Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

2800 ün altında alıyorum en düşük memur maaşı 3600 üstünde deniyo oysa öğretmen emeklisi
babam dahi okadar alamıyo YALAN

2008 sonrası ilk defa memur olanlarda engel durumuna bağlı erken emekli olacaklarda özellikle de görev ve temsil tazminatı olan doçent, profesör, hakim, savcı, tabip gibi meslek grubunda olanlar çalışma hayatlarında aldıklarından epey aşağıda bir emekli maaşı alacaklar. Ben bir üniversitede kadrolu doçentim. Öncesinde de primlerim tabip ve uzman tabip olarak yattı. 2003 yılında sigorta (ssk) girişim var. Normalde 2 sene sonra emekliliği hak ediyorum. Eğer 2008 ve öncesinde emekli sandığı girişim olsa bugünün parasıyla 6200 civarı emekli maaşı bağlanacak iken, SGKdan hesaplattığımda 1700 lira bağlanacak şeklinde görünüyor. Yüzde 30 falan değil bildiğin yüzde 70-80 daha az bağlanıyor bazı meslek grupları için erken emekli olunca. Allah güç kuvvet versin de çalışayım diyorum, yoksa o paraya geçim çok zor.

Bir de buraya tarihi bir not düşeyim. İleride bu başlık kaynayacak. Daha önceki sayfalarda yazmış olan Norman adlı arkadaşın da dediği gibi 2008 öncesi sigorta girişi olanlar ancak bu durumun farkında. Birçok sendika yöneticisi bile durumun farkında değil. Ben anlatınca inanmıyorlar. Bu arada Norman eskiden nick daha başkaydı senin. Hatırladın mı beni:)

@Norman hocam memur yılınız 4 yıl ediyor 2016 giriş
daha çok ssk piriminiz var gibi geldi bana

maaşın düşüklügü bundan kaynaklanabilirmi ben hala inanamıyorum bu kadar düşük maaşa

Paranoya

Pek Anlatamadım sana sanırım ...

2008 öncesi giren Memurlar en Düşük memur maaşı ile emek olacak buda şuan 2900-3000 TL 2008 sonrasi bizim gibi olan memurlar Prime Esas Kazanç dedikleri maaştan emekli olacak üstte yazılanları okumanı tavsiye ederim.
Maaş bağlanan arkadaşlarımızın aldığı maaşı ve benim alacağım maaş ortada SSK Pirimimin çok olması maaşımın daha çok olması anlamına gelir ki benim SSK Primim baya üst brütten yattı buna rağmen maaş bu..
Emekliliği gelen arkadaşımın 1.280 TL çıktı oda 2009 memur girişli daha neyi anlamamakta ısrar ediyorsunuz ben bir şey anlamadım

bende emeklim dolmuş mu emekli olunca ne kadar maaş alırız 2016 da beri soruşturdum SGK falan net cevap veren yok dilekçenizi verdikten sonra hesaplama yapılır ne kadar maaş çıkacağı ancak öğrenebilirsiniz denildi söyledikleri rakam en fazla 1300 TL. o gün bugündür erken emeklilik de soğudum vazgeçtim ayrıca yetkili ağızlarda aldığım bir diğer bilgi 2008 sonrası sigorta girişi olanlar bu durumun farkında değil emeklileri yaklaşınca ancak bilecekler artık sizi yeni bir KHK yasa kurtarır dedi

HOŞCAKAL Norman hocam 2008 öncesi memur olanlar mı yoksa sigorta girişi 2008 öncesi olanlar mı yüksek emekli maaşı avantajından faydalanıyor, benim 29 nisan 2008'de 2 gün özel sektör sigorta girişim var da ondan soruyorum.

Emeklilik için genel olarak, sigortalılık süresi, prim günü ve yaş olmak üzere üç şart aranıyor. Engelli vatandaşlarımız için ise genel şartları sağlamalarındaki zorluk dikkate alınarak, emeklilik şartlarında pozitif ayrımcılık uygulanıyor. Bu bağlamda yaş şartı aranmaksızın, daha az sigortalılık süresi ve prim günü ile emekli olmaları mümkün olabiliyor.

