Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Skolyoz-Kifoskolyoz olan kim var?

evet ünsal beyde çapa tıp fakültesinin doktorlarından onuda tavsiye ederim bende düşünüyorum aslında.ama korkuyorum ya pisi pisi ne gitmek var. :?

Ünsan Domaniçle bende görüştüm ameliyat olmamın şart olduğunu aksi halde 20 yaşında felç olacağımı söyledi.Ameliyat için herşey hazırdı fakat akciğer fonksyon bozukluğu nedeniyle ameliyata alınamadım nefes açma çalışmalarıda onların istediği seviyeye gelmeyince olmadım ve şuan 23yaşındayım felçte değilim çok şükür.İyki ameliyat olmamışım diyorum.

Ameliyatın amacı sağlığa kavuşturmak değilmi ozaman?
Sadece fiziki görünümümü düzeltmek?
Ben Menekşem senin dediklerinden bunu çıkarıyorum.
Hani daha iyi olacaksın vaatleri nerde?
Doktorarda bu gidişle Milletvekillerini geçicekler sanırım :?

Amin canım.
Valla ben çok ama çok kötü olmadıkça gitmiyorum.Zaten kötü olunca da ben yalvarıyorum gidelim diye :)
Allah'ım bu aralar iyiyim aman bidaha olmaz inşallah.
Ben artık engelim yüzünden değil ses ve boğaz problemi yüzünden hep doktora gider oldum :)

Geçmiş olsun sevgili Gülcan..
Arkadaşlar daha önce bu konuda kendimi tanıtmıştım ben de..
Ben de bir kofo-skolyoz hastasıyım..Çok zor..
Hele merdiven inip çıkmak eskiden benim için daha kolaydı sanki...
Sanki git gide daha zorlaşacak diye korkuyorum..
Ameliyat sonrası kalça dönüklüğü oldu , bu yüzden de sol ayağım daha kısa gibi duruyor..halbuki kısa değil aynı uzunlukta ama Ameliyattan sonra böyle oldu..Ameliyattan önce böyle bir sourun olmadığından dolayı kolay yorulmuyordum..Ama şimdi ayakta dururken falan herkes 10 dakikada yorulacaksa ben 5 dakikada yoruluyorum..Çünkü iki ayağımın üzerine eşit vücut ağırlığı veremiyorum..Birisinin üzerine daha çok yüklenmek zorunda kalıyorum...

Arkadaşlar merhaba... Bende ileri derece Skolyoz'um. Bu başlığı yeni farkettim. Gülcan'cığım iyiki bu başlığı açmışsın. İyiki varsın.

Doğuştan skolyozum. Hiç ameliyat olmadım.Şu anda da cerrahi müdahele dışındayım. Solunum sorunum var. Egzersizleri asla bırakmamamız gerekiyor. Çoğunlukla egzersiz konusunda tembellik yapıyorum. :)) Birde süt ürünleri, sebze ( özellikle yaprak sarması ) besin olarak iyi geliyor. Belki her skolyoz için bu besinler farklı olabilir. Gıdamıza çok dikkat etmemiz de gerekiyor.

Hepinize sıkıntıdan uzak, mutluluklarla dolu günler diliyorum.

ben kifo scolyoz um bendede nefes darlığı var onun dısındada gayet iyiyim 5 yasındayken ameliyat oldum 10 sene önce beni ameliyat eden doktoro gittim izmir 9 eylul üniversitesine dediki düzelme imkanı %3 veya 4 dedi dayımla beraber gittik oda emekli doktor dediki herhangi bir rahatsızlık ediyormu belindeki platin falan dedi rahatsız ediyorsa platını aldıralım yoksa hiç gerek yok bu ameliyat riskli allah muhafaza kalkamaya bilirsin deneme tahtası yaparlar seni deyince vazgeçtik bol bol spor yapmamı önerdi denizlide yasıyorum 24 yasındayım su anda pamukkalegazetesinde calısıyorum grafik tasarım işi yapıyorum sitemiz
( www.pamukkalegazetesi.com)dan haber okumak isterseniz. bekarlık sultanlık karışan yok nere gidiyon nerden gelen diyen yok ama işten eve gidince seni bekleyen eşin yok sana güler yüz gösterecek :lol: yok aile gösteriyor ama bır yere kadar ne demişler iş aş eş kendinize iyi bakın

