Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

@AhmetGS17 evet ssk+emekli sandığı toplamı teşekkür ederim. @muhendis3232 neden "[FONT=sans-serif]umarım en düşük memur maaşı bağlanır size" dediniz anlayamadım?[/FONT]

@meryez
ben hizmet birleştirmemi yıllar önce yapmıştım,2005 yılında sağlık Bakanlığında başladım,öncesi ssk idi, kurumunuza dilekçe vererek personel şubeden hizmet birleştirmesi yapabilirsiniz.

nimrennnn
2005 yılında memur olduysanız zaten en düşük devlet memuru maaşını alacaksınız.Bu konuda tereddünüz olmasın.Siz 5434 sayılı yasaya tabisiniz.Yani bizim konunu tamamen dışında.Emekliliğiniz şimdiden hayırlı olsun.Maaşınız yüksek olacak merak etmeyin.

meryez
Eger göreviniz memursa durum en düşük devlet memuru maaşı en az tabi.Ama hemşire iseniz maaşınız daha yüksek olur.Buda 200,300 oynar.

Zaten maaş takıntim yok sadece emekli olmak istiyorum en düşük yada yüksek farketmez. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim @meryez

%74 rapprum var dediniz.Bu rapor işe girmeden önce ise 15 yıl 3960 günle eğer işe girdikten sonra aldıysanız 16 yıl da emekli olursunuz.Bir sıkıntı yok.Merak etmeyin.

:rolleyes::) HAKAN3379

ustam ben sgk da çalışıyorum. T.c. Gönderebilirsen bakalım 5510 a mı tabbiisin 5434 e mi tabisin olayı çözelim herkes mutlu olsun. Sadece t.c. No lazım. Burdaki müdürümüz herşeyi çözeceğiz. Korkma t.c. Ile birşey yapamayız. Günde 500 tane t.c. Ile görüyoruz:rolleyes::eek::eek:

SGK DA ÇALIŞIYORUM BENDE BU KONULARI BİLMİYORUM. CANLI KANLI ÖRNEK OL HEPİMİZE

MÜDÜRÜMÜZ ÇÖZSÜN

ÖZELDEN GÖNDER

selo46 korkacak birseyim yok ama kimseye birşey kanıtlamak gibi mecburiyetimde yok ben sadece burdaki arkadaşların gönlü rahat olsun diye aldığım maaşı yazdim. 5510 a tabi olarak çalıştım merakin buysa zaten basta yazmıştım. Nasıl bu kadar maaş bağlandı açık ve net soylum 1996 yılından beri sigortam var parca parca ssk dan 8 yıl civarı toplamda 2010 yılında memur oldum 9 yıl memuriyet. Kanun diyorki en çok hangi kurumdan sigortan yattıysa o kurumun en düşük maaşı bağlanır. Egerki benim sigortam memuriyetten fazla olsaydı 2522 almayı bırak 1600 lira zor alırdım. Bu önemli bi konu. Eskilerden sigortam olmasaydı eğer yine bu maaşı alamazdım. Ins anlatabilmisimdir birşeyleri.
selo46 ssk da calistini soyluyorsun eğer orda çalışıyorsan senin bu işleri ıyi bilmen lazım ama sen bile kanıt istiyorsun ac kanunları oku çok müdürüne sor bilmiyorsan illaki birilerinin bilgilerini alıp bakman gerekmez.

@HAKAN3379 tüm samimiyetinizin farkındayım.Öncelikle teşekkur ederim.Bizdede 2 kişi 5510 sayılı kanunla emekli oldu.Bunlar normal emekli oldu.Öncesi SSK girisleri var 2011 de memuriyet başlangıçları.Onlarada en düşük devlet memuru maaşı bağlandı.
Size son bir soru sormak istiyorum eski ssk lı günlerin hizmet birleştirilmesi için dilek emi verdiniz yoksa emekliliginiz sırasında sgk kendisimi yapti.Bana kurumum ssk lı günleri 5510 oldugum için emekli olurken kendileri yapacak dedi.Öncesinde bir birlestirme yok dedi.Teşekkür ederim

meryez kurumunuza dilekçe veriyorsunuz onlar sgk ile yarışıyorlar hitap veriye işleniyor. Ben memuriyete baslar başlamaz yapmistim

