Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

5510 4c'ye göre emekli maaşları ne kadar olacak? Yok mu emekli olan?

Merhaba arkadaşlar. Ben 2000 mezunu astsubayım 2015 de istifa ettim. 6675 gün emekli sandığı primim var. 1025 gün de SSK dan (4A) primim var. Toplam 7700 gün yapıyor.

%42 engelli raporumu aldım vergi indirimi için vergi dairesi bakanlığına başvuru yaptım dosyamı ankaraya gönderdiler bekliyorum. Sonrasında emeklilik için SGK ya başvuracağım.

Son 7 yıla göre hesaplandığı için emekli sandığından emekli olacağım inşallah.

Emekli maaşı kaç lira alırım ya da hesaplayabileceğim bi sistem varmı. Bilenler cevaplayabilirmi acaba.

son 7 yıl degil 1261 gün son çalıştıgın sutatüde emekli olursun

Ben Bugün hesaplattım SGK'dan 1113 lira maaş Bağlanıyor hayırlı olsun herkese....

[FONT=Arial Narrow]Adı ve Soyadı[/FONT][FONT=Arial Narrow]........[/FONT][FONT=Arial Narrow]Doğum Tarihi[/FONT][FONT=Arial Narrow]...........[/FONT]
[FONT=Arial Narrow]TC Kimlik No[/FONT]............[FONT=Arial Narrow]Kamu/Özel Kodu[/FONT][FONT=Arial Narrow]Kamu[/FONT]
[FONT=Arial Narrow]Sicil No[/FONT]...........[FONT=Arial Narrow]Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişi?[/FONT][FONT=Arial Narrow]Hayır[/FONT]
[FONT=Arial Black]16.12.2020 tarihi itibariyle hesaplanan Aylık : [/FONT][FONT=Arial Black]1133.75[/FONT]
[FONT=Arial Black]Ek Ödeme : [/FONT][FONT=Arial Black]56.69[/FONT]
[FONT=Arial Narrow]Gösterge[/FONT][FONT=Arial Narrow]9475[/FONT][FONT=Arial Narrow]Ortalama Yıllık Kazanç[/FONT][FONT=Arial Narrow]7,776.00[/FONT][FONT=Arial Narrow]Ortalama Aylık Kazanç[/FONT][FONT=Arial Narrow]3,319.20[/FONT]
[FONT=Arial Narrow]Aylık Bağlama Oranı[/FONT][FONT=Arial Narrow]55.00[/FONT][FONT=Arial Narrow]Aylık Bağlama Oranı 2[/FONT][FONT=Arial Narrow]35.00[/FONT][FONT=Arial Narrow]Aylık Bağlama Oranı 3[/FONT][FONT=Arial Narrow]29.96[/FONT]
[FONT=Arial Narrow]Toplam[/FONT]
[FONT=Arial Narrow]2000 Öncesi[/FONT][FONT=Arial Narrow]25[/FONT]
[FONT=Arial Narrow]2000-2008/10 Arası[/FONT][FONT=Arial Narrow]31[/FONT]
[FONT=Arial Narrow]2008/10 Sonrası[/FONT][FONT=Arial Narrow]3567[/FONT]
[FONT=Arial Narrow]Toplam[/FONT][FONT=Arial Narrow]3623[/FONT]

@Norman
Şu rakamları gördükçe çok sinirleniyorum. Açlık sınırının 2.500 TL, yoksulluk sınırının 8.000 TL olduğu bir memlekette 1.133 TL nedir? Bunlar nasıl rakamlar? Sizin de fark ettiğiniz gibi 2000 ve hatta 2008 sonrası aylık bağlanma oranları ne kadar düşürülmüş!

Hozgul Şimdi kimse işin ciddiyetin farkında değil 2008 sonrasi girenler bizim gibi özel durumu olanlar hariç bunlar bu maaşlara kim emekli olabilir ki bide engelliyiz..hani nerden en düşük emekli memur maaşı olan 2950 tl kimse sesini çıkarmayacak mı ?

Norman
Öyle maalesef, kimse işin ciddiyeti ve vahametini görmedi ve halen de görmüyor.

hozgul
Bunu sizin desteklerinizle anasayfada dillendiririr misiniz ? Emekliliğim geldi ve alacağım maaş bu olamaz :(

Norman

Her fırsatta yazıyor, söylüyoruz fakat bununla alakalı aslında bir makale hazırlamak lazım...

yazdıklarım çok naif gelebilir ama sizce karar vericilerin bu durumdan haberi olmayabilir mi ? yani 5510 a göre emeklilik kavramı oluşturulurken çok uzun yıllar çalışanlar düşünülmüş erken emekli olan engelliler gözden kaçmış olabilir mi ? bu durumda engelli hakları ile ilgili çalışan önde gelen isimler milletvekilleri ile iletişime geçse belki faydası olur.

bipolaren

Hakikatten de naif bir yorum. Bu düzenlemeleri yapanlar (yani o dönemin yasakoyucuları) ne olacağını adları kadar iyi biliyordu.

