Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

AKP milletvekili: "Engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk"

yelpaze;
bundan 10 yıl önce gelen yabancıların işi gücü yokda bizleri mi ararlarmış beni arayan yabancı görmedim sizleri arayan gördünüz mü......

ben turizm bölgesinde olduğum için çok gördüm.
ayrıca sizi görme şansıda yoktu, evine ziyarete gelemezlerdi ya :)

adam olmak ayıp bişeymi onuda anlamış değilim. çocuklarımızı gençlerimizi hep, okusunda adam olsun diye okula yollamazmıyız. gençler için askere gitmeyen adam olmaz demezmiyiz.adamlığı evlendikten sonra öğrenirsin demezmiyiz. adamlık bu kadar kötü ise bu kelimeleri aşağılamak içinmi kullanıyorduk.

ADAM GİBİ ADAM lafını kimin için kullanırız ? :)

Yıllar önce, Amerika’nın bir şehrinde sadece engellilerin katılabildiği bir olimpiyat düzenlenmişti. Zaten organizasyonun adı da ENGELLİLER OLİMPİYATl’ydı. Yarışmacıların tamamı, ya bedensel yahut zihinsel olarak engelliydi. Sıra 100 metre finaline geldiğinde, finale kalan dokuz engelli atlet, başlama çizgisinde yerlerini aldılar. Başlama işaretinin verilmesiyle birlikte, bütün güçleriyle ileriye atıldılar. Her biri var güçleriyle bitiş çizgisine doğru ilerliyordu.
Bir tanesi hariç.
O henüz ilk iki metrede tökezleyip yere düşmüştü. Pistin ortasında öylece kalmış ve hüngür hüngür ağlamaya başlamıştı.
Öyle yüksek bir sesle ağlıyordu ki, öndeki sekiz yarışmacı onun sesini duydular, yavaşladılar ve durdular. Geriye dönüp baktıklarında yerde ağlayan arkadaşlarını gördüler ve bitiş çizgisine doğru koşmaktan vazgeçip, düşen arkadaşlarının yanına doğru koşmaya başladılar.
Aralarında Down Sendromlu bir kız vardı. Düşen arkadaşının yanına ilk o vardı ve eğilip göz yaşlarını silmeye, onu öpmeye başladı. Sonra da elinden tutup kalkmasına yardım etti.
Diğer yarışmacılar da, düşen arkadaşlarıyla ilgilendiler. Daha sonra hepsi el ele tutuşarak bitiş çizgisine doğru beraberce koşmaya başladılar.
Bu manzarayı stadyumda seyreden binlerce kişi ayağa kalkmıştı. Pistteki bu dokuz yarışmacıyı gözyaşları içinde alkışlıyorlardı. Hatta yarışma bittiği halde, alkışlar bir süre daha devam etti.
O gün bu olaya şahit olanlar, hayatları boyunca unutamaycakları bir ders almış oldular:
Kazanmak için her yolu denemektense, başkalarının da kazanmasına yardımcı olmak çok daha önemliydi. Evet bu bizi bir miktar yavaşlatacak ve kendi hedeflerimize koşarken gecikmemize sebeb olacaktı belki ama, birlikte kazandığımız küçük şeyler, tek başına kazandıklarımızdan çok daha iyi olacaktı.
(Diane Berke)

çok etkilendim teşekkürler nurse

merak ettiğim, acaba bu finişe beraber giden 9 kişi aralarında, ''bu engelde buraya konulurmu, yada bu engelde çok yüksek'' diye hükümeti suçlamışlarmıdır acaba :))

sen inanıyormusun bu yazdıklarına ALLAH aşkına..kimsenin devletle yada hükümetle sorunu yok sorun bireysel..........anıtkabirde karşılaştığım turistler engellileriniz nerede diye sormuyor........senin o yazdığın yazı kalıplaşmış bir propagandadır.....kimseyi kandırma kendin ol............buarada sende engellileri evde oturan biri olarak görüyorsun...bana öyle yazmışsın ...

sen inanıyormusun bu yazdıklarına ALLAH aşkına..kimsenin devletle yada hükümetle sorunu yok sorun bireysel..........anıtkabirde karşılaştığım turistler engellileriniz nerede diye sormuyor........senin o yazdığın yazı kalıplaşmış bir propagandadır.....kimseyi kandırma kendin ol............buarada sende engellileri evde oturan biri olarak görüyorsun...bana öyle yazmışsın ...

söz banamı abi ...peki yelpaze sana bir dilkeçemi paylaşıyorum...