@HAKAN3379 sizinle yapışmıştık ve siz emekli maaş com dada aldığınız 2.500 civarı maaş hesaplandığını ve özel sektörde de primleriniz yüksek demiştiniz.. o sebeple biz primleriniz yüksek diye bu maaş bağlandı diye düşünmüştük.. egerki primleriniz düşüktü ve buna rağmen 2.500 kusur en düşük memur emekli aylığı bağlandı ise kimsenin korkmasına gerek yok.. tek sıkıntı emekli maaş com sitelerinde kaç çıkıyordu maaşınız..

strangeyaman lutfen eğer yarıştıysak yarışmayı bir daha okuyun ben primlerim asla yüksek demedim normal primler yattı dedim daha önce fabrikada çalıştım ve çok yüksek maaş almıyordum primlerim yüksek olsun.
strangeyaman emekli maaş.com da 2522 maaş 28 bin ikramiye çıkıyordu ve aynısını aldim.

HAKAN3379
Hakan bey,sadece emekli sandığına bağlı ikramiyeniz 28 bin sanıyorum o da 9 yılın iktamiye tutarı.Yanlız benim 10 yıl ssk,2008 den sonra 7 yılda emekli sandığı primim var.O zaman uzun süreli yatan prim üzerinden maaş bağlanacagini düşünmüyorum.Eğer 2008 sonrası ilk kez sigorta girisi olsaydi o zaman en çok prim yatan kurum naz alınırdı.Ama 2008 öncesi sigortadi olanlara son 7 yilin 1261 günü hangi kurumdan yattıysa o kurumdan emekli olursunuz diyor.Sizinde sin 1261 gün 4c den oldugu için emekli sandigindan emekli oldunuz.Konuya açıklık getirmek istedim.O kadar ćok kanun okudum ki.Maalesef kanunları bize bilmek zorunda birakiyorlar.Ben şubat gibi Allahdam bir mani ćıjmazsa dilekćemi verecegim.Bilgileri paylaşırim.Herkesede umut olalim.Tıpki Hakan beyin yaptigi gibi.

Bende 2001 den 2010a kadar özelde çalıştım ve primlerim çok yüksekti.. 2010dan beri memurum ama emekli maaş com da 2100 civari çıkıyor.. emekli olduktan sonra verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyoruz.. bizde merak ettiğimiz ve gerçekten taban aylık var mı diye merak ettiğimiz için sorular sorular soruyoruz:)) yanı tam sevinmiştim yine uzuldum:)) illa bi sonuca varacağız bakalım yakında..

Bugün emekli olan bir engelli arkadaş gördüm eski çalışanımız 2001 ocak da işe başlamış hiç ssk yok sadece memur olarak çalışmış işe giriş ocak 2001 yüzde 60 rapor var 2 derece vergi indirimi var ssk yok 01 aralık 2019 maaşı 2.552,56 Tl lise mezunu ve 16 yıl çalışmış

SSK'ı değil maaş yüksek ama ?

nimrennnn

1000-1500 diye rakamlar söyleniyorda en düşük memur maaşı 2500 civarı ondan dedim. merakla sonucu bekliyoruz sizin.

HOŞCAKAL
Yazdığınız örnekteki maaş çok normal.
Arkadaşınızın memuriyet girişi 2008 öncesi olduğu için zaten 5434 e tabi. Ve 5434 için en düşük memur maaşı kesin.
Burada tartışılan 5510 a tabi olan memurlara bağlanacak emekli maaşı.

Sizin için 16 yıllık hizmet ve 6. derecenin 1 kademesinden yani bir anlamda özellikle engelli olarak emekli olunabilecek en alt sınırdan hesaplama yaptım.
Anlaşılan şudur ki bu maaş alınabilecek en alt limit
Bilginize

Bu arada ben de pazartesi emekliye ayrıldım.
3,5 yıl SSK hizmetim var.
1996'da memur oldum ve 23 yıl memuriyet hizmetim var
Ben 2850-3000 arası bir maaş bekliyorum
52fac177-6-1memur.jpg

@Ufukalp
Ufuk bey,sizin bildiğiniz varmı.2008 öncesi ssk lı sonrası memuriyete geçen ve emekli olan.Şu anda forumda Hakan arkadaşımız dışında emsal yok.Birde benim çalıştigım yerdr birisi var.28 yıl hizmeti var.2011 de memur olmuş.Öncesinde SSK lı.5510 sayılı kanunun geçici 4.maddesine göre emekli oluyor ve aldigi maaş 2522.Elimizde tek somut emsal hakan arkadasimiz.2008 öncesi ssk lı sonrasi memur ve aldigi maaş 2522.

