Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F43-2 Uyum Bozukluğu ile askerlik durumu..?

OğuzHan112
Abi ben 2023 1/B acemilik Manisa 1 komando tugayında yaptım ve acemiliğim çok güzel geçti hiç sorun yaşamadım ne zaman ki Kıbrıs lefkoşa kırklar 28 mknz pyd tümeni ne atana na kadar nisan ayında birliğime katıldım ve orada sıkıntılarım başladı psikolojik olarak hiç iyi değildim artık nefesim daralıyor du komtanlarıma söyledim bana yalan söyleme diyip inanmadı ardından bende kendimi kendi bot ipiyle astım son anda arkadaşlarım kurtardı beni sonra rdm dosyam açıldı ve girne askeri hastaneye sevk edildim ardından ilk ay ilaç tedavisi aldım ve tekrar birliğime döndüm oradaki arkadaşlarım komtanlarım bana öyle düşmanca bakıyordu ki artık orda her gün ölücek gibi hissettim sonra beni sürekli psikolojik baskı ile darladılar ve bende yine artık kendimi öldürmek için çamaşır süyü içip intihar etmeye çalıştım yine son anda hastaneye yetiştirdiler ve midemi yıkadılar komutanlar ve bin başı bile artık beni gözüne dikmişti ilk hava değişimi mi mayıs ayında aldım F17 C16 UYUM bozukluğu ve Ada şartlarında görev yapamaz birliğe döndüm komutan bana geri dönüncen elbet dedi ben sana sorucam gittim 1 ay kendimi toparlamak istedim ama olmadı döndüm yine aynı şey ve komutana hastane sevkimi istedim 2 kez 1 ay hava değişimi aldım ve bu sefer tamamen adadan ayrıldım ve yeni birlik yerim Türkiye de bir yer ama ben 2 hava değişiminden sonra çok kötü idim hala yine gidersem yine kötü olucak düşüncesi ile yaklaşık 20.07.2023 Tarihinden beri firarım bana bir akıl ver abi ne yapmam lazım benim artık evde kendi kendimi öldürmek istiyorum artık. Cevabını bekliyorum abi

Tek yapman gereken şey birliğine teslim olman.
Teslim olduğun zaman hastaneye sevk alıp durumu hekimle paylaşman olsun.

Zaten iki kez hava değişimi almışsın, elverişsiz raporu vereceklerinden Emin gibiyim... Daha fazla uzatmadan birliğine teslim olmanı öneriyorum.
Halil öz

OğuzHan112
Abi Ailem le beraber Askerlik şübesine gittim olanları anlattık ve orda çalışan bir tanıdığımız bana yardımcı oldu ve beni merkez de piskolok görüşmesine sevk ettiler piskolok doktorda sana en fazla 1 ay hava değişimi vere bilirim dedi en azından kaçak ve firar damgan ortadan kalkar hastaneye yatırmak benim elimde değil sen hava değişiminden sonra askere git ve eminim bu 2 si askeri hastane 1 devlet hastanesi olmak üzere 3 hava değişimi (90 gün) aldın birde 1 ay ilaç tedavisi 4 ay kesin muaf olursun dedi ne kadar doğru bilmiyorum abi.

OğuzHan112 abi ben yedek astsubay olarak şuanda hakkari derecikte görev yapıyorum 1 ay oldu geleli uyum sorunu ve psikolojik olarak kendimi hiç rahat hissetmiyorum geceleri uyanıyorum içimde hep bir huzursuzluk var ben askerlikten muaf olmak istemiyorum ama acaba eğitim aldığım konya ya geri gönderme şansları varmı askerliğimi orda tamamlayabilirmiyim nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olursan sevinirim abi

Sevk alıp hastaneye gideceksiniz,
Bu durumu doktorla konuşup doktora rica etmeniz gerekir.iyi bir hekimse yardımcı olacaktır.

Elman25

Tm abi saol

OğuzHan112 abi hava değişimi verse benim izin hakkım var ama askerlikten düşermi bir bilgin varmı.

