Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F43-2 Uyum Bozukluğu ile askerlik durumu..?

Korkacak bir durum yok, hava değişimi sonrası birliğine döneceksin, kıta kanaat formu ile sevk alıp tekrar hastaneye gideceksin. Doktorun verdiği karara uyup o yolda devam edeceksin.

Sivilde boşuna uğraşmış olursun, birliğine gönderilip oradan devam etmen istenecektir.
Kskn.hsn

OğuzHan112

Gelişme olursa buradan yazarım

Abi hava değişiminin sonunda sevk alıp hasteneden hava değişimi yada çürük alabilirmiyim bu şekilde alanlar varmış yardımcı olurmusun lütfen abi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok zor dedim,anlatamadım sanırım?hava değişimi belki olabilir.

Ama sen illa öyle yapalım diyorsan şansını bir dene.
Kskn.hsn

Merhaba OğuzHan112 abi. Gördüm ki herkese yardımcı olmaya çalışıyorsun dedim ben de bir yazayım bakalım kafamda ki soru işareti bir gitsin. Şimdi abi ben Ankara'da askerlik yapıyordum acemi birliğini bir şekilde psikolojimle savaş içindeyken bitirdim. Sonra usta birliğine teslim oldum yine Ankara. Ama yapamadım. Psikolojim her geçen gün daha da kötüye gidiyordu. Kimseyle konuşamıyordum, hiçbir şey yiyemiyordum. Sürekli yorgunluk, uyuyamamak, vs vs her neyse. Ailem ile 5 6 gün iletişime geçmedim. Sonra ben ailem sayesinde kanuni izine geldim ve sivildeyken çürük raporu almak için çalışmalara başladık. Askerlik şubesi sevk etti, ilk gittiğimde konuşamıyordum zaten direkt 1 ay hava değişimi ve 2 adet ilaç yazdı ve 1 ay sonra Kıta anket formu ile kontrol dedi. Komutanlarım kıta anket formunu askerlik şubesine gönderdiler, sağ olsunlar çok yardımcı oldular ve onunla gitim yatış verdiler. 2 Hafta boyunca psikiyatr yataklı servisinde yattım ve gözlemlendim. Bir sürü test, gözlem, vizite vs vs. İlk yattığım da aşırı kötüydüm ama orada kendime getirdiler beni. Sonra askere geri gitmeyeceğimi söylediler. Doktorum profesördü. Çıkışta tekrar sağlık kurulu kararı ile 1 ay hava değişimi daha yazdı ama bitmeden tekrar sevk al gel heyet işlemlerini yapalım dedi. Dün de gittim heyete haftaya pazartesi saat 13:00'da burada ol dedi. Doktor askerliğe elverişli değildir TSK B-1'e uyar mı öyle bir şeyler yazdı abi. Heyette bana bir şey sorarlar mı yoksa direkt hallolur mu? Cevabını bekliyorum abi çok teşekkürler.
Sivilden çok zor dediğin için bunlar kafama takıldı abi.

Sivilde muaf almak zor evet.
Ama olmayacak bir şey de değil.

Zaten hekim gerekli şeyleri yapmış ve söylemiş.
2 kez hava değişimi almışsın.şimdi ki heyette muaf olacaksınız. Takmayın kafaya okey.
Enginn16

OğuzHan112 ayın 24 ünde katılacağım abi, kıta kanaat ve önceden aldıgım hava değişimi kağıtlarını götüreceğim doktora 2 defa hava değişimi aldım 10 günde sıhhı izin bakalım ne olacak :confused:

Enginn16
Kardeşim hava değişimindeyim 1 haftam kaldı ne yapmam lazım tekrar gitmemek için psikolojim iyi değil kıta anket formunumu istedeyim ondan sonra şubeden sevk mi alayım

Sivilde muaf olman çok zor. Birliğine yollacaklardır.

Şansımı denemek istiyorum dersen kıta işlevsellik formu ile şubeden sevk alıp gidebilirsin.
Kskn.hsn

Kıta işlevsellik formu olmadan olmuyor mu ki abi? o_O Kıta anket formu gönderildi benim için sadece

OğuzHan112 Kıta anket formu istemişlerdi onunla birlikte gittim ama bana bunun hakkında bir şey söylemediler. Sadece askere geri göndermeyeceklerini ve rahat olmam gerektiğini söylediler. Kıta kanaat formu farklı bir şey mi onu isteyip onunla birlikte mi gideyim ben ne yapayım? Kıta kanaat formu mu işlevsellik formu mu abi? Kıta anket formu, kanaat formu, işlevsellik formu kaç tane var ya anlayamadım gitti

Enginn16
Hepsi aynı şey🙂
Elinde ne var senin?

