Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

2008 öncesi ssk sı olan memur olan bizi ilgilendirmiyor. bizi 2008 sonrası ilgilendiriyor.
2008 sonrası aylık bağlanma oranına dahilmiyiz değilmiyiz. engellilere pozitif bir ayrım var mı yok mu. bu önemli. ,
2008 sonrası a.b.o. çok düşük bu kesin. biz engellileride aynı şeye mi taabiiyiz değil miyiz

2008 de memur olan 2023 te emekli olabiliyor. 2. derece vergi indiriminden

bize 2008 ve sonrası gerekli

ha şuda olur. adam 2005 te işe girmiş 15 gün primi var 2008 den sonra memur olmuş emekli olmuş buda işe yarar

Kamu çalışanıyım 2012/07 mesleğe giriş(Emniyet/Polis) 5510 S.K.'ya tabiyim.
2017/11. Ay SGK Maluliyet kararı+(Sivil Memurluğa geçiş)
Bu tarih itibariyle Emniyette halen sivil memur olarak görev yapıyorum 5/2. kadro derece ile. Malulen Emeklilik için Emniyet kontrol muayenesine yolladı emeklilik kararı çıkarsa;

Bugüne kadar
1 Yıl 3 Ay 27 gün yıpranma
7 Yıl 6 Ay 8 gün hizmet süresi
Toplam
8 Yıl 9 Ay 5 prim gün ile ne kadar maaş alırım bilgi verebilir misiniz?

P.E.K. ortalama her ay 3000 TL civarı

selo46 ben de lazım olan birşey merak ediyorum, biliyorsunuz ki 2008 yılında önce sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılanlar memur statüsünde değildi. Sonra kadroya geçip 4 c oldular. Sadece birkaç ay prim ödemeleri var. Sayıca da tahmininizden çok fazla. Bu arkadaşlar da aynı konunun takipçisi durumundalar. Konu başlığı 5510 4c ye göre emekli maaşları ne kadar olacak olduğuna göre sanırım sizin kadar benim de burada soru sorma hakkım var.

Davlumbaz

Şöyle sıralamakta fayda var;

A) 2008 SONRASI İLK KEZ sigortalı olup hizmet süresinin tamamı 2008 sonrası olanlar
EMEKLİLİK YAŞI 5510 EMEKLİ MAAŞI 5510

B) 2008 ÖNCESİ İLK KEZ sigortalı olup 2008 SONRASI memur olanlar
EMEKLİLİK YAŞI 5434 EMEKLİ MAAŞI 5510

C) 2008 ÖNCESİ İLK KEZ sigortalı olup 2008 ÖNCESİ memur olanlar
EMEKLİLİK YAŞI 5434 EMEKLİ MAAŞI 5434

memurlar.net'te şöyle bir başlık gördüm ve yukarıdaki sıralamaya aşağıdakine göre ekledim.

https://www.memurlar.net/haber/7343...-yas-acisindan-hangi-kanunlara-tabi-olur.html

Şu ibareyi de eklemek gerek;

5510 sayılı Kanuna tabi memurlarda 5434 sayılı Kanuna tabi memurlarda olduğu gibi emekli olduklarında makam tazminatı, temsil tazminatı, görev tazminatı gibi ayrıca bir ödeme sistemi bulunmamaktadır.

06.01.2020 tarihi itibariyle hesaplanan Aylık : 1603.74
Ek Ödeme : 64.15
Gösterge Ortalama Yıllık Kazanç 14,486.40 Ortalama Aylık Kazanç 3,093.30
Aylık Bağlama Oranı Aylık Bağlama Oranı 2 45.00 Aylık Bağlama Oranı 3 36.21

