Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelliye ehliyet alımında yaşatılan zorluklar!..

Suret

Merhaba

malesef üstte yazdığım ibare 2019 daki yönetmelikle uygun yeni rapor zorunlu kılındı kaldı ki artık vergi daireleri keyfi red verme durumuda var yönetmelik vırz gelir tırs gider yani engellinin araç alması garanti değil engellilerin bu hakkı ufak ufak gasp edildi aylardır bu forumda bu konuyu yazdım çizdim sallayan yok...

Genel olarak foruma hitaben;

en ufak kod hatası araç alamama sebebi raporda harf cümle eksikliği red sebebi,rapor tanısı yetersiz kalsa dahi red vsvs buna benzer saçma sapan konularda red

aracını alan kaçıveriyor 5 yılında sonunda bir daha alması çok mümkün olmayacak gibi....Çünkü araç tipi ve fiyat bile limit üstü arac alımı kısıtlanmış durumda....

Ben aracımı aldığım halde aylardır yıllardır yazıyorum bu hak şuan engellinin dışında kişilerce faydalanıyor yani %90 raporlular sorgusuz sualsiz eş dost akraba kan hısım bağı olmadan herkes alıyor diyorum engelli dernekleri uyuyor...Takmışlar limite ulan limit sana değil engelsiz kişilerin araç alımına yarıyor Engeli dahi olmayan şahıslar saldırıyor bayiler bayi müdürleri rahatsız oluyor işlerine çomak sokuyorum bu işte öyle böyle bir rant var...

Bir vekil diyor ocak ayından mayıs ayına kadar 5 bin engelli aracı satılmış insan aklıyla dalga geçiliyor kimi kandırıyorsunuz ne 5 bini 50 bin olmasın :)

Takmışlar limitte limit hakkımız kayboluyor başlarım limite...Limit artsada engelliye yaramaz kaç engellinin parası var çoğunun yok 2023 en düşük alacağınız araç 600 binden başlar yeni limit YDO ile 800 ila 900 bin olacak kime yarayacak bu durum %90 lıya

Sadece bugün kurdan dolayı zamlar gelecek araç alımımız her gecen gün zorlaşıyor

Merhaba Turan Bey,

3-4 cm oran %40 altında kalır size max vereceği oran %30 dur ama siz yinede bir yönetmeliğe bakın derim 7 cm %19 vermişlerdi bir arkadaşımıza engelli grubunda
başka hastalık rahatsızlık varsa eklettirin

tavsiyem;
1 yıl içinde emeklilik iptal olur üstüne sgk seni borçlu çıkartır neden haber vermedin oran düşerse diye

Kardeşim geçmiş olsun.Benim sorumun cevabı galiba sende.Şöyleki .Bende %42 engelliyim.(Ortopedik değil Kronik hastalıktan dolayı) 2019 Engelli raporumu aldım hastalıklardan dolayı.Engelim ortopedik değil.Uyku apnem var.Cihaz kullanıyorum.Birde kan hastalığım var. 2019 da vergi indiriminden emekli oldum .Bütün şartlarım uyuyordu yalnız yaşı bekliyordum. Şu andada normal emekli liğime 3 yıl vaı.2001 yılından E sınıfı ehliyetim var.Bu senede ehliyetler değişecek biliyorsunuz.Şimdi ben sağlık raporu için ne yapmam lazım.Sağlık ocağındaki gidecek Hastaneyi mi gidecem Tekrar heyetimi girecem. Engelli raporum Ehliyet değişimine mani olurmu.Emekliliğimde bir sıkıntı olurmu. Biraz uzun yazdım ama. Bana yardımcı olursanız çok makbule geçer.Teşekkür ederim.

önümüzde seçim var acaba ehliyet sürelerini uzatırlar mı ???

ozmuşlu
Ehliyet ve kimlik yenileme hükümet için ek gelir ve her yıl kontrol şartı koyarak döner sermayeden parayı kaldıracaklar. Hükümete acil para lazım asla uzatmazlar...

Pa_Pi

Her yıl kontrol şartı öyle bir şey yok kaldı isteseler yapamazlar. Suanki verilen süre değerleri yeterli zaten yıllar su gibi akıp geçiyor zaten devriye ekipleri sık sık çevirme yaptığı için sorun olmuyor

Muharrem77

Kardesim herkesin engeli farklı bana her yıl kontrol verdi. Her yıl ehliyet için sağlık kontrolü ve para ödeyeceğim.

