Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofren vb. hastalığı olanlar evlenebilir mi?

Rabbim bir kapı açsın da iş bulup çalışayayım evlenmesem de olur nasıl sa gidecceğim çalıştıklarım da babama ablama abime kalsın

Şizofrenler Bence evlenmemeli . Bu hastalıkla tedavi olmalı . Hayatına keyfine bakmalı .Ye iç gez devlet zaten hastaya bakıyor. Bu hastalığını ne eşine ne de çocuklarına yaşatmaya hakkı yok . Hiç kimsenin . Bir şizofren eşi olarak . Hem kendime hem çocuklarıma hem eşime üzülüyorum .Ve çare yok .Allahım sabrını versin .

Psikolojik rahatsızlığı olan biri olarak çocuğum olsa daha çok üzülürdüm hele bir de senin baban şöyleymiş böyleymiş falan deseler çocuğa bana çok ama çok koyardı üzüntüme üzüntü eklenirdi böyle iyiyim ben kafam daha rahat .

Yaşlanınca kim bakacak yaklaşımı menfaat kokan bir yaklaşım böyle düşünerek çocuk yapmaktansa hiç yapmam daha iyi :p

evlat dediğin babasına bakmalı gelinde bakmalı ama eskiden kaldı

Arkadaşlar sinirlenmemek için kendimi zor tutuyorum.Tv programlarını izliyormusunuz BU ÜNLÜLER NİYE BOŞANIP EVLENİYOR...Onlarda mı ŞİZOFREN. ELİNE PARA DOLMASINI İSTEYEN MEDYA SAĞOLSUN.Sizi kendı safına çekmiş....
Maalesef iş dünyasını takip ediyorum.Bu firma dışında "Abdi İbrahim Otsuka" ŞİZOFRENE SAHİP ÇIKAN YOK...
https://m.bianet.org/bianet/toplum/168460-sizofreni-tarihine-yolculuk

Bu hastalıgın derecesi önemli.
Ama gerçek şu ki, Akıl başta olmaz ise evin direği, evin kederi olur ...

Evlenebilirler ama bence her ne olursa olsun evlenmemeli.
Bu hastalık başka hastalıklar gibi degil.kadın veya erkek evlilikteki sorumlulukları yerine getiremeyecegi için evlenmemeli.
Bunun maddi yönü var.Birde kişi ailesini korumak yerine en büyük zararı kendisi verir.(benim kardeşim %70 şizofren defalarca bizi öldürmeye kalktı. Sokaktaki insanlarla kavga etti düşman sahibi oldu bizide düşman sahibi etti.burada anlatmakla bitmez bize yaşattıkları)
.Kaldıki bir başkası yani eş nasıl katlanacak.İnsan mutlu olmak için evleniyor çile çekmek için degil.Bu zamanda normal insanlar evliligi yürütemezken böyle hasta insanlar nasıl yürütecek.kendine bakacak çoçugu olsun diye kimsenin hayatını karartmamalı.

Yani evlenebilir tabiki.Ama sanirim karsi taraf bosanmak istediginde ruh sagligini bozulduguna dair delil gosterirse tek celsede bitiyor diye biliyorum

şizofreni olup evli olan çok insan var.

Edacano

Bu konu beni de korkutuyor açıkçası evlilik yap sonra suçsuz günahsız yere sırf rahatsızlığından ötürü nafaka öde .

Şizofrenler evlenmeyin ne evlenip dert dünyasına gireceksiniz bekarlık sultanlıktır.

Evlilik tecrübem hiç yok ama etrafımda duyduklarımdan gördüklerimden çıkarımlarım şu şekilde ilk bir kaç ay canım cicim ayları şeklinde geçiyor daha sonra ise birbirinden hoşlanmasalar bile belli sorumlulukları (geçim, çocuk vs...) paylaşmak zorunda olan iki insan oluyorsunuz belki birbirinizden iğrenseniz bile aynı evde bazen aynı yatakta bazen ayrı yataklarda yaşamak zorundasınız.

