Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelliye ehliyet alımında yaşatılan zorluklar!..

cun0nline

ABİ ÖZELDEN ehliyet raporu alınmıyor diye birşey yoktur.....
ben 2 kere gittim nüfusa sordum oluyor hatta ben ilk ehliyeti özel hastaneden aldım keşke o doktor gene doktorluk yapsa adam mesleği bıraktı neysee.. hakkımızda hayırlısı benim işim sıkıntılı hastalığım teşhisi epilepsi geçiyor ama sara değil benim ki internetten araştırınca epilepsi hastalarına 1. sınıf sürücü olur raporu veriliyormuş

https://www.turkepilepsi.org.tr/4/haberler/406/ehliyet-yonetmeligi-degisti

cun0nline
ozel resmı uzman tabıb oluru rapor geçerlidir. fakat ozel tertibat gibi gerektıren olursa ozel sıkıntı yapabılıyor. komısyona sevk konusunda.

Şükür,komisyon sürücü olabileceğime karar verdi :p
Engelliye engel olma prosedüründen başarıyla geçtim :eek:

Sehribanu

hadi hayırlı olsun ben psikiyatri ilaçları kullanıyorum aile hekimi beni psikiyatriye sevk etti oda ilaç kullandığım için ehliyet yenilemeyeceğini söyledi direk mhrsden sağlık kuruluna randevu alıp heyeti girsek olurmu öyle

cem35

psikiyatride tam olarak ne ilacı kullanıyorsunuz ki sürücü olur raporu verilmedi ?? şizofren felan mısınız yada yeşil reçeteli ilaç mı içiyorsunuz ???
bende psikiyatride tedavi görüyorum acaba banada mı aynısı yaparlar....??

Bir sorum olacak bilgili biri beni aydinlatirsa sevinirim...
Ben saglikli iken E sinifi ehliyetim vardi isitme kaybi yasadim ve iki kulagimda da işitme cihazi.var yuzde 58 engelli raporum var. Ehliyeti yenemeye gittim. Kbb ve gozden uzman dr a ordan il saglik a heyete ciktim.isin tuhaf tarafi gozlerde sorun yok sadece kulak ta isitme kaybi var ve cihaz kullaniyorum.rapor sonucu engelli B diyor ayrica sadece otomatik vites kullanabilir aynalar elektrikli olmali diyor gozde sorun yok ortopedi engel yok .
1.soru ortopedi engelim olmamasina ragmen neden otomatik vites diyor
2.soru gozlerde sorun olmamasina ragmen neden aynlar elektrikli olacak
3.soru E sinifi ehliyetim b oldu tekrar surucu kursuna mi basviracam

otomobil ehliyetine kodları ekletmek için gittiğimde motosiklet ehliyetimi iptal etmişlerdi.
15 yıldır motosiklet kullanıyorum. 200.000 km'den fazla motosiklet tecrübem var, ağır kazam yok. insan gibi kullandım.
motosiklet ehliyetim de yeni tip ehliyetlerdendi.

sivri zekalılar bütün ortopedik engellilere iki tekerli aracı yasaklamış.

araba alacak parayı bulamasam, zorunlu olarak ehliyet yenilemesine girdiğimde yine ehliyetim iptal olacaktı.

cem35
olmaz aıle hekımınden aldığında psıkıyatrı klığğne gideceksınız.

Sinan0404
sürücü kursuna başvurmayacaksınız. nvıye gidip engellı b olarak işlenecek. özel hastanelere gidin.

logos
geçmiş olsun ınanın uzuldum. keşke kod eklettırmeseydınız. motor surmek bambaşka bir sevdadır. ki maalesef ortopedık engellıler 2 teker kullanamıyor yonetmelıkte geçiyor.

cem35
Teşekkür ederim.
MHRS'den randevu alıp direk gidemiyoruz. Psikiyatristin seni kurula sevk etmesi gerekiyor?

herkese merhaba, ben sadece ortopedi kliniğine gideceğim ehliyeti yenilemek için. ancak aile hekiminin sevkiyle özel bir hastanede bunu halledemez miyim, devlet hastanesinde sırayla filan uğraşmayalım, ankara'dayım. yönlendirebilecek bir arkadaş varsa çok memnun olurum.