Arkadaşlar. Selammm
bende kfo skolyoz rahatsızlığı olan bırısıyy
27 yaşındayım. öğretmenım. Ve bekarımm
şuana kadar herhangı bır poblem yaşamadım. Allahıma şukur
ama yazılarınızı okuyuncaa
gerçıı korktum valla
acaba dedım benımde ılerlıyen yıllarımda bır sorun olabılır mıı
her an bır felç kalma rıskım var mııı.
Varsa hangı sebeplerden dolayı olurrr
gibi gibii
ille amelıyat mı olmak lazımm
bırı benı aydınlatsın yaaa

Skolyozunuzun boyutuna göre ameliyatınıza Doktorlar karar verir İsocanEğer ki ameliyat olmazsanız felç kalma riskinizin olabileceğini düşünmüyorum ama
şu olabilir ilerleyen yılarda ayaklarınızdan bir tanesi kısalabilir.
Önlemini almaz ve rahatsızlığınızla ilgili bir doktora görünmezseniz.
En doğru bilgi bence bir hekime danışmanız :wink: ...

Acil şifalar :p :p

mrb arkadaşlar bende kifoskolyoz rahatsızlığım var ama şuan çok rahatım ameliyat olmadım şimdilik düşünmüyorumda ameliyat zaten riskli diyorlar ben hayatımdan memnunum çünkü bende öne eğim hiç yok gibi sadece fiziki görünüm olarak rahatsızlığım var her hareketi yapabiliyorum yürümede de bi sıkıntım yok çok şükür allaha
herkese acil şifalar

rivacaprio' Alıntı:
mrb arkadaşlar bende kifoskolyoz rahatsızlığım var ama şuan çok rahatım ameliyat olmadım şimdilik düşünmüyorumda ameliyat zaten riskli diyorlar ben hayatımdan memnunum çünkü bende öne eğim hiç yok gibi sadece fiziki görünüm olarak rahatsızlığım var her hareketi yapabiliyorum yürümede de bi sıkıntım yok çok şükür allaha
herkese acil şifalar

Eğer her işini kendin yapabiliyorsan ve kifoskolyoz sadece fiziki görünümünü etkiliyorsa bencede ameliyat olup riske girmeye gerek yok.

Merhaba gülcancığım,sen istemişsin ben de yazıyorum.
14 yaşında orta 3'e giderken farkettim,daha doğrusu ikizim farketti. Okul eteğimin hep yamuk durduğunu söylerdi.ben de düzeltirdim düzelcekmiş gibi skolyozum sağda olduğu için,bi tarafa eğik duruyordum.neyse hemen doktora gittik,yapılan tetkiklerden sonra eğikliğin 56 derece olduğu anlaşıldı ve hemen ameliyat olmam gerektiğini söyledi doktor.
Tabi sonrasında felç olma riski vardı ama ameliyat oldum ve şimdi çok iyiyim elhamdülillah.
12 gün hastanede yattım.doktorum çok çabuk iyileştiğimi söyledi,yaşım küçük olduğu için.2 yıl kadar korse kullandım.ameliyattan bir yıl sonra yüzmeye başladım.yaklaşık 5 yıldır yüzmeye devam ediyorum. Yüzme hayatımın bi parçası oldu artık istesem de bırakamıyorum :p
işte böyle...
şimdi 18-20 derece gibi eğrilik kaldı.
Allah herkese şifalar versin.

arkadaşlar bendede kifoskolyoz var ameliyatım çok riskli olduğu için vazgeçtim iyikide vazgeçmişim diyorum şuan çalışıyorum ve kendi ayaklarımın üzeinde duruyorum bundan başka mutluluk olabilirmi?

