Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Futbolcular gibi çalışırken voleyi vurup emekliliğe yatırım yapmazsan bu emeklilik sistemi ile 65 den sonra ekonomik olarak ölüm Türk vatandaşlarını bekliyor. Oktay Sinanoğlu'nun dediği gibi önce dilimiz gitti bye bye Türkçe, şimdide 5510 ile sosyal güvenlik bitti bye bye Türkiye! Hoş geldin yeni Türkiye İngiliz, Alman, Fransız ve Amerikan moruklarının emekli cenneti; milletimizinde onlara uşaklık edeceği yeni Türkiye emeklilik yok ölünceye kadar ameleliğe devam :)) Politikacını, Siyaset yapan adamını iyi yetiştirmezsen böyle ölünceye kadar ameleliğe mahkum olursun işte.

Ak parti bize bu kazığı 2008 de attı. en azından emekli maaşlarını en az asgari ücret seviyesine çekecek yasa çıkarmalı.

Yanlış hatırlamıyorsam Yahudilerin Davut Yıldızı ödülü verdiği bir mübarek politikacımız varken herhalde emekli maaşını asagari ücrete eşitlemek bir kenara dursun. Komple emeklilik sistemini kaldırıp, Sosyal Güvenlik Kurumunu'da kapatmazlarsa bence yat kalk dua et!
rainman57

Engellilkerin Emekli Maaşı

15 yılın dolduran engelli memurlar emekli olunca kaç tl emekli maaşı alır

Memurlar için idari izin ve emeklilik

Çalışırken alınan maaşlar, emekli olduğumuzda hizmet süresi de az olduğu için maalesef çok düşüyor. Maaş çok fazla düşmese emekli sayısı da yükselecek, ve bir çok genç engelliye de yeni kadrolar açılacaktır. Memursenin geçen yıl engelliler haftasında talepleri içinde " çalışırken alınan maaşın %85 oranında emekli maaşı bağlanması " vardı. Maalesef çok dikkate alınmıyor. Bu konuyu tüm sendikalar ve dernekler dile getirse, özellikle bu idari izin döneminde çok dikkat çekebilir di. Bilmiyorum sizler ne düşünüyorsunuz.

Şu an için aylık yatan pirimlerin toplamı toplam ay sayısına bölünüp ortalama aylık yatan prim miktarı bulunduktan sonra abo=aylık bağlama oranı olan 0,30 ile çarpılacak. 2 bin tl ortalaması olan bir kişi için 600 TL dir. Şu an için 4000 TL maaşlı çalışan memurun sigorta primi 2400 TL dir.10 yıl önce 700 TL civarında primi yatmaktaydı şu an için 10 yıllık memur için ortalama 1550 TL olur oda 1550x0,30= 465 TL gibi gözüküyor. 1000 TL emekli maaşı ile geçinemeyenlerin torunları artık 465 TL ile geçinir. Elhamdülillah yahudiden beter müslüman politikacılarımız sağ oldukça türk milletinin iki yakası bir araya gelmez.

Çalışırken alınan paranın %85 ni alabilmen için sigortaya yatan primin %150 filan bağlanması gerekir. son 20 yılda %60 dan %30 indirilen aylık bağlama oranının %150 çıkartılacağına inanmak biraz ütopik bir rüya olur ancak.

Offf.... Bu ne haber... Ne gündeme düştü... Bir gün eyt gibi olacak ama iş işten geçmiş olacak

Hem Özel Sektörde Hem Memuriyetten Gün Dolduranın Maaşı Ne Olur ?

