Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Bazı doktorlar gerçekten empati yoksunu anlayişsiz oluyorlar. Banada doktorun biri yapacak birşey yok durumuna alış kabullen demişti, gunlerce moralim bozuldu

Arkadaşlar kalça protezi ameliyatı olalı 17 gün oldu ev içerisinde desteksiz yuruyebiliyorum çok şükür agrilarimda azaldı ancak kalcamda zaman zaman batma ve ameliyat yerimde ağırlık hissi oluyor bunlar normal mi ameliyat geçirenler cevap verirse sevinirim hepinize çok geçmiş olsun Allah hepinize şifa versin

Bende hiç öyle bişi olmadı kişiden kişiye değişebilir amaliyat durumuna göre...

ergincengiz
Evet aynı anda yapıldı. 2 saatte bitti ameliyat.

Sanem başkan
Ameliyattan önce yarım cm kısaydı. Şuanda 2 cm civarında kısalık var. Sağ kalça kaslarım çok zayıf. sol ayağımın üzerinde tek ayak üstünde durabiliyorken, sağ taraf üzerinde duramıyorum. Ayrıca yürürken sağ kalça tarafımda yumru gibi kasılma oluyor. Tarif etmesi epey zor. Sağ taraftaki kalça kaslarını kastırmadan (sıkmadan) değneksiz yürüyemiyorum. Sıktığımda da aşırı ağrı oluyor bacağımda. Sıkarak o ağrılar zamanla geçecek mi, sürekli kasarak o kasları kuvvetlendirmem mi lazım yoksa zorlamamam mı lazım bilemiyorum. 2 gün sonra randevum var allahtan :)

ysfayan

doktorunuz kimdi.

Bende ayak bileği dondurma ameliyat i oldum şimdi de çift taraflı kalça ameliyat i olucam o yüzden sordum.

Pelif

Çok normal. Batma olayı bazı hastalarda küçük bir kemik kırığı bile içeride batma hissi yaratıyor fakat zamanla geçen bir olay. Desteksiz yürüyebilmeniz ayrıca güzel.

Mrb. Bugün 76gün oldu. Batma olayları hâlâ devam ediyor. Uzatma yapıldıysa bu ağrılar oluyormuş. Ameliyat yerinde de kasılmalar var. 3cm uzattıkları bacağımda hâlâ 3cm uzun. Ne zaman düzelecek hiç bilmiyorum açıkcası. Bilen var mı.

Aydun

Batma olayı protezi kemiğe çaktıklarından dolayı en ufak kemik parça kalıntısı batma hissi uyandırabiliyormuş. Tabiki kalıcı bir olay değil, zamanla geçecek birşey. Kasılma olayına gelince kasların, sinirlerin, damarların da 3 cm uzaması anlamına geliyor. Bu da gerilmesine kasılmasına sebep oluyor. Şu zaman düzelir diyemem ama yaşadıkların herkesin yaşadıklarıyla eşdeğer. Anormal bi durum yok. Doktorunuz geçecek dediyse geçecektir. İyileşme süreci uzun bir hastalık.

Kalça kırılması sonucu takılan protezle kalça çıkığı sonucu takılan protez arasında dağlar kadar fark var. Kırılma sonucu takılan kişiler 1 ayda yürüyebiliyor iyileşebiliyorken, kalça çıkığı 6 ay ile 1 sene arası değişiyor. Kalçanın yeri değişiyor, kasların yeri yönü değişiyor. Üstelik kalça çıkığı olan kaslar zaten güçsüz oluyor. Bir de üzerine adeleler kesiliyor dikiliyor. Süreç oldukça uzun sizin anlayacağınız. Acele etmeyin iyi olmaya bakın derim.

@Mustafaşah
2 cm kısalmış olan bacağımı 3cm uzatmışlar. Toplam 5cm uzamış. Ben kısaldığının farkında bile değildim. Aksama falan yoktu. Ama şimdi gözle görülür bir şekilde aksıyorum.

@ysfayan
Açıklamalarından dolayı teşekür ederim.Yanlış bir işlem mi yapıldı diye endişelerim vardı. Çünkü burda hemen 1 ayda normale dönenleri okudukça benim ameliyatım başarısız mı diye düşünüp psikolojim bozuluyordu. Gelecek ağrısız günleri dört gözle bekliyorum.Allah herkese şifa versin.

merhabalar siteye yeni üye oldum, protez kalça ile alakalı bilgiler ararken tesadüf ettim, bende kalça kireçlenmesi var her iki taraftada mevcut 8 yıl kadar önce tek taraftan atroskopi ameliyatı olmuştum, hareketler çok kısıtlı ve bacaklarımda sürekli diyebileceğim ağrılarım var, son olarak nihayetinde proteze gidileceği söylenmişti, sürekli ağrı olunca olmaya karar verdim ama sonrasındaki yaşananları okuyunca kararsız kaldım her iki kalçada protez olacak sanırım ayrı ayrı daha iyi olacak , fakat kök hücre prp gibi takviyelerde rahatlatabilir denmişti aranızda olanlar varmı acaba bu arada doktorum istanbulda prf dr Alper gökçe tanıyan yada ameliyat olanınız varmı acaba

Ne olur bilgili olan birisi yardım etsin

Arkadaşlar son dönemlerde çok ciddi sağlık sorunları yaşıyorum böyle telefon acipta bilgi edinebilecegim bir sağlık hattı varmı

Çok geçmiş olsun öncelikle böyle bir hat varmı bilmiyorum internette bazı uzman doktorlar mesaj yoluyla sorularınıza cevap verip yonlendiriyorlar

Mustafaşah Bey çok geçmiş olsun ... Eğik yürümeniz alışkanlık sürekli düz yürümeye odaklanın ve düz yürüyüş yapmaya çalışın bu durum düzelecek.

