Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F43-2 Uyum Bozukluğu ile askerlik durumu..?

Merhaba ben piskiyatriden 1 ay hava değişimi aldım ama malesef hava değişimi bittiğinde geri dönmedim hemen hemen 5 ay olucak firardayım benim nasıl bir yol izlemem lazım geri dönmek istiyorum lakin muafiyet alabilirmiyim ,keyfi olarak değil çok sıkıntı yaşadım

OğuzHan112 öncelikle başın sağolsun mekânı cennet olsun abi. Ben bugün çürüğümü aldım ve askeriyeden çıkışımı yapmış bulunmaktayım, darısı bekleyenlerin başına hepinize çok teşekkür ederim Allah'a emanet
antimilitarist mesaj attım

Abi ben baştan anlatayım tüm durumumu akıl istiyorum senden.
Abi ben çocukluğumda istismara uğradım ve bu durum bende ağır sorunlara yol açtı özgüvensizlik insanlara güvenmeme önemsememe ve 1 kere intihar girişimim oldu çocukken.
Askere başladığımdan bu yana tekrar bu sorunlarım nüksetti ve herkes vücuduma bakıyormuş gibi geliyor ve yemek yiyemiyorum iştahım yok , uyku bozukluğu var ve 2 kere intihar girişimimde bulundum bunları anlatınca bana kıta anket formu düzenlendi imzalattım gittim ve psikiyatri beni direkt 21 gün sevk etti 2 3 şey sorup ben şu anda hava değişimndeyim ve tekrar dönmek istemiyorum çok uzak ve tekrar orayı görmek istemiyorum kafayı yiyicem buradaki askeriyeden sevk alıp buraya gitsem buradakiler çürük verebilir mi ya da bi yardımları dokunabilir mi gitmemi önerir misin?
Çürük istiyorum bu düşünceleri tekrar yaşamak istemiyorum ve yolda tekrar intihar düşünceleri olur ve gözüm döner diye çok ama çok korkuyorum verebiliceğin akıl nedir abi? OğuzHan112

Kutay.589
Sivilde alamazsın,çok zor.

Hava değişimi bitiminde birliğine teslim ol,oradan hava değişimi yada muaf alman daha kolay olur.

İstersen sividen bir dene ama çok zor .

Abi sivil değil buradaki askeriye yollıcakmış ben rahatsız olduğumu söyleyince buradaki askeri devlet hastanesine belirli bir kişiye yönlendiriceklermiş birebir tüm sorunları tekrar anlatıcam umarım direkt verir hiç gitmem 15 saat yol OğuzHan112

Kutay.589
Biliyorum.
Merkez komutanlığı sevk ediyor.

Şansını dene,ama biraz zor. Umarım istediğin gibi olur, kolay gelsin.

Ben malesef firardayım uzun zaman oldu teslim olmak istiyorum direk birliğime , lakin otobusle gitmem gerek ve TC'mi isteyecekler yakalanma gibi bi durumla karşılaşırmıyım yakalanmadan teslim olmak istiyorum

Bildiğim kadarıyla askerliğin uzaması komutanın insiyatifine kalmış ama hapis cezası verilecek büyük ihtimal sonuç ne olur bilemiyorum antimilitarist

Hükümlü veya tutuklunun kaçması (firar) suçu nedeniyle hükmedilen hapis cezası 1 yıl veya altında olduğunda adli para cezasına çevrilebilir. Internette böyle yazıyor ama paraya çevrilebilir denetimli serbestlik verebilirler tamemen hakimin kararına bağlı , antimilitarist

Abi ben kahramanmaraş merkez üssü depremzedeyim kahramanmaraş da 27 saat enkaz altında kaldım ve 1 ay sonra askere gittim hayalim olan meslek diye 9 mart'ta mülakatım vardı depremden dolayı uyum bozukluğu teşhisi konuldu abi 3 ay acemilik yaptım ve Ankara ya usta birliğine gönderildim 80 günüm var Ankara'da hastahaneye ilk gittiğim de ilaç yazdılar 10 gün sonra tekrar gittim 21 gün hava değişimi yazdılar annem babam yok 7 yıllık kız arkadaşımı deprem de kaybettim dedem ve babannem ile büyüdüm onlarda çadırda kkalıyorlar ve dedem alzheimer babannem de dizinden ve gözünden ameliyat oldu hava değişimi kağıdıma 21 gün hava değişimi izmi sonrası şikayetleri devam ederse sicil amirleri tarafından imzalanıp resimli sevk ile psikiyatri polikinliğine müracatı uygundur yazıyor bana yardım eder misin yarın teslim olucam

Abi babannem ve dedeme bakan yok benim durumum ortada 3 ay tedavi gördüm acemi birliğini 21 gün yerine 3 ay yaptım muaf olmak ıstiyorum perişan durumda babannem dedem ve ben psikolojim yapmama mani oluyor eğer sesli konuşabilmek sana anlatacağım çok şey var telefonum depremdsn dolayı arızalı zor yazıyorum abi

Konuşuruz sorun değil ama,burdan devam edelim.