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNE
Ben 2010 yılından anadolu üniversitesi kamu yönetiminden mezun oldum.rahatsızlıklarım sebebiyle ilk kpss sınavını yarıda bıraktım sınavım çok iyi gidiyorken.malum sınavdan bir kez çıkarıldınmı birdaha salona alınmıyorsunuz.bir daha da ne kpss nede başka kurumların sınavlarına girdim.2013 yılında rahatsızlıklarım nedeniyle B engelli raporu aldım. 2011 yılından beri psikolojik olarak çok bunaldım ve psikolojik destek almamı önerdiler. Bense tedaviyi ret ettim.şimdi ben rahatsızlıklarım nedeni ile çalışamaz duruma geldim.yaşım 26 daha sigortaya girişim bile yok devlet tarafından engelli maaşı alayım dedim oda babam emekli diye vermiyorlarmış.ne yapacagımı şaşırmış durumdayım.ben hep kaymakam olmayı isterdim ama malum sınavların süresi çok uzun bu yüzdende giremiyorum.engelliyim bide dayanamıyorum sınavlara.daha öncede 15.11.2011 tarihinde 864546 tarihli bimere müracat ettim .benimle ilgili sınavda biraz olsun prosedürü rahatlatın yani sınavım biter bitmez çıkabileyim.ancak gelen cevapta merkezimizce yapılacak birşey olmadıgı yazıyordu.
şimdi..türkiye cumhurriyeti anayasasının 10,41,42,49,50,60,61 maddelerince benim devlet tarafından.
Kanun önünde etşiliğimin oldugu ,sosyal güvenlik hakkımın oldugu,engelli insanlara tedbirlerin alınıp korunması gerektigi,egitim ve öğretim hakkından kimsenin yoksun bırakılamıyacagı,çalışma hakkımın oldugu belirtilmetedir.
Ben ösym tarafından kpss a gibi sınavlarda herkese tanınan 3 saatlik çıkma yasagının engellilere kaldırılmasını istiyorum. Devlet mademki otobüslerde kaldırımlarda giriş çıkış olan yerlerde engellileri daha iyi bir yaşam seviyesi katmak için önlemler alıyor .ösymninde bu konuda adım atması gerekmektedir.
Kimse engelli kaymakam ,vali ,müfettiş,gelir uzmanı olamaz diyemez kanunun 10 maddesinde eşitlik ilkesi gayet açıktır..
Gereginin yapılmasını arz ederim……
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

X. Kanun önünde eşitlik

(Ek fıkra: 7/5/2010-5982/1 md.) Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.
II. Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi

Madde 42–Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.
A. Çalışma hakkı ve ödevi

Madde 49–Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir.

(Değişik: 3/10/2001-4709/19 md.) Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.

B. Çalışma şartları ve dinlenme hakkı

Madde 50–Kimse, yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz.

A. Sosyal güvenlik hakkı

Madde 60–Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir.

Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar.

B. Sosyal güvenlik bakımından özel olarak korunması gerekenler:

Madde 61–Devlet harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malül ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.

Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır.

sevgili nurse
yazdıkların elbette doğrudur. eminim bunların hepsi aşılacaktır. şu an hiçbirşey mükemmel değilki, bu konuda hükümetide kamuoyunuda eleştirmek elbette hakkındır.
sanırım sınavlar için kolaylık sağlanıyor artık. belkide senin yazdığın dilekce gözönüne alınarak çözüm bulmuşlardır. (çözüldüğünüde tam bilmiyorum)

benim anlamadığım kanunda yazan şeyi uygulamayan kim, bunu uygulamayanlar ceza almıyormu, bürokratlar kanunun önünde nasıl olabiliyor, bu geçmişten bu güne böyle.

