakkadanak diye hemencecik iyileshtirilebilen türden degilse semptomlariyla yakindan ilgilenmek cok faydali ve önemli ;) olabilir... zira bazi semptomlar hesaplanilamayan bashka semptomlara, yeni hastaliklara ve hatta düzeltilemeyen hasarlara yol acabilir... biliorum, o cümleyi cok seviosun ama cok önemli olani ve cok önemli olmadigi icin hic önemli olmayani tanimlamak o kadar da kolay degil gibi... her "önemlinin" daha "önemlisini" bulabilicemizden cok önemli olmaktan cikar, hic önemli olmayan, dolayisiyla hic bi dikkati hak etmeyen "mertebesine" düshüverir... (shimdi sevgili andanteyi alintilicam birascik) iyi ama nereye kadar?... öyleyse hic bishi yazmiyalim bu sayfalara, hepimiz üyeliimizi iptal edelim, kapatalim siteyi...

hem merak ediorum, sakat oldugunu her ne sebepten olursa olsun göstermek istemeyen birinin buna mecbur tutulmasi hic mi rahatsiz etmio seni, cok mu önemsiz buluosun?... sakatligindan utanip elinden geldigi kadar saklamak isteyen biri icin ne kadar zor bi durum oldugunu tahmin edebiliceni düshünüyom... tabii ki de plaka mecburietinin kalkmasiyla utanma sorununun hoppadanak kalkicana inanicak kadar üshütük deilim ama rahatsiz olmasi rahatsiz etmio mu seni?... olaya bi batili gibi baktigim icin mi bu kadar uyuz oluorum ben?... bi dogulu gibi bakarsam "boshver, onlar kompleksli insanlar, ne halleri varsa görsünler, böle önemsiz bi konuyla boshuna yormayalim kendimizi ve güsel devletimizi" mi demeliyim? :?...

selamlar...

Benim şu anda bir arabam yok ama olduğu zaman sakatlığımın plakamda teşhir edilmesini hiç istemiyorum ve şimdiden canımı sıkıyor bu durum. Ben kendi sakatlığımı kimseye göstermek istemiyorum. Doğru veya yanlış bu benim tercihim. Günlük kullanıma uygun işlevsel bir yanını da görmüyorum. Park etme için avantajı var deniyor ama bunun için plakaya gerek yok ki? Park etmek isteyen arabanın ön ya da arka camına bir amblem takıp işi bitirince çıkarabilir. Diyelim ki park için ceza kesildi ceza ödemeye gidilince trafikte kayıtlı olan ruhsat sebebiyle bu ceza otomatik olarak iptal edilir. Bu iş çok mu zor sanki?

Sanki bu amblemle sakatlara bir lütuf verilmiş gibi. Sanki o sakatın engeli ortadan kaldırılmış da bunun işareti. Alt tarafı ötv ötelemesi! O zaman vergiden yırtan, vergi yüzsüzlerinin alnına, arabasına, evine kocaman "vergi kaçırmıştır" damgası vurulsun!

slm

konuyu yeni okudum arkadaşın bir vergi muhafiyeti demiş plakada ayrımcılık olmasın ama vergiye gelince neden ayrımcılık oluyor demiş neden olmasın bence sen git bi avrupayı araştır bizim devleti devletmi sanıyorsunuz siz hem ne indirimi yapmış satınca gene bu indirimi ödeyeceksin diyor nerde bunun özürlüye indirimi nerde sadece kandırma devletin oyunu bu

BENCE ÖZÜRLÜ PLAKASINA HİÇ GEREK YOK,BİZDE HERKEZ GİBİ NORMAL PLAKALI ARACIMIZI KULLANABİLMELİYİZ,AMA ÖTE YANDAN ÖN CAMA YAPIŞTIRILAN ÖZÜRLÜ YAZISIDA OLMALI BENCE ÇÜNKİ; PARK SORUNU YAŞAMAMAMIZ VE CADDE ÜSTÜNE PARK EDİNCE ARACIMIZIN HEMEN ÇEKİLMEMESİ İÇİN BU UYARI YAZISINADA İHTİYAÇ VAR....HAKSIZMIYIM ?? :roll:

