Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2014 Yılında iş yerinde kalp krizi geçirdim. İş kazası sınıfında değerlendirilir mi?

cexert1

Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar 2014 Yılında iş yerinde kalp krizi geçirdim.Buna bağlı olarak 2016 yılında devlet hastanesinde%60 engelli raporu aldım, vergi indiriminden faydalanarak halen aynı iş yerinde çalışmaktayım.

Arkadaşlar 2016 yılında çıkan kanun kapsamında iş yerinde kalp krizi iş kazası olarak değerlendiriliyormuş.Ben de sürekli iş görememezlik geliri için başvuru yapabilirmiyim.Kalp krizi ile ilgili iş kazası konusuna rastlayamadım forumda bilgi sahibi arkadaşların görüş ve önerilerini bekliyorum.

cexert1 öncelikle geçmiş olsun iş yerinizde geçirmiş oldugunuz rahatsız lik iş kazası diye biliyorum SGK gidip gerekli başvuruda bulunarak işlemleri başlıya bilirsiniz

Umut bey yanıtınız için teşekkür ederim.Geriye dönük iş kazası başvurusu yapabilirmiyiz 3,5 yıl geçti üzerinden.

cexert1 zaman aşımı 5 ile 10 yıl arası biliyorum SGK gidip kesin bilgi alabilirsiniz

Arkadaşlar daha başvuru yapmadım işyerinde kalp krizi ile başvuru yapan kimse yok mu ?

iş yerinde geçirdiginiz kalp krizi iş kazasıdır ve meslekte kazanma gücü oranı için sgk baş vuru yapın 3.5 gecsede istirahatinizin bitti tarihten itibaren maaş baglanır ve geriye dönük toplu alırsın

Arkadaşlar dün bağlı bulunduğum sgkya sözlü başvuru yaptığımda kanunun 2016 yılında çıktığını bende kalp krizini 2014 te geçirdiğim için kanun seni bağlamaz diye cevap aldım.Ne yapmalıyım kafam karıştı lütfen deneyimli arkadaşlar bilgi payaşımı yapabilir mi ?

2014 yılında iş yerinde kalp krizi geçirdim iş kazası başvurusu yapabilir miyim?

2014 Yılında iş yerinde kalp krizi geçirdim ef %45 yüzde 60 engelli raporum var.Halen kalp krizi geçirdiğim işyerinde farklı görevde hafif işlerde çalışmaktayım.Sgk başvuru yapabilirmiyim iş kazası olarak sürekli iş görememezlilik % oranı kaç alırım? Ayrıca 2014 yılında kalp krizi işkazası sayılmıyordu başvuru yapabilirmiyim bilgi sahibi arkadaşların önerilerine ihtiyacım var

Merhabalar. bende 2016 yılının ağustos ayında işyerimde kalp krizi geçirdim. Mesleğim itfaiyecilik. bu sene haziran ayında başvuru yaptım. Dosya şu an Ankara'da henüz net birşey belli değil ama yüzde 60 gibi işgücü kaybı meydana geldi. bu oranda bir rapor gelebilir. Lakin meydana gelen işkazsında ki bizim geçirdiğimiz kalp krizinde kusur oranı çok önemli alacağımız gelirde. bize ne oranda kusur verirller bilemiyorum

sizde bir gelişme varmı? hangi süreçtesiniz? bilgi verirseniz sevinirim

Mertemir arkadaşım öncelikle geçmiş olsun ALLAH şifalar versin.Ben 2018 mayıs ayında iş kazası başvurusu yaptım fakat süreç çok ağır işliyor daha hastaneye sevk edilmedim sürekli iş görememezlik oranımın tespiti için beklemedeyim.Belki red bile edebilir sgk çünkü ben kalp krizini 2014 yılında geçirdim.Şuan savcılıktan yazı bekliyormuşlar.Sizde durumunuzu ve aşamaları bu konu altında paylaşırsanız bizim gibi aynı durumu paylaşmış arkadaşlara faydası olur inşsallah.

