Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofren vb. hastalığı olanlar evlenebilir mi?

Mustafa Şahin kardeşim şizofrenler evlenmemeli demişsin bir şizofren olarak seni haklı buluyorum. Ama sorun bence şizofrenlerin evlenmemesinden ziyade erken yaşta evlenip çocuk sahibi olmamaları çünkü bu durumda nesiller boyu sürecek bir eziyet süreci başlıyor. Benim şizofren olmamın tek sebebi bipolar dedemin ve ardından taşıyıcı annemin çocuk sahibi olmaları. Naneyi yiyen başkaları eziyeti çeken benim. Ama mücadeleye devam 3 üniversite bitirdim (lisans-yüksek-doktora) emekliliğe gün sayıyorum, saygılar.

Merhaba % 80 şizofren raporum var, raporumda zihinsel ve ruhsal ibaresi işaretli, babamın vesayeti altındayım, raporum sürekli, raporu 10 sene kadar önce almıştık, devlet haklarından yararlanmak için, ama zihinsel bi problemim yok, aklım başımda normalim yani, öyle tuhaf hareketlerim yok, akıllıca konuşurum, zaten raporu 10 sene önce almıştık, sorum şu, evlenmeye karar verdim, evleneceğim insan şizofren hastası olduğumu biliyor, internetten araştırmış, şizofreni hastaları yasalarda evlenemiyor dedi, ben de araştırdım, öyle bi yazı var Türk Medeni kanununa göre evlenemez diye, ama doktor evlenmesinde bi sakınca yoktur diye rapor verirse evlenebilirmişim, benim anlamadığım şu, raporu mu iptal etmem gerekiyor? yoksa rapor iptal edilmeden de evlenebiliyor muyum? yani raporu iptal etmeden nasıl evlenebilirim? Yoksa doktorun vereceği evlenmesinde sakınca yoktur raporu sağlık kurulu raporundan ayrı mı oluyor? Yani devlet yasalarda evlenmem engel olur mu şizofren hastası engeli raporum var diye? Ve vesayetliği nasıl ortadan kaldırabilirim? Yani evlendikten sonra vesayet kocama geçiyormuş? Evleneceğim kişi beni vesayeti altına almayacak?

whiteprincess1989

Kendi isteğinizle iptal olamaz, takipte olduğunuz Dr. danışmalısınız.

Son düzenleme:
Nurtan, şizofren hastalığında rapor iptali olmuyor diye biliyorum. En az 45 oran verilir iyileşşse bile.

Artı_Noksan

Arkadaş kendi isteği ile raporu iptal ettirmek istediğini söylemiş. kendi isteği ile değil Dr. değerlendirmesi olmalı, türüne göre ve ilaç tedavisinin yerini psikoterapi ve sosyal terapi aldıysa dediğiniz gibi oran ya da türü değişebilir.

Nurtan sevgili kardeşim şizofrende iyileşene 45 kısmen düzelene 65 düzlemeyene 80 oran verilir diye biliyoruz. Düzelsende 45 en az . Yinede araştırın derim , yanılıyor da olabilirim.

Ben bipolarım.
Sana kotu moral vermek istemem ama benden cogu insan kaçtı.
Bu hastalık yüzünden. Hatta herkes diyebilirim. Adam gibi sevgi bilmedim. Kısmet tabi bu işler. :(

Kişiye göre değişir ama genelleme yapacak olursak bir şizofreni hastası olarak söylüyorum bunu evlenmemeliler diye düşünüyorum özellikle insanlara karşı paranoya üreten hastalar kesinlikle evlenmemeli (eşim beni aldatıyor. Herkes beni öldürmek istiyor) gibi çünkü bu hastalar kesinlikle zarar verici bir eylemde bulunabilirler

Psikolojik rahatsızlık boşanma sebebi olarak kabul edilebiliyormuş bu riske girmeye değer mi bilmem nafaka manyağı olmayı hiç istemem doğrusu Allah korusun .