ESASINDA KIZMAMAK LAZIM ENGELLİ PLAKASI OLMADAN BİZİM O ARACI KULLANMAMIZ MÜMKÜN DEGİL ÇÜNKÜ DEVLET BİZE ÖYLE BİR İMKAN SUNUYORKİ BELKİ BUNU HİÇ DÜŞÜNMEDİNİZ MESELA :

ARABAYI KULLANAMIYORMUSUN TAK PLAKANI SENİN YERİNE KULLANSIN İHTİYACI OLANA YARDIM ETSİN PLAKA ARABAYA GAZ VERSİN FRENE BASSIN DİREKSİYONU KULLANSIN ZATEN PLAKA OLMADAN HİÇ BİRİMİZ ARAÇ KULLANAMAYIZ :lol:

TAK ABAKALIM NORMAL PLAKAYI KULLANABİLİYORMUSUN ARBAYI :lol:

ÇÜNKÜ ARABAYI KULLANAN SÜRÜCÜ DEGİL PLAKADIR :):)

YUKARDA YAZDIKLARIMDANDA ANLAŞILACAGI GİBİ BİR İNSAN NE OLURSA OLSUN ONU DAMGALAMAK ÇOK YANLIŞ Bİ TUTUM ARTIK TEKNOLOJİ GELİŞTİ BUNUN BENİM BİLE SAYABİLECEGİM BİR SÜRÜ YÖNTEMİ VAR AMA YETERKİ BİZİ YÖNETENLER İSTESİN İLLA PLAKADA DAMGA OLMAK ZORUNDA DEGİL

ABD ve Kanada'da var. Aslında bu uygulama ile pozitif ayrımcılık hedeflenmiş ama zorunlu olduğu(insan doğasına aykırılığı) nedeniyle bizde tepki çekiyor.
Avrupa'da Özürlü Park Kimliği sadece ağır yürüme engeli olanlara veriliyor. Diğer engellilere bu hak tanınmıyor.

Engelli değilim ama (kızımın engeli nedeniyle) bu plaka beni hiç rahatsız etmez. "Arabada Bebek var" yazısıda bir pozitif ayrımcılık talebi değil mi? Uygulamanın ruhu kötü niyetli değil. Toplum kurallarla gelişiyor. Anayasa'da pozitif ayrımcılık istemekle, bu plakayı istememek aslında tezat oluşturuyor.

Birde kötüye kullanımı kısıtlıyor. Kızımın okul arkadaşlarından birinin babasının patronunun VW Touran alma isteğinden sadece bu plaka için vazgeçtiğine tanık oldum.

Bence mutlaka olmalı hatta biraz büyük bir işarette konabilir dikkat bebek var tarzı. Karşıdaki arac sürücünün biraz daha dikkatli olması için uyarır niteliği taşımalı

Sözüm meclisten dışarı, (yanlış anlaşılmasın yani) "DİKKAT KÖPEK VAR" da bir uyarı sloganı.. :roll:

Enegelli plakası

Eğer engelli bir insana ehliyet veriliyorsa, diğer bir değişle motorlu araç kullanabileceğine kanaat getiriliyorsa, bu o insanın o aracı gerektiği şekilde kullanabileceğine ve hem kendisi için hem de trafikteki diğer araçlar için bir tehlike yaratmaksızın aracı idare edebileceğine kanaat getirildiği içindir. Bu durumda o plakanın kenarına o işareti iliştirmenin ne anlamı kalıyor? Gözlerimle şahit olduğum bir olay var onun için söylüyorum, sadece trafik magandalarının eğlencesi haline geliyor. Bir bayanın kullandığı ve plakasında engelli işareti olan bir aracı sıkıştıran ve bayan fren yapıp sağ tarafa doğru kaçtıkça keyiften dört köşe olan iki kılıksız, bayanın reflekslerini kontrol ediyor. Belki herkesin kolay kolay karşılaşmayacağı bir durum bu. Ama böyle işte. Bence hiç gereği yok o işaretin...

