Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Benim hangi kanuna göre emekli olmam gerekir? SSK girişim ise 1 EKİM 2003 tür.

Bu 2007 ile 2009 arası 1125 gün Emekli Sandığı hizmetimin olması benim için emeklilik ve ikramiye vs. yönünden artıları varmıdır? Varsa bunlar nelerdir?

meyrez hanım çok önemli lütfen dönüş yapınız. bir yazınızda 2 arkadaşınızın 2008 öncesi kamu işçisi daha sonra 2011 de memur olduğunu ve 5434 sayılı kanuna göre emekli olduğunu yazmışsınız bende aynı durumdayım acaba bir kaç soru sormak için benimle bağlantıya girermisiniz lütfen bende emekli olmayı düşünüyorum?

EGM malül olanlar grubun adı.

Takıldığın noktayı özelden mesaj yaz cevaplayayım.emeklilik mi düşünüyorsun şuan?

aarkin

Merhaba SGK da görevlisiniz size bir sorum olacak ben 2005 yılında aile sosyal politikalar bakanlığina bağlı bir kuruma engelli kamu işçi (eskiden 4c deniyordu) girdim sonra 2007 yılında sözleşmeli oldum (eskiden 4B deniyordu 4bli oldum) ve 2012 yılında memur olarak atandım şimdi emeklilikte 5510 na göre mi yoksa 2008 öncesi memurluk (sözleşmeli) hizmetim olduğu için 5434 e göremi emekli olacağım.simdiden teşekkür ederim

Slm dostlar. Emeklilikte kişinin 2000 yılı öncesi ödenmiş primlerinin %70 i . 2000 yılından sonrası %60 i . 2008den sonrası için %35 i oranlanarak maaş bağlanır. Kişi 2008den önce ki dönemde hangi sandığa tabi ise ona göre hesaplanır. 2008 den sonra sistemde ne kadar kalınırsa bu gün için söylüyorum 5400tl az maaş alan birinin emekli maaşı sürekli düşme gösterecek.

Kişinin son 7 yıllık çalışma süresinde 3,5yili hangisi geçiyor ise ondan emekli olur. Fakat maluliyet ye bu duruma bakılmaz son tabi olduğu sandik tipinden olur.

15 YILLIK BİRİNİN 3000 TL PİRİM Yatıyor her ay 2008 sonrası memur ne kadar alır Müslüm 42

burda memurları konuşuyoruz sizin dediginiz ssk bagkur galiba

Sayın Paronaya memur 2020 yılı için söylüyorum.derece kademesine göre ve toplam yılına göre değişir. 2400tl den başlar. 3600ek göstergeyi gectisen 4200. Hatta görev tanımı belli kurul ve müfettiş olanlar 5600tl ye kadar çıkabiliyor. Kısaca memurun yılı+derece kadamesi+görev tanımı etkili olur.

ben hizmetli için söylüyorum ek gösterge yok v.s yok düz mantık 15 yıl 3000 bin tl pirim yatıyor sizin dediginiz 3000 bin tl kazançtanmı bahsediyosunuz yoksa 15 yıl aylık yatan pirimdenmi

Paronaya sen malulenmi emekli olacaksın. Aksi durumda 15yildan emekli olamazsın. Normalde 2000 öncesi göreve başlama varsa başlama yılına göre yaş unsuru devreye alındı. Sen 15yildan bahsediyorsun bu şartlarda malulen emekli olabilirsin . Bu durumda malullük nasıl ortaya çıktığı önem arz eder görevde iken mi kendi kaza yada hastalıktan mi. Eğer görevle alakalı ise şuan en düşük memur emekli maaşı 2600tl olarak verilir. Ama senin maluliyet görevden dolayı değilse biraz daha düşük cikar. (3000tl senin suanki aldığın maaş da senin için yatat pirim 1200-1300 civarında olur. Aldığın maaş in hepsi pirim de gosterilmez ek odemeler, çocuk ve eş yardimi, görev yolluk vb. Unsurlar maaşa yansır ama yatırılan pirime yansımaz. Memur emekli olacağı zaman Ankara'da bir kurulvar orada görüşülür hesap edilir. Senin durum ona göre hesaplanır...

Müslüm 42

2008 sonrası memur olanlar için kademe+ derece +görev tanımı bunlar önemsiz!

Ssk ve Bağkurlu gibi 2008 sonrası 5510 sayılı kanuna tabi olan Memura da Prime esas kazancı ve Hizmet Yılı esas alınarak emekli aylığı bağlanacak!

En dezavantajlı gurup MEMUR olacak, Çünkü 3800 lira civarında net maaş alan bir Memurun Prime Esas Kazancı 3000 lira olarak bildirilmekte!

Bu durumda 2008 sonrası Memur olan birisi 15 yıl diyelim görev yapsa Aylık Bağlama Oranı %30 olacak Prime Esas Sgk ya bildirilen maaşı da 3000 hadi güncelleme katsayısı vs artış zamlar la ortalama diyelim ki 3200×%30= 960 lira 15 yıl hizmeti olan Engelli Memura!

Eğer 2008 öncesi memur olsa, 5434 sayılı kanuna tabi olsa idi taban aylık kavramı vardı minimum 2661 lira emekli aylığı bağlanırdı!

Bugünler de Engelli Memur Emeklisi olup, 1700-2000 lira hatta biraz daha fazla emekli aylığı bağlananlar arkadaşları yanıltmakda; Bunun sebebi 2008 öncesi Ssk, Bağkur veya 5434 e tabi Emekli Sandığına tabii olan ve 2008 sonrası yine bir süre memur olarak çalışıp Emekli olanlardır!