Merhaba,
Ben 2018 Şubat ayında iş yerinde kalp krizi geçirdim.Bende sizler gibi kalp krizinin iş kazası olduğunu maalesef sonradan öğrendim.İş yerimi aradım.İş kazası bildiriminde bulunmadıklarını öğrendim.Bunun üzerine dilekçe ile sgk'ya bildirdim.SGK artık inceleyecek ve iş kazası olup olmadığını tespit edecek.Dilekçemde iş kazasını nasıl yaptığımı,iş kazasının tarihini ve iş yerinde kalp krizi geçirdiğimi gören ve beni ambulans ile hastaneye götüren iş arkadaşım ile ambulans vaka raporunu hazırlayan personeli şahit gösterdim.Dilekçeme hastaneden aldığım kalp ekspertiz raporları ile diğer hastanelerden aldığım (Engelli raporu %60) raporlarımı da ekledim.Eğer ret gelirse bu sefer iş kazası tespiti ve iş gücü kayıp oranının tespiti,tespit sonucunda iş göremez ödeneği için iş mahkemesinde dava açmak gerekecek.
İş kazası tespitinde süre 5.Yıl. Yıl içerisinde durumu sgk'ya bildirmek lazım.Tabi öncelikle iş yerinizin iş kazası bildiriminde bulunup bulunmadığını öğrenin.Eğer bildirdilerse işiniz kolaylaşacaktır.

Mektepli1967 Halil bey sizede geçmiş olsun. İşyeriniz bunu sgk'ya bildirmemişse onunda cezsı var. sizin şahitlerinizde varmış nasılsa peşini bırakmayın. bu zamanda iyi niyet ve saflık işe yaramıyor. patronlar art niyetli oluca elindeki biütün hakları sonuna kadar kullanacaksın. Bana cerecekleri oran yılbaşına kadar belli olur.buradanda paylaşırım gelişmeleri. sizlerde paylaşırsanız iyi olur bilgilenme amaçlı olarak.Bu arada meslek olarak ne yaptığınızı merak ediyorum. ben itfaiyeciyim. zaten bizim meslekte kronik kalp hastalıkları.

cexert1 Cengiz Bey sizin olayda bir hayli karmaşık ama benim bildiğim kadariyle Yargıtayın kalp krizi iş kazasıdır dediği tarih 2013. sgk uygulamaya 2016 da geçmiş. bence hakkınızı arayın yargı yoluna gitmelisiniz. en iyisi iyi bir iş avukatına danışın ve onun dediği şekilde ilerleyin. Aynı şekilde gelişmeleri paylaşalım lütfen.

SGK'DAN YENİ GENELGE

SGK geçtiğimiz günlerde yayımladığı genelgeye kadar, işyerinde kalp krizi geçiren bir kişinin geçirdiği kalp krizinin niteliğine göre geride kalanlara aylık bağlanıp bağlanmayacağına karar veriyordu. Buna göre işyerinde kalp krizi geçiren işçi, eğer kalp krizini dışarıdan bir etki olmaksızın ve işyerindeki bir olayla ilgi olmadan geçirmiş ise bu kazayı iş kazası olarak değerlendirmiyor ve bu kişi eğer kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiş ise geride kalanlara aylık bağlamıyordu. Geçen hafta yayımlanan genelgeyle ise SGK bu hatalı uygulamasından vazgeçt

Bu arada Halil bey sigorta prim gün sayınız dolmuş ise elnizde yüzde 60 rapor var diyorsunuz dilerseniz vergi indirimi için başvuru yapıp akabinde erken yaşlılık emekliliğine başvurabilirsiniz. üstelik hiç bir kaybınız olmaz hemde çalıştığınız işyerinde çalışmaya devam edebilirsiniz

Mertemir bey paylaşımınız için teşekkürler aynen dediğiniz gibi gelişmeleri burada paylaşalım ki emsal bir hikaye bulamadım forumda bu yüzden iş yerinde kalp krizi geçirmiş arkadaşlar daha kısa zamanda yol alırlar.Bu arada ben halen kalp krizi geçirdiğim işyerinde çalışıyorum % 60 engelli raporum var 2.derece vergi indirimi alıyorum.

sanırım kroner arter hastalığınıza bağlı olarak klass 3 vermiş doktor. stent kaç tane tıkalı damar vs kaç tane? atrıca hipertansiyon danda oran almışsınız. yüzde 60 ortaalamyı nasıl tutturdunuz?. benim kronert arter klass3 yüzde 50 artı hipertansiyon yüzde 10 toplamda baltazart formülüne göre yüzde 58 yapıyor.

@Mertemir bey tekrar merhaba kalp klass 3 %50, tip 2 diyabet % 20 baltazart formülüne göre % 60 olarak engelli raporu aldım.Fakat sürekli iş görememezlik oranını neye göre belirleyecekler bu konuda bilgi sahibi olan yok herhalde ki kimse açtığım konuya net bir cevap veremedi.