Selam Arkadaşlar Ben 1999 sigorta girişliyim 3. Derece engelliyim Özel Sektör Prim günüm 2170,Şuan devlet Memuruyum Memuriyete Başlangıç tarihim 2016, 4320 günümün dolmasına az kaldı sormak istediğim ben memuriyetten emekli olacağım olmasında en düşük memur emekli maaşı olan 2900 tl baz alınarak mı maaş bağlanacak yoksa sigortalı sayıldığım gün hesaba katılıp karma bir maaş mı alacağım 2900 TLden düşme ihtimali var mı şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için

Cevap verilmeden önce memuriyete başlangıç tarihin önemli 1. kriter bu Norman

2016 askerlik birleştirmesi de yapacağım.rapor oranında 2. dereceye çıkma ihtimali mevcut.ayrıca düşük maaşsa memurluktan istifa edip sigortadan devam edeceğim. sneyper

Bir arkadaşımız İlk Memuriyete Başlama Tarihi 02/01/2002 emekli olma tarihi 21.05.2018 şuan en düşük memur maaşı alıyor lise mezunu yüzde 46 rapor ile ( BU MART AYINDA 2660 TL ALDIĞINI SÖYLEMİŞTİR.)

NOT HİÇ SSK'LI ÇALIŞMAMIŞ

2008 den sonra memur olduğun için 1500-2000 TL arası alırsın.Memurluk öncesi 2170 gün prim seni biraz belki kurtarır.

@Norman
5434 sayılı yasa kapsamında emekli olan eski memurlara bağlanacak en düşük emekli maaşı, en düşük memur maaşı tutarında olmaktadır.
Ancak sizin memuriyet başlangıç tarihiniz 1 Ekim 2008 tarihinden sonra olduğu için sizin emekliliğiniz 5434 değil 5510 sayılı yeni sosyal güvenlik yasası kapsamında olacaktır. Bu nedenle de emekli maaşınız prime esas kazanç tutarınız gözetilerek hesaplanacaktır. Bu da eğer çok yüksek kazançlarınız yoksa en düşük memur maaşının malesef altında kalacaktır.
Memuriyetten istifa edip 4A lı olarak devam etme konusuna gelirsek, bu durumda SGK'dan emekli olabilmek için son 2520 gün içinde SGK'yı baskın hale getirmek için en az 1261 gün 4A priminiz olması gerekmektedir. Yani hiç ara vermeden 3,5 yıl 4A sigortalısı olarak çalışmanız gerekiyor.
HOŞCAKAL
O arkadaşınızın memuriyete başlangıç tarihi 1 Ekim 2008 tarihinden önce olduğu için emekliliği 5434 sayılı yasa kapsamında olmuştur ve en düşük memur maaşı alması normaldir.
Burada ise 2008 sonrası başlangıçlı memurların durumu tartışılıyor.

Ufukalp

Adı geçenin özürlü kadrosundan göreve başladığı anlaşılmış olup, 21.03.2011-30.05.2018 tarihleri arasında memuriyette geçen 07 yıl 02 ay 09 gün, sigortalı geçen 02 yıl 04 ay 09 gün , toplam 09 yıl 06 ay 18 gün hizmeti olduğu ve 15 hizmet yılını doldurduğunda emekliliğe ayrılabileceği anlaşılmıştır.

Ufukalp 5510 mı tabi... 2024 yılında mı emekli hakkediyor

NOT Yazışma 30.05.2018 tarihinde yapılmış sigorta giriş 20,08,2003 toplam 849 gün yazıyor

HOŞCAKAL
Memuriyet başlangıç tarihiniz 1 Ekim 2008 tarihinden sonra olduğu için emekliliğiniz 5510 sayılı yasanın 28. maddesi kapsamında değerlendirilecektir.
Yasa maddesindeki sizinle ilgili metin şu şekildedir:
[SIZE=4][FONT=&quot]"Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya [/FONT][FONT=&quot]özürü[/FONT][FONT=&quot] bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az [/FONT][FONT=&quot]onbeş[/FONT][FONT=&quot] yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır."[/FONT][/SIZE]

Ufukalp en az 3960 gün demişsiniz SSK 849 gün, emekli sandığı şuan 3385 ikisini mi toplayacağız 4234 gün yapıyor değil mi hizmet birleşme yapılmıştı acaba 3385 içinde ssk gün olan 849 içinde mi yoksa...

