Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Arkadaşlar benim durumum engelli raporu ile olmadı.

şahsım terörle mücadele gazisi olduğumdan dolayı ve gazilere devlet 7226 sayılı kanun kapsamında vazife malülü bağlandıktan sonra ilk sigorta tarihinden itibaren 20 yıl sigortalılık süresi ve en az 5000 gün prim şartı ile emekli aylıgı bağlanır diyor. o yüzden emeki oldum.

ama aylık hesaplamada herhangi bir muafiyet yok

[FONT=Arial Black]28.01.2021 tarihi itibariyle hesaplanan Aylık : [/FONT][FONT=Arial Black]1266.69 [/FONT]

evet arkadaşlar bugün itibari ile sistemin gösterdiği emekli aylığım. Bir insan bu maaş ile nasıl geçinebilir ve biz bu hastalıklar ile nereye kadar çalışabiliriz? hiç mi infaz Allah korkusu kalmadı artık

tsunami_ durumunuz nasıldı sgk giriş kaç yılla ne zaman memur oldunuz bilgilerinizi yazarmısınız

Arkadaşlar bu gün akşam saatlerinde e-devlet kontrol ettiğimde nihayet emekli maaşım belirlendi.

2008 öncesi 2000 yılı SSK girişli, 3099 prim gün, 2015 yılı devlet memuru olarak 1920 hizmet süresi Toplam 5020 gün hizmet süresi ile

5510 sayılı kanun hükümlerince tarafıma ödenmesi için layık görülen rakam aşağıdaki gibidir.

Ünvan MEMUR
Hizmet Süresi 14yıl 0ay
Derece/Kademe 10 / 3
Kıdem Yılı 6
Aylık Oranı 1 / 1
Ek Gösterge 0

Durum AKTİF
Aylık Periyot Bir Aylık
Aylık 2003.16
Ek Ödeme 80.13

Son Ödenen Dönem 0/0
Son Ödenen Aylık -
Son Ödenen Ek Ödeme -
Son Ödenen Aylık Fark -
Son Ödenen Ek Ödeme Fark -
Son Ödenen Dönem Borç -

Normal yaşlılık emekliliği bağlanan, 14 yıl toplam hizmet son altı yılı memur olarak geçti

2008 öncesi 3000 bin baglanıyor 2080 baglanmış size hayırlı olsun

2008 yılı sonrası memur olanların, en düşük devlet memuru maaşı alamayacağı artık netlik kazanmıştır diye düşünüyorum

Kayınvalidem 94 yılından beri 26 yıldır 4/c emeklisi
20 yıldan emekli oldu,tamamı 4/c li idi.
Zamlardan önce bile 2900 küsür alıyordu.
Artık 3000 tl memur emeklisi maaşları hayal

ziganasport

2080 lira size iyi bağlanmış SSK geçmişi size bir nebzede olsa yaramış!..
SSK primleriniz biraz asgari ücretin üzerinde yatmış ki 2080 lira bağlanmış.
2008 sonrası 14 yılın tamamı Memurluk olsa idi 1500 lira anca bağlanırdı!..

2015 yılı geçmişi SSK çalışmışlık dönemlerim 2015 ile 2006 arası askeri ücretin 2 katı kadardır

Evin annenden babandan kalıp kendine ait ise isinma faturasi ödememek sarti ile sadece elektiri,su ve telefon faturasi odeyerek hergun sadece simit ve ayran alirsan gecinebilirsin 1269TL ile, simitleri Bim den almaya dikkat et, geçmiş olsun.

(Gölge)

ben 2006 ssk girişliyim, 2013 de memur oldum toplam yevmiyem 4020. Bu kasım itibari ile emekliliği hakediyorum ama mecbur çalışacağız.

ziganasport
o yüzden biraz yüksek maaş baglanmış

De-Kont
arkadaşım 2008 öncesi emekli sandıgı girişi olanları söyledim şu an emekli olurlarsa en düşük 2900 küsür baglanıyor

mehtapsolmaz
katılıyorum

tsunami_
rapor oranınız kaç

16 yıl 4320 ilemi emekli olacaksınız

2015 yılı geçmişi SSK çalışmışlık dönemlerim 2015 ile 2006 arası askeri ücretin 2 katı kadardır
Erdinç bey merhaba, sizle daha öncede konuşmuştuk.. benim sgk girişim 2001 yılı 2013 nisan ayınakadar toplan ödenen prim günü 4.321 ve 259.000 tl prime esas kazanç.. 2013 10 mayıs memurluk 2795 gün ve 208.000 tl prim toplamda 468.000 tl civarında prime esas kazanç ödemesi yapılmış. Sizin tahmininiz nedir acaba aylık konusun da?

