Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

AKP milletvekili: "Engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk"

sağlam türk;

Bırakın şu yağdanlığı arkadaşlar kimseye saygınız yoksa kendinize olsun ayıptır günahtır

.......... diyorum kendisine
Allah ona da "bizler gibi insan-adam" olmayı nasip etsin!

Katıldığı bir açılış töreninde engelliler için ''biz bunları adam yerine koyduk , insan yerine koyduk..'' diyen AKP Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut,a bir tepki de Özel Eğitimciler Derneği (ÖZDER)İstanbul Şube Başkanı Tugay Rifat DUYAR'dan geldi.
Engellilere verilen hakların anlatıldığı gibi yeni olmadığını, hatta Osmanlı ve Selçuklularda da engellilere birçok imkan sağlandığını belirten Duyar, Ziyaeddin Akbulut'u özür dilemeye davet etti.
ÖZDER Başkanı Tugay Rıfat DUYAR'ın açıklaması şöyle:
"Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi’nde Müjgan Serkan Karagöz Mesleki ve Özel Eğitim Merkezi’nin açılış törenine katılan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut,un konuşması sırasında engelli bireyleri kastederek ''bunlar'' ifadesini kullanması , ''biz bunları adam yerine koyduk , insan yerine koyduk..'' şeklindeki sözleri ve 2005 yılında çıkarılan 1.7.2005 tarih ve 5378 sayılı Engelliler Kanunu'na dikkat çekerek ;''bakalak'' tabiriyle engelli bireylere ödenen paraları kasten ailelerin artık bu para için engelli evlatlarının ölmemesi için dua ettiklerini aktarmakta ve bu durumu bir zihniyet değişikliği olarak dile gitmektedir.
Hatırlatmak isteriz ki - Evliya çelebi notlarında (1500-1700yılları arasında) Osmanlı Sarayında işitme engellilerin çalıştığını , Bazı sultanların işaret dili öğrendiğini ve halka hitab ederken işitme engelliler için tercüman kullandıklarını , Selçuklu Devleti Ahilik teşkilatının engellilere hizmet götürdüklerini 19. yy 2. yarısında kurulan 1935 yılında Türkiye Kızılay Derneği adını alan Hilal-i Ahmer cemiyetinin engelli bireylen tedavisi ile ilgilendiğini ve Sultan Abdülhamit döneminde kurulan Darülaceze kurumunun engelli bireylere de yaşam desteği sunduğunu atlamaktadır.
Bilinmelidir ki ;Bu millet inancı ve kültürü gereği ezelden beridir Yaşlı ve Engellilerine karşı saygı ve sevgiyle yaklaşmıştır ; Süphesizdir ki Sayın vekil bu söyleriyle Öncelikle Engelli birey ve ailelerini ,bu konuda hassasiyete sahip Türk toplumunu ve Bu konudaki hassasiyetini her fırsatta dile getiren Sayın Cumhurbaşkanını,Sayın Başbakan'ı, derinden üzmüştür. Bu konuda kendisinden acilen engelli vatandaşlarımızdan özür dilemesini ve en kısa zamanda bu konuda bir açıklama yapmasını rica ederiz.
Özel Eğitimciler Derneği İstanbul Şube Başkanı Tugay Rıfat DUYAR"