Arkadaşlar şöyle bir şey de var Türkiye de Şizofren biri evlenmek istese bile istisnalar hariç Türkiyede yaşayan ve herhangi bir engeli olmayan kızların çoğunluğu şizofren biriyle evlenmek istemezler.

Artı_Noksan

düzelen değil o semptomlar var olsada hayatını sosyal yaşamını kısıtlıda olsa devam ettirebilen anlamında... tamamen düzelenin raporunu alırlar...

Şizofrenlerin evlenmesi konusu hastadan hastaya göre değişir.

Bazı Şizofren hastaları evliliği yürütebilir, bazı Şizofren hastaları evliliği yürütemez, evliliği kaldıramaz. Bir Şizofren hastasının evlenip evlenemeyeceği kararını hastanın doktoru vermelidir.

Arkadaşlar evkenecek kadar iyi durumda olsanız bile çocuk yapma konusuna mesafeli durun çünkü çocuktada hastalık görülme ihtimali 100 de 50 gibi çok yüksek bir oran yani 2 çocuk yapsanız kesin birinde hastalık çıkacak lütfen bu konuda bilinçli olalım

Hayat çok zor bize yaşlanınca kim göz kulak olacak ,erzurumda yaşlı bir kadın cama çıkmış hemşerim oğlu kurtarmış son anda
Sağlamken bile yalnızlık zor yaşlılıkta ,kendim gibi şizofrenlerle bir arada yaşamak çözüm olabilir belki farklı zamanlarda psikoza gireni diğeri hastaneye kaldırtır zorla felan yoksa bizle kim evlenir iş yok güç yok üstüne üstlük

Neden evlenmesin yada neden evlenemesin ? ( Şizofreni bir akıl hastalığı değildir )
Evlenemeyecek olanlar Akıl hastalarıdır, Bir diğeri de kısmi olarak şöyledir Mevzuata göre evliliğe engel olarak kabul edilen bulaşıcı hastalıklar; frengi, bel soğukluğu, şankroid, cüzzam ve veremdir. Bu hastalıkların tedavisi gerçekleşmeden sağlık raporu verilmiyor. Günümüzde cüzzam rastlanan bir rahatsızlık değil. Verem hastalığının bulunması halinde de evlilik 6 ay erteleniyor.

dogandemirci11 '' Kim evlenir şizofren biriyle '' cümlesi yanlış olduğu gibi, bir o kadar insanlara tepeden bakmaktır.
Hayatın ne getirip neyi götüreceği belli olmaz.
Şizofreni bir akıl hastalığı değil bilakis sağlık sorunudur, benim öyle tanıdığım insanlar var çevremde şizofreni rahatsızlığına sahip fabrikası var yüzlerce çalışanı var.
Şizofreni rahatsızlığı olup ta Öğretmen Avukat tanıdıklarım var çevremde hepsi de evliler ve çocukları var.
Unutmayın her hastalığın bir tedavisi ve çaresi vardır, siz siz olun asla küçümsemeyin '' Kim evlenir şizofreni rahatsızlığına sahip olan insanla demeyin ''
Her insanın eksiği veya hastalığı vardır, hasta olmak engelli olmak yada sağlık sorunu yaşamak HİÇ BİR ŞEYE ENGEL DEĞİLDİR.
Örneğin Engellimiz :Sn: Av.Turan Hançerli Her iki kolu kaza sebebi ile omuzdan yoktur evlidir, Avukatlık mesleğini icra eder iken, İstanbul Avcılar belediye başkanı olmuştur kolları olmadığı halde.?
Diğer bir Engellimiz : Sn : Av.Bekir Punar '' Kör bir insana kim davasını verir öyle mi. ? '' Kör Avukat öyle mi ?
Türkiye'de Ünlü bir ilaç sanayii kurucusu ve sahibi ( İsmini açıklamayacağım ) iş insanı şizofren rahatsızlığına sahiptir.
Yine Türkiye'de Ünlü bir Kalp Cerrahı Profesör ve aynı zamanda Şizofreni rahatsızlığına sahiptir.
Hepsi evli çocuk sahibi ve mesleklerini icra edenlerdir kısaca örneklerini verdiğim.
'' Kim evlenir şizofreni biri ile '' Hastalık bizler için, kimseyi küçümsemeyin, Bu gün hasta olan mutlaka şifasını bulur, hiç bir hastalık yok ki şifası olmasın, yeter ki azimli olsun '' Ön yargılı olmak iyi şey değildir '' Nokta...

