Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Merhaba arkadaşlar ben de sol bacak total kalça protezi ameliyati oldum 2 ay önce. 35 yaşindayim. Cocuklugumdan beri bircok kez operasyon gecirdim fakat basarili olmadi. En son care protez oldum. iki bacagim arasinda 4 cm fark vardi. Şiddetli agri ayakkabimi bile egilip baglayamiyordum. uzun mesafe yuruyemiyordum. iyi olan bacagi da zamanla deforme edecektim boyle gitseydi. Avrupa Şafak hast. Ertan Yilmaz yapti ameliyatimi. ilk bir hafta hafif sancili gecti. Suan çok şukur hic kalcamda agri hissetmiyorum. Hemen yurutmediler beni. Zorlu bir kalca imiş. (Çok deforme olmuş) bu ameliyatta herkesin sureci farkli yaş ve olma sebebine göre ve ameliyatta kalçayi gorunce yorum yapiyor doktorlar. 5 gün hastanede yattim. 15.günde eve fizik tedavi gelmeye basladi her gün. Şuan Tek degnek kullaniyorum. kan sulandırıcı 3 ay verdi. bacak arasi yastik bence hep kullanmaliyiz. ama 3 ay dedi doktor. Ameliyat öncesi kisa olan bacagim dizden bakinca 1.5/2cm uzun şuan. Doktor başta uzun hissedeceksin fakat 1 yila kadar tam oturacak hic merak etme dedi. Çok şukur agrim hic yok. fizik yaparken ilk 1 ay dizimin uzerindeki kas cok agriyordu. spazm yapiyormuş. kaslar bacak uzayinca kisa kaliyor haliyle onlarida uzatmak fizik tedavinin isi işte. hergün egzersiz yapiyorum. Araba 15 gundur kullanabiliyorum. Yurumelerimi videoya cekiyoruz. kalcam eskiden inanilmaz yukardayken simdi iki popoda esit duruyor. uzunluk zamanla oturan varmi? gerci agrim gittiya bundan buyuk mutluluk yok. iyiki olmuşum keşke ertelemeseydim yillarca. o acilari cekmeye degmez
Rabbim hepimizin şifasini versin.

Dthem
Hikayemiz biraz benziyo.benim düne kadar hala üzerine basmam yasaktı.3 ayı geçti ameliyat olalı.yeni yeni basiyorm üzerine
Ameliyattan sonra dizim nerdeyse bı karış öndeydi şuan 1cm belki daha az bı fark var.zamanla duzelirmis.ama aramızda ayagi tamamen esitlenende var esitlenmeyende..geçmiş olsun

Dthem
Azaldı hatta eski konuşmalara bakarsan yazmıştım burda.bi anda oldu.bel yamuklugu da var bende sanırım ondan kaynakliyms dr um öyle söyledi.cok az bı fark var.
Şuanda hoplayarak yuruyorm ben Walker i bırakınca o da zamanla duzeliyoms sanırım.fizik tedaviye bı sure daha devam edilen

MrvAkgl
Benim 106 gün olmuş yaa 😊 ama sizden hala en geride olan benim

Bltylmz
Senin adına çok sevindim Walker ı bırakınca insna kendini özgür hissediyor.Nacizane tavsiyen eline tek değnek kullanman olur ilk zaamanlar yürümeye alışana kadar. çok dikkat edip düşmemek lazım.ben koruma amaçlı elime tek değnek alıyorum ama ağırlığımı çok vermiyorum değneğime .çok sabır etmemiz lazım onu anladım

MrvAkgl

Degnegim yok almam lazım.su Dr ile yüz yüze görüşmeye gidince aldıracak zaten büyük ihtimalle.ben yine Walker i elime aliyrm ya yada başka yerlere tutunarak gidiyrm.walker a da yükümu vermemeye çalışıyorum.simdilik Dr ile görüşene kadr böyle alistrmalar yaparım daha sonra da bırakırım hep pratik olur bana da.
İlk zamanlar sizinde ayak bileklernzfe ağrı oldu mu ya.bide ameliyat izinde iğne batması gibi seyler