bunlar kibirden gözlerinin önünü göremiyorlar vekil çıkar engellileri adam yerine koyduk der sağlık bakanı recep Akdağ çıkar gözleri görmeyen arkadaşa biz sana bu halinle iş vermişiz daha ne istiyorsun der ağzılarına geleni konuşurlar söylerler daha sonrada biz yanlış anlaşıldık biz böyle söylemek istemedik sözlerimz çarpıtıldı gibilerinden laflar ederler her yere esip gürleyen bağıran çağıran tayyip efendi niye çıkıp iki kelime etmiyor edemiyor benim engelli kardeşime sen nasıl böyle sözler sarfedersin demiyor diyemiyor bu olayları bilip ve bunun üzerine bile bile halen akp ye oy verecek olan engelliler ve engelli aileleri varsa Allah sizleri bildiği gibi yapsın derim bu kadar küçülmeyin bu kadar onursuz haysiyetsiz olmayın gözümüzün içine baka baka milyonlarca engelliyi küçümsüyor hor görüyorlar engelli aileleri sizlere sesleniyorum onurunuzu şerefinizi kişiliğinizi koruyun kimse kimseyi hor göremez aşağılayamaz bana göre bu sözün asla bahanesi olmaz olamaz şerefsiz haysiyetsiz olup bunların eline düşmektense onurlu haysiyetli şekilde aç kalırım açık kalırım bundan iyi bunların hepsinde bencillik almış başını gidiyor bunlar kendilerini Allah tarafından özel yaratılmış kurtarıcı olarak görüyorlar bileyim ki sokaklarda dileneceğim bileyim ki kuru ekmeğe muhtaç olacağım bunlara yinede oy vermiycem bunlara oy verip onursuzca yaşamaktansa oy vermeden onurlu yaşarım beli bu sözlerimden alınanlar olucak ama gerçekler böyle açın internetten bakın bunların döneminde aşağılanmayan bir kesim kaldımı acaba

o adam o sözleri söylerken hiç müdahale eden olmamışmı cesaratin varsa ben ve benim gibi engelli ailelerinin yanında konuş seviyesiz insan

oy almaya geldiğin zamanda yalakalık yapacaksın değil mi??seni Allaha havale ediyorum..ağız dolusu pöykürmek istiyorum ama biliyorum ki değmezler!!

bunları adam yerine koyup oy verenler düşünsün.bunlar türk halkına değer vermezler, türk engellisini bırak türk gazisinin medikal parasını ödemezler ama mücahit ruhu diye Suriyelilere, mısırlılara vs. katrilyonlar akıtırlar.kendi emirleri sonucu ölen şehitlere ağlamazlar.elalemin mısırlılarına ağlarlar.senin demenle insan olacaksam ben HAYVANIM..

ben akpartiye oy veren arkadaşlara şunu sorayım akpartili malum o milletvekili hakaret ediyor neden susuyorsunuz ? neden engelsiz türkiye partisine oy vermiyorsunuz?
akparti engellilere hakaret ediyor uyumayın

özer özkan sen kendin parti kursana burda akp oy verenler diye laf atanlara sözüm burda benim için partinin önemi yoktur kişinin önemi vardır tabikide dediği lafın bedeli secimde öder o kişi biz burda tüm engelliler adına edilmiş bi hakarete toplu birlikte cevap vermemiz gerekirken a parti b parti ayrımı yapıyoruz

Adam olmayanları millet vekili yaparsan böyle olur olmaz konuşur. Ayaklarlar baş, Başlar ayak oldu süphanallah daha neler !

anlaşılan ülkenin eğitim sistemi tahminlerimizden daha kötüymüş millet vekilinin anlatma yetersizliği kadar halkında anlama sorunu var seni adam yerine koydum cümlesinden seni adam ettimi anlayacak kadar cahil olan milletin vekilinden ne bekliyorsunuz
seni adam yerine koydum; benden önce sana kimse değer vermiyor adamdan saymıyordu ben sana kıymet verdim
seni adam ettim; bir halt değildin sayemde insan oldun

bu ülkede iyi yapılan herşeyi avrupa uyum yasalarına kötü olanı akpye bağlama saçmalığına doymadınızmı daha

yaa bırakın şu avrupa birliğini ab ne demek bilmezsiniz abye girersek türkiyenin sonu olur

bu adama diyeceklerimi taksimde söyleyeceğim aynayı konyayı görecek referandumda anayasanın 10 maddesine baksa adam yerine koymadıklarını anlayacak

iki kelimeyi yanyana getirip konuşmaktan aciz böylelerini milletin vekilliğini yapıyorsa,

bunları seçip meclise gönderen millet bunlardan daha aciz demektir...

vekilini pazardan domates seçer gibi seçersen sonucun bu olmasına pek de şaşırmamak lazım...

bu söze içinden dışından alkış tutanlar da vardır,

HER TOPLUM LAYIKIYLA YÖNETİLİR....!