Ehliyeti yenilirken doktor 1 yıl sonrasına kontrol kodu giriyor ve seneye tekrar muyane olacaksın diyor.
Emekli olanlara ve sürekli iş göremezlik geliri bağlananlara 1 yıl sonra kontrol muyanesi verdikleri gibi düşün kontrole gitmezsen emekli maaşı dudurulur ve kontrole gitmezsen ehliyet geçersiz sayılır gibi düşün.

merhaba. epidermolysis Bullosa hastasıyım, geçen hafta rapor aldım gözlüğüm var miyopi nedeniyle Göz'den 2 yıllık, 3 yıllık Ortapedi (fiziksel zayıf olmam nedeniyle. güç kuvvet testi uyguladılar.) Dahiliye 2 yıl (tansiyonnum var. ilaç kullanıyorum) kontrol şartıyla normal B ehliyet yenilendi, raporu verildi. bunu paylaşmak istedim.

ahkus75

Aynen kardeşim, bana da doktor 1 yıl sonra kontrol dedi. Bu ehliyet yenileme işi kötü oldu. Eskiden her şey daha güzeldi. Şimdi işin yoksa her yıl ücret öde ve kontrole gir.☹️

Pa_Pi

evet sıkıntı.ücreti de yüksek. benim tanıdığım başka bir arkadaş 5 yıllık kontrol şartı ile alabilmiş.

Engelliolmak
Engellilere zorluk çıkarttıkları konusunda haklısın .Ama 5 branş doktoruna gönderilecek diye bir kural yok.Ben haziran 2022 de aile hekimi tarafından ortopedik engelim var diye ortopediye Gözlük kullanıyorum diye Göze ve tansiyon ilacı kullanıyorum diye kardolojiye sevk edildim.Aile hekimiine sadece ortopediye gönder Görmemi sen muyane edebilirsin gözlkle çok rahat görüyorum ayrıca tansiyon ilacı içinde krdolıjiye gönderme herkes kullanıyor dedim tabi kabul etmedi.Bir kaç gün sonra aile hekiine ilaç yazdırmaya gittim.Benim aie hekimim izinliymiş.Diğer doktor gittim.ilaç yazdırırken bu ehliyet için sevk işini sordum.Sen benim hastam olsaydın ben seni insiyatif kullanır sadece ortopediye gönderirdim ama senin doktorun bu konuda bir az katı yapacak bişey yok dedi.Yani aile hekiminin insiyatfnde.

Suret
Ben Haziren 2022 de devlet hastanesinde 3 doktora sevk edldiğim için muayene oldum.Her doktor için 90 TL ücret aldılar. Toplam 270 TL verdim.

Hastanede doktor engeline yönelik özel tertibatla veya otomotik vitesle araç kullanacaına kanaat getirdiyse eni komisyona sevk ediyor.İlçeleri bilmiyorum ama illerde Sağlık müdürlükleri bünyesinde kurulan ve içinde Makine mühendisininde olduğu bir komisyon var.Doktorun tesbit ve atriif ettiği engelinizle şoförlük yapıp yapamayacınıza yapabileckseniz nasıl bir araçla ( Düz vitesli ama özel donanımlı veya sadece otomatik vitesli veye otomatik vitesli olduğu halde engelinize uygun özel donanımlı araç ) araç kulanaacağınızı karara bağlıyor.Allah korusun Bu engelle hiç bir şekilde araç kullanamaz diye karar alma yetkileri de var.

Engelsiz birinin 10 dakikada yenilediği ehliyete ben 4 gün uğraştım,engelli olduğuma pişman oldum 🤭🤭

Siz şanslısınız 4 günde halletmişsiniz işinizi. Ben 4 temmuzda bu işlere başladım ve hala bir sonuç yok. Komisyondan davet gelecek de, gidecez de, muayene edecekler de, 1 hafta 10 gün sonra e-devlete rapor düşecek de ondan sonra evrakı vereceğiz mührü elinde bulunduran nüfus müdürlüğündeki Süleyman'a.
Selametle.

Arkadaşlar ben parapleji bir kısıtlı yım E sınıfı ehliyetim vardı b sınıfı na çevirmek için aile hekimine gittim önceki yüzde 94 raporumu gördü ve beni 4 doktura sevk etti ve ben esenyurt çevresinde 3 hastaneye gittim birinde fizik yok birinde ortopedi yok derken 15 gün sonrasına başakşehir devlet hastanesi ne randevu aldım ehliyet için yazıyor du nihayetinde randevu günü saat 8 de ordaydım 1 saat bekledikten sonra kapılar açıldı ve fizik dokturu yok deyip gönderdiler ve ben yol üstü kanuni e.a.hastanesine gittim randevusuz tamam dediler ve 215 tl yi bayıldık 3 doktur yarim saat sürdü beyin cerrahi nı saat 2 ye kadar bekledim bağırma çağırma derken zor bela e imza dan anlamadığı için 3 defa odasına git gel den sonra muayene e imzalı çıktıyı alıp adli vaka odasına teslim ettim bayram araya girdi 20 gün sürdü ve mesaj geldi bahçelievler a blok ta il sağlık randevu verdi çok değil 1 saat içinde içeri girdim ve kodlar yazılı kağıdı e devlet ten al dediler akşam üstü e devletten raporu aldim bi perşembeye de nufustan tandevu aldım

arkadaşlar özel hastaneden rapor almak için sağlık ocağına sevke gerek var mı yoksa direk gidiliyor mu ???
Sehribanu
kesinlikle katılıyorum engellinin her işi sıkıntı stres para başka birşey değil....