Engellilere sağlanan özel şartlarla emeklilik, 1 Ekim 2008 öncesinde 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olan engelliler için uygulanmakta iken, 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında iştirakçi olan engellilerin özel şartlarla emeklilik hakları bulunmuyordu. 4/c kapsamında iştirakçi/sigortalı olan engellilere özel şartlarla emeklilik hakkı, 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren tanındı.

Emeklilik şartları, memuriyet başlangıç tarihi, engellilik haline bağlı çalışma gücü kaybı ve rapor tarihine göre değişiyor.

EKİM 2008 ÖNCESİ MEMUR OLANLAR

1 Ekim 2008 tarihinden önce 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlayanların emeklilik şartlarının tespitinde “rapor tarihi” önemli.

Çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuata göre alınmış ve en az yüzde 40 oranında engelli olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az yüzde 40 oranında doğuştan engelli olduklarını belgeleyenlere, 5400 prim günü/hizmet süreleri olması kaydıyla, yaşlılık (emekli) aylığı bağlanıyor.

Çalışmaya başladıktan sonra SGK'ca yetkilendirilen hastane sağlık kurulunca düzenlenecek rapor ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, SGK Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

– Yüzde 50 ila 59 arasında olduğu kabul edilirse 5760,

– Yüzde 40 ila 49 arasında olduğu kabul edilirse 6480,

prim/hizmet günüyle emekli aylığı bağlanıyor.

Çalışma gücü kaybı oranı, SGK'ca yetkilendirilen hastanelerin sağlık kurullarınca düzenlenen raporlar ve dayanağı tıbbi belgelere istinaden SGK sağlık kurulunca tespit ediliyor.

1 Ekim 2008 tarihinden önce 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında çalışmaya başlayanların yukarıda belirtilen şartlarla emekli olabilmeleri için aylık talep tarihinde görevde olmaları gerekiyor. İstifa ya da ihraç gibi nedenlerle açıkta olanlar, bu haktan yararlanamıyor.

EKİM 2008 SONRASI MEMUR OLANLAR

İlk defa 1 Ekim 2008 tarihinden sonra 4/c kapsamında sigortalı olan ve SGK'ca yetkilendirilen hastanelerin sağlık kurullarınca düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin SGK sağlık kurulunca incelenmesi sonucu, çalışma gücündeki kayıp oranının;

– Yüzde 50 ila yüzde 59 arasında olduğu anlaşılan engelliler, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,

– Yüzde 40 ila yüzde 49 arasında olduğu anlaşılan engelliler, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,

malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla herhangi bir yaş şartı aranmaksızın yaşlılık (emekli) aylığına hak kazanıyor.

İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE MALUL OLANLAR

4/c'li olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malul sayılmayı gerektirecek derecede (çalışma gücünün yüzde 60'ını kaybetmiş olma) hastalık veya engeli bulunan ve bu nedenle malullük aylığından yararlanamayanlara, yaşları ne olursa olsun en az 15 yıldan beri sigortalı olmak ve en az 3960 gün prim ödemiş olması şartıyla, talepte bulunmaları halinde emekli aylığı bağlanıyor.

disc55 [FONT=sans-serif]İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE MALUL OLANLAR[/FONT]

[FONT=sans-serif]4/c'li olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce malul sayılmayı gerektirecek derecede (çalışma gücünün yüzde 60'ını kaybetmiş olma) hastalık veya engeli bulunan ve bu nedenle malullük aylığından yararlanamayanlara, yaşları ne olursa olsun en az 15 yıldan beri sigortalı olmak ve en az 3960 gün prim ödemiş olması şartıyla, talepte bulunmaları halinde emekli aylığı bağlanıyor.
şayet işe başladıktan sonra % 60 raporu olanların durumu nasıl olacak onlar hangi kırıterden emekli oluyor bilgi verirmisiniz[/FONT]

hepsi yazıyor işe başladıktan sonra %60 raporu olanlar yazmıyor

true blue
Memursanız sigorta girişinizin önemi sadece emekli olacağınız yıl için önemli hizmet birleştimesinde emeklilik yılını doldurmada Memuriyete Başlama yılına bakıyor 2008 ekim öncesi memurluğa başladıysanız en düşük memur maaşı olan 2800-2900 tl arası alırsınız emekli olursanız ..

An itibariyle, Prime Esas Kazanç Asgari Ücret Brüt maaş 3577 tl oldu ve Memuru geçti!..

