Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

btlylmz kaslariniz guclendikce fark azalacaktır ve dokular tam tutmaya baslayinca bunun içinde 1 sene kendinize süre verin, daha oncede soylemistim yoksa 6 ayda olmuyor sadece hareket kisitlamalari gidiyor 6 ayda, düzelecen illaki vardır ama 20 li yaslardir snrim onlarda

Bltylmz MrvAkgl Ugur bocegi
Doktor gittigimde baktı hem filmde ölçme yaptı hemde elle muayenede 1.5 cm dedi kendi dokturum söylememişti memleketteyim bende burda başka doktora gitmiştim o söyledi

Ugur bocegi
İnşallah pek umudum kalmadı ama bı gidelim Dr a da gorucez olcturucem tekrar.onlara göre eşit ikisinde 84 cm mi neymiş.esimde ölçerken bakmış eşit dedi.ama düz uzatiyrm ayakları bir diz aşağıda bir diz yukarıda duruyo bariz yani

btlylmz umutsuz olmayin, bende o evrelerden geçtim bnmde psikolojim altüst olmuştu cok agladigimda olmuştu belki bi yasima kadar o denli gözyaşı dokmemistim ama zmnla oluyor ne yazikki
mrh
Mrhbhyt
Hastanedeki fizik doktoru 1, 2 cm kadar olan farklari vücudun tolere ettigini soylemisti zmnla sznkide insallah tolere eder

Ugur bocegi
Ay topallamayi geçtim artik yuruyeyim Dr uzun kalsın napalim.cok sıkıldım walkerdan cuma günü tamam yürü derde tutunmK için bile kullanmiycm onu

Inşallah ama benim ki zaten önceden olan bir uzunluk geçmez ki ameliyat sonrasımda olan uzunluk olsa belki diyebilirimde hayırlısı artık buna şükür beterin beteri var rabbim korusun

Mrhbhyt
Benimkide tam tersi.onceden uzun olan ayak şimdi kısa kaldı kısa olan ayak uzadı.kisa olan yine kısa kalsaydı icim gam yemezdi 🤣
Öyle hiç ayağa kalkamayanlar var buna da şükür

Hocam merdansanli izninizle bir kaç soru daha soracaktım. Ötv indiriminden yararlanabiliyor uyuz bilginiz var mı?
Mesajınızı yeni gördüm,kusura bakmayın.Bu konuyla ilgili bir kez ameliyat olduğum için maaşımda herhangi bir iyileştirme olması gerekiyor mu diye sorduğumda o zaman bana söylenen "sen protez taktırdığın için iyileşmişsin" demişti bir yetkili.Ne derece doğrudur bilemiyorum.Araç almak için de bir müracatım olmadı.Oysa şeker hastasıyım,kollestrolüm var,yüksek tansiyon hastasıyım,sağ kalçamda protez var diğer kalçama da takılması gerekiyor.Aslında hiç araştırmadım.Bunların hepsi rapora dahil mi, değil mi? Raporları alırsam emekli maaşım artar mı? Bilmiyorum.Bu platformda bu konuda bilgisi olan yazarsa hepimizi aydınlatmış olur.Bir de ameliyat sonrası bacak eşitleme olayına değinmek istiyorum.Ameliyat olduğum günün ertesi günü ayağa kalkıp ilk adımlarımı attığımda diz kapaklarından ameliyat olan bacağımın 1,5- 2 cm uzun olduğunu gördüm.Dr.a sorduğumda "ayakkabının altına tabanlık yaptırırsın eşitlenir"demişti.
İyileştikten sonra yaklaşık 1 yıl sonra başka bir profesöre muayene için gittiğimde Dr."Ameliyatın çok iyi yapılmış ancak bu zamanda ölçüm aletlerini kullanmadan bu ameliyatı yapan meslektaşlarıma çok kızıyorum,bundan sonra diğer kalçanı ameliyat ettirdiğinde bu konuyu önemseyen bir meslaktaşıma ameliyat ol."Demişti.Bu konuyu özellikle önemseyin arkadaş.Testi kırıldıktan sonra maalesef keşke robotik cerrahi ile ameliyat olsaymışım demeyin.Ben ameliyat olalı 9,5 yıl oldu,iki bacağım arasındaki eşitsizlik düzelmedi.Önce "ameliyat olayım şu ağrılardan kurtulayım,başka birşey istemiyorum" diyorsunuz ancak kazın ayağı öyle değil.İyileştiğinizde aksamanız düzelmediğinde başkaları sizi tarif ettiğinde şu topallayan insan denildiğinde bir tuhaf oluyorsunuz.(Yanı mahalle baskısı) Özellikle genç arkadaşların bu konuyu önemsenelerini istiyorum.Bu konuya da açıklık getirmek istedim.Hepinize sağlıklı yaşamlar, diliyorum.

