Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Engeliler için tek ayrımcılık emeklilikte belli bir yaş şartı aranmaz.Sigortalılık süresi ve prim günlerine bakılır.

ilgili kanun maddesi :

a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,
malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Bunlar 94 üncü madde hükümlerine göre kontrol muayenesine tâbi tutulabilirler.

"Engelliler için Gösterge Tablosu'ndan bağlanan aylığın oranı yüzde 60'ın altında olmayacaktır. 2000 ile 2008 arasındaki dönem için ise toplam prim ödeme gün sayısının ilk 3600 gününün her 360 günü için yüzde 3.5, sonraki 5400 gününün her 360 günü için yüzde 2, daha sonraki her 360 gün için yüzde 1.5 oranlarının toplamından oluşmaktadır

Engellilik durumuna göre hak kazanılan yaşlılık aylıklarında bu oran yüzde 60'ın altında olamaz. Ekim 2008 sonrası için ise vergi indiriminden yararlanan sigortalılara bağlanan aylıkların aylık bağlama oranı, 5400 gün üzerinden hesaplanan orandan az olmayacaktır. Aylık bağlama oranı yüzde 90'ı geçmeyecektir. Sigortalının eş ve çocuk durumu da maaşını etkilemektedir."

ne anlama geliyor

2008 den sonra girenler için en düşük memur maaşı uygulaması olmadığını artık düşünüyor,
Bu düşünceye iten sebep, resmi sitelerde ve memurlar.net gibi. Sitelerde aksini yazan yok.
Bence gücünüz yetiginizce çalışın, yada emekli olmadan sgk,ya kurumunuz aracılığıyla resmi yazı ile ne kadar maaş alacağınızı sorarak kendinizi garantiye alın.

2008 den sonra girenler için en düşük memur maaşı uygulaması olmadığını artık düşünüyorum,
Bu düşünceye iten sebep, resmi sitelerde ve memurlar.net gibi. Sitelerde aksini yazan yok.
Bence gücünüz yetiginizce çalışın, yada emekli olacaksınız acizade önerim, sgk,ya kurumunuz aracılığıyla resmi yazı ile ne kadar maaş alacağınızı sorarak kendinizi garantiye alın.[

Muhtemelen yuvarlak cevap vereceklerdir.

Venus V5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2003 ssk olup 2011 memur olan içinde mi geçerli bu düşük maaş

Arkadaşlar merhaba bence içinde bulunduğumuz bu durum 5510 kanunu hazırlanırken en düşük emekli maaşı sınırı konmamasının nedeni engellilerin unutulması olduğunu düşünüyorum. Sistem 30-40 yıl prim ödeyenler için hazırlandı.Yakın zamanda yapılacak olan emeklilik reformundan bahsediliyor bizler gerek cimer yoluyla gerek sendikalar aracılığıyla içinde bulunduğumuz olumsuz durumu yetkili mercilere bildirmeliyiz.Bu olumsuz durumdan yetkililere haberdar etmeliyiz.

merhaba arkadaşlar ben de özel sektörde iş mevzuatına tabii çalışırken kafam esip memur olmuştum. 5510 sayılı kanunu inceleyip ve ilgili kurumla görüştüğümde bana son 1260 günü emekli sandığından çalışmadan çıkarsan benim için daha iyi olacağı bilgisi verilmişti hatta emekli yılım dolmadığı için 5 ay önce memurluktan bilinçli olarak istifa ettim. yani demem o ki ssk lı çalışırken primi yüksek yatan kişilerin memurluğa geçmesi, geçmiş ise bile 5510 a tabi emekli olması kadar mantıksız bir şey yok. emekli maaşları kaale alınır bir şekilde düşüyor. 5510 a tabi emekli olsaydım aşağı yukarı 5 ay önceki hesaba göre 900 tl ye yakın az emekli maaşı alacaktım.

arkadaşlar şuana kadar hiç emekli olan yok mu ona göre kaç para alacağımızı öğrensek ben bi ara sgk ya sormuştum 4c + 4a varsa birleştirilip hesaplanır demişlerdi.
zaten 1000tl olan en düşük emekli maaşı 1500tl ye çıkarılmadı mı bu bizi kapsamıyor mu yani.

ben sistemde hesaplattım bu çıktı

İstihaklarGösterge - OranTutar
Ek Ödeme4 %84.46 ₺
Özel Hizmet Aylığı505.22 ₺
Gösterge Aylığı (6/1)76073.49 ₺
Taban Aylığı1,513.49 ₺
Kıdem Aylığı10 yıl19.34 ₺
Toplam
Net Maaş2,196.00 ₺
Not
Emekli İkramiyesi35,192.31 ₺

• En düşük emekli aylığı 2,936.04 ₺ olduğundan net maaşınız bu miktar olacaktır.

rainman57 ''5434 sayılı Kanun'a tabi olan, 1 Ekim 2008'den
önce memuriyete başlamış memurların'' engelli emekliliğinde
en düşük emeli maaşı olan 2660 liradan düşük olamaz.