Keşke çocuğum olsaydı dediğim oluyor arada hiç evlenmemiş biri olarak kadın konusunu pek umursamıyordum önceden çünkü yaşadığım ilişkilerden gördüğüm her şey hevesini alana kadar o da 3 bilemedin 6 ay hadi zorlayalım 1 sene ama yaş geçtikçe farklı düşünmeye başlıyor insan çünkü yalnızlaşıyor insan yaş geçtikçe bir kişi şart insanın hayatında .

ekonomist79

arkadaşım hoşlanmadığın veya sevmediğin bir insanla zaten evlilik yapılmaz. iki taraf içinde aynı durum söz konusu sevmediğin biri ile bir ömür geçmez veya ortak noktanız yoksa hiç geçinemezsiniz önce hoşlanıp hoşlanmadığına bakar insan sonra huyuna suyuna sonra ekonomik güçler ve kafa yapısı çok önemli. Kadınlar için daha zor yani bir kadın hoşlanmadığı bir erkeğin yatağına kolay kolay giremez yani her kadın evleneyim sonra severim diyemez erkekte aynı bunu yaparsanız hayatınızın hatasını yapmış olursunuz.

Helsinki

Dediklerin normal insanlar için doğru ama bir de işin içinde eşlerden birinin şizofren olması var bu durum diğer eş için evliliği daha da katlanılmaz hale getirebilir.

Son düzenleme:
Rahatsızlığın boşanma sebebi olma konusuna ne diyorsunuz bence çok önemli bir konu güvenir evlenirsin bir süre sonra bir bakmışsın dava açmış psikolojisi bozuk bana bağırıyor dövüyor bilmem ne bunun bir formülü yok mu ?

Aynen öyle rahatsızlığını bahane ederek seni istediği zaman boşar ve çatır çatır nafakanı da alır. Ayrıca kadına şiddet olayları yaygınlaştığından bu yana tüm kanunlar kadınlardan yana. Örneğin kadının aldatması bir suç değil ve erkeğin boşanma hakkı yok ama erkeğin eşi ile ilişkiye girmesi kadının itirazı var ise tecavüz sayılıyor ve kadının haklı boşanma nedeni tüm bunların üzerine erkek bir de şizofrense cefakar ve fedakar olmayan bir kadın için tadından yenmez.

@ekonomist79 aynen bu konuda ben de senin gibi düşünüyorum kanunlar kadınlardan yana evlilik kurumu ne hale geldi evin reisi erkek falan değil eskidendi o malum Avrupalı olduk ya :p Evet kurnaz bir avukatta bulur istese bizim gibi psikolojik rahatsızlığı tescilli bir erkekle evlenen kadın bizi her türlü mağdur eder neyse .

Iyi dusunun iyi olsun bence...Belki size iyisi denk gelicek belki hep mutlu olucaksiniz zor zamaninizda yanyana yuruyceksiniz bilemezsiniz yani nasip..

Edacano

çok haklısın bunlar fazla akıldan şizofreni olmuş kurnazlara baksana daha evlenmeden nafaka tazminat hesaplamaları yapıyorlar:eek:

Herseyin hesabini tutmaktan hayati yasayamiyoruz akisina birakmak lazim bazen..

Hayir degilim.Bi hastaligi bilmeniz icin illa o hastaliga sahip olmaniz gerekmez bence.

Edacano

Bende şizofreni değilim .
Sana bu soruyu sormamın nedeni bizlerden daha farklı düşünüyorlar Ahmet T adındaki konu başlığını açan arkadaş ile daha önceden tanışmışlığımız var:eek: adının yaho olduğunu teyzesi ve ablasının kendisine büyü yaptıklarını ve teyzesi öldükten sonra huzura kavuşacağını yazmıştı:confused:

Üst Alt