Sevgili Rekursion yazdıklarını okurken gerçekten müthiş keyif aldığımı belirtmeliyim, öyleki benim zaman zaman türkçene takılmama rağmen gerçekten herhangi bir mecmua'da (gazete, dergi, basılı yayın vs... :) ) deneme yazsan (ki denemelisin) takip edeceğimden emin olabilirsin...

Bu yerinde iltifattan sonra yazdıklarına (mucadele ettigine) hala pek gerek duymadığımı söyleyebilirim :) ...

demissin ki;

hem merak ediorum, sakat oldugunu her ne sebepten olursa olsun göstermek istemeyen birinin buna mecbur tutulmasi hic mi rahatsiz etmio seni, cok mu önemsiz buluosun?... sakatligindan utanip elinden geldigi kadar saklamak isteyen biri icin ne kadar zor bi durum oldugunu tahmin edebiliceni düshünüyom... tabii ki de plaka mecburietinin kalkmasiyla utanma sorununun hoppadanak kalkicana inanicak kadar üshütük deilim ama rahatsiz olmasi rahatsiz etmio mu seni?...

Şu noktada anlaşalım ben hernekadar hayatının genelinde gizlenme, saklanma, yahut sakatlığını göstermeme isteği duyanların pek sağlıklı düşünmediklerine inansamda bu isteğe saygı duyduğumu belirttim, zira haddimi biliyorum ve böyle hassas konulardaki zorlamaları saçma buluyorum demiştim, İnsanların istekleri bana yada diger insanların yasayıslarına zarar vermeyecek düzeyde oldugu surece saygı duymaktan ote yapacak birsey yok benim kitabımda... yani yasalarla celisen adamıda oynuyorum zaman zaman... diyoya sair; "Yasa mı? Neyi berkitir yasa? İdam mangasındayız içinde yasa varsa... (olayı edebi baglamak gibi bi yasa felanda yok farkındayım, alıskanlık belki... ;) )

bashkalarini bilemicem ama vardigin "yere" ben kizmadim walla ... pek güzel ve pek manali bi laf etmishin etmesine de, görüntüye takilip hayatin görünen yüzünü görünmeyeninden daha üstün tuttugum(uz) icin ya da görünmeyen yüzüne dalmaktan kactigim(iz) icin bu tepkiyi (performansi ) gösterdigimi(zi) düshünüosan (burdan sonrasini kendi adima konushiym) beni zerre-zirnik kadar anlamamishsin, arkadashim ...

oyle dusunmuyorum ve seni tamamen anladıgımı iddia edemem... :)

ayrica burda ima ettigini bashlik altinda bolca yapilan ve önyargidan ibaret olan "plaka uygulamasini istemeyenler sakat olmaktan utananlardir" eshitlemesine benzetiom biraz ve pek shik bulmuyom

evet benziyor ama aynı degil, Aynı olsaydı emin ol ne dusundugumu anlatmak cok kolay olurdu ve hayatın asli/arizi taraflarına girmek geregi duymazdım... shiklik konusuna gelince plakada ki isaretide shik bulmadığın için boyle dusunmen normal olsa gerek... saygı duyarım... :) Cumle soyle olsa daha anlamlı olurdu sanırım; "Plaka uygulamasını istemeyenlerin bir kısmı sakat olmaktan utananlardır" Hala mı shik degil?

...ama ben önyargilarin ve yanlish düshüncelerin hayati genelde zorlashtirdigina, onlarin kalkmasiyla bazi sheylerin arizi ve asli olarak olumlu yönde daha kolay degishicene inaniom... ve bu plaka uygulamasinin tr.de uygulandigi shekliyle (özellikle shu mecbur tutulmasiyla) bazi yanlish düshünceleri kaldirdigini degil, habire körükledigini düshünüom...