thespian;

akp gerçekten de birşeyler yaptı.olumsuz yanları da var.bunları da yaz.örneğin raporlar oranları düşürüldü.yapmadıkları bir takım düzenlemeler var.yaklaşık 11 yıldır iktidarsın.yapmak zorundasın.ve belkide 4-5 yıldır daha iktidarda kalacak.yaptıklarını bir lutüf gibi bize algılatması var.bir de 15 yıldır iktidar olacaksın toplamda her türlü olanağın da var öncekinlerde hiç birşey yapmadı mantığıyla gidemezsin.eşşek gibi yapmak zorundalar.akp nin yaptıkları deve de kulak..yaptıklarından çok yapamadıkları sorgulanmalı 11 yıl boyunca..yaptıkları deve de kulak.onu da anlatışları insanın gözüne sokar gibi uslubla anlatmaları var.

ramazan68;

Senin gibi insanların yazılarını okuduktan sonra hükümetin yaptıklarını hakediyormuyuz diye düşünüyorum. Birileri bizim için bir şeyler yapmaya çalışıyor ama içimizde kadir kıymet bilmeyen verilen emeklere nankörlük edenleri gördükce biz hizmete layıkmıyız acaba diye sorgulamak gerekiyor. Şükür etmesini bilmiyoruz istemesini hiç biilmiyoruz ve millet olarak nankörüz.

Hükümet mensubu birisi bir hata yapıyor yanlış yapıyor diye siz tümden hükümeti yerden yere vuruyosunuz. Haklı eleştriler yerine anlamsızca kin kusuyorsunuz. ve eminimki bu kin kusanların büyük coğunluğu da bu hükümetin sunduğu nimetlerden yararlananlardır.

Benim engelli kartım yok Benim %84 engelli raporum olmasına rağmen 2022 maaşımda yok. ve kanunu uygulayan kişilerin yorumları yüzünden bu maaşı alamıyorum. Benim ailem zengin de değil. ama birileri gibi nankör değilim. hükümetin devletin eksiklikleri olabilir hatalarıda olabilir insanız sonucta ama eksiklikleri istemesini bilmeli hataları varsa soylemesinide bilmeliyiz yoksa Klavye arkasında delikanlılıkla olmuyor bu işler..

ş_i_f_a;
Kardeşim yukarıdaki sözü sarfeden Vekil aynı gün sözlerinin yanlış anlaşıldıgını ve bu yanlış anlaşılmadan dolayıda özür dilediğini soyledi.. ve bunu zaman gecirmeden aynı gün söyledi.. amacım vekili savunmak deil sadece bir şey yazamdan söylemeden önce googleden iki tıkla bunu öğrenebilirsiniz.

-akp gerçekten de birşeyler yaptı- demişsim ilk lafa başlarken kadir kıymet bildiğimi nankör olmadığımın göstergesidir bu söz.ben hiç çekinmeden kendimi çeşitli ortamlarda ifade etmişimdir.ama cvbı olumlu dönmüşdür ama olumsuz dönmüşdür.Klavye arkasında delikanlılıkla olmuyor bu işler demişsin...silahım klavye ise klavyeyle..silahım kalemse kalemle .silahım her neyse hakkım her neyse kendimi onunla savunurum.eğer ki bu suç ise zati yarın hakkımda suç duyurusu olur.
bnm orda yazdığım gayet açık ve net.
bnm orda kin kusacak akp ye bir sözüm yok.öldük bittik allah belasını versin tarzında yada anlaşılabilecek bir sözüm de yok.
seniki suçluyu bastırmak.

buraya yazan arkadaşlar internet elinizin altında aynısını BİMER e yazın en azından tepkimizi görsünler,

yazıklar olsun vekil değil sefil herif

Böylesi adamların suratlarına tükürseniz yarabi şükür der gocunmazlar..

ben artık yorum yamıyım ama şunu deyim bizlere hakaret eden o malum milletvekili var ya engellidir o vekil

Verilen tepkilere rağmen AKP'li bir bakan veya bir milletvekili herhangi bir açıklama ihtiyacı bile duymadılar. AKP'liler Ne kadar aciz olduklarını bir kez daha kanıtlamışlar.

