Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

gokcesydn

75 gün oldu ameliyat olalı çoraplarımı hala kendim giyemiyorum. Merdiven çıkarken önce sağlam ayağımı sonra ameliyatlı ayağımla çıkabiliyorum ama oturduğum yerde bacağımı kendime çok fazla çekemiyorum.

ilk 60 gün için sanırım normal bir durum

Bltylmz

ilk zamanlar benimde böyle idi biraz yürüyünce kalçadan dize kadar bacağım çok sertleşiyo ozamanda adım atmak zorlaşıyo ama zamanla oda düzeliyo.Bendeki aşırı bel ağrısı geçicekmi bilmiyorum mutfakta yarım saat 1 saat ayakta dursam belimin ağrısından duramıyorum ama yok böyle bir ağrı.geçici/diyolar inş geçer

gokcesydn
O kaldiramama dedgnz gibi kas gucsuzlugunden kaynaklaniyo.ben nerdeyse ilk iki ay ayağımı düz bı şekilde bir karış bile kaldiramiyodm.hatta kasları sık bırak hareketi var ya onu yapmaya calistgmda Kasım oynamıyodu bile sonra fizik tedavi gördüm şimdi yapabiliyorm ve bildigm kadarıyla çorap giyme posizyonu var ya zaten onu Dr izin verene kadr yapmamanz gerekiyo yani ayağı otururkende göğüs hizasına doğru cekmemelsnz.ben binkac kez corabimi giydim ama tam ameliyatlı ayağın üzerine eğilmeden.fizik tedavi ile herşeyin üstesinden geliniyo kısa bir süre gidebilirseniz daha hızlı iyileşme için iyi olur

MrvAkgl
O ağrı bel yamuklugundan kaynaklı olabilir.hatirlarsan eski yazılarımda hep diyodm belim agriyo yatarken bile o yamukluk biraz geçince agrida geçti.zamanla geçer büyük ihtimalle alisicak

Aynen çok sert adım atarken kasiliyorm hep.su Dr u bı görsem artk rahatlasam hemen fizik tedaviye gidicem.basim ağrıyı artık stres yapa yapa

Ayakkabının altına yükseltici yaptırdım. Ayaklarım eşitlendi ama yinede aksamam var . Ne yapmam gerekiyor varmı aynı durumda olan arkadaşlar. Fizik tedavi Çözüm olur mu sizce.

Bugün Dr umu gorebildim sonunda.desteksiz yuruyebilirmisim artık istersen koltuk değneği kullanabilirsin rahat etmek istersen dedi bı sure tabi
Ayak boyu yine ölçtü ayaklar eşit bel yamuklugu devam ediyormuş.onun için fizik tedaviye git dedi not yazdı fizyoterapist için nerelere çalışmasına dair.topallama içinde bı hareket gösterdi yan donup ayağı yukarı aşağı açıp kapatmak yoksa topallamamin geçmeyeceğini söyledi.ayrica bel yamuklugu da protezin ömrünü etkilermis düz duruşu yakalamam lazımmış.
6 aya kadar yüksek oturma ve yastık devam.fazla zorlanmadn egilmekse serbest

Sizinde yürürken arada kalcanizdan tıkırtı tarzında ses geliyor mu.arada duyuyorm tedirgin oluyorm

Bltylmz
artık değneklerdendr kurtulmuşsun senin adına çok sevindim

Bana doktorum olabileceğini söylemişti benim protezde kalça başı seramik karşısındaki plak metal ameliyat öncesinde demişti çok yürüdüğünde kalçada tıkırtı sesi gelebilir diye ama sen yinede eğilip doğrulmalara dikkat et istersen ve en sağlıklı bilgiyi doktorun verir.Benimde yarın kontrolüm var bu bel ağrısı bu ay bitirdi beni gittikçe artıyo sanki.aameliyat sonrası 1 ay hiç bel ağrısı çekmedim şimdi 1.5 aydır bel ağrısından ayakta duramıyorum.
şu 6 ayı bi tamamlasak evin içinde sağlıklı bir şekilde yürüyüp otursam şuanlık başka birşey istemiyorum