önyargiların bazı şeyleri zorlaştırdığı bir gerçek, ancak nasıl olurda bu işaret yada sembol herneyse bu önyargılara olumlu yada olumsuz katkı sağlayabilir... Böyle düşünüyorsan; Park yerinde camın önüne koyacağın engelli kimliği de çözüm değildir ki, sadece önyargısı körüklenenlerin sayısını azaltmaktır... Neticede camın önünde de plakadaki kadar olmasada diğer sürücüler tarafından görünme ihtimali hep vardır... ve kimliği camda görenin önyargılarından ötürü biraz daha öteye park etmesi, senden uzaklaşması muhtemeldir... O sakatlığı ifade eden bir işaret ise her sakatın tekerlekli sandalyede oturan bir adam sembolunde ifade edilmesi de bir sıkıntı yaratır mı? eli olmayan tekerlekli sandalye semboluyle ifade edilmekten rahatsız mı olmalı? yada tekerlekli eldiven sembolune ihtiyac mı duymalı? hala o işaret/sembol üzerinde mi çözüm aramalıyız? yada işaretin ne kadar etkili olduğu hakkında tartışmalıyız?

O sosyal alanda kullanılan sadece bir şekil... Bu o kadar yeterliki onu anlatmak için!

Bu noktada zaten demişsin ki;

tabii ki de bi hastaligin semptomlariyla degil kendisiyle ilgilenilmeli önce ki hastalik o semptomlarla birlikte kökten iyileshtirilsin, yok edilsin... en güzel ve aslolani budur elbette... ama eger hastalik tam olarak anlashilamamishsa ya da öyle shakkadanak diye hemencecik iyileshtirilebilen türden degilse semptomlariyla yakindan ilgilenmek cok faydali ve önemli olabilir... zira bazi semptomlar hesaplanilamayan bashka semptomlara, yeni hastaliklara ve hatta düzeltilemeyen hasarlara yol acabilir... biliorum, o cümleyi cok seviosun ama cok önemli olani ve cok önemli olmadigi icin hic önemli olmayani tanimlamak o kadar da kolay degil gibi... her "önemlinin" daha "önemlisini" bulabilicemizden cok önemli olmaktan cikar, hic önemli olmayan, dolayisiyla hic bi dikkati hak etmeyen "mertebesine" düshüverir... (shimdi sevgili andanteyi alintilicam birascik) iyi ama nereye kadar?... öyleyse hic bishi yazmiyalim bu sayfalara, hepimiz üyeliimizi iptal edelim, kapatalim siteyi...

Çok önemli olmayan konularla ilgili olarak bu öneriye hak versem forumdaki kötü çocuk ben mi olurum acaba? :)

bu olaya bi batili gibi nasi bakiliomush, sevgili kara pelerinli adamcim?... bi batili ile bi dogulunun türkiye de uygulanan plaka olayina bakishindaki (olmasi gerektigini düshündügün) farki anlatir misin bana lütfen?!...

Çok önemli olan nedir?

"Bu soruyu sormak"

Belki verilebilecek bu ilk cevapla tünelin ucunda bir "şey" olduğu farkedilir... Bu farkediş tüneldeki yolculuk adına "çok önemlidir"...

Batılı tünelin sonundaki ile mi? yoksa tünel ile mi daha ilgilidir? Yada yolculuktaki bu dengeyi kurabilmiş midir? Ben kuramadığını düşünenlerdenim... Dolayısıyla shik olmayan bir ifadeyle dengesi kurulmamış bi düzen içinde, düzenden etkilenerek bir arayış sergilediğini düşündüğüm için batılı örneğini verdim. Ama batılı gibi baksan da özünde doğuyu taşıdığını düşünüyorum...

Yanılıyor muyum? Yanılıyorsam bu "çok önemli"mi? :)

Baben "Dikkat Köpek Var" da bir uyarı sloganı demiş... Sorularıda getirdi haliyle...

Bu sloganı görünce hoşnut olmayanlar var mıdır?
Köpekler mi? Sanmıyorum...
Ya İnsanlar? Fazla genel...
Köpekten korkanlar?..

Valla bu sloganın da var olduğunu yazarken o kadar ayrıntılı düşünmüş değildim.