Çok kişiye cevap yazınca bazen kişileri karıştırıyorum.

Şimdi.
Sen hava değişimindemisin? Sana kim söyledi geri yollamayacağız diye?

Kendi durumunla ilgili Kısa bir özet geçermisin?

OğuzHan112

Oğuzhan hocam son bi sorum olacaktı hakkini helal et şimdi ben paxera 40mg ve rexapin 10mg kullanıyorum normalde kendi doktorum bana seni askere göndermezler demişti ama muayene olduğum doktor erteleme vermedi benimde yerim açıklandı acaba bu hafta yada haftaya askerlik şubesinde gidip tekrardan muayene olup erteleme alabilir miyim intihar girişiminde bulunmak istiyorum falan desem ertelerler mi?

Tam emin olmamakla beraber,Hayır askeri muayenen olmuş,yerin belli olmuş.ertleme olmaz daha.

İntihar etmek istiyorum dersen hastaneye yatırırlar,olmayan şeyleri uydurursan buna bende kızarım.

Askerlik yapıp yapamayacağına hekimler karar verecek.yaparsın diyorsa yaparsın anlamına geliyor. Yapamıyorsan birliğinden devam eder önce hava değişimi,sonra muaf olur dönersin.
Anonim_1

Arkadaşlar komutanlarıniza intihar edicem tarzı söylemlerde bulunmayın gerçekten bu düşünceleriniz varsa bile bunu uygun bir üslupla anlatın bende orada bu düşüncelere kapıldım çürük almak için yalan söylediğimi düşünüp 15 gün hastaneye çıkartmadilar ilgilenmediler gidip adam gibi psikolojik durumumu anlattım dedim durumum bu şimdi siz söyleyin komutanım sadece çürük almak için mi bunu diyorum öyle diyince anında sevkimi verdi ve olumlu olarak askerlik yapar diyerek doldurduğu kıta anketleri olumsuza çevirdi yalana gerek yok kendimi öldürürüm diyerek tehdit etmeye gerek yok bu düşüncen varsa bile önce psikolojini anlat ve anlamasını sağla sonra bu düşüncelerini de söyle emin olun risk almazlar ve hastaneye sevkinizi verirler ama tehdit vari üslup işi zora sokar

zedge
Ben şimdi ayın 5 inde teslim olmam gerekiyor teslim olduktan sonra ne yapmam gerekiyor 1 defa hava değişimi aldım ve durumum iyi değil ilaç tedavisi alıyorum bana yardımcı olun nasıl bir yol izlemem gerekiyor

Oğuzhan abi bende Mart'ta teslim olmuştum 60 gün hava değişimi bağımlılıktan yana almıştım psikyatriden sonrası Kıbrıs'a gittim 30 gün hava değişimi aldım usta birliğinin ilk haftası ve şuan teslim olmam lazım firar geziyom aile sikintilarim var o yüzden korkuyom gitsem çürük vermezler diye sence abi nasıl yol izlemem lazım

Bir an önce birliğine teslim olman lazım zaten yeterince hava değişimi almışsın. Birliğine teslim olup hastaneye sevk alıp gitmelisin..
Muaf verirler diye düşünüyorum.
serosero45

Kskn.hsn
Teslim olduğunda birlik amirine hasta olduğu söyleceksin,kıta işlevsellik formu ile hastaneye sevk alman lazım,muhtemel tekrar hava değişimi alacaksın.sonrası muafiyet.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hava değişimi 1 ay tamamladığın da muafiyete uygun durumda oluyorsunuz yani 3 de kesin muafiyet alırım gözüyle bakmayın komutanların olumlu görüş bildirdiği sürece 5 kez de hava değişimine çıksan hekim kendi inisiyatifi dışında vermez amirlerinizin görüşüne bakarak genelde rdm amirinin görüşüne güvenerek verir yani 1 ay hava değişimine çıktığın sürece yeterli illa ikinci hava değişimine çıkmana gerek yok komutan görüşleri çok önemli doktorlar genelde inisiyatif almıyor psikolojiden muafiyet almaya çalışanlarda rdm amirinizin gözlemini yani askeri işlevsellik formunda sizin için yazdığı notu dikkate alıyor o yüzden rdm amiriniz kimse onu hastalığınıza ikna edin ve olumsuz görüş bildirmesini isteyin ve şunada açıklık getiriyim üçüncü hava değişiminde kesin veriliyor muaf denilmesinin sebebi de şu komutanların artık sizle uğraşmak istemediği için olumsuz görüş bildiriyorlar genelde ama bizim kışlada bir arkadaş beşinci hava değişimine çıkmıştı eğer komutanlariniz amirleriniz size zorluk çıkartmak isterse olumlu görüş bildirirler ve özellikle işlevsellikte hekime bıraktıkları notta askerlikten kaçmak için rol yaptığınızı yazarlar.