Maaşın tamamı prime esas kazanç oldugunda vergi kesilen kısım kadar maaşınızda düşüş olacaktır haliyle.Emeklilk yaşının 65 olduğu göz önüne alındığında çalışma hayatı boyunca mı fazla maaş almak istersiniz ya da bir kismini (örn.1000tl) prime kestirip 65 yaşından sonraki hayatinizda mı 1000tl. yerine 1500 tl emekli maaşı mı almak istersiniz? Burada ki daha büyük sıkıntı bağlama oranları ile gelen haksızlık bana göre.prime esas kesilmeyen kisim zaten çalışma esnasındaki maaşınızin içinde var ve dileyen bu kisim ile dolar altin v.s alabilir

Cüneyt 74

Aylık Bağlama oranı tüm sigortalılar için geçerli apayrı bir konu!..

Memur için; %18.5'ini devlet ödüyor, %14 kişi kesintisi toplamı!..

Yan Ödeme ve Ek Ödeme Aylığı toplam tutarı 1300 lira net maaşın civarında bunun %14'ü de 182 lira ya tekamül eder.

Çoğunluğunu devlet kişi adına SGK'na ödüyor.
Bırak ta %14'ü olan 182 lira da kişiden kesilsin, normal olan hak yerini bulsun!..

182 lira10 yıl boyunca SGK'na kesilecek bu sayeye en az 1000 lira fazla emekli aylığı bağlanacak!..

Sizin bahsettiğiniz gibi 1000 lira bir kesinti mümkün değil taş çatlasın 185 lira düşme olur aylıklar da :)

Aslında doğru söylüyorsunuz ben rakamları öyle kafadan attım pek de tutmamış anlaşılan.yine de baglanma oranlarındaki düşüklük giderilmedigi sürece maaşın tamamindan da vergi kesilse eski emsal hizmet süreleri kadar dişe dokunur bir rakam olusacagini düşünmüyorum.

Bence Engelliler Federasyonu yada engelli ile ilgili bütün sivil toplum kuruluşları en azından engelliler adına bu çarpıklığı düzeltemiyorsa yok hükmündedir ve kapatılması daha doğru olur. Bu konuya mecliste engellileri temsil eden millet vekilleri de dahil. (Lokman AYVA ve benzeri) En azından bu millet vekilleri konunun engelliler adına 5434 geçerli olacak şekilde teklif verip kabul ettirmeleri gerekir ki mecliste ki varlıklarının bir anlamı olsun. Çünkü engelli olarak emekli olacak insanların zaten ekstra sağlık harcamaları var ve sigorta eskisi gibi bir çok şeyi karşılamaktan çok uzak ve biz engelli insanların sağlık koşullarından dolayı sıradan bireylerden daha fazla gelire ihtiyacı olduğu ortada! Bu aslında engelliler adına şartları daha iyeye götürmeye çalışan herkesin elbirliği ile ilgilenmesi gereken çok önemli bir konu umarım en yakın zamanda ülkede engelli odaklı bütün kesimlerin ana konusu olur yoksa ileride engelliler adına çok büyük bir karanlık gözükmekte. Engellinin zaten engeli var bir de 5510 engeli istemiyoruz.

merhaba , arkadaşlar ben 2001 yılında ssk lı olarak işe başladım 12 yıl kesintisiz olarak özel sektörde çalıştım toplam 4321 ssk prim günü ödedim.2013 yılında memur olarak atandın ve halen çalışmaktayım. Özel sektörde ssk primlerim hep yüksekten ödendi. şimdi ben emekli olunca nasıl olurda 1500 tl maaş alacağım böyle bir adalet olurmu? Yada benim durumumla ilgili farklı bir durum söz konusumu?

Maalesef sistem böyle artık.Sizin primleriniz önemli SSK da iken ortalama yatan rakam ne kadardı?Ve şu anda memuriyette SGK ya bildirilen prim kazanç tutarınıza göre kabaca bir rakam çıkar ama .
Tv lerde söylenen en düşük memur emekli aylığı son zamla 3.021 TL yi maalesef alamayacaksınız.

Tıpkı benim gibi 2008 sonrası memurlara öyle bir emekli maaşı artık yok.