@MrvAkgl
Çok yuruyorm diye sanırım tıkırtı geliyo.bana da Dr um dedi en son gittiğimde sordum o da seramik olduğundan gelebilir öle sesler dedi.ama çok yurudugm için sanırım sık sık duymaya baslaynca tedirgin oldum.egilip kalkmiyrm zaten çok dikkat ediyrm.benimde bel hala yamukmus yürürken kendimi düz tutmaya çalışınca bel ağrım oluyo arada.sor yine Dr una o söyler zaten

Ya ben bu protezi çok mu fazla dinliyrm yürürken çok sık duyuyorm sesleri bu normal mi bu kadar.agrim falan yok ama ses duyuyorm yani.gevsese yada çıksa çok ağrı olur sanırım dimi çok taktım kafaya o sesleri

Bltylmz

Gevsediği zaman çok rahatsız edermiş protezde çok batma hissi olurmuş ağrılarınn geçmesine sevindim benim hala ara ara oluyo.buhun kontrole/gittim ama doktorum yokmuş bu hafta haftaya kaldık bakalım.
Bemde senin gibiyim/sürekli kendimi/inceliyorum yürürken bacağımın aldığı/şekil sağa/sola/dönerken acaba yanlış bişe yapıyomuyum diye süreç uzadıkça insanın piskolojiside çok etkileniyo.

MrvAkgl
Batma hissi yada ağrı yok.aslinsa dizden mi kalçadan mi geliyo ses anlayamıyorum ama bı ses geliyo arada.ben bide bacağın kütük gibi oluşundan rahatsızım hala bı tuhaf sopanin üstüne basarmissin gibi bı his kasılma.alisamadm bı türlü.bide ameliyat yarası acıyı benim çok hareket edince seninde aciyo mu

Bltylmz

O bacağı kütük gibi hisetme olayı kasların hala iyileşmemesinden kaynaklı mesela ayağa ilk kalktığımda rahat oluyoruö/bir kaç adımdan sonra kütük gibi oluyo bacağım benimde.Dikişyerlwrimde sızlama olmuyo hamd olsun senin dikişler zımbamıydı yoksa ip dikişmi.
o sesler benim bi ara belimden geliyodu bazende yatarken sağımdan soluma dönerken kalçamdan geliyo ozaman çok korkuyorum acaba bişey mi oldu diye.şu bel yamukluğuna geçen sen buraya yazdıktan sonra dikkat ettim tek değnekle yürüdüğüm için ameliaysız tarafıma doğru çok abanıyomuşum yürürken buna biraz dikkat ettim ayakta durunca belim eskisi kadar çok ağrımıyo ama yinede biraz ayakta dursam oturunca çok fena bir ağrı oluyo.cuma günü kontrolüm vardı ama doktorum yokmuş kapıdan geri döndük haftaya cuma tekrar gidicem inş şu bel ağrıma bir çare bulurdum

MrvAkgl
Benim dikişler zımba üstüne zaten hemen hemen aynı yerden ikinci kesilisi belki ondan agriyo bu kadar...
Aynı dedgn gibi ya bir iki adım Atayım kutuk gibi oluyo hemen.ben fizik tedaviye gitmeye baslaynca duzelecek sanırım kaslar.evde yapiyrm binkac hareket ama fizik tedavi daha iyi oluyo hizlandiriyo...
Bende kendimi düzelmeye çalışınca bel ağrım oluyo olmadı bı nerolojiye git ameliyatla bı ilgisi yoksa Dr una sor gideyim mi diye neroloji daha iyi anlar

Merhaba arkadaşlar. Ben ameliyat olali 2 sene olacak nerdeyse. Hala topalliyarak yururyorum. Eger bi kac gun yürüyüş yapmadiysam yurudugum anda hafif bir agri oluyor ve her bastigimda hissediyorum. Benim sol kalçaya kucukken ardrodes (dondurma islemi) yapilmisti. 26 yasinda protez ameliyati oldum. Yuruyusum hala duzelmedigi icin kafama cok takiyorum. Sizce duzelir mi ? Bi seneden fazla topalliyan var mi ?