Norman hocam durumunuz nasıldı bilgim olması açısından soruyorum yazı olarak yazarmısınız ilk girişiniz ne zaman ssk kaç gün ne zaman memur oldunuz yazarmısınız

düz memurmusunuz ne mezunusunuz ek göstergeniz varmı

4320 yle emekli olacaktınız 700 gün eksik girilmiş

4C(Kamu Çalışanları) İkramiye ve Maaş Hesaplama
burda sgk kamu emekli maaşı hesaplama var galiba degişmiş 4 c yazıyor dikkat ettinizmi

2800 tl çıkıyor
hozgul

Paranoya

Bu forumda her gün emekli aylıklarının ne kadar bağlandığına dair mesajlar okuyorum. Daha 2 gün önce aile bireylerimizden birine (ek ödeme dahil) 1395 TL aylık bağlandı. 18,5 yıl sigorta pirimi ödenmiş, 1990 sigorta girişli...

Yani bu rakamları sürekli okuyor ve bizzat şahit oluyoruz.

hozgul dediginiz aile bireyi kamu çalışanımı
sizin dediginiz dogrudur dediginiz ssk bagkur dur büyük ihtimal kamu farklı

Yüksek emekli aylığı alabilmek Memur'un emeklilik de hak kaybınının giderilmesi için Devletin yapması gereken;
2008 sonrası ilk defa göreve başlayan Memurun bütün maaş kalemleri için SGK ya prim ödenmesi.
Maaş bordrom da yer alan Ek ödeme ve Yan ödeme aylığı için SGK ya benim primim neden ödenmiyor özel işverenler bu konuda eleştirilirken!.. 4 bin lira net maaş alan bir Memur'un SGK ya bildirilen Prime Esas Kazancının 3200 lira olması kabul edilebilir değil. Düşünün %100 Abo oranı yok ortalama bu şartlar da 2 bin lira Emekli aylığı alabilmek için bile 35 yıl hizmet sart.

Bu adaletsizliğin giderilmesi için Talep, Dilekçe vs girişimler de bulunmadığınız sürece işimiz zor :(

5 bin TL maaş ama prime esas kazanç 3400 TL.Rezillik şaka gibi.7000 TL ye yakın brüt niye katılmaz.Memur olmayanların daha yüksek prime esas kazançları.

O kadar söyledik kimse inanmadı işte bu arkadaş gayet güzel inanmak istemeyenlerin gözüne sokmuş, bu arkadaş eylül 2008 de memur olmuş arkadaşlarla birebir aynı işi yapıp, onlarla birlikte emekli olduğunda birebir aynı işi yaptığı arkadaşı 2500 TL emekli maaşı alırken bu arkadaş 1133,75 TL alacak! Cevap arayıpta merakla bekleyenlere işte birebir kendi sigorta hesaplamasını yapmış arkadaş.!!! Bu vurdumduymazlıkla tabi yakında o kalana 1133,75 TL yi de kaldırıp sıfırlarlarsa hiç şaşırmam doğrusu. Birlik olup hakkını aramayan, bencilce sadece kendini düşünen tek başına yok olup gidecek. Böyle bürokratı ve siyasetçiyi ölünce toprak bile kabul etmesin inşallah.
20-30 yıl çalışıp iki lokmaekmeğe muhtaç et kendine olunca 1 ayda 30-40 bin TL mmaşı az görüp, bir de 2 yıl millet vekilliği ile 20 bin TL emekli maaşı bağla sonra birde adaletten dinden imandan bahset! ??????? Dünyada müslümanlığı, islamiyeti gerektiği gibi yaşayan kaç kişi kaldı acaba? bin kişi var mı acaba? 10 milyarda?
Norman

5510 sayılı kanunun 29. maddesine istinaden hesaplanmayacak mı? 29. Madde 9000 gün olmayanlar 9000 gün üzerinden hesaplanır
denilmektedir.
benim oranım %60. bu kanuna göre 9000x%60/60 eşittir 9000 gün. yalnz anlamadığım kısım yüzde elliyi geçemez. 9000/2 4500 gün mü olacak. ben hepten karıştırdım.

selo46

Merhaba,

Bahsettiğiniz kanun maddesi aşağıdaki gibidir;5510 sayılı kanun madde 29.

28 inci maddenin dördüncü ve beşinci fıkralarına göre aylığa hak kazanan sigortalılar için
hesaplanacak aylık bağlama oranı, prim ödeme gün sayısı 9000 günden az olanlar için çalışma
gücü kayıp oranının 9000 gün prim ödeme gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunan rakamın % 60'a
bölünmesi suretiyle hesaplanan gün sayısına göre, % 50'yi geçmemek üzere üçüncü fıkra uyarınca
tespit edilen orandır. Prim ödeme gün sayısı 9000 günden fazla olanlar için ise toplam prim
ödeme gün sayısına göre aylık bağlama oranı belirlenir. Ancak, 4 üncü maddenin birinci
fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar için bu fıkrada geçen 9000 prim gün sayısı
7200 gün, % 50 oranı da % 40 olarak uygulanır.

