Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

masaüstü

Sözleşmelilerle kadroluların durum farklı. Sözleşmelilerin prime esas kazançları daha yüksek oluyor. Brüt ücretten hespalanıyor vs. Zaten sözleşmeli emekli çok fazla yoktur çünkü dönem dönem kadroya alındıkları için kadrolu olarak emekli olurlar. Ama 7 8 senedir kadroya alma olmadığı için sözleşmeli personelin önceden de çalışması varsa emekli olması muhtemeldir. Sözleşmeli personelden daha vahim bir tablo kadrolu personeli beklemektedir.

keşke yorumu okusaydınız adam 2011 yılında kadroya geçmiş zaten yani emeklilik yaşı ve prim olarak 5434 e ama emekli aylığı olarak 5510 a tabi olmuş ve şuan aldığı maaş 1560 tl imiş.

masaüstü

Kusura bakmayın, her linki okuma fırsatım olmuyor maalesef. Keşke siz de 657 4b li olarak başladığını ama kadroya geçirildiğini söyleseydiniz :)

Daha önce yazdım ama bazıları gerçekleri anlamamak adına inat ediyor.

5510 ile alacağınız emekli maaşları hakkında Memurlar.net gayet iyi açıklamış millet hala yok öyle değil yok böyle değil diye kendini avutuyor.

Ben simdiden bu hesaplara girilmesini yanlış buluyorum
Sebebi ise henüz 2008 sonrası 5510 sk ile başlayıp emeklilik asamasina gelen net birinin olmamasidir.
Yani yasanin yürürlüğe girmesinden sonra is basi yapan (01.10.2008) ve en az 15 yil 3960 (ya da 3600) primini yatirip emekli olan biri yok. En erken 01.10.2023 tarihi itibariyle emeklilige hak kazanacaktır çünkü.
Öncesinde sigortali olanlar zaten o dönem icin 5434 sk gereği de islem yaptiracaklar ki konu sadece 2008 sonrasini iceriyor diye düşünerek bu yorumu yapıyorum.
O gun geldiginde yasalar ne olur, şartlar değişir mi bilemiyoruz.
Biraz somut dusunen ve net bilgilerle hareket eden biri olarak şu an bu sorulara net cevap alınamayacağı dusuncesindeyim. Çünkü herkes varsayimlar üzerinden yorum yapmis.
Memurlar arasında pratik bir düşünce yöntemi vardır: emekli olunca simdiki maasinin yarısını alırsın seklinde. Tabii bu maas bağlama oraniyla da alakali. Bu söylediğim sadece kolay bir yöntem/yorumdur. Detaya inerseniz isin icinden çıkamazsiniz. Maas baglama oraniyla üç asagi bes yukarı tahminler doğru cikar.
Yani görüşüm şu ki burada bosuna tartışıyorsunuz zira 01.10.2023e gelmedik.

Prime esas kazanç üzerinden maad bağlanacak ise memurun; öğrenim durumu, derecesi ve ek göstergesinin ne mantığı kalıyor anlamış değilim. 🤔

Bulut25

Cevap basit çalışırken yüksek maaş alıyorsun işte ama gel gör ki emekli olunca işler değişiyor.

O ek ödemeleri çıkar bakalım şu an normal maaşın ne kadar kalıyor eline.

gul2011

2008 öncesi SSK lı olup 2008 sonrası memur olup emekli olanlar var ama onu ne yapacağız şu anda aldıkları maaş 1500-2000tl aralığında

Örnek ben 1.550tl alıyorum.