Toplam
2000 Öncesi
2000-2008/10 Arası 1919
2008/10 Sonrası 3757
Toplam 5676

arkadaşlar ben 01/10/2008 sonrası memur olmuş kesimin emekli maaşını hesaplama yöntemini buldum fakat herkesin ayrı ayrı kendi maaşını hesaplaması gerekiyor ve biraz karışık bir hesaplama aşağıda verecğim adresten bilgilerinizi aldıktan sonra hesaplama yapacağız fakat adres te hesapladığınız meblağ doğru değildir

https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ bu uygulama 4/A lı sigortalılar için geçerli burada 2000 ile 2008 arası primlerin aylık bağlama oranları %45 ile 2008 sonrası primler ise %36,21 ile hesaplanıyor siz bu hesaplamaları her iki dönem içinde %50 olarak hesaplayacaksınız

ama dediğim gibi hesaplam yönetmi biraz karışık ve sağlaması yapıldı

şöyleki verdiğim adreste 2000 ile 2008 arası kaç günüz var ise 360'a bölüyorsunuz.daha sonra yıllık ortalama kazancınız yazıyor orada gününüz toplamda kaç yıl çıkıyor ise yıllık ortalama kazanç ile çarpıyorsunuz.bu toplam kazancınızı %45 ile çarpıyorsunuz.daha sonra bu dönemler arasındaki gününüzü 30'a bölüyorsunuz.% 45'ini aldığınız meblağı kaç ay çalışmışsanız ona bölüyosunuz.burada 2000 ile 2008 arası maaşınız ortaya çıkıyor.aynı işlemleri 2008 ve sonrası dönemede uyguluyorsunuz böylece maaşınız ortaya çıkıyor.dediğim gibi biraz karışık fakat isteyen olursa özel bilgilerini payşamadan sadece benim yukarıda yaptığım gibi dönem ve gün bilgilerini paylaşan arkadaşlara yardımcı olabilirim

dediğim gibi sağlamasını da yaptım sistemdeki bilgilerinizi aynı şekilde işleme tabi tuttuğunuzda sistemin verdiği emekli maaşını buluyorsunuz.buradaki tek yapılan işlem 4/a lı sigortalıların %45 ve %36,21 olan bağlama oarnlarını %50 olarak uyguluyorum.bunun sebebide bizde bağlama oranları her yıl içi %2 dir ve bizim gibi emekli olanların hizmet süresi 25 yıldan hesaplanıyor

sağlaması için konuşuyorum.daha basite indirgersek 2000 2008 arası kazancınızı %45 ile çarpın ve 12'ye bölün bu 2000 2008 arası kazncınız oluyor.2008 sonrası kazncınızı ise %36,21 ile çarpın ve çıkan sonuç ile 2000 2008 arası bulduğunuz rakamla toplayın çıkan sonuç ek ödeme ile birlikte alacağınız maaşı veriyor

Bir de bu varmış:

https://sorucevap.memurlar.net/soru/3881/5510-da-engelli-ayligi-nasil-duzenlenmistir.html