Güzel kardeşim ben şizofrenim işte yan etkilerinden dolayı ilaç kullanamıyorum ne şifası bir iğne oldum bırakmama rağmen gece gündüz uyuyamıyorum sağlam adama iş yok yaş 40a gelmiş ne anlatıyon sen

ADALETE SİTEM

Son mesajından anladığım kadarıyla senin amacın biz Şizofren hastalarına moral vermek. Mesajını moral düzeltici bir mesaj buldum. Mesajın için kendi adıma sana teşekkür ederim.

Son düzenleme:
dogandemirci11 İlaçlarını kullanmıyorsun hastayım diyorsun, Enjeksiyon yaparlar yan etki yapıyor diyorsun, ilaç kullanmak istemiyor isen EKT Tedavisi ol, bundan da korkuyorum dersin, öyle ya gerekçe.
Yaşının 40 olduğunu söylüyorsun güzel, Bayanların ağırlıklı olarak çalıştığı bir tekstil yada kot fabrikası gibi bir yere işe gir, göreceksin hastalığın geçecek şifa bulacaksın.
Şizofreni hastası insan ilacını kullanmadığı zaman burada mesaj yazmayı bırak kendine mecali kalmaz.
Söylediğim gibi bayanların olduğu bir fabrikaya işe gir düzeleceksin.
Şizofreni gibi rahatsızlığı olup ta ilaç kullanmayan birey, Şizofreni değil '' Hastalık hastasıdır '' bunun şifası da bir iş yerine girip bayanlar ile birlikte ay ortamda çalışmaktır.

Şizofreni olup evli olan çok kişi var. Kendine güvenen evlensin! Bu hayat pahaliğı karşısında yani parası olan herkes evlenebilir.

Zaten hayat zor, normal insan bile evlenince zorluklar çekiyor, şizofrenleri düşünemiyorum.. zor..

Bi kere ben psikozum ilaçla düzeliyorum ama ilaç yan etkilerinden ağırlığından çalışmıyorum bana uygun değil evlilik vede psikoz şizofren gibi hastalıkların baba anneden çocuğa veya toruna geçtiği söyleniyor bu böyleyse evlenmeyin bence veya çocuk yapmayın benim görüşüm böyle. Kaldıki ilaç sırtımızda kambur gibi ben 35 imde bekarım böyle bile canım sıkkınken evlilik beni intihara götürür. Sizde aynı sakın çalışmadan veya ilaçla iyleşmeden evlenmeyin
Ha evlenen sağlıklı insanlar bile zorlanırken uyumlu eş bulamazken baltayı taşa vurmayın

butun yorumları okudum ben bıle sogudum ben kımseye guvenmıyorum kı bende nasıl evlenıcem sadece arkadas olsa yeter dıyorum oda olmuyo bende vaz gectım sadece yaşamaya calısıcam o kadar

Bu konuya Şizofrenler evlenemez ve evlenmemeli diye yazan Şizofren arkadaşlar sizlere bir sorum var. Türkiye de Şizofren olupta evlenen hatta evlenipte çoluk çocuk sahibi olan Şizofren hastaları var. Bu evli Şizofrenler hakkında ne düşünüyorsunuz değerli Şizofren arkadaşlar ?

Üst Alt