Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

mytuncer
Konuya yeterince vakıf değilsiniz. Yüzey yenileme farklı total kalça protezi farklı. İsimlerinden bile ne olduğunu anlamak mümkün. Total protezin sapı vardır, buradaki arkadaşların değişiyle kuyruğu. Yüzey yenilemede bu yok. Kemik kesilmez, üstü törpülenir ve protezin sadece başı konur. Uzun yıllardır kullanılıyor demişsiniz, ne alakası var yahu geçen sene uygulandı ilk kez. Google’a yüzey kaplama protez ve total kalça protezi yazarsanız birbirinden farklı olduğunu görürsünüz.
Bltylmz
Sizinki ondan falan değil. Sizinki “seramik total kalça protezi” Bahsettiğim “seramik kalça yüzey kaplama”. Adından da anlaşılacağı üzere kemiğin yüzeyini kaplıyor. Kesmiyor. Amerika’da 2027’den önce kullanılmayacak bu protez.

Arkadaşlar ben yaklaşık 1.5 yıl önce çift taraflı dkç ameliyatı oldm sag taraım 2 kere yerinden cıktı yani 3 kere ameliyat oldm toplamda. Aradan 1.5 yıl gecmesibe ragmen ayaktayken dizimi bükemiyorum. Nükmek istedigim anda dikişimin altında bir acı oluşuyor. Yada ayagımı bi yere carptım diyelim yine aynı acı olusuyo. Dha yeni muayne oldum protezde hiç bi sıkıntı yok doktor zamanla gecer diyo ama 1.5 yıl oldu gecmiyo

gokcesydn bende çift taraflı yüksekte kalça çıkığı var. Son zamanlarda dayanılmayacak seviyede ağrılarım çoğaldı fakat o kadar çok araştırma yaptım ki bu alan iyi bir doktora denk gelemedim siz nerede ameliyat oldunuz. Bide doktorunuz iki kalçanın ameliyatını beraber mi yaptı ?

Mrl9093

Eğer İstanbuldaysaniz deniz algun e gidin başkada bı yere gitmeye derjm.zamaninda arastrp görseydim tek tercihim olurdu.instagramda hesabı var girin bakın

Üye

Mrl9093 merhabalar.oncelikle gecmis olsun.o dayanilmayacak agrilarinizi inanin cok iyi anliyorum.ben 21 ekim 2019 da sag ,22 ocak 2020 de sol kalcadan amaliyat oldum.onceki mesajlarimi incelerseniz heralde bu konuda en kritik tedavisi zor olan hastalarin basinda geldigimi belirtmistim.evet doktorum iki kalcayi birden ayni anda amaliyat yapiyor,hatta sizin gibi arastirma doneminde ben de ayni anda olayim kurtulayim tarzi hayallerdeydim.herseyden once sunu soyluyum ,benim su 3 ayda cektigimi bir ben bir Allah bilir.benim hocam prof dr. Fahri erdogan.herhalde onun disinda baska bir hocaya gitmis olsaydim suanki durumum cok daha kotu olabilirdi.ilk amaliyatim cok cok zordu.ama hocam bile 2.amaliyatta cok ama cok zorlandigini ,gercekten cok riskli bir amaliyat yaptigini ve ilkindeki fizyolojik yapimdan (sag taraf) , 2.sindeki (sol taraf) alakanin olmadigini,kemiklerimin peynir gibi ufalandigini 5 saatte ancak legen kemigine yuvayi takabildiklerini soyledi.asla seni umutsuzlastirmak icin soylemiyorum bunlari ama bak cok zor bir surec .ole dugun bayram,hoop ikisini olayim ,bir ayda ayaklanirim 3 ayda turp gibiyim diye ben de cok duydum ,şahitte oldum evet iyilesmisler ama BEN IYILESEMEDIM! Yuksek kalca cikigi tedavisi zor arkadaslar,cunku biz yillarca o kalcayi ,o legen kemiginin oyuntusunu kullanmiyoruz ve kemiklerimiz gucsuz kaliyor,kemigi yukardan asagiya cekiyorlar,sinirler,kaslar,damarlar hersey geriliyor.amaliyat sonrasi ölücem saniyosun ama ölmuyosun ama sürünuyosun!cok agrin var evet geciyor ama goze alcaksin eger kalcan yuksekteyse riskleri.gelelim suanki durumuma.son amaliyatim cok zor oldugu icin hocam 45 gun basmicaksin dedi ve ben kaldim 3 ay once taze protezli bacagima,(dusun ki ayni anda iki kalcasindan olan biri ki doktorum beni ayni anda tedavi etmenin mumkun olmayacagini ölebilecegimi soyledi ve yapmadi zaten)2.amaliyat zorlu oldugundan malesef sinir hasari olustu,dusuk ayak meydana geldi!suan gercekten cok zor bir surecten geciyorum,ama dusuk ayagimin seviyesi oldukca az ve iyilesecegini hissediyorum,bendeki umut zaten beni hep tutuyor.suan tekerlekli sandalyede ,mecbur kaldikca 3 aylik taze protezli bacagima tum yuku vererek bu 45 gunu gecirmeye calisiyorum.cok zor bir surec altini ciziyorum,doktorlar amaliyati gercekten cok basarili yapiyor ama kimse seni canim cicim asla nazlamiyor,cok fazla bisi bekleme sakin,olay sende bitiyor.mutlaka sana bir bebek gibi bakacak bir refakatcin olsun ve fahri hocayi felan tercih edeceksen cebinde kendini guvende hissedecek paran olsun.aciyla yasanmadigini en iyi bilenlerdenim.ama ben burda cabucak iyilesip hersey harika diye yazan arkadaslara masallah diyorum,ben ole olmadim,hep dedim burda gene diyorum isin icine girmeden duydugun hersey sadece bir masal bir tavsiye .ama bu surecte bence aci ve gerceklerle yuzlesen agir hastalardan biri benim,benim dediklerimin inanki eksigi var,fazlasi yok.mecbur olacaksin agrin basladiysa,dedigim kosullari saglarsan cok da aci ile yasamanin anlami yok malesef,umarim yardimci olabilmisimdir.