Selam.. avukatı değilim ama Fatma Şahin tepki gösterdi kendisine ama beklediğimiz kadar yüksek sesli bir tepki değil tabi..

Demek ki hak ediyoruz neden mi ? onların gözünde önlerine ne konursa ona razı olmuş haklarımızın tam teslim edilmese bile ses çıkarmamak, gemisini kurtaran kaptan misali kendi işi görülse de arkadaşlarının durumları pek de umurunda olmayan, mücadeleci tavır ruhunun eksik, dedikodunun çekememezliğin abidesi olunmuş başkalarının gözünde böyle görünüyoruz bu tip dalkavuklara cevabı ancak büyük bir hareket ile verilebilir ama o RUH maalesef eksik işte bu yüzdendir bu sözler birleşmiş milletler engelliler sözleşmesini bile iki yıl askıda tutan günü güne atan bunlar, özel sektöre engelli çalıştırmıyosunuz diye ceza kesip şuan hali hazırda 23500 açığın olduğu kadroları hala boş bekleten ve işi duygu sömürüsü yolu ile demegoji siyaseti ile millete çok işler yaptık gibi gösteriler ile zeka oyunlarına giren insanlardan böyle birşey duymak gayet doğal acaba sormak lazım sen nesin necisin koltukta oturmakla meclise girmek ile adam mı olunur İNSAN mı olunur eminim oradaki toplulukta bu sözleri ayakta alkışlamışlardır ne diyelim ki durum bu söylenecek çok söz var amma suratlarına tükürsen yağmur yağıyor sanarlar Bırakın siyasi çatışmayıda artık hakkınızı savunun yapılan haksızlıklar belli uyanın uyanmazsanız böyle devam edeceği kesin, DUA muhabbet ve saygıyla kalın...

yazıklar olsun sana o mevkiyi tattıranlara sen veriyosun bizim rızkımızı. bu satten sonra akp ye tövbeler olsun oy moy yok

resmen engelliler üzerinden kendini iyi bir b..k gibi göstermeye çalışıyor. küstah onursuz.. görün kimlere oy verildiğini..çok şükür bunlara bir tane bile oy vermedim. aslaaa vermem de işte meydanda al birine vur ötekine.

Bazıları da bunları adam yerine koydu oy verdi.. adam olmadıkları anlaşıldı.. yinede seçimde tekrar meclise girer... balık hafızalı milletimiz sağolsun

yakında onlar cevabını alacaklar

bimer dediğin yere yazsan ne olacak bana anlat

Bunca zamandır en azından yanlış anlaşıldım diyecek kadarda insan değilse zaten söylenecek bir şey kalmamıştır.

Aramızda hukukçu arkadaşlar yok mu? Topluca imza toplayıp dava açalım bu acize. Vekilse de yargılanacak, biz asılız o ise vekil. Saygısız, böylelerinin kendilerine bile saygısı yok...

aman boşverin engelliye hakaret eden kişileri sandıkta oy vermeyiz olur biter

hakkeden imza kampanyası yapalım ne dersiniz

Bu vicdansız ahlaksız zavallı benim ilimin vekili maalesef, utanıyorum bu adamdan.

nurse1988;
Bu konu önemli hani nerde kaldı pozitif ayrımcılık, çalışamayan evde olan 2022 maaşı alamayan ve isteğe bağlı sigorta ödeyerek emekli olmak, kendini güvence altına almak isteyen engellilerden bile % 12 sağlık primi alınıyor yazıklar olsun, hemde bu paraları ödeyene engelli ailelerine kat be kat yük biniyor, ziyaettin efendi adam yerine koyduk diyeceğine hayırlı bir haber ver engellilere.

yorumları okudum
bir şey dikkatimi çekti, genelde bu formda ak partiye laf söylettirmeyen, diğer partilere hakaret etmeyi kendine hak gören Jem isimli forum moderatörü arkadaşımız bir yorumda bulunmamış, acaba bu konuyu görmemezliktenmi geliyo, yoksa formları hiç dolaşmıyomu, belkide vakti yoktur, malüm seçim zamanı yine birileri için oy toplamaya başlamıştır.

Üst Alt