merdansanli teşekkür ederim cevabınız için. Hocam kalça çıkığı için %40 rapor vermiyorlar. Diğer hastalıklarınızla birlikte bu oranda alabilirsiniz belki. Emekli maaşına etkisi konusunda bilgim yok maalesef.

Dr a gittim..daha iki ay üzerine basmam yasak.resmen ruh sagligimla oynuyolar şuan yada ameliyat olarak ben oynadım...32 yıldır sakattim bı o kadar daha sakat ettim kendimi resmen..
Bunu okuyup ameliyat olmak için araştırma yapan kişilere duyurulur olma ayağın ağrıdan kopmadikca olma!!!

Mrhbhyt
Dkc. 9 yaşında platin takmislardi.protez ameliyatında onu çıkardılar.cikartirken kemik bağladığı için kemiği kırarak çıkarmışlar.kemik kaynamış kaynmasina ama içi dolmamış.yani bunu poliklinik Dr u böyle anlattı kendi de pek ne dediğini bilmiyrdu ya işte.kendi Dr m yurt disindaymis gelince gidicem o da görecek.yoksa büyük cingar çıkartıcm o hastanede

Bltylmz

Zamn geçtikçe insan sabırsızlaşıyo hatta o zaman hiç/geçmiyo sanki malesef sabretmekten başka çaremiz yok.Senin kendi doktorun Daha sağlıklı bilgi vericektir sana.Ameliyattan önce böyle bir süreçten bahs etmişmiydi doktorun sana.Bu platin çıkarken kemiğin kırılması şuan seni etkiliyor.Şmyle düşğnerek kendini sakinleltirmeye çalış.Böyle bir ameliyat olmasanda ayapın kırılsa yine bukadar zaman ayağınn üstüne basamayacaktın iyileşene kadar.Hem Belki senin doktorun 2 aydan daha kısa süre vericek belkide yürütecek.Ameliyat sonrası uzun iyileşme süreçlerinde piskoloji gerçekten çok etkileniyo sanırım küçük çocuğu olan anneler daha çok etkileniyor.okadar iyi anlıyorum ki seni.En kısa zamanda en iyi şekilde ayağa kalkıp yürüyebilme temennisi ile 😊

MrvAkgl
Ayak artık iyileşti otomatikman üstüne basıyorum.bazen walkeri unutup bir adım atiyrm beyin istemiyo artık kullanılabilirliği in farkında.bundan 20 gün önce yürü deseler yuruyemezdim ama şimdi yürümek istiyo yani.cok şükür hiç bir ağrım yok eğilip kalkabikiyrm tamam zorlamiyrm ama her kas calisiyo.buju bile bile böyle yapmaları sinir ediyo beni.
Evet çocuk var böyle olmasa zaten tamam derim daha da iyilessin isterim ama bı yerden başlamam lazım artık.rontgenleri binkac Dr a gönderdim hepsi ameliyatın iyi olduğunun ve kemiğin iyileştiğinin farkında onceki rontgenlerden çok fark var ama dünkü Dr birazda tecrübesizliği den sanırım korkup yürüme diyo.ama yurumezsemde kötü olacağının farkında böylece bıraktı beni muallakta işte deli olmamak elde degil

btlylmz
Kendi doktorun görsün mutlaka, orada yapilan islemi en iyi o bilir, dokular tutmaya baslamissa yurutmeleri gerekir zaten insallah doktorunda onaylar ve bir an evvel yurursunuz, yurumedikce kaslarda tembellik olusuyor ve tekrar eski haline getirmek bile zmn aliyor ve azda olsa aci veriyor kaslarin gerginligi, ve insallah hersey gönlünce olur, moralinide bozmamaya calis sagligimiz kadar buda onemli