Merhaba arkadaşlar 55 gün önce sol kalça protezi ameliyatı oldum 3-4 cm kadarda kısalığım vardı şimdi bacaklarım eşit fakat yatarken bacağım sürekli yana yatıyor yastıkla destek vererek düz tutuyoruz yoksa çok kasılıyor ama yürürken düz basabiliyorum.hastaneden taburcu olurken doktorum ilk kontrolün 45 gün sonra olduğunu bol bol yürüteçle yürümemi oturmamam gerektiğini bacaklarımı birleştirmememi ve eğilmememi söylemişti onun dışında hiç hareket vermemişti geçen hafta kontrole giderken kısıtlamaların azalacağını hayal ederek gitmiştim fakat bi 45 gün daha aynı şekilde devam etmem gerektiğini proteziminde gayet iyi olduğunu söyledi kontole gideceğim sıralar dizimin arka tarafı çok şişti kızardı son birkaçgünde rengi morarmaya başlamıştı onun içinde kan pıhtılaşması için iğne verdi fakat yine hiç hareket vermedi.amaliyat sonrası süreç gerçekten çok zor ve sabır gerektiriyormuş allah hepimizin yardımcısı olsun

Son düzenleme:
Merhaba doktorum kontrole gittimde internetten harris kalça skorlamasına SF36 bak dedi bilgisi olan varmı baktım ama

Mrhbhyt
Ne demekmiş ki o neden sormadn.kalca aktifligi ile ilgili mi acaba baktım ben ama bişey anlamadım.bi problem mi var

Egece
Geçmiş olsun.bende sağ kalçadan olmuştum.ilk bir ay yük vermeden yürüteç ile gezdim 1 ayın sonunda artık koltuk değneği verir umuduyla gittgm hastaneden 3 ay dolana kadar yürüteç ile gezmelsin cevabı aldım.tedbir bu normal yani.ayagin yana düşme olayı bendede var ama bu benim eski ameliyatından kalma yan kaynama.onu düzeltmedi bı sorunda yaratmiyo benim için evet yatarken sağa dusuyo ama yürürken bı sıkıntı yok.benim dogsutan olduğu için hala topallamam devam ediyor işin garibi ayaklar eşit ama ben eskisi gibi sağa yatıyorum yürürken.o da sanırım psikolojik uzun bir süre gecmezmis

gokcesydn
Geçmiş olsun.bazi hastalar dedgnz gibi hemen iyilesiyo ve eser bile kalmiyo.artik biz şanssız kesim mi oluyorz bilmiyorum.yurt dışında ameliyat olanlarin videolarını izliyrm amuda kalkandan tutunda nasıl spor yapiyolar protezli bacakla biz yürümeye dahi korkuyrz.herkesin ameliyatı bir olmuyo.allah daha beterinden korusun inşallah biz de atlaticaz bugünleri belki diğerleri gibi hemen olmuycak ama yavaş yavas