[FONT=&quot]2008 yılı Ekim ayından sonra memurluğa girmiş olanlar hakkında 5510 sayılı Kanun hükümleri uygulanır.[/FONT]
[FONT=&quot]5510 da engelli adı altında aylık ödeme sistemi yoktur. Engelliliklerinden dolayı yaşlılık aylığı adı altında ödeme sistemi bulunur.[/FONT]
[FONT=&quot]Engellilikte yaş şartı bulunmaz.[/FONT]
[FONT=&quot]Engellilik için aranılan hizmet sürelerinde sigortalı olarak çalışılan süreler birleştirilir.[/FONT]
[FONT=&quot]Engelli aylığı başvurusu sırasında memur olarak fiilen görev yapılması gerekiyor.[/FONT]
[FONT=&quot]Raporları inceleme ve karar verme yetkisi SGK Sağlık Kuruludur. Bu kurulun vereceği kararlar bağlayıcı bir karar olmaktadır. Bunun için öncelikli olarak raporların Sağlık Kurulunca incelenip memurlar hakkında karar verilmesi gerekir.[/FONT]
[FONT=&quot]Göreve başlamadan önce çalışma gücünün % 60'ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya engelliliği sebebiyle malüllük aylığından yararlanamıyor.[/FONT]
[FONT=&quot]Engelli aylığı şartları 5510 Madde 25 ve 28 hükmü uygulanır.[/FONT]
[FONT=&quot]Bu maddelerin ilgili fıkraları şu şekildedir:[/FONT]
[FONT=&quot]"MADDE 25-Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usülüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60'ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malül sayılır."[/FONT]
[FONT=&quot]"MADDE 28 - Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malül sayılmayı gerektirecek derecede hastalığı veya engelliliği bulunan ve bu nedenle malüllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.[/FONT]
[FONT=&quot]Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usülüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;[/FONT]
[FONT=&quot]a) % 50 ila % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,[/FONT]
[FONT=&quot]b) % 40 ila % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,[/FONT]
[FONT=&quot]malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Bunlar 94 üncü madde hükümlerine göre kontrol muayenesine tabi tutulabilirler."[/FONT]
[FONT=&quot]DEĞERLENDİRME[/FONT]
[FONT=&quot]-İlk defa memur olmadan önce çalışma gücünün en az % 60 ını veya vazifesini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği SGK. Sağlık Kurulu tespit ederse, bu engelli memur en az 15 YILDAN BERİ SİGORTALI olması ve en az 11 YIL HİZMETİ de olursa engelli memur olarak yaşlılık aylığı bağlanır.[/FONT]
[FONT=&quot]-ŞAYET, çalışma gücünün en az % 60 ını veya vazifesini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybetmemiş veya daha az oranlarda kaybetmişse bu defa sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı artırılıyor.[/FONT]
[FONT=&quot]Bu durumdaki engelli memurun engellilik oranı % 50 ila % 59 arasında ise en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,[/FONT]
[FONT=&quot]Engellilik oranı % 40 ila % 49 arasında ise en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,[/FONT]
[FONT=&quot]Şartı aranmaktadır.[/FONT]
[FONT=&quot]Sonuç olarak değerlendirmemiz; engellilik oranınız % 55 olması nedeniyle en az 16 yıldan beri sigortalı olmanız ve Sosyal Güvenlik Kurumu primi kesilen sürenizin de 4320 gün olması gerekir.[/FONT]
[FONT=&quot]Belirttiğiniz duruma göre hem sigortalılık süreniz, hem hizmet itibariyle bu şartları taşıdığınız anlaşılıyor, bunun için Kurumunuz aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmanız ve neticesini beklemeniz gerektiğini değerlendirmekteyiz.[/FONT]
[FONT=&quot]5510 a göre bağlanan aylıklar çalışma sürelerince esas alınan prime esas kazançlara bağlı bir aylık bağlama sistemi olduğundan ve değişik parametreler kullanıldığından aylık tutarı hakkında hesaplama yapılması mümkün olmamaktadır. Ancak emekli ikramiyelerinde 5434 e tabi olanlar için uygulanan sistem uygulanmaktadır. Yani hizmet süresi, derece, kademe, gösterge, ek gösterge, kıdem aylığı, taban aylığı, emeklilik tazminatı, memur maaş katsayısı sistemi uygulanarak emekli ikramiyesi tutarı ödenmektedir.[/FONT]

strangeyaman

hesaplamaya göre maaşınız 2405 tl bunun nedeni ise 2000 ile 2008 arası kaznçlarınızın yüksek olması

arkadaşlar hesaplamayı biraz daha basite indirgeyelim isterseniz herkes hesaplayabilsin. 2000 ile 2008 arası ortalama yıllık kazancınızı 12'ye bölün ve yüzde ellisini alın 2008 sonrası aylık kazancınızında yüzde ellisini alın ve ikisini topladığınızda alabileceğini emekli maaşınız aşağı yukarı ortaya çıkacaktır.sağlamsını nasıl yaparız derseniz 2000 ile 2008 arası yıllık kazancınızı 12'ye bölün yüzde 45'ini alın daha sonra 2008 sonrası ortalama aylık kazncınızın yüzde 36,21 ini hesaplayın ikisini topladığınızda ekrandaki rakamı verecektir. ek ödeme ile birlikte olan toplamı

Teşekkür ediyorum.
2020 yılında uğraştığımız şeylere bak..
Ne kadar gizemli bir olay emekli maaşı..:(:

aarkin

üstad bu hesaba göre benim emekli maaşım 10.000 TL yapıyor :D zahmet olmazsa aşağıdaki bilgilere göre benim maaşıda hesaplayabilir misiniz ?