Bltylmz

Ameliyat bölgessinn etrafında ara ara oluyo bana ama nasıl oturduğum yerden sıçrıyorum resmen sanki iğneyi dibine kadar saplıyolar.herzaman olmuyo tabi.ayak bileği ağrısıda normal yükünü yeni yeni veriyosun ben çok ayakta durduğum zaman şişiyo bile ayağımı uzattıığım yerde sürekli çek bırak hareketinç yapıyorum o hareketi yapmadıpım zaman bileğim çok ağrıyo

MrvAkgl

Bana da işte öyle oluyo iğneler batıyı gibi.sanririm kaslar tam olarak iyilesmedgnden yapiyo.
Ay benim bilek eskiden de inceydi zaten şimdi yük biniyo diyedir kesin çok güçsüz çünkü.walkersiz yürümek güzelmiş ya yarım saattir mutfakta yemek yapiyrom walkersiz bide unuttum onu balkona çıktım şimdi aklıma geldi Walker nerde diye bakiyrm 😊

Dthem geçmis olsun.benim de 2 ay oldu sag kalca protezi takilali .suan desteksiz yurumem isteniyor ,tek degnekle yuk vermeden bazen de desteksiz yuruyorum.fakat benim de en buyuk problemim aynen sizinki gibi uzatmaya oranla kaslarin malesef kisa kalmasi.yattigimda tam yere bacagim uzanmiyor.benim yaklasik 10 cm uzama oldu ve kaslar cok kisa kaldi.fakat size asil sormak istedigim fizik tedavi gordugunuzu yazmissiniz.bana evde yapilacak bir takim hareketler verildi.bu da genelde kası uzatmaya yonelik kasmak ve uzamasini saglamak yonunde.ama acaba ben beceremiyor muyum bunu,cunku cok cok yavas ilerliyor kasin acilmasi malesef.fizik tedavi sureciniz ve kasinizin uzamasi hakkinda bana yasadiklarinizi anlatirsaniz cok sevinirim...

gokcesydn merhaba sizi gördüğüme sevindim geçmiş olsun. Sizden çok açıklayıcı bilgiler aldım. Acaba iki bacağı aynı anda ameliyat etmiyorlar mı?

gül_se

Merhabalar.tabiki yapiyorlar.ben de ole olmayi cok istedim.ama doktorum uygun bulmadi malesef.benimkisi riskli bir operasyondu,o nedenle asla istemedi.ama sizin durumunuz uygunsa yapiyorlar,ayni anda amaliyat olup suan cooookk iyi olan arkadaslarim var.

gokcesydn sanırım Fahri Bey'e ameliyat olmuştunuz. Hastanede kaç gün kaldınız? Şehir dışından gelecek hasta için daha uzun süre kalma kolaylığı sağlıyorlar mı?

Normaldede sporculari egitmenleri canlari yana yana calistirip kaslarini uzatir. germe hareketleri sart ve bunu asla kendi kendinize yapamazsiniz. mutlaka birinin yardımı gerekiyor. maalesef kaslarin kendini toparlamasi icin iyice gerilmesi gerekiyor. unutmayinki bizi yuruten sey kaslar. iskeletle yurumemiz imkansiz. o yuzden bizim diger insanlardan daha cok spor fizik yapmamiz gerekiyor ki ayakta saglam bir sekilde duralim ve yapilan ameliyat(protez) saglam bir sekilde dursun. cok gecmis olsun sizede

@gül_se Evet fahri erdogan'a taksim acibadem hastanesinde amaliyat oldum.ben de normalde ankarada yasiyorum.istanbulda ablamdayim.ozel hastane tabi ki talebin olursa red edeceklerini sanmiyorum,ama maliyet olarak sana yansimasi mutlaka olacaktir.ben 3 gece kaldim,4.gun oglen ayrildim hastaneden benim kurum farkim 2800 tl tuttu bu 3 gun icin

Dthem
Bunu doktorunuz uygulatmis,peki ben bunu talep etsem nasil yapmaliyim orda takildim.tskler size de gecmis olsun

gül_se ben 22 bin tek bacak icin verdim.2800 tl hastaneye verdim.2.operasyonda o civarlarda olacak.
Bltylmz benim dogustan yuksek kalca cikikligim var cift tarafli.bir kisalik yok.ama kalcalari doktorum asagi indirdigi icin bacak boyum uzadi.suan amaliyatli bacagim uzun 2.operastonda diger kalcamda yapilinca esitlenecek

Rica ederim. Hic sorun degil umarim isine yarayan bilgiler vermisimdir.siz sanirim henuz amaliyat olmadiniz.umarimsureciniz kolay gecer,sunu unutmayin burda yazilan hic bisi gibi bisi degil,kisiye gore tamamen degiskenlik gosteren bir surec... o nedenle sizinkisi umarim cok kolay olur.