inanması guc bır maas sgk nın sıtesınde emeklı maası hesaplama var orada baska rakamlar cıkıyor ama

Bilgi Hazinedir

Merhabalar.
Ben 2000 mezunu astsubayım 2015 haziran ayında istifa ettim.
Emekli Sandığından (4C) 6.675 gün primim var (yıpranma dahil)

Sonrasında işçi (4a) olarak 1.025 gün primim var.

Toplam 7.700 günüm var.

Bireysel olarak tam teşekküllü hastaneden engelli raporu için sağlık kuruluna başvurdum ve %42 oranında rapor aldım. 19 ekim 2020 tarihinde ADANA Vergi Dairesi Bşk.lığı' na vergi indiriminden faydalanmak için evraklarımı teslim ettim. Başkanlık 20 ekim 2020 tarihinde dosyamı ankaraya gönderdi.

Emeklilik için son 7 yıl baz alınıyor benim 4C primlerim daha fazla olduğu için Emekli Sandığında (4C) emekli olacağım.

Sizin geçen paylaştığınız yazı kafamı karıştırdı. Bu şekilde benim durumum ne olur. Aydınlatırsanız memnun olurum.

MEHMET DNCKL

Merhaba,Anlattıklarınızı doğru anladı isem şu anda 4A(İşçi) statüsünden adınıza SGK primi ödenmeye devam ediyor.Bu şekilde vergi dairesine başvurarak engelli vergi indirimi belgesi talebinde bulundunuz.

Sanırım yazımda son 7 yıl kuralı olarak bilinen yapıda en az 3,5 yıl(1.261 SGK prim günü) uygulamasını okudunuz.Bu durum doğrudur.Sizin SGK hizmet dökümünde an itibari ile (SGK hizmet dökümüne yansıyacağını bildiğiniz ancak hala görünmeyen primler dahil) 1.261 SGK prim gününe ulaşır veya bu gün sayısını geçerse 4A(İşçi) statüsünden emekli olursunuz.

Anladığım kadarıyla engelli vergi indirimi ile emeklilik için şartlarınız fazlası ile tamamlanmış.Yazdıklarınız üzerinden konuşmak gerekirse 236 SGK prim günü( bugün itibari ile daha az olabilir) sonra 4A statüsü üzerinden engelli vergi indirimi ile emekli olabilirsiniz.Buda yaklaşık 8 ay var demektir.

Bu durumların dışında 4C(Devlet Memuru) statüsü üzerinden emekli olacaksınız zaten engelli vergi indirimi ile emeklilik söz konusu değildir.4C(Devlet Memuru) statüsünde çalışma gücü kaybı ile 5510 sayılı kanunun 28. maddesi ile emekli olabilirsiniz.5434 sayılı kanuna tabii olup 01.10.2008 tarihinden sonra engelli raporu alanlar ve aylık talep tarihinde görevde olmayanlar(istifa veya ihraç gibi) 5510 sayılı kanunun 28. maddesine ile emekli edilecekleri hakkında bir bilgi öğrenmiştim.

5510 sayılı kanunun 28. maddesine göre 18 SGK hizmet yılı ve 4.680 SGK prim günü ile emeklilik hakkınız oluşuyor.Zaten emeklilik için gerekli şartları bu statüde de sağlamışsınız.

Asıl önemli konu siz 4C statüsünden emeklilik başvurusu yaptığınızda SGK emeklilik servisi çalışma gücü kaybı tespiti için elinizde ister engelli sağlık kurulu raporu olsun ister engelli vergi indirimi belgeniz olsun farketmeden sizi yeniden bir hastaneye sevk ederek çalışma gücü kaybı tespiti raporu talep edecektir.İlgili raporun sonucu SGK sağlık kuruluna gönderilip ilgili kurul tarafından 2. değerlendirmeye tabii tutulup nihai karar verilecektir.