Ama bir düşünce fırtınası da burada yaratmamızda sakınca yok her halde! ;)

"Dikkat BEBEK var!" sloganı bebeğin RAHATSIZ edilmemesi gerektiği amaçlanarak yaratılmış.. "Dikkat KÖPEK var!" sloganı da tam tersine köpeğin RAHATSIZ edebileceğini anlatmak için bir uyarı sloganı olarak yaratılmış.

Peki "Dikkat ENGELLİ var!" anlamına gelen plakadaki özel işaret neyi amaçlar?

a) "Engelliye acınsın, rahatsız edilmesin" anlamına mı gelir? b) "Engelliden korkulsun o yüzden dikkatli olunsun" mu demek olur? c) "Gizli veya açık tacizlere neden olduğundan, engelli RAHATSIZ edilebilinsin" mi olur?! Ya da d şıkkı: "hepbiri" :p

yada uyarının bulundugu alanda yasam imkansız hale gelmesin?

unutmamalı ki sadece bir tabeladır...
ona anlam ona muhatap olanlar tarafından verilir...muhatabı olmadıgı surece anlamsızdır... :) Tabelayı koyan yada okuyan icin; Muhatap almamak, muhatap bulmamak yada muhatap olmamak ona verilecek anlam acısından ne kadar onemlidir? Ya da yazıları kırmızı, gri, yeşil yazarsak ışık spektrumuna insan gözünün verdiği yanıt ve ruh haline etkileri sebebiyle daha mı iyi olacaktır herşey? Bence tabelaya verilecek önemle başarıyı etse etse Adolf Hitler elde eder idi... Bense hiç komutan ya da asker olmak istemedim hayatta... Bilim bile bir kutsal inekti çünkü :)

bence bir faydası yok kaldırılsın
arkadaşımızın biri yazmış ÖTV de istiyorsunuz neden plakada istemiyorsunuz ne alakası var ÖTV den de bütün arkadaşlarımız yararlanamıyor ki B.ENCE BU PLAKADAKİ AMPLEM KALDIRILMALI

Engelli insanlara ehliyet verilebiliyorsa,araba kullanacağına kanaat getirildiyse arabalara engellli plakas takılması çok gereksiz bir uygulama.engelliye hem ehliyet verilip hem de güvenilmemesi çok yanlış.Normal ehliyetli insanlar engelli plakalı arabaları çok önemsemiyor hatta engelliyi zor durumda bırakacak davranışlarda bulunabiliyorlar.benim isteğim arabamdaki engelli plakasının kaldırılması.

Arkadaşlar palakaya böyle bir amblemin takılması "dikkat engelli var herkes dikkatli olsun"dan ziyade bence bizlerin güvenliği ve rahatlığı içindir.

Bir örnek vereyim;

Dalgın bir şekilde araç kullanan bir işitme engelli yol kenarında arama yapan güvenlik güçlerini görmemiş ve yoluna devam etmiş. Çeşitli sesli uyarılarla durdurmaya çalışmışlar. Sonunda şüpheli araç diye ateş açıp durdurmuşlar.

Şimdi size soruyorum, plakadaki bu işaret gereksiz midir sizce???

Bence gereklidir.

Saygılar.

Anti Oksidan, işitme engelliler duymadıklarını belli edecek işaretleri aracın görünür yerlerine koyuyorlar; ayrıca plakalarına koymalarına gerek yok, koymuyorlar da zaten.
Dalgın bir şekilde araç kullanan işitme engelli... Düpedüz hem kör hem sağır diyorsun yani :) Araç kullanırken o kadar kör oluyor ki önünde çevirme yapan polisleri görmüyor, ve/fakat neyseki Türk polisi uyanık, bi bakıyorlar plakada bi amblem var, tamam diyorlar, bırakın geçsin... Belli ki hem sağır hem kör bi sakat.. Hoşgörün! :):):)

Hayır, onlar hoşgördü tamam da, köşeyi dönünce ezeceği biri de aynı hoşgörüyü gösterir mi, kuşkum var:

Acı bi fren ve: Güm!