Bu zatın ağzından çıkan malum sözlerden sonra “bizim sitede şimdi ne yorumlar yapılacak bak gör” diye hanımas eslenmiş idim. Yanılmamışım, kısa zamanda epey yorum yapılmış maşallah. Çorbada tuzumuz olsun misali birkaç kelimede ben karalayayım bari.

Partiler (hepsi ama sadece biri ikisi değil) mebus adaylarını belirlerken maalesef hödüklükleri ile ön plana çıkmış kişileri de çeşitli sebeplerden ötürü listelerine alıyorlar. Hatırlayın Türk Telekom Arena Stadının açılışında Erdoğan Bayraktar’ın büyük tepkiye ve protestolara neden olan konuşmasını. Öte yandan bu zatın da Tekirdağ’da bu lafı söylemesi işin tuzu biberi. Yani ortada bir üslup bozukluğu var. Bir şeyler izah etmeye çalışılırken ortaya maalesef pisleyip gidiliyor. Adamın dediği bence çok doğru amma velakin ifade şekli, yanlış, kaba ve zedeleyici olunca tabii olarak insanlar, yani sizler, bizler hepimiz üzülüyoruz ve “bu adam nasıl olmuş da vekil olabilmiş”diyoruz. Ümit ederim tüm partiler müteakip seçim dönemlerinde konuşmasını bilmeyenleri aday göstermek yerine ne demek istediğini yerinde kelimeler kullanarak ifade eden kişileri mebusluğa aday gösterirler.

Adamın dediklerine gelince: öncelikle ne demek istediğini uygun kelimeler kullanarak söylemesi şarttı. Mesela diyebilirdi ki:” bizim iktidarımız döneminde sakatların yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için büyük adımlar atıldı”. Bu şekilde bir ifade kullansaydı sanırım tepkiler bu denli yoğun olmazdı. Genç nesil belki pek bilmeyebilir ancak geçmişi ve günümüzü mukayese yapabilme imkânına sahip olanlar eminim biliyorlar ve görüyorlardır ki bu parti iktidarı döneminde memlekette sakatların da yaşadığı gerçeği görüldü. Az veya çok bir şeyler yapılmaya çalışıldı.
Ben bu partinin avukatı değilim, icraatlarının bir kısmını desteklerken bir kısmını da yerden yere vuruyorum. Ama benim doğru bulduğum husus yukarıdaki gibidir. Yani onların iktidarından itibaren varlığımız hatırlandı. Az veya çok maddi anlamda bazı destekler verilmeye başlandı. Sosyal alanlarda değişiklikler görüldü. Mesela rampalar, asansörler vs vs kurulmaya başlandı. Otoparklarda bizlere ait zorunlu olarak yer ayrılmaya başlandı. Haaaa bunların birçoğu göstermelik. Bunu ben de biliyorum. Rampa rampa değil Bebek’teki eşek osurtan yokuşu gibi dimdik. Asansörler deseniz üç gün çalışır bir gün istirahat eder.İspark deseniz sakatlara ait otopark alanını her tarafı sapasağlam öküzlere kullandırır. Vs vs. Ama bu düzensizlikleri şikayet ede ede, protesto ede ede düzelttirmek de bizlerin vazifesi. Maddi desteğin azlığını da durmadan usanmadan dile getirmek yine bizlerin vazifesi.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen bu iktidarın bizler lehine bir gayret içerisinde olmadığını söylemek de vicdanlara sığmaz. Mebus efendi bir gerçeği dile getirmek istemiş aslında ama bunu söylemeye çalışırken de başta da dediğim gibi ortaya sıçıp pislemiş ne yazık ki. Yoksa doğru kelimeler kullanarak ne demek istediğini söyleyebilseydi adamın dediği baştan sona doğru. Haaa bizlere düşen nedir bu durumda? Yılda bir gün GS Lisesi önünden Taksim'e yürümekle, anıta bir çelen bırakıp diskur çekmekle bu işler çözülmez. Böyle bir komedinin içerisinde hiçbir zaman olmadım, olmam da. Önemli olan sıkıntılarımızı daha geniş ve sürekli eylemlerle dile getirip dikkati çekmek olmalı. Mesela bir hanım arkadaşımız halk otobüsüne insan yerine konmadığı için alınmadı bilmem hatırlar mısınız. Bu hadiseyi protesto için sürekli bir eylem yaptık mı? Yapılmadı. Ama Taksim’de iki ağaç bahane edilerek aylardır yer yerinden oynatılıyor. Ağaç mı kıymetli yoksa insan mı? Bizler ağaçtan daha kıymetli olduğumuzu aramıza kışkırtıcıları almaksızın ispatlayamazsak bu vekil de böyle konuşur işte.