2008 Referandumu ile EVETTTTTTTTT denilerek 5510 sayılı kanun yasalaştı ve 5434 sayılı kanun yürürlülükten kalktı.

Yasaları insanlar çıkartıp insanlar siler ve engelliler için 5510 silinmek zorunda çünkü silinmezse engelli bir birey 5510 emekli maaşı ile sağlık ihtiyaçlarını bile karşılayamaz.

merhaba hugo88 .. 2001 ve 2013 nisan sonuna kadar yani yaklaşık 12 yıl 4321 gün toplam ödenen prim tutarı 280.000 tl civarında. Şuanda prim olarak aylık 3.200 tl civarında yatmaya devam etmek te.. durum ne olur bilmiyorum ama biz engellilerin maalesef sıkıntısı hiç bitmiyor. umarım iyi 3.000 altında bir maaş almam 3 çocuk ortopedik engel gerçekten geçinmek ve yaşamak zor. 2020 haziran ayında uzun yürüme ortezi yaptırdım 2500 euro (yaklaşık o tarihte 22.000 tl civarı) devletin karşıladığı 800 tl..gelde işin içinden çık
Hugo88

Merhaba meister78 öncelikle Allah hepimizin yardımcısı olsun umarım 3.000 TL alırsınız ama bence çok fazla ümit bağlamayın derim, muhtemel daha da az olucak emekli maaşınız.Çünkü emekli maaşında şu anda maaş bağlama oranı %30 civarında buda SGK ya bildirilen rakamın %30 u gibi emekli maaşına tekabül ediyor.

Yazılanların çoğunu okudum ama bunun netleşmesi 2023 ü bulur arkadaşlar. Emekli olanların 2008 sonrası çalışmaya başlamış olması gerekiyor. Hattta 2010 yılında çok engelli memur alımı yapıldığı için 2025 i bile bulabilir düzenlenmesi ve netleşmesi.

_suna_ dogru söylüyorsunuz ama malulen olanlar olabilir onların günü doldu malulen olan varmı aramızda

malulen olanların durumu farklı. Maaşları da farklı olur.

Ben malulen oldum.Konuya defalarca yazdım aldığımız emekli maaşı ortada 1600tl alıyorum.
_suna_malulen olanların durumu şurdan farklı emekli maaşı 9000 prim günü üzerinden hesaplanır bilfiil 25 yıl çalışılmış gibi ama aldığım maaşı yazdım. Onun için her şey artık çok net .
Bu iş ancak kanun değişikliği ile olur başka türlü olmaz.

Hugo88 durumunuz nasıldı sigorta girişiniz ne zamandı ne zaman memur oldunuz kaç gün ssk emekli sandigi gününüz vardı tekrar yazarmısınız

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır bu konu hakkında herkes bilgi almak istiyor takip ettiğim kadarıyla,

02.11.2000 tarihinde ilk defa SSK 4/1(A) sigorta kapsamında sigortalı oldum.

15.04.2015 tarihinde ilk defa SGK 4/1(c) sigorta kapsamında 657 sayılı devlet memuru oldum.

Kurumda çalışırken SSK 4/A sigorta prim günlerim olan 3099 prim günümü hizmet birleştirmesi ile birleştirdim.

02.11.2020 tarihinde Kamu görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına emeklilik dilekçesi verdim.

Bu gün 28.01.2020 tarihi itibari ile toplam 5020 gün olarak, e-devlet sisteminde görülen 4/c emeklilik işlemleri evrak takip de gördüğüm

AYLIK BAĞLAMA SERVİSİNE SEVK EDİLDİ
28/01/2021 EMEKLİ İKRAMİYESİ VE AYLIĞI HAZIRLANDI
KONTROL İÇİN MEMURA GÖNDERİLDİ.
28/01/2021 UZMAN ONAYLADI. KARAR İLK ÖDEME SERVİSİNE SEVK EDİLDİ,

diye gözüküyor. sanırım haftaya aylığımı alabileceğim ve hepinizin çok merak ettiği 2008 öncesi ssk 4/a sigorta girişi olup 2008 sonrası 4/c sigorta kapsamında memur olan ve erken emekli olan kişinin emekli aylık miktarı belli olacak, aylık belli olduktan sonra buradan haber vereceğim.

Üst Alt