Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F43-2 Uyum Bozukluğu ile askerlik durumu..?

OğuzHan112
Abi selam aleyküm tekrardan ben birliğime geldim bölük komutanı dedi ki önümüzdeki hafta göndericem seni hastahaneye sence gönderir mi? Korkuyorum birşey yapamıyorum. Başım falan hala çok feci ağrıyor Dayanamıyorum. astsubayda
dedi ki bana yalan atma hastayım diye askerlik yapmak istemiyorsan söyle diye bende dedim komutanım gerçekten hastayım. Yaparım veya yapamam diye birşey demedim.

Bir de heyet hangi günler yapılıyor abi?

En son abi hava değişimi kağıdında şöyle şeyler yazıyor:
Mutsuzluk, uyum sağlayamama, daralma hayattan zevk almama pasif ölüm düşüncesi uyku bozukluğu baş ağrısı. Hava değişimi verildi, hava değişimi bitiminde psikiyatri polikinlik kontrolü uygundur. Rdm takibi uygundur Yazıyor. yardım eder misin Abi lütfen kafayı yemek üzereyim?

Gönderecğim demişse gönderir,sabırlı olman lazım.

İlk hava değişimi sanırım,tekrar hava değişimi verilebilir,
Muafta edebilir,bunun önü açık.

Aciliyeti olmayan durumlarda,genelde 3. Heyette muaf ediliyor,
Amirlerin kıta işlevsellik formuna askerlik yapamaz yazarsalar muaf olmanız kolaylaşır.

Diğerleri formalite olsada,
Burda önemli olan hekim kanaati,askerlik yapamaz diye düşünmüşse kimseyi dinlemez ilk heyette direkt muaf eder.

Sabırlı olun,muaf olacaksınız,ben öyle umuyorum ..
Seyirci68

OğuzHan112
2. Hava değişimi bitti abi. Bu sefer 3. Olucak eğer olursa 1. 20 gün hava değişimi 2. 30 gün 3. Komutan göndermez korkusu var işte ve 2. H. Değişimi kağıdına öyle yazmıştı. Eğer ki olurda gönderip kıta işlevsellik formu vermezse bi sorun olur mu?

Anladım,
Gönderir merak etmeyin.

Şikayetler devam ediyor sanırım.
Bu sefer "elverişsiz"kararı verilecektir.

Kıta işlevsellik formu istenir genelde,formalite,bir anlam taşımıyor aslında.
Hekimin görüşü ve kararı önemli olan.
Seyirci68

OğuzHan112 abi bana 2. Hava değişimi verdiler 1. 30 gün 2. 21 gün abi evime dönüyorum hava değişimi bitiminde askerlik şubesinden sevk alıp kıta anket formu ve askeri işlevsellik formu ile hastahane ye gitsem muafiyet verirler mi yoksa illaki birliğime mi dönmem lazm

Aleyküm selam,

Hava değişimi raporunda smk (sonradan muayene kaydıyla) şartı koyulmamışsa birliğinden devam etmen senin için faydalı olacaktır.

Tabi gidebilirsin,ama olumlu sonuc alman biraz zor olur.

Smk yoksa,birliğinden devam etmeni tavsiye ediyorum...
Abdullah2727.

OğuzHan112 abi smk yazmıyor birliğime dönmem gerektiğini yazıyor ama işte hayat şartları vs zorluyor ben doğu da yaptığım için askerliğimi çok uzun sürüyor bu süreç mesela bu hava değişimini almak için 30 gün bekledim abi 2 defa sürgün yedim baya olaylı geçti tekrar dönersem tekrar sıkıntı yaşayacağımi biliyorum o yüzden köklü çözmek istiyorum ailem de kötü etkileniyor bundan dolayı peki abi akıl ve ruh sağlığı Hastanesi'ne felan gitsem veya ne bilim abi dışarıdan alabilmem için bir kolay yolu olmazmi 2 defa aldım çünkü hava değişimini 3. Hava değişimi yok diye biliyorum

Bu gibi durumlar çok fazla suistimal oluyor,
Oyüzden fazla detaya giremem,yarın suçlu durumuna düşeriz,