Anladığım kadar şikayetlerin devam ediyor,
Hava değişimi sonrası birliğine teslim ol,
Kıta işlevsellik formu ile sevk alıp tekrar psikiyatriye git. Tekrar hava değişimi uygun görülebilir,sonrası muafiyettir.
emiralg

Abi acemi birliğin de 10 gün ankara GATA hastanesinde 21 gün hava değişimi toplam 2 defa hava değişimi aldım yarın psikiyatri ye gidicem ve her gittiğim de farklı bi doktor oluyor oda da yemin ederim yaşadığım olaylardan dolayı artık yapamayacak duruma geldim ve perişan durumda ailem ve ben resimli sevk ile müracaat ı uygundur diyor ne anlama geliyor abi allah aşkına

3 gündür sana ulaşmaya çalışıyorum abi

Resimli sevk muhtemel heyete sevk edecek,
Muaf olma olasılığın çok yüksek.

Beni etiketleyip yazsan o kadar zor olmaz dı görürdüm illaki.
emiralg

Selamın aleyküm, askerden 2 hava değişimi alıp 3. De askerliğe elverişsiz raporu ile çürük verildi bugün askerlik durum belgesine baktım E-devletten 08/09/2023 tarihine kadar askerlik ile ilişkisi yoktur yazıyor sebebi nedir acaba

OğuzHan112

Askerlikten uyum bozukluğu teşhisi askerliğe uyum sağlayamanlara mı veriliyor ? Türkiye de askere giden bir genci nasıl bir ortam bekliyor ? Askerlik çok disiplinli, çok kuralları olan bir yer mi ? Askerliğe herkes uyum sağlayamıyor mu ? Askerlik çok disiplinli, çok kuralları olan bir yer olduğu için mi bazı insanlar askerliğe uyum sağlayamıyorlar ve askerde uyum bozukluğu teşhisi alıyorlar ? Sana bu mesajımda sorduğum sorular hakkında bilgin var mı ? Bilgin varsa sorularıma cevap verirsen memnun olurum.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bana 2. Kez hava değişimi verildi. Sanırım 3.de muaf verilecek.

2. Hava değişimi kağıdında tedavi kısmında şunlar yazıyor;

-Depresif nöbet,
-uyum bozuklukları,
-madde kötüye kullanımı diğer aile öyküsü

bu sonuncu madde sivil hayatta kariyere etki eder mi? ben rica etsem muafiyeti sadece uyum bozukluğundan verebilirler mi?

cevaplarsanız çok sevinirim.

antimilitarist muaf belgesinde detay yazmıyor sen söylemezsen sebebini kimse bilmez.
mutim35m aleykümselam evrakın Ankarada onayda olduğu için öyle yazıyor en geç 1 ay sonra orada muaf yazacak rahat ol.

Merhaba OğuzHan112 abi bir sorum olucakti yardimci olursaniz sevinirim ben psikiyatriden ilk gittigimde 1 ay hava degisimi aldim f41.9 yaziyordu sonrasinda birligime dondum 2nci kez hava degisimi aldim bunda da f43.2 yaziyor abi suan askerdeyim ve persembe gunu tekrar heyetim var benim durumum ne olur abi acaba panik atak rahatsizligim var butun komutanlarim elverisli degildir yazdi rdmsinden boluk komutanina kadar bilgi verirseniz cok sevinirim tesekkurler.

Kıta kanaat formu olumsuz doldurulursa,zaten 2 kez hava değişimi almışsın.
Askerliğe elverişli değildir raporu verilecektir.
denedim41

Abi

Abi askerde psikolojim bozuldu 1 ay hava değişimi verildi uyuyamıyorum sürekli kendime zarar verme düdünceleri
Var abi nasıl çürük alırım bana yardımcı ol

2. Ci hava değişimi şartmı yoksa sivilde alabilirmiyim oğuzhan112

Sivilde elverişsiz raporu almak oldukca zor,

İllaki 2. Hava değişimi şart değil(hekim kanaatine bağlı)ama genel olarak 2 kez hava değişimi 3.de muaf tutuluyorsun.

Sabırlı ol,tedavi başlanmıştır,ilaclarını düzenli almaya çalış,kaygıların zamanla azalacaktır.
Kskn.hsn

Üst Alt