öncelikle herkese Merhaba,
Bu siteyi internette gezerken gördüm ve üye oldum...Bende skolyoz hastayım...1986 yılında 9 eylül üniversitesi hastenesinde Emin Alıcı tarafından ameliyat edildim...2 kere de alçıya alındım...Fakat yukarıda yazdığım doktorun beceriksizliğinden dolayı ameliyatı yaptıktan sonra bu işi kotaramıyacağını belirterek bizle tüm ilişkisini bitirdi...
Benim şu anda 88 yılından beri kontrole gitmediğim için eğikliğin derecesini bilemiyorum...Ama şu an için benim açımdan hiç bir problemi olmuyor...Uzun yürüyüşler, koşmalar, ayakta uzun süre beklemeler ( bu bir örnektir 8 saat ayakta sadece her saatte 15 dk dinlenmelerle bekleme rekorum var)

Şu anda İzmir de üniversitede 4 sınıftayım...okulum bitmek üzere...Artık iş hayatına girmek üzereyim...Çevremde duyduğum haberler hiç beni ilgilendirmiyor...O yüzden de kormuyorum...İş yaşantısından...Biraz cesaret ve birazda üzerine gitmek gerekiyor...Kabullenmek ve kabullendirmek gerekiyor...( Neyse kafanızı ağrıtmayım çenem çok düşüktür )

Ama geçenlerde bir sevdiğim büyüğümden duyduğum bir haber üzerine ilgim yineden hastalığıma kaydı...O büyüğüm beni "İzmir de Yenişehir SSK hastanesinde bir doktor skolyoz tedavisinde başarılı" diyerekten beni kışkırttı...Sevgili arkadaşlar bu konuda bilgilierinizi bekliyorum...

Hepinize mutlu günler diliyorum...

arkadaşlar bende skolyoz hastasıyım bi buçuk yaşındayken annem farketmiş ateşli hastalık sonucu oldugu düşünülüyo ilk ameliyatımı 8 yaşında dışkapı hastanesinde geçirdim üstüne bikaç ameliyat daha aynı hastanede tam büyümem gereken dönemlerde bel kemigini dondurarak büyümemi durdurdular sonrada biz yapamadık başka hastanede bi baksın diyerek başlarından attılar daha sonra haccettepe üniversitesinde bu hastalıkda uzman olan emre acaroglu tarafından ameliyat oldum tamamen düzelmişdim çok mutluydum derken hastane enfeksiyonu kaparak sırt bölgemde iyileşemeyen bi yara açıldı ve sonunda eski halime döndürüldüm düzeltme tamamen bozuldu ameliyatların yararını tabiki gördüm solunum problemim yok yürüme sorunum yok hiç bi uzvumsa skolyozdan dolayı problemim yok benim dezavantajım ise kemiklerimin sertleşememesi ameliyat sonunda düzelen bölge zamanla tekrar egiliyo hayat herşeye ragmen yaşamaya ve mücadeleye deyer ben hastalıgımla ilgili hiç bi tedaviden kaçmam sizlerede hiç bişeyin peşini bırakmayın diyorum

slm bana da kifoskolyoz tanısı kondu. şu an 26 yaşındayım ameliyat olma düşüncesiyle hiç doktora gitmedim. çocukluk dönemim doktorlarla beraber geçtiği içinde kendi kendimi idare etmeğe başladığımdan beride zorunlu olmadan uğramadım doktora...ama geçen 3 ay önce bir dahiliye uzmanı ark. bende kalp hastalığı da olduğu için bazı tahliller yapmamı istedi yaptırdım ve sonuç beklediğinden iyi dedi ilerisi için önlem içinde 4 çeşit ilaç yazdı... ameliyata gelince o bana kalmış fiziksel durumum artık hiç sorun değil benim için başta sorun etmedim diyemem ancak insan kabullenmek zorunda bazı şeyleri aksi halde hayatı zehir etmekten öteye gidemez ve uzun yaşama gibi bir beklentim de yok yeterki sağlıklı ve kimseye ihtiyaç duymadan devam etmemi sağlasın mevlam tek dileğim bu..ve şükür şimdi kendi ayaklarımın üzerindeyim ünv. mezunuyum çalışyorum ve bir ameliyat geçirip hastanelerde sürünmek istemiyorum..