Nuray dede,sizi surekli takip ediyorum biliyorsunuz,oncrlikle dusuk ayak durumunuz iyilesti mi ?sonra diz bukme olayinda dizi bukup yukari kaldirma konusunu diyorsaniz bende de olmadi ve dikis alti evet dizle direk baglantili ,doktorum kaslarin gerginligi nedeniyle oldugunu kaslari acmadan bu hareketi yapamayacagimi belirtti,belki size de bir fikir olarak soylemek istedim

gökceseydn düşük ayagım iyleşmeye başladı cok şükür ama hala tatmemen gecmedi ama hareket başaldı ayagımda afo yu falan bıraktım. Yatarken dizim kendime cekiyorum otururken falan da o zamn acı olmuyo ama ayaktayken bide yan yatıp bacak kaldırma hareketi yaparken oluyo gecmiyo bi türlü 13 şubatta doktora gitcem tekrar bakalım ne dicek

Arkadaşlar merhaba, annemde kalça kireçlenmesi var ve kalça protezi takılması gerekiyor. Sağ tarafı çok kötü durumda oldugundan zor bir ameliyat olurmuş. Bazı doktorlar enfeksiyon riski çok fazla olduğundan 10 yıl bekle sonra ol diyor. Bazıları önce solu yapalım 5 6 yıl sonra sağ tarafı olursun diyor. Bu durumda olan zorlu bir kalça protezi ameliyatı geçiren var mı? Ve devlet hastanelerinden hangi doktorları tercih edersiniz? Bizim şu ana kadar araştırdıklarımız Erkan Tan, Necdet Sağlam, Uğur Sönmez. Bu doktorlarda ameliyat olan varsa yazarsanız çok sevinirim.

Erkane
Oncelikle cok gecmis olsun annenize, bnm ameliyati Necdet Sağlam yapti ben memnunum kendisinden disiplinli ve isinin ehli bir hocadir arti ve eksilerini size ameliyat oncesi mutlaka bilgilendirir, asistanlarida ilgilidir hele sekreteri Birgül hnm cok daha ilgilidir. Egerki ozelde olmak istersenizde Deniz Algun'u tavsiye ederim

Ugur bocegi

Merhaba uğur böceği nasıl oldun yürümek düzeldi mi.aksaman var mı.benim hala aksamam var sanırım psikolojik ayaklar eşit olduğu halde sağa yatiyrm.tabi ilk güne neazaran biraz düzelme var.sen nasıl oldun

betulce
Merhaba snn aksaman su an icin cok normal daha 1yilin baslarindasin o yuzden fazla dert etme, bana gelincede hafif bir aksamam var doktorum zmnla gecer dedi ve onun icin sure dahi vermedi yillarin vermis oldugu aliskanliktan kaynakli sen kendin yeneceksin bunu demisti ama cok şükürki ne agrim kaldi nede protez oldugunu hissediyorum sende sakin aceleci olma 1 sene gecsin hareketlerin bile cok cok rahat olacak bnm hatta 6 aydan sonra oldu tum bunlar

Ugur bocegi
Hareketlerim iyi ayak aktif.comelebiliyrm namaz pozisyonu var ya dizlerimin üzerine oturabiliyrm.ama ayak güçsüz sanırım daha dedgn gibi daha altibayim tam dolmadı 1 senede düzelir inşallah.o yükseklik hissi geçmedi sadece onu arada hissediyorum

Selam arkadaşlar 4 ay önce sol kalçama protez takıldı zorlu bir ameliyat oldu hem eklem tamamen bitmişti hemde kalça kemiğim dışa doğru dönüktü ameliyat sırasında protezin yuvasını takmak için kemiği oydular daha önceleride kalça çıkıklığından 2 sefer ameliyat olduğum için sinir kemiğe çok yakınmış.

şuan iyi kötü e epey aksamam olsada yürüyebiliyorum ama bel ağrısı çok canımı yakıyo ayakta 15 dakika dursam oturmakta zorluk çekiyorum.
Ameliyatım epidural anestezi ile oldu ameliyat sonrası 4 gün boyunca belimde ağrı pompası kaldı ordan da ağrı kesici aldım.kalça ağrım %90 geçti arada sırada olanda katlanılmayacak kadar değil ama bel ağrısına dayanmıyorum.Doktorum 6 ay dolmadan emar çektirmek istemiyo protezde gevşeme olabileceğinden dolayı bende bunu göze alamam zaten

Aranızda ameliyattan sonra bel ağrısı çekip daha sonra geçen oldumu

MrvAkgl

Hepimizde oldu bel ağrısı eski konuşmalarda var zaten.belin için fizik tedaviye gidersen geciyo.o sanırım kalça tam adepte olmasına yakın geciyo.ilk aylar yataktan ağlayarak kalkiydm.suan 6. Aya yaklaştım geçti bel ağrım.seninde inşallah geçer.bide o epiduralden sonra bel ağrısı olabiliyms diye biliyorum

