Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbrek nakli olan kim var?

peki nakil sonrası Allah korusun hepatıt b aids veya kalple ılgılı bı hastalık olması durumnda kullanılması gereken ılaclar olabılır.hepatıt b ve aids hastalıklarını yenmek ıcın bagısıklık sıstemıne ıhtıyac var bu durumda ee böbrek atar.

valla bence bünye meselesi ben 2 ay sonra döşemecide işe girdim tozun içine benim bünyem çok şükür sağlam

Efegenc bana göre hayatını hangisi tehdit ediyorsa hangisinin tedavisi öncelikliyse o tedavi edilir ötekiler içinde çare düşünülür belki ama önmli olan hayatsa önce o diye düşünüyorum ve eğer böbrek ikinci plandaysa o zaman onu kaybetmeyi göze almak gerekebilir , ama tıp çok gelişti mutlaka ki böbreği korumak için her imkan kullanılır düşünülür ben böyle düşünüyorum yani bu konuda şuanki fikrim bu :) ben 6 ay sonra bıraktım maskeyi toplu taşıma araçlarınıda kullandım kullanıyorumda Serkana katılıyorum belki bünyeyle ilgili olabilir ama sen yinede doktorunun bu konudaki tavsiyelerine uymaya çalış derim.
Herkese , hepimize geçmiş olsun , sağlıklı günler yıllar diliyorum...:):)

zaten bunyenızın aktıflıgını basklıyor bu ılaclar sizin bünye dediğiniz olay bagısıklık sıstemınden ıbaret ve böbrek reddını onlemek ıcın etkısız hale getırmelerı gerekıyor bu nedenle ben cok fazla farklılıklar olabılecegını sanmıyorum.bagısıklık sıstemı de cok önemlı bır fonksıyon.bız farkında olmadan bagısıklık sıstemı bırcok hastalıkla mucadele edıyor ve yenıyor.tabıkı tercıh meselesı fakat ben olsam boyle cıddı bır amelıyattan sonra döşemecide işe girmezdim işin sonunda dıyalız var ve dıyalız cok uzun bır surec diyalizsiz gecen her dakıka cok kıymetlı dıye dusunuyorum.butun böbrek hastalarına rjeksıyonsuz hayat dılıyorum :)

kullanılan ılaclar dolayısıyla seker hastalıgına yakalanan oldumu.nakıl sonrası bırcok ılacın yan etkısınde dıyabet var.ınsan bırınden olmassa öbüründen kapar dıye dusunuor.varsa da böyle bır rısk önlem olarak olmamak ıcın neler yapılabılır.tuz ve seker dıyetıyle onlenebılırmı.hayat boyu tuz ve seker dıyetı yaptıktan sonra seker hastasından farkın ne olur.

Efegenc, evet tabiki kullandığımız ilaçlar vücut direncini sıfıra düşürüyor ama herkeste hasta olmuyor değil mi? sen ne zmn nakil oldun bilmiyorum benim bu ay 1 yıl olacak nakilden 4 ay sonra şekerimin yükseldiğini bilmeden acile gittik bazı şikayetlerle ( nerdeyse koma halinde)ve orda şeker sonucu 800 dü, ilaca bağlı olarak yükseliyor ama diyabet teşhisi de konabiliyor ve şeker hastası olarak kalma ihtimalide olabiliyor , o yüzden ilaçların dozajı tamamen ayarlana kdr ve bence 1 dolana kdr şekerden uzak durmak lazım , tuza gelince ben az tuzlu yiyorum abartmadan yani sorun olacağını düşünmüyorum .
Neyse fazla uzattım hoşçakalın... :):)

efegenç,
bildiğim kadarıyla nakil hazırlığındasın
ve doğal olarak ameliyat öncesi kafana birçok şey takılıyor ve bunların yanıtlarını öğrenmek istiyorsun
haklısın ve sormakla en iyisini yapıyorsun
ama bence sen sağlığını düşün
birşeyi 40 kez söylersen olurmuş derler ya, sen de ben iyileşeceğim ama şu şu hastalık olabilir, ya da şeker hastası olursam ne anlamı kalır vs vs gibi şeyler düşünebilirsin
ama bence gönlünü ferah tut ve bir önceki mesajında yazmış olduğun gibi diyalizsiz yaşamanın yani özgür olmanın, hayatının makineye bağlı olmadan aktığını bilmek kadar güzel bir şey yok, tabii ki dikkat etmek gerek
ilaçların yan etkilerine gelirsek,
bana tuz ya da şeker kısıtlaması yapılmadı ilk nakil olduğumda sadece şekeri azaltmam gerektiği konusunda uyarıldım o da çok kilo almıştım ondan... hala da verebilmiş değilim tam ama neyse...
az tuzlu ve az şekerli besleniyordum
şu an şeker riski olduğu dikkatli gitmem gerektiği söylendi tatlı yememeye çalışıyorum canım isteyince de nefsimi köreltcek kadar yiyorum ve şu an glikoz dengede...
ve düşün benim fazla kilom var üstelik 12 yıllık nakilliyim
yani bu bünyeyle alakalı
bağışıklık baskılanıyor evet, bi mikrop olsa millet 2 günde ayağa kalkar sen 1 hafta kendine gelemeyebilirsin
ama bunlar da işte işin küçük detayları...
fazla takılıp detayda boğulmamak lazım
başka soruların olursa mutlaka sor ki bildiğimiz varsa paylaşalım
hepinize sağlıklı bir ömür diliyorum
saygılar...