2006-2008/10 arası prim sayısı: 345 gün
2008/10 - 2020 arası prim sayısı: 3870 gün

2006-2008/10 toplam kazanç: 6725,25 TL
2008/10 - 2020 toplam kazanç: 239939,77 TL

bu bilgilere bi ortalama hesap yapabilirmisiniz ? aktif olarak devlet memuruyum 657.

Herkes birgün mutlaka emekli maaşı alacak deyip biraz rahatlatılım milleti :)
konudaki mesajların çoğunu okudum
sıkınıt büyük malesef hem fikir ollunan konu 2008 öncesi ssk lı çalışmış olup 2008 sonrası memuriyet sonrası alınacak emekli maaşları standart 2008 sonrası başlamışlar zaten her nekadar doğru olmasada aldıkları maaşlar mevcut maaşlarının %30 yada %40 oluyor ama bu konuda gerçekten bilgi kirliliği var olarak sanırım ilgili durumlarda emekli olmuş emsal birinin olamamsı kafaları karıştırıyor bende sizle aynı durumdayım ve belirsizlik sürdükçe çalışmaya devam edeceğim gali Allah yardımcımız olsun umarım engelli çalışanlara anayasada belirtilen pozitif ayrımcılık iilkesi emekli maaşlarının hesaplanmasında yapılır noktallamalara dikkat etmediğim için yorucu oldu okumak özür dilerim...:)

Bimere istenen cevap gelmedigine dair yazdigim yaziya istinaden cevap gelmiş durumda.. Bu konuda ben noktayi kendim icin koydum..En dusuk emekli memur ayligi asgeri ucret diye bir madde kanun yok.. resmi cevabi.. hepimize hayirli olsun.

Başvurunuz üzerine kayıtların tetkikinde, 20/12/2019 tarih ve*1902969789*sayılı Cimer başvurunuza 02/01/2020 tarih ve 10:46 saatinde verilen cevabı yazımız ile 2008 yılından sonra 5510 sayılı kanunun 4/1-c fıkrasına tabi göreve başladığınızdan aylıklarınız*kazanç durumuna göre bağlanacağı bildirilmiş olup; bu aylıkların altsınır aylığına yükseltileceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır.

Bilgilerinizi rica ederiz.

Durum maalesef böyle en başından beri söylüyoruz ama bazıları anlamamakta ısrar ettiği için sürekli emekli memur taban aylığı bağlanır diyordu.

tsunami_

toplam kazançlarını hesaplamayacaksın arkadaşım benim verdiğim sitede 2008 öncesi yıllık kazanç ve 2008 sonrası aylık kazançlar hesaba giriyor

Bu arada olayın içine daldıkça kafam karışmaya başladı. Engelli statüsünde emekli olursak 25 yıl üzerinden emekli olmuş gibi hesaplanıyordu sanırım. Peki 65 yaşa kadar çalışabilirsek mesela benim durumumda 35 sene çalışmak demek bu. aylık bağlanma oranı artar mı?

kallmann35 ''65 yaşa kadar çalışabilirsek mesela benim durumumda 35 sene çalışmak demek bu. aylık bağlanma oranı artar mı?'' 250-300 lira artış olur.. allah sağlık sıhat versin cesaretine maşallah kardeş :) )))

Ya arkadaşlar bu işte bi yanlışlık mı var sgk nin maaş hesaplama programı ile hesaplama yapıyorum 9 sene 2 aya 2660 tl falan maaş çıkarıyor bu doğru mu sanki yanlışlık var gibi.

5434 'e tabi memurlarınkini hesap ediyor.Yani taban emekliği aylığı o rakam.

1 Ekim 2008 sonrası 5510 'a tabi memurların emekli maaşı yukarıda da yazıldığı gibi sigorta prim kazançlarına göre hesaplanır.

strangeyaman

kanun böyle evet doğru.
lakin engelliler için bir pozitif ayrımcılık var mı? cimere sorduğunuz soruda bunu belirttiniz mi? engelli olarak emekli olan ile normal bir vatandaşın emekliliği arasında fark olmaması tuhaf.

engelli olarak vergi indirimi ile emekli olan diye belirttiniz mi

Üst Alt