Kimtan

Peki drnunuz neden düzelmedigne dair bişey söylemedi mi.topallama neden oluyrms ayaklarınız eşit mi

Bltylmz
Esitlendi ameliyattan sonra bacaklarim. Surekli kaslardan dolayi dedi doktorum sonra belde de kucuk bir egrilik varmis oda israrci olunca ortaya cikti tabi ama genel nedeni kas ve 18 sene kalcanin donmus olmasi. Ben platese yuzmeye de gittim tabi ama hic bi seyin faydasi yok gibi napmaliyim bilmiyorum.

Kimtan

Aynı sorun bendede var ayaklar eşit ama bel yamuk ve kas gucsuzlugu.3 ay oldu ameliyat olalı şimdi tekrar fizik tedaviye basliycam.basliycam da demek bı çaresi olmuycak bana da zaten pek umidim yoktu..
Yürürken ayağınızda bı yükseklik hissediyomusunz ben yruurken ayagimn uzun olduğunu bariz hissediyorum ama ölçümlerde eşit duzelmiycez sanırım kısaca.nasil 32 sene topalladiysam bı omur daha topalliycam demekki

Bltylmz

Ben yukseklik hissetmiyorum yururken . Protez ameliyati zor bir ameliyat. Sonrasi daha zor bir surec. Sizin daha yeni her hasta ayni olmuyor aslinda bu birazda kas ve bacak gucune kalcanin gucune bakiyor. Eger uzun sure kalca hareket gormediyse iyilesme o kadar uzun suruyo. Sabirli olmak gerekiyor eger doktorunuz yuruyusunuz duzelecek dediyse mutlaka duzelir.

Kimtan

Benim doğuştan kalça cikikligi 9 yaşındayken platin takıldı 32 yaşma kadr kullandım platini ama ne comelebiliyrdm ne corabimi rahat giyebiliyrdm.asiri gucsuzdu ayağım çok kullanmadım yani.simdi protez takıldı 3 ay üzerine bastrmadikar 1 haftadr koltuk değneği ile basiyrm ama yürürken kütük gibi oluyo sanki benim değil bı tahta parçasının üzerine basar gibi.bilmiyrm fizik tedavi iyi gelir insallah.dr uzun sürecek dedi zaten düzelmesi için benim pek umudum yok ben yuruyebileym de topallasamda olur ağrı olmasın yeter oğluma bakabileym topallamak sorun değil

Fizik tedavi iyi gelicektir mumkun oldugunca uzatin fizik tedaviyi ben 15 gun yapmistim pisman oldum sonra. Fizik tedaviyle bir cok kas harekete geciyor ve kireclenmis bolgeler aciliyor.

Kimtan

15 yaşımda aynı işlem banada yapılmıştı 32yaşındayım 1 hafta sonra 3 ay olucak protez ameliyatı olalı kalçam artık iyice aşınmıştı ve kemiğim dışa dopru dönmüştü.siz hala daha kontrollere gidiyormusunuz.kaslar için yüzmeyi sürekli öneriyolar sanırım protez ameliyatından sonra.inşaallah yürümeniz düzelir hatta ameliyat olan herkesin hepimizin biran önce yürümesi düzelir.
Peki hiç ağrınız oldumu kalçanızda ameliyattan sonra