Kalça protez ameliyatı olalı bugün 31.gün desteksiz yürüyorum hatta bir kaç kez dışarı çıktım yavaş ve temkinli adımlarla yürüyüş yaptım zorlanmadım ancak dikiş yerimin üzerinde şişlik var ve ağırlık hissi oluyor Buda beni rahatsız ediyor acaba çok mu yukleniyorum kendime.birde 1.5 aylık süre içerisinde sürekli yattiniz mi ben çünkü 20 gün sonra yatmayı bıraktım çoğu zaman oturuyorum tabii bacağımı uzatarak evde bazı isleride yapıyorum çok ayakta kalarak yanlış mi yapiyorum acaba..

Normale ne kadar önce dönerseniz iyileşmeniz o kadar hızlı olur...

Normal hayata ne kadar hızlı dönersem mi diyorsunuz yani kendimi zorlamamak ta bir sıkıntı olmaz mi diyorsunuz sislik normal yani

Merhaba pelif desteksiz yürümeni Dr onerdiyse birsey diyemem ama normalde 3 ay destekli yürümenin gerek ileriki hayatımız için. Tabiki ayaklanip bol bol yürümek gerekiyor yatmak daha tehlikeli. Ağırlık hissi aylar sonra geçecek merak etmeyin.sağlıklı günler

Yani ben hiç yatmadım hep ayaktaydım 2 ay olmadan normale döndüm şişlik için doktora danışın...

Doktorum yuru dedi ancak insan yinede korkuyor özellikle bu ağırlık hissi beni çok rahatsız ediyordu çok teşekkür ederim içim rahatladı.

tam 75.günde destekleri bıraktırmıştı bana fizyoterapistim

Bir buçuk ay önce yüksek kalça çıkığı sebebiyle protez ameliyatı oldum.kemik kısaltmasıda yapıldı.bazen çok iyiyim bazen ayağımda şişme yanma oluyor.protezi hissediyorum sanki zaman zaman.kontrolume bir hafta kaldı.bi sorun yoktur umarım.protezi zaman zaman hissetmek normalmi?

@kararsız protezi hissetmek çok normal. Üşüdüğün zaman daha çok bu his oluyor.

Mrb arkadaşlar benim bi sorum olacak. Benim ameliyatımdan 3 ay geçti. Zaman zaman çeşitli ağrılarım oldu. Ama şimdi ameliyat kesiği yapılan yerde sızlama oluyor. Daha kızarıklığıda geçmedi bu normal mi. Özellikle üzerine oturduğum zaman çok sızlıyor.

Aydun, Ameliyatınızın üzerinden 3 ay geçti ise artık yavaş yavaş normal hayatınıza dönmeye başlarsınız. Hatta eğer başka bir sorun ve engel yoksa ameliyatlı tarafınız üzerine bile yatmaya başlayabilirsiniz. Çok ayakta kalma, çok egzersiz yaparak yorulma vb. durumlarda kısa süreli ağrılarınız olabilir ama sızlama tarzında bir şikayetiniz olmaması gerekiyor diye düşünüyorum. Daha ameliyatınızın ilk gününde sizi oturtmaya başlarlar ve o zaman dahi sızlama durumu pek olmaz. Bir film çektirerek doktorunuza danışmanızda fayda olabilir. Geçmiş olsun, sağlıcakla kalın...

mytuncer çok tşkler. Evet sanırım ayakta fazla kalıyorum. Kendimi zorluyorum. Buda henüz iyileşmemiş olan kesik kaslarımda ağrı yapıyor. Allah bu ameliyatı olan tüm arkadaşların yardımcısı olsun. Yaptırmayı düşünenlerde 1000 kere düşünüp öyle yaptırsınlar.

gokcesydn, Özel mesajınıza cevap yazmaya çalıştım ama posta kutunuz dolu olduğu için cevabım ulaşmıyor maalesef. Buradan haber vermek zorunda kaldım.

Merhaba arkadaşlar;

23 yaşındayım kalça çıkığı dolayısıyla sağ kalçamdan 2 yaşında ameliyat oldum.

2009 da tekrar kireçlenme sebebi ile baltalimanı kemik hastalıkları hastanesinde ameliyat oldum ve aradan 9 sene geçmesi ve son 3 aydır yürümekte zorlanmam nedeniyle arnavutköy devlet hastanesinde kontole gittim..

Doktor kalça protezi ameliyatı olmam gerektiğini fakat yaşımın çok genç ve riskli bir ameliyat olmasından dolayı yapmak konusunda tereddütlü davrandı.. ve ben de çok endişeliyim moralim epey bozuldu birkaç sorum var lütfen ameliyat sürecinden geçenler beni aydınlatırsa mutlu olurum..

Ameliyat sonrası iyileşme süreci tam olarak kaç ay?
Ameliyat sonrasında bacağımdaki kısalık eşitlenecek ve herhangi bir aksama yaşamayacağım dimi?

Yürüyüşümde hiçbir bozukluk olmayacağını umuyorum doğru mu bu?

Protezin maksimum ömrü nedir?

Sizce bu ameliyatı olmalı mıyım siz pişman mısınız oldugunuza?

şimdiden teşekkür ederim hepinize..

Üst Alt