Birliğine dönmen söylenmişse dönmen gerekir,

Hastaysanız elbette ruhsağlığı veya diğer,
Gidebilirsiniz,bunda bir engel yok.
Muaf ederlar tedavi başlanır veya yatış yapılır ordaki hekimler karar verir,bununla ilgili çok fazla yorum yapamam...
Marabah

OğuzHan112
Abi çok kötüyüm yukarıda da yazdığım gibi 2 tane hava değişimi aldım komutan 3.süne kıta işlevsellik formu vermiyor sen askerliği yapıcaksın yalan atıyorsun diyor lütfen yardım et ne yapmam gerekiyor. İntihar edicem en sonunda gerçekten iyi değilim komutan da inanmıyor bana ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı ol lütfen

Arkadaşlar lütfen yardım edin uyuyamıyorum göğsüm daralıyor ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin

Bir şekilde sevk alıp gitmen gerekiyor,

Komutanla dikleşmeden güzel bir dille durumunu izah etmeye çalış,

Daha üst amirin varsa ona da anlatabilirsin,
Seyirci68

OğuzHan112
İzin vermezse başka yapacğım birşey yok mu abi çünkü izin vericekmiş gibi durmuyor. Cimer falan tarzında yapacağım birşey olmaz mı abi.. lütfen yardım et durumum hiç iyi değil :(

OğuzHan112
Abi Allah rızası için yardım et ne yapmalıyım canıma kıymayı düşünüyorum artık nefes alamıyorum daralıyorum uyku uyuyamıyorum yemek yiyemiyorum su sigara komutan inanmıyor bana lütfen abi yardım et

Birlik amirine söylemen gerekiyor,
Hasta olduğunu tekrar söyle,gönderecektir sabırlı ol.

Olmadı ailen arasın yada yanına gelip konuşsun komutanınla.
Hasta olan bir insanı zorla tutup hastaneye göndermiyorsa sorumluluk onundur,tekrar tekrar söyleyin hasta olduğunuzu...
Seyirci68

OğuzHan112

Abi selam aleyküm kusura bakma hakkını helal et ikide bir seni uğraştırıyorum. Ne olur bana yardım et bu konuda son şansım. Yoksa intihar edicem Akıl ver bana Lütfen.

Abi Yukarıda da yazdığım gibi 2 tane Hava değişimi aldım. Hava değişimi Bitti birliğime geldim komutan sana çürük vermicez diyor. Dün fenalaştım beni nörolojiye sevk etti gittim hastahaneye doktora derdimi anlattım seni niye buraya sevk verdiler psikiyatriye sevk etmeleri gerekiyor dedi. Ben yine emar çekeyim bişey çıkmazsa geri çağırırım seni dedi. Sonra acile gittik iğne vurmak için bayana anlattım seni öğleden sonra hemen psikiyatriye sevk etsinler dedi. komutan beni rdm ye gönderdi. En son rdm görüşmem vardı komutan rdm kağıdına askerliğe elverişlidir yazıcam dedi yazdı. Bende Herşeyi rdm amirine anlattım. Yemek yiyemediğimi yatamadığımı. O da dinledi kağıda bişeyler yazdı bölük komutanına gönderdi. Bana birşey söylemedi. Rdmye gitmeden önce de bölük komutanı askerliğe el verişlidir falan yazdı ve çürüğü aklından çıkar diyor. Kıta işlevsellik formu vermicem diyor. Eğer hastahaneye veya heyete sevk edilirsem askerliğe el verişlidir yazarsa sorun olur mu. Allah aşkına bana yardım et abi. Dün kafamı duvarlara vuruyordum artık. Allah rızası için yardım et ne yapmalıyım. Çok kötüyüm abi

Doktor uygun görürse kimseyi dinlemez muaf eder,.

2 kez hava değişimi almışsın,eğer psikiyatriye sevk alıp gidersen bu sefer muaf olursunuz diye umuyorum.

Komutanınla neden ters düştün bunu bilmiyorum,

Kıta formu dikkete alınır ancak,iş hekimde biter, sevk alıp gitmen lazım.

