Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelliye ehliyet alımında yaşatılan zorluklar!..

103.03 yıkda bir kontrol diyor kardioloji nasık olacak bilen varmı acaba

gogo02 Her yıl rapor alıp ehliyetle birlikte yanında gezdireceksin, polis sorduğunda tarihi geçerli rapor olmazsa ceza yazar.

bionic

30.05.2022 sürücü olur raporu için 5 doktor muayenesi ne 215 tl ödemişimdir

İl sağlık müdürlüğünde devlet hastanesinin yazdığı muayene sonucuna mı bakılıyor,yoksa birdahamı muayene oluyor.

Evet dediğin süreçten geçiyorum,
B sınıfı ehliyet, yenilemek için gittim beni aşar deyip
Devlet hastanesine sevk 5 doktor
Ortepedi sürücü olur giriş 215 tl öde
5 doktor muayene
Hepsi 2 sınıf sürücü olur

Ortepedi Sol alt ekstremetide kuvvet kayb,Sol ayak bileği planter ve dorsal fleksiyonu zayıf yazdı.

İl komisyonuna sevk
Burda günümü bekliyorum,
Sizce sonuç ne çıkar İl sağlıktan

tekrar muayene olmuyorsun devlet hastanesinden aldığın rapor gecerli, komisyon yüzüne bakıyor cıkabilirsin diyor sadece :)

bionic
Cevap için teşekkürler ederim..

Şimdi komisyondan kodlar verildi diyelim,ben ehliyetimi değiştirdim uygun kodlarlı ehliyetim oldu otm kullanır şunları kullanamaz diye.

Ben bu ehliyetle illaki otm araçmı kullanıcam?
Ötv indirimi için tekrar devlet hastanesin muayene mi olmam gerekecek?
Ötv indirimi verilmezse( bu mümkünmü) otm ehliyet limi kalıcam?

tekgoz

evet otomatik araç kullanman gerekiyor.
ötv indirimi için muayene olman gerekmiyor. ama dolaylı olarak ÖTV indiriminden yararlanmak için araç alırken bayilerdeki yetkililer, devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporundaki "2022 sayılı engelli haklarından yararlanmak için(sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı araç kullanması gerekir" ibaresini görmek istiyorlar

buradaki özel tertibatlı ifadesi aklınızı karıstırmasın. engelliler için normal otomatik vites(tertibat olmayan) araçlar, engelli bir birey kullandığında özel tertibatlı olarak geçiyor. sonuç olarak devlet ahstanesinden engelli haklarından yararlanmak için basvurulmus heyet raporu alacaksın bayiye gidip normal otomatik araç alacaksın

bionic

Anladım
Benim devlet hastaneden ilk aldığım kurul raporu sürücü olabilirmi idi,özel tertibat ibaresi yoktu. bununla devam ettim.

Şimdi ehliyetimi alınca,
Tekrar kuruldan,dediğiniz gibi engelli haklarından yararlanmak için başvurmam gerekecek.
Bu başvuru olumsuz olma durumu varmıdır,sonuçta beni sevk eden hastane?
İki farklı sonuç vermez diye umuyorum.

Bakalım hayırlısı gerçekten teşekkür ederim.

78 ve 10,02 kodlarını almaya çalısın ilerde ÖTV siz araç alırsınız

sol ayak güç zayıflığı için üstteki kodlar verilir extra olarak bazı kısıt kodları olacak ambulans,ticari araç,iki tekerli araçlar kullanamaz gibi

marto1

Teşekkür ederim 🙏

O ileriki zamana kadar manuel kullanamıyacağım herhalde

Aynen manuel araçta kullanamazsınız bu kodlar çıkarsa

marto1

İl sağlık kurulu
Özel tertibat kullanması gerekir kodlarla birlikte veremiyormu

il sağlık sadece kod verir

akabinde yoksa engeli raporu çıkartılır açıklama kısmınada SADECE HAREKET ETTİRİCİ AKSAMDA ÖZEL TERTİBATLI TAŞIT KULANMASI GEREKİR...