Paylaştığım bilgiler ışığında tahmini 8 ay veya daha az bir süre sonra 4A(İşçi) statüsünden emeklilik hakkınız oluşacak ancak an itibari ile 4C(Devlet Memuru ) statüsünden hakkınız mevcuttur.Sizinle ilgili en doğru kararı ancak siz verebilirsiniz.

Hakkınızda hayırlısı olsun İnşAllah.

Saygılar.

15 kasım 2020 itibari ile çalışmıyorum. 6675 gün emekli sandığı ve 1025 gün ssk primi ile toplam 7700 gün yapıyor.

emekli sandığından bu şartlarda engelli indirimi ile emekli olabilir miyim. herhangi bir engel varmı

@Bilgi Hazinedir

Yani vergi indirimi yazısı gelince SGK ya emekli başvurusu yaptığım zaman beni tekrar sağlık kuruluna gönderecek ve tekrar rapor almam gerekiyor . peki rapor aldıktan sonra tekrar vergi indirimi için dosya ankaraya gider mi yoksa engelli raporu aldıktan sonra oran %40 üzerinde olursa emekli edilir miyim. 4C den emekli olmak daha avantajlı olmaz mı.

MEHMET DNCKL

Öncelikle 4C statüsünde mi emekli daha avantajlı olur veya 4A statüsünden mi emekli olmak daha avantajlı olur?Bu sorununun cevabını siz biliyorsunuz veya siz bulabilirsiniz.Eski çalışmalarınızın ek katkısı var mı yani 4C(Devlet Memuru) emekli olarak emekli olmak artı ve eksi yönleriyle bakılması gerekiyor.Burası size kalmış tabii.

Asıl konu şu engelli vergi indirimi ile emekli olacaksanız yani 4A(işçi) statüsünden emekliliği planlıyorsanız Ankara'dan engelli vergi indrimi belgesini beklemeniz lazım.

Ancak 4C statüsünden emekli olmaya karar verdiniz ise sizin engelli vergi indirimi belgesi ile işiniz yoktur.Şu an gidip 4C(Devlet Memuru) statüsü ile SGK emeklilik servisine giderek başvuru yaparsanız sizi emeklilik işlemleriniz anında başlar.Anlattığım gibi sizi hastaneye sevk edip çalışma gücü kaybı raporu almanızı sağlarlar .Çalışma gücü kaybı raporu(engelli sağlık kurulu raporu ile aynı belgedir ) hastane tarafından SGK sağlık kuruluna gönderilir size teslim edilmez.SGK sağlık kurulu birde kendisi inceler ve bu 2. inceleme olur.Sonunda size emekli olur veya olamaz kararı verir.Çalışma gücü kaybı raporu sizinde yazdığınız gibi %40 ve üzeri gelirse emekli olursunuz.

Bu belge başka hiç bir yere gönderilmez.Ne engelli vergi indirimi için Ankara'ya (Gelir idaresi başkanlığı merkez sağlık kurulu) nede başkaca bir kurum tasdikine gitmez.SGK sağlık kurulu tarafından klase edilerek emeklilik servisine bilgi geçilir.

Yani engelli vergi indirimi emekliliği başvurusu yapmışsınız.Süreç sonuçlanmadan veya 7-8 ay dolmadan isterseniz şu an Pazartesi günü sabahu 4C(Devlet Memuru) statüsünden emeklilik işlemi başlatırsınız veya söylediğim gibi engelli vergi indirimi belgeniz gelir 7-8 ay süre geçer ve 4A(İşçi) statüsünde SGK prim gününüz o an itibari ile 1.261 prim gününe ulaşır veya geçer artık 4A statüsünden emekli olabilirsiniz.

Karar sizindir.4C statüsünden başvurduğunuzda çıkarılan rapor SGK kurumuna bağlar ve onun tarafından saklanır.Başkaca hiçbir kurumu ilgilendirmez.

Saygılar.

MEHMET DNCKL

Merhaba,bu yazınızı yeni gördüm .Siz 4A statüsünde çalışmıyorsunuz.O zaman engelli vergi indirimi ile emeklilik hakkınız yoktur.

