Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

aarkin

Kimse konduramıyor düşük emekli maaşını. Benim girişim 2010 memuriyete. 4 sene tabip 5 sene de uzman tabip olarak yattı primlerim. Şimdi doçentim. 4800 ek gösterge ile prime esas kazanç 5300 civarı. Benim hesabıma göre (5510u esas alarak) engelli olarak değil normal emekli olmuş kıdemli bir profesör bile 58 yaşında yaklaşık 3500-4000 emekli maaşı alır. Emsalleri 7500-8000 alır 5434 olanlar. Özellikle de ünvan mesleklerde 5510 daha da fazla kendisini belli eder. Engelli olarak 18 yılda kıdemli profluktan emekli olsam alacağım bugünün parasıyla maksimum 3000 gibi birşey olacak. SSK girişim yani 4a ise 1 ay var 2003de. Düz memurun primini siz düşünün.Bilmem anlatabildim mi.

meryez
Hakkınızda hayırlısı olsun. Ankaraya yolunuz düşerse kamu emekliliğe bakan iki müdür ve hesap yapan iki memur var.... Onlardan en son güncel bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Hayat şansa bırakmaya gelmez. Bunu şansa bırakırsanız. İktisatta buna bencillik diyorlar. Gerçek hayatta da öyle değil mi?

Her neyse bu hepimiz için geçerli... Her zaman derim çalisabikdigin kadar çalış... Çalisman lazım hastaysan o zaman doktora gidilir istirahat sa istirhat gidebilindigi yere kadar gidilmeli....

Ufuk bey, 2010 yılından beri foruma ara ara yazdığım olmuştur. Birçok kişi sizin ve Bülent Bey'in insanlara nasıl yardımcı olduğunuzu biliyor. Birileri kafasını kuma gömmeyi tercih ediyorsa ne desek boş. Bence kaale bile almayın.

mert01
Çok teşekkür ederim.
Sadece şaşırdım. Forumdaki amaç dayanışma değil mi ?
Birer damdan düşen olarak damdan düşenin halini en iyi bilenler olarak, birbirimizin tutmayan eli ayağı, görmeyen gözü, işitmeyen kulağı olabilmek, sırtını birbirimize dayamak değil mi amaç ?
Bir konu danışmak için bir devlet dairesine giden bir engellinin nasıl küçük düşürüldüğünü, azarlar mahiyette beş karış suratla baştan savıldıklarını çevremizden çok duyuyor, burada okuyoruz. Onların karşısında el pençe divan duranlar, burada tek amacı ihtiyacı olan kardeşlerine bir nebzecik de olsa yardımcı olabilmek olanlara laf ediyor.
Ben kaale aldığımdan sormadım. Şaşırdım, neden böyle bir çıkışa gerek duyduğunu merak ettim. Bir de isminden bayan olduğu anlaşılan bir kardeşimiz bu.
Yoksa bir terbiyesizliği muhatap alıp da kendimi kirletmem.
Bir kardeşimize ufacık bir yardımım dokunduğunu hissettiğimde ondan mutluluk duyan biriyim.
Şimdi kimse "sana dediğini nereden çıkardın ?" demesin lütfen.
Ben bireysel olarak değil, hepimiz adına sordum.
İyi günler.

1
iyi akşamlar Ufuk bey'i ilkdefa burda gördüm. Yazılarinda cevaplarinda tanıdığım kadarıyla; çok duyarlı, insanlara hızlı cevap vererek bilgisini aktarıp yardım ettiği gibi bunu tanımadığı insanlara bir karşılık vermeden yaptığı için, asil bir insan...
Keşkem herkes böyle bir birine yardımcı olsa.... Allah sizden razı olsun.

2

Meryem hanım, bu sözü ufuk bey,e kast ederek söylediğini düşünmüyorum. Bunu demesine ihtimal vermiyorum. Ufuk bey burda yardımcı olmaktan başka birşey yapmıyor...

Bu sözü, hiç kimseye söylememesi gerekir tabiki bu sözü, Arada cevap veren benim gibi Arkadaşlara bir anlık duygu durumu ile yazmış olabilir...

3

Asıl konumuza dönelim mi lütfen !!!!!

Bakalım 2020 4/c emekli olan çıkacak mı ? Herkes için hayırlısı olsun...

Mutlu678
Çok teşekkür ederim kardeşim.
5434 olsun, 5510 olsun emekli olan her memur hizmetleri ile birlikte burada emekli maaşını paylaşsa ne güzel olur.
Her durumu karşılaştırma imkanımız olurdu.

