Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

Bekir yemek konusunda bişey söylendi mi?
bir de şeker mi çıktı sende???

çok geçmiş olsun Bekir.
bana diyet falan verilmemişti ama kortizonla kilo alınca ve şeker de hafif dalgalanmalara girince ben de bıraktım, arada yesem de dikkat ediyorum
bu konularda da çok okuyup elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum
düşük glisemik indeksli beslenmeni tavsiye ederim
yani beyaz ekmek yerine esmerini tercih etmelisin ben tam buğday yiyorum, pirinç pilavı makarna falan yememeye çalışıyorum ya da mesela dolmada pirinç-bulgur karışımı kullanıyoruz
hazır kesinlikle bişey tüketmiyorum zaten
bu tarz ufak dikkatler, çok fark ediyor
sormak istediklerin olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım
çok geçmiş olsun

Bekir,
ben 12 yıllık nakilliyim
bana hiçbir bilgi verilmedi nakilden sonra nasıl yaşamam gerektiği ile ilgili
herşeyi kendim hem yaşayarak hem de okuyarak öğrendim
kortizondan dolayı epey kilo aldım, vermek için yediklerimden kıstım ve daha da kilo aldım
şimdi ise, sağlıklı beslenmeye dair çok okuyorum, hep okurdum ama şimdi daha bilinçliyim
aldığım kiloları vermeye çabalıyorum
şekeri kesmem de bu nedenledir
hem son zamanlarda şekerim 100 falan çıkıyor, risk olduğundan dolayı da ben dikkat ediyorum, diyabet riskinin kortizona bağlı aldığım kilolardan olduğu söylendi o nedenle dikkat etmek gerek (tabii okuduklarımın da katkısı büyük...)
ben dışarıda yemek yemem, zaten ev kızıyım, misafirliklerde ise, zaten diyette olduğumdan, herşeyden azar azar tadıyorum ama abartmamaya çalışıyorum, evdeyken dengeliyorum
lokantada yemek yemem, 12 yılda en fazla 5tir, dışarıdayken en kötü ihtimal simit yerim, ya da kepekli bisküvi falan, onda da marketlerden paketli olan ürünleri tercih ediyorum
yani kısacası, elimden geldiğince dikkat ediyorum tabii benim de zaaflarım var çikolata gibi mesela...
ölçülü olduktan sonra herşeyden yenebilir bence, hayatımda bunu uygulamaya çalışıyorum, o kadar...

estağfirullah:eek:
elimizden geldiğince işte...

eee erkeklerin metabolizması bizden farklı çalışıyor işte, napalım:mad:

S.a arkadaşlar , ben ameliyattan sonra 1 haftada 4 kilo verdim verdikleri diyetle ki bana kilo alıp geleceksin dedi diyetisyen :) görünce şaşırdı tabi ( bu arada bana diyetimi anlatmaya gelen doktor hem kilolu hemde ağzında çikolata ile geldi yanıma :)) doktorumda diyeti kaldırdı hrşey yiyebilirsin dedi yedim ama zaten çok yiyen biri değilim ben, zayıfım yani hala öyleyim alamadım hatta veriyorum alcağıma kortizon falan fayda etmedi :) keşke alabilsem ama zor galiba birazda genetik , neyse bende şeker yoktu nakildn 4 ay sonra çok zayıfladım çok halsiz ve bitkindim yerimden kalkacak halim yoktu kaç kez acile gittik ama şekere bakmayı akıl edemediler beslenememişsin deyip 2 gün hastanede yatırdılar serum ve mama dedikleri bişeyler verdiler, taburcu oldum ama hala aynı şikayetler baktık yok ailem başka hastanenin aciline götürdü şeker 800 koma halindeydim zaten nerdeyse kucakta taşıdı kardeşim yatırdılar ve şimdi insülin kullanıyorum o zaman dkkat edilseydi belki şimdi böyle olmazdı büyük ihtimal ilaçlardan ama bakalım zamanla ne olacak insülin dozu fazla değil , şekerli sevmiyorum Allahtan , ekmekte normal yiyorum, lokantadan da arada yiyorum valla açmı kalayım yani :)yediklerin fazla tuzlu olmasın ilaç saatlerine dikkat edersen ve bol su içersen yeterli bence ama sen yinede diyete uymaya gayret et bana diyet verilmedi sadece şeker açısından diyet var onlara da dikkat etmeye çalışıyorum. (Çok uzun oldu bu yazı ya :))

hoş buldum sağol Bekir , ye ama dikkat et bence az sık yersin, alırsın ya genelde alıyorlar kiloyu ama sağlıklı olda alma boşver napcan kiloyu :) sigaray gelince artık aklından geçirme içme zehirden başka neye yarıyor ki çıkar hayatından :):)