benim şuanda tansıyonum normal sevıyelerde ama yarım tablet gun asırı enaprıl kullanıyorum.evet nakıl asamasndaym halen 27 hazıranda gerceklesecek.nakıl oldktan snra tansıyonmnda duzelecegını ve tansıyon ılacı kullanmama gerek olmayacagını.ama kortizon ılacları vucutta tuz tutuyrms dolaysyla tansıyona neden oluyormus.suan bı ıkılm arasında kaldım ınsallah tansıyon ve seker hastalıgım olmaz.iki hastalık bırleserek böbregı cok cabuk bıtırebılır.

efegenç,
sen şimdi bunları düşünme bak ben de tansiyon ilacı kullanıyorum
şekerim de henüz yok, kontrollü gidince dengeleniyor
sen bunlara kafayı takılacağına diyalizden kurtulacak olmanın sevincini yaşamaya bak

naklı gectım su boyun kateterınden kurtulsam o bile bayram benım ıcın.acaip kasınıyor.enfeksıyondan korkmasam pansumanı sokup hatır hutur kasıyacagım.zaten 49 gun oldu takılalı ve ben halen boyun kateterıyle dıyalız yapyrm.bı kac aksılık yuzunden 27 hazırana ertelendı kalıcı kateterde taktırmak ıstemıyorum17 gun ıcın suan atesım flan normal ınsallah enfeksıyon kapmadan kurtulurum.tabikide nakıl olacagım ıcın mutluyum ama endıselerımı gıdermeye calısıyorum.

öyle Yakamozcuğum aynen:D
benim için önemli değil gül denmesi de:D

Bir müddet görüşemedik arkadaşlar.. kaldığım yerden okurken farkettim Gül sende burda küçük harfle yazmışsın :) sayfa 13 :)

efegenc;
İnşallah efegenç herşeyin en iyisi olur senin için.Elbette endişelerin olur çoğumuzda olmuştur bir takım endişeler.Ama endişelenerek kendine psikolojik baskı yaratma.Tekrar geçmiş olsun acil şifalar.

Konunun başını okumayanlar için aralık 29 2011 de ankara medicana da nakil oldum.rahatsızlığımın öncesi yoktu.

Yakamoz medicanayı bıraktım İbni sina da devam ediyorum kontrollere demişsin.Özel değilse bir nedeni varmı (hani ibni sina doktorları daha iyi gibisinden)..İbni sina ile ilgili nakil öncesi kötü tecrübelerim oldu.Bende orada devam etsem bana büyük kolaylık olur. ama şuanki durumunu bilmiyorum.Senin düşüncen nedir ibni sina nın takipleri konusunda ?

Hepimize sağlıklı uzun seneler inşallah...

Merhaba , Efegenc Gül'ünde diğer arkadaşlarında dedikleri gibi sen yaşayacağın güzel günlerin hayalini kur onları düşün risk her zaman vardır hayatta hayırlsıyla ameliyatını olursun ve sana söylenenleri yapmaya çalışırsan herşey yolunda gider Allah'ın izniyle , şimdiden geçmiş olsun inşaallah başarılı bir ameliyat geçirirsin...
Sertaç, medicanayı bırakmamın sebebi var tabi ama bunu geçelim, ben ibni sinanın eski hastasıyım orda sırayada yazılmıştım ama haber çıkmadı babamda medicanayı duymuş başvurduk kardeşim vermek istedi 1 hafta da oldu işlemler ve sonrası ameliyat. İbni sina da takipler iyi doktorlar ilgili ben memnunum yani, benimde hacettepe ile ilgili kötü tecrübelerim oldu orayı bırakıp ibni sinaya geldim ve burda da devam edeceğim inşaallah bir sorun olmadıkça olmaz da umarım :):) sen benden sonra nakil olmuşsun bende 23 haziran 2011 de oldum 4. aydan sonra bıraktım ... Tabi ki senin tercihin ama ibni sinada iyi yani bana göre :)
Güüüülll bu arada seninlede görüşemiyoruz dikkat et kendine canım:) herkese güzel sağlıklı günler dilerim Rabbimden...
( not: sohbette bizler için oda açıyorum beklerim arkadaşlar:):))