Bu çalışırken alınan maaşın 1/4'ü kadar 😔 İnşallah bir düzenleme gelirde 🤲

Bulut25
Egitim durumu, derece kademe, ek gösterge... bunların hepsi dikkate aliniyor babam rahmetli Isletme fakültesi mezunuydu 1/4ten emekliydi ve hep derdi en yüksekten yattı diye ama muhtemelen ek göstergesi 2200dür çünkü genel idari hizmetlerdeydi. Babam emekli oldugunda ben lisedeydim ama memur olduktan sonra personel özlük islerine baktigim icin bir sekilde öğrendiğim/bildiğim icin böyle tahmin yurutebiliyorum. Ama emekli maaşı 3000 civarıydi. Yani hepsi önemli ama simdi maas baglama oranları da düşürüldü.
Mesela babamin vefatından sonra anneme dul maasi bağlansın diye basvurduk, direkt Ankaraya gonderdik ama önce Sgkya başvurduk hatta ne kadar baglanir dedim yuzde 60 falan dediler internette de baktim. Ama daha fazla baglandi, benim bulunduğum yerdeki sgkda çalışan arkadasa sordum süreci, sistemden bakti cevap gelir yakında dedi ve baglama oranını yüzde 75 dedi ve tam da dediği gibi hesabina yatti maaşı.
Yani öncelikle maas bağlama oranini öğrenmek lazim.
Hugo88
Ben düz olarak sadece 5510a bagli biri acisindan düşünerek yazdim. Öncesinde 5434 sk bagli varsa o zaman zaten islemler de farklı olur, her iki kanunun oldugu tarihlerdeki oranlar hesaplanir, ona göre maas baglanir.
Muhtemelen maas bağlama oranları dusmustur.
Burada herkes sosyal guvenlikle ilgili yazıyor ama kimse ison uzmani değil ve herkes kendi yaşadığı kadariyla bilgi sahibi. O yüzden de burada yapilan yazismalar genel oluyor, herkesin detaylarina özel cevap verecek biri yoktur burada.

Rahmetli babanız 5434 'e tabi olduğu için aldığı emekli maaşında taban rakam olan şu an 2.800tl civarında onun üzerine ek derece kademe ve gösterge farkı eklenerek emekli maaşı hesaplanır.Ama 5510'a tabi olanlar yani bizim gibi yeni 2008 sonrası memurlarda emekli maaş bağlama oranı 25 yıl çalışılır ise toplamda elde edilen ABO şu an %50 hesaplanır.25 yıldan az çalışması olanlarda ise ABO %30 dur.

Ve bu hesaplama çalışırken ödenen maaşlardaki derce kademe ve ek ödemeler dahil edilmeden hesaplanır.

"Memurların emekli aylıkları nasıl hesaplanıyor?

Memurlar emekli aylıkları en rahat hesaplanan grup. Memurun emekli aylığını memurun derecesi, kademesi, hizmet süresi ve ek göstergesi belirliyor. Memurların emekli aylığını en çok etkileyen husus ise ek gösterge. Bu da memurun görevine ve unvanına göre belirleniyor. Ekim 2008’den önce göreve başlayan memurların emekli aylığı hesaplamasında gösterge ve katsayı sistemi esas alınıyor. Bu hesaplamaya göre 25 yıl hizmet vermiş memurun aylık bağlama oranı yüzde 75. Yani ortalama aylık kazancın yüzde 75’i emekli aylığı olarak bağlanıyor. Ekim 2008 sonrası ilk kez sigortalı olan memurlar 25 yıl çalışmaları karşılığı ancak ortalama aylık kazançlarının yüzde 50’sini yani yarısını emekli aylığı olarak alabiliyorlar. Dolayısıyla bu durum, eski memurların emekli aylıkları ile yeni memurların emekli aylıkları arasında ortalama yüzde 30’luk bir fark doğmasına neden oluyor."

Bakin daha önce yazdigim gibi yüzde 50 baglama orani.
5 Mayis 2020 tarihinde Milliyet'te Cem Kılıç isimli birinin yazmış olduğu yazidan alıntıdır. Sadece memurlara ait kısmı aldim.
Hugo88
Zaten ben de babami örnek verirken simdi 5510a bagli emekli olabilecek biri yok diyorum. Iki kanun karisik emeklo olanlar olabilir ama onun hesabı primlerine oranlanarak hesaplanir.

Arkadaşlar size bir bilgi vereyim: Ben bugün bağlı olduğum kuruma bu konuyla ilgili bilgi edinme dilekçesi verdim. Mevcut durumum şu şekilde..

05/01/2005 İlk sigortalılık tarihi..

4A ya tabii 1565 günüm var..

04/04/2011 tarihinde memur oldum 9 yıl /7 ay memuriyet hizmetim vardır..

Gelecek cevabı buraya yazacağım...