Üçüncü fıkra şu şekildedir;

Aylık bağlama oranı, sigortalının malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tâbi geçen
toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için % 2 olarak uygulanır. Bu hesaplamada 360
günden eksik süreler orantılı olarak dikkate alınır. Ancak aylık bağlama oranı % 90'ı geçemez.

Madde diyorki ,sizin söylediğiniz gibi 9.000 günden az SGK prim günü bulunanların prim gün hesaplaması çalışma gücü kaybı(engelilik oranı) ile 9.000 günün çarpımının % 60 'ı alınarak bulunur diyor.Bu sonuç her ne çıkarsa çıksın ABO(aylık bağlama oranı) oranı % 50 'yi geçemez diyor.Genel anlamda ABO(aylık bağlama oranı) oranı tespiti 3. fıkraya göre yapılır diyor.

Saygılar.

memurlar. net teki emekli maaşı hesaplama proğramına engelli vergi indirimi hesaplamada eklenebilir.

yani özetle engellilerin vergi indiriminden aylık bağlanırken ABO %50 mi olacak.

selo46

Özetle hesaplanan ABO oranı % 50 ' yi geçemeyez diyor.Dikkatinizi çekti ise ilgili maddede sonucun bulunması için 2 farklı verinin çarpımı ve %60'nın hesaplanmasıyla çıkacak oran % 50 'yi geçemez diyor.Buda % 50 'nin altında oran olabilir demek.

Son düzenleme:
ABO %70 olsa ne fayda!..
Devlet Memurunun Prime Esas Kazancını SGK'na tam bildirmiyor!..
Asgari Ücretlinin Brüt Maaşı gibi bildiriliyor!..
Asıl konumuz, talep etmemiz gereken Maaş bordromuzda yer alan cebimize giren (YAN ÖDEME ve EK ÖDEME aylığı), tüm maaş kalemleri için SGK'na Primlerimiz tam ödensin!..
Tüm Çalışanlar da olduğu gibi Brüt maaşımız SGK'na bildirilsin!..
Çünkü Emekli olurken Aylık Bağlama Oranımız SGK'na bildirilen Prime Esas Kazancımız ile çarpılacak!..

Memurların Prime esas kazanç zaten tam yatsa maaş 2 katına çıkıyor.1000 TL alacağımıza 2 bin TL oluyor.

Şu anki Pek 3400x30:1020 TL Maaş
Olması gereken Pek 7000x30:2100 TL Maaş

hozgul
Böyle saçmalık olmaz 2008 Ağutos aralık ayında memur olan biri 2900-3000 Tl alacak 2008 Eylülde Memurluğa başlayan 1130 lira alacak ? bunun için makale hazırlanabilir ve Türkiyenin en büyük engelli dernekleriyle sizi görüştürebilirim. Bunun mutlaka ortak bir hakaretle dile getirilmesi lazım.
Sağlam arkadaşların emekliliğine daha çok olduğu için süt liman gidiyor artık tek tük engelli arkadaşlarımız çıkıyor ve durum bundan haliyle cılızız.

daha bugün bir arkadaşın günü geldi oda 2011 girişli Memur öncesi ssk günü dolu ve hesaplatma yaptırdı 1.300 TL %80 engelli ve kara kara düşünüyor...
Hakan bu konuyu lütfen elealalım...

Paranoya
Ben 3600 günlede emekli olabiliyorum rapor yükseltip mesele o değil ki.
Senin verdiğin site engellilik durumunu ve 2008 önce ve sonrasını hesaplamıyor en Düşük Memur Maaşı denen 2008 öncesi girenler için geçerli olan bir hesaplama ben şu an emekli olduğumda yani dilekçemi verdiğimde alacağım ücret bu SGK 1999 girişim Memuriyet tarihim 2016 Bilgisayar İşletmeniyim. şuan 3700 günüm ve %57 eğer emeklilik istersem yeni raporum %77 olacak raporumla yazıyorum.

Tarihleri yanlış ifade etmişsiniz. 5510 sayılı kanunu 2008 Ekimde uygulamaya soktular, Eylül ayında memur olanlar 5434 sayılı emekli sandığı memuru ve haklarını tam alıyorlar.

Birçok kişi halen daha işin ciddiyetini anlamamış. Engelli kardeşlerimizin günü yaklaştığı için az bişe ayyuka çıktı. Daha diğerlerinin canı yanmadı ki yaygara koparsınlar.

Bu kadar uçurum olurmu acaba?

NEDEN 5434 SK (2008 EKİM) ÖNCESİ SİGORTALILARDAN SES ÇIKMIYOR HİÇ.

BENMİ DUYMUYORUM YOKSA BEN.

Bulut25
Bende ONU diyorum arkadaşım ben ne yazmışım baksana.

Iyide bende seni desteklemişim işte neyine bakıcam anlamadım.

Üst Alt