Bende ameliyat olalı 1ay 1 hafta oldu
Ben tamamlayıcı sağlık sigortasından oldum hiç para vermedim.bir tss yaptırabilirsiniz .
Benimde ayak ameliyat olduktan sonra boyu 4/5 cm uzadı daha sonra diğer kalçadanda ameliyat yepıcam dedi ama fark kapanır mı bilmiyorum. Siz kısa olan ayak için nasıl bir ayakkabı yaptırdınız yada ne tür önlemleriniz vardır.

MrvAkgl

Benim sağ taraf ameliyatlı ya walkersiz yürürken topalliyorm ama sol elimle bı yere tutununca topallamiyorm neden böyle acayip ya seninde öyle oluyo mu.desteksiz yürüyünce topallıyo musun

Bltylmz

Aynı sorun bende de var sol taraf ameliyatlı sağ tarafımda değnek kullanınca yada duvardan tutunnca topallamıyorum.mesela tek değneği sol tarafa alsam yine yürüyemiyorum topallamam biraz hafifledi ama yinede tam geçmedi topallamada değil hani ayak bileğin burkulur üstüne basamazsın hafif hoplarsın ya o şekil yürüyorum.ağırlığımızı tam veremiyoruz sanırım ondan.Ameliyatsız bacağımı düz atamıyorum eşim yürürken içe doğru atıyosun diyo.Ameliyatlı ayağımı daha rahat atıyorum yürürken.3 hafta olucak değneklere geçeli sağ tarafta tek değnek çok rahat yürüyorum ama desteksiz hala rahat yürüyemiyorum.yarım saat ayakta dursam bel ağrım çok oluyo.Bide o başladı inşaallah geçer.

MrvAkgl

Aynı tarif ettiğin gibi benim de.ben ameliyatlı ayağı dizden içe doğru kiriyorm.dedgin gibi adım atmayı bı türlu beceremiyorum.ya dümdüz kazık gibi hiç kırmadan basiyorm yada dizi kiriyrm iyice.

Tutunmadan gidince resmen dizden içe doğru yamuluyrm.ay fizik tedavi şart ya şu Dr u göreyim ilk isim o olcak olmuycak boyle.bende bel ağrısı olmuyorsa diz bide ayak bilegim ağrıyı geceleri bide ameliyat bölgesine iğneler batiriuolar sanki

ergincengiz

Benim normal hayatimda yuksek tabanli ayakkabim vardi.sol tarafa onu giyiyorum.ama ben 2.olucam diye sabir ediyorum,yoksa bu sekilde hastane disinda disari felan cikmiyorum.2.amaliyat icin durumuma katlaniyorum,zira bu kadar kisa bacakla normal hayatimi surdurmem cok da mumkun degil...

Ben baston ile yürümeye başladım.ayaklarimdabyaklasik 1 cm belki de az bı fark var bunu anlayabiliyorum.kisa olanın altına yükseltici koydum o şekilde yürümeye calistm yine sağ tarafa doğru sekiyorm.bu psikolojik sekme mi oluyo.ayagim yükseltici ile eşit olduğu halde sağa doğru yatiyrm.ve yürürken çok kasılıyor ameliyatlı ayak.kendi ayağım değilmis gibi bir sopanin üzerine basiyomusum gibi oluyo.ilk zamanlar için normal mi bu

Bltylmz Bu aksama kaslarinizin gucsuzlugunden oluyormus.kaslariniz guclendikce gececekmis,ben de suan ayni durumdayim ama hergecen gun daha az yalpalamaya basladim.egzersizleri azimle yapin diyor eski tedavi goren arkadaslarimin tamami.

Peki ben bisi sormak istiyorum.benim bacagim yuksek bir merdiveni cikacak kadar yukari kalkmiyor.suan ugrassam da corabimi giyebilecek kadar kendime cekemiyorum.60 gun oldu amaliyat olali.bu sorunlari sizler de yasiyor musunuz?

Üst Alt