Herşey sadece söylentide.

AhmetGS17

Üstad bu sorgulamayı yaparken TC kimlik bilginizle mi yaptınız? Memuriyet, ilk sigortalılık tarih girişi, prim gün sayısı vs istedi mi?

kallmann35

Yok normal sadece derece/kademe ve hizmet yılı ile hesapladım.
Yani bu şartlarda alınabilecek en düşük maaş budur.
Bahsettiğiniz özel durumlar kişiye göre değişebilir.
Sadece memur olarak 16 yıl çalışmış bile olsanız bu rakamı almanız garantidir.
Bunun üstü olur altına inmez.
Birkaç mesaj altta da HOŞCAKAL isimli arkadaş da zaten aynı rakamı vermiş

Kendiniz de herhangi bir e-devlet girişi yapmadan hesaplama yapabilirsiniz

https://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/MaasIkramiyeHesaplaAction.do

AhmetGS17

Anladım. Peki bu hesaplama motorunda 16 yıllık hizmetin ne kadarı emekli sandığı ne kadarı sgk belli mi? 2003 girişli olduğumuzu mu varsayıyordur yoksa..
Bizim bu başlıkta tartıştığımız 16 yıllık kesinitisiz memur olan değil aslında, en erken yaklaşık olarak 2009 da memuriyete girip (2019-2009) 10 senelik memuriyeti olan geriye kalan günlerinin ise 2009 öncesindeki ssk veya bağkur primlerinden oluşanların maaşının ne olacağı...

kallmann35

Emekli olmanız için gereken süreyi SSK+Memuriyet olarak tamamlamanız için hizmet birleştirmesi yapmış olmanız gerekir o zaman. Bunu yaparsanız zaten toplam hizmet süresine dahil olur. Bahsettiğiniz 10 yıl sadece emekli ikramiyesinde baz alınır ve ona göre para alırsınız. Ama maaş hesaplamasında toplam hizmet süresi üzerinden maaş alırsınız. Dolayısıyla ne kadarı SSK ne kadarı memuriyet çok bir önemi kalmaz. Zaten hizmet birleştirmesinin esprisi de budur. Ancak memuriyet öncesi SSK hizmetiniz kamuda ise o zaman bildiğim kadarıyla emekli ikramiyesine de dahil olur. Böyle çok insan var. Kamuda SSK'lı çalışıp sonrasında memur kadrosuna girenlerden bahsediyorum. Örneğin benim belediyede SSK'lı çalışmaya başlayıp sonrasında 4/c memuriyete giren kuzenim var. Ona kamudaki SSK lı çalıştığı döneme ait kıdem tazminatını almaması sebebiyle bu sürenin 4/c memuriyet süresine dahil edileceği söylenmiş.
Ancak 1 Ekim 2008 konusunda asıl sıkıntının ABO olduğunu düşünüyorum.
Kabaca söyleyecek olursak 1 Ekim 2008 öncesi hizmetler için %60 sonrası için ise %40 uygulanması söz konusu olacaktır.
Bütün fark ta bundan kaynaklanacaktır. Detaylı süreler ise kişiye göre değişecektir.
Örneğin; 1 Ekim 2008 öncesi hizmeti sonraki hizmetten fazla ise daha az olabilecektir.
Tam tersi durumda ise doğal olarak sonuç da tersi olacaktır.

@AhmetGS17 hesaplama linkindeki Pay/Payda ne anlama geliyor? Ben bordromda böyle bir şey görmüyorum . Teşekkür ederim.

Memuriyete 2011 yılında başlamış biri 5510/geçici 4.maddeden emekli olamaz.
Bu madde 5434 e tabi eski memurların geçiş hükümlerini düzenler.

Üst Alt