Üniversitede 45 yaşlarında, ssk girişi 1996 dan olan ama 2013 yılında düz memur olmuş 4b li bir abi var, zamanında kadroya geçmeyi kıl payı kaçırmış birisi. Epey de gözü açık, işbilir birisidir. Emekli olunca bugünün parasıyla ne kadar maaş alacağını biliyor mu diye sordum, 1600 civarı dedi. Muhasebe, sendika, sgk vs ilgili yerlere sormuştur mutlaka. En düşük memur maaşı alamayacağına inanıyor. Normalde daha da düşük alması gerekirken memuriyet öncesi yatan ssk primlerinin aylık bağlanma oranı yüksek olduğundan maaşını biraz yükseltecek sanırım. Ankara'ya yolum düşerse işi gücü bırakıp SGK'da ilgili birime gideceğim.

Venus V5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ufukalp

Bekliyoruz bakalım emekliliğin mali tarafını. Tahminimce Ocak sonu Şubat başı gibi maaş bağlanır diye düşünüyorum.
Ben bir kez daha yazayım; Memuriyet hayatım 5434 kanuna tabiydi. 1996'da memur olmadan önce 1989-1996 arasında 3,5 yıl SSK vardı. Tam 23 yıl memuriyet ve 3,5 yıl SSK üzerinden emekli oldum. Tahminim 2850-3000 arası maaş alacağım. Bu arada lise mezunuyum ve teknik kadrodan 2.derece 3.kademeden emekli oldum.

Arkadaşım olmus, 15 yıl sigorta ve bağkur yatmıs kalanı da emekli sandığı toplam 24 yıl hizmet yılı ünvanı Bilgisayar İşletmeni bağlanan maaş 1.750,00 TL. geçmiş olsun, kimse erken emekliliği düşünmesin.

elifsena

Hadi geçmiş olsun hepimize... Arkadaşınızın maaşının görece yüksek olmasının sebebi 2008 öncesi yatırılan primler olsa gerek. Bizler için durum daha da vahim. En düşük maaşlı memur için 1200 tl falan olur herhalde.

elifsena

Benimde arkadaşım emekli oldu.17 yıl hizmet
%70 rapor.2011 de memur.Öncesi 2000 de ssk.Bağlanan maaş 2522 lira.Ocak ayı maaşı 2623 lira.E devletinden baktık.Buna ne dersiniz.5510 sayılı kanunla.Önceki hizmetleri asgari ücretden yatmış.

Ben 1999 da devlet kurumuna engelli kadrosunda Gih yani genel idare hizmetleri sınıfında memur olarak işe girdim.16 ocak 2019 tarihinde 5434 sayılı kanunla emekli oldum.memuriyet hizmetim 19 yıl 7 ay oldu.memuriyet dışında başka hiç bir çalışmam filan yoktu.4 yıllık fakülte mezunuydum.kadrom veri haz.ve kont.işlt idi. 1 derece ve 1.kademede ve ekgöstergem ,2200 üzerinden emekli oldum..emekli maaşım şuan 2780 tl

Cimere bu konuda görüş sordum.. 2008 oncesi sigortasi olup 2008 sonrasi memur olanlarda yazarsa sevinirim.. benim 5 gun oldu henuz cevap gelmedi.. sizde yazarsaniz gelecek cevaplari paylasiriz boylece..

Allah'ım inşallah hakan bey ile Meryem hanımın dediği olur. Diğerleri korku film gibi 😂😂😂😂

elifsena Mutlu678

Örnek,bizim jurumdan emekli olan kişinin sigorta bilgileri.28 yıl 5 ay hizmet
1990 sigorta başlangici,2011 yılında memuriyet.Emekli bilgileri toplam 28 yıl 5 aya bağlanan maaş 5510 sayılı kanunla 2800.Adamın ssk lı günleri daha fazla

Dediğim gibi 2008 öncesi ssk sı olduğu için son 7 yıl 1261 gün hangi kurumda ise o kurumdan emekli olur.Emekli olunan kurum emekli sandığı yani 4c.Bu adam ortaokul mezunu.En düşük devlet memuru maaşından fazla olmasının sebebide 25 yıl hizmetin üstü 28 yıl hizmet vermiş olması.Evet bu şahısda 5510 sayılı kanunla emekli oldu.Sigorta dökümüne baktım.5510 s.k yazıyor.Eğer bu adam prim esasına göre maaş bağlansaydı daha fazla alması gerekirdi diye düşünüyorum.Kafamda deli sorular.Allah her şeyi gönlünüze göre versin inşallah.