Daha önce 2 kez hava değişimi aldım. Yarınki heyet sonucumu bekliyorum. Bugün komutanın biri (lise mezunu uzman) bana ve hatta eşime durduk yere ağır bir laf etti. Burada katil olmak hiçten bile değil. Umarım yarın kurtulurum buradan

@OturanBoğa
@OğuzHan112 Mağdur çocuk
Abi ben 2023 1/B acemilik Manisa 1 komando tugayında yaptım ve acemiliğim çok güzel geçti hiç sorun yaşamadım ne zaman ki Kıbrıs lefkoşa kırklar 28 mknz pyd tümeni ne atana na kadar nisan ayında birliğime katıldım ve orada sıkıntılarım başladı psikolojik olarak hiç iyi değildim artık nefesim daralıyor du komtanlarıma söyledim bana yalan söyleme diyip inanmadı ardından bende kendimi kendi bot ipiyle astım son anda arkadaşlarım kurtardı beni sonra rdm dosyam açıldı ve girne askeri hastaneye sevk edildim ardından ilk ay ilaç tedavisi aldım ve tekrar birliğime döndüm oradaki arkadaşlarım komtanlarım bana öyle düşmanca bakıyordu ki artık orda her gün ölücek gibi hissettim sonra beni sürekli psikolojik baskı ile darladılar ve bende yine artık kendimi öldürmek için çamaşır süyü içip intihar etmeye çalıştım yine son anda hastaneye yetiştirdiler ve midemi yıkadılar komutanlar ve bin başı bile artık beni gözüne dikmişti ilk hava değişimi mi mayıs ayında aldım F17 C16 UYUM bozukluğu ve Ada şartlarında görev yapamaz birliğe döndüm komutan bana geri dönüncen elbet dedi ben sana sorucam gittim 1 ay kendimi toparlamak istedim ama olmadı döndüm yine aynı şey ve komutana hastane sevkimi istedim 2 kez 1 ay hava değişimi aldım ve bu sefer tamamen adadan ayrıldım ve yeni birlik yerim Türkiye de bir yer ama ben 2 hava değişiminden sonra çok kötü idim hala yine gidersem yine kötü olucak düşüncesi ile yaklaşık 20.07.2023 Tarihinden beri firarım bana bir akıl ver abi ne yapmam lazım benim artık evde kendi kendimi öldürmek istiyorum artık. Lütfen bana bir akıl ver teşekkür ederim

Birliğine teslim olman ve hastaneye sevk olmaktan başka bir çözüm yok gibi. zedge

OğuzHan112

Askerlikten uyum bozukluğu teşhisi askerliğe uyum sağlayamanlara mı veriliyor ? Askerliğe herkes uyum sağlayamıyor mu ? Askerlik disiplinli, kuralları olan bir yer olduğu için mi bazı insanlar askerliğe uyum sağlayamıyorlar ve askerde uyum bozukluğu teşhisi alıyorlar ?

Hayır,Uyum bozukluğu askeri bir terim.
Askeri kodlar farklı.

Örnek:
Anksiyete bozukluk tanısı alan bir asker,hava değişimi yada elverişsiz raporu alsa.raporda uyum bozukluğu yazar.
ertugrul06

OğuzHan112

Sorduğum soruları anlayamışsın. Bana sorduğum sorulardan farklı cevap yazmışsın. Bu internet sitesinde yüzlerce genç askerlik yaparken çok zorlandığını, askerliği kaldıramadığını yazmış. Sana ayrıntılı şekilde sorayım. Bu internet sitesinde neden çok sayıda genç askerlik yaparken çok zorlandığını yazıyor ? Türkiye de askerlik yapmak gerçekten çok mu zor ? Türkiye de askerliğe uyum sağlayamanların oranı son yıllarda çok mu arttı ? Türkiye de askerlik çok disiplinli, çok kuralları olan bir yer mi ? Türkiye de Askerliğe her genç uyum sağlayamıyor mu ?

Ben askerlik yapmadığımdan, bana askerlikten çürük raporu verildiği için sana yukarıda ki soruları soruyorum.

Askerlik elbette kolay değil,herkes uyum sağlayamayabilir,

Diğer konular şartlar şurtlar beni bağlamaz. O milli savunma Bakanlığı'nın sorunu.soruyu onlara sorun.... Ben 18 ay askerlik yaptım. Oldukcada kötü şartlarda yaptım. Ama yaptım.
ertugrul06

Üst Alt