Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

MEHMET DNCKL

Allah sizen razı olsun İnşAllah.

Uyku apnesi rahatsızlığı bende yok ancak olan arkadaşlarımızın yazdığına göre hastane sürecinde sıra gelmesi uzun sürüyormuş.Eğer mümkünse uyku testinizin onaylı bir örneğini yatış yaptığınız hastaneden almanızda fayda olduğunu düşünüyorum.Diğer teşhis ve tedavi dökümlerine nazaran daha farklı bir test olduğu için ellenizde olması iyi olacaktır.

Saygılar.

Bilgi Hazinedir

Uyku testi raporunun fotoğrafı ve fotokopisi var aslını engelli raporumu aldığım hasteneye sevk etmiştim.
Şimdi uyku testi raporunu daha önce aldigim hastaneden tekrar çıktısını alsam ve beni SGK tekrar engelli raporu için hastaneye gönderecek.

Sağlık kurulu heyetine çıktısını aldığım uyku testi raporunu asıl olarak sunduğum zaman sıkıntı olur mu.

Şu yüzden çünkü uyku testi raporunun aslı önceki hastanede ve şimdiki hastaneye de aslını vermiş olacağım. Hani iki tane asıl suret var deyip sıkıntı yaratırlar mı sistem üzerinden görebilirler mi

Halen 5510 sayılı kanuna göre 4c emekli memur yok mu? Bi öğrenelim kaç lira maaş bağlanıyor?

MEHMET DNCKL

Sizi SGK emeklilik servisi hastaneye sevk ettiğinizde alacağınız rapor engelli sağlık kurulu raporunun bir benzeri zaten.Bu yüzden bu rapor ve daha elinizde hanig hastalıklara verilen belge,döküman ve test sonucu varsa hepsini sevk edileceğiniz hastanede muayene eden doktorlara ve sonrasındaki heyete vermeniz gerekecek.Önceden aldığınız engelli sağlık raporunun aynı süreçlerini bir daha yaşacaksınız.

Bu cümle çok klişe olacak ama ,alınan her belge aslında aslı gibidir.Her belgenin gerçek aslı o anda basılıp verilmez ise her asıl gibidir ifadesi kullanılır.Yani sizin daha önce verdiğiniz belge ile bu belge arasınad hiç bir fark yok merak etmeyin.Siz elinizde bahsettiğim gibi tüm rahatsızlıklara ait belge,döküman ve test ne varsa daha önce yaptığınız gibi SGK sevkinden sonra gönderdiği hastanede yapacaksınız.Süreçler aynı şekilde işleyecek tabii sonuç ve sonraki adımları SGK kurumuna sorun deirm.

Saygılar.

MEHMET DNCKL

Merhaba, siz zaten emeklilik hakları tarafından 5343 sayılı mülga kanun ve ilgili maddeleri üzerinden emekli maaşı alacaksınız.Sadece emeklilik süreçleriniz aktif görevde olmamanız nedeni ile 5510 sayılı kanunun hükümleri çerçevesinde ilerleyecektir.

Saygılar.

Bilgi Hazinedir

Merhaba peki tmm dır.

Devlette yıpranma dahil 19 yıla yakın bi hizmetim var. Emekli maaşı hakedince emekli ikramiyemi de alabiliyorum 19 yıl üzerinden.

İkramiye için ayri bir işlem yapmam gerekiyor mu

MEHMET DNCKL

Benim naçizane bilgime göre evet emekli sandığı ikramiye ödemesi var ise alabiliyorsunuz diye biliyorum.Aktif ve pasif emekli sandığı üyelerinin emekli için başvuruları sonunda hak edişlerinde ikramiye ve benzeri emekli sandığı ödeme hakları var ise alabilirler demişti bir emekli abimiz.

İnşAllah isteklerinize kavuşursunuz.

Saygılar.

MEHMET DNCKL

Merhaba,rahatsızlıklarım nedeni ile telefon mevcut değildir.Siz forum sayfasına yazarsanız yardımcı olmaya çalışayım.

Saygılar.

SGK ya gittim beni malül birimine gönderdiler.

5510 sayılı kanunun 28 inci maddesine göre. Emekli kli olmak istediğimi söyledim.

Gerekli olan hizmet yılı ve prim günümü fazlasıyla doldurdugumu ve %42 engelli raporum olduğunu ve calismadigimi da belirttim.

5510 sayılı kanun 2008 sonrası çalışanlar için geçerli olduğunu 2000 girişli olduğum için benim 5434 e tabi olduğumu kendisinin sadece ssk ve bagkura baktığını söyledi ve emekli sandığı bölümüne yönlendirdi.

Emekli sandığı bölümündeki memura aynı bilgilerimi anlattım ve emekli olmak istediğimi söyledim.
Dilekçe yazmamı ekine de engelli raporunu da ekleyip
Ankara
Sosyal Güven lik Kurumu Başkanlığı
Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne
İadeli Taahütlü gondermemi istedi

MEHMET DNCKL

Merhaba,yazdıklarınızdan anladığım mülga 5434 sayılı kanunla kurulan T.C. Emekli Sandığı'na belgelerinizi göndermeniz talep edilmiş.Halen devlet memur olarak çalışanlar çalıştıkları kurumun ilgili birimine engelli olduğunu ve emekli olmak istediğini söylediklerinde kurumu bir yazı ve durumu anlatan belgeler ile T.C. Emekli Sandığı kurumuna yazı ile bildirip durum veya olur yazısı istiyor.