Rica ederim Sertaç, online oldukça açacam çünkü anlık açılabiliyor yani kalıcı bir oda değil böbrek nakli olanlar olacaklar diye açmıştım dün ama arada değişebilir , değişsede böbrek adı hep olacağı için bulusunuz yani :):) nakilli olanları olacakları beklerim ,:eek:aslında kim çevirim içi olursa sohbette açsın odayı ki orda buluşalım burda sohbet yasak çünkü o nedenle orda sohbet edilebilir tabi sohbet etmek isteniyorsa, bilgi alışverişinde bulunmak için iyi bir fikir bence ama tabi sizler daha iyi bilirsiniz ...
Görüşmek üzere hoşça kalın...:eek:

arkdslar nakıl sonrası ıdrara normal bırsekılde cıkılıyormu yoksa bır aparat flan kullanılıyormu.kullanılyorsa nasıl bır aparat nerden yerlestırılıyor?

Mrb Akın , nakilden sonra bir süre idrar çıkışı takip edileceği için sonda takılıyor , aldığın sıvı ile çıkardığın takip edilecek normal ise ve herşey yolundaysa bir kaç gün sonra çıkarılır, yani bana böyle olmuştu:):):)

hazırlıklı gıtmekte fayda var.pek bı mahremıyet kalmayacakmıs gıbı gozukuyor.Allah ne dusursun nede mahrum bıraksın bu hastahanelerden bızı.herkeze acil sifalar :)

amin efegenç, amin...
sen inşallah hayırlısıyla naklini ol, sağlığına kavuş gerisi öenmli değil, düşünme o kadar:)

:) sen hazırlığını yap elbette efegenç :))) İnşallah tez vakitde şifana kavuşursun..

Arkadaşlar bende de son 3 aydır boğazlarım hemen şişiyor. az ılıktan soğuk olsa bile yediğim içtiğim hemen ertesi sabaha yutkunamıyorum. biraz çektiriyor.. o kadar da hassalaşamam diye düşünüyorum 6 ayım tam dolsun onun içinde gideceğim kbb ye bir. sizlerde öyle bir şikayet oluyormu..

sertaç,
ben de soğuk bişey yesem direkt etkiliyor
hatta yazın ortasında bile ılık oda sıcaklığında su içiyorum
dondurma yedikten sonra mutlaka ılık su içerim yani bu bir şikayet bile değil artık benim için, bünyem böyle deyip alıştım
benim de boğazlarım hemen şişer hatta azıcık biraz moralim bozulsun hemen boğazlarıma vurur, sesim kısılır falan...
tabii kbbye gidip bir görünmende fayda var
herkese geçmiş olsun

Bana bişey olmuyor kışın biraz eziyet çektim oda işten eve giderken 1 metre karda otobuse falan binene kadar biraz soğuk yedim :D

arkadaşlar merhaba kız arkadaşım da kby hastası 24 sayfa böbrek nakli olanların yazılarını okudum peki verenin durumu hakkında bilgisi olan var mı eğer evlenirsek ona böreğimi seve veririm onun makineden kurtulması fikri bile hoşuma gidiyor ancak beni bekleyen zorluklarıda düşünmüyor değilim

dunyalı,
bu konuda sana bilgilendirmeyi özelden yazmaya çalışacağım elimden geldiğince... malum sayfa epey ilerledi...

bacıbey,
vermiş oldugunuz link hastalık nedeniyle tek böbreğini yitiren insanlara atfen açılmıştır, nakil için donör olanların sorunları o linktekine göre daha azdır,
bilginize...
Saygılar...

dünyalı evlenecek olmasan bile verebiliyorsan ver.pişman olmayacaksın emin ol.hatta gururunu yaşayacaksın. kaldı ki evleneceğim diyorsun bu durumda hiç düşünme.bana babam verdi 3 gün sonra işe başladı eski halinden hiçbir farkı yok.6 ay oldu sağlığında hiç bir eksilme bozulma olmadı. olanı da duymadım bu zaman kadar...doktorlar sana çok daha iyi bilgilendirme sunacaklar. sen burda saçma sapan olumsuz yorum yapanlar olursa kulak asma git doktorlardan bilgi al daha iyi...