İntihar falan bunları aklına bile getirme,kıta formuna elverişli yazılsın önemli değil.
Kararı verecek olan hekimdir,

Sakin ve aklı selim olmanda fayda var.
Seyirci68

OğuzHan112
Abi bana dedi ki önümüzdeki hafta göndericem dedi tamam dedim sonra fenalaştım göğüsüme ağrılar girdi nefes alamadım hastahaneye 2 kere sevk alınca sinirlendi galiba

Göğsüm çok sıkışıyor abi intihar etme derecesine geldim kaldıramıyorum artık nefesimi alıp vermekte güçlük çekiyorum. Abim yarın bölük astsubayıyla konuşacak 45 kiloya düştüğümü kafamı duvarlara vurduğumu uyuyamadığımı yemek yiyemediğimi. Pazartesi göndermez ise dayanacak gücüm kalmicak abi. Başka ne yapabilirim Allah rızası için yardım et. Arkadaşlarım bana kötü bi gözle bakıyorlar komutanlar aynı şekil böyle nereye kadar dayanıcam abi. Terörist muamelesi görüyorum burda arkadaşım da yok. Lütfen bana yardım et abi

Biraz daha sabır,
Abin konuşsun bakalım,pazartesi gönderir inş.
Sabırlı ol biraz daha.

Seni muaf edeceklerinden eminim,sakin ve biraz sabır...
Seyirci68

OğuzHan112
Abi Selam Aleyküm tekrardan. Ben bugün hastahaneye gittim doktor dediki seni cuma günü heyete sevk edicem. Bunun için kıta işlevsellik formu falan istedi. Şimdi bölük komutanı biliyorsun bana inanmıyor. Onun için 2 tane sorum var abi.
1. Bölük komutanı kıta işlevsellik formuna askerliğe elverişlidir falan yazsa heyette sıkıntı yaşar mıyım?
2. Heyet kessin çürük verir değil mi abi hava değişimi veya ilaç tedavisi vermez değil mi kıta işlevsellik formunda öyle yazdığı için?
Tekrardan Allah Razı Olsun ilgilendiğin için abi

Doktora gittiğinde komutan bana imanmıyor hocam.kıta işlevsellik formuna olumsuz yazacağını söyledi diye neden söylemedin.

Kıta işlevsellik formu dikkate alınsada karar verecek olan komutanın değil hekimdir,

Elverişsiz kararı verip yollayacağını umuyorum.olumsuz düşünme.

Gerekli şeyleri yazdım ben sana.
Cumayı bekle,sabırlı ol.
Seyirci68

OğuzHan112
Unuttum söylemeyi abi başım çok ağrıyordu. Çok sıkıntı çıkartır mı abi heyette belki benim doktor heyete gönderir heyete sorun olur mu? Dağılmış durumdayım abi hakkını helal et yoruyorum seni de.

Doktor cuma heyete sevk edicem dedi ya, bölük komutanı veya rdm komutanı heyeti iptal edebilirler mi?

OğuzHan112
Abi selam aleyküm.
Bugün rdm görüşmesine gittim kıta işlevsellik formuyla. Uykusuzluk iştah vs. nedeniyle askerlik görevini yapamayacağı kanattindeyim yazmış.

Bölük komutanı ise personelin özlük davranışında herhangi bir disiplin nedeniyle cezası bulunmamaktadır. askerlik hizmeti yapmasından yanayım sakınca olmadığı değerlenmiştir yazmış.

Hava değişimi kağıdında zaten pasif ölüm düşüncesi uykusuzluk iştahsızlık daralma bunaltma falan yazıyor.

Yarın tekrar hastahaneye gidicem bu evrakları vermek için doktora söylemem gereken birşey var mı komutan inanmıyor tarzında?

Ve abi sence bu yazdıklarımdan sonra sonuç ne olur?

Var olan şikayetlerini olduğu gibi hekime anlat,gerisini boşver,

Hasta olup olmadığına hekim karar verecek,
O doğrultuda bir karar verecektir.
Seyirci68

OğuzHan112
Abi Allah rıza için yardım eder misin?
Anlatmıştım ya sana 2 kere hava değişimi aldım 3.yü heyete çıkıcaktım bölük komutanı inanmadı diye.