yok kullanmıyordum içenleri görüyoruz ya bırakmak zor iyiki kullanmıyormuşm

yakamoz, cnm hoşgeldin
ben de nakilden sonra hastanede yatarken 6 kg mu ne vermiştim ama bana geri aldırdılar o kiloları alman lazım dediler
sonra da kortizondan dolayı çok aldım, hepsi üstüme yapıştı kaldı
bi ara da boşlamıştım kendimi, evdeyken ne bulsam yerdim az yesem bile kilo alabilen bi yapım var maalesef
şimdi de dr vermen lazım diye başımın etini yedi zaten vermem de lazımdı,
kendim farkındaydım
şu an diyetisyene gitmiyorum ama dikkat ediyorum yaklaşık 8 ayda 6kg verdim daha doğrusu ilk 2 ayda verdim 6 aydır anca koruyabiliyorum
şimdi yaz geliyor metabolizma hızlanıyor malum, veririm sanırım
eski kiloma dönsem, sonra kalan birkaç kiloyu da veririm
bakalım işte...
bu arada ben ameliyat olduktan sonra sigara dumanına bi hassasiyet başladı, hala var, cam açık olsun yoldan geçen birinin bile içtiği sigara tıkıyor beni ki 3. kattayız
yani kısaca zararlı sigara, imkanın olduğu an bence bırak Bekir, sağlık bu şakaya gelmez, böbreğin iyiyken ciğerlerini de bozma...

haha:D Alemsin Bekir, Allah iyiliğini versin:)

estağfirullah ne kusuru:)
ben isimleri büyük harfle yazıyorum ya... :D

hoşbuldum Merve nasılsın canım , nakil olduk ama yinede oluyor sorunlar , olsun o kadar çok sabrettik ki bunlara da sabrederiz değil mi :) hem sen azimli birine benziyorsun vermek isiyorsan verirsin o kiloları :)Bekir hala harflerdemsn sen :)

Yok ya neden çirkin bulsun :) ben bilgisaya indirdim ordan da buraya işte sen nasıl yapıyorsun ki kabul etmiyor?

iki foto olacak Bekir biri bura için biri profil için istersen ikisnede aynı resmi kullanabilrsn :):)

:):):)nerden yapmaya çalışıyorsun sen ? kıskandıklarından kabul etmiyorlar desene :)

tamam biri avatar biri profil ikisinede indirmen lazım öyle mi yaptın ? yaptıysan olmuyorsa sistemde hata vardır ya da kıskançlıktır :):):D

Bekir baktım şimdi sen sadece profile indirmişsin avatara da indirmelisn :):)

kıskanan yine kıskanır bence baktılar sen resmi koymaktan vazgeçmeyecen izin verdiler uğraşmaktan vazgeçtiler :):):) neyse çıkıyorum ben iyi akşamlar görüşürüz dikkat et kendine :):)

hoşbuldum Merve nasılsın canım , nakil olduk ama yinede oluyor sorunlar , olsun o kadar çok sabrettik ki bunlara da sabrederiz değil mi :) hem sen azimli birine benziyorsun vermek isiyorsan verirsin o kiloları :)Bekir hala harflerdemsn sen :)
sorunlar hep var Yakamozcuğum, ama ben artık aştım bunları olduğu kadar şükür idare ediyoruz canım yaaaa
evet canım vericem inşallah:)
hayır ben harflerde değilim tamamen Gül MERVE için o rahatsız oluyo diye:) yakamoz sen resmini nasıl koydun oraya benim resmi niye kabul etmiyo acaba site beni çirkinmi buluyo:)
hassasiyetin için teşekkürler Bekir, çok sağol:)
bu arada epey muhabbet etmişsiniz ben pcnin azizliğine uğradım takip edemedim, neyse Bekir profil foton güzel olmuş:)

aynen valla, pcnin yavaşlığı fena oldu:)
okudum resim koyma muhabbetlerinizi ve yakamozun yönlendirmesini:)

slm arkadaşlar nasılsınız görüşemiyoruz bu ara :) iyisinzdr umarım Rabbim iyilikler versin hepimize görüşmek üzere Allaha emnt olun dikkat edin kndinize :):)

selam Bekir ve Yakamoz:)
ben iyiyim de sizler nasılsınız? tek başına muhabbet olmuyor malum:)

girmş olduğumuz şu mübarek üç aylar hepinize sağlık güzellikler getirsin inşallah birbirmize de dua edelim
Allaha emanet olun

slmmm arkadaslar nasılsınızzz...guzel ve saglıklı yarınlara insallah :)

a.s Hülya iyilik sağlık şükür sen nasılsın?
inşallah Rabbim hepimize sağlıklı güzel günler nasip etsin
hayırlı geceler...

bekirr sen sorr bn cewaplArımmm merak etne :)) ben buralardayım :)

Bekir,
ben de hep evdeyim pcye gündüz girme şansım olmuyor ev işi olsun hatta pcyi boş bulsam soluğu nette alıyorum ama.. işte...geceleri genelde bende:)
bu arada kime dedin nerdesin diye? soruysa sen sor mutlaka yanıtlarım arkadaşım, bilgi paylaşıldıkça güzeldir...

olsun gül hepımız burdayız nasılsa :) bnde ögretmenim akssamları gırıyorum ancak

Üst Alt