Hugo88

sen ssk dan emekli oldun 1261 günü memurluktan tamamlamadın son 3,buçuk seneyi milletin kafasını bulandırma arkadaşım 2008 öncesi ssk pirimi olan kişilerde olabilir bunlarda asgari ücretten yatıyor çogu 2008 sonrası memur olanlar memurluktan emekli oluyor burda olan arkadaş oldu 2400 küsür baglandı ona maaş ta çok düşük degil iyi bence hakan adlı nikli arkadaşımız oldu dogru söylüyor 2300,2400 küsür olur maaş

Paranoya

Ben 4c den yani devlet memurluğundan malulen emekli oldum.İlgili 5510 sayılı kanun gereği malulen emeklilerin maaşı 9000 prim günü üzerinden hesaplanır.Yani bir fiil 25 yıl hizmet yapmış kabul edilir.

Sen ister inan ister inanma Hakan isimli kişiyede bazı sorular sorduk cevap alamadık.

Bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın.

Ayrıca malulen emeklilikte en son sigortalılık durumu geçerlidir.

3.5 yıl kuralı yoktur.

9000 prim günü üzerinden maaş bağlanma oranının düşük olduğunu düşünmek mantığa aykırı .
Daha fazla yıl daha fazla prim ödenmiş kabul ediliyor.Ayrıca malulen emeklilikte maaş bağlama oranı düşüktür diye 5510 kanunun hangi maddesinde yazıyor ki ilgili kanunda öyle bir madde yok.

muhendis3232

Daha önceden şöyle birşey hatırlıyorumda malülen emekli maaşı daha fazla olur diye birşey hatırlıyorum. Şimdi değiştimi acaba. Yanlışım varsa düzeltin LÜTFEN

Engelli Emeklilik mi ? Malülen Emeklilik mi ?

Bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

93 yılında ssk başlangıcım var. Toplamda 904 gün prim günümü memuriyetime eklettirdim. 19 yıl 5 ay da memuriyette hizmet günüm var. %32 doğuştan görme engelliyim (1 protez kullanıyorum) başka bir sebeple heyet raporunu %40 -%49 arası olursa engelli olarak emekli olmak istiyorum. Bu durumda emekli maaşım ne kadar olur. Malülen emeklilik mi olur engelli emeklilik mi olur . Hangisinin maaşı daha avantajlı

Morningstar

Malulen daha avantajlı çünkü malulen de 20 yıl hizmetin olduğu halde, 25 yıl 9000 gün hizmetin varmış gibi kabul edilir. Aylık Bağlama oranın (ABO) yüksek olur.

mehtapsolmaz

Öyle birşey yok diye biliyorum 1800 gün primi bosuna şart kosmamislar ozamam 1800 ile malul emekli olan 4 bin gün emekli olan ayni maaşı alsın.oyle birşey yok

Morningstar

Malülen Emekli olursan sigortalı olarak çalışamazsın. Ancak ve ancak sigortasız olarak çalışabilirsiniz.

Engelli emekliliğinde SGDP ödenerek hem emekli maaşı alabilir hemde özel sektörde çalıştığınız için "Çifte Maaş Alabilirsiniz".

Sigortasız da calisamaz çalışırsa şikayet olursa veya ogrenilirse maaş kesilir net

5510 tabi memurum emeklilik şartlarım doldu, emekli maaşımı nereden hesaplatabilirim?

Merhaba emeklilik şartlarım tamam alacağım emekli maaşını hesaplatabileceğim veya öğrenebileceğim bir site yada adres varmı? Bilgisi olanlar..

Güzel soru

MEMURLAR.NET TEKİ GİBİ BİR PROGRAM YAPILABİLİR.

https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ bu işinizi görür .Ne zaman emekli olabileceğinizi görürsünüz. Malulen emeklilik için 1800 gün şartı ve 10 yıl hizmet süresi aranır fakat emeklilik maaşı hesabı normal sınır olan 5400 gün üzerinden yapılır. Yani kısacası maaşınız şu an 5400 prim günü ile emekli olan sağlıklı bir memurun maaşına eş değerdir. Yani özetle ortalama bugün emekli olursanız yaklaşık 2800 tl gibi bir rakam alırsınız.

Üst Alt