Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

AhmetGS17
Bahsettiğiniz şeylerin bu başlıkta tartışılan konu ile bir ilgisi yoktur.
Örnek verdiğiniz Hoşçakal arkadaşın örneği de konumuzun dışında.
HOŞCAKAL
Memur olarak devam eder ve 4C statüsünden emekli olursanız evet.

Benim e devlette 4c bilgilerinde yazan 5510 sayılı kanunun gecici 4.madde 1.fıkrasi c bendine gırev yapmiş ilmalari halinda 15 yulda emekli olur yazıyor.Eski ssk lı primlerim taseron firmadan oldugu için birlestirme olmuyor dediler.Ama ssk li günleri emeklilige sayiyorlar.Dueum boyle.

meryez birleştirme olmuyor diye birsey Yok uğraşmamak için yalan söylüyorlar. Birleştirme yapılır maaş kademeye etkisi olmaz ama emekliliğe etkisi var. Hitap veride ssk li günleriniz gözükmüyorsa kurumunuza ssk li gunlerimin hizmet birleştirmesi yapilmasisi hususunda diye bi dilekçe yazın evrak kayıt numarasını alın o zaman yapmaknzorundalar.

HAKAN3379
Benim e devlette 4a ve 4c gözüküyir.4 adan 3582 gun 4c den 2300 gün

HAKAN3379
Zaten ben emekli sandığına yazı yazdım.Işe girmeden once %80 raporum oldugu için 15 yılda 3960 gunde emekli olur yazısı geldi.Vergi indiriminden faydalaniyorum.

meryez e devlette gozukeni söylemiyorum kurun hitap veriye girecek orda senin ssk li gunlerin gözüküyordu ona bakacaksın. Gözükmüyorsa birleştirme yapacaksın.

Benim Hitap Hizmet Dökümümün en altına kırmızı yazıyla "Emeklilikte 15 sigortalılık yılına tabidir. Maluliyet durumunun SGK tarafından onaylanması halinde emekli olabilir" diye yazmışlar.
5434 ve ya 5510 sayılı kanundan bahsetmemişler.
Ben 5510 sayılı kanunun 4. maddesine göre %74 engelli olduğum için engelli emekliliği dilekçesi verdim. Şimdi beni hangi kanuna göre emekli edecekler, bilgisi olan var mı?

@nirmennnn siz 2008 den önce memurdunuz diye biliyordum 5534 sayılı kanuna tabi olursunuz.

Siz 2008 sonrası memur olduğunuz için 5510a tanışınız..
Emeklilik yılı rapor oranıyla alâkalı..
Eğer rapor oranınız düşük olsaydı 16 yada 18 yılı beklemeniz gerekecekti..

nimrennnn
Siz o zaman 5434e tabisiniz.. zaten bunu e devlet hizmet dökümündeyse en sol tarafta görebilirsiniz..
Yani siz avantajlı gruptasınız hiç üzülmeyin..

Hizmet birleştirmenin yıllık izin süresine etkisi olurmu memurlukta?

kötü oldu 12 yıl ssk vardı. o zaman birleştirmenin bir faydası yok.

Bir yanlışlık mı var bana mı öyle geliyor. Kendi cevabınıza itiraz etmişsiniz sanırım @HAKAN3379

HAKAN3379
Hakan bey kurumdaki personel daire başkanliğında tüm bilgulerim gözüküyormuş.Şirkete ait tazminatı alamıycam.sadece emekli sandığından çalıştıgım günlerin tazminatini alacağim birde emekli maaşımı inşallah.Sizdede aynisi olmuş zaten.

nazimbagci kaç yıl memurluk yaptıktan sonra 45bin lira ikramiye aldınız hocam?
HAKAN3379 hizmet birleştirme kademe derece yükseltmiyor mu hocam? sadece emeklilik gün sayısına mı faydası var? diyelim ki 5000 gün 4A primi olan biri 4Cli oldu.2500 gün de orda çalışıp emekli olmaya karar verdi. birleştirmeden dolayı toplam 7500 gün üzerinden mi emekli ikramiyesi alır? yoksa sadece memuriyet günleri mi hesap edilir?

invictus hizmet birleştirme duruma gore kademe dereceye etkisi olur ornek olarak mesela öğretmenisiniz özel bir dershanede çalıştınız 4a olarak daha sonra memur kadrosuna geçtiniz o zaman maaş dereceye faydası olur mesleğinizle ilgili çalışmış olursanız yani. Onun harici sadece emekliliğe faydası olur. 2. Sorunuz 4a da geçen süreleriniz emekli ikramiyesine etki yapmaz sadece memuriyette çalıştığınız yılların ikramiyesini alırsınız.

Burda asıl sorun ;
Maaş ikincisi kontrol sonrası oran düşerse işe dönüş yapabilirmiyim.