- Tamam, çarptım birine, ama bi sorun bakalım niye?
- Niye?
- Dalgın bi sakatım! :)
- Haaa! Tamam o zaman, geçin... Özür dileriz :)

bencede olmalı çünkü biraz olsun engelleri kaldırır

bence olmamalı heleki daha trafik kurallarını bilmeyen ve trafikte saygıdan yoksun baya bir çoğunlukta sürücü varker hiç olmamalı kimliğimi değiştirdim baktım arkasına dereceyi ve özürlüdür diye yazmışlar şok oldum ya ne kadar iğrenç bir durum yakında alnımızada bi işaret vururlar bu ülkeye ihenet etmiş terörist olmuş askere devlete millete kurşun atanı aklayan siyasi zihniyet canilerden de aşağı tutuyor engellileri benim rahatsız oldugum konu saçma sadece saçmalıktanda öte baya bir uygulama yuh,

Yahu bu kadar yorum varmış dikkat edip okumamışım bile o yüzden bilinçsizce yazdığım yorumdan dolayı özür diliyorum ve hemen editliyorum (editlemişte bulunuyorum (^.^)
Rekursion ablamın(yanlış bir ifadeyse kusurumu görmezden gelin) yaptığı yorumlar benim yapacağım yorumları tıpa tıp tanımlar gibi hepsini okuyamadım bu yüzden affına sığınıyorum ama okuyabildiğim kadarıyla aynı düşüncelere sahip gibiyiz.
*Kimi üyelerimiz kompleks falan birşeylerden bahsetmiş ama bunu söylerken kendilerine göre konuştuklarını bilmiyorlarmı ozaman sizde bir kompleks sahibisiniz herneyse bu konu hakkında fazla birşey demiyicem ama tutupda ben 17 yaşımda sen engellisin sen böylesin diye kendime laf söyletemem hiç kusura bakmasınlar gocunmakla kompleksle alakası yok bunun kendine güvenle alakası vardır.Yani ben engelliyim diye ayrı bir keseyemi koyulucam hiç istemiyorum böyle birşeyi zaten kendimide hiç engelli görmüyorum ve ben sağlamım diyebiliyorum.Eğer siz kendinizi eksik görüyorsanız o ayrı mesele.
*Kimileride bazı haklardan yararlanıyorsunuz ama yararlandığını farkettirmek istemiyorsunuz demiş kısacası özetlemek gerekirse illa yararlanıyoruz diyede bunu birşeyle ifade etmek mi gerekiyor o düşünce direkt olarak ayrımcılığın düpe düz tanımıdır.

Yani uzun lafın kısası HİÇBİR BİREY KENDİNİ ÖZÜRLÜ OLARAK TANITMAK İSTEMEZ bu bir kompleks yada kendini beğenmeme,gocunma vs birşey değildir!!! toplumumuzda saolsun ÇOOOoooK duyarlı olduğu için siz bunları söylüyorsunuz galiba burasıda ayrı bir komiklik unutmayın ki! Bu ülkenin %70ini kendini beğenmiş insanlar dolduruyor ben şuan için görünüşümle konuşmamla falan filan engelli görünmüyorum dışardan sadece sol diz altı amputasyon yani bu engelmi seni bu yönde konuşturuyor diyeceklerede çevrelerine bir bakmalarını istiyorum ne kadar duyarlı insan var saysınlar yorulmazlar fazla çıkıcağını hiç sanmıyorum...

Çok uzattım > PLAKADA Kİ SİMGE KALDIRILSIN YADA KİŞİYE BIRAKILSIN yani kimileri ben engelliyim desin kimileride engelisizim olay bu kadar!

başından beri bu konudaki düşüncem engelli aracında işaretin olmasından yana. benim yorumlarda gözlemlediğim tamamen duygusal yaklaşımda olanlar kaldırılsın taraftarı. Olayın mantık boyutuna bakmıyorsunuz bence. Bardağın üstünde küçük bir boşluk var tek gözünüze çarpan o oysa alt tarafı tamamen dolu. Bunun sizler için sağlayacağı yararlar hiçte tii ye alıp eleştirdiğiniz kadar küçük değil.