Yazdırmak zorundasın ki öTv muafiyetli araç alabilesin...

Basitçe 2 aşama var

1-il sağlık kodlu rapor (e-devlet üzerinden indir derler 2 ila 10 iş gününde düşüyor)
2-engelli raporu üstte belirttiğim ibare zorunludur(bu da e-devlette arama kısmına erişkinler için engelli raporu yaz 3-10 iş günü düşer)

sağlık kurulundan alınan rapordaki engelli haklarından yararlanmak için alınan raporda mertonun söylediği ibareye bakıyor bayiden arac alırken mutlaka

Ağalar forumu baştan sona okudum. Güzel bir konu ve kim açmışsa ona teşekkür ediyorum. Ben çocukluğumdan beri sol kulak totalda 100 sağda 65 sensoriyel kayıp ve sağ cihazla hayatımı idame ettiriyorum. Konuşmamda ve duymada çok büyük bir sıkıntım yok çünkü cihazım her şeyimi karşılıyor. 2009 senesinde işitme problemim bilinmesine rağmen B sınıfı ehliyet aldım ve 2010'dan beri gayet kazasız ve olaysız araç kullanıyorum. 2010'dan beri de kamuda engelli statüsünde çalışıyorum. Dediler ki ehliyetimi yenilemem gerekiyormuş. Şimdi aşağıda soracağım sorulara işi bilenler cevap verirse müteşekkür kalacağım. şimdiden Saygılar...
1- Ehliyetimi bu yılın sonuna kadar yeniletmem şart mı? normal süresi nedir?
2- Benim için süreç nasıl işleyecek? B sınıfı mı? H sınıfı mı verilecek?
3- Normal yüzde 42 oranında işitme engelli raporum var. Bunu sunmam gerekiyor mu?
4- Özel tıp Hastanelerinden alınacak uygun raporu geçerli oluyor mu?

bionic

İşlemi bilmeyince kafa çok karışıyor,forumda birçok konuyu okudum,eski yeni raporlardan dolayı kişilerin farkı yorumlar var.Hepten devre yanıyor😄

Manuel araç kullanmaya devam etmem için (işe gidip geliyorum) kuruldan sonra ehliyet değişmeden, hastaneye engelli hakları ötv başvurusu yapabilirmiyim?

Benimde devreleri yaktın 😀 özet olarak sen en yakın zamanda otomatik arac işini hallet. Polisler farkederlerse ceza yiyebilirsin bu benim yorumum

Merhaba arkadaşlar. 2009'dan beri Psikoz hastasıyım. Şu an bir sıkıntım yok ama düzenli ilaç kullanmaya devam ediyorum. Ehliyetimi yenileteceğim. Sürücü olur sağlık raporu hakkında bilgi almak istiyorum. Devlet hastanesinde süreç zorluymuş. Ve heyette bana sürücü olur raporu vermezler diye tedirgin oluyorum. Özel hastanelerde de sürücü olur sağlık raporu veriliyormuş. Sizce özel hastaneye gideyim mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

Merhabalar öncelikle ben ehliyet almak istiyorum bana ehliyet verirler mi acaba yüzde 45 oranındadır engel durumum ruhsal ve duygusal kategorisine giriyor
Çok dikkatli olduğumu söylerler zaten bu hastalıgim dışarıdan hiç belli değil eğer vermezlerse arabaya plakasına engelli yazıyorsa alabilir miyim ?şimdiden tşkler

aile hekimi hastaneye sevk ettikten sonra randevu almak gerekiyor mu acaba ???
birde ehliyet süresini uzatırlar mı acaba ???

