Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tahkim komisyonu kararına itirazının temyizi (istinaf) ne kadar sürer?

Teşekkür ederim İstinafta 1 yıl bekledi istinaf işlem yapmadan bizim iş değil deyip yargıtaya gönderdi

İstinaf mahkemeleri tam bir saçmalık süreci uzatıyor. Bu sistemi bilerek getirdiler dosyalar yargıtay à daha geç gelsin diye. Hükümet tazminat davalarının ne kadar uzun sürdüğünü adı gibi biliyor ve istinaf saçmalığıni getiriyor. Şöyle düşünün işsizlik tavan yapmış durumda üniversite giriş barajını düşürüp herkes üniversite okuyor ve 4 yıl sonra mezun olup iş bakmaya başlıyor. İşsizlik oranı 4 yıl düşük cikiyor.

Bu davalar uzun sürecek belli oldu 1 yıl daha rahat beklicez

Ogz48

Yargıtay süreci 4 ya da 5 yil sürüyor. 1 yıl diyen kim?

1 yıl geçti zaten 2. Yıla girdik belli bi görülme süreleri yok mu bu davaların

İyi akşamlar arkadaşlar.yargitayda İki dosyamdan biri bugün karara çıkma diye e devlete düştü. Sigorta şirketi itiraz dilekçesini eklemedigin den yerel mahkemeye iade edilmiş. Bu eksikliği sigorta şirketi bilerek mi yaptı? Sizce benim avukatimin bunu fark etmesi mümkün müydü? Birde bu işlemin bitmesi kaç ay sürer sizce bilen varmı bu son aşamayı??? senasrc92

İyi akşamlar arkadaşlar dosya durumu incelemede yazıyor süreç kaç ay daha sürer bilginiz var mı

????????=Yargıtay daki dosyam UYAP ta karara çıkmış yazıyor. Bu ne demek oluyor. Yargıtay ilaminda ise sigorta şirketi eksik tebligat ve harç dosyada bulunmadigindan tamamlanmasi için mahkemeye geri gönderilmesi diyiyor. Ama karara çıkmış yazıyor.cok kaldım bitmesine???? Bilen biri cevaplayabilirmi???

Dosya bitmiş geri kalan işlemi yerel mahkeme yapcak sanırım

öylemi dersin. yargıtay kararı verilmedi ama .karar ilamında eksik tebliğin ve harcın tamamlanıp sunulması demişler

benim iki dosyam incelemede yazdı biri bir ay içinde karara çıkmış yazdı ve eksik evrak ve harç var diye geri çevrildi .diğer dosya üç ay oldu hala incelemede yazıyor. not: iki dosya da bağlantılı ama
Ogz48

????????=Yargıtay daki dosyam UYAP ta karara çıkmış yazıyor. Bu ne demek oluyor. Yargıtay ilaminda ise sigorta şirketi eksik tebligat ve harç dosyada bulunmadigindan tamamlanmasi için mahkemeye geri gönderilmesi diyiyor. Ama karara çıkmış yazıyor.cok kaldım bitmesine???? Bilen biri cevaplayabilirmi??? sosa sigorta

ücretsiz destek
OturanBoğa

1 yıl uç ay ır yargıtayda dosya cok kalmışmıdır? incelemede yazıyor şuan.

1 yıl uç ay ır yargıtayda dosya cok kalmışmıdır?

5 yıl kalanı var.

erci
sigorta şirketi eksik yatan harcı ödeyecek ve dosya tekrar yargıtaya gidecek ve akabinde yargıtay karar verip dosyanı dava açtığın mahkemeye yollayacak. Bozma olursa dava uzar. Yargıtay onama yaparsa tazminatı alırsın. Avukatına sürecin nasıl işlediğini sorabilirsin.

erci

Özelden telini yaz. Sana sistemin nasıl işlediğini anlatırım. Buradan yazarsam gece yarısı yataktan alırlar.:eek:

Pa_Pi özelden yazdım tel noyu. işin garib tarafı incelemedeydi sigorta şirketi eksik harç yatırma ve uyap ta evrakların gözükmemesi diye karara çıkmıştı ve tamamlanması istenmişti. sigorta şirketi bir ayda tüm eksiklikleri tamamladı. e devlette tekrar karara çıkmış yazan dosya bir yıl önceki durum a geldi ön inceleme yazıyor. sil baştan oldu sanki.tekrar ön inceleme,arşivde,incelemede tüm bu aşamaları başa aldılar sanki. şaka gibi...1 yıl 4 ay boşuna geçmiş gibi... sosa sigorta

ücretsiz destek
OturanBoğa
simader

(Gerekçeli kararın peşine tebliğe derhal çıkar.