meryez

İyi akşamlar,
Bu yıl, Ankara sgk gittim 7-8 ay önce maaş bağlamada en son bilgileri bilen iki müdür ile görüştüm. Söylenen şu; şuan tazminatınız dışında maaş belli değil dedi. En düşük devlet memuru maaşı garanti değil dedi. Sistem ne hesaplarsa, bu hesaplama da emekli dilekçesi verilmeden hesaplamiyormuş.
Size ve hakan beye inanıyorum. Bunu şöyle değerlendiriyorum. Sistem değişti belkide....
Bunu en iyi şudur Ankara kamu emeklilik daire başkanlığı na gidip sormak lazım...
Burda emekli olmuş arkadaşlar lütfen kişisel bilgileriniz gizleyip en azında sigorta süresi , 5510 4/c geçen süreleri paylaşırsa daha iyi olur... En azında neye yada hangi kanun maddesine göre emekli olduğu yazar...
İyi akşamlar

maaşın ne kadar olcağının dışında 2 büyük sorun daha var 1.si memur emekli olmak istediğinde tekrar rapor alması şartı 2.siar ara olan kontrol muayeneleri..

muhendis3232

1.durum gerekli gibi aslında. Kişinin her ne kadar süresiz raporu da olsa emekli olmak radikal bir karardır ve o anki durumunun geçerli olup olmadığının araştırılması kulağa adil geliyor.
2.durum sıkıntılı. Emekli olmuş bir kişiyi sonradan kontrol muayenesi yaparlarsa ve iyileşmişse veya zamanın şartlarına göre yeniden rapor alamazsa ne olacak. Yeniden Memuriyet?

Bu en önemlisi çünkü;
1. Herkes bildiği üzere oran verirken bile doktorlar farklı veriyor. 2+2:4 olmuyor.

- kimisi kolestrole veriyor kimisi vermiyor.
- Kimisi triot veriyor kimisi vermiyor.
- Kimisi şeker e veriyor kimisi vermiyor.
- Kimisi sindirim, reflü gibi hastalıklar veriyor kimisi vermiyor.
- Kimisi karaciger yağlanması veriyor kimisi vermiyor.
- Kimisi uyku apnesi veriyor kimisi vermiyor.
- Kimisi göz katarakt veriyor kimisi vermiyor.
- Kimisi pisikyatri veriyor kimisi vermiyor.
- Kimisi astım veriyor kimisi vermiyor.

2. Hastalık oranları değişebiliyor. Örnek;
- tek gözü görmeyen eskide %50 alırken şimdi %35 gibi

3. Çogunlugu tekrar kontrolde eski oranını alsada "yaşanılan stres insanın sağlığını etkiliyor. İster istemez.

4. Diyelim ki oran düştü maaş kesildi; bu kezde eski işe dönmek istense kurumun taktirine bağlı ama oda almıyor. İşin yoksa birde mahkeme...

Günümüzde en iyi örneği 300 civarında Gazilerimizin emekli maaşının kesilmesi...

Çalışsan bir dert , çalişmazsan bir dert.... Allah bize yanlış yada pişman olacağımız karar aldirmasin inşallah.
strangeyaman
Sordum cevapta kurumun aracılığıyla sor diyor

kallmann35

bu yazdığım başınıza gelirse ah vah demeyin şuan 47 aldım belki 5 sene sonra senin oranın 25 diyecekler garantisi varmı aynı şekilde snn içinde geçerli şuan engeli cetveli yüksek deyip bir değişikliğe bakar kazanılmış hak gider elinden..

bu yazdığım başınıza gelirse ah vah demeyin şuan 47 aldım belki 5 sene sonra senin oranın 25 diyecekler garantisi varmı aynı şekilde snn içinde geçerli şuan engeli cetveli yüksek deyip bir değişikliğe bakar kazanılmış hak gider elinden..300 tane gazinin maaşını kesen bir devletten çöz ediyoruz o insnalara ayda 20 bin maaş bağlasan az gelir ama 3000 lira maaşına göz diktik binlerce engelliye neler yaparlar sizi düşünün

İyi akşamlar Ali Tezel tele1 programı için soru gönderdim.
Okursa, cevaolanirsa herkes için iyi olur. İsterseniz sizlerde bunu gönderin, şansımız çoğalır...