Elif, "Bunun sizler için sağlayacağı yararlar hiçte tii ye alıp eleştirdiğiniz kadar küçük değil." demişsin ya, rica etsem bana bu faydaları madde madde yazar mısın lütfen?
Özel plaka bana neden gerekli, ne faydası var?

en başta sakat amblemi olan plakalariçin otopark sorunu yok. Park yeri dolu olsa bile çekici marifeti ile boşaltılıyor(buna şahidim)
Önden arkadan seyreden araçlar bu amblemi görünce daha dikkatli araç kullanıyorlar. bir yerde onlar için otokontrol ve buda trafikte engelli insanın araç kullanma güvenliği bence.
Ayrıcalık veta geçiş üsrtünlüğü konusuna gelince olmaması elbette normal. Geçiş üstünlüğü olan araçları aklımıza getirdiğimizde hepsi yaptıkları görev icabı bu üstünlüğe sahip. Sakat amblemli bir arac sıradan seyir halinde olan biraraçtır yani gittiği yere acil ulaşması gereken bir özelliğe sahip değildir.
Haaa bu amblemi görüp yukarıda bazı arkadaşların belittiği gibi trafikte insanları rahatsız edenler içinde şunu diyebilirim; bunların zaten insanlık vasıflarında eksiklik vardır. şu an araç kullanmıyorum ama daha önce bu amblemin olmadığı aracı kullanırken sakat değilim ama bayanım diye rahatsız edildim. Buda bizim toplumumuzun insanlarındaki bazı şeylerin eksikliğinden.
Ve son olarak bu benim şahsi fikrim kesinlikle polemik tartışma veya karşıdakini anlamama gibi yönlere sürüklenmesin çünkü niyetim bu değil.
sevgiyle kalın......

Elif, iyi ama plaka park etme aracı olarak verilmez ki. Plakanın otomobillerde bulunma amacı bellidir. Araç hakkında tüm bilgilere ulaşılabilecek görünür bir ibare.
Park kolaylığı için dünyanın her yerinde olduğu gibi bizde de (üstteki mesajlarca defalarca yazıldığı gibi) park kartı verilebilir pekiala. Ne biiim, eve girmek için anahtarımız vardır ama, gün boyu boynumuzda taşımayız o anahtarı değil mi?

Eğer sakatlığı olan birinin trafikte seyretmesi için diğer sürücülerin daha bir dikkatli ve anlayışlı olması gerekiyorsa, bence hiç ama hiç bir sakata sürücü belgesi verilmemeli. Kimsenin canı böyle yardıma muhtaç sürücüler tarafından riske atılmamalı.

Bayansın diye seni rahatsız eden sürücüleri örnek vermişsin. Plakanda "bu aracın sürücüsü kadın" diye bağıran bir ambem/damga olsun ister miydin* Peki ya olsa öyle bi amblem, diğer sürücüler seni rahatsız etmeyecekler mi sence? Kadına, yaşlıya, eşcinselei zengine, fakire vs. farklı plaka veriliyor mu da sakatlara verilsin? Sence bir ayağı ampute olan biri mi daha iyi araba kullanır, yoksa 80 yaşında biri mi? Yoksa ikisi için de önemli olan sakat ya da yaşlı olması değil, sürücü becerisinin ne kadar olduğu mudur?

Herkes gibi vergisini ödeyerek bir araç satın alıyorum, herkes gibi sürücü kursuna giderek sürücü olmaya hak kazanıyorum, herkes gibi trafik kurallarına uyuyorum vs. Pekii, neden herkes gibi sıradan olamıyorum? Nedn araç kullanırken de kabak gibi ortada görünmem, sakatlığımın teşhir edilmesi gerek? Neden kimse bana "sakatlığını göstermek istiyor musun" diye sormuyor? Neden, "sakatsın, o halde bunu her yerde göstermek sorundasın" diye dayatma yapılıyor? Bir kadın mesela menstürasyon döneminde olduğunu ya da başkası Müslüman ya da zengin ya da başka her ne ise o olduğunu alnına yapıştırdığı bir işaretle belli etmek zorunda kalsa, bu güzel olur mu?