4C statüsünde her metinde yazdığım çalışma gücü kaybı 5510 sayılı kanunun 28. maddesine tabbi emekli olabilirsiniz.Pazartesi günü SGK emeklilik servisine başvurup 5510 sayılı kanunun 28. maddesine göre emekli olmak istiyorum diye.Sizi yönlendirirler zaten.Ayrıca görebli SGK memuruna son çalışma gününüzün yani 4A statüsünden adınıza 1.025 SGK primi yatırldığını söyleyip hangi statüden emekli olacağınızı birde ondan öğrenin isterseniz.

Eğer çalışma şansınız yok veya artık çalışmayacaksanız durum bu şekilde olacaktır.Pazartesi gibi ay bitmeden işlemleri başlatın ki süreç dahada uzamasın.Çünkü şu anki şartlarda siz çalışmayacaksanız engelli vergi indirimi belgesi ile işiniz yoktur.

Saygılar.

MEHMET DNCKL

Rica ederim.Zaten bu şekilde emekli olabilmenin ortak olan tek özelliği(çalışma gücü kaybı-5510 S.K. 28. madde veya Engelli vergi indirimi ile emeklilik veya Malulen emeklilik) hepsinin yaş şartında bağımsız olmasıdır yani yaş şartı parantez içinde yazdığım tüm emeklilik yöntemlerinde yoktur ve aranmaz.Yaş şartının aranmaması sadece bu emeklilik tiplerinden biri ile emekli olanlara verilen bir haktır.

Saygılar.

Bilgi Hazinedir

Haftaya gidip başvuru yapayım ozaman. Ekim de dosyayı ankaraya gönderdik demekki 4 aydır boşuna beklemişim neyse sağlık olsun herşeyde bi hayır vardır. Tekrardan çok teşekkürler.

@ Bilgi Hazinedir

Benim rapor 2 yıl süreli idi. Şimdi tekrar rapor alacağım. Süreli ya da süresiz olması emekliliği nasıl etkiler. Yani süresiz mi emekli olurum %40 geçtiğim takdirde
Bilgi Hazinedir

Çok vaktinizi aldım kusura bakmayın

MEHMET DNCKL

Siz haftaya SGK emeklilik servisi ile görüştüğünüzde sizi yeniden hastaneye sevk edeceği için yeni alınacak rapor emeklilik için kullanılacak.Yani süreli yoksa süresiz mi rapor alacağınız daha belli değil.Süresiz rapor alırsanız artık ömür boyu emekli olursunuz.Yada süreli rapor alırsanız raporun süresi bitmeden 3 ay önce SGK sizi tekrar rapor almak için hastaneye sevk edecektir.Bu süreli raporun bitimine 3 ay kala SGK kurumunun yeniden rapor almak için hastaneye sevk işlemine kontrol muayenesi deniyor.Bu süreçlerde emeklilik başvurusu sırasında deneyimleyeceğiniz rapor alımı işlemiyle birebir aynı olacak.

Yani yeni alacağınız rapor süresiz olur artık bahsettiğim tekrar tekrar rapor alma işlemi(kontrol muayenesi) kurtulursunuz.Yada süreli olur ve her süre bitimine 3 ay kala tekrar rapor alırsınız yani kontrol muayene şartı ile emekli olursunuz.Her iki durumdada emekli olursunuz.Tabii rapor engel oranınız en az %40 çıkması gerekiyor.Tahmin ediyorum aldığınız rapora göre bunu tekrar alabilirsiniz.

Bu arada SGK emeklilik servisine başvuru yaptığınızda hastaneye sevk ,işlemler sonrası raporun SGK sağlık kuruluna gönderilmesi süreci ve kesin sonucun çıkması ile ilgili ne kadar bir zaman alacağını mutkala öğrenin ve tabii nereden takip edeceğiniz bilginizi sormayı unutmayın.

Hakkınızda hayırlısı olsun İnşAllah.

Saygılar.

Bilgi Hazinedir

İlave hastalıklarda çıktı hiper tansiyon ve kalp ritim bozukluğu. Daha fazla bi oran alırım yüksek ihtimal.

Bugün beni çok mutlu ettiniz Allah sizden razı olsun. Yoksa aylarca daha beklerdim
Bilgi Hazinedir
2020 Haziran ayında almış olduğum uyku apnesi testi raporunun aslını sağlık kurulu heyetine teslim etmiştim (35 puan agır apne) bu raporun aslını tekrar alsam hastaneden olurmu yoksa tekrar uyku testine girmem gerekir mi.

Üst Alt