Geçmiş olsun gülen kız benim de oğlum meningomyoselili. çok az seviyede başlangıç bile sayılmaz denir seviyede skolyoz var sağ taraf sırtı hafif kabarık.senden ricam bu hastalığı yaşayan biri olarak (skolyoz +meningomyosel ) yaşın özbekten(oğlum) büyükse ona yaşanan evreler ve yapması gerekenler hakkında bilgi verirsen çok sevinirim.tekrar geçmiş olsun mutlu kal

ama benim bildiğim kadarıyla bu hastalıkta ameliyattan çok korse tedavisini öneriyorlar bunuda bir araştır istersen

mrb arkadaşlar bendede skolyoz var ve ben küçükken düşme sonucu oldu
bende bunun yanı sıra friedrich ataksiside var sanılıyor bunu özetlersek (denge kaybı)
ben bu skolyozun bir rahatsızlıgını duymadım şimdiye kadar doktora sordum yaşlılardada var dedi pek önemli degil dedi
bende diger hastalıgımdan dolayı pek önemsemedim
sizlere sorum olacak bu skolyoz dende kaybına yol açarmı veya ayakta duramama ve ne gibi sorunlar yarattıgını ögrenmek istiyorum.
cvp larınızı bekliyorum teşekkürler

ben normal bir durus bozuklugu sanirdim ama degilmis...sanirim bendeki de kifoz gibi bisey...zamanla artan bir sirt agrsi var...önceleri ben sadece ders calismaktan falan diye düsünmüstüm ama sanirim simdi nefes alirkende zorlaninca vakanin ayri bir seyir takip ettigini anladim...mesela sunu sorcam hani bu sirt agrisi cok genel biseyde "nefes alip verirken böyle derin derin nefes alma ihtiyaci hissediyormusunuz.sanki benimki cok ileri degil diye düsünüyorum ama derin bi nefes alirken sirtimda bir batma hissediyorum...

öne doğru baskıdan dolayı ve vucut yorulduğundan dolayı nefes almada problemler oluyor. Bende en ufak bişeyde sık sık hızlı nefes alma ihtiyacı duyarım

Mrb Serkan skolyoz olup olmadığını anlamanın en kolay yolu yüz üstü sadece belden eğilerek eller ayaklara değecek şekilde boyunda öne eğik durursun ve bir kişide omurilik gidiş çizgizine bakar eğer düz değilde bir eğim varsa (bu rahatlıkla omurilik üzerinden parmak kaydırarak farkedilir)skolyozsundur.

Sağlıcakla kalın.

Mrb Serkan skolyoz olup olmadığını anlamanın en kolay yolu yüz üstü sadece belden eğilerek eller ayaklara değecek şekilde boyunda öne eğik durursun ve bir kişide omurilik gidiş çizgizine bakar eğer düz değilde bir eğim varsa (bu rahatlıkla omurilik üzerinden parmak kaydırarak farkedilir)skolyozsundur.

Sağlıcakla kalın.

...MRB

...tesekkür ederim...skolyoz degilim galibada muhtemelen kifoz cünkü ben öne egimliyim...dik durmayim derken iste...

...ya ben simdi böyle nasil desem bilmem ki.dedim ya normalde hani yogunluktan ve stresten sebep diye düsündügüm sirt agrilari ve derin nefes alma ihtiyaci meger farkli bir sebeptenmis...cünkü simdi askerlik icin izin almistim dolaysiyla bu problemlerin devamini gerekli kilcak bir yogunlugum yok.yani öne egimli bir durusum oldugunu biliyodum ama bunun kifoz oludugunu ve söz konusu sikayetlere sebebiyet verdigini hic aklima gelmedi.sadece fiziksel bir durus bozuklugu oldugu icin simdiye kadarda hic cierrehi müdahale düsünmedim...neysae iste böyle