Doktor muayene ediyor. Hastane doktorun komisyona sevk raporunu kendisimi gönderiyor komisyona, yoksa sizemi veriyor.
Birde bu komisyon nerde acaba.

Son düzenleme:
heyet kurulunun itirazında başka şehirlere yönlendiriyor bu aradaki yol için ücret temin edebilmemiz mümkün mü ? mesela ben bursa'da yaşıyorum verilen karara itiraz ettim yalova'ya sevk edildim, oradaki komisyonda karar veremediği için istanbul'a yönlendirdi, haliyle aradaki yol ücreti hep cebimden çıktı ! ve kurul kararı neticesi halen belli değil !

birde komisyon çıkarttılar arkadaş bu ne biçim iş beee sanki bize bedava araba hibe ediyorlar verecekleri altı üstü ehlihyet yok komisyon yok heyet yok bilmem ne zıkımın kökü diyecen cinnet geçirecem vallahi....

mimfatih İl/İlçe Sağlık Müdürlükleri. 15 günde bir komisyon toplanıyor, duruma göre sevk veriyorlar ilgili yerlere.

her şehir merkezlerinde komisyon var, tedavi olduğunuz hastane il sağlık müdürlüğüne sevk edecektir.

artık e-rapora geçiliyor ömür boyu kalıcı bir rapor oluyor e-devletten degönünüyor

Bipolar bozukluk rahatsızlığım var. Ehliyetimi yenilemek için işyerimden izin alıp Ankara Dışkapı Hastanesine gittim fakat poliklinikteki psikiyatri doktoru bipolar hastalarına ehliyet raporu vermediğini söyledi. Şansını sağlık kurulunda dene dedi ama sağlık kurullarında sürücü olur raporu verilmiyor diye biliyorum.

Yeni bir konu başlığı açmak istemedim konunun altından devam edeyim dedim. 2008 yılında engelli aracı ile ilgili sürekli olan bir raporum var idi. Ama malum AKP ülke de doğru çalışan bir sistem bırakmadığı için rapor konusunda düzenleme yaptı. İşte özel tertibatlı araç kullanır yerine kullana bilir diye bir ibare getirdi. Bende aracımın süresi az kaldığı için kolları sıvadım dedim yeni rapor alayım. Ya arkadaş 525 TL rapor parası ödedim. Sadece işgüzar AKP yapmış olduğu değişiklik yüzünden bu parayı ödemek zorunda kaldım sadece o değil bir de o kadar doktor gezdim. AKP işin suyunu fazlası ile çıkardı. Artık millet olarak bunlara sandıkta hesap sormanın zamanı çoktan geldi. Ülke de şimdi araç limiti yüzünden insanlar araç alamaz oldu. Ama kendileri kocaman motorlu araçları milletin cebinden almasını biliyorlar hakkım bunlara helal değildir.

çok çok alakasız ama belediyeler illa para yiyecek ya asansör kontrollerini sertifikalı ( neye göre bu firmalara verilmiş tartışılır , kim seçmiş ihale mi olmuş???) sağlam asansöre etiket yapıştırıyor sonra öde 1000-2000-3000 bişey bakımı o bakım bu bakım gelenler de 20 yaşlarında genç çocuklar kontrol ediyor.....yani heryeri herşeyi haraca bağlamış gibi devamlı para ödüyoruz. belediye yapsın kontrolü cüzi miktara verelim parayı zaten bina yeni asansör yeni şikayet edilecek yer bile yok......her işleri böyle saağ git para öde sola git para öde ...ehliyet , asansör, tapu , vergi, engelli raporu vs vs vs tükendiğimi hissediyorum...oturduğumuz ilçe akp yönetiminde aylardır kaldırımlar bozuk çocuklar düşüyor gelip de yapan yok

[FONT=sans-serif]doğuştan sağ ayağımda kalça çıkığı var 1999'da ehliyetimi almıştım. bu yıl ehliyeti yenilemede son yılmış yenileyelim dedik. sağlık ocağı ortopediye sevk etti oraya gittim 3 cm kısalık var 3 yılda bir kontrol şartıyla rapor vermiş neden diye sordum yönetmelik değişmiş benim engelim ilerlemiyor ki 3 yılda bir neden rapor alacam başına aynı durum gelen oldumu acaba?[/FONT]

Arkadaşlar rapor çıktı. Başvuru nedeni kısmında ÖTV MTV TAV için engelli raporu yazıyor. Bu TAV ne demek ?

Üst Alt