Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

XXX TL'lik aracı ÖTV'siz kaç TL'ye alabilirim?

Peki arkadaslar %90 ve uzerı engelller için 1600 cc uzeri minibüs yada binek 2000 cc araçta ötv %60 bunun hesabı nasıl olacak? hersey %37 uzerıne kurulmus?

50000-324=49676 bandrolü çıktık. 49676/1,18=42099 kdv yi ayırdık 42099/1,37=30730 ötv yi ayırıp yalın araba fiyatını bulduk. bu fiyata sadece kdv yi ekleyeceğiz 30730*1,18=36260 ..... size olacak olan fiyat bu. kamyonet türü yani doblo alırsanız ötv % 10 olarak almalısınız.

edipbalkan;

bir arabanın fiyatından bu oran düşerse fiyatı baya bi ucuzlar.

edipbalkan;

%90 ve üzeri raporu olanlar 1600 cc üzeri araç alabiliyorlar mı ki? Ben bilmiyordum bunu.

%90 ve üzeri ve dahi ehliyet sahibi engelliler %60 ÖTV si olan orta üst veya lüx sayılabilecek bir aracı ÖTV ödemeden alamazlar. edip beyin sorusunda bir yanlışlık var.

alınabilecek araçlar 1600 cc motor hacmine kadar otomobil,2800cc motor hacmine kadar minibüstür.bu tip araçların ÖTV oranlarıda %37 dir.

%60 vergisi olan aracı almak isteyen ÖTVsini ödeyecek,onun çin ÖTV siz fiyatını hesaplamaya gerek yok:)

Ben başka bişey soracam yanlışım varsa düzeltin lütfen.ötv siz arac alırken kdv ve ötv hesapları yaparken aracın fiyatını neden 1,18(kdv) ve 1,37(ötv)bölüyorsunuz bunun yerine aracın fiyatını 100e bölüp 18 le çarpmıyorsunuz(kdvsiz fiyatını bulmak).yüzde hesaplaması böyle yapılır.sizin dediğiniz yöntemle arada bayagı fark oluyor.yani yüzde hesaplaması yapılırken birim fiyatını yüze bölüp 18 çarpılır yanlışmıyım?benim dediğim yöntemle yaparsanız 1,5 2 milyar daha ucuz çıkıyor.

Özeliklle yüzde hesaplamasını doğru bilenler cevap yazarsa sevinirim ayrıca vergi dairesi müdür yrdmc beyefendidende cvp bekliyorum bu konu hakkında.

örnekle bahsedersem daha ii anlşaılacak
sizin yönteminize göre 40000 liralık bir aracın kdvsiz fiyatı
40000/1,18 = 33898,3 bu kdv ayrıştırlılmış hesap sizin hesaplama yönteminiz.

buda benim yöntemim
40000/100=400
400*18=7200
40000-7200=32800 buda benim kdv ayrıştırma hesabım.(Sadece kdv arasındaki fark 1000 lira ötv yide katınca genel hesap 2 binliradan fazla ediyor)
acaba ötv hesaplaması yapılırken hangi yöntem doğrudur ?

23asiL;

Öncelikle bu sorunun cevabını net olarak istiyorsanız soruma yanıt almalıyım.KDV yi eklemekmi ayrıştırmakmı istiyorsunuz. Siz 40000 TL nin içindeki kdv yi hesaplamak istiyorsanız 40000 tl 1,18 e bölünmeli.Sizin yaptıgınız hesapla 40000 tl ye Kdv eklemiş oluyorsunuz.Yani 40000 tl nin içinde 6101,69 tl KDV vardır.Ama 40000 tl nin üzerine kdv eklemek istersek 7200 tl dir.

Arabanın fiyatından kdv yi ayrıştırmak istiyorum gittiğim hesaplama yanlışmı ?teşşekür ederim şimdiden

selalar arkadaşlar benim %60 vergi indirim raporum var sol kolum omuzdan ampute bende ötv den yaralanabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

bende aynı ikilemdeyim bayiler birbirinden farklı hesaplıyor.? nasıl bilcez doğruyu ?

genç

mrb ben % 60 engelli raporlu biriyim araç almak istiyorum engelli plakalı 33 milyarlık bir araç ne kadara anahtar tesli fiyatı olur öteve indiriminde & 51 vergi mu af raporum var şimdiden tşkler

aracın net fiyatı 50 milyar diyelim yüzde 37 ötv indirimi ile aracın net fiyatını çarpıp daha sonra çıkan sonucu aracın net fiyatından çıkardığınız zaman ötv indirimli fiyatı bulursunuz bütün bayiler bu şekilde hesaplamak zorundalar ancak ötv indirimini söylemeden pazarlığınızı yapın derim :) malum ötv den indirimli alıyoruz ancak bayi kendi normal karını zaten yapıyor pazarlık payınızda var yani :D

