Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofren vb. hastalığı olanlar evlenebilir mi?

Yasak olmasından ziyade evlenme konusunda kişinin kaabiliyeti olması gerekir.

EN ÖNEMLİSİ BU BENCE 😁😁

ŞAB
(ŞİZO AFFEKTİF BOZUKLUK)
Son tanım bu.

ayDÜNYAvazo

Benimde son tanım depresyon

Depresyondayim unutuldum aldatildim sevgilimden ayrıldım çok yanlizim

Depresyon şizofreninin yanında hastalık değil
Ben psikozdayken köpeğimi barınağa vermişler aradım bulamadım unutamıyorum arkadaşlarımın izini kaybettim

Bu konuya Şizofrenler evlenemez ve evlenmemeli diye yazan Şizofren arkadaşlar sizlere bir sorum var. Türkiye de Şizofren olupta evlenen hatta evlenipte çoluk çocuk sahibi olan Şizofren hastaları var. Bu evli Şizofrenler hakkında ne düşünüyorsunuz değerli Şizofren arkadaşlar ?

Cezai ehliyet durumu tartışılmamıştır yani suç işlememişlerdir. Bana da şizofren teşhisi koymaya kalktılar.

doktorlar bana ailende var mı şizofreni hastası olan bende yok dedim

çalışıp ev araba almak istiyorum evlenmesem de olur
ama hayal işte

ailem beni zorla evlendirmek istiyor buldukları kızda 38 yaşındaymış evlenmiş boşanmış çocuğu olmuyor diye boşanmış ben ise bir iki yıl çalışmadan düşünmüyorum dedim evlenmeyi

evlenipte çocuk yapıp şizofreni genlerimizi ileriye taşımayalım

Kesinlikle evlenmemeliler. Hayatı zehir ederler karşı tarafa. Tabi isteyerek değil. Hastalık sebebi ile... Şizofren biri ile bilmeden evlenen kişi, isterse 1 sene içinde evlilik iptal davası açabilir. Nisbi butlan sebebi ile. Ayrıca kendisine vasi atanmış kimsenin evliliği geçersizdir. Tabi bu geçersizlik karşı tarafın iptal istemi ile gerçekleşir. Yasal hakları bilmekle alakalı...

Evlenip ne yapacaksınız psikolojik hastalık boşanma sebebi sayılabiliyor nafaka ödemeye mi meraklısınız oturun oturduğunuz yerde süresiz nafaka olduğu müddetçe şahsen ben evlenmem .

Ben de Şizofren hastasıyım. Ben 3 - 4 sene önce evlenebilirim, evliliği kaldırabilirim diyordum. Şimdi enine boyuna düşündüğümde yani iyice düşündüğümde ruhsal hastalığımdan dolayı evlilik sorumluluğunu üzerime alamayacağımı, evliliği kaldıramayacağımı düşünüyorum. Ayrıca Türkiye de bazı insanların evlilik denilince aklına ilk gelen şey cinsellik oluyor. Evlilik sadece cinsellik değildir. Aslında evlilik çok ciddi ve çok kutsal bir kurumdur. Evlenmek için kesinlikle evliliğe tamamen hazır olmak gerekir.

sokrates

Eşinden boşanan bir Şizofren hastası kaç lira nafaka ödüyor ? Nafaka gerçektende ömür boyu mu ?

Son düzenleme:
erbin gelirin 5 te 1 i diye biliyorum 4 te 1 i de olabilir tam emin değilim nafaka süresi hakimin takdir yetkisine bağlı evet süresiz nafaka gerçekten ömür boyu .

evlilik değil de düğün ve düğün hazırlıkları beni biraz korkutuyor. bir sürü telaş bir sürü sıkıntı bunu nasıl kaldırabilirim diye düşünüyorum.

@volkano39 düğün ve düğün hazırlıkları bile sıkıntı oluyorsa evlilik megaduble sıkıntı olur .:cool:

[SIZE=3]@Ahmet T
Bende şizofrenlik yok hamdolsun. Benim rahatsızlığım sol ayakta çocuk felci. Öncelikle bunu belirterek almış olduğum bir teklifi burada aktarmak istiyorum. Yıllar önce (takriben 35 sene önce) altlı üstlü oturduğumuz iyi bir komşumuz vardı. Bu kadıncağız bir gün anneme gelip bir teklifte bulunmuş. İstanbul/Beylerbeyi taraflarında, müstakil bir villada oturan ve oldukça da zengin bir akrabasının bir tek kızı varmış. Çöpsüz üzüm tabir edilen cinsten. Kızdaki tek olumsuz şey çocuğunun olmayacak olması imiş. Rahmetli valideme demiş ki “senin oğlan ile bu kızı evlendirelim. Ben konuyu bizim tarafa açtım Fatih’in sakatlığını biliyorlar, sıkıntı yok” demiş. Annem bana açtı konuyu ve “ne dersin? dedi. Ben kabul etmedim. Evlilikte çocuk önemli. Ancak iki gönül bir olunca çocuk sahibi olmadan da çok güzel bir evlilik gerçekleştirilebilir. Kadının çocuğunun olamayacak olması bir kusur sayılmaz, kadının dul olması da sorun teşkil etmez yeter ki taraflar arasında sevgi olsun, muhabbet olsun kardeşim.
Ama iş konusuna gelince o farklı. Çalışmayıp hatun parasına bakmak ailede her zaman sorun çıkartır. Hadi ana baba destek oluyorlar diyelim ama nereye kadar desek olabilirler bu zor şartlarda? Git pazarda limon sat ama kazandığın paranın tadına ve keyfine var ve evinin kazancını temin ettikten sonra çocuğu olmayanla da evlenirsin olanla da.
Allah işini rast getirsin. Gönlüne göre birisini çıkartsın karşına.
Selametle. [/SIZE]

Bence çocuk yapmak ilkel bir duygudur, aslında olmasa da olur. Ha yaşlanırsam kim bakar derseniz o zaman da çocuğunuzu kullanmak istiyorsunuz demektir ve bence etik değil.

Şizofren biri de diğer herkes gibi karşı cinse ihtiyaç duyar. Bence bu biyolojik bir ihtiyaçtır, başka bir şeyle yeri doldurulamaz. Sevmek sevilmek cinsellik gibi... Keşke diyorum toplum olarak bu konular evliliğe gerek kalmadan giderilebilseydi (sevgili olarak) ve şizofren arkadaşlar bu ihtiyaçtan mahrum kalmasaydı. Böyle bir sevgililiği 1-2 yıl sürdürebilenler daha sağlıklı karar alabilirdi evliliğin uygun olup olmayacağına.

Maalesef şizofren olmayan taraf evlendiği zaman gerçeği görüyor, evliliğin uygun olup olmadığını ancak evlendikten sonra anlayabiliyor. Ee şizofren arkadaşlar hiç karşı cinsten kimse olmadan yaşasın demeye de kimsenin hakkı yok. Türkiye'de mümkün olmasa da bence evlenmeden önce bir müddet beraber yaşayıp test etmeleri, birbirini doğru tanımaları daha uygun olurdu.

Üst Alt