Bltylmz

Benimde ilk 1 ay hiç bel ağrım olmadı ama ayağımın üstüne yük verdikçe brl ağrım arttı doktorumda 6 ayın dolmasını bekleyelim diyor ama sanki hiç geçmeyecek bir ağrıymış gibi geliyor.Ağrı eşiğim yüksektir ama şu 4 ay da artık en ufak bir ağrı çekmeye halim kalmadı

MrvAkgl

İnşallah ameliyattan dolayı bı sıkınti değildir ama dedgm gibi herkes çekti hemen hemen o ağrıyı.hatta benim gibi bacak eşitsizliği olanlar çekti genelde.esitlenme olunca yavaştan geçti.tabi ben fizik tedavide gördüm

6 .aya kadr gecmezse drna danışıp bı fizik tedaviye başla istersen.muhakkak faydasını görürsün.bide neroloji Dr u ile görüş daha iyi olur

Çıkmayan protez ameliyatı olan varmı. Benim diğer bacağıma da çıkmayan kalça protezi ameliyatı olacak.

Merhabalar herkese çok geçmiş olsun . Sol ayağımda kalça kireçlenmesi var . Son 1.5 yıldır ağrılarım artmaya başladı . Yaşım 27 ve hangi doktora gittiysem yaşın küçük ameliyatı ertelememi istiyorlar . Fakat ağrılarımdan dolayı yaşam kalitem sürekli düşüyor , ve ben ameliyat olmaya karar verdim ... Prof. Dr. Önder yazıcıoğlundan ameliyat olan var mı. Şimdiden teşekkür ederim

Son düzenleme:
tekrar geçmiş olsun 3 defa ameliayt olmuşsunuz riskleri vardır bu ameliyatın şuan son durumunuz nedir ve doktorunuz kim bilgi verebilir misiniz

Arkdaşalar iyi akşamlar ameliyat sürecimden sonra bende yazmıştım uzunluk var die çok şükür artık bacak boyları eşit eylülde ameliyat olmuştum 6 ay oldu fakat topallama hala devam ediyor ameliyattan önce bu kadar kötü degildi ☹ Kalça protez ameliyatı sonrası iyileşip eskisinden iyi olucak die umut etmiştim fakat 3 martta tekrar diz ameliyatı olucam kalça yerine oturmuş ama diz kemiği yamulmuş kaslar sinirler yeniden kesilip biçilcek sonuç ne olur bilmiyorum 🤷

Esraakqul

Geçmiş olsun.ayni tarihlerde ameliyat olmuşuz.benmde ayaklar eşit ama topllaiyrm.ne diz röntgeni kaldı ne yürüyüş analizi herşey noraml.fizik tedavi diyolar ama bı değişiklik yok henüz.acaip bı şekilde topalliyrm psikolojik oldgnu düşünüyorum artık.cunku sol elimde duvara tutunmayı geç dokunayim yürürken topallamiyorm.ama serbest yürürken topalliyrm.diz ortezi bile almaya razıydım ama onun için bile net bişey söylemediler.baska bı ortapedist ile görüşüp ona göre özel diz ortezi yaptırsam dizimden kaynaklı diye dusunuyrm

Sizide geçmiş olsun evet daha öncede okumştum yazdıklarınızı, malesef boylar eşitlenince sorun bitmiyor bariz bi şekilde topallama var düz yürümeye beynimde odaklayınca bacagın acısını şeklini düzeltiosun ama yürürken her daim düz yürücem deyip yürüme tekniği vs yapamıosun belli süre sonra eski haline dönüyor kalça sonrası diz ameliyatı nasıldır bununla düzelirmi bilmiyorum doktorun dediği açı problemi var Sağ bacak diz altı yamuk yürürken degilde merdiven cıkarken üst bacak içe doğru alt bacak dışarı doğru bakıyor

Esraakqul

Su tarif ettiğinin aynısı benimde sağ ayagm.dix altından yamuk.uzrrine basınca diz içe kaciyo.ben röntgen cektrdm hatta Instagram da deniz algun var Dr ona gönderdim rontgenleri yürüyüş videolarını fizik tedavi dedi bana.ben ameliyat değilde diz ortezi dusunuyrm diz kafesi diyolar özel yapiliyoms.yaptir deseler çaresi oysa hemen yaptrcam ama şuana kadr net bı cvp alamadım.martin 11 inde kendi Dr imla görüşüm ondanda bı randıman alamazsam başka Dr a gidicem artk.beklemekle olmuyo.bide iluzarov yöntemi var o kemiği düzeltmek için ama o tehlikeli biraz yaptırmam tavsiyede etmem

Üst Alt