Adres; ali.tezel@tele1.com.tr

Gönderilen metin;
İyi akşamlar Evren hanım

Bu sorum engelli form sitelerinde çok tartışılan bir konu lütfen binlerce engelli için çok önemli lütfen bu soruyu Ali Tezel sorunuz
Soru şöyle;

1)- 1 ekim 2008 yılında sonra engelli olan devlet memuru Arkadaşlar 1 Ekim 2008 tarihinden sonra girdiği için 5510 sayılı kanunun 4/c lidir.

2)- Bu gün bazı engelli Arkadaşlar diyor ki ;
- Benin 1 ekim 2008 den önce asgari ücretten yatan pirimlerim sigorta hizmetimi birleştirdim. Emekli maaşı " en düşük devlet memuru maaşı aldım" diyor.

- kimisi de 1.300 tl aldım diyor.

Burda hangi tarafın dediği doğru ; en düşük devlet memuru almışsa nedeni olabilir. Acaba sigortasını birleştirdi. 1 ekim 2008 öncesine gitti o yılın emekli maaşı mi etkili oldu.

Bir çok engelli memur bu nedenle emekli olamıyor.

Xxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxx

İkinci bir sorumda ;
1. Engelli emeklilik olan memur sonra dan SGK kontrolünde oran %40 altına düşerse emekli maaşı kesiliyor. Bu durumda olan memur arkadaşlar memuriyetine dönebilir mi? Bununla ilgili mahkeme kararları var mı? "

https://m.sabah.com.tr/memurlar/eng...e-yuksek-emekli-maasi-iste-o-sartlar?paging=6

Cimere yazmıştım gelen cevap..

2001 sigorta girişi olup 2010 senesinde memur olan birisi emekli olduğunda en düşük memur aylığı olan 2.522tl ücret bağlanıyor mu?*
Sigorta başlangıcı 2001.

Cevap..
Başvurunuz üzerine kayıtların tetkikinde, 2008 yılından sonra 5510 sayılı kanunun 4/1-c fıkrasına tabi göreve başladığınızdan aylıklarınız kazanç durumuna göre bağlanacaktır. Emekli olduğunuz tarihte hesaplanacak olup şuan hesaplanması mümkün değildir.

Yani bir türlü tam cevap vermiyorlar yada biz anlamak istemiyoruz..

@strangeyaman

Banada benzer cevap vermişlerdi. Şurda cevaba ; en düşük devlet memuru maaşı garanti yada değil yada prime göre daha yüksek olabilir açık net söylese ne olacak. Bunu yazan arkadaş yarın emeklilik dilekçesi verdiğinde bizlerin gibi maaşı belirsiz olsa o gün bizi anlar. O zaman diyecek ki insanlar bana sorduğunda yuvarlak net cevap vermeyerek istemeden mağdur etmişim, diyecektir...

Arkadaşlar, bağlı olduğunuz dernek yada partilerde engelli koordinasyonlari var. Orada tanıdıklarınız varsa onlar sorsa belki net bir cevap verirler. Diye düşünüyorum

https://youtu.be/r_V2LbbtjCg

SGK video bazı sorular için video çekmiş arkadaşlar

Videodaki SGK uzmanı Sorunun cevabını biliyordur. Bir kısmınız; sus pus bekliyorsunuz . Herşey hazır önüme konsun, buraya bir daha yazmayacağım. Siz sadece yorum yapın... Akıl yürütün... O almış ben neden almayayım deyin...

Mutlu678

Bende konu ile ilgili cimere yazdım.Gelen cevap aynı.Mutemedim sen memursun bu yasa memuru kapsamaz diyor.Ali Tezelin danışmanlarından biri olan Vedat beye de sordum.O da bana 1400-1500 dedi.Şimdi elimde 28 yülda emekli ilmuş 2011 de memur ilmuş 5510 sayılı yada ule emekli olmuş bir abinin maaş bilgileri var.Bu adamda düşük maaş almamış.Konu ile ilgili Emekli sandığınada gittim.Bana dediği müracatınız halinde maaşınız hesaplanır.En kısa zamanda kendim ile aldığım kararda maaş bağlandığında buraya yazacağım.Konuyu başlatan benim.Çekip gitmiş değilim.Selamlar.

Benim esas merak ettiğim 2008 öncesi kısa bir süre 2-3 ay SSK giriş ve çıkış olanların maaşı nasıl olacak? Yani anladığım kadarıyla SSK'lı olunan süre de etkili oluyor. Böylece daha rahat fikir yürütebiliriz.

Üst Alt