50*37=1850 ötv tutarı

5000-1850=3150 buda ötv düşülmüş araç fiyatımız örnekdir...

genç

sal.ötv derken muaf raporumu söylemeden pazarlık payı var

genelde bayiler ötv indirimli araç alacağınızı öğrendiklerinde normal indirimden kaçarlar yapmazlar aslında ötv yani özel tüketim vergisini bizim raporumuzla zaten devlete muaf olduğumuz için ödemiyorlar onlar sadece işlemi yapmak zorundalar tamamen ötv ye kitlenmeyelim o ayrı bir hak pazarlık ayrı ötvde bayinin zararı felan yok ötv devlete ödenen vergi türüdür hepsi bu....

Ibrahim kardeşim yanlış yapıyorsun işlemi ötv yi 50000 in içinden alacaksın senin yaptığın üstüne eklemek gibi oluyor.içinden almanın en kısa yolu 1.37 ye bölmektir istersen dene ötv yi senin dediğin gibi yap ve sonra yeniden geriye dönerek hesapla(sağlama işlemi)

tam değil ama hesap şu şekilde
50000/1.18=42372
42373/1.37=30929
30929*1.18=36496 36496-bandrol=36000 civarı gibi

Arakdaşlar ötv tutarı her araçta yanı değil bayi arcı satarken ötv siz şu fiyat diyor ama bence tam ötv indirimi uygulanmıyor adamlar ordanda kar ediyor cünki aynı model aynı özellikteki aracı farklı farklı yerlere sorun hepsi aynı fiyatı vermiyor hepsi kendine göre fiyat çıkarıyor telefonla bayileri arayıp fiyat alabilirsiniz ben aracı alırken 10 farklı bayiye sordum hepsi farklı fiyat çıkarıyor hiç biri birbirini tutmuyor bana en ucuz fiyat vereni tercih attim tabiki

selam bizim yani babamın ford fiesta arcıvar bunu bayiye götürüp engelli aracı siparişi verirsek arabamızı bayiye bırakabilirmiyiz üzerine tamamlamak kaydıyla,yada 30 milyarlı araba öteve indiriminden sonra kaça maal olur.

SAYGILAR

babacan arkadaş bayiler aracınızı ikinci elde değerlendirir ama bence siz kendiniz satın çünkü 1-2bin aşağısına alıyorlar.
30 binlik araç 20-21 civarında alırsınız

arkadaşlar hepinizin yazısını okudum böyle yapacağımıza bunu dernek ve özürlüler dairesi bu işi yapıp net bir hesaplama çıkarsa ve yanlış hesabı markanın kendisine teklifde bulunup oradan o bölgedeki bayisini arasın ve böylece sorun çözülmüş olmazmı böylece kimse madur olmaz ve tek türkiyede tek fiyat çıkar :cool:

ben dün honda CIVIC Sedan ELEGANCE modelini 31,700 tl'ye anlaştım.anahtar teslim vergi dahil fiyatı 47,000 tl.

Güle güle kullan bende honda 2003 modeli var şimdi yeni jetta almayı düşünüyorum. Volkswagen Türkiye 1.6 dizel higline otomatik modeli satış fiyatı bana kaça gelir acaba?

ben honda civic elegance sipariş verdim 47.500 den 35.000 tl ye gelecek 10.000 tl peşin 25.000 tl kredi 36 ay 833 tl
internet sitesinde söylemiş olduğun araba 48 000 bin lira. Honda

Kimne tutturursa o fiyatı veriyor bence gercek indirim uygulanmıyor aynı özellikleri taşıyan aynı marka aracı farklı bayilere soruyorum hiç birinin fiyatı birbirini tutmuyor

araç indirim

arkadaşlar 78 000 liraya wolsvagen passat s.wagon almayı düşünüyorum. bu araç bana kaça gelir. şimdididen emeği geçen tüm arkadaşlara teşşekkü ederim.

56.900 TL gibi bir rakama gelir

Araç 1600 cc den fazla olmamak zorunda.. Yoksa ÖTV den muaf olamazsın

Arkadaşalar bnede arabamı yenileyecem sizce ne almalıyım? 60 000 liralık bir araba düşünüyorum dizel diye düşünüyorum.Teşekkürler.

Üst Alt