Haaa bunu başarabilir miyiz,yani ağaçtan daha kıymetli olduğumuzu ispat edebilir miyiz? Bence başaramayız zira derdi, sıkıntısı, çilesi ortak olan bu camia maalesef ve çok acıdır ki birlik ve beraberliğin olmadığı bir camia. Yani o zaman biraz düşünmek lazım. Başbakan ne diyor? Diyor ki “bir olun, dik olun, birlik olun. Bizler sakatlar camiası olarak bir olmaz isek, dik olmaz isek, beraber olmaz isek adam yerine konmayız,vekiller böyle konuşabilirler, isteklerimizi elde edemeyiz, ancak ve ancak verilenlerle yetinmek zorunda kalırız, kalıyoruz da nitekim.

Biraz düşünün bakalım.

facedeki hesabına hepiniz ağzından ne geliyosa saydırın ben öyle yaptım

bizler bir kere kırıldık özür dilesin sayın vekil peki doğrusu ne

hakko.0101; mademki yanlış anlaşılmış diyor aradan bu kadar zaman geçti medyadan'da tepkiler geldi haberlerden vs neden çıkıp yanlışını düzeltmedi bu kadarda olmaz artık salak yok burada yanlışını sen mi söylüyorsun vekilimisin bakanını savunacağına yanlışına tepki ver dostum.

[FONT=lucida grande]bir lafa bakarım laf mı diye birde söyleyene bakarım adammı diye... ikiside bu kişide mevcut değil yazık çok yazık...."engellileri adam yerine koymak " ne demek bu nasıl laf ya şiddetle kınıyorum..[/FONT][FONT=lucida grande]bence onların beyinleri engelli fazla söze ne hacet[/FONT]

slm arkadaşlar öyle kıt akıllı nedediyini bilmeden konuşan düşüncesiz ler çok var malesef

o millet vekilinin kendisi adammıymış acaba

ben sayfasına ulan Tevfik vekil olmuşsun ama inşan olamamışsın dedim anında yorumum silindi ve genele açık olan sayfası anında engellendi şaşırdığım şey şudur facede onlarca engelli sayfaları ve grupları var bu konu ile ilgili yorum yazan tepki veren engelli sayısı yok denecek kadar az bu nasıl bir korkudur bu nasıl bir vurdum duymazlıktır sözüm ona vekil bozuntusu biri çıkıyor engellileri insan yerine koyduk adam yerine koyduk diyor binlerce engellinin üye olduğu sayfaları bizzat merakederek baktım yorum yazan yok tepki veren yok eeeeee siz bu sözleri içinize sindirebiliyorsanız bize göre hava hoş bugün bu konuya tepki vermeyen engelli arkadaşlar yarın bir başka konuda yardım ve destek beklerseniz gidin o desteği sizi adam yerine koyan insandan sayan vekilden isteyin derim

Peki soruyorum..