Örneğin, 5434 sayılı Kanun'a tabi olan, 1 Ekim 2008'den önce memuriyete başlamış memurların 25 yıllık sonunda eline 1000 lira geçiyorsa, 1 Ekim 2008 gününden sonra göreve başlayan ve yine 25 yıllık çalışmayla emekli olacak 1 Ekim 2008 sonra 5510 Sayılı Kanuna göre işe başlamış yeni memurun emekli aylığında yüzde 40’a varan gerileme olacaktır.

bu konuda artık tartışma bitsin. 1 ekim 2008 den sonra işe giren memurlar 5510 sayılı yasada sigorta, bağkur, 4/c emekli maaşı aynı yöntemle hesaplanıyor. ne kadar pirim o kadar maaş.
yeni düzenleme bu şekilde. inşallah bir değişiklik olurda değişir diyelim.

Malesef öyle inş bir düzenleme yapılırda hiç olmassa en düşük engelli memur maaşı asgari ücrete eşitlenir.

SGK'nın 4/C emekli maaş hesabı için ayrı bir hesaplaması niye var o zaman. 🤔 memurlar nettede aynı hiç birinde işe başlama tarihi istenmiyor 🤔 biraz teselli olur belki bize 😀

10 sene isteğe bağlı bağkur ödeyen, tarım bağkurlu olan, 900 lira emekli aylığı alanın bile, emekli maaşı 1500 oldu! 2008 sonrası memur olup 20 sene memurluk yapanın bile bugünün 1500 ü olan emekli aylığını alması mevcut ABO ile çok zor. :(

Yani demek istediğim 10 sene bile olsa bu yeni kanunla 1500 tl bile alamayacak mıyız bu kanun engellileri kapsamıyor mu böyle bişey yok sanırım herkesin maaşı 1500 e çıktı diye biliyorum.

Ya geçen yanlış hatırlamıyorsam burda biri yazmıştı 10 yıl memurluk 12 yılda özel sektör 1900 mü 2100 mü yanlış hatırlamıyorsam maaşa bağlandım yazmıştı üstelik 2008 den sonra memur olmuş. Ben ısrarla bu konuyu sgk ya sordum hepsi birleştirilip öyle hesaplanır dediler bencede mantıklı olan bu

Ben de burdan hesaplattım 2190 çıktı benimde ama bazı arkadaşlar eski program demişler valla bu konuya açıklığı yakın zamanda emekli olan birisi getirebilir ancak.

@mehtapsolmaz

Şimdi ne olursan ol "1 emekli" ister engelli olsun ister engelsiz olsun en az "binbeşyüz" "1500" ₺ mi alacak. (Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur Emeklisi olmak farketmiyor sanırım)

@i_brahi_m

Ben hep şunu hayal ediyorum ülkemizde. Bana katılan olacaktır mutlaka.

"Her "AY" olmadı her "YIL" bir çalışanın ister EMEKLİ SANDIĞI ister SSK isterse BAĞ-KUR lu olsun "EMEKLİ MAAŞINI" hesaplayan proğram neden yapılmaz bunu anlamıyorum.
(ŞUNU ÜSTÜNE BASARAK İFADE EDEYİM Kİ KİŞİNİN EMEKLİ MAAŞINI HER AY hesapla veya olmadı Her YIL hesapla bu kadar basit)

"BÖYLE BİR PROĞRAM YAPILACAĞINA BEN İNANIYORUM"

ÖRNEKLE= Memurlar yani 4C liler için kullanılan HİTAP HİZMET DÖKÜMÜ PROĞRAMI gibi. Bu proğram ne yapıyor kaç GÜN, kaç AY ve kaç YIL çalıştığını OTOMATİK olarak her gece "saat 00:00" güncellemektedir.

"Yani hergün güncelleme vede hesaplama yapmaktadır bu proğram"

açık net, 1 ekim 2008 den sonra herkesin emekli maaşı pirime göre en az 1500 tl alırsın. ne kadar pirim ne kadar gün ne kadar oran o kadar maaş

i_brahi_m

Ben hep şunu hayal ediyorum ülkemizde. Bana katılan olacaktır mutlaka.

"Her "AY" olmadı her "YIL" bir çalışanın ister EMEKLİ SANDIĞI ister SSK isterse BAĞ-KUR lu olsun "EMEKLİ MAAŞINI" hesaplayan proğram neden yapılmaz bunu anlamıyorum.
(ŞUNU ÜSTÜNE BASARAK İFADE EDEYİM Kİ KİŞİNİN EMEKLİ MAAŞINI HER AY hesapla veya olmadı Her YIL hesapla bu kadar basit)

"BÖYLE BİR PROĞRAM YAPILACAĞINA BEN İNANIYORUM"

ÖRNEKLE= Memurlar yani 4C liler için kullanılan HİTAP HİZMET DÖKÜMÜ PROĞRAMI gibi. Bu proğram ne yapıyor kaç GÜN, kaç AY ve kaç YIL çalıştığını OTOMATİK olarak her gece "saat 00:00" güncellemektedir.

"Yani hergün güncelleme vede hesaplama yapmaktadır bu proğram"

Benim gibi düşünen varmı?

Üst Alt