...merak ettgim bu halde olupta yani kifoz olupta askerlik yapmis olan varmi aramizda...ne gibi bir sorun olabiliyor mesela korse kullanabilirmiyiz askerde de...simdi ameliyat falanda olamam kisa vadede bütün planlarim altüst olur...ya nasip artik..:)

seni kim ameliyat etti acaba sorabilirmiyim.gidip vurucam da:))

arkadaşlar ben de bir kifoz engelliyim kifoz hakkında bazı bilgiler galiba size yanlış aktarılmakta.Kifoz öncelikle zaman içinde ilerleme gösteren bir hastalıktır.Yani ameliyatla illerlemesi durdurulmadığı sürece sırtınızdaki o eğrilik gün geçtikçe dahada fazlalaşacaktır ve bu fazlalaşma artıkça ağrılarınız ve solunum sorununuz artacaktır.Kifozda ameliyat iki türlüdür.
1-Kifozun ilerlemesi durdurulmak için bu ameliyatın yapılması gerekmektedir ve her kifozlunun ilerki hayatında daha fazla sorun yaşamaması için olması gereken bir ameliyattır.Bu ameliyatta tehlikelidir ama her kifozlunun olması gerekmektedir.
2-Diğer ameliyat ise kifozdan meydana gelen eğriliğin düzeltilmesine yöneliktir.Ve çok risklidir.%50-%50 şansı vardır.Ya ameliyat başarılı geçer o eğrilik düzelir yada ameliyat başarısız geçer feçli olarak yatalak kalırsınız.Ve bu ameliyata kırma yöntemi diyorlar doktorlar.Kişi 18 en fazla 20 yaşını geçti ise zaten ameliyat yapmıyorlar doktorlar çünkü ameliyatın başarısız geçmesi ve kişinin felçli kalması %90 olarak değerlendiriyorlar.Ankara numune hastanesinde aynı kifoz olan bir kız 16 yaşında diğeri erkek 15 yaşında aynı gün ameliyata girdi kızın ameliyatı başarısız geçti ve felçli olarak artık yatalak kaldı erkek çocuğunun ameliyatı ise başarılı geçti ve belkemiğindeki eğrilik düzeltildi.

merhaba,

ben yaklaşık 15 yıl önce skolyoz ameliyatı oldum. O zaman küçüktüm ve ameliyat lafını duyunca inanılmaz korkmuştum, uzun süre korse de kullandım. Benim Skolyozum çok ileri bir dereceydi ve ameliyat olmama gibib ir seçim şansım yoktu.
Ben sanırım bu konuda şanslılardan biriyim, bu konunun en iyi uzmanını buldu o dönemde ailem. Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu
Dünya çapında bu konunun uzmanı olan 3 kişiden biri. Ben ameliyatımı Çapa'da oldum, platinim de takıldı, şu ana kadar bir daha herhangi bir rahatsızlık yaşamadım Allaha şükür.
Sizlere de kendisini tavsiye ederim.
Benim ameliyat olduğum dönemde Florence Nithingale hastanesindeydi ama emekli sandığı vasıtasıyla ben ameliyatımı Çapa'da oldum.
Hepinize sağlıklı günler dilerim

Bende 13 yaşındayken ameliyat oldum ve çokta başarılı geçti ameliyatım. Prof.Dr.Savaş Ağaoğlunun yapmış olduğu ameliyatla bendeki kifozun ilerlemesi durduruldu.1 yıl alçıda kaldım ondan sonraki 1 yıl çelik korse kullandım.Ameliyat öncesi solunum sorunum vardı ama ameliyattan bir kaç yıl sonra solunum sorunum kalmadı.sadece uzun yola yürüken ve yokuş çıkarken solunum sorunum oluyor sadece hızlı nefes alıyırum o sıralar onun haricinde çokta iyiyim şuan akciğer tahlillerinde sonuç temiz çıkıyor.