Bununla beraber bunu sınırlayan bir süre bulunmamaktadır. Nitekim Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nde E.2014/5585 K.2014/10949 T. 12.05.2014 kararda: "(...) mahkemenin gerekçeli kararının, aradan 4 yıldan fazla bir süre geçtikten sonra tebliğe çıkarılması ile davalı süresi içerisinde kararı temyiz etmiştir. (...) denilmektedir. Anlaşılmaktadır ki, 4 yıla rağmen tebliğe çıkmadığı için yargı yoluna gidilmiştir.
Bunlar istisna olmakla beraber sanıyorum ki 30 günden fazla sürmeyecektir.)

hozgul 2018 de bana cevap yazmıştın 4 yıl sürer diye.yukardaki senin bana yazdığın cevaptı. harbiden hala yargıtayda. bu ne biçim iştir.

erci
Aslında 4 yıl sürer dememişim. Dört yıl boyunca gerekçeli kararın açıklanmaması üzerine bir karar paylaşmışım:
Anlaşılmaktadır ki, 4 yıla rağmen tebliğe çıkmadığı için yargı yoluna gidilmiştir.

Ne desem bilemiyorum. Hukukun temel bir kuralı vardır: "Gecikmiş adalet adalet değildir" diye. 4 yılda bir mahkeme sonuçlanmaz mı?

erci

Kardesim mesajin yeni geldi. Yarın öğleden sonra ararım seni mesajlarda sıkıntılı bu platformda...😂

4 yıl Yargıtay süreci bekle bozulsun bi beş daha bekleriz herhalde yazık bizlere

Ogz48
Maalesef kardeşim yargıtay 4 yıl ile 5 yıl arası sürüyor. Bu süreci mevcut hükümet düzeltmek yerine daha uzun sürmesi için istinaf mahkemelerini kurdu. İstinaf'ta1 yıl ya da iki yıl sürüyor. Sonra yargıtay yolu açık deyip dosyayı başından atıyor.

Yargıtay kararı bozma yapmasa tazminatını alırdın. Şimdi sil baştan tekrar dosya yargıtay dan ilk dava açtığın mahkemeye gelecek ve bozmaya neden olan eksiklikler gidirelecek.

Dava açıp daha istinaf ve yargıtay à bile gidemeyen çok mağdur insan tanıdım. Bunların bazıları 10 yıl bazıları 15 yıl dava sürecinde olan insanlar...

Yargıtay'daki dosyam ''bozma'' olarak e-devlete yazıldı. Süreç nasıl ilerler?

yargıtay da bozma dosya nereye gider. süreç ne olur. 9 yıl oldu. batsın adaletleri... hukuk bürosu bunlarla anlaşmalı mı nedir. net bilgide vermiyorlar. bekliyoruz,süreci takip ediyoruz. başka birşey yok...9 yıl be ömür bitti .bozma nedir. yargıtay da mı bozma yapıyor....:mad::mad::mad:

Bozma kararı verilmesi halinde mahkemenin vermiş olduğu hüküm kesinleşmeyecektir, karar üzerinde henüz kesinleşmiş bir hüküm kurulmamış demektir.

Sonuç peki??? 4 ay oldu bozma yazıyor. Avukatima sordum.sureci takip ediyoruz elimizden geleni yapiyoruz. Yargıtay hakem heyeti temyiz e gidecek hazirana kadar bi sonuç çıkar diyiyor. 9 yıllık yuvarlak cümleler yine.... %88 ağır engelli 2015 yılının en üst limit olan 290 bin tazminat ile resmen enflasyon a kurban edip piç ettiler. Avukata üst limit 290 bin di ve tümünü hak etmiştim şuan sigorta üst limitleri 2.5 milyon olmuş.almam gereken tutar bu olması gerek %9 faiz ile adalet mi dagitiyorsunuz diyiyorum. Evet Ercan bey haklısınız adalet sistemi bu yasal faiz ile 420 bin alacan 100 bin bize 50 bin mahkeme masrafına 250 sana al mağdur ol der gibi yuvarlak cümleler. Yani konuşulacak çok şey var ama rezil bir ülke işte...

erci
Maalesef çok haklısınız. Tazminatiniz kuş olup uçtu. Yargıtay dosyanızı hatalar ve eksikler düzelsin diye bozma yaptıysa dosya davayı açtığınız mahkemeye 6 ay içinde geri gelir. Tekrar duruşmaya devam edilir ve hatalar gidirelip karar verilir. Karşı taraf itiraz etmezse davanız maksimum 2 yıl içinde biter.

Üst Alt