Tam teşekküllü hastane sevki yapiyor aile hekimi özel raporunu kabul etmeyebilir sonraki süreçte ötv muhafiyetli araç için tekrar rapor isteniyor ikisi içinde devlet veye üniversite hsstanesi olmalı benim bildiğim

öncelikle herkese geçmiş olsun....benim merak ettiğim bu süreçler sonunda verilen rapor Evde Bakım maaşı nı etkiler mi

marto1 benim de şöyle bir sorum olacak hocam:

- sağlık bakanlığı'nın sağlık kurulu raporu vermeye yetkili olarak belirlediği hastaneler var, bunlar arasında özel üniversitelerin hastaneleri de var... bu hastaneden aldığımız sevk de geçerli olur mu?

ben engelli sağlık raporumu bu şekilde bir özel hastaneden aldım, şimdi ehliyetimi de değiştirmek istiyorum, h sınıfı idi, kod eklenmesi gerekiyor.

-kodu il sağlıkta kurul karşısında biz mi söylüyoruz, yoksa doktor hangi kodsa onu yazıyor ve kurul da ona göre mi kod veriyor?
-kodu aldıktan sonra indirimli araç için başka bir işlem yapmamıza gerek var mı?

Suret

Merhabalar,

il sağlık kuruluna hiçbir özel hastane sevk etmez bu özel üniversitede dahil...
özel hastaneler engelli raporu vermez tam teşekküllü devlet hastaneleri yetkilidir geçmişte ne oldu neler yaşandı bilmiyorum 6 tane engelli raporum var belli aralıklarda ihtiyaca göre çıkardım az çok bazı konulara hakimim

H sınıf ehliyet geçen yıl 2021 i 2022 ye bağlayan yılda kalktı

B sınıfı ehliyet oldu yapacağınız şey önce aile hekimine gitmek akabinde X bir devlet hastanesine gitmek belirlenen dallarda branşa girip muayene olmak ve bu muayene sonucu il sağlık müdürülüğü komisyon sevki almak...

komisyon esnasında yanınızda raporlarınızı varsa getirmek faydanıza olur
kod kesinlikle rapor varsa ya da engele göre verilir
kod vatandaş talep edemez komisyon kararı ile verilir

bir diğer husus ötv siz araç almak için diğer şart.....Tam teşekküllü devlet hastanesinden ibareli engelli rapor şartı vardır SADECE HAREKET ETTİRİCİ AKSAMDA ÖZEL TERTİBATLI TAŞIT KULLANAMSI GEREKİR....şeklinde açıklamada yazmak zorunda...

Ayrıca engellilerin olduğu bedensel engelli tertibatlı grup var telegramda katılım sağlamanızda fayda var

https://t.me/+mfuh95NXCAJiZTg0

Araç alırsan her türlü bakım ve engelli maaş kesilir...Lüks sayılıyor artık maaşlıya

Eğer araç alırsanız mutlaka il sosyal hzimetlere bilgi veriniz yoksa yüklü miktarda aldığınız maaşı faizi ile alırlar...

Maaşı riske sokacak eylemlerden uzak durmanızı şiddetle tasiye ederim araç almak güzel bir şey ama pahalıda oldu normal ikinci ele yönelin derim

işitme den ehliyet yenileyen varmı yardımcı olaiblirmi sağlık ocağından sevk aldım sonra dikkkat etmem gerekenler.. açık alana testi deniliyor nasıl bir test

marto1

yani yanlış anlamadıysam, kodu aldıktan sonra bile yine araba alımı için ayrı engelli raporu mu alacağım? daha önce aldığım engelli raporumda ötv muafiyetli araba alır yazıyor, raporumu da 2018'de aldım. komisyondan kodu aldıktan sonra mevcut engelli raporum yeterli olmaz mı?

benim % 40 polio sekeli raporum var sürekli b ehliyetimini özel hastaneden aldığım rapor ile yenilettim ayağıma bakmadılar bile.
marto1
mlerden uzak durmanızı şiddetle tasiye ederim araç almak güzel bir şey ama pahalıda oldu normal ikinci ele yönelin derim[/QUOTE]

merhaba kardeşim benim b ehliyetim var ve % 40 rapor ile emekliyim.ötv siz araç almaya kalksam rapor düşük çıkarsa emekli maaşım kesilip kontrole çağırılırmıyım.raporum sürekli ehliteim 27 yıldır b sağ ayak polio sekeli yani kısalık 3-4 cm

Üst Alt