Ben 18 yaşını geçtim engeeli biri olarak gelir tespiti yaptırıyoom ve gelirim 245.tl üstünde ise bana maaş vermiyor ve sağlık giderimi 40 tl ödüyerek gss sağlıyorum

yine arkadaşım engelli değil 18 yaşını geçti.gelir tespiti yaptırıyor.durum aynı gss 40 tl maaşta yok

peki soruyorum şimdi nerede anayasanın engelliler,yaşlılara,muhtaç güçsüzlere olan pozitif ayrımcılıgı...

Milyonlarca engelli, yaşlı ve çocuk, anayasa değişikliğini bekliyor - ZAMAN
Korunmaya muhtaç çocuk, yaşlı ve engelliler için pozitif ayrımcılık toplumun ve kamunun gündemine gelecek.

şu chplilierde herşeye maydanoz oluyorlar ama bir turlu sonuca ulasamiyorlar

ben herşeyimi Allaha havale ediyorum,sizde öyle yapın bence çünkü kimin kim için nekadar nefret duygusu taşıdığını niyetinin ne olduğunu cenabı hak bilir.

önceliikle şunu söyleyeyim ben chp mhp yada bir partiye üye değilim.BEN ADALET NERDE HESAP SORUYOR ONUN YANINDAYI.
[FONT=lucida grande]
Hz. Ömer r.a dilencilik yapan kör bir Yahudi’ye maaş bağlanmasını emrederken: “ Bu adam gençken bize cizye verdi, şu ihtiyar halinde bizim ona bakmamız gerekir” buyurmuştur[/FONT]

yorumların bir çogunu okudum,bir çok yorumlarda kin nefret hakaret tarzı cümleler,işte facesine girin sizde agzınıza geleni saydırın tarzı düşünceler,yada işte şu parti şurda bu konuda eylem yapacak sizde buyrun tarzı yazılar,ve daha bir çok bana göre anlamsız sözler.milletvekili yada başka bir insan kendini bilmez şekilde böyle kırıcı cümleler söylediyse o kesinlikle onun insanlık kalitesinin çok zayıf oldugunu gösterir,ve bu tür kişilikte insanlar toplumun her kesiminde bolca mevcut malasef.o zaman biz toplum olarak birazda kendimizi sorgulamalıyız bence, o zaman gelecek nesiillerin daaha kaliteli ve kültürlü olmasını saglayabiliriz,

Hazreti ömeri örnek vererek onun adaletini istersen,birazda ona yakın yaşamak lazım degilmi ama:).tabi size eleştiri tarzında söylemiyorum.toplumsal anlamda söylüyorum

VURUN ABALIYAA

bundan 10 yıl önce ülkemize gelen yabancılar bu ülkede hiç engelli yokmu diye sorarlardı. hepimiz evinin penceresinden seyrederdi sokakları. kimsede tekerlekli sandalye yokttuki sokağa çıksın, akülü derrseniz bir rüya gibiydi. zihin engelli kişiler evlerine zincirlerle bağlanırdı, ne 2O22 maaşı vardı, nede evde bakım maaşı vardı, günümüzde makarna, kömür dağıtıyorlar diye küçümsedikleri insanlar var onlardan ne farkımız var bizim. hepimizin engelli kartı var. niye var peki :) toplku taşımaya ucuza bin, otoparklardan ücretsiz faydalan, müzeleri bedava gez, su parasını indirimli kullan. makarnacı dediklerinizden ne farkınız var.

adammıyız ? elbette adamız, dünden bu güne dahada adamız.

haddi aşan kelimeler kullanılmış mı?kullanılmış,peki bunca zaman geçmesine rağmen özür dilenmiş mi? hayır. duyarsızlığın bu kadarına da pes doğrusu. vekil olmuşsun ama ........

Üst Alt