Ugur bocegi

Ocağın ilk haftası teşrif etcekmis kendileri.onun yürü diyeceginden eminim ki dün yuruycem diye gittim ben tam bı hayal kırıklığı oldu.cunku o bana daha bir aylıkken ayaklarımı birleştirdi yan dondurup yastiksiz ayaklarımı kapattı.onu yaptıran şimdi yuruturdu ama tecrübe işte.
Walker ile de olsa ben yükü veriyorum otomatikman oluyo zaten.artik Walker ile takılıp düşüncem nerdeyse o derece boşta gidiyo çoğu zaman walker.15 gün daha sabredicem bakalım

Nasıl gidiyor yuruyusleriniz.ben hala kendi Dr uma ulaşamadım.diyorm onun tecrubesinde başka bı Dr a gorussem mi.adami ne zaman arasam ya yurt dışında ya şehir dışında ya derste yada konsferensta.ne zaman hastalarini muayene ediyo cok merak ediyorum.kendisi yurt dışındayım diyo hastanedekiler bize öyle bı bilgi verilmedi nerde olduğu konusunda bı bilgimz yok diyorlar.hastanesindeki randevu sistemindeki görevliler diyo buni

Bende memleketten evime geldim.Artık kendim idare edecem evde 2 gündür ugraştım temizlik çamaşır annemde yardım etti tabi yorulmuşum 2aydır tembellik ettik tabii fazla yürüyünce agrım oluyo tabii bu normal mi bilmiyorum yeni oldugundan mı böyle devam etmez umarım

Mrhbhyt
Temizlik yapmayı pek sevmem ama gözümde tütüyo yemin ederim..agirsada yürümek istiyorum sağa sola kosustrmak oğlumu parka götürmek istiyorum..Dr umu değiştirmeye karar verdim onun ilgilenecegi yok çünkü.ben onun keyfini beklersem sanırım yürümeye yürümeye tamamen sakat kalicam..agirsada normal dinlenjnce geçiyorsa sorun yok alisacaksin duzelicek benim gibi yerinde saymiyorsn en azindan.simdi değilse belki 1 ay sonra bu kadar agirmaz inşallah merak etme

Bltylmz

Bu ay bende aynı yerimde sayıyorum hiç bir ilerleme yok ayağımın üstüne ağırlığımı verdikçe bel ağrım artıyor.yek bastonla yürüyorum tek tük yemeklerimi yapıyorum ayakta uzun durmak çok sarsıyor.bastonsuz yürüdüğümde hala hoplayarak yürüyorum. ameliyatsız bacapımın üstüne doğru yan dönüp yattığımda bile ameliyatlı bacağım ağrıyor yeni başladı buda.doktorum normal süreç diyor ama piskolojim çökmüş durumda sanki hep böyle kalıcakmışım gibi.

Haftaya cuma kontrolüm/var inş sıkıntı lı bi durum yoktur.

MrvAkgl
Siz ameliyat olali ne kadar olmuştu ilk 8 ayda uzun zmn ayakta kalinca bnmde agrirdi kas güçsuzlugunden zmnla hafifliyor, bel agrisini bende cok yasamistim ilk zmnlar

Hoplayarak yürüme ne kadar sürede geçiyor yürümeye basladiktan sonra

Ugur bocegi

Dr um üzerine bas çok iyi yazmış.denedim bende hoolayara yürüyorum.ama fizik tedaviyede gidicem en kısa zamanda belki daha hızlı ilerleme olur

Bltylmz
Szn adiniza gerçekten cok sevindim, hadi gecmis olsun tekrardan, fizik tedaviyle tabi yürüyüşler daha kisa zmnda düzeliyor

Ugur bocegi
Bı on gün daha bu şekilde yuruyeyim arada Walker i da alırım o zamana kadr Dr gelir ondan sonrada fizik tedaviye inşallah.cok teşekkür ederim

Üst Alt