ARKADAŞLAR ÖNCE BBİR ARKADAŞIMIZIN DEDİĞİ ŞU KELİMEYE DİKAT CEKELİM NEYMİŞ ENGELİLER ACINMAKMI İSDİYOR PLAKASINDA SANDELYE RESİMİ OLUNCA NEYMİŞ BİZ ACINMAYA ALIŞMIŞIZ GELİŞMİŞ ÜLKELERİN HEPSİNDE VERGİN İNDİRİMİ VE PLAKA AMLEMİ VE TEKERLEKİ SANDELYE YARDIMI VE BU ÜLKELER ARASI BİLE ARIMLAŞMA VARDIR BENİM ARACIMDA İYİKİ VAR TEKERLEKLİ SANDELYE RESİMİ BEN YOLUN ORDASINDA DURDURUYORUM ARACIMI ARABADAN İNİYORUM İNSANLAR SESİNİ CIKARMIYOR SONRA ŞÖFER ARACIMI PARK ALANINA ALIYOR BENİM ARACIMLA YOLDA GİDERKEN POLİSLER DURDUKLARINDA BİZİMLE COK KİBAR KONUŞUYORLAR %90 NI BÖYLE NE DEMEK KARDEŞİM SENİ DURDURDUK BİLGİLERİNE BAKMAK İCİN KUSURA BAKMA DİYOR COĞU TOPLUMUZDA ŞÖYLE BİR SORUN VAR BUNUNDA ENGELE ALKASI YOKK IŞIKLARDA SADECE 3SANİYE GEC KALKIYOR DİYE BİRİSİ HEMEN KORNA VE KAVGA CIKA BİLİYOR İNSANLARIN GENEL OLARAK SAYGILARI KALMADI BİRBİRİNE İNSANIN ENGELİ KAFASINDA OLMASIN YOKSA BENİ HERKES BİLSİN ENGELİ DİE YOK BURADA ENGELİ OTURYORMUŞ EVET OTURUYOR TÜM DÜNYADA ENGELİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞDIRMAK İCİN DEVLET DAHA COK ALAKADAR OLUR BENİM ARACIMI BİR CEKSE POLİS BEN NASIL GİDERİM OTO PARKLARA HER YERDE MERDİVEN CIKARTIRM AMA COK SIKINDI CEKERİM NİYE O SIKINTIYI CEKEYİM BEN İŞİME BAKARIM İNSANLARA KENDİMİ OLDUM GİBİ GÖRSÜN OLMADIM GİBİ DEĞİL YADA GÖRMEK İSTEMEYENDE GÖRMESİN OZAMAN ENGELLİLER İCİN BİR SİNAMA SALONUNDA ENNEGLİ CIKIŞI OLMASIN AMLEMİDE OLMASIN BEN MACLARA GİDİORUM ENGELİ GİRİŞİ VAR NEDEN EZİLMEYİM DİYE RAHAT GİRİYİM DİYE

ÖZEL PLAKA

Evet arkadaşlar bence de özel plaka olmamalı en azından tacizcilerden ve gaspcıların saldırılarından uzak kalmamız için, Ama günümüzde aracının plakasında engelli işareti olamayan araçları özürlü oto parkına sokmuyorlar ama sağlam olup ta benden 10 kat daha iyi yürüyebilecek insanlara; -buyur abey deyip kapısını açıyorlar ve bizde buna güceniyoruz ama bunu eğitim ile yenebiliriz ancak. * * * * * BEN ARACIMA ENGELLİ PLAKASI TAKMADIM, TAKIPTA KENDİMİ TEŞHİR ETMEK İSTEMİYOORUUUM. * * * * *

BEN HERKESİN YAZDIGINI OKUDUM AMA OLMASA DAHA İYİ OLUR DİYEMİYORUM ÇÜNKÜ OLMASINDA Bİ SAKINCA YOK

Üst Alt