İnşallah buradaki paylaşımımızdan bizim gibi benzer rahatsılığı ve hikayesi olan arkadaşlar istifade eder.

sürekli iş göremezlik raporu çok farklı hesaplanıyor. 5 tane cetvel yani kriter var hesaplamada. hastalığınız,yaşınız, mesleğiniz gibi kriterlerde puanlamada rol aliyor.

Maluliyet Oranı
bu linkte hesaplama cetveli örneği verilmiş. sizde bilgilerinizi buraya girerek yaklaşık bir oran bulabilirsiniz.

cengiz bey tablodaki cetvele bilgilerinizi girin ortalama bir oran çıkıyor. bakamadıysanız. yaşınızı ve mesleğinizi işkolunuzu yazın ben bakayım

Engin bey yaş 40 ilaç firmasında antibiyotik üretiminde çalışıyorum.Arıza derecesini belirleyemedim.Kalp krizinden sonra Tip 2 diyabette nüksetti hesaba dahil olacak mı acaba ?

Cengiz Bey sizin oranınıza baktım %66 görünüor. fakat diyabeti hesaba katmayabilirlar. buda oldukça yüksek bir oran görünüyor. tabiki Ankaradan gelecek oran ve kusur oranıda önemli. Ama yaklaşık bu orana yakın bir oran gelmesi gerekir. benim oran 1 ay içinde belli olur. eğer hesapladığım gibi gelirse sizinde aynı olur.

Engin bey hastaneye sevk edilmişmiydiniz SÜREKLİ İŞ GÖREMEMEZLİLİK ORANI tespiti için ? Benim bağlı bulunduğum sgk olayın 2014 te gerçekleştiğinden dolayı karar veremedi muhtemelen Ankaraya gönderecek.Hatta kanun geriye işlemez senin başvurun reddolur diyordular.
Ankara sgk iş kazaları servisini aradım kabul edilebileceğini söyledi.Bakalım bekliyoruz.Süreç epey uzayacak gibi gözüküyor.

Mertemir
Engin bey başvunuz ile ilgili gelişme var mı sgk evrak takipten takip ediyormusunuz paylaşımlarınızı bekliyoruz.

evet. tekrar hastaneye sevk istemişler. Üniversite hastahanesine şimdi onlarla uğraşıyorum. gelişme oldukça yazarım.

Engin Bey daha önce sürekli iş görememezlik için hastaneye sevk edilmemişmiydiniz? Konuyu biraz açarsanız sevinirim bana ve diğer arkadaşlara faydalı olması açısından.Teşekkür ederim.

Mertemir Engin bey merhaba ben geçen hafta müfettişe ifade verdim haber bekliyorum sizde bir gelişme var mı ?

nasıl geçti?öncelikle oran ne vermişler? ben üi üniversite hastanesine sevk etmişlerdi. geçen ay hallettim hala Ankarada şu an henüz net bir gelişme yok.Cengiz bey telefonumu vereyim arayın beni istişare yapalım. 05550010867. Adım Engin Tekin bekliyorum

Merhaba arkadaşlar.
Sizlerle aynı durumdayım.
2017 kasım ayında işyerinde kalp krizi geçirdim. Fakat ne ben nede işyeri işkazasından sayıldığını bilmediğinden rapor yapılmadı. Dün itibari ile SGK ye iş kazası tasbiti için başvurdum. Sonucunu bekleyecem.
Ayrıca kalp krizi sonucu iki ana damarıma stent atıldı. Yan ince damarım tıkalı kaldı açılamadı. Ameliyatlada açılamayacağını söylediler. Öğrenmek istediğim benim durumuma ne kadar maluliyet verilir. bilgisi olan varsa paylaşırsa memnun olurum.

Rcptztş geçmiş olsun kardeşim bizde beklemedeyiz gelişmeleri forumda paylaşıyoruz ben müfettişe ifade verdim bekliyorum.Sonuç ve gelişmeleri bu konu altında bildirmeye devam edeceğim.

cexert1

Bende 04.09.2018 tarihinde iş yerinde çalışırken kalp krizi geçirdim direk yoğun bakıma aldılar 2 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra anjiyo oldum 1 stent takıldı ana damara. Daha sonra bireysel başvuru yaptım engelli heyet raporu için %43 Koroner kalp hastalığına %10 da hiper tansiyona çıktı %2 de göze verdiler toplamda %55 heyet baltazar hesabına göre %50 ye çekti. Ama kurul raporundaki oranlar 43-10-2 olarak görünüyor en altta toplamda da %50 yazıyor

Üst Alt