selam arkadaşlar bende beylikdüzü medicanada oldu şükürler olsun çok çok iyiyim .içinizde olmak isteyenlerde var inş istekleriniz gerçekleşir ve sizlerde mutlu bir hayat yaşarsınız .olacak olanlara yardım edebilirim hastane ve doktorlar hakkında . herkeze acil şifalar dilerim

ameliyat hakkında bilgi verebilirmisiniz acaba yatıstan cıkısa kadar olan süreci acaba bizlerle paylasırmısınız özellikle medicana beylikdüzü hakkında bilgi edinmek istiyorum gercekten ıyı bır hastahanemı bu ameliyatı her hastahanede ucretsız olarak olabılıyormusum ve olmusken en ıyısı olsun ıstıyorum.çapadaki doktor yönlendırdı benı medıcanaya ınsallah dogru bır tercıhtır.bu hafta ıcı tekrardan kan testlerı yapılacak bazı problemlerden oturu 1 ay gecıkme oldu nakılde ve 1 ay dolmus testler yenıden yapılıyormus ama koordine eden sahıs anıldı sanırım ısmı uzun suredır nakılı kovaladıgımızı bıldıgınden oturu ıslemlerımızı cok cabuk bır sekılde halledecegını soyledı.10 gun ıcerısınde nakıl olmus olacagım.ama endıselerım var bı yerdende acılıyetı var neredeyse 2 aydır boyun kateterıyle dolasıyorum ve enfeksıyon belırtılerı olmaya basladı artık antıbıyotık kullanıyorum.bakalım hakkımızda hayırlısı neyse o olur ınsallah.bu arada verıcı olmak ısteyen arkadas doktorlar tek böbregını vermenın böbrek yetmezliğine ileride yakalanma riskinin sağlam ıkı bobreklı ınsanla aynı oldugunu soylenıyor bu konuda endısen olmasın ama yinede riskler var herhangı bır kaza anında tek böbregını kaybetsen bıle yedegı mevcut ama bu durum da ne yazıkkı sende bır dıyalız hastası olabılırsın ama cok dusuk bır ıhtımal yanı ona bakarsan kaza yaptıgında komple olebılecegınde bır gercek hayat bır rıskten ıbaret bunun dısında böbrekler aynı zamanda vucut ıcerısındekı elektroit dengesini sağladıgından yani vücut enerjısınınde düşüş olabilir.yanı antremanlı sporcu bır ınsan 1 saat futbol oynayabılıyorsa sen yarım saat ıyı bır sekılde oynayabılırsın yinede bütün bunlardan sevdıgın ınsanın senın sayende hayatını kazanmasında sağladıgın mutlulugun onune gecemez.sunuda unutma böbregını verecegın kızdan bu dunyada sana daha cok sevgı duyabılecek baska bır ınsan olamayacagınıda bıl heryer karanlıkken sen ona ısık olacaksın bunun degerını ve onemını bılıyor olacaktır.

Efegenç Ben Ankara medicana da oldum.Ama kurumsal bir kuruluş olduğu için hizmetleri standart ve üst seviyede..Zaten öyle çok özel bi ilgiye ihtiyacın olmuyor.iki gün sonunda kalkıp geziyorsun yavaş yavaş. Bir hafta sonrada taburcu oluyorsun genelde.ben 8.günde oldum hafta sonuna denk geldiğinden.Ücret demişken evet bütün hastanelerde ne senden ne vericiden para alınmıyor hiç bir işlem için.Sadece refakatçi bulundurursan (ki alıcıya ameliyattan sonra refakatçi yasağı var vericinin de ihtiyacı olmuyor) ona refakatçi ücreti talep ediliyor.(ankara medicana da öyle idi).Babam verici idi 5. gün taburcu oldu ameliyat sonrası.
Eğer testlerinde bir sorun olmazsa (ki inşallah olmaz) yatıştan 2 gün sonra en geç ameliyat olmuş olursun.ilaçlarını hemşireler saatli veriyor.sana nakil sonrası eğitimi veriliyor(diyet,günlük yaşam,enfeksiyondan uzak durma vs gibi).Aklıma daha başka birşey gelmiyor kafana takılanı sor elden geldiğince yardım edelim.Allah şimdiden şifanı versin.Cümlemize inşallah..

Bende beylik duzu medicananada oldumAvrupa standartinta bir hastsne memnun kalacagindan eminim

Üst Alt