OğuzHan112 abi ben hastane sevk alsam sivil hayatta sicile işlenir diyorlar ama başka çarem yok burda çok bunalıma girdim yapamıyorum gerçekten doktorun elinde olursa beni eğitim gördüğüm konyaya gönderirmi görev yerimi değiştirebilirmi ne gibi yetki verebilir ona göre akşam dosyayı açıcam komutanıma bildiricem hastane sevk için

Elman25

Doktorun görev yerini değiştirme yetkisi var,ama;bu yetkiyi kullanacağını zannetmiyorum.bunu doktorla konuşursun.

Psikolojik olarak hastaysan zaten gittiğin yerde de bunalacaksın.askeriyede rahat yer biraz zor bulursun.

Zorlanıyor yapamıyorsan önce sağlık diyoruz gerisini boş ver.

Bu soruyla ilgili daha fazla yorum yapmak istemiyorum,nasıl yapmak istiyorsan öyle yap,sana bıraktım.öyle olur böyle olur paronayalarla yıpratma kendini.

Hastaysan doktora git doktorun verdiği karara saygı duy ve o yol üzerinde yürü.

Ben 5 Aydın firarım pskolejik ilaç yazıldı askerde ve iki kere gittim ilaç yazıldı komutan zorla yapacaksın dedi hastaneye sevk vermedi ve bende 6 gün izin alıp çıktım ve yaşadığım pskolejik rahatsızlıklardan dolayı geldim Ankara’da yapıyordum anlaradan firarken çürük raporu alabilirmiyim ne yapmam lazım bilgisi olan bana bi yrdım etsin uyum bozuluyugundan psikiyatri iki kere ilaç yazdı

Birliğine teslim olman lazım,komutanların la sorun mu yaşadın,neden aksi davranıyorlar ki?
Hastaysan zoraki bir durum olmamalı.

Yapman gereken tek şey birliğine geri dönmen.birliğinden bir şekilde sevk alıp hastaneye gitmen lazım.

Gerekirse ailenden biriyle git,komutanların la güzel bir dille konuşsunlar. Umarım bir çözüm bulursun.
Ahmet 55

Abi sıkıntı yaşadım işte ben dedim yapamıyorum sevk falan aldım uyum bozukluğu koydukar ilac yazdılar tiki kere ve bir düzelme göremedim ilaçlar kötü etti daha ben de geldim bidaha girersem salmazlar hastane sevk vermiyorlar abi bana ben girmeden Ankara’da bi tanıdık vardı gel seni heyete sokcaz dedi ama korkuyorum yakalarsam gbt de ne olur bilgi verirmişsin bana abi

Doktorlar ilaç yazıyor psikiyatri yazdığına göre sıkıntı var ama askerden çürük almasın diye direndiler bidaha kacıtıgmda abimi aramışlar eninde sonunda dönecek buraya falan bşseyelr demiş ters ters konuşup beni sevk vermedi uğraştı zorla yapcaksın dedi eahatlızlıgımdan anlamıyorlar askerde

Ben çürük alıp bir daha gitmek gitmek istemiyorum abi işin acıgı çok garip bi ortam orası bir türlü alışamadım 3 aydurdum 90 kilodan 65 e düştüm o kokutan bidaha eline düşürürsen sürekli bağırıyorlar eziyorlar

Hastaneye göndermiyor komutan uğraşıyor benle tanıdım hastanede sana randevu alıp heyete çıkartmaz orda Anlatcam iki kere ilaç yazıldı psikiyatride bundan önce yazılmadı ben askerde sorun çektim aşırı pskolejik çürük raporu almamdan başka çarem yokmuş firarda kalkarmış Ozmn o çürük raporunu hastanede biyere imzalatıp ben evime rahat rahat kayıt askere gidiyormuşum alabikirmiyim ne olur senin bilgin var abi bi yardım çıkar ol bana Allah rızası için

Ahmet 55
Yapman gerekeni yukarıda yazdım .

Ailenden biriyle birliğine geri dönmelisin,ailen komutanlarınla konuşsunlar.başka şansın yok maalesef.

Komutanların la konuşsunlar onlarda insan sonuçta,kıta işlevsellik formuna askerlik yapamaz yazmaları lazım.

Elverişsiz raporu alırsan firar durumun kalkar.