...ya arkadaslar öncelikli olarak tabiiki cok tesekkür ederim konuya olan ilginiz ve cevaplarinizdan ötürü ama...iste bu cevaplarla birlikte sadece artan ilgi degil ayni zamanda kendi endisem de artti...yani bu egim omirlikte olan gercektende sürekli olarak artacak mi?...sinem bu konuda bisey sorcam sana msn adresin varsa beni ekleyebilirmisin kayasc@yahoo.com

bendede var duchaneye bağlı doktor hiç bişey demiyo ama 4 yıl önce yoğun bakımdayken doktor ilerde ameliyat gerekebilir dedi başka doktora

merhaba arkadaslar.ben de skolyozum.idyopatik skolyoz.yani nedeni bilinmeyen.14 yasımda farkettik.ameliyat dediler bütün doktorlar.cesaret edemedik.şimdi 28 yaşındayım.gecen sene prof dr yücel tümere gittim.bu konuda çok iyi olduğunu duydum bi çok kişiden.bana güwen werdi açıkçası.rahatlattı epey.bendeki eğilim 75 derece şimdi.doktor istersen hemen ameliyat olabilecek durumdasın ama bence 2 sene bekleyip bi gözlemleyelim dedi.çünkü omurga kendi içinde bi denge sağlamış.hareketlerime de engel olmuyo.çok yorulunca ağrılarım oluyo tabi.dısarıdan da ben söylemedikce pek farketmiyolar.biraz da dar giymemeye çalışıyorum tabi :wink: bakalım yaz sonunda tekrar gidicem.doktor ameliyat derse de olmayı düşünüyorum ama emin de değilim tam olarak.bazıları memnun bazıları değil.doktorum bu konuda en iyi ameliyatın istanbuldaki florance nigthngele (doğru mu yazdım yaaa.neyse :wink: )hastanesinde yapıldığını söyledi..işte böyle..azmi hamzaoğluyu ben de duydum.çok iyimiş gerçekten..benim hikayem de böyle..son günlerde sabah uyanınca soltarafımda,kolumda we bacağımda uyuşma oluyo.o şimdilerde kafama takılıyo.onun dışında kafama takılan çok şey war tabi.ilerler mi ne olur ilerde,hiç bilmiyorum..ben yine duygularımı paylaşırım sizinle.ohoo sizi buldum ya artık tamam başınızı şişiririm :wink: arkadaslarımla da paylaşıyorum ama sonucta onlar bu hastalığı yaşamadıkları için çok da bilemezler..görüşmek üzere tekrar

zele1453 ve şeyda güneş sizede geçmiş olsun.
gencfb07 arkadaşım evet bazan bir doktorun dediğine güvenmemek gerekiyor.
ben 13 yaşında ameliyat olmadan önce Adana Balcalı Hastanesinde doktorlar karar verdiler beni ameliyat yapacaklardı ameliyatı 3 defa yapacaklardı.3 üncü ameliyattan sonra askıya alacakları ve 3 ayda askıda kalacaktım.Yani başım ve ayaklarımdan bağlı bir şekilde askıda kalacaakmışım tabi bu nasıl olacaksa babamla benim bu askıya alma işi kafamıza yatmadı ameliyattan bir gün önce biz hastaneden bir bahaneyle ayrıldık.Bir tanıdığımız bize Prof.Dr.Savaş Ağaoğlunu tasiye etti ve ona giitik film,tahlil felan derken bize Adanadaki doktorun anlattığı 3 ameliyatı ve askıya alma işinden bahsetti babam.Dr. anlattıklarımızı duyunca açtı ağzını yumdu gözünü derler ya o misal o doktorlardan için söylendi. Meğerse eğer ben o ameliyatları olursam ameliyat masasından bile kalkamazmışım sonuç ameliyatlardan sonra felçli olmandan başka bir işe yaramazdı dedi doktor.Savaş Ağaoğlu hastalığın ilerlemesini önleyecek ameliyatı yaptı bana çok şükür şimdi iyiyim.Çok şükür ayaktayım ve kendi işimi kendim rahatlıkla görebiliyorum.Bazan bir kaç doktora gidip bir kaç doktorun ayrı ayrı söylediklerini dinlemek her zaman daha faydalıdır.

Üst Alt