2,5 sene önce özel hastanede dahiliye&göz muayenesine girdim Aldığım raporu trafik şubeye verdim Yeni ehliyetimi sorunsuz şekilde aldım.

logos
Bende de motosiklet ehliyeti var. 2018'de yeni ehliyet almıştım. Sorunsuz ehliyeti yenilemiştim. Hatta dedim ayaklarım vites indirip kaldıramıyor onun için maxi scooter kullanabilyorum ona göre ehliyet alsam yeterli dedim. A'nın tüm serileri sınıfı tanımlanmış yine. 2028 de yenilemem gerekecek o sene ne olacak bakalım.

perseküsyon

ehliyet yenileme şeklinde miydi? yoksa sıfırdan ehliyet mi aldınız ilk defa?

teşekkürler,

şimdi yenileme aşamasında il sağlık müdürlüğüne de gideceğimiz için süreci netleştirmem gerekiyor...

güzel bir bilgilenmdirme olmuş, fakat eksiklikler var sistemi elekştirmek adına lütfen yanlış bilgi vermeyin(ben de sistemden memnun değilim). devlet hastanelerinde ücret alınıyor fakat 55tl değil. yanlış hatırlamıyorsam 6 doktor için 55 tl ödemiştim ben aralık ayında. ücret ödememizin nedeni ise. devlet hastanesine sağlık amacı ile değilde özel bir belge cıkartmak amacıyla gitmemizden dolayı ben sorduğumd aöyle demişlerdi. sürücü belgeleri özel muayeneye giriyor.

Ehliyetler yenilecek özel hastaneye gidip rapor alsak sorun olmaz o zaman psikiatri raporunu hiç söylemesek de olur herhalde ne dersin ?

Maalesef, devlet hastaneleri de artık engellinin üç kuruşuna göz dikmiş vaziyette. Üç ayrı doktora sevk yapıldı. Muayene ücreti her biri için 91,-TL, ayrıca 15'er lira göz ölçümü ve odyometri rapor için aldılar. Üç branştan sadece muayene olabilmek için 3 gün hastaneye gidip geldim, sonraki gün İl Sağlık Müdürlüğüne gidip geldim. Yol parasını saymıyoruz o zaten kimsenin aklına gelmiyor...

Hollanda'dan özel ambulans uçak ile tedavi icin hasta getiyoruz. Sen rapor ücreti ödemezsen Sağlık Bakanı nasıl show yapacak?

Alman

ben de 2017 yılında almıştım.
sorun motosiklet ehliyeti değil, sorun engelli bireylerin hareket alanlarının kısıtlanması. "ortopedik engelli" diye herkesi aynı sepete doldurup, kişilerin özel sorunlarını sıradanlaştırıp bireyden nesneye çevirmeye çalışıyorlar.

senin, benim ya da bir başka "engelli insanın hayatını nasıl kolaylaştırabileceklerinden" ziyade "önümüzden çekilsinler" amacı ile yürüyorlar. ve bu engellilere özel bir durum değil.

uzun zaman araba alacak param olmadı, arabayı alamayıp motorumu da kaybettiğimde hareket alanım hayat kalitemi, sosyal yaşamımı düşürecek kadar kısıtlanır. bunun ayırdına varamayacak kadar insanlardan ve insanlıktan uzaklar.