Sizin durumunda aktif çalışan olmamanız nedeni ile benim düşünceme göre dışarıdan durumunuzu izah etmeniz ve olur almanız söylemişler ve tabii ilgili süreci kısaca paylaşmışlar.

T.C. Emekli Sandığı mensubu olmadığım ve süreçlerini bilemediğim için şu an yaşadıklarına ilk kez şahit oluyorum.Benim naçizane görüşüm imkan var ise ve tabii mümkünse telefon ile T.C. Emekli Sandığı ile görüşüp anlatılan süreç doğru ise en doğru ve kısa yoldan başvurmak olur.Bu konuda yaşadığınız ilk deneyim adına bende sizin kadar üzülmekle birlikte olabileceği yönünde bilgi sağlamış oldunuz.

Size verilen adres sanırım kurumların tek çatı altında toplanmasından sonra ortak çalışma yaptığı SGK kurum başkanlığı binansının ilgili birim adresi olabilir.Tekrar ifade etmek isterim ki bu durumun mümkünse telefon ile teyit ederek süreci en doğru ve sağlıklı bir şekilde yürütmek size çok büyük faydalar sağlayacaktır.

Saygılar.

Bu işi sendikalarda görevli engelli arkadaşlar çözer çözerse.

Aramızda bir kaç kişi seçip milletvekilleri ile görüşelim. Sendika temsilcileri ile görüşelim. Ben ankaradayim komisyon olusturursak ben katılırım.Elimizde belgelerle gidelim

çözülebilse çok şeyi değiştirecek bir konu. kamuda çalışan engellilerin en büyük sorunlarından biri, belki de en önemlisi. alınan son maaşın yüzde 30'unun yansıması çok kötü bir durum olur. 4000 tl alan bir memur, emekli olduğunda 1200 tl alacak. hatta sağlık bakanlığında çalışan bir memur, maaşı döner sermaye dışında 3000 tl bile olmadığı için en çok 900 tl emekli maaşı alabilecek bu kanuna göre. bir de rica ediyorum, 2008'den önce çalışmaya başlayanlarla, 2008 sonrası çalışmaya başlayanlar yorumda ayrıca belirtsin. 2008 sonrası başlayanlar için çok büyük bir sıkıntı görünüyor mevcutta. ayrıca 3600 ek gösterge de pek bir işe yaramıyor 2008 sonrası başlayanlar için. 2008 öncesi başlayan çalışanlardan 2 kat fazla sağlık primi ödediğimizi de hiçbir zaman akıldan çıkarmayalım. düşünsenize, 2007'de başlamış bir memur, en az 3000 tl alacakken, 2009'da başlayan memur 1000 tl bile alamayabilecek. umarım düzenlemeler yapılır kanunda. en azından en düşük emekli memur maaşının değişmemesini ümit edelim. aslında ümitliyim de ne olur ne olmaz çaba göstermek lazım. çünkü en düşük emekli memur maaşını 2007'de başlayan başka, 2009'da başlayan başka alacak diye açıklama yapmayacaklarını düşünüyorum 2030 yılında...

2023 de sanırım ilk maaşlar bağlanacak o zaman görecem ben susanları 1000 tl maaş alınca..

muhendis3232

2023 beklemeye gerek yok,asgari ücretten primleri yatırılıp şu an emekli olanlara bağlanan maaşlar 1000-1300 tl aralığında,pandemiden dolayı 1500.- tl ye yuvarlanıyor.Bir diğer ayrıntıda her yıl yapılan zam,bağlanan maaş üzerinden hesaplanıyor,yani bağlanan maaş diyelim 1100 tl seneye bu 1100 tl üzerinden maaşınıza zam yapılacak.Hazine katkısı devam ederse seneyede 1500 tl maaşa talim edecek vatandaş,etmese daha vahim asıl maaşını alacak çünkü

sosyo

mevzuyu bende daha önce açıklamıştım sizde gayet iyi açıklamışsınız.2030 kadar beklemeye gerek yok ben canlı örneğim 1.600 civarında emekli maaşı alıyorum.

Bu kanun değişmezse sırf engelliler değil tüm memurlar emekli olduklarında çok büyük hüsrana uğrayacaklar.

Umarım bu uykudan uyanırlar.

İlgili konu için sendikalar ve milletvekilleriyle iktidar ve muhalefet defalarca görüştüm ve Cimer'ede yazdım.Hepsi topu tepeye atıyor.

Kanun değişikliği olmaz ise bu konu çözülmez.

2008 öncesi sigorta girişi olup 2008 yılından sonra memur olup emekli olan hâlâ yok mu? Maaş ne bağlanıyor, en düşük emekli maaşı mı yoksa 5510 taban maaş mı? Konuyu bastan sona okudum kimse net bir sey söylememiş.

meryez
Emekli dilekçesi vereceğim demişsiniz. Ne oldu verdiniz mi? Maaş durumlarını öğrenebilme imkaniniz oldu mu?

Bişey sormak istiyorum emekli olurken bulunduğun derece kademenden emekli olunmuyor mu öyle duymuştum. Ne kadar düşük olursa o kadar maaş yüksek olmuyor mu

Üst Alt