Yanlışım varsa düzeltin lütfen :)

Son düzenleme:
yazdığınızın tamamı doğru eksik yok , umarım bazı kişilerde artık insanları yalan yanlış bilgiler ile avutmaya kalkmaz.

Müslüm 42 haklısınız durum biraz karıştı 15 yıl derken daha günüm dolmadı örnek olarak sordum 2008 sonrası hizmetli memurum 3000 tl kazanç yatıyor şu an sgk pirimi 3000 bin tl yatıyor maaşı söylemiyorum o zaman şöyle sorayım malulen emekli olan biri olsun malulen emekliler günü doldu 2008 sonrası malulen emekli olan biri ne kadar alır

maaşımız bu arada 3900 küsür

not: normal malulen emekliligi soruyorum görevden ne alakası var görevle alakalı vazife malulü oluyor onu sormuyorum

normal sgk lıyım emekli olmaya yakın ekpps için çalışıp son iki senemi kamuda çalışıp emekliliğimi talep ettiğimde daha fazla mı emekli maaşı bağlanır? bu şekilde yapmalı mıyım? bu yaştan sonra kursa a gider elimden geleni yaparım. onca vergi kesintim maaaşım kuş kadar kalıyor neden bu haksızılık

2008 oncesi peki hangi kanuna tabi. biraz aciklarmisiniz

5434 un detaylari nedir saygilar

hanifeaydin

2 sene deyip neyi kastettiniz son 3 buçuk yıl olması değilmi? Son kez kamuda 2 yıl çalışıp engelli hakkıyla emekli olamazsınız sanırım.

Son düzenleme:
Yok mu hala emekli olan şu şartlarda ne kadar maaş bağlandı :)

Şu anki kanunlarla %40 üstü 4680 gün yani 13 yıl fiili çalışma mecburi o da en erken 2008+13 = 2021 yılında normal engelli emeklisi (5510) olacak, yani veriler en iyi ihtimalle seneye foruma düşmeye başlayacaktır ama derece kademe sistemi kaldırılıp alt taban aylığıda uygulamadan çıkarıldığından memurluğun sadece adı kaldı geriye tabi birde çalışırken ki hafta sonu tatili.

2010 yılı memur maaşı 1100 TL dolar tl 1$=1.5 TL = memur maaşı=733 $

2020 yılı memur maaşı 4000 TL dolar tl 1$=7 TL= memur maaşı = 571 $

10 yılda %30 reel erime olan bir sistem 30 yıl içinde yok olur!

2008 10 cu ayda kanun degişti 2010 engelli personel alınmaya başlandı 2025,,,26 gibi düşmeye başlar ancak
malulen olanlar var onlar yazarsa iyi olur malulenler doldurdu gününü

Paranoya

Memur olup minimum 5 yıl 1800 günle malülen emeklilik mümkünmüdür? 2008 öncesi veya sonrası diye farkedermi?

2008 sonrası olmak mümkün 2008 öncesi olabilir muhtaçlık varsa olur fakat 2008 öncesi 10 yıl tam pirim isterler muhtaçlık yoksa 2008 sonrası 1800 gün 10 yıl sigortalılık süresi isterler

Paranoya

Karaborsaya düştü herhalde bu konu. Bilenler veya emekli olanlar cevap ta yazmıyor bu konuya.

2008 de memur olan 12 yıllık memurdur 16 yıl ve 4320 güne tabidir. öncesinde sigorta girişi varsa 16 yıl primi doldurmuştur geriye 4320 gün yani 12 yıl çalışsa yeter bu sene emekliler olması lazım ila ama yazmıyorlar sgk da çalışan engelli arkadaşlar yok mu bir bakın şunlara yazacakları yok yoksa

@[FONT=sans-serif]muhendis3232
[/FONT]
Sizin dediğiniz %50-59 engel oranı 12 yıl haklısınız, birde şu konu var bence engel durumu %50 ve üstünde olup 2. gurup ağır engel düzeyine girenlerde sakatlık oranının ağırlığından dolayı maaş bağlama oranının ekstra artırılacak şekilde maaş bağlanmasına yönelik meclise teklif verilmesini sağlayacak engelli millet vekillerine ulaştırılmalı bu konu çünkü ağır engelli olup, sigortasının ilaçlarını bile karşılamadığı, emekli maaşının ilaçlara bile yetmediği insanlar var??? Engelli millet vekilleri ne iş yapıyor acaba bu ülkede? Ne kadar bencil bir ülke herkes kendi keyfinde. Atatürk mezarından çıksa mezara geri kaçardı böyle bir toplumda.

Bu konuda bazı insanlar okuduklarını anlamıyor herhalde nasıl memur oldunuz şaşıyorum valla 5510 sayılı kanun maddelerini açıp okursanız tarafınıza bağlanacak emekli maaşınızıda hesaplarsınız 2008 sonrası emekli maaş bağlama oranı yüzde 30'dur .
Buda bordronuzda sgk ya bildirilen PEK rakamının yüzde 30 udur.

Şu an alınan emekli maaşıda 1.500tl civarındadır.

Ayrıca 2008 öncesi SSK sı olup emekli olanlarda olabilir engelli emeklisi olarak 15 yıl 3600 günden.

Burda da eğer SSK primleri yüksekse 1.500tl den bir nebze yüksek maaş alabilir.

Hugo88

Sen bir hesaplasana o kadar bilgili isen şuan 7000 TL maaşım var emekli olunca ne kadar alırım :) durumun vakimiyetini görmesi açısından şuan emekli olan biri lazım çoğu kimse hala inanmıyor düşük maaş alacağına en azından şurada biri paylaşsa da gerekli mercilere dava şikayet vs sosyal medya üzerinden baskı yapılsa..

Üst Alt