Şimdi geçen hafta normalde kıta işlevsellik formunu falan götürücektim hastahaneye grev olduğu için veremedim sonra bayram tatili derken yarın hastahaneye gidicez işte kıta işlevsellik formu vermek için.

Doktor yanımda ki komutana demişti ki kıta işlevsellik formu hava değişimi raporu falan getirin cuma günü heyete çıkaracağım.

Şimdi abi bizim bölük komutanı bana inanmadığı için askerliği yapmasında bir sorun yoktur yazmış. Rdm komutanı iştahsızlık ve uykusuzluk problemleri için askerliğe elverişli değildir kanaatindeyim yazmış. Bazı sorular da ise ast üst zayıf, arkadaş grubu zayıf, iştahı iştahsızlık, tertiplerine intihar edeceğini söylüyor, kılık kıyafet durumu zayıf, sürekli olarak ağlamaklı, psikolojik olarak rahatsızlığını beyan ederek askerliğe elverişli değildir raporu almak istiyor. Falan yazıyor.

Şimdi yarında hastahaneye gidicem bu evrakları falan vermek için ve kendimi çok kötü hissediyorum çürük alamicam diye çok korkuyorum göğsüm daralıyor sürekli ağlama krizleri tutuyor. Hep askerlikle alakalı kabuslar görüyorum xanax ilaç kullanıyorum uyumak için ne olur bana yardımcı olur musun abi? Allah rızası için 😞😞

şu milletin haline bakın zorunlu askerligi kaldirmadilar gitti

OğuzHan112 abi merhabalar nasılsın? Daha önce konuşmuştuk ben uyum bozukluğu nedeniyle askerliğimi sonlandirmistim. Abi ben üni mezunuyum ve kpssye hazırlanmayi düşünüyorum bu sene güzel bir puan alırsam bu muaf durumum engel mi memur olmama? Polislik askerlik vs düşünmüyorum abi normal memurluk için sorum.

Sene 1974. Kıbrıs Barış Harekatının yapıldığı sene. Aynı zamanda rahmetli babamın da görevdeki son senesi, o sene sonu emekli oldu Hava Kuvvetlerinden. Yaş 16. Askeri cemseye bindik gidiyoruz, ben arkada oturuyorum, içeride askeri personel ve bir takım malzemeler var. Kemerburgaz’a geldiğimizde cemse durdu ve bir takım malzemeler yüklendi arabaya. Malzemeleri yükleyenler arasında da ileri yaşta olduğu alenen belli olan bir er de var idi. Bu kadar yaşlı bir insanın üzerinde er üniforması olması dikkatimi çekmişti. Babama sordum cevap vermedi. Babamın yine rahmetli bir arkadaşı hanımı ile bize oturmaya geldiklerine o arkadaşına sordum durumu. Amca da konuşmasını pek severdi rahmetli. Bana anlattı o yaşlı askerin durumunu. Askerimiz sık sık birliğinden firar edip dururmuş ve her seferinde de yakalanıp geri getirilirmiş. Tabii her seferinde de askerlik süresi uzarmış. Askerliğinin artık bitmesine 10 veya 15 gün kadar bir süre kalmış ancak askerimizde yine firar etme alametleri görülmeye başlanmış. Davranışlarındaki bozukluklar, diğer arkadaşları ile olan ilişkileri askerimizin her an ilk fırsatta kaçacağını gösteriyormuş. Durumu anlayan ve içlerinde babamın ve bize oturmaya gelen amcanın da olduğu bazı subay ve astsubaylar komutanları ile görüşmüşler ve ++filancanın askerliğinin bitimine az süre kaldı, firar edeceğine dair alametler gösteriyor, yazık olacak, yakacak yine askerliğini++ diyerek bir yol bulmaya çalışmışlar. Risk alarak adamı birliğinde bulunuyor göstererek ++hadi sana güle güle ama bir pisliğe bulaşma bu 10-15 gün içerisinde++ diye de tembih etmişler. Terhis günü geldiğinde de bu yaşlı askerimiz birliğe dönmüş komutanlarının elini öpüp helalleşip ayrılmış. Askeriye sıkı kuralları olan bir müessese. O nedenle bu enteresan vakayı anlatayım istedim.
Selametle.

Üst Alt