HOŞCAKAL
yazışma 2 yıl önce yapılmış, siz de hala çalışıyor iseniz priminiz de rahatlıkla dolmuştur.

Ufukalp eğer primim dolmuşsa 15 yılımı dolmasını mı bekleyeceğim. kısaca ne zaman emekli olabilirim

Ayrıca yeni engelli rapor alan meslektaşlarım cevabi yazı da resmi bir üniversite veya sağlık bakanlığı eğitim araştırma hastanesinde alınacak sözkonusu rapor ile tekrar başvur yapılmasını istenmiştir. rapor tarihi bizim 2015 idi normal hastanede alınmıştı demek bizlerden de istenecek yeni tarihli ve üniversite hastanesinde alınmak suretiyle

Ufukalp 2008 sonra memur olanların maaşı düşük denilmekte, emekli başvuru yaptık diyelim maaş gerçi çok düşük emekliği iptal edip tekrar işe dönmek mümkün mü

HOŞCAKAL

Hakan isimli bir arkadaş bu formda 2010 yılında memuriyet öncesi ssk lı gecen yıl emekli olmuş en düşük memur emekli maaşı bağlanmış 2661 tl

HOŞCAKAL
Öyle bir şey mümkün değil.
Zorunlu emeklilik iptalinde boş kadrolar için öncelik verilir deniyor ama uygulamada pek yok.
Yok maaşım düşük ben geri döneceğim gibi keyfi bir durumda ise zaten hiç mümkün değil.
dostadoğru
2008 sonrası memur olup 5510 sayılı yasa kapsamında emekli olanlara en düşük memur maaşı verilecek gibi bir kural yoktur, bu kural 2008 öncesi memur olup 5434 sayılı yasa kapsamında emekli olanlar için geçerlidir.
Arkadaşınız için HOŞCAKAL arkadaşın dediğine katılıyorum, onun 4A lı günleri fazladır ve sigortası yüksekten yatmıştır.

İLK SSK GİRİŞİM: 01/10/2003
İLK EMEK. SAND. GİRİŞİM: 04/06/2007

SGK TESCİL VE HİZMET DÖKÜMÜ= 5434 SK.
SOSYAL GÜVENLİK KAYIT BELGE= 5510 SK.

2.EMEK. SAND. GİRİŞİM: 15/04/2019
HİZMET BİRLEŞTİRMESİ YAPTIM.
SSK PRİM GÜNÜM=2616 gün
EMEK. SAND. PRİM=1657 gün devam ediyorum.

Son düzenleme:
Ufukalp malulen olma hakkım da var mı memuriyette yüzde 2011 de 46 rapor ile başladım 2014 yılında yüzde 71 rapor aldım vergi dairesi tekrar 1 yıl sonra yenileme istedi tekrar rapor çıkardım tekrar yüzde 71 verildi sürelidir. vergi indirimle beraber..

malulen emekli olsam maaş daha mı yüksek

HOŞCAKAL
Malulen emeklilik değerlendirmesi için memuriyet değil, ilk sigorta başlangıç tarihindeki durumunuz önem arz etmektedir.
Rahatsızlığınızın ne olduğunu bilmiyorum, maluliyet cetvelinde mevcut bir rahatsızlık ise, ve işe girerken rahatsızlık mevcut olsa dahi maluliyet derecesinde değilse, fakat çalışma hayatı sürecinde artarak malul duruma geldi iseniz malulen emekliliğiniz mümkündür.
Böyle durumlarda SGK'nın işi yokuşa sürdüğü, işe girerken zaten rahatsızmışsınız gerekçesiyle genellikle reddettiği bir gerçek. Ancak rahatsızdım ama malûl değildim teziyle ısrarcı olmanız, en olmadı aynı argümanla durumu yargıya taşımanız olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır.

Üst Alt