Kıymetli dostlar. B.Çekmece ve Beylikdüzü ilçelerinde bulunan özel hastanelerin çok büyük kısmı ehliyet raporu veriyor. Ve özel hastanelerden alınan raporu ilgili merci kabul ediyor, gittim konuştum. Lakin özel hastaneye telefon açıyorsunuz ehliyet raporu verip vermediklerini soruyorsunuz, müspet cevap alıyorsunuz. Sol ayakta polio sekeli olduğunu söyleyince ‘’biz bu durumda vermiyoruz, devlet hastanesine gitmeniz gerek’’ veya ‘’ortopedi doktorumuz yok’’ cevabı ile karşılaşıyorsunuz. Bu iki ilçede durum böyle. Selametle.

@perseküsyon özel hastanede ehliyet raporu alırken ne iş yaptığın mesleğin falan soruluyor mu ?

Bedensel engelli için özel hastane ehliyet raporu vermez bu nerden çıktı kim uydurdu bunu eskiden olan bir sistemmiş bu artık yok the end bu konu kafa bulandırıyor...

Şahsın engeli tertibat gerektirecek bir durumda ise seve seve önce aile hekime ordanda X Devlet hasanesine hastanede sizi il sağlık müdürlüğünün tertibatlı araç komisyonna sevk edecek bitti giti bu kadar...

Kafasına takılan sorusu olan bana sorsun cevplarım

Sevgili kardeşim ben ehliyet veren merci ile gidip 5-6 ay önce bizzat konuştum, durumumu söyledim ve rahatsızlığımı kendilerine gösterdim. Özel hastaneden, tıp merkezlerinden alınan sürücü olur raporu ile ehliyet verildiğini söyledi EHLİYETİ TANZİM EDENLER. Senin dediğin doğru ise o zaman kaymakamlık yani nüfus idaresi vatandaşa yalan söylemiş oluyor öyle değil mi? Ya kaymakamlık işi bilmiyor ya da sen yanlış hatırlıyorsun. Bir yerde terslik var. Neyse gidince göreceğiz anyayı konyayı. Selametle. Ama senin dediğin de doğru olabilir. Araca özel bir aparat gerekiyorsa bu durumdaki bir vatandaş için özel hastane devreye girmeyebilr. Ama otomatik vitesli araç kullanabilecek durumda olan birisi için, mesela sol ayakta polio sekeli bulunan birisi için, özel hastane sürücü olu raporu VERİYOR. Nüfus idaresine gittim durumumu söyleyip rahatsızlığımı gösterdim, tertibata gerek olmadan araç kullanabildiğimi ifade edip ehliyet alırken çıkartmış olduğum raporumu gösterdim; ve bu durumda özel hastane sürücü olur raporu verir dedi bana.

alifatih1958

Biz zaten en baştan söylüyoruz özel hastane tıp merkezi raporları geçerlidir uzman tabib oluru olsun yeter diyoruz çoğunluk ısrarla devlet hastanesi diye tutusmus birde komisyon sevdalıları yokmu?

Ya hu siz neyi anlamıyorsunuz özel tıp, özel hast her neyse komisyona nasıl sevk edecek yazdığımın neini anlamadında iddaa ediyorsun burda insanları yanlış yönlendiriyorsunuz bilip bilmeden bilgi vermeyin...

uzman tabip görüşü diyorusnuzda nasıl komisyon sevki yapacak sistemden? hele bir açıklada aydınlanalım....

Arkadaşlar üstte yazılan bilgiler yanlıştır sakın dikkate alıp vaktinizi harcamayın yazdığım prosedürler aynen doğrudur...

Ehliyeti alalı 2 yıl oldu öyle bir şey yok size sırayla yazdığım şekilde....

Engeliniz tertibat gerektirecek bir durumda ise ne özel hastane ne de tıp merkezleri engelli ehliyet raporu veremez.... bunun için yapılması gereken prosedür şöyledir...

Aile hekimi(devlet hastanesi sevk)
devlet hastanesi(il sağlık kurulunun tertibatlı araç komisyonuna sistem üzerinden sevk)
il sağlık müdürlüğüdür(kodlu rapor temini)

sırayla buralara sevk olunur...

Üst Alt