Kanımca protezden önce ameliyat hikayesi olanlar bu protez takılınca zor iyilesiyo bizim gibi.normal bı protezli gibi olmuyo.zaten Dr bana demişti normali 3 ayda iyilesiyosa sen 6 ayda anca iyileşirsn.
Instagram'da yurt dışında protez olanların videoları var mesela kadın 4 hafta olmuş ameliyat olalı amuda kalkiyo bildiğin amuda perende atan bile var spor yapiyolar ağırlık kaldiruyolar turkiyedekiler yada biz neden böyle anlamadım gitti

MrvAkgl

Yuzmeye 6 ay kadar gittim platese 5 ay gittim spora da 1 ay gittim evde kosu bandim da var onu hic ihmal etmedim 1 sene boyunca ama yuruyusum cok milimlik degisiyo. Bacagimi makas hareketi yaparken o kadar zor kaldiriyorum ki sanki bacak bana bagli degil. Ameliyat sonrasi gec yurudum ben 1 ay sonra fln basladim sonra degnekle 1 ay 3 ayimda degneksizdim agrim hafif oluyo o da ilacla geciyodu.

Iyi akşamlar tabanlık kullanan varmı acaba faydası oluyormu birde 300 tl fiyatı devlet karşılıyormu bilgisi olan var mı

Merhaba, yabancı kaynakları takip ediyorum ve yeni bir protez icat edildiğinden haberiniz olmadığını düşündüğüm için bilgilerimi paylaşmak istiyorum. İsmi seramik yüzey yenileme, ceramic hip resurfacing olarak geçiyor. Daha önce metal yüzey yenileme vardı ancak kadınlara uygun değildi. Erkeklerin de bazılarına yapılabiliniyordu. Seramik bu sorunu ortadan kaldırıyor. Yöntem kemik stoğunu koruduğu için revizyonun da rahat gerçekleşmesine olanak tanıyor. Yani 20 yaşındaki hastalar yaş sorunundan dolayı 50lerine kadar beklemek zorunda kalmayacaktır. İyileşme süreci daha hızlı ve rahat. Hareketleri de kısıtlamıyor, yüzey yenileme geçirmiş bir tenisçi var. Şu an sadece deneklere uygulandı test sürecinde olduğu için.

Eğer ağrısı olmayan ama dkç’dan kurtulmak için Protez düşünen genç hastalar varsa onay alana kadar yani 5-10 yıl daha sabretsin tavsiyem.

Bltylmz

1.5 cm falan ameliyattan sonra aksamıyorum ama belim çok agrıyo ayakta kaldıgım zaman oda kısalıktan olbilir denildi fizyoterapist tavsiye etti bende gittim orda ki doktor ayagında kısalık yok gibi duruyo dedi🙈içe basma var dedi bakalım tabanlık alcam geçen gün yanlışlıkla yere çömeldim doktoruma sordum bişey olırmu diye yavaş yavaş çömelme hareketi sıkıntı olmaz dedi

Sdfkaya, seramik yüzey teknolojisi yeni bir icat değil. Son yıllarda yapılan total kalça protezlerinin büyük bir çoğunluğu seramik olarak yapılıyor. Ömür olarak da 25-30 yıl olarak belirtiliyor ama tabi ki henüz kimsenin o kadar bir süre tecrübesi olmadı.

Mrhbhyt
Onu bugün bende yaptım ya çok sonra aklıma geldi comeldigim.ama bı sıkıntı olmadı oğlum rahatsız diye pat diye comeldim.ya benimde kısalık var bide dizimde adım attıkça sola doğru kayma var.galiba bende diz ortezi Alcan diz kafesi diyolar ya ayağa takiliyo.o 1 cm lik fark bendede var dizimjn kayması olması pek belli olmuyo.su diz duzelse başka sorunum kalmadı çok şükür

Bide ben denedim yükseltici soylemistim galiba daha önce.ayak kısa gibi geliyo bize ama değil ben o yükseltici giyince yamuk durmaya başladım bıraktım bende
Sdfkaya
Benim ki de ondan hatta şuan tüm genç hastalar ondan takıyorlar seramik başlı titanyum protez.

Üst Alt