Hizmet birleştirmesi , ikramiye bir şekilde halledilir. Bir dilekçe ye bakar. Ama diğerleri...

Ufukalp
5510 sayülı kabunun geçici 4.maddesi 1 fıkrası c bendine görev yapmış olanlar.Bu kanunla emekli olacağım.Ve ben hala ısrarlar en düşük devlet memuru maaşı alacağımı iddia ediyorum.Konu ile ilgili yukarıda belirmiş olduğum bu 5510 s.k,geçici 4.madde 1.fıkra c bendi ole ilgili bilginoz nedir.Teşekkür ederim.

meryez
5510 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesinde ise, bu Kanunda aksine bir hüküm bulunmadığı takdirde; 5434 sayılı Kanuna tabi çalışmakta iken, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamına alınanlar ile bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmış olup, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine tabi olarak yeniden çalışmaya başlayanlar ile bunların dul ve yetimleri hakkında bu Kanunla yürürlükten kaldırılan hükümleri de dahil 5434 sayılı Kanun hükümlerine göre işlem yapılacağı hükmü bağlanmıştır.Buyrun buda kanun maddesini aćıklar yazı.Benmi kendimi kandırıyorym yoksa borşeyleri yanlişmı biliyorum.

arkadaşlar halen neyi tartışıyoruz anlayabilmiş değilim. 01/05/2008 den sonra ilk defa eski emekli sandığı ile tanışanların emeklilik işlemleri 5434 e göre maaşları ise 5510 a yani kazanç hesabına göre değerlendirilir.bunda tereddüt yok bunu anlayabilmek çokmu
zordur şaşırıyorum.şimdi bu forumun amacı 01/05/2008 den sonra ilk defa memur olmuş ve emekliye ayrılmış bir arkadaşımızın ne kadar maaş aldığını öğrenebilmek.ha burada kazanç hesabı olduğundan herkesin aynı maaşı alma durumu yok fakat en azından bir fikir verebilir.değişik pozisyondaki arkadaşlar buraya mesaj yazarak sadece kafa karışıklığına sebebiyet veriyorlar bilmelerini isterim.şimdi allah rızası için 01/05/2008 den önce ne olarak çalışmışsa çalışsın bu tarihten sonra memur olmuş bir arkadaşımız varsa aldığı emekli maaşını yazarsa çok seviniriz.bunu sormamdaki amaç şudur. bizim durumumuzdaki arkadaşların normal şartlarda şu anda alabileceği maaş yaklaşık 1900 tl civarı olması lazım fakat 2552 aldığını yazan arkadaşlar var.acaba maaş bağlama usüllerinde bir değişiklikmi olduu acaba ki ben sgk da çalışıyorum devamlı genelge geiyor bizde takip edemiyoruz artık.herkese saygılar

meryez
Yukarıda da belirttim, sigorta başlangıcınız kaç olursa olsun, memuriyet başlangıcınız 1 Ekim 2008 sonrası ise 5510/geçici 4.madde size hitap etmiyor.
Bu madde eski memurların 5510 a intibakı hükümlerini içerir. Hitap ettiği kitle memuriyet başlangıcı 1 Ekim 2008 den önce memuriyete başlamış olanlardır.

Ufukalp

Peki neden benim e devlet bilgilerimde bu kanun maddesi yazıyor.5510 sk.geçici 4.madde 1.fikra c bendi.Buna gote emekli olursunuz diyor.

Bu forumdada hakan arkadasımizda ayni durumda.Sonucta yalanda soylemiyor.Öyle bir niyetide yok.Ama ufuk bey ben 2008 den sonra memur oldum oncesi sigortam var 1300 aldim diyenide gormedik.

meryez

Aynen. Arkadaşlar ortada muallak bir durum var ama hala bazılarınız her şey netmiş gibi davranıyor. Biliyorsunuz bu ülkede her konuda açıklar var. Bazı şeyler yoruma göre değişiyor. Bazı konularsa net olduğu halde devlet tarafından kabul edilmiyor bir sürü emsal dava açılıyor vs. Bu konu beni doğrudan ilgilendiren bir konu ama ne ilginçtir ki sgk da çalışan kişiler bile bilmiyor. Muhtemelen 2008 sonrasında memur olan belki milyon kişiyi ilgilendirdiği için bulanık bırakılıyor.

Venus V5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

meryez
Ben 5510 a tabi olarak emekli olan 1.300 TL alacak diye bir şey söyledim mi ?
Eski 4A primlerinin yüksekliği belirleyici olur diyorum.
Maaş şudur, budur demiyorum, ama emeklilik şartlarınız bakımından 5434 değil 5510 a tabisiniz diyorum.
Başka da yorum yapmıyorum bu konuda.

Hakan beyin dediklerine itimat ederek dilekçemi vereceğim.

Üst Alt