Firarken alınmıyor mu yani anlamadımki ben imkansızım yani hastanedeki tanıdığım bi s

OğuzHan112

Firarken alınmıyor mu yani anlamadımki ben imkansızım yani hastanedeki tanıdığım bi s

Yani heyette ne soruyorlar çürük verirlermi bana çürük alıp yollanırım askeriyeye nasıl olur vermemezlil diye bisey varmı

Verirler vermezler onu sevk olduğun hekim bilir.

Birliğine katılmadan nasıl muaf olacaksın.
Seni birilerinin(askeriye)hastaneye sevk etmesi gerekir öyle değil mi ?

Sevk almadan muaf nasıl olacaksın.askersin
sen.firar etmeyle sivil durumuna düşmüyorsun.

Heyette bir şey sormuyorlar,ön muayenede verilen karar onaylanıyor.
Ahmet 55

OğuzHan112

Randevu alıp heyete çıkacağım dokdotlear karar vericek Ankara gatada askeri hastane yokki suan beni komutanların gönderdiği yerden alıp o hastanede bir tan komutanlık mı biter varmış oraya imzalatıp birliğe gönderince firarım kalkacakmış birliğe teslim olma şansım yok komutan salmıyor hastaneye sevk yapmıyo yaparsın diyo ilaç yazdılar iki kere hava değişimi alcagım zaman sevk vermedi sürekli baskı pskolejik şiddet yaptı yani ben şimdi firarken bunu alamazmışım onun cevabını arıyorum Bursa konuşulmuş burda öyle yapan var sonuçta sevk vermiyor komutan benim pskolk sıkıntım Çar

Abi 1 ay hava değişimi aldım hava değişimim iyi geçmedi sıkıntılar yaşadım birliğime katıldım komutanlar el verişli değildir dediler ama hastane doktoru ben sevk etti psikiyatri hastanesine yatış verdi bana dediki sana istesende çürük vermem ne yapmam gerekiyor

OğuzHan112 OturanBoğa

F43.2 uyum bozukluğu koyuldu Öncelikle selamın aleyküm bundan 4.buçuk ay önce askerlik yapmaktaydım ve 15 günden sonra sıkıntılarım başladı dayan dayan derken 3. Ayda pakiyatriye komutan sevk ettirdim kendimi anlara gataya ve komutanlara açıkça ben yapmak istemiyorum yapmakta zorlanıyorum sıkıntılarım var ve gerçekten vardı ilkte komutanlr olumlu şey yazmadı ilaç yazdılar yolladılar ikinciye gittim yine ilaç yazıp yokladır bi ay bir at arayla ve 3 sevkimde hava değişimi alcagım söz konusu oldu ve bana sevk vermedi komutan bacağıma jilet attım ve bir hafta izini bir hafta yalvardım vermedi hikaye atınca komutan üst rütbe ver dedi ve aldım benle çöm uğraştığı için çok uzun yazmıyorum ve geri dönmedim 5 aya yakın oldu 3.sevk vermedi zorla yapcaksın senin biseyin yok dediği anlar basımdan sular dökülüyordu halden anlamıyorlardı ve ben şimdi Ankara gataya gitsem bir tanıdığım var gem dedi heyete sokucaz seni dedi ilaç lar yeni yazıldı bundan önce pskolejik bi sıkıntım yoktu askerde yaşadım hep ve bu çürük raporunu bana verirlermi bunlu hastanede biyere imzalatıp askeriyeye gondericez sen evine kâğıt askere dedi bu nasıl olucak sizce yolda korkumdan yakalanırım diye gidemiyorum bilgisi olan yardımcı olsun

Ben suan 4 Aydın firarım heyet randevusu alıp önce bi hekimle konuşup sonra beni heyete cıkartacaklar ilaç yazıldı uyum bozukluğu dan iki kere hastane şevkim oldu sonea bazı sıkıntılardan askerde yaşadığım dönmedim izinden bana heyete çıktığımda vermeme oranı varmı oyle bisey oluyormu raporu alınca firarımda kalkıcak askerle işim kalmicak bilgi için yazdım yardımcı olursanız sevinirim

Ben suan 4 Aydın firarım heyet randevusu alıp önce bi hekimle konuşup sonra beni heyete cıkartacaklar ilaç yazıldı uyum bozukluğu dan iki kere hastane şevkim oldu sonea bazı sıkıntılardan askerde yaşadığım dönmedim izinden bana heyete çıktığımda vermeme oranı varmı oyle bisey oluyormu raporu alınca firarımda kalkıcak askerle işim kalmicak bilgi için yazdım yardımcı olursanız sevinirim

Ziyaretci mesajınıza buradan yazıyorum,

Daha önce size cevap yazdım sanırım?

Firardaysanız sivilden size "Elverişsiz raporu"vereceklerini sanmıyorum.tabi bu benim düşüncem.

Muhtemel birliğine yollanacaksın.
Söylediğin gibi bir şey oluyorsa,olur bir yolunu bulabiliyorsan şansını dene .

Ayrıca bana soru soracaksanız beni etiketleyin,başka göremem.

Hemşehrimizsin bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.
Ahmet 55

Oguzhan112

Tanıdım kişinin heyette tanıdıkları var abi sanırım o şekilden yani yol çizmiş birisi benim için onu gidip uygulicam korkuyorum yolda beni gbt yapsalar alır askere gotururlermi firarım siye çürük hadi aldım diyelim garnizon komutanlığına imzalatıp askeriyeye yollicakmısız onu firarken alan hiç yokmu yani abi burda yıllardır bilginiz var oguzhan112

Çok şeyle karşılaştık elbet ama sizin durumla alakalı bir şeyle henüz karşılaşmadım.

Bilgim dahilinde ki şeyleri size ilettim. Gerisi şansına diyelim.

Aklınızda olanı uygulayın,şansınızı deneyin bakalım neler olacak...
Ahmet 55

Hava değişimi Firar

OğuzHan112; Abi selamın Aleyküm sana Bi konuda danışmam gerken bir konu var ben 2023 yılı mart celbiyim askeriyede 1 ilaç tedavisi olmak üzere 2 askeri hastene 1 de devlet hatanesi olmak üzere 3 tane hava değişimi aldım yaklaşık 45 günde firar gezdim şüan çarşamba günü birliğime gidicem bu süreçte yeni birliğimde nasıl bir süreç beni bekler babamı da benle beraber yeni birliğime götürsem komutanlar ile konuşsa yardımcı olurlar lar mı şimdiden yorumun için teşekkür ediyorum.

OğuzHan112 abi selamünaleyküm ben devlet memuruyum şu an askerdeyim bir kere hava degisimi alıp 30 gün izne gittim şimdi birliğe döneceğim çürük alırsan ehliyetin alınır ve memuriyetin biter diyorlar bu doğru mu ? Uyum bozukluğundan hava değişimi aldım. Maddi durumumuz çok sıkıntılı dönüp işime dönmem lazım

Hayır öyle bir şey olmaz... askeriyede şizofren tanısı almadın heralde.uyum bozukluğu) en fazla (anksiyete bozukluğu ) anksiyete bozukluğu ehliyet iptali yada işe son verme gibi durumlara neden değildir.

Bana göre hiç bir sıkıntı olmaz...iş yerinize bir sorun sıkıntı yaratıyorlarsa farklı bir yol izlersin.
SpellingLove

Abi işyerinde de sorun olmaz demişler ama biri babama böyle söylemiş ben dönmezsem sokakta kalacaklar ne yapacağız bilmiyorum. Farklı nasıl bir yol izleyebilirim abi ?

Tamam iş yeri sorun olmaz demişse sorun yok demektir.

Hastaysan önce sağlık...elverişsiz raporu veriyorlarsa al ailene dön.
SpellingLove

Abi yarın birliğe döneceğim döner dönmez beni tekrar hastaneye çıkarın demem mi gerekiyor yoksa onlar kontrole götürür mü doktorun verdiği ilaçta bitti.

Amirlerine hasta olduğunu ilacının bittiğini hastaneye sevk istediğini söylemen gerekir...işlevsellik formu almayı unutma.
SpellingLove

Üst Alt