Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F43-2 Uyum Bozukluğu ile askerlik durumu..?

Askerlikle alakası var.

Eğer bir kişi muaf edilmiş veya geçici terhisi sürüyorsa, gitmeden önceki en son güvencesi ne ise ona döner.

Şubeden sevk aldığım Hava değişim sürem bitmek üzere tekrardan hava değişimi almak istiyorum nasıl yapabilirim

sabırlı09

Cevap verilmemiş sorunuza... Ne yaptınız?

Abi selamın aleyküm ben Bilecik’te Acemi askerken 21 gün hava değişimi aldım bu hava değişimi sonunda Diyarbakır ktm ye katılış yaptım ktm den direkt doktora götürdüler 30 gün daha aldım karılış yaptığım gün geri döndüm memleketime şimdi bitti hava değişimim 2 adet 21+30 hava değişimim var Cuma günü de heyete çıkacağım tanı ise F43.2 uyum bozukluğu sonuç ne olur ? Komutanlarda çürük almamdan yana bende istiyorum cevaplarsan çok sevinirim abi saygılar..

Askerliğe elverişli değildir kararı verilecektir ,
Özelden sorduğunuz için buradan yazıyorım,

Elverişli değildir kararı çıkar....
tgygns1

OğuzHan112 abi selam, daha önce psikiyatri muayenem yok ama nöroloji doktorundan stres kaynaklı antidepresan kullandim dahiliyeden mide ilaci falan kullandim yani stresli biriyim ama psikiyatri muayenem yoktu. Askerdeyken sorunlarım zirve noktaya ulaştı kilo verme uykusuzluk stres kimseyle konuşmama, rüyalarimda kendimi ve ailemi öldürme intihara varan düşüncelerim oldu. Komutanlara rdmye derdimi anlattım anlayışlı çıktılar sevk aldım, 17b1 uyum bozukluğundan direkt muafiyet verdiler. Sevk ettikleri psikiyatr doktoru ilaç yazmadi ama bireysel psikoterapi klinik değerlendirme ölçekleri falan yazdi sisteme heyete sevk etti hemen kıta formlarini askerlik yapamaz diye doldurmuşlardi komutanlar.Şu an evdeyim randevu bulursam psikiyatra gidicem. Msb bu ön raporu geri çevirir mi bu çocuk hiç hava değişimi almadı ya da ilaç kullanmadi geçmiş psikiyatri muayenesi yok diye. Bildiğim kadarıyla msb raporda yanlış yazılan kod madde vs var mi diye bakıyor bu raporlarda ama Kaygılarım bu seviyeye ulaştı artık. Hava değişimi ya da ilaç tedavisi diye bi şart var mı sonuçta doktor ve heyet ilk seferde uygun görmüş. Uzun oldu ama kusura bakma abi

F0be yok kardeşim sadece raporda teknik olarak hata varsa msb hastaneye geri gönderiyor hastane düzeltip tekrar msb ye gönderiyor onlarda onaylayıp askerlik şubene gönderiyor.

Hayır hiç bir şart yok,
Hekim uygun görmüş muaf etmiş.
Hiç bir problem yok rahat olun...
F0be

OğuzHan112 Vakit ayırdığın için sağol abi bir de merak ettiğim bir konu var kati rapor gelip terhisim çıkana kadar er/erbaş sigortam devam ediyor ya bu sigorta sadece sağlık için değil mi hastaneye gidip muayene olabilir miyim? İkincisi şu an herhangi bir sigortali işe başvurabilir miyim er sigortasi buna engel oluyor mu?

F0be
Sadece sağlık için.hastaneye gidip muayene olabilirsiniz,

Diğer,

Kati rapor sisteme işlenip güncellensin ondan sonra iş konusuna bakarsınız. ...

Acele ne ki?
Önce tedavinizi olun bence,

OğuzHan112 Tedaviyi olucam zaten randevu açılmasını bekliyorum ilaç parasi vs karşılanıyor mu? bir de hemen iş bulamasamda en azından girme imkanım var mi onu merak ettim yani girmesine girebilir miyim sigortali işlere o bile moral olur bana. Yoksa kati raporun gelip o er sigortasının düşmesini beklemek şart mi?

Şart.
Raporunuz onaylansın ondan sonra.

Diğer.

Sigortalı işe girebilir yada giremez bunda bir kaide yok..

Sadece iş verenler askerliğini yaptın mı yapmadın mı diye sorgular lar,
Dolayısı ile işe girmeniz biraz sıkıntı yaratır,ama giremeyecek sin anlamıma gelmez.
İllaki bir işe girersiniz,muaf olanlar kesinlikle sigortalı işe giremez diye bir şart yok....
F0be

OğuzHan112 hmm tüh ya ben de er sigortasi olsa bile şubeden askerlikle ilişiği yoktur belgesi alıp sigortali işe girilir zannediyordum en azından kati rapor gelene kadar falan kötü haber benim için ama neyse mecbur beklerim

eskiyim ben OğuzHan112 abi hafta içi psikiyatr randevusu aldim ama kafama şu soru takıldı: Er sigortasindan faydalanıyor gözüküyorum gidince benden muayene ve ilaç parasını isterler mi birkaç kişiye sorun çıkartmışlar para almışlar ya da geri göndermişler düzelt gel diye bu kişilerede sgk terhis belgesi getirin anca öyle demiş(forumdaki konularin birinde okudum) . Şubeye sordum bilmiyoruz dediler, birligimdeki komutana sorsam onlarin beni sigortadan düşürme yetkisi var mı yoksa her şey kati rapor gelince mi hallolcak. kağıt üstünde hem tecilliyim hem er sigortam var. Cevaplarınız için tşkler

Sistem onay veriyorsa(Er sigortan güncel ise) muayene olabilr ilac alabilirsin.
Hiç bir sorun yok,geri isteme yada başka bir şey söz konusu değil,

Diğer
Er sigortsını birlik amirlerinin düşürme yetkisi yok,
F0be

OğuzHan112 çok sağol abi, birlik amirlerinin beni askerlikten düşürme yetkiside yok o zaman her şey MSB onayından sonra bitiyor.

Bir de benim heyet muaf raporumda boy-kilom ölçüp yazılmadı ve sağlık kuruluna sevk eden servis kutucuğuda boş bırakılmış.(sadece psikiyatr muayene etti zaten diğer bilgiler dolu gönderen makam birlik kimlik bilgilerim vs.) Rapor eksik diyip gönderirler mi. Bunlar sorun yaratır mı? Böyle basit bi şeyden işler sarpa saracak diye çok korkuyorum. Koca heyet gözünden kaçırmamıştır herhalde gerek duymamislardir belki

Bunlar tamamen vesvese den ibaret,anksiyete,obsesyon vs.
Normal hayatına devam et,hiç bir sorun yok,

Tetavini ol,ihmal etme...
F0be

OğuzHan112 her şeyden çok istiyorum tedavi olmayı eksiksiz yapicam doktorun dediklerini. Bu Birliğimin beni askerden düşürme yetkisi vs diye de bi durum söz konusu mu sistemden benim askerliği mi düşebilirler mi yoksa rapor onayını mi beklicem?

Arkadaş düşüremezler onların yetkisi yok dedik ya,
"Milli savunma bakanlığı"onaylayacak ve sisteme işlenecek.
Muaf olmuşsun, bitti.

İki üç aya raporun sisteme işlenir ve sana yazı gelir...

F0be

F0be

Muaf olduktan sonra onay sürecinde sigortanı kullanabilirsin. Sigortanın kesilip kesilmediğine E-Devlet'de SPAS (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi Sorgulama) yazarak bakabilirsin.

Sen onay sürecindesin şu an.

Er olduğun için birliğin kesmesi gibi bir durum söz konusu değil. Yedek Subay değilsin sen. Yedeklerde geçici terhissen birlikten kesiyorlar.

OğuzHan112
Abi acil bana yardımcı olman lazm çok zor duruma düştüm abi ben Nisan ayında izine çıktım hava değişimi aldım ve birliğime geri döndüm pazartesi sevk var psikiyatri ye abi sorunlarım ailevi ve borçlar dolayısı ile intihar ve kendime zarar verme düşünceleri hat safada yanı sıra hava değişimi aldığım için birliğime döndüğümde bölük komutanımdan küfürler ve dayaklar yedim çürük almak istiyorum doktor çürük verse bölük komutanım kabul etmeme ihtimali varmı
ABİ CEVAPLARSAN YARDIMCI OLURSAN ÇOK SEVİNİRİM.

Abdullah2727.
Hayır,
Doktor "Elverişsiz" kararı verirse,veya vermişse amirlerinin bunda söz hakkı olamaz,

OğuzHan112
Teşekkür ederim abi
Abi ben bu süreçte çok yıprandım piskiyatri ye sevkim olduğu halde bana ambulans dolu vs birşeyler diyorlar ne yapmam lazm abi birde bu yaşadıklarımı doktora anlatsam bana hemen çürük verirmi çok kötüyüm krizler geçirecem

Hemen çürük verirmi bilemiyorum.
Şikayetlerini anlat yeterli,
Hekim doğru ve sağlıklı bir karar verecektir...
Abdullah2727.

OğuzHan112
Abi konuşmam için fikir alışverişi yapmam için yönlendirebileceğin kimse varmı bir ulaşsam bana yol gösterse

İzindeyken kac gün hava değişimi aldı?
Pazartesiye sevk aldıysan,muhtemel tekrar hava değişimi verilecek .
Durumun çok ağırsa direkt muaf edebilirler,

İntihar düşünceleri vs varsa bunları doktora mutlaka söyle,

OğuzHan112
Abi izinde iken hava değişimi aldım F43-2 uyum bozukluğu 30 gün hava değişimi verdiler bitiminde birliğime teslim oldum bölük komutanım beni döverek küfürler ederek neden hava değişimi aldığımı sordu kötü olsugumu bildirdim anlattım durumumu ama umrunda değil tekrar rdm den sevk istedim pazartesi sevk var normalde ama ambulans dolu felan diyorlar diyelim ki abi ben sevke gittim doktora bunları anlatsam kıta anket formunda askerlik yapabilir yazsalar bile bana çürük veya hava değişimi verebilirmi

Yukarıda yazdım,
İlaveten,hekim uygun görürse hiç kimseyi dinlemez hava değişimi veya direkt muaf eder,
Siz olan biten her şeyi ve şikayetlerini olduğu gibi anlat,..

Söylediğim gibi tekrar hava değişimi verip sonrasında muaf edebilir,
Direkt elverişsiz kararı da verebilir...
Abdullah2727.

OğuzHan112
Abi hava değişimi bitiminde birliğime katılmadan ağrı askerlik şubesine gidip sevk istesem verirlerse 3. Çıkışım olacağı için muaf verirler mi yoksa birliğimin kıta anket formu ve askeri işlevsellik formu ile gelmemi mi isterler bu arada ağrı Doğubeyazıt da yapıyorum askerliğimi

Olmayacak bir şey değil,
Hava değişimi (smk) olmadığı sürece genelde birliğinden devam etmen istenir ...
Şuanki durumu sonuçlandırın